1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק פרישה - איך הייתם בונים אותו?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י דור דורים, ‏4/4/19.

1. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

ביטול רטרואקטיבי כנראה לא יהיה אבל מספיק ביטול רגיל של ההטבה מתי שהוא בשביל לפגוע בכדאיות חישוב ההחזקה.
    זה דווקא משהו יותר ריאלי שכבר היה על השולחן. הנה משהו מ 2009:
    התוכנית של נתניהו: ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות
    https://www.themarker.com/markets/1.523818
    בטח לעומת ההטבה למעל גיל 60 שאפילו כאן (!) כנראה הרוב לא שמע עליה....
    מביטול ההשתלמות יקבלו בחזרה הרבה כספי מיסים
    כמה כבר יקבלו חזרה מביטול מס שמעטים שמעו עליו?
    אולי זה יספיק בקושי לקנות כמה גלונים של גלידת פיסטוק. (סתם, לפני שתפתח פה פרשיה על זה... אין לי משהו מהותי נגד פרשת הפיסטוק)

אבל הנקודה שאם מצהירים שמתנהלים מיסית לפי המצב היום אז יש לשמור(ולו מהבחינה הלוגית סינתטית אפריורית) על עקביות.

2. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

זה לא משנה אם שמעת עליו או לא.
    הרבה פנסיונרים צריכים להגיש דוח שנתי ממגוון סיבות (פריסת פיצויים, השכרת דירות מעל הפטור וכו).
    כשאתה מגיש דוח שנתי הוא אוטומטית מחשב לך את המס לפי המדרגות הנמוכות יותר.

ברור שאם אתה לא מגיש אז לא תקבל. אני רואה פה ום פרסומות של רו"ח שמציעים לפנסיונרים להגיש החזר מס אם יש להם תיק השקעות (כי בתי ההשקעות עדיין חייבות לנכות 25% במקור אם אין לך אישור מפקיד שומה אצלם).

לעניות דעתי, nicepo1 ו-גיא ל אוהבים את זה.
  3. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

איך? אני מדבר על ביטול כמו בקופות גמל ישנות. לא ניתן להפקיד כספים חדשים אבל מה שהופקד כבר ממשיך באותם תנאים. השינוי שאני חושב אליו במקרה כזה יכול להיות בדמי הניהול,איזה עוד הבדל יש לחישוב כדאיות על כספים שכבר נמצאים בקרן?
    האמת שלא בדקתי כמה אבל יכול להיות שתופתע עם תבדוק.
    הנקודה היא שקל יחסית לשנות תקנות בתחום הזה,גוף נגיד כמו ההסתדרות לא יעמוד על רגליו האחוריות עם ישנו אתה המדרגה של 10% ל15%(לפנסיונרים)אבל תהיה מהומה גדולה על ביטול קרן השתלמות.
    מצד אחד זה נכון מצד שני כשאתה נכנס לאופטימיזציות לעשרות שנים ששינוים קטנים בהנחות ישנו גם את המסקנות,אין מנוס מלתת משקל(כלשהוא) לסיכוי שיהיו שינוים ומה הסבירות שלהם.
    אני חושב שכסף שכבר הופקד בקרן השתלמות סביר מאוד שימשיך באותם תנאים לאורך חיי החוסך.
    בקשר לפטורים והנחות בחשבון ממוסה ואפילו מס רווחי הון עצמו אני מעריך שהסיכוי גבוה(מעל 50%)שיהיו שינויים ב30 השנים הבאות.

4. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

זה בדיוק מה שעלה לי בראש,איפה שיש כסף על הרצפה ימצא מי שירים אותו.
    אני מעריך שבעתיד הלא רחוק נראה גם בארץ תוכנות כמו טורבוטאקס שיעשו את העבודה ביעילות ובזול,מה שינגיש את כלל ההטבות לכלל הזכאים.

5. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

יכולים לבטל את הטבת המס על רווחים עתידיים ואז זה יתפקד כמו נגיד קרן נאמנות. מי שלא יתאים לו ימכור בלי לשלם מס על רווחי העבר.
    (אישית, (אם נרצה ממש להתפלפל )נראה לי שאם מתבצע כבר ביטול כזה אז ביטול בצורה הזו הוא הכי הוגן לכלל האוכלוסיה ולא מעניק יתרונות שרירותיים לחלק מהאוכלוסיה במיוחד שהמטרה של קרן השתלמות היתה השתלמות ולא המקרה שציינת לעיל של קופת קמל הונית שאז הייתה מיועדת מראש לתקופות יותר ארוכות)
    אבל אלו שפקולציות (לכל אחד יש משלו וחבל"ז לבנות עליהם) שחבל במיוחד להיכנס אליהן אם כאמור מצהירים במודל שמתנהלים מיסית לפי המצב היום.

נערך לאחרונה ב: ‏13/5/19
  6. nturtle

nturtle משתמש ותיק

מויקיפדיה
    רק 37% מהשכירים מחזיקים קרנות השתלמות, והעשירון העליון זוכה ב-81% מהטבת מס זו, שגובהה כ-2.5 מיליארד ש"ח בשנה.[2] לאור אי-שוויון זה המליצה, במאי 2000, ועדת בן-בסט לרפורמה במס הכנסה לבטל את הפטור ממס לקרנות ההשתלמות,[3] אך עקב התנגדות עזה שלההסתדרות לא מומשה המלצה זו. בשנת 2014 נעשו צעדים להרחבת האוכלוסייה הנהנית מקרנות השתלמות, באמצעות קביעת זכות זו בהסכמים קיבוציים לענף הניקיון ולענף השמירה והאבטחה, שלהם הוצאו צווי הרחבה.[4]

כל עוד אין הסכם עם ההסתדרות ואין קריסה כלכלית של ישראל הסבירות שההטבה תבוטל רטרואקטיבית או לחילופין ימוסו הרווחים מנקודת זמן היא בגדר אמירה בלבד בעייני.
    גם במקרה של קופג הוניות זה לא קרה.
    העתיד יכול להפתיע , אבל זו לא ניראית הנחה לא סבירה שבמקרה הגרוע הקרנות ינעלו ללא פגיעה ברווחים עליהם.

הסולידית אמרה ציטטה פעם ש 'תמיד ישלש אדם כספו" ולכן גם בבחירת איסטרטגיית פרישה לא מומלץ להינעל רק על תרחיש או אסטרטגיה אחידה ולכן יש מקום לפעמים להתנהל במקביל בחשבונות הפטורים והממוסים ורק ב"רגע האמת" לקבל החלטות , וגם אז אפשר לבצע משיכה במקביל גם במסלול הפטור וגם בממוסה תוך התחשבות בגיל הפרישה, סוגי הפטורים, דמי הניהול, צרכי המחייה ורצון הפורש בתמיכה ביורשיו.
    אין דרך למקסם מראש תועלת כשמדובר
    בסיכוני תשואות ורגולציה (מיסוי)

השורה התחתונה לדעתי היא שיועץ פרישה איכותי יכול להועיל מאוד לשם קבלת החלטות כשזה הופך לרלבנטי.

nicepo1 ו-גיא ל אוהבים את זה.
  7. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

תלמוד בבלי, מסכת בבא מציעא, דף מב עמוד א

nturtle אוהב/ת את זה.
  8. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

@nicepo1
    זוכרים את הדיון על זה?
    אני בזמנו רק טענתי שאפשר לבטל את הטבת המס על השתלמות בצבירה בתגובה לזה שטענתם שיכולים לבטל את הטבות המס לגיל 60.
    אמרתי שזו ספקולציה לפחות כמו זו שלכם אבל בחישוב עתידי לפחות במודל כדאי לפעול לפי החוקים היום.
    גם בעיני זו היתה כמעט סתם אמירה אבל מסתבר שעדיף לסתום ולא לתת לפקידי האוצר סתם רעיונות(אם הם קוראים פה).
    מעכשיו זה גם על השולחן --> (לא בטוח שיבוצע אך על השולחן)

כתבה מהיום:פקידי האוצר רוצים לקצץ בהטבות המס לקרנות ההשתלמות

באוצר מנסים יותר מעשור שלם לבטל את ההטבה הזו, שממנה נהנים רק כשליש מהעובדים במשק, רובם בחמישון העליון, אך כל פעם שעולה סוגיית ביטולה, מתעוררת התנגדות עזה מהציבור ומההסתדרות. כעת, נבחנים שני שינויים שאינם ביטול מוחלט של ההטבה אלא קיצוץ בה. הראשון הוא הפחתת התקרה להפקדה בקרנות ההשתלמות מ-7.5% ל-6% — מהלך שיניב בין 1.1 ל-1.4 מיליארד שקל בכל אחת מארבע השנים הקרובות, לפי חישוב שנעשה באוצר.

המהלך השני הוא ביטול הפטור ממס על הקרנות החל מהשנה השביעית. קרי, בשש השנים הראשונות, רווחי ההון לא יהיו ממוסים, אך מהשנה השביעית, יוטל מס על הרווח. מהלך זה יניב סכום צנוע של כ-70 מיליון שקל בשנה הבאה, אך ב-2023 כבר תגיע ההכנסה מסעיף זה ל-280 מיליון שקל.

נערך לאחרונה ב: ‏11/6/19
  9. nturtle

nturtle משתמש ותיק

1. אני בעד קיצוץ הטבות מס, כ 66 מליארד שח , פנסיה זה 22 מליארד, 5 מליארד קרה"ש , אזורי פיתוח 5 מליארד וכד...
    2. כתבת בלון אינה תוכנית אופרטיבית ,
    מדובר בשנת בחירות וההסתדרות לא תשנה את עמדתה, אני מאוד אתפלא אם הקיצוץ.הנל יעבור, אולי הפחתה ל 6% ,
    ועדת בן בסט בשנת 2000 המליצה על ביטול ובינתיים ב 2014 הורחבה האוכלוסיה על ידי הוצאת צו הרחבה להסכמים קיבוציים בענף הנקיון שמירה ואבטחה .

אני לא מתרגש ולעור נסיון במדינת ישראל ברור לי שזה בלון ניסוי, שיושתק עד לאחר הבחירות, ואז או שיגיעו לפשרה (שמירת פטור ממס + הפקדת 8%) או שההסתדרות תבצע השבתה של המשק ...
    אל תתרגש מכל כתבה .
    גם מציעים כרגיל לבטל את הפטור ממעמ באילת ועל פירות וירקות , זה ריטואל קבוע בזמן משבר

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  10. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

הסר דאגה מליבך. ;) איש לא מתכוון להעביר את זה לפני הבחירות.
    כרגע זה פקידי האוצר - שאינם עומדים לבחירה, מכינים תוכניות שונות לשר שיגיע וירצה להעביר תקציב.

זה כלום כסף, וזה ישנה משמעותית את התנהגות הנישומים.
    רוב האנשים ימשכו את הכסף בהקדם האפשרי.....

עם כל הכבוד, זה פשוט יחסוך יותר למעסיקים. לא רואה איך זה יעלה משמעותית את המס שאנשים ישלמו.

שני השינויים האלו, או משהו דרסטי יותר, יתרמו עוד קצת לייבוש הבורסה, ועוד קצת למחירי הדירות.
    סה"כ הגיוני :roll:
    בטח חשוב להם ליישב את הארץ, ולכן הם רוצים שעם ישראל יגאל אדמות וישקיע בנדל"ן. אין מה לומר, ציוניים!!! ;):(:>

אם כבר, אולי עדיף לתת להם רעיונות טובים.

הנה כמה דברים חיוביים שיכולים להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים:
    - הפחתת (כן - הפחתת!!!) מס רווחי הון ל20%
    כשהעלו את זה ל25%, הכנסות המדינה פחתו. מה יותר הגיוני מלעודד את הציבור להשקיע בבורסה?
    - מיסוי שכר דירה מהשקל הראשון כמו רווחי הון + הטבה מסוימת למשלמי שכר דירה, כדי להפוך את הדיווח למשתלם עבור השוכרים
    - מיסוי של הפנסיות התקציביות שהצליחו לסחוט מכם באיומים בקדנציה הקודמת

איש(3718), לעניות דעתי ו-Nina T אוהבים את זה.
  11. Nina T

Nina T משתמש ותיק

צריך לקחת בחשבון שהמס על רווחי הון וריביות בגיל מבוגר יכולים להיות ממוסים לפי שיעור מס שולי. נכון להיום, מנסיוני עם פנסיונרים שלא חסכו בתקופת פנסיה חובה, היא שאם הם מגדרים עצמם במני הכנסות פטורות כמו קצבה נמוכה, שכירויות, והפרדת חשבונות השקעות, הרי שכל אחד יכול להרוויח כ100א בריביות ורווחי הון ועדיין לשלם מס אפס. בעתיד, כשיצטרפו כלים כמו גמל להשקעה,גמל בתיקון 190 והעלאת פטור לקצבה, הרי שיצמחו ההכנסות הפטורות שניתן לגדר עמן. בכללי הנסיון שלי זה עם פנסיונרים שמגיעים מחו"ל, כך שיש להם תקופה של אי דיווח שבהם הם למשל יכולים לפתוח חשבונות השקעה על שמות נפקדים ולהמנע מהעמסת המיסוי על הכנסות פסביות על בן הזוג עם ההכנסה הגבוהה ביותר. לא יודעת אם למס הכנסה יש בהכרח נתונים על מקורות הכספים של שכירים שלא מילאו הצהרת הון- אם הכספים לפני הנישואין או שהכספים מירושה, כך שניתן לבקש מיסוי נפרד

12. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

כן, קצת בהמשך השרשור התייחסתי לכך שפספסתי בתחילת הדיון את החלק החשוב בטענה שגיא העלה:

Nina T אוהב/ת את זה.
  13. Nina T

Nina T משתמש ותיק

ולהפריד חשבונות להשקעות בין בני הזוג ולוודא שרואה החשבון לא רושם זאת כהכנסה משותפת. זו דקות שהרבה אנשי מקצוע מפספסים. סימון בנספח ג שההכנסה היא של אחד מבני הזוג כי נובעת מהכנסות לפני הנישואין או ירושה מאפשרת חישוב נפרד לפי מדרגות מס אישיות של כל אחד מבני זוג. לדעתי מה שאני מציעה הוא לגיטימי. לגדר עצמך בהכנסות פטורות + הפרשה בין חשבונות השקעה של רווחי הון ומגיל פרישה לממש בכל תיק כ120א ש"ח שזה יוצא בערך 10% מס, וכך לבצע כל שנה. לממש כמה שפחות לפני הפנסיה וכל שנה לוודא שפורסים כך לאורך את השנים את הרווחים וחשוב מאד (למרות שיש שלא יסכימו איתי) לא להשתמש בהפסדים לקיזוז שיעורים נמוכים!!! להעביר אותם קדימה והם יוכלו לשמש לקיזוז שבח או סכום משמעותי בעתיד. אם מקבלים דיבידנים - 25% זה מס סופי וניתן להשתשמש בהפסד- אבל בסכום של 120א-רווח הון ריבית לשמור את ההפסד שמעניק מגן מס של 25% לשיעורים דומים

14. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

@דור דורים

יש לי הרושם(אם הוא מוטעה אז תשים לך שנתת סיבות לא מועטות לכך שהוא עלול להתפרש כך)
    שאתה מאשים אותי בתמיכה בהצעות האוצר להוריד את הטבת המס על ההשתלמות.
    אחרת מה כל הפרצופים
    וחרטא כזה-->
    הללו שם שפונים אלי? וציטוטים שלי מהכתבה כאילו זו עמדתי?

מאיזה קטע בטקסט הבנת את זה שאני בעד אלא אולי אם התחלת לקרוא מהאמצע והסקת מה שרצית להסיק?

כל הנקודה מהתחלה היא שאני מציע לפורש מוקדם לא לשלם מס ולפדות את קר"ש הראשונה לפני חשבון ממוסה בתסריטים מסויימים.

אח"כ כתבו לי שם שיכול להיות שיבטלו את הפטורים לגיל שישים
    מה שפוגע בכדאיות בהצעה שלי אז אמרתי שיכולים גם באותה מידה לבטל את הפטורים על ההשתלמות( וזה הוכח כמשהו שהוא לפחות על השולחן בכתבה ממנה ציטטתי) מה שיגדיל את כדאיות ההצעה שלי(למשוך קודם מההשתלמות ולא לשלם מס... בתסריט שתואר).

נוסף ,אמרתי ש
    בין ביטול פטור המס לגילאי 60 לביטול הפטור על ההשתלמות אני אישית בעד ביטול ההטבה על ההשתלמות בצבירה כי זו לא מטרת ההשתלמות לפי הצהרה. לפי הצהרה השתלמות צריכה להיות להשתלמות ולא לפטור ממס. אני סבור שמערכת המס צריכה להיות כמה שיותר שקופה ולא מסובכת ככה שכמה שפחות אנשים יתפרנסו ממנה סתם.

אז אתה מבין את ההבדל ?
    אם חייבים לבחור אז הסברתי שאני בעד השני. זה לא אומר שאני תומך בביטול הפטור.
    אגב, בביטול כל אחד משניים לעיל תהיה פגיעה בעידוד הציבור להשקיע בבורסה כפי שציינת.

בכל מקרה כל הדיון הזה הוא דיון צדדי על תת סעיף של מה שאיבגני סיכם יפה בתגובתו לעיל.

נערך לאחרונה ב: ‏12/6/19
  15. nturtle

nturtle משתמש ותיק

רק הערה, בתסריטים מסויימים כשיתממשו.
    לא מומלץ לבצע שינוי מודל על סמך כתבה בכלכליסט.
    אני זוכר את זעקות השבר של מוכרי דירה שלישית+ לפני כניסת המס אחרי ביטול החוק על ידי בג"ץ ימש"וז ...
    ואני זוכר שכשהמדינה הפעילה לראשונה מס רווחי הון היא איפשרה מכירה רעיונית ולכן שווה לשקול פעולות לפני שמבצעים,
    כלכליסט לא מקיים מדיניות פיצוי לקוראים נאיבים .

16. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

הוא לא. הוא מבסס את ההצעה על מערכת המס הנוכחית.
    זה דורש אולי סימולציה אבל בתרחיש מסוים אני כן רואה איך בשנים בין שנת הפרישה ל60 אפדה את קרן ההשתלמות (חלקה/רובה), ואחרי גיל 60 אפדה תיק ממוסה במס של 10/14 במקום 25, ובכללי זה יתן לי יותר בטחון לשרידות התיק, מאשר משיכה מהתיק הממוסה עם 25% מס בשנים בין הפרישה ל60 ורק כשיגמר למשוך מקרן ההשתלמות.

קפה שחור ו-גיא ל אוהבים את זה.
  17. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

זה הקו שלי פחות או יותר

גיא ל אוהב/ת את זה.
  18. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

וואלק, @FIYaacov, @קפה שחור מודה לכם אישית. עשיתם לי את הערב וגרמתם לי להרגיש
    שהעבודה המתישה שעשיתי פה בהסבר הרעיון לעיל לאורך השרשור לא עלולה לרדת בסופו של דבר גם היא לטמיון.

FIYaacov, Yevgeny ו-grimble grumble אוהבים את זה.
  19. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

קודם כל, אתה מתפרץ לדלת פתוחה
    תראה, אנשים שמסגלים לעצמם מחשבה שהם יפרשו מוקדם יותר (כמו חלקנו כאן בפורום) אכן צריכים לשלב רובד נוסף של מחשבה כלכלית לתקופת החציצה בין הפרישה שלנו למה שאחרים קבעו לנו כקו הסיום
    טענתי בעבר שאין לי וודאות בכלי הזה שנקרא היום קרן השתלמות, יש לפדות אותה בטוח הקצר ולנצל כל עוד יש
    אחר כך יבואו השינויים בחוק ואנשים יתחילו לחשב מסלול מחדש אם הם בנו על הכלי הזה בעוד 40 שנה נניח
    לגביי מה נכון להחזיק, זה כבר עניין אישי
    השימוש בכלי ההשקעה צריכים להיות מבוססים על עובדות (או במילותינו "תוחלת")
    העובדות הינם, דמי ניהול, חשוב לשים לב שבמקום תשלום למדינה התשלום עובר לחברה בע"מ
    אם אפשר למנוע או למזער את התשלום עוד היום, יחסך כסף רב בעתיד
    בנוסף, אני לא רואה בעיה להחזיק כלים מסוכנים לאורך כל החיים, הכל במינון הנכון ובמידה ויש את כמות הכסף ש"אפשר להמשיך לחיות איתו למרות ההפסד"
    וכמובן, צריך להיות מוכן להרים את התחת לבצע משהו, אם אפשר להמשיך עוד לגבות תשלום על התעסוקה, אז למה לא, הכנסה צדדית (בפרישה!) זה נחמד
    תמיד אפשר לייעד אותו לתקציב פינוקים, בין אם אישיים או לטובת המשפחה
    או אפשר להמשיך לאגור אותו בתיק ה"ניצחי", כל עוד מוכנים לזה וניגשים לזה בסבבה

20. nturtle

nturtle משתמש ותיק

לא אמרתי שהוא עושה את זה, אני חידדתי שמי יקח את הכתבה לפי הפשט יעשה לעצמו נזק כמעט וודאי.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
תיקים לקראת גיל פרישה פינת המשקיעים ‏29/5/19
תיק השקעות שלי לקראת חצי-פרישה פינת המשקיעים ‏1/10/18
תיק פרישה - גיל 60+ פינת המשקיעים ‏16/2/18
תיק לפרישה-דבידנדים? פינת המשקיעים ‏14/11/17
תכנון הפרישה- האם המשיכה מהתיק היא 3% או 4% כולל דידבידנדים או בנוסף ? פינת המשקיעים ‏25/12/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.