• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה

Foxie123

משתמש רשום
דירוג
31
היי חברים!

הגיע הזמן לרשום יומן אישי קטן, בו אשתדל להשוות את ההתקדמות מרבעון לרבעון. זה יומן שאני כותב במיוחד לעצמי, אבל כמובן שאשמח לכל חוות דעת / רעיונות שיבואו בהמשך הדרך. :)
אחת השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו היא איפה נהיה בעוד כמה שנים. האם נישאר באירופה? האם נעבור למדינה אחרת בעולם? אולי בחזרה לישראל? אולי יהיה ילד? כמה פעמים נחליף עבודות? קשה לומר כרגע, אבל בטוח שיהיה לנו מעניין.

המטרה
1. להגיע לחופש כלכלי תוך 10 שנים.
2. תוך כדי כך - לא להזניח את ההווה. אנחנו מעוניינים לחיות חיים ״נהנתנים״ ברמה של היום (מסעדות, טיולים בעולם וכו׳), אבל לא בצורה חסרת אחריות.
3. כדי להמשיך ולממן את רמת החיים שלנו כרגע ללא הכנסה מעבודה, אנחנו זקוקים ל- 1.5M€ נזיל לכל הפחות.
4. לממש רעיונות נוספים (אם יהיו) להגדלת ההכנסה הפאסיבית.

האסטרטגיה
1. לחיות כפי שאנחנו חיים כרגע - ולהשקיע את כל ההפרש מדי חודש.
2. לעבוד בצורה תקציבית. ביום המשכורת הכסף הגדול הולך להשקעות. מה שנשאר אמור לכסות את החשבונות שלנו ואת ההתנהלות השוטפת לכל החודש.

הדרך
כל 100K€ נזיל זו אבן דרך שיש לחגוג עם ארוחה טובה. סה״כ 15 אבני דרך מ- 0 ל- 1.5M€.

אנחנו
34 ו- 35. גרים באמסטרדם. זוג ללא ילדים, עובדים כשכירים בעבודות מסודרות עם חוזה קבוע.

הכנסות נכון להיום:
הכנסה חודשית של שנינו יחד: €11.5K נטו.
כל שנה (משותף): בונוסים + מניות שהבשילו (ויימכרו במועד ההבשלה) בגובה 55K€ נטו.

הוצאות נכון להיום:
1. €1450 משכנתא חודשית.
2. חשבונות, אוכל, בגדים, בילויים, חיים: €3000-3500 בחודש.
3. סה״כ הוצאות חודשיות רגילות: €4500-5000.

צבירה נכון להיום:
1. נזיל: תיק השקעות בגובה 160K€ על ETF עולמי.
2. נזיל: תיק קריפטו בגובה 60K€ יורו, 80% ביטקוין, 20% אתריום.
3. לא נזיל: RSUs בגובה 100K€ עם מסלול הבשלה של פעם בשנה.
3. לא נזיל: דירה למגורים שקנינו לפני שנתיים: עלות במקור (520K€ עם משכנתא), שווי היום 620K€, ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו 425K€ לתשלום.
4. לא נזיל: פנסיות וקופות שנותרו לנו בארץ: לשנינו יחד 400K ש״ח.

ההתקדמות הרצויה:
1. חיסכון אגרסיבי של 6-7K€ בכל חודש (50-60% מהשכר החודשי) לתיק ההשקעות (ETF).
2. השקעה של 50K€ נוספים פעם בשנה.
סה״כ קצב התקדמות רצוי: לפחות 100K€ בשנה (135K€ כמקסימום אפשרי).

שורה תחתונה
נכון להיום אנחנו עומדים על 220K€ נזיל, בדרך לאבן הדרך השלישית.

נראה מה יהיה ושיהיה לנו בהצלחה :)

בהצלחה! דרך אגב סתם מסקרנות משקיעים דרך ברוקר ״מקומי״?

בהצלחה! דרך אגב סתם מסקרנות משקיעים דרך ברוקר ״מקומי״?
תודה! :) כן, דרך DEGIRO שהוא ברוקר מקומי. שקלנו להשקיע דרך הבנק מתוך עצלות ונוחות, אבל הם גובים עלויות שנתיות - 0.2% עד 100K, ו- 0.12% עד 400K.

• אהבתי
Reactions: Roi
מה עם ילדים? זה יכול לשנות כל התוכניות ולהקטין את החיסכון בצורה מאוד משמעותית.
ברור. נכון לכרגע ובעתיד הנראה לעין זה לא עומד על הפרק, אבל בכל מקרה נעשה שינוי בתכניות (אם וכאשר)

לא הצלחתי להבין את החשבון הזה:
1. €1450 משכנתא חודשית.
ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו 425K€ לתשלום.
אולי התכוונת שנשאר לכם לשלם 125K€?

האם מלבד החיסכון הנזיל שלכם יש חיסכון פנסיוני כלשהו בדומה לחיסכון הפנסיוני בארץ?

לא הצלחתי להבין את החשבון הזה:

אולי התכוונת שנשאר לכם לשלם 125K€?

האם מלבד החיסכון הנזיל שלכם יש חיסכון פנסיוני כלשהו בדומה לחיסכון הפנסיוני בארץ?
הלוואי, אבל לא.

לקחנו 90% משכנתא בריבית התחלתית 1.55% על סך 465,000. זה אומר תשלום קבוע של 1615 בחודש לפי שפיצר, אבל אנחנו גם מקבלים החזר כל חודש על המס שמשולם על הריבית, שזה בערך 135 בחודש. אז סה"כ 1480 בחודש על משכנתא ל- 30 שנה. הקאץ' הוא שהריבית הקבועה היא רק לעשר שנים, אז עוד 7-8 שנים כשהמסלול הזה ייגמר נחליט מה כדאי לעשות. לפי ההסכם אנחנו יכולים לחסל את הקרן 15% בשנה ללא קנס.

לגבי הפנסיה - יש בהולנד אבל היא קטנה מאד, ובכל מקרה פחות חשוב לנו (כרגע) מה ייקרה בגיל פרישה

הלוואי, אבל לא.

לקחנו 90% משכנתא בריבית התחלתית 1.55% על סך 465,000. זה אומר תשלום קבוע של 1615 בחודש לפי שפיצר, אבל אנחנו גם מקבלים החזר כל חודש על המס שמשולם על הריבית, שזה בערך 135 בחודש. אז סה"כ 1480 בחודש על משכנתא ל- 30 שנה. הקאץ' הוא שהריבית הקבועה היא רק לעשר שנים, אז עוד 7-8 שנים כשהמסלול הזה ייגמר נחליט מה כדאי לעשות. לפי ההסכם אנחנו יכולים לחסל את הקרן 15% בשנה ללא קנס.
אז זה סוג של ריבית מל״צ (משתנה לא צמודה) רק שהיא משתנה אחרי עשר שנים אם אני מבינה נכון… (בארץ לרוב מדובר על שינוי כל 5 שנים). קיבוע של ריבית כזו לעשר שנים זה מעולה.
האם אפשר לצבור את החיסכון ללא קנס (בהנחה שמעדיפים לא לחסל את הקרן בעשר השנים הראשונות) או שמותר רק עד 15% בשנה ללא קנס?

לגבי הפנסיה - יש בהולנד אבל היא קטנה מאד
כמה המעביד מפריש וכמה העובד?

מעניין מאוד, מאחל לכם הצלחה והרבה ארוחות טובות בהקדם.
אשמח אם תוכל לספר קצת על החיים שם, התרשמתי שהמשכורות מאוד נמוכות בהייטק ביחס לעלות מחיה גבוהה (חוץ מבחברות גדולות כמו booking או adyen), זה באמת ככה? איך עובד המנגנון של הפנסיה ההולנדית, ובאיזה תחום שניכם עוסקים? כמה זמן אתם כבר שם, והאם הצלחתם להיטמע שם עם ההולנדים?

צבירה נכון להיום:

האם הקרנות פעילות? אם לא מה הדמי ניהול שאתם משלמים בהם היום? בשביל להימנע מדמי הניהול המקסימלים שיאכלו לכם את התשואה כדאי לשקול הסדר ריסק, או אפילו הפקדה מינימלית בכדי לשמור דמי ניהול הגיונים וגם להעלות את הצבירה. בתקופה שלא עבדתי הפקדתי 100 שקלים בחודש וזה הספיק בשביל לשמור את דמי הניהול ואת הרצף הביטוחי.

אז זה סוג של ריבית מל״צ (משתנה לא צמודה) רק שהיא משתנה אחרי עשר שנים אם אני מבינה נכון… (בארץ לרוב מדובר על שינוי כל 5 שנים). קיבוע של ריבית כזו לעשר שנים זה מעולה.
האם אפשר לצבור את החיסכון ללא קנס (בהנחה שמעדיפים לא לחסל את הקרן בעשר השנים הראשונות) או שמותר רק עד 15% בשנה ללא קנס?
אפשר לשלם רק 15% מהקרן בשנה ללא קנס. כרגע הבנק מאפשר לשלם 100% מההלוואה ללא קנס בגלל הריבית/אינפלציה הגבוהות.
אגב היה אפשר לבחור ריבית לא צמודה גם ל- 20 או 30 שנה.

כמה המעביד מפריש וכמה העובד?
אולי זה יישמע מפתיע, אבל פנסיה היא לא חובה בחוק. זה תלוי עבודה/תחום/ועד עובדים. אני מקבל ממש מעט (2.5%) מהמעסיק ולא מפריש בעצמי, אבל אני יודע שיש אנשים שהגיעו להסדרים הרבה יותר טובים עם העבודה שלהם. אולי כדאי להפריש בעצמי לפנסיה?

אולי כדאי להפריש בעצמי לפנסיה?
האם יש הטבות מס על ההפקדות (כמו בארץ)?
אם כן אז יש סיכוי טוב שכדאי (כתלות בדמי הניהול כמובן).

צריך לזכור שבארץ בגלל ההפקדות של המעביד והעובד (ובהנחה שאני מכניסה גם את ההפקדות לקרן ההשתלמות) אז ישראלים רבים למעשה אוטומטית חוסכים סכום משמעותי מהשכר שלהם (30% מהשכר ברוטו לא כולל בונוסים ומניות) כך שבפועל יוצא שדי אוטומטית אפשר לחסוך 40-60% מהשכר נטו (בהנחה שנמצאים במדרגת שכר גבוהה יחסית).

אצלך אתה צריך באופן יזום לחסוך עצמאית את הסכומים האלו (אחרי שהם נכנסים לבנק) וזה לא פשוט (פסיכולוגית). אז כל הכבוד!

מעניין מאוד, מאחל לכם הצלחה והרבה ארוחות טובות בהקדם.
אשמח אם תוכל לספר קצת על החיים שם, התרשמתי שהמשכורות מאוד נמוכות בהייטק ביחס לעלות מחיה גבוהה (חוץ מבחברות גדולות כמו booking או adyen), זה באמת ככה? איך עובד המנגנון של הפנסיה ההולנדית, ובאיזה תחום שניכם עוסקים? כמה זמן אתם כבר שם, והאם הצלחתם להיטמע שם עם ההולנדים?
תודה :)

אני עובד בהייטק ובת זוגי בעסק אחר (לא הייטק). סליחה שאני לא יורד לפרטי פרטים אבל אני מעדיף לשמור על אנונימיות יחסית. בכל זאת, קהילת הישראלים בהולנד היא קטנה יחסית.

אני כבר לא ממש מעודכן במשכורות בארץ, אבל אני חושב שההתרשמות שלך נכונה יחסית. יש חברות שמשלמות פחות, ומנגד יש חברות שמשלמות יפה מאד - זה בא לידי ביטוי בשכר בסיס לפחות כמו בארץ, אבל נוסף על זאת מקבלים גם בונוס ומניות משמעותיים כל שנה. רוב הישראלים שמגיעים להולנד עם עבודה מקבלים הטבה שנקראת 30% ruling לחמש שנים - זה אומר שמס הכנסה משולם רק על 70% מהמשכורת, והשאר זה נט לכיס. אך כפי שכתבת - הכל זה ביחס לעלויות במדינה ולמצב הפרטי. המחייה בהולנד יקרה יחסית והאינפלציה חוגגת. זוג שיגיע לפה עם משפחה (נניח שני ילדים) וייצטרך לשלוח אותם לחינוך פרטי, ייאלץ להיפרד מחלק נכבד מההכנסה כל חודש. קשה להשוות, אבל אם אתה שואל ספציפית לגבינו - רמת החיים שלנו ויכולת החיסכון עלו משמעותית כאן מאשר זו שהייתה לנו במרכז הארץ (ישראל) למשל.

בנוסף אפשר לקנות דירה ב- 100% מימון בנקאי. בישראל גרנו בשכירות. זה לא פקטור כשלעצמו, אבל בפועל אנחנו משלמים הרבה פחות על משכנתא מאשר שהיינו צריכים לשלם על השכירות באותה הדירה בדיוק.

אנחנו פה מספר שנים, והצלחנו להיטמע עם ההולנדים וליצור מעגל חברתי חדש עם ישראלים וזרים. זה לא היה קל, אבל זה קרה בסוף. :)

אם יש לך עוד שאלות לגבי המחייה בהולנד אשמח לענות.

האם הקרנות פעילות? אם לא מה הדמי ניהול שאתם משלמים בהם היום? בשביל להימנע מדמי הניהול המקסימלים שיאכלו לכם את התשואה כדאי לשקול הסדר ריסק, או אפילו הפקדה מינימלית בכדי לשמור דמי ניהול הגיונים וגם להעלות את הצבירה. בתקופה שלא עבדתי הפקדתי 100 שקלים בחודש וזה הספיק בשביל לשמור את דמי הניהול ואת הרצף הביטוחי.
הקרנות לא פעילות, דמי ניהול מקסימליים. יש לי ביטוח מנהלים (אני יודע, החלטה מטופשת) עם צבירה מעל אחוז, והסדר הריסק כבר עבר (היה מוגבל בכמה שנים). מה היית מציע לעשות במצב הזה - להעביר הכל לקרן פנסיה? IRA? זה אפשרי בכלל? בפעם האחרונה שניסיתי לדבר עם מנורה מבטחים הם לא הסכימו לדבר איתי ישירות, אלא רק עם סוכן ביטוח - שאין לנו כרגע :|

האם יש הטבות מס על ההפקדות (כמו בארץ)?
אם כן אז יש סיכוי טוב שכדאי (כתלות בדמי הניהול כמובן).

צריך לזכור שבארץ בגלל ההפקדות של המעביד והעובד (ובהנחה שאני מכניסה גם את ההפקדות לקרן ההשתלמות) אז ישראלים רבים למעשה אוטומטית חוסכים סכום משמעותי מהשכר שלהם (30% מהשכר ברוטו לא כולל בונוסים ומניות) כך שבפועל יוצא שדי אוטומטית אפשר לחסוך 40-60% מהשכר נטו (בהנחה שנמצאים במדרגת שכר גבוהה יחסית).

אצלך אתה צריך באופן יזום לחסוך עצמאית את הסכומים האלו (אחרי שהם נכנסים לבנק) וזה לא פשוט (פסיכולוגית). אז כל הכבוד!

תודה!

ממה שאני יודע, הייתרונות בלהפקיד לפנסיה פה הן:

1. דחיית מס לגיל פרישה.
2. בגיל פרישה, המס על ההכנסה מקרן הפנסיה נמוך יותר מאשר מס הכנסה על עבודה.
3. לא משלמים מס הון שנתי על פנסיה צבורה, כפי שמשלמים על כסף שנצבר בהשקעות/חסכונות (שהגיע לבנק, ולא לקרן הפנסיה).
4. דמי הניהול 0.12% עד 0.24% - נמוכים יחסית.

על פניו זה נשמע משתלם, אבל מצד שני, גיל הפרישה בהולנד הוא בערך כמו בארץ, ואנחנו לא חושבים שנישאר כאן עוד הרבה שנים. בנוסף היינו שמחים להגיע למטרה שלנו הרבה לפני גיל פרישה

הקרנות לא פעילות, דמי ניהול מקסימליים. יש לי ביטוח מנהלים (אני יודע, החלטה מטופשת) עם צבירה מעל אחוז, והסדר הריסק כבר עבר (היה מוגבל בכמה שנים). מה היית מציע לעשות במצב הזה - להעביר הכל לקרן פנסיה? IRA? זה אפשרי בכלל? בפעם האחרונה שניסיתי לדבר עם מנורה מבטחים הם לא הסכימו לדבר איתי ישירות, אלא רק עם סוכן ביטוח - שאין לנו כרגע :|
אין סיבה לא לשפר תנאים. חבל על הכסף.
מוזר שלא הסכימו לדבר איתך ללא סוכן… נסה להתקשר לחברות אחרות (ובמיוחד לחברות עם קרן פנסיה ברירת מחדל) ולהגיד שאתה מעוניין לנייד את הכסף אליהן. אני בספק רב אם לא יסכימו לדבר איתך.

ואנחנו לא חושבים שנישאר כאן עוד הרבה שנים
למה בעצם לא להישאר? במיוחד בהינתן שזה לא היה פשוט…
אנחנו פה מספר שנים, והצלחנו להיטמע עם ההולנדים וליצור מעגל חברתי חדש עם ישראלים וזרים. זה לא היה קל, אבל זה קרה בסוף.

בנוסף היינו שמחים להגיע למטרה שלנו הרבה לפני גיל פרישה
אם תצליחו לחסוך את החיסכון הפנסיוני בנוסף לחיסכון הקיים (לא במקום) אז זה לא יפגע בחיסכון הרגיל שלכם.
הסיבה שאני כותבת ״בנוסף״ ולא ״במקום״ היא שכאמור רוב הישראלים לא היו מדמיינים שהם יכולים לחסוך 50-60% מהמשכורת נטו שלהם וזה בלי קשר לגובה המשכורת. הסיבה היא… אינפלציה אישית (@הסולידית כותבת על זה יפה).
כמו שכתבתי קודם, לרוב האנשים הרבה יותר קשה (פסיכולוגית) לחסוך כסף מכסף שכבר נכנס לחשבון ובעיניים שלך אתה רואה אותו כחלק מהתקציב החודשי שלך.

לדוגמא, נסה לחשוב עם עצמך (בכנות) האם קשה לך יותר לחסוך כסף שלא הוצאת ישר לחיסכון ההשקעות שלך בתחילת החודש, ביחס לכסף שהשארת לעצמך להתנהלות שוטפת:
ביום המשכורת הכסף הגדול הולך להשקעות. מה שנשאר אמור לכסות את החשבונות שלנו ואת ההתנהלות השוטפת לכל החודש.
אולי אתה חושב לעצמך, המסעדה הזו/הבגד הזה/הטיול הזה הוא במסגרת התקציב שהשארתי לעצמי ואז ״זה בסדר״ להוציא את זה.
ייתכן שתגלה שגם אם אתה מפריש לפנסיה 2.5% (כמו המעסיק) ולבנק נכנס לך קצת פחות כסף נטו, עדיין תוכל, באורח פלא, לחסוך את אותם 6000-7000€ שגם קודם חסכת מהמשכורת.

נערך לאחרונה ב:
ההתקדמות הרצויה:

אני לא סוכן פנסיוני ולא יודע להגיד לך מה האופציות בפנייך, אלא רק לשתף מהניסיון שלי. חלק דיי גדול מההון שלכם נמצא בקרנות פנסיה האלו, והייתי עושה מה שצריך בשביל למצוא פתרון סביר. אם עוד יש לכם חשבון בנק בארץ ( וגם אם לא, אפשר לפתוח דרך Pepper אונליין) אולי תעשו הוראת קבע כל אחד של 100 ש"ח רק בשביל להפוך את הקרן לפעילה ולהוריד את דמי הניהול, זה פחות מ1% מהחיסכון החודשי שאתם רוצים לעשות.

זה מה שרשמו למשל באתר של מנורה:

"אפשרות נוספת היא להמשיך להפקיד לקרן במקום הפקדותיו של המעסיק. למעמד זה קוראים "עמית עצמאי" והמשמעות שלו היא שאתם ממשיכים להפקיד בתוספת החלק שבעבר המעסיק היה מפקיד עבורכם. פעולה זו שומרת על הכיסויים הביטוחיים בדומה ל"הסדר ביטוח", ובנוסף תורמת לצבירה שלכם ומגדילה אותה, מה שבהכרח יגדיל גם את קצבת הזקנה לה תהיו זכאים בבוא היום. "

בינתיים אולי אפילו ניוד של קרן הפנסיה שאפשר לעשות אונליין יכול להוריד את דמי הניהול, וזה מבלי שדיברנו בכלל על איזה מהמסלולים אתם מושקעים בהם (הדעה הרווחת בפורום היא עוקב SP500 או מדד עולמי במנורה, ואפילו IRA ולהשקיע במדדים רחבים).

מקווה שעזרתי, בכל מקרה חשוב שתפנים שאתם משלמים על העניין הזה המון, אולי שווה להתייעץ עם איש מקצוע לגבי האופציות, להבין מה יקרה אם תגיעו לגיל פרישה עם הפנסיות הישראליות ותישארו בהולנד ואולי אפילו לעשות ניתוק תושבות אם אתם חושבים שתשתקעו שם, אבל חשוב להבין את המשמעויות של זה.

בהצלחה

*לא המלצה*

נערך לאחרונה ב:
היי תודה על השיתוף
אשמח לשמוע ממך ברשותך על כל הרילוקיישן והמשתמע מכך תודה רבה והמון הצלחה בהשלמת אבני הדרך שלך ;)

היי חברים!

הגיע הזמן לרשום יומן אישי קטן, בו אשתדל להשוות את ההתקדמות מרבעון לרבעון. זה יומן שאני כותב במיוחד לעצמי, אבל כמובן שאשמח לכל חוות דעת / רעיונות שיבואו בהמשך הדרך. :)
אחת השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו היא איפה נהיה בעוד כמה שנים. האם נישאר באירופה? האם נעבור למדינה אחרת בעולם? אולי בחזרה לישראל? אולי יהיה ילד? כמה פעמים נחליף עבודות? קשה לומר כרגע, אבל בטוח שיהיה לנו מעניין.

המטרה
1. להגיע לחופש כלכלי תוך 10 שנים.
2. תוך כדי כך - לא להזניח את ההווה. אנחנו מעוניינים לחיות חיים ״נהנתנים״ ברמה של היום (מסעדות, טיולים בעולם וכו׳), אבל לא בצורה חסרת אחריות.
3. כדי להמשיך ולממן את רמת החיים שלנו כרגע ללא הכנסה מעבודה, אנחנו זקוקים ל- 1.5M€ נזיל לכל הפחות.
4. לממש רעיונות נוספים (אם יהיו) להגדלת ההכנסה הפאסיבית.

האסטרטגיה
1. לחיות כפי שאנחנו חיים כרגע - ולהשקיע את כל ההפרש מדי חודש.
2. לעבוד בצורה תקציבית. ביום המשכורת הכסף הגדול הולך להשקעות. מה שנשאר אמור לכסות את החשבונות שלנו ואת ההתנהלות השוטפת לכל החודש.

הדרך
כל 100K€ נזיל זו אבן דרך שיש לחגוג עם ארוחה טובה. סה״כ 15 אבני דרך מ- 0 ל- 1.5M€.

אנחנו
34 ו- 35. גרים באמסטרדם. זוג ללא ילדים, עובדים כשכירים בעבודות מסודרות עם חוזה קבוע.

הכנסות נכון להיום:
הכנסה חודשית של שנינו יחד: €11.5K נטו.
כל שנה (משותף): בונוסים + מניות שהבשילו (ויימכרו במועד ההבשלה) בגובה 55K€ נטו.

הוצאות נכון להיום:
1. €1450 משכנתא חודשית.
2. חשבונות, אוכל, בגדים, בילויים, חיים: €3000-3500 בחודש.
3. סה״כ הוצאות חודשיות רגילות: €4500-5000.

צבירה נכון להיום:
1. נזיל: תיק השקעות בגובה 160K€ על ETF עולמי.
2. נזיל: תיק קריפטו בגובה 60K€ יורו, 80% ביטקוין, 20% אתריום.
3. לא נזיל: RSUs בגובה 100K€ עם מסלול הבשלה של פעם בשנה.
3. לא נזיל: דירה למגורים שקנינו לפני שנתיים: עלות במקור (520K€ עם משכנתא), שווי היום 620K€, ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו 425K€ לתשלום.

ההתקדמות הרצויה:
2. השקעה של 50K€ נוספים פעם בשנה.
סה״כ קצב התקדמות רצוי: לפחות 100K€ בשנה (135K€ כמקסימום אפשרי).

שורה תחתונה
נכון להיום אנחנו עומדים על 220K€ נזיל, בדרך לאבן הדרך השלישית.

נראה מה יהיה ושיהיה לנו בהצלחה :)
יפה מאוד :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 9
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
wish המסע שלי לחירות ועצמאות יומני מסע אישיים 133
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 163
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 32
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 34
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
המהנדל המסע אל המליון השני יומני מסע אישיים 301
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15
ג המסע שלי יומני מסע אישיים 46
ה סיפור המסע של המתמיד יומני מסע אישיים 53
c881 המסע התחיל לפני יומני מסע אישיים 43
adamshalev המסע שלי דרך בלוג "חופש כלכלי" יומני מסע אישיים 66
Ronit1984 המסע של רונית יומני מסע אישיים 27