• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עטלף גור מתחיל את דרכו

Bruce Wayne

משתמש סולידי
דירוג
33
אהלן :)
נותן צ'אנס לפלטפורמת הבלוגינג כאן, קודם כל כי אני מאמין שזה ייתן לי דרך לעקוב אחרי התמונה הגדולה הכלכלית שלי, ואחר-כך כי לקבל תגובות, לשמוע דעות וסתם לשתף זה תמיד נחמד (במיוחד שביומיום לדבר על כסף זו פרה קדושה שלא נוגעים בה).

סחבק לוחם משוחרר בן 21. מתכנן להתחיל ללמוד כלכלה באוקטובר 2021 במטרה להשתלב בתחילת הדרך בשירות הציבורי (תכנית פכ''מ - אם יש כאן בודדים מחוץ לעולם ההייטק ומכירים). עד אז, יש לי כמה מטרות עיקריות:
- להגיע לתחילת הלימודים עם המקסימום האפשרי של גב כלכלי - אני לא יודע מה העתיד צופה לי: האם אצליח לשלב עבודה כסטודנט ולא לפגוע בציונים - המטרה שתהיה לי את החירות לקחת החלטה נכונה לכאן או לכאן בלי "חרב כלכלית" מונחת מעל הצוואר.

- ללמוד כמה שיותר, בין אם זה לכאורה רלוונטי ובין אם לא: מהצד הכלכלי-פיננסי - ממשיך לקרוא את כל הפוסטים של הבלוג ומקורות מקבילים על כל נושא ההשקעות. ומהצד השני - לומד לתכנת בפייתון כבר זמן מה, מעוניין להוסיף לארגז הכלים שלי גם R ו-SQL לכיוון ה-DS/ML, די נהנה מזה למען האמת ורק רואה איך זה תורם לי.
ההנחה גם כאן זהה - אני לא יודע מה צופן העתיד, מעוניין להגיע לתואר עם מידה כמה שיותר גבוהה של ורסטיליות, ככה צעדים דרמטיים לכאן או לכאן יהיו הרבה פחות מפחידים.

- טריגר "א-סולידי": ליהנות ולטייל. שביל ישראל, מזרח, אפריקה, להיזרק בסיני - מה שבא בא בהתחשב בתקופה. זה יעלה הרבה כסף ויפגע לי במטרות, אבל אלו חוויות ותקופות שאני רוצה יותר מהכל.

שווי נוכחי:
עו''ש - 10K
יתרת פיקדון - 14K (יממן את השנה וחצי הראשונות של הלימודים, עדיין לא יודע אם זכאי ל-"ממדים ללימודים").
תיק השקעות ("אגרסיבי"-מבוסס מניות עם דמי ניהול של 0.8%) - 48K
פוליסת חיסכון - 100K

הפוליסת חיסכון ותיק ההשקעות מנוהלים ע"י אחד מהוריי שעוסק בתחום עוד מלפני שהייתי בתכנון, ברגע שארגיש עם מספיק ידע וביטחון - אקח חלק קטן מהסכום ואזרק עם חיוך למים העמוקים.

כרגע שכיר בשני מקומות עבודה בתחום המסעדנות - הסגר הנוכחי פוגע ומצמצם לי את ההכנסה ביותר מחצי, אבל אחריו מצליח להגיע למשכורת ממוצעת של 8-12K (נטו=ברוטו כי חייל משוחרר D:). נמצא לאחר תקופה של פסיכומטרי ושיפור בגרויות, ככה שזה מאחוריי לשמחתי.

ההוצאה החודשית הגדולה שלי היא רכב דיי חסכוני שבבעלותי וגוזל ממני באיזור ה-500 ש''ח בחודש, חוץ מזה אדם סולידי מטבעי - גר אצל ההורים, לא מרבה לאכול בחוץ, מבלה בזול, ולא נופל להוצאות קטנות או גדולות על שיט מיותר. כל היתר הולך ישירות לחיסכון.

טיפים, עצות או סתם ברכות שנה טובה וחג שמח יתקבלו באהבה רבה :)

ברוך הבא (אחלה תמונה באווטאר).
הדמי ניהול בתיק השקעות מאד גבוהים, מניח שבפוליסת חיסכון קרוב לזה גם. מציע לך להתחיל להתעניין במה הכסף מושקע שם ואיך ניתן להוזיל.
לפי השכר שלך וההוצאות שלך, אתה חוסך סכום מאד מכובד. תוכל לממן איתו את התואר+מחייה.
תראה איך תתקדם בלימודים בהתחלה בלי עבודה, ואז תנסה לשלב אם תראה שאתה מסוגל ורוצה. כסף אמור להיות לך לממן את כל התואר ללא עבודה ( גם אם לא תגור אצל ההורים בזמן הזה).
איפה בעצם נעלם שאר הפיקדון שלך?

ברוך הבא (אחלה תמונה באווטאר).
הדמי ניהול בתיק השקעות מאד גבוהים, מניח שבפוליסת חיסכון קרוב לזה גם. מציע לך להתחיל להתעניין במה הכסף מושקע שם ואיך ניתן להוזיל.
לפי השכר שלך וההוצאות שלך, אתה חוסך סכום מאד מכובד. תוכל לממן איתו את התואר+מחייה.
תראה איך תתקדם בלימודים בהתחלה בלי עבודה, ואז תנסה לשלב אם תראה שאתה מסוגל ורוצה. כסף אמור להיות לך לממן את כל התואר ללא עבודה ( גם אם לא תגור אצל ההורים בזמן הזה).
איפה בעצם נעלם שאר הפיקדון שלך?
קורס פסיכומטרי + משיכת החלק המקסימלי שיכולתי לחיסכון כי נתנו את האופציה בגלל הקורונה.
לגבי הדמי ניהול - אני בהחלט מודע לכך, וכמו שכתבתי, בורכתי באנשים בחיים עם ידע עצום בתחום וכרגע יש לי את הפריבילגיה לתת להם את המושכות וללמוד מהם כמה שאוכל. הפוליסת חיסכון עם דמי ניהול נמוכים יותר והרכב אחר (50-50 בין מניות לאג''חים בניגוד ל-100% מניות של התיק השקעות), וגם מטרתה לטווח הרחוק באמת ואני לא רואה את עצמי נוגע בכסף הזה איפשהו בחמש-שבע שנים הקרובות.

ברוך הבא!
לגבי ה"טריגר א-סולידי" - אל תתנצל על זה. לדעתי, הדברים היחידים שניקח איתנו עד סוף החיים הם זיכרונות וחוויות. ה"טיול אחרי צבא" שלי הוא ה-30k הכי טובים שהוצאתי בחיי, לא משנה אם בעוד 30 שנה הם היו יכולים להיות שווים 230k~.

ברוך הבא!
לגבי ה"טריגר א-סולידי" - אל תתנצל על זה. לדעתי, הדברים היחידים שניקח איתנו עד סוף החיים הם זיכרונות וחוויות. ה"טיול אחרי צבא" שלי הוא ה-30k הכי טובים שהוצאתי בחיי, לא משנה אם בעוד 30 שנה הם היו יכולים להיות שווים 230k~.
ציינתי את זה מתוך מבט לא-מתנצל על העניין - אני יודע שבהשקפה כלכלית צרה מדובר בהחלטה לא חכמה, אבל אנחנו נמשכים בחיים ע"י אינסוף וקטורים, ופה אני מבצע החלטה כלכלית מטומטמת מתוך כוח אחר שמושך אותי, וזה לגמרי בסדר כל עוד לוקחים על זה אחריות :)

לגבי הדמי ניהול - אני בהחלט מודע לכך, וכמו שכתבתי, בורכתי באנשים בחיים עם ידע עצום בתחום וכרגע יש לי את הפריבילגיה לתת להם את המושכות וללמוד מהם כמה שאוכל. הפוליסת חיסכון עם דמי ניהול נמוכים יותר והרכב אחר (50-50 בין מניות לאג''חים בניגוד ל-100% מניות של התיק השקעות), וגם מטרתה לטווח הרחוק באמת ואני לא רואה את עצמי נוגע בכסף הזה איפשהו בחמש-שבע שנים הקרובות.

מעולה,תמשיך ללמוד לדעתי תופתע ותגלה שפוליסת חיסכון זה מוצר יחסית נחות לאפשרויות האחרות.
בהצלחה בהמשך מקווה שיתאפשר לך לטייל בקרוב.

אני יודע שבהשקפה כלכלית צרה מדובר בהחלטה לא חכמה
ופה אני מבצע החלטה כלכלית מטומטמת מתוך כוח אחר שמושך אותי,
בהשקפתי הכלכלית, אתה עושה החלטות נהדרות. כל מה שיפתח אותך וילמד אותך על העולם ועל עצמך - מאפשר לך גם להתפתח כלכלית.
אם תבזבז את הטיולים על סטלנות ושביל החומוס זה יהיה חבל אבל לא נראה לי שאתה בכיוון :)

+
[אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור.]

ברוך הבא, שנה טובה.

+
[אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור. אמן שתצא לטייל כי זו תקופה שלא תחזור.]

ברוך הבא, שנה טובה.
וואי ממש

בהשקפתי הכלכלית, אתה עושה החלטות נהדרות. כל מה שיפתח אותך וילמד אותך על העולם ועל עצמך - מאפשר לך גם להתפתח כלכלית.
אם תבזבז את הטיולים על סטלנות ושביל החומוס זה יהיה חבל אבל לא נראה לי שאתה בכיוון :)
ככל הנראה שה"יעד" הקרוב הוא שביל ישראל, ככה שלפעמים אין מנוס משביל החומוס, אשתדל להפוך את החומוס לאחד מפנק מאיזה חומוסייה ולא מגעיל מהסופר לפחות :)

תודה לכולם! :)

ככל הנראה שה"יעד" הקרוב הוא שביל ישראל, ככה שלפעמים אין מנוס משביל החומוס
שביל ישראל הוא ממש לא חומוס...
אגב, יש שבילים נוספים בארץ מחוץ לשביל הזה. שביל רמת הגולן ושביל עמק המעיינות למשל.
אני לא יודע מה צופן העתיד, מעוניין להגיע לתואר עם מידה כמה שיותר גבוהה של ורסטיליות, ככה צעדים דרמטיים לכאן או לכאן יהיו הרבה פחות מפחידים.
אני חושבת שאתה מתאר את השינוי המחשבתי שמתחיל להתגבש אצל חלק מהדור הצעיר בעקבות משבר הקורונה. הבנה שהחיים אינם יציבים ובטוחים וכדאי להיות בעלי מגוון כישורים ולשנות כיוון במהירות כשצריך. מקווה ששאר הצעירים, אחרי שיגמרו ליבב בתקשורת ולהאשים את כל העולם ואשתו, יגיעו להבנה הזאת גם.

ככל הנראה שה"יעד" הקרוב הוא שביל ישראל, ככה שלפעמים אין מנוס משביל החומוס, אשתדל להפוך את החומוס לאחד מפנק מאיזה חומוסייה ולא מגעיל מהסופר לפחות :)

תודה לכולם! :)
אני בדיוק עכשיו על שביל ישראל... [פעילות ספורטיבית, ללא אנשים איתי, יש עמי שופר]
מצד אחד, כיף ממש כי הכל ריק וכל הטבע בשבילי.
מצד שני, 12:00 אתה חודל.
לצערי אני אחכה עוד חודש חודשיים עד יעבור זעם, חם מדי ולא סימפטי.

אם אתה צריך רעיונות אחרים לבינתיים, תגיע לפרטי.
או שנתראה עוד חודשיים על השביל מחדש.
*מצטרף לעצה של בת הזקונים של העמק. שביל הגולן הוא שוויץ לכל הפחות.

אני בדיוק עכשיו על שביל ישראל... [פעילות ספורטיבית, ללא אנשים איתי, יש עמי שופר]
מצד אחד, כיף ממש כי הכל ריק וכל הטבע בשבילי.
מצד שני, 12:00 אתה חודל.
לצערי אני אחכה עוד חודש חודשיים עד יעבור זעם, חם מדי ולא סימפטי.

אם אתה צריך רעיונות אחרים לבינתיים, תגיע לפרטי.
או שנתראה עוד חודשיים על השביל מחדש.
*מצטרף לעצה של בת הזקונים של העמק. שביל הגולן הוא שוויץ לכל הפחות.
בונה על יציאה מצפון איזור אמצע אוקטובר, נמצא בכושר הליכה טוב ולא מפחד מללכת גם שטיפה חם (יש ניסיון, לא לדאוג)
מכיר את השבילים בארץ פלוס מינוס, עשיתי ים אל ים, ואפשר להגיד שעשיתי את שביל הגולן פשוט עם ב' ותיק הרבה יותר כבד ממה שאסחב עוד אי פעם :)

מכיר את השבילים בארץ פלוס מינוס
לך בצניעות ובענווה, לא בשחצנות טיפוסית של יוצא צבא קרבי. אין לך מושג בכמה חילוצים השתתף בעלי, אפילו במקומות הכי מטוילים שיש, רק בגלל תחושת ה"סמוך" (החיילים על עצמם, החרדים על אלהים). תנסה לשים לב (ואולי אפילו לזהות) בעלי חיים, צמחים, עצים וציפורים... זה ידרוש ממך יותר רוגע ותשומת לב לסביבה ופחות עניינים של נ"צ וכמות ק"מ ביום.

לך בצניעות ובענווה, לא בשחצנות טיפוסית של יוצא צבא קרבי. אין לך מושג בכמה חילוצים השתתף בעלי, אפילו במקומות הכי מטוילים שיש, רק בגלל תחושת ה"סמוך" (החיילים על עצמם, החרדים על אלהים). תנסה לשים לב (ואולי אפילו לזהות) בעלי חיים, צמחים, עצים וציפורים... זה ידרוש ממך יותר רוגע ותשומת לב לסביבה ופחות עניינים של נ"צ וכמות ק"מ ביום.
יש לי את הספר האדום ומפות באופליין על הטלפון, מתכנן לרדת לרזולוציות היותר קטנות בבוא השעה, ונכון לרגע זה לרובו ככולו של השביל - יש לי שותף.
צחוק וכיף בצד, מכיר את הסכנות ואם יש משהו שהצבא שרט אותי עליו הוא כמה תחושת ה"סמוך" יכולה להיות קטסטרופלית (ע"ע תאונות הניווט שהיו בצה''ל בשנתיים האחרונות, ואני מניח שמי שבעניינים מכיר בדיוק את המקרה עליו אני מדבר).
לא מכיר את בעלך ופועלו אבל בטוח שהוא עושה עבודת קודש, תודה גם על הטיפ - בהחלט אקח את זה בחשבון.

אני פה בשביל להגיב על תכנית הפכ"מ שאתה מתעתד להגיע אליה, מתוך היכרות עמוקה עם התכנית והיוצאים ממנה, ובגלל שנשמע שאולי אתה חושש:

זו הדרך הטובה ביותר היום להגיע לתפקידים מעולים במגזר הציבורי.
אני ממליץ בחום, תכנות אתה יכול ללמוד גם בבית, המגזר הציבורי הרבה(!) פחות גמיש להשכלה א-פורמלית

אני פה בשביל להגיב על תכנית הפכ"מ שאתה מתעתד להגיע אליה, מתוך היכרות עמוקה עם התכנית והיוצאים ממנה, ובגלל שנשמע שאולי אתה חושש:

זו הדרך הטובה ביותר היום להגיע לתפקידים מעולים במגזר הציבורי.
אני ממליץ בחום, תכנות אתה יכול ללמוד גם בבית, המגזר הציבורי הרבה(!) פחות גמיש להשכלה א-פורמלית
אני לא באמת חושש, פשוט ריבוי האופציות והזמן שנוצר לנדידת מחשבות עושה את שלו.
התכנון תמיד היה להתחיל במגזר הציבורי לטוב ולרע, ואם הקורונה לא הייתה מגיעה והציון פסיכו היה מגיע קודם - כבר הייתי מתחיל בחודש הבא.
פכ''מ (בעברית) תמיד היה ה-go to שלי מכל ההיבטים, אני בסה''כ מפלרטט בתקופה האחרונה עם שילובים כמו אמירים-כלכלה, מדמ''ח-כלכלה או אפילו אמירים-פכ''מ (אפילו שהבנתי שזה לא הכי אפשרי)

אם יש לך את הידע ותוכל לשפוך מעט אור בשבילי על שילוב כמו אמירים-כלכלה מול פכ''מ בהיבט הסופי של הגעה לתפקידים (מעולים) במגזר הציבורי, זה יהיה מדהים!

אני לא באמת חושש, פשוט ריבוי האופציות והזמן שנוצר לנדידת מחשבות עושה את שלו.
התכנון תמיד היה להתחיל במגזר הציבורי לטוב ולרע, ואם הקורונה לא הייתה מגיעה והציון פסיכו היה מגיע קודם - כבר הייתי מתחיל בחודש הבא.
פכ''מ (בעברית) תמיד היה ה-go to שלי מכל ההיבטים, אני בסה''כ מפלרטט בתקופה האחרונה עם שילובים כמו אמירים-כלכלה, מדמ''ח-כלכלה או אפילו אמירים-פכ''מ (אפילו שהבנתי שזה לא הכי אפשרי)

אם יש לך את הידע ותוכל לשפוך מעט אור בשבילי על שילוב כמו אמירים-כלכלה מול פכ''מ בהיבט הסופי של הגעה לתפקידים (מעולים) במגזר הציבורי, זה יהיה מדהים!

מההיכרות שלי, פכ"מ קנתה לה מקום של כבוד במגזר הציבורי, כנראה בעקבות כמה פקידים מצטיינים שהגיעו משם. אמירים-כלכלה זה גם שילוב מצוין, אבל ההנחה הלא מושכלת שלי היא שזה פחות נפוץ. כמובן שמי שלמד ב'עברית' מכיר את זה, אבל פחות.

אם יש שיקולים אחרים להעדיף אמירים-כלכלה אולי תשתף אותם וכך נוכל להעריך האם זה שווה את זה.

מההיכרות שלי, פכ"מ קנתה לה מקום של כבוד במגזר הציבורי, כנראה בעקבות כמה פקידים מצטיינים שהגיעו משם. אמירים-כלכלה זה גם שילוב מצוין, אבל ההנחה הלא מושכלת שלי היא שזה פחות נפוץ. כמובן שמי שלמד ב'עברית' מכיר את זה, אבל פחות.

אם יש שיקולים אחרים להעדיף אמירים-כלכלה אולי תשתף אותם וכך נוכל להעריך האם זה שווה את זה.
כשאני מסתכל על תואר כמו פכ''מ ומנסה לנתק כל "הילה של כבוד", מוניטין וכן הלאה - התמונה דיי פרווה: תואר תלת-תחומי שבו בקצה בוגר כלכלה חד-חוגי למד יותר כלכלה מפכמ''יסט, בוגר מדע המדינה (לא שזה תחום-דעת רלוונטי באספקט תעסוקתי) לקח יותר קורסים ממנו, וכן הלאה. במילים אחרות - תפסת מרובה לא תפסת.

שילוב כמו אמירים-כלכלה מהצד השני, ואני שם בצד את המלגה המלאה לשכר לימוד ואת הסמסטר בחו''ל (שזו חוויה אישית ואני מאמין גם אינטלקטואלית יוצאת דופן) מולידה לך בקצה אדם שמחד יש לו תואר פרופר בכלכלה, ומאידך יש לו את ה-prestige של "תכנית מצטיינים" (עם כמה שזה פלצני, במדעי החברה-רוח זה ה-game changer כמו שאני רואה את זה).

אבל הכל שטויות - את הכסף סופרים במדרגות. בשביל להתקבל לאמירים צריך לעבור ראיון מעבר לסכם פסיכו+בגרויות, ככה שנגיע לגשר ונחצה אותו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו מתחיל באיחור יומני מסע אישיים 5
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 35
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
Y עזרה למשקיע מתחיל שוק ההון 4
T תיק השקעות מתחיל- סטודנט שוק ההון 19
A מתחיל בשוק ההון שוק ההון 3
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 76
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11