• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים

Shlomi Z

משתמש בכיר
דירוג
4,601
@yossik הרגש חופשי להעביר את השרשור או לסגור אותו אם אני מתבזה.

במסגרת אין הביישן למד ואין הקפדן מלמד,
יש פה הרבה אנשים שאשמח אם יוכלו לתת את הדעת, אני מרגיש שאני לא שולט בכמה מושגים בסיסיים...
ואלה שמות:

א.
אינפלציה.
בהנחה שאני מחזיק ב 100 ש"ח בפק"ם/קרן פנסיה/עו"ש וכו', האינפלציה היא 2%.
האם יהיה נכון לאמר במידה והערך הנקוב לא עולה גם ב-2%, אז הכסף שלי "נשרף" ריאלית ?
האם "יוקר המחייה" הוא לא מילה נרדפת לאינפלציה? הרי אם המחירים עולים = הכסף שלי שווה פחות ?
או שמא המחירים אינם עולים אלא שהכסף נשחק?
האם השיטה של הצמדת השקל לתקן כמו זהב בשעתו עם הדולר לא היה שומר על זה ?
[לא מתכוון להסב את השיחה לקריפטו או משהו, שואל ברצינות תהומית]

ב.
מדד מחירים לצרכן.
האם הוא רלוונטי או שהוא מעוות מיסודו כי הוא לא מכיל בתוכו את עליית מחירי הדיור שהם ההוצאה הגדולה ביותר על משקי הבית?

ג.
פנסיות.
האם יש מי מהנוכחים בקהל שמרגיש שבאמת קרן הפנסיה תהווה קורת גג בשעת יציאתו [בהנחה שאני לא כריש סולידי ויש לי תיק השקעות לצורך העניין] ?
במידה ותוחלת החיים תעלה משמעותית עקב ריפוי סרטן/דמנציה ושאר מרעין בישין האם לא יצטרכו להעלות את רף הפנסיה בצורה דרסטית ?

ד.
ריבית בנק ישראל & משכנתאות
מדברים שנים על כך שיש "כסף זול" כבר עשור ומתישהו המגמה תתהפך,
למה בעצם שבנק ישראל יעלה ריבית ויגרום ללחץ על הלווים ובעצם להקשות עליהם ולסכן את השוק?
האם השוק חזק יותר מהבנק?

לעונים תבוא הברכה ושבוע מבורך!

א. כן, אם התשואה קטנה מהאינפלציה אז ערך הכסף נשחק. "יוקר המחייה" הוא מדד למחירים בשוק (כמה מוצרים אתה יכול לקנות), אינפלציה מודדת את השינוי בכוח הקנייה של הכסף. יכול להיות מצב בו יש אינפליה גבוהה אך אין יוקר מחייה (משכורות עולות בהתאם לאינפלציה) והפוך מצב בו הכל יקר אך ערך הכסף לא משתנה.

ב. מדד לצרכן מכיל בתוכו את רכיב הדיור (השאלה אחרת עד כמה הנתון מדוייק).

ג. לא הייתי ממליץ לסמוך רק על הפנסיה.

ד. כסף זול גורם למינוף יתר (ואף יצירת בועות) ובנוסף כמובן מעלה את האינפלציה. מצב של ריבית אפסית אינה בריאה למשק בטווך הארוך (מה גם שאי אפשר יהיה להוריד את הריבית מתחת לאפס בשעת משבר, דבר שיקשה על היציאה ממנו).

תודה.
ב. מדד לצרכן מכיל בתוכו את רכיב הדיור (השאלה אחרת היא עד כמה הנתון מדוייק).
אז לדידך הוא טהור או סתם נוסחה לא רלוונטית מימי הטורקים?
ד. כסף זול גורם למינוף יתר (ואף יצירת בועות) ובנוסף כמובן מעלה את האינפלציה.
מהי קו פרשת הדרכים בנוגע לבועה שמנופחת על ידי בנק ישראל? אם האמריקאים יפסיקו לעלות ואנחנו אחריהם, טווח ארוך יכול להפוך מ-10 שנים בקלות גם ל-20 לא?

זו הערכה ממוצעת, לא הייתי סומך על זה יותר מדי (לרוב האינפלציה האמיתית במשק גבוהה יותר), במובן מסויים זה מזכיר את מדד האבטלה.

מהי קו פרשת הדרכים בנוגע לבועה שמנופחת על ידי בנק ישראל? אם האמריקאים יפסיקו לעלות ואנחנו אחריהם, טווח ארוך יכול להפוך מ-10 שנים בקלות גם ל-20 לא?

לא לגמרי הבנתי את השאלה, אני לא חושב שיש בועה. כל עוד יש אינפלציה וכלכלה צומחת יש לצפות לעלייה בריבית.
היום הריבית בארה"ב היא 2.5 (והFED כבר מתקשה לעלות את הריבית), אני לא צופה עלייה מהירה נוספת בריבית כמו השנה.

היום הריבית בארה"ב היא 2.5 (והFED כבר מתקשה לעלות את הריבית), אני לא צופה עלייה מהירה נוספת בריבית כמו השנה.
אם ה-FED מתקשה להעלות את הריבית, סביר להניח שגם אצלנו לא יעלו, לפיכך בועת מחירי הדיור יכולה להמשיך ולגדול כי בהתאמה יש "צמיחה" של משקי הבית וכולם שמחים ?
[אני יוצא מנק' הנחה שמחירי הדיור עולים לא בהתאמה למשכורות הממוצעות במשק והריבית הנמוכה היא הגורם לכך]

אם ה-FED מתקשה להעלות את הריבית, סביר להניח שגם אצלנו לא יעלו, לפיכך בועת מחירי הדיור יכולה להמשיך ולגדול כי בהתאמה יש "צמיחה" של משקי הבית וכולם שמחים ?

אצלנו יעלו עד שיגיעו גם לריבית של 1-2% ( כרגע יש תחזית ל2 עליות ב 2019). קשה לי להגיד משהו על מחירי הדיור אבל העלייה בריבית תשפיע משמעותית על עלות המשכנתא (וגם תיתן אלטרנטיבה להשקעה כמו פקדונות).

בנק ישראל מחזיק "כסף" משל עצמו או שהוא שולט רק באג"חים שהוא מנפיק ? האם יש לו סוג של עו"ש שהוא מקבל מתקציב המדינה?

האם יש מי מהנוכחים בקהל שמרגיש שבאמת קרן הפנסיה תהווה קורת גג בשעת יציאתו [בהנחה שאני לא כריש סולידי ויש לי תיק השקעות לצורך העניין] ?
במידה ותוחלת החיים תעלה משמעותית עקב ריפוי סרטן/דמנציה ושאר מרעין בישין האם לא יצטרכו להעלות את רף הפנסיה בצורה דרסטית ?
הכסף שצבור בפנסיה לא יעלם יום אחד. הוא ישתנה בהתאם לתשואה שלו והערבות ההדדית, אבל הכסף יחכה לך שם בסוף הדרך (לפחות בסבירות גבוהה).
מה שאתה מדבר עליו ישפיע על הערכות הקופה אודות מקדם ההמרה, אבל גם אם יחולו בו שינויים, זה אומר שיש הצדקה לפריסה מחודשת של הכסף כי תוחלת החיים עלתה.
מה החשש שלך לגבי הפנסיה בדיוק?
(ג"נ - אין לי קרן פנסיה).

ואז בעצם הוא לא יהיה שווה יותר מדי...
אם זה יהיה המצב, עקב התארכות בתוחלת החיים, גם את הכספים שמחוץ לפנסיה תצטרך בעצם לפרוס מחדש, כדי שיספיקו לך לשארית ימיך.
אז בעצם מה שמדאיג אותך הוא שינוי בתוחלת החיים שעלול להצריך חיסכון מוגבר יותר / משיכה קטנה יותר. זה לא ייחודי לפנסיה :)
למרות שבפנסיה מנגנון הפריסה הוא בהחלט קשיח יותר ופחות פתוח לשינויים מצידך.
מה שאני מנסה לומר הוא שקרן פנסיה הוא כלי לא רע סה"כ, ושלא מדובר בהונאה שתעלים את הכסף שלך. אם יחלקו לך אותו ליותר מנות במשיכה, זה כנראה יידרש.

אז בעצם מה שמדאיג אותך הוא שינוי בתוחלת החיים שעלול להצריך חיסכון מוגבר יותר / משיכה קטנה יותר. זה לא ייחודי לפנסיה :)
מסכים לגמרי.
אני פשוט חייתי בבועה שיש לי פנסיה כמו של הוריי [תקציבית] ולעולם חוסן... לתומי חשבתי שלא משנה מה תמיד יהיה X, אני מבין שלפי דבריך זה לא קשור רק לפנסיה אלא לכל "תיק" כזה או אחר שיש לי, גם פרספקטיבה שצריך לקחת בחשבון למען האמת.

@Shlomi Z אכן. תוחלת חיים עולה הוא משהו שישפיע על כל סוג של חיסכון שיש לך שמיועד לצריכה למשך שארית ימיך.
יש לקרן פנסיה נקודות תורפה אחרות אמנם, אבל התארכות תוחלת חיים היא לא משהו שהייתי חושש ממנו עד כדי כך (הרי אם פחות אנשים ימותו בדרך, יופעל פחות ביטוח של ערבות הדדית וכך גם יצטמצם האיזון האקטוארי בקרן וכו').
גם לפי מה ש @FIYaacov ציין בעבר, יש גם אפשרות למשיכה הונית מסוימת ממנה אחרי ריתוק קצבה מינימלית. אני לא מכיר את הנושא מספיק אבל זו אפשרות מעניינת שעשויה לסייע לך בתרחיש המדובר.

מוסיף קצת על התשובות המצויינות מעליי-
האם השיטה של הצמדת השקל לתקן כמו זהב בשעתו עם הדולר לא היה שומר על זה ?
לתקן הזהב היו שלל חסרונות, אבל בין היתר, עד כמה שאני מבין, ההצמדה הזו גרמה גם לעיוותים במחיר הזהב עצמו. הנה פוסט שאני מחבב בבלוג תועלת שולית על גולדפינגר (כן, זה הנבל מסרט בונד).
גם אם המדד עקום, כל עוד השימוש בו שיטתי הריהו שימושי, בעיקר לצרכים השוואתיים, להצבת יעדים ול(אי-) עמידה בהם.
כלומר, זה לא בהכרח משקף במדוייק את השינוי הריאלי בכוח הכסף שלך, אבל הוא מאפשר להשוות את השינוי מול מקומות או זמנים אחרים, ולהבין, לדוגמה, האם כדאי לנסות להתערב בשוק.
למה בעצם שבנק ישראל יעלה ריבית
אני מכיר 2 סיבות עיקריות: אחת (מעוותת קצת) כדי שיהיה לו מה להוריד במשבר. יש טענות ששיקולים כאלה הם חלק ממה שדחף את קצב ההעלאות האחרונות וכמעט יצר משבר בעצמו. השניה היא כדי למתן אינפלציה. אם האינפלציה גבוהה מהיעד, העלאת ריבית מצמצמת את כמות הכסף וכך מעלה את ערכו. לעומת זאת אם האינפלציה לא ביעד אז ההעלאה בעייתית, ולכן היו הרבה התנגדויות להעלאה בישראל, שלא עומדת ביעד האינפלציה.
טווח ארוך יכול להפוך מ-10 שנים בקלות גם ל-20 לא?
בועת מחירי הדיור יכולה להמשיך ולגדול
בהחלט. אם כולם היו חושבים שהמחירים הולכים לרדת, אז כולם היו מוכרים. אולי שוק הנדל"ן הישראלי לא מאוד משוכלל, אבל עדיין המחירים כיום הם קירוב לשיווי משקל השוק, כלומר המחיר שנכון להיום יש סביבו שיווי משקל בין ההיצע לביקוש (הסתייגויות: סביר שיש עיוותים, הן בגלל גודל השוק והן בגלל תכניות ממשלתיות מוזרות).
קרן הפנסיה תהווה קורת גג בשעת יציאתו
היא כנראה לא תספיק לבד, אבל היא לא פחות "אמינה" משאר תיק ההשקעות, שיצטרך להספיק לך לחיים ככל שיתארכו (יש טענות שכבר אנחנו אולי נוכל לחיות לנצח).

אינפלציה.
אינפלציה או שינוי במדד לצרכן אינם מעידים על עליית/ירידת מחירים אצלך באופן אישי ולכן יתכן מצב שבו האינפלציה עולה אבל בתחומים שאתה אישית לא מוציא עליהם כסף ואילו הדברים שאתה כן קונה לא עולים ולכן הכסף שלך לא נשחק. למשל, אם אתה טבעוני והירקות הוזלו (אך הבשר והגבינות עלו) אז הכסף שלך לא נשחק.
מדד מחירים לצרכן.
האם הוא רלוונטי או שהוא מעוות מיסודו כי הוא לא מכיל בתוכו את עליית מחירי הדיור שהם ההוצאה הגדולה ביותר על משקי הבית?
המדד שונה לפני כמה שנים טובות כך שהוא מודד את השינויים רק בתחום שכירת דירה ולא קניית דירה. זאת אחת הסיבות שהמדד כמעט לא עלה בשנים האחרונות- מחירי הדירות קפצו ושכר הדירה עלה בצורה מתונה מאד. עכשיו המגמה התהפכה- מחירי הדירות יורדים ושכר הדירה מתחיל לעלות במהירו (במרכז).
אם אתה גר בדירה בבעלותך אז הכסף שלך לא נשחק כי אינך משלם שכר דירה.
לפנסיות יש יותר גידור לסכנות מאשר לקופות גמל או השקעה עצמאית בבורסה. ראשית, יש להן אג"ח מיועדות (גגל על זה) ושנית יש להן הטבות מס טובות.
מצד שני, מישהו אחר מנהל לך אותה ועושה מה שבראש שלו (על חשבונך כי מה אכפת לו) ולכן התוצאה די עלובה ביחס למה שהיה אפשרי אילו היו שקופים יותר, מקצועיים יותר ולא סחבקים של בעלי החברות שבהן הם משקיעים.

לעומת זאת אם האינפלציה לא ביעד אז ההעלאה בעייתית, ולכן היו הרבה התנגדויות להעלאה בישראל, שלא עומדת ביעד האינפלציה.
מסכים 100%.
לכן אופתע מאוד אם-
אצלנו יעלו עד שיגיעו גם לריבית של 1-2% ( כרגע יש תחזית ל2 עליות ב 2019)
לפחות לפי הנתונים הנוכחיים

תודה רבה, החכמתי וגם אימצתי את שאר האתר!
כלומר המחיר שנכון להיום יש סביבו שיווי משקל בין ההיצע לביקוש
אבל אין משמעות ל"שיווי המשקל" עצמו? אמנם לא הרבה מאמינים כי נפילה תגיע, אבל כל הקונים משתעבדים לתקופה ארוכה עם היקפים גדולים יותר, בניגוד לעבר. כלומר יש הכנסה פנויה למשקי בית נמוכה מבעבר לטובת הדיור, איך זה לא בא לידי ביטוי במדד ?
אם האינפלציה לא ביעד אז ההעלאה בעייתית, ולכן היו הרבה התנגדויות להעלאה בישראל, שלא עומדת ביעד האינפלציה.
לפי אילו קריטריונים נקבע היעד ? מבלי להתייחס לנתונים היבשים, האם הרגשתי האישית והלא מושכלת שהכסף שלי "שווה פחות" היא עורבא פרח ? הן בסופר הן בדיור והן בשכירת קוסם לבת מצווש ?

אם אתה גר בדירה בבעלותך אז הכסף שלך לא נשחק כי אינך משלם שכר דירה.
תודה רבה!
בהינתן כי רוב האוכלוסייה שוכרת בתים למגורים, למה המדד לא נותן משקל יתר להוצאה הכבדה ביותר בסל? הרי הירקות/חלב הם זוטרים לעומת הנ"ל

לפנסיות יש יותר גידור לסכנות מאשר לקופות גמל או השקעה עצמאית בבורסה. ראשית, יש להן אג"ח מיועדות (גגל על זה) ושנית יש להן הטבות מס טובות.
מה ז"א הטבות מס טובות ? אם אני מפריש לקופת גמל ולא לקרן פנסיה הניכוי מס שונה ?
[גיגלתי בעבר] אג"ח מיועדות בעוד מס' שנים יירד לצעירים וייגדל אצל החוסכים הבוגרים יותר כך שאני לא בלופ, לצערי/לשמחתי.
מצד שני, מישהו אחר מנהל לך אותה ועושה מה שבראש שלו (
ברור, בעקבות צלילתי כאן ובעזרת החברים ניידתי עצמי לקופת גמל מחקת סנופי...

לפי אילו קריטריונים נקבע היעד ? מבלי להתייחס לנתונים היבשים, האם הרגשתי האישית והלא מושכלת שהכסף שלי "שווה פחות" היא עורבא פרח ? הן בסופר הן בדיור והן בשכירת קוסם לבת מצווש ?
היעד נקבע לפי שיקולים כלכליים וכדומה (שנכון להיום, אני לא יודע מהם!), אבל הוא לא קשור לשאלה אם וכמה היתה בפועל.
אם אתה צודק והמחירים עלו, נניח ב5%, זה לא אומר שהיעד הוא 5%, אלא אם היעד הוא, נניח, 2% אז האינפלציה היתה מעבר ליעד (ואז יעלו ריבית).
בפועל, השינוי נמדד לפי סקרים שקובעים את התפלגות ההוצאה אחת לשנתיים, בדיקה חודשית של המחירים במרכיבים השונים, ושקלול שלהם לפי המשקל שקיבלו בסקר שקבע את ההתפלגות.
בהינתן כי רוב האוכלוסייה שוכרת בתים למגורים, למה המדד לא נותן משקל יתר להוצאה הכבדה ביותר בסל?
בודאי שכן. דיור מקבל משקל של כ25% מהסל, שזה המרכיב הגדול ביותר. המשקל כאמור נקבע לפי סקרים על הוצאות בפועל.
מה שכן, הדיור נמדד בעיקר בהיבטי שכירות והוצאות, ולא מחירי הדירות. אני לא יודע למה אבל יכול לנחש כמה סיבות: ראשית, בעלות על דירה זו לא הוצאה חודשית, ובטח לא הוצאה חודשית שוטפת. העובדה שאנשים פורסים את התשלום לא משנה, כי משך הפריסה משתנה לבחירתם ולא מייצג את "שווי" הדירה, ובכל מקרה, בהגדרה, מדובר בעיסקה בתשלומים ולא בהוצאה שוטפת. בנוסף, קשה להבחין בין הוצאה למחיה לבין השקעה, גם עבור מי שרוכש דירה למגורים, כי בפועל הוא מקבל תמורת ההשקעה לא רק את ההוצאה החודשית אלא גם בעלות על נכס שנשאר שלו. חסכונות והשקעות הם כמובן לא חלק ממדד המחירים לצרכן.
כל זה לא אומר כמובן שזו השקעה טובה, וגם לא אומר שלמשלמי משכנתא הגרים בבעלות אין הוצאות דיור, אבל המדידה צריכה להיעשות באופן שמשקף הוצאה חודשית ולא השקעה, ולכן נראה לי הגיוני שהחישוב יתבסס על הוצאה שוטפת (שכירות ושירותי דיור).
אני חושב שזה גם עונה לנקודה הראשונה בתגובתך.
ברור, בעקבות צלילתי כאן ובעזרת החברים ניידתי עצמי לקופת גמל מחקת סנופי...
לא שאני נגד, אבל זה לא קשור לשאלת ה"לסמוך על הפנסיה". הרי ברור שמי שמחזיק תיק השקעות מנוהל עדיין סומך עליו בתור חלק מההון שלו, ולא "הפתעה נעימה שתפתיע אותו ביום הפדיון".

בהינתן כי רוב האוכלוסייה שוכרת בתים למגורים, למה המדד לא נותן משקל יתר להוצאה הכבדה ביותר בסל? הרי הירקות/חלב הם זוטרים לעומת הנ"ל
ראשית, רוב האוכלוסיה לא שוכרת דירה אלא קונה. שנית, אני חוזרת על דבריי למעלה- המדד משקף רק שינוי בשכר דירה ולא בשווי דירה.
היות וכך, השינוי במדד בעקבות שכר דירה אינו משפיע על אלה המתגוררים בדירה בבעלותם וכספם אינו נשחק עקב זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B דברים שלמדתי השבוע על מיסוי נדל"ן וחשוב לדעת(וחבל שלא ידעתי קודם) נדל"ן 18
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
ה גמל להשקעה לכמה דברים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
נ דברים קטנים (וגדולים) שאפשר לעשות למען איכות הסביבה אוף טופיק 71
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
סול למה לקנות דברים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 55
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P הגשת דוח שנתי אונליין - האם דברים מחושבים נכון? מיסים 4
לא חשוב שמות 5 דברים שאני כבר לא בטוחה לגביהם דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 181
V זיכרון דברים - למה? ואיך? אוף טופיק 27
Et1 דברים שמצאתי ליד הפח אוף טופיק 10
I זכרון דברים נדל"ן 1
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
ק רכישת דירה ראשונה להשקעה, דברים שחייבים לדעת? נדל"ן 1
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
unrealx דברים שצריך לחתום עליהם כדי לעבור ל- IRA שוק ההון 0
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amidar קצת שחרור קיטור, דברים הזויים, ופקס חינם :) אוף טופיק 30
yossik ממשלה חדשה - שני דברים שמדאיגים אותי. אוף טופיק 28
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
S חוזה עם מעסיק על שכר ברוטו נמוך שלא כולל הפרשות ??? אוף טופיק 6
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
N הבדלים בתשואות שלא מצאתי להן סיבה אחרי מעל 40 שעות קריאה שוק ההון 5
N ניצול מגן מס - האם יש סיבה שלא? מיסים 8
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
Henchman34 האם הדיון סביב חוק הגיוס מצד הממשלה מתבצע שלא בתום לב? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 281
לארוצה ETF עם טיקר שלא מופיע באתר Invesco שוק ההון 2
א אחזקה ישירה באג"ח - תשכנעו אותי שלא כדאי שוק ההון 25
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
R השקעה באגחים שלא מניבה שוק ההון 6
O דיון תיאורטי - מניות שלא מחלקות דיבידנד שוק ההון 3
I שאלה על הפסדי הון שלא קוזזו מיסים 4
c881 כתבה שקראתי, דוגמה לאנשים שלא נשארים ב-מיינדסט של "מקופח" התפתחות אישית 258
S המרת הפסדי ניירות ערך זרים לשקלים, מברוקר זר שלא מנכה מס במקור מיסים 21
Z ביטוח לאומי ובריאות על הכנסות שלא מעבודה מיסים 3
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
K בנקים בישראל שתומכים באימות דו שלבי שלא מבוסס על SMS צרכנות פיננסית 5
א דירה להשקעה שלא מכניסה נדל"ן 2
B האם משלמים עמלה על פקודה שלא התבצעה שוק ההון 5
Y אז מה היא אינפלציה? הנה הסבר לכל מי שלא יודע... שוק ההון 163
ת מבחינת אבטחת מידע עדיפה סיסמה או שלא תהיה סיסמה? אוף טופיק 4

נושאים דומים

Back
למעלה