• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות של משקיע מתחיל

וול

משתמש רגיל
דירוג
645
היי נעים מאוד, קורא כאן (בעיקר באתר, פחות בפורום) כבר כמה חודשים והחלטתי לעבור לשלב המעשים.
המצב הנוכחי שלי: 20k בקרן השתלמות שהיא כולה על מחקה sp500 ועוד 70k בפנסיה במסלול גנרי עד גיל 50 שיוחלף במהרה.
המטרה שלי היא להיות מושקע על 70% מנייתי, ואת ה30% הנותרים לחלק בעיקר על אג"ח ממשלתי ואולי קצת זהב/נדל"ן באחוזים בודדים (מתלבט לגבי זה).

הדבר הבא שאני צריך לעשות זה להעביר את הפנסיה למסלול שהוא 100% מנייתי, ככה יהיו לי 90k על מניות, ובנוסף אשקיע 40k באג"ח כלשהו דרך בית השקעות. ההשתלמות ופנסיה שלי הן לטווח ארוך (כלומר - לא מתכוון לנגוע בהם ב30 ומשהו שנים הבאות), כשה30% הנוספים אמורים להיות זמינים מתישהו בשנים הקרובות (נניח 5 שנים, אין משהו מוגדר).

כל זה מוביל אותי לכמה שאלות:
1. איך יודעים מה הפיזור העולמי של המניות? אני מתלבט עכשיו בין מסלולים שונים של מחקי-מניות ורוצה לדעת כמה נפח בערך צריך לתפוס כל מדד אצלי בתיק (למשל - כמה אמור להיות ה sp500 מתוך סך המניות?)
2. להפניקס יש מסלול של sp500, sxxr, tpx, msci em. להלמן יש מסלול של sp500, stoxx600, msci em, nikkei. האם ה sxxr ו stoxx600 זה אותו דבר? מה ההבדל בין tpx ל nikkei?
3. לאחר שסיימתי לנייד את קרן הפנסיה שלי (זה הדבר הראשון ב to do) ולאחר הרכישה הבסיסית בסך 40k של החלק הלא-מנייתי בתיק, ארצה לבצע מדי פעם השקעה נוספת ואיזונים. למעשה, קרן הפנסיה וההשתלמות מקבלות הפרשה בכל חודש, אך מצד שני להשקיע דרך בית ההשקעות כל חודש נשמע לי בזבוז עמלות על פעולות. האם רכישה פעם בחצי שנה היא הגיונית?
4. הכסף שיושב לכם בעו"ש - אתם מחשיבים אותו כחלק מתיק ההשקעות? איך הוא נספר? אני לחלוטין לא התייחסתי אליו. בכל מקרה לא יושב שם סכום עצום אבל מעניין אותי ברמה העקרונית.
5. האם יש יתרון כלשהו בקרן השתלמות, קרן פנסיה ובית השקעות למסחר דרך אותו בית השקעות? האם יש חסרון? באינטואיציה נשמע לי שהיתרון זה כח מיקוח על עמלות והחסרון זה שכל הביצים בסל אחד, אבל זאת רק אינטואיציה.
6. בכלליות, אשמח לשמוע חוות דעת לגבי כל מה שרשמתי וקפץ לכם לראש, האם אתם חושבים שאני טועה בגישה כלשהי (למשל - זמינות הכסף הלא מנייתי שאולי אצטרך בעתיד), איך אתם ניגשים לעניין הפיזור בין מדדים וכד'.

תודה רבה!

נערך לאחרונה ב:
היי נעים מאוד, קורא כאן (בעיקר באתר, פחות בפורום) כבר כמה חודשים והחלטתי לעבור לשלב המעשים.
המצב הנוכחי שלי: 20k בקרן השתלמות שהיא כולה על מחקה sp500 ועוד 70k בפנסיה במסלול גנרי עד גיל 50 שיוחלף במהרה.
המטרה שלי היא להיות מושקע על 70% מנייתי, ואת ה30% הנותרים לחלק בעיקר על אג"ח ממשלתי ואולי קצת זהב/נדל"ן באחוזים בודדים (מתלבט לגבי זה).

הדבר הבא שאני צריך לעשות זה להעביר את הפנסיה למסלול שהוא 100% מנייתי, ככה יהיו לי 90k על מניות, ובנוסף אשקיע 40k באג"ח כלשהו דרך בית השקעות. ההשתלמות ופנסיה שלי הן לטווח ארוך (כלומר - לא מתכוון לנגוע בהם ב30 ומשהו שנים הבאות), כשה30% הנוספים אמורים להיות זמינים מתישהו בשנים הקרובות (נניח 5 שנים, אין משהו מוגדר).

כל זה מוביל אותי לכמה שאלות:
1. איך יודעים מה הפיזור העולמי של המניות? אני מתלבט עכשיו בין מסלולים שונים של מחקי-מניות ורוצה לדעת כמה נפח בערך צריך לתפוס כל מדד אצלי בתיק (למשל - כמה אמור להיות ה sp500 מתוך סך המניות?)
2. להפניקס יש מסלול של sp500, sxxr, tpx, msci em. להלמן יש מסלול של sp500, stoxx600, msci em, nikkei. האם ה sxxr ו stoxx600 זה אותו דבר? מה ההבדל בין tpx ל nikkei?
3. לאחר שסיימתי לנייד את קרן הפנסיה שלי (זה הדבר הראשון ב to do) ולאחר הרכישה הבסיסית בסך 40k של החלק הלא-מנייתי בתיק, ארצה לבצע מדי פעם השקעה נוספת ואיזונים. למעשה, קרן הפנסיה וההשתלמות מקבלות הפרשה בכל חודש, אך מצד שני להשקיע דרך בית ההשקעות כל חודש נשמע לי בזבוז עמלות על פעולות. האם רכישה פעם בחצי שנה היא הגיונית?
4. הכסף שיושב לכם בעו"ש - אתם מחשיבים אותו כחלק מתיק ההשקעות? איך הוא נספר? אני לחלוטין לא התייחסתי אליו. בכל מקרה לא יושב שם סכום עצום אבל מעניין אותי ברמה העקרונית.
5. בכלליות, אשמח לשמוע חוות דעת לגבי כל מה שרשמתי וקפץ לכם לראש, האם אתם חושבים שאני טועה בגישה כלשהי (למשל - זמינות הכסף הלא מנייתי שאולי אצטרך בעתיד), איך אתם ניגשים לעניין הפיזור בין מדדים וכד'.

תודה רבה!

1) הייתי בודק מול קרן עולמית כמו vt מה החלק של ארצות הברית בו ולפי זה

2) ממה שאני רואה tpx הוא בכלל מניה כלשהי ו nikkei זה המדד היפני

Sxxi זה נייר ערך של ishares שאמור לחקות את המדד stoxx600 שזה המדד האירופי

3)פעםבחצי שנה או רבעון לדעתי זה בסדר גמור (אני אישית עושה זאת פעם ברבעון.

4)אני סופר אותו כחלק מהתיק פשוט כשקעה בשקל וזהו נגידאם יש לך 30% בתיק ההשקעות ו 70% בעו"ש מבחינתי התיק שלי מכיל רק 30% מניות (לצורך הדוגמה)

5) אין לי שמץ...

6) בגדול לדעתי נשמע בסדר ודיי מפוזר
מבחינת זמן ההשקעה נטו תלוי בך...

אני אישית משקיע לאורך זמן והפנסיה שלי פשוט במסלול מניות
וגם התיק שלי במסלול מניות בפיזור עולמי

סך הכל נשמע בסדר, אני הייתי הולך על פיזור כמה שיותר גדול האפשרי

גם אני ראיתי ש tpx היא מניה כלשהי, אבל מהלינק הבא נראה שזה גם אינדקס כלשהו:
https://www.bloomberg.com/quote/TPX:IND

כמעט ולא מצאתי פרטים על זה בגוגל.

בנוסף, מנצל לשאול שאלה נוספת - זה בעייתי שבחלק המנייתי אין לי שום חשיפה לשוק הישראלי? אני יודע שזה שוק קטן אבל על פי הארי בראון אתה אמור להשקיע גם קצת בשוק שאתה חי בו.

הדבר הבא שאני צריך לעשות זה להעביר את הפנסיה למסלול שהוא 100% מנייתי, ככה יהיו לי 90k על מניות
בהנחה שיש לך קרן פנסיה מקיפה, הסכום לא מושקע 100% במניות. סביבות 25-30% באג"ח מיודעות וכ-5% בד"כ הם שומרים במזומן. אז רק בערך 60k יהיו מניות.
האחוזים כאן יכולים להיות מאוד מושפעים מאחוז החיסכון שלך. אם ההפקדות בפנסיה וקה"ש מהוות שיעור ניכר מסך החסכון החדשי שלך, ותישאר בשתיהן במסלול מנייתי, זה מה שיכתיב את האחוזים. לעומת זאת, אם אתה חוסך הרבה יותר מהמשכורת, אתה יכול לחלק את התיק החייב בין מניות ואג"ח, כך שתגיע ל- 70:30.

אני יודע שזה שוק קטן אבל על פי הארי בראון אתה אמור להשקיע גם קצת בשוק שאתה חי בו.
מקור?
וגם, לא כל דבר שמישהו אמר הוא נכון (ויתרה מכך, נכון תמיד)

מקור?
וגם, לא כל דבר שמישהו אמר הוא נכון (ויתרה מכך, נכון תמיד)

המקור זה הסולידית.
הציטוט הרלוונטי:
"הארי בראון המליץ לשמור חשיפה למניות של חברות מקומיות. מכיוון שבישראל לא קיים מדד מסוג Total Stock, העוקב אחר כלל שוק המניות בישראל (ת”א 25, ת”א 75 ות”א יתר יחדיו), יש לשקול לרכז את הפלח המנייתי בתעודות סל או קרנות מחקות על 3 מדדים אלה.

במדינות עם משק קטן – כמו ישראל – רצוי לפזר את ההשקעה בפלח המנייתי גם מעבר לים. ניתן לשמור על יחס של 40:60 בין מניות בישראל למניות בחו”ל, ובהתאמה 15% ו-10% מהתיק. להלן ניירות ערך שמומלץ להביא בחשבון כאשר משקיעים במניות בחו”ל במסגרת המודל:

שוק המניות האמריקני – ארה”ב עודנה הכלכלה הגדולה בעולם, וחברות הענק הנסחרות בה פועלות בכל רחבי הגלובוס. יתרונות אלה מציעים פיזור משמעותי של תיק ההשקעות."

מובן מאליו שזה לא אמת צרופה שנכונה בכל מצב (אחרת פשוט הייתי מבצע אותה בלי לשאול שאלות), זאת הסיבה שאני אשמח לשמוע עוד דעות בנושא.

בהנחה שיש לך קרן פנסיה מקיפה, הסכום לא מושקע 100% במניות. סביבות 25-30% באג"ח מיודעות וכ-5% בד"כ הם שומרים במזומן. אז רק בערך 60k יהיו מניות.

האחוזים כאן יכולים להיות מאוד מושפעים מאחוז החיסכון שלך. אם ההפקדות בפנסיה וקה"ש מהוות שיעור ניכר מסך החסכון החדשי שלך, ותישאר בשתיהן במסלול מנייתי, זה מה שיכתיב את האחוזים. לעומת זאת, אם אתה חוסך הרבה יותר מהמשכורת, אתה יכול לחלק את התיק החייב בין מניות ואג"ח, כך שתגיע ל- 70:30.

כלומר - ההשקעה שהפניקס/מיטב דש מפרסמים זה לא באמת איך שהכסף מושקע? גם במסלול המנייתי-פסיבי?

לגבי החלק השני שכתבת - יש לי מספיק כסף מהמשכורת על מנת לחלק את התיק איך שאני רוצה בלי שהפנסיה/קה"ש יכתיבו את האחוזים. עד עכשיו פשוט הייתי עצלן ולא התעסקתי עם זה אז הכסף סתם הצטבר בעו"ש (שוב, לא סכומים היסטריים אבל כן בסיס להתחלה).

כלומר - ההשקעה שהפניקס/מיטב דש מפרסמים זה לא באמת איך שהכסף מושקע? גם במסלול המנייתי-פסיבי?

לגבי החלק השני שכתבת - יש לי מספיק כסף מהמשכורת על מנת לחלק את התיק איך שאני רוצה בלי שהפנסיה/קה"ש יכתיבו את האחוזים. עד עכשיו פשוט הייתי עצלן ולא התעסקתי עם זה אז הכסף סתם הצטבר בעו"ש (שוב, לא סכומים היסטריים אבל כן בסיס להתחלה).
המדינה נותנת אגח מיוחד לקרנות הפנסיה שמניב תמיד בערך 5 אחוז, זה לא דבר רע, אפילו מעולה. אתה מקבל פה אגחים מעולים שחבל לוותר עליהם. המדינה מוציאה על זה הרבה כסף(או משלם המיסים, תלוי איך אתה מסתכל על זה).
זה חוק ד"א, גם אם הפניקס רוצים אי אפשר לשנות את זה.
היה על זה פוסט בבלוג של הסולידית, כנראה לא עברת על כל הבלוג. תחפש

זאת הסיבה שאני אשמח לשמוע עוד דעות בנושא.
דעתי שכל מה שציטטת מתייחס למודל של הארי בראון שהוא תיק לשימור הון
לכן, השקעה מוגברת ב"מכולת השכונתית" אולי טובה יותר למודל זה בגירסתו הישראלית

אבל אם אתה לא משקיע במודל זה, תברר מה עדיף (לך) להחזיק במצב של מודל שמתאים (לך) יותר

דווקא זה בדיוק מה שהם מפרסמים. אני לא חושב שאני יכול לשלוח לינקים, אבל ציטוט מתוך האתר של הפניקס:

מסלול פאסיבי - מדדי מניות חו"ל
נכסי המסלול, בשיעור שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 100%, יושקעו במדדי מניות חו"ל (העונים על התנאים המנויים בסעיף 6 לחוזר גופים מוסדיים 2013-9-13 שעניינו כללי השקעה החלים על גופים מוסדיים).
יתרת הנכסים, למעט שיעור מהנכסים אשר יושקע במזומנים לצורך טיפול בהפקדות, משיכות והעברות כספים, תושקע במדדים שונים (העונים על התנאים המנויים בסעיף 6 לחוזר גופים מוסדיים 2013-9-13 שעניינו כללי השקעה החלים על גופים מוסדיים) בכפוף להוראות הדין, ובכפוף לשיקול דעתה של ועדת ההשקעות.
נכסי המסלול החשופים לנכסים כמפורט לעיל יהיו כל נכסי המסלול למעט 30% מהנכסים המושקעים באיגרות חוב מסוג "ערד".

הארי בראון המליץ לשמור חשיפה למניות של חברות מקומיות
כבודו במקומו מונח ואני לא רוצה להתחייב על הפרשנות שלי, אבל לא בטוח שהוא היה מתבטא כך לגבי הבורסה הישראלית שנת 2019. ספציפית, אני מניח שהוא כיוון ליצירת קשר בין המשקיע והכלכלה המקומית שלו. ואילו למדדי ת"א יש הטיה מבחינת משקל לסקטורי הפארמה והבנקאות יותר ממשקלם בתוצר, כך שכלכלת ישראל לא משתקפה בבורסה המקומית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
כ 2 שאלות של משקיע חדש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח שוק ההון 3
F תיק השקעות של משקיע מתחיל+מספר שאלות שוק ההון 10
א מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 3
J מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 5
M שאלות של משקיע חדש שוק ההון 3
F מספר שאלות של משקיע מתחיל שוק ההון 23
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
M כמה שאלות על תוכנית העלת מסים של האוצר למימון מלחמה מיסים 4
S שאלות שנובעות ממחזור המסחר של Invesco MCSI השקלי שוק ההון 7
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ו שאלות לגבי הטרנד של סוחרים יומיים צעירים בשוק ההון שוק ההון 36
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
ת שאלות לגבי החישוב של מדד STOXX EUROPE 600 שוק ההון 4
אייקiן שאלות של משקיעים מתחילים שוק ההון 3
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ע כמה שאלות של חדש בתחום נדל"ן 0
M שאלות על סיכון של מניות בודדות אל מול מדד עולמי שוק ההון 12
M התיק של MR-Y + שאלות שוק ההון 80
R תיק השקעות פסיבי - שאלות של מתחיל שוק ההון 79
ברזילרו שאלות של נוב, ברכה על ראש העונים צרכנות פיננסית 5
י קרנות של בלאקרוק - שאלות על העקיבה שוק ההון 3
Y שאלות של צעיר על קרן השתלמות וביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 52
A שתי שאלות של מתחיל שוק ההון 0
S שאלות של מתחילה שוק ההון 11
E שאלות של חייל משוחרר צרכנות פיננסית 6
Y שאלות של מתחיל נדל"ן 3
לא חשוב שמות שאלות של בגינרים על קרן השתלמות שוק ההון 64
ג שאלות של מתחיל - אג"חים וקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 32
א ניהול תיק השקעות עצמאי- שאלות של מתחיל שוק ההון 3
E שאלות של מתחילים בנושא נדל"ן נדל"ן 24
F כמה שאלות בנוגע לקרן פנסיה במקרה של מוות צרכנות פיננסית 1
ג מספר שאלות של מתחילים- על עמלות שוק ההון 7
דוג שוב שאלות של מתחיל פנסיה צרכנות פיננסית 12
P תיק של חדש + כמה שאלות שוק ההון 17
י שאלות של מתחיל: דמי ניהול של ני"ע שוק ההון 1
S שתי שאלות של מתחילים - קופ"ג להשקעה וקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
אמירב מספר שאלות של מתחיל בIRA שוק ההון 0
Oziris שאלות מקדימות של מתחיל להרכבת ובחינת תיק שוק ההון 40
דוג האם יש מישהו שמבין בתכנות ב kernel של לינוקס ויכול לענות לי על כמה שאלות אוף טופיק 2
T מספר שאלות של מתחיל. שוק ההון 6
L פתיחת קרן השתלמות - שאלות של מתחילים שוק ההון 27
O מספר שאלות בעקבות הפוסט האחרון של הסולידית. שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה