• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זיכרון דברים - למה? ואיך?

vigaror

משתמש רגיל
דירוג
350
זיכרון דברים זה מסמך שנכתב בין שני אנשים ומטרתו היא למנוע מצב שבו העסקה תתמסמס, המסמך הזה לא נכתב על ידי עורך דין(נכון?) והוא מהווה מעיין טרום חוזה.
אני אשמח להסבר קצת יותר טוב לגבי מתי משתמשים בו, מתי לא ומתי צריך לערב עורך דין?
יש סוגי עסקאות ספציפיים שנהוג להשתמש במסמך זה?

שמעתי על זה בהקשר של רכישת מכונית, הסכם בין קונה למוכר טרם העברת בעלות. אני לא הייתי מוכן לחתום על זה בשום מצב:
בתור קונה - מדוע שאתן מקדמה כספית טרם העברת בעלות? אח"כ אחפש את המוכר אם יחליט להבריז?
בתור מוכר - מדוע שאצהיר משהו על המצב המכני של הרכב שיהווה פתח לתביעות? הקונה מוזמן לבדוק את הרכב ואם הוא מרוצה הוא מקבל אותו as is.
מסכמים על העברת בעלות תוך יום-יומיים ואם הצד השני בכל זאת בוחר להבריז פשוט עוברים לרכב הבא.

עד כמה שידוע לי, כמעט תמיד עדיף להימנע מלחתום על זכרון דברים.
יש לו תוקף מחייב ואתה עלול לעשות שטויות בלי עו"ד שיפקח.
כאמור, זיכרון דברים עלול להתגבש לכדי מסמך מחייב ולעיתים אף נגד כוונת הצדדים (כלומר, גם במקרים שיסכמו הצדדים בכותרת ואף בהוראה שעדיין אינו הסכם מחייב).
בפרקטיקה היומיומית, אני לא יודע עד כמה זה קורה.
אני משער שהנושא נוגע לרכישת דירה, ועל כן, מעבר לכך שבפורום זה לא ניתן להעניק ייעוץ משפטי, מציע לפנות לעו"ד בעל ניסיון העוסק בתחום.

שמעתי על זה בהקשר של רכישת מכונית, הסכם בין קונה למוכר טרם העברת בעלות. אני לא הייתי מוכן לחתום על זה בשום מצב:
בתור קונה - מדוע שאתן מקדמה כספית טרם העברת בעלות? אח"כ אחפש את המוכר אם יחליט להבריז?
בתור מוכר - מדוע שאצהיר משהו על המצב המכני של הרכב שיהווה פתח לתביעות? הקונה מוזמן לבדוק את הרכב ואם הוא מרוצה הוא מקבל אותו as is.
מסכמים על העברת בעלות תוך יום-יומיים ואם הצד השני בכל זאת בוחר להבריז פשוט עוברים לרכב הבא.
בעסקת רכב, במיוחד ישן, האינטרס של הרוכש לקבל רכב במצב טוב, והאינטרס של המוכר הוא למכור בשוק לא קל.

כשרוכשים רכב שמחירו סדר גודל של 20K, מחיר הבדיקה, כ-500 שח, לא זניח. מקובל שהמוכר ייתחיב לתקן ליקויים שנמצאו בבדיקה או לחילופין יישא בעלות הבדיקה. זה הסדר שמצריך זכרון דברים.

בעסקת רכב, במיוחד ישן, האינטרס של הרוכש לקבל רכב במצב טוב, והאינטרס של המוכר הוא למכור בשוק לא קל.

כשרוכשים רכב שמחירו סדר גודל של 20K, מחיר הבדיקה, כ-500 שח, לא זניח. מקובל שהמוכר ייתחיב לתקן ליקויים שנמצאו בבדיקה או לחילופין יישא בעלות הבדיקה. זה הסדר שמצריך זכרון דברים.
מדוע בתור מוכר של רכב (ב-20K או בכל סכום אחר) שאתחייב לתקן ליקויים שנמצאו במכון בדיקה אותו בחר הקונה? ואם ימצאו פגיעת שלדה שאולי כלל לא קיימת או שקיימת אך לא ידעתי עליה כי רימו אותי כשאני קניתי? הקונה מוזמן לבדוק מה שמתחשק לו, באיזו עלות שמתחשק לו, ולאור תוצאות הבדיקה להחליט האם הוא מעוניין ברכב ובאיזה מחיר.

בתור קונה - למה שאשלם מקדמה לפני העברת בעלות? מה אם המוכר יחליט למכור למישהו אחר שהסכים לשלם יותר ולהיעלם לי (בין אם בזדון, בין אם סתם אין לו כח)?

כשהאינטרס של שני הצדדים לקיים את העיסקה, היא תתקיים יופי גם בלי זכרון דברים.

מדוע בתור מוכר של רכב (ב-20K או בכל סכום אחר) שאתחייב לתקן ליקויים שנמצאו במכון בדיקה אותו בחר הקונה? ואם ימצאו פגיעת שלדה שאולי כלל לא קיימת או שקיימת אך לא ידעתי עליה כי רימו אותי כשאני קניתי?
אני מתחזק רכבים שבבעלותי. אם נמצאים ליקויים, זה אינטרס שלי לתקן את רכבי. וכמוכר הוגן אני אמור למכור רכב מתוחזק. כמובן מלבד בלאי סביר.

ואם רימו אותי, אני לא אמור לרמות עכשיו מישהו אחר.

הקונה מוזמן לבדוק מה שמתחשק לו, באיזו עלות שמתחשק לו, ולאור תוצאות הבדיקה להחליט האם הוא מעוניין ברכב ובאיזה מחיר.
כמובן שזו גם דרך למכור רכב. רק קצת יותר קשה. יש היצע עצום של רכבים משומשים ובכלל לא קל למכור רכב.

זיכרון דברים היא דרך של מוכר וקונה לסגור עסקה. אם למשל ראיתי דירה שאני מעוניין לשכור, אני לא מעוניין שהמשכיר ימשיך להציג את הדירה ואולי יקבל הצעה גבוהה יותר ב100 ש"ח ויעדיף לסגור עם מישהו אחר. במצב כזה אני אציע למשכיר לחתום על זיכרון דברים שבו אם אחד הצדדים חוזר בו מההסכמות אז הוא יפצה את הצד השני באלפיים ש"ח.
את זיכרון הדברים צריך לנסח בצורה חכמה, שמכסה כמה שיותר אפשרויות וקובעת באילו מקרים ניתן לשבור את ההסכמה ללא פיצוי הצד השני, כך שלמי שאין כל הבנה משפטית מומלץ מלהימנע מלחתום. אבל אם שני הצדדים מבינים על מה הם חותמים, זו דרך טובה להבטיח שהעסקה שסוכמה אכן תיחתם.

זיכרון דברים היא דרך של מוכר וקונה לסגור עסקה. אם למשל ראיתי דירה שאני מעוניין לשכור, אני לא מעוניין שהמשכיר ימשיך להציג את הדירה ואולי יקבל הצעה גבוהה יותר ב100 ש"ח ויעדיף לסגור עם מישהו אחר. במצב כזה אני אציע למשכיר לחתום על זיכרון דברים שבו אם אחד הצדדים חוזר בו מההסכמות אז הוא יפצה את הצד השני באלפיים ש"ח.
את זיכרון הדברים צריך לנסח בצורה חכמה, שמכסה כמה שיותר אפשרויות וקובעת באילו מקרים ניתן לשבור את ההסכמה ללא פיצוי הצד השני, כך שלמי שאין כל הבנה משפטית מומלץ מלהימנע מלחתום. אבל אם שני הצדדים מבינים על מה הם חותמים, זו דרך טובה להבטיח שהעסקה שסוכמה אכן תיחתם.
מה ההבדל בין מה שכתבת לבין חוזה עם סעיף של פיצויים על הפרה?

מה ההבדל בין מה שכתבת לבין חוזה עם סעיף של פיצויים על הפרה?
שבהרבה מקרים אין לנו לצד המוכר/משכיר חוזה מוכן בשלוף.
חוזה יהיה ברמת פירוט הרבה יותר גבוהה מאשר הצהרת כוונות

מדוע בתור מוכר של רכב (ב-20K או בכל סכום אחר) שאתחייב לתקן ליקויים שנמצאו במכון בדיקה אותו בחר הקונה? ואם ימצאו פגיעת שלדה שאולי כלל לא קיימת או שקיימת אך לא ידעתי עליה כי רימו אותי כשאני קניתי? הקונה מוזמן לבדוק מה שמתחשק לו, באיזו עלות שמתחשק לו, ולאור תוצאות הבדיקה להחליט האם הוא מעוניין ברכב ובאיזה מחיר.

בתור קונה - למה שאשלם מקדמה לפני העברת בעלות? מה אם המוכר יחליט למכור למישהו אחר שהסכים לשלם יותר ולהיעלם לי (בין אם בזדון, בין אם סתם אין לו כח)?

כשהאינטרס של שני הצדדים לקיים את העיסקה, היא תתקיים יופי גם בלי זכרון דברים.
זיכרון דברים לא חייב להיות הסכמה לתקן. הוא יכול גם לקבוע שהמכירה תתבצע בתנאי שבבדיקה של צד שלישי לא יתגלו נזקי שלדה או בעיות גיר/מנוע.

שבהרבה מקרים אין לנו לצד המוכר/משכיר חוזה מוכן בשלוף.
חוזה יהיה ברמת פירוט הרבה יותר גבוהה מאשר הצהרת כוונות
אולי זה חוזה גרוע, אבל אם אין דרך חזרה בלי לשלם פיצויים אז נראה לי שזה חוזה כי מחייב כמו חוזה, כולל גמירות דעת כמו חוזה ומסויימות כמו חוזה [לא התחום שלי. כותב לפי ההיגיון].

אולי זה חוזה גרוע, אבל אם אין דרך חזרה בלי לשלם פיצויים אז נראה לי שזה חוזה כי מחייב כמו חוזה, כולל גמירות דעת כמו חוזה ומסויימות כמו חוזה [לא התחום שלי. כותב לפי ההיגיון].
נכון, זה הסכם מחייב, עם תנאים מסוימים שהוגדרו כדי שיתקיים או לא.

למשל בתוצאות בדיקה לרכב:
צד א' ירכוש מצד ב' את הרכב במחיר x בהינתן שבבדיקה לא יתגלו נזקי שלדה / מנוע /גיר. אם יימצאו כאלו, אין התחייבות לרכישה.

אני מתחזק רכבים שבבעלותי. אם נמצאים ליקויים, זה אינטרס שלי לתקן את רכבי. וכמוכר הוגן אני אמור למכור רכב מתוחזק. כמובן מלבד בלאי סביר.
ומי אמר שהמכון שהקונה בחר אמין ומקצועי? אם הקונה מתחיל להתעקש על תיקון ליקויים סבירים לרכב באותו גיל (כסת"חים של המכון)? המוכר אמור במקרה כזה לשלם על עלות הבדיקה או עלות של תיקונים מופרכים?
ואם רימו אותי, אני לא אמור לרמות עכשיו מישהו אחר.
לא בזדון כמובן. אם בבדיקה שעשיתי טרם רכשתי את הרכב השילדה נמצאה נקייה, אך כשאני בא למכור לפתע מוצאים נזק. אם לא עשיתי תאונה - אז או שהמכון שהקונה בחר עושה איתו קומבינה בשביל להוריד מעלות העסקה, או שרימו אותי בזמנו ואפילו לא ידעתי מזה. בכל מקרה אני לא אמור לשאת בעלות הבדיקה.
כמובן שזו גם דרך למכור רכב. רק קצת יותר קשה. יש היצע עצום של רכבים משומשים ובכלל לא קל למכור רכב.
קונים סבירים רבים מבינים את זה ולא מצפים להחזר עלות הבדיקה/התחייבות לתיקון ליקויים.

למשל בתוצאות בדיקה לרכב:
צד א' ירכוש מצד ב' את הרכב במחיר x בהינתן שבבדיקה לא יתגלו נזקי שלדה / מנוע /גיר. אם יימצאו כאלו, אין התחייבות לרכישה.
ולמה שקונה יתחייב לזה? אם מוצאים המון ליקויים אחרים והוא מחליט שלא לרכוש את הרכב? מה המוכר מפסיד ללא זכרון דברים חוץ ממעט מזמנו?

ואם אחד הצדדים מתחיל לדרוש סעיפים מופרכים בחוזה הסופי ברמה שאין כל סיכוי שהצד השני יחתום עליו (לטענתו אלו כמובן סעיפים סבירים והוגנים)? האם הצד השני ילך עכשיו לבית משפט ויתבע אותו על כך שלא חתם על החוזה בגלל חוסר תום לב? בשביל 2000 שקל?

נערך לאחרונה ב:
למשל בתוצאות בדיקה לרכב:
בשפה משפטית קוראים לזה תנאי מתלה. נפוץ מאד בהסכמים במקרקעין בעסקאות יותר מורכבות מקניית דירה.

• אהבתי
Reactions: YPV
ולמה שקונה יתחייב לזה? אם מוצאים המון ליקויים אחרים והוא מחליט שלא לרכוש את הרכב? מה המוכר מפסיד ללא זכרון דברים חוץ ממעט מזמנו?
הקונה מתחייב כי הוא הגיע לעסקה שהוא מעוניין לסגור בה. למשל הוריד את המוכר במחיר. בסופו של דבר יש פה אלמנט של הזמן של כל צד. אם הזמן שלך חסר ערך בעינייך, אז תהיה מוכן אולי לעבור שוב ושוב תהליך של כמעט מכירה שבסוף יתפוצץ כי אחד הצדדים חשב שהוא יכול להשיג עסקה טובה יותר. ברגע שיש זיכרון דברים זה הסכמה של שני הצדדים לתנאים שכבר סוכמו, ובתנאי שלא יתגלו הפתעות משמעותיות.
ואם אחד הצדדים מתחיל לדרוש סעיפים מופרכים בחוזה הסופי ברמה שאין כל סיכוי שהצד השני יחתום עליו (לטענתו אלו כמובן סעיפים סבירים והוגנים)? האם הצד השני ילך עכשיו לבית משפט ויתבע אותו על כך שלא חתם על החוזה בגלל חוסר תום לב? בשביל 2000 שקל?
בקניית רכב זה יותר פשוט, אין איזה חוזה מורכב.
בשכירת דירה אפשר גם לציין את עיקרי הדברים, למה שהצד השני יסתכן בהכנסת עיזים וסיכון בתביעה?

רק שיהיה ברור, זיכרון דברים לא נועד להחליף שימוש בשכל ישר - עדיין צריך להפעיל שיקול דעת והיגיון וכמובן לא לחתום מול מישהו שמעלה רושם של חוסר אמינות או שנראה שאינו מעוניין בקיום העסקה.

ברכב ישן הסיכוי שימצאו ליקויים גבוה. אני בתור מוכר של רכב שכזה כזה לעולם לא אתחייב בבדיקה והאמת שגם מעולם לא התבקשתי להתחייב בעסקאות שביצעתי בעבר.
מי שקונה רכב ב-20K ומטה לרוב מבין את זה ונושא בעלות הבדיקה או בודק לבד (או עם חבר).
ממליץ לא לעשות שום זיכרון דברים באף עסקה. לחיצת יד זה ואחרי זה להמשיך לעו"ד (בנדל"ן) או לדואר (בעסקת רכב).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות מעוניין לרכוש זיכרון נייד עמיד וחזק מאוד אוף טופיק 11
M נר זיכרון לDr. wise money אוף טופיק 2
א כל אחד יכול להיות גאון? - שיטות זיכרון התפתחות אישית 34
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
ה גמל להשקעה לכמה דברים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
נ דברים קטנים (וגדולים) שאפשר לעשות למען איכות הסביבה אוף טופיק 71
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
סול למה לקנות דברים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 55
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P הגשת דוח שנתי אונליין - האם דברים מחושבים נכון? מיסים 4
לא חשוב שמות 5 דברים שאני כבר לא בטוחה לגביהם דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 181
Et1 דברים שמצאתי ליד הפח אוף טופיק 10
I זכרון דברים נדל"ן 1
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
ק רכישת דירה ראשונה להשקעה, דברים שחייבים לדעת? נדל"ן 1
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
B דברים שלמדתי השבוע על מיסוי נדל"ן וחשוב לדעת(וחבל שלא ידעתי קודם) נדל"ן 18
S דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים אוף טופיק 17
unrealx דברים שצריך לחתום עליהם כדי לעבור ל- IRA שוק ההון 0
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amidar קצת שחרור קיטור, דברים הזויים, ופקס חינם :) אוף טופיק 30
yossik ממשלה חדשה - שני דברים שמדאיגים אותי. אוף טופיק 28
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין אוף טופיק 113
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186