• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות שוואב (schwab)

Itzik

משתמש רשום
דירוג
2
שלום,
האם יש מישהו שמבין קצת בהתנהלות קרנות הschwab דרך מקום העבודה?
אני אשמח לעצות ופרטים במטרה למנף הדרך הזו לעוד סוג של חיסכון....
תודה

באיזו מדינה אתה עובד?

ישראל.
את האמת זה אישתי עובדת, אני רק לקחתי אחריות :)
אמפירית התשואה היא יפה, אני לא מבין אבל איך זה עובד ומה האפשרויות שלי?
תודה!

Schwab הוא בית השקעות המציע מוצרי השקעה פסיביים (קרנות נאמנות ו-ETFים) בדיוק כמו Vanguard או Blackrock (איישרס) או או Fidelity או SPDR ואחרים. כדי לקבל תשובה עניינית תצטרך לשאול באופן ענייני (כלומר, לאיזו קרן אתה מתייחס).

אז לא הבנתי, מה הקשר בין קרן זו או אחרת לבין מקום עבודה?

אני אנחש שמדובר בתוכנית ESPP, שבה העובד רוכש בהנחה מניות של החברה בה הוא עובד.

כמו שכתבו לפני - scwab הוא רק האמצעי במקרה זה, והשאלה החשובה היא האם יש משהו בעייתי ב - ESPP - התשובה, בגדול, היא 'לא' - זו הטבה נחמדה לעובד.

אם טעיתי ולא בכך מדובר, אני מתנצל על המלל המיותר.

אבל אז קונים מניות של חברה אחת ספציפית ולא קרן. אז אלא אם כן הוא עובד ב scwab עצמם אני לא מבין איך זה קשור.

אני אנחש שמדובר בתוכנית ESPP, שבה העובד רוכש בהנחה מניות של החברה בה הוא עובד.

כמו שכתבו לפני - scwab הוא רק האמצעי במקרה זה, והשאלה החשובה היא האם יש משהו בעייתי ב - ESPP - התשובה, בגדול, היא 'לא' - זו הטבה נחמדה לעובד.

אם טעיתי ולא בכך מדובר, אני מתנצל על המלל המיותר.

יוני אתה צודק,
מדובר בתוכנית ESPP, במקרה שלנו היא מתנהלת בתקופות של חצי שנה וההפרשה לתוכנית היא אחוז קבוע מתוך המשכורת.
אשמח אם תדע לספר לי איך זה עובד, מה ההנחה שאני מקבל בקניה? והאם הרווח שלי בנוי מערך המניה בתום התקופה או על פי התשואה שלה במהלך התקופה?
בנוסף מעניין אותי להבין האם יש לי אופציה לבצע מכירה במהלך החצי שנה במידה והמניה בעלייה משמעותית?
ומה השלכות המס אם אני לא רוצה למשוך את התוכנית אחרי תקופה של חצי שנה ולהשאיר אותה לעוד חצי שנה למשל?

במקביל אני כמובן מנסה להבין את הנתונים מהחברה עצמה, אבל בכל זאת אני מחפש מישהו שמתעסק בזה כמוני שאוכל ללמוד מניסיונו.

תודה רבה!

ב ESPP אתה קונה מניות של החברה שאתה עובד בה, לא שום קרן, אין לך שום בחירה של מנ לקנות אלא רק האם לקנות
בדרך כלל הסידור הוא שאתה קונה את המניות ב 15% הנחה + מקבל מתנה אופציית פוט על מחיר הקנייה.
מה שזה אומר בפועל, זה שאם מחיר המנייה לא זז בכלל אז אתה יוצא ברוווח של 15%, אם בנוסף לכך מחיר המניה עלה אז יש לך רווח נוסף ואם הוא ירד אז הרווח שלך קטן יותר. אם מחיר המנייה ירד נניח ב 14% אז הרווח שנשאר לך הוא רק אחוז אחד. אבל! אם מחיר המנייה יורד ביותר מ 15% אז אתה לא מפסיד, אלא עדיין מקבל את הסכום שהשקעת בחזרה.
כך שנומינאלית אתה לא יכול להפסיד פה (ריאלית כן כי במקרה הגרוע אתה מקבל בחזרה את ההשקעה שלך אבל בלי הצמדה לאינפלציה). והרווח שלך הוא עליית המנייה + 15%.

זו תוכנית טובה. סוג של בונוס לעובדים.

יכול להיות שאצלך זה שונה ממש שתיארתי, כמובן.

מבחינת מיסוי, אם אני זוכר נכון, יש תקופה מסויימת שאם אתה מוכר בה אתה משלם מס הכנסה+ביטוח לאומי+מס בריאות (לא כדאי) ואם אתה מחכה מספיק לפני שאתנ מוכר אז אתה משלם רק מס רווחי הון על הרווח. אבל אני לא בטוח שאני זוכר נכון.

הי איציק, אנסה להדגיש מספר דברים.
נקודות לשים אליהן לב:
- ההנחה בקנייה היא משמעותית. כל כך משמעותית, כך שברב התרחישים יהיה רווח, ולעיתים אף נאה.
- אך לא בכל התרחישים. יש כאן גם אלמנט של מט"ח, ובפרט שער הדולר (שבו מתבעת העסקה). לא אכנס בדיוק לחישוב, אבל בהחלט ייתכן מצב שבו אתה מפסיד כסף.
- מאחר ומלכתחילה מדובר בסכומים מוגבלים, הפסד במקרה (חריג) כזה לא צפוי לחולל שמות במצבכם הכלכלי - כשם שהתשואה מהתכנית לא תעשה לו פלאים.
- מס רווח הון ישולם בכל מקרה, על ההנחה שקיבלת. מדינת ישראל זורמת עם זה שנתנו לך הנחה, אך תדרוש את חלקה בה. שים לב שהמס ינוכה מהמשכורת הבאה, לא להבהל מנטו נמוך במשכורות פברואר ואוגוסט.
- המעשה ההגיוני של משקיע פאסיבי שלא מאמין בתזמון שוק הוא למכור את המניות מיד עם קנייתן בסוף החציון, ולהנות מההנחה. אתה יכול, כמובן, להמשיך להחזיק - אך ברגע זה חצית את הקו לעבר ספקולציה. אם מחר המנייה תקרוס, יש לך רק את עצמך להאשים, ולא את התכנית.

אז מה היתרונות?
- כן מדובר כאן, ברב התרחישים, בתשואה מרשימה (טרם חישבתי את החציון הקודם, אבל היה מדובר בסדר גודל של 8%. שוב, סתם פוקס, בגלל עליית הדולר).
- טיעון שהסולידית תתחבר אליו - התכנית מאלצת אותך להפנות עשר אחוז משכרך להשקעה בשוק ההון, על דרך קבע, ומהר מאוד אתה מתרגל לכך ששכרך הוא עשר אחוז פחות - עם בונוס נחמד פעם בחצי שנה. בהחלט בראש אחד עם הצטמצמות וחסכון - מומלץ להעביר את הכסף ישירות מהברוקר לתיק ההשקעות שלך, בלי תחנת מעבר בבנק. זה לא כסף שלך, זה כסף של העתיד שלך.
- טיעון שהסולידית פחות תתחבר אליו: גורם לעובד להיות מחובר קצת יותר למקום עבודתו, מאחר ויש לכם אינטרס כלכלי משותף - אתה שמח בהצלחתו וההפך. יש שיאמרו שזו גם בעיה.

מקווה שעזרתי.

עזרת מאוד יוני, תודה רבה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב קרנות נאמנות ישראליות מחקות בחשבון IRA שוק ההון 7
שושן צחור קרנות ישראליות, עושי שוק ושווי הוגן שוק ההון 8
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
י קרנות בארץ/אירלנד שדומות ל VUG, VHT, SOXX, VFH, ITA שוק ההון 11
T קרנות מונטרו השקעות אלטרנטיביות 3
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
T האם יש קרנות ישראליות בGoogle finance? אוף טופיק 1
N קרנות מומנטום שוק ההון 0
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
JaywalkerPenguin קרנות מחקות ישראלית למדדי חו"ל שוק ההון 5
D מעקב אחרי קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
simple בעקבות הורדת הדירוג קרנות כספיות לאן ? שוק ההון 3
I נזילות קרנות ישראליות שוק ההון 1
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
J קרנות ממונפות שוק ההון 100
H קרנות בלאקרוק - נוהל קניה חודשית שוק ההון 1
ס מס עיזבון על קרנות של בלאקרוק מיסים 4
tomchoook איך משווים בין קרנות כספיות? שוק ההון 3
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ב קרנות ריט ב IRA שוק ההון 6
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש קרנות השתלמות של מורים פדיה והעברה למדדי מניות מובילים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
א קרנות כספיות דולריות ? שוק ההון 3
N IRA - איחוד קרנות השתלמות וקופות גמל - קושי במעקב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
א אילו קרנות כספיות כרגע לא "חסומות"? שוק ההון 5
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
stamEhad קרנות פנסיה וקה"ש - האם הן "מנוטרלות מטח"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A האם ניתן לקנות קרנות נאמנות של וואנגראד דרך ברוקר ישראלי? שוק ההון 4
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
Ido42 קרנות אגח שוק ההון 11
Y קרנות איריות שקליות - מיסוי ריאלי או ע״פ מט״ח שוק ההון 3
Y קרנות איריות שקליות - המיסוי הוא ריאלי או צמוד מטח? שוק ההון 0
K להמיר קרנות בלי לייצר אירוע מס שוק ההון 6
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265

נושאים דומים

Back
למעלה