• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה

יויו76

משתמש רשום
דירוג
0
שלום,
בשורה התחתונה: אני מעוניין להפטר מהביטוח מנהלים שלי, ולהעביר אותו לקרן הפנסיה.

אשמח מאוד לעזרתכם. התייעתי עם סוכן הביטוח שלי, ונראה שהוא בעצמו לא סגור על מה אפשרי ומה לא.

ב- 5 השנים האחרונות הפקדתי במקביל גם לקרן פנסיה מקיפה, וגם לביטוח מנהלים. התמהיל השתנה לאורך השנים. לדוגמא: ב- 2016 השכר המבוטח שלי היה 26 אלף ש"ח. אז עשיתי 50%-50% : 13,000 היה מבוטח בקרן פנסיה, ו- 13,000 בביטוח מנהלים. באותה שנה המקסימום המותר לפי חוק להפקדה לקרן פנסיה מקיפה היה כ- 46,000. אם ניקח 20% הפרשות סוציאליות מהשכר המבוטח, אז עבור אותה שנה, הפקדתי לקרן הפנסיה 0.2*13000*12 = 31,200 ש"ח. אז נראה שהייתי רחוק בכ- 15,000 ש"ח מהמקסימום. ועכשיו אני מחרט על ההחלוקה ההיא - והייתי רוצה בדיעבד להפקיד את המקסימום לקרן הפנסיה, והשאר לביטוח המנהלים.
כך שעבור אותה שנה ניקח כ- 15,000 ש"ח מביטוח המהלים, ונעביר אותם לקרן הפנסיה (חישוב דומה יבוצע עבור כל שנה). האם הדבר אפשרי?

סוכן הביטוח שלי טוען שזה לא אפשרי, להלן תקציר ההתכתבות:
סוכן הביטוח: "על פי סעיף 2 לתקנות קופות הגמל להלן: הכספים אשר אתה רוצה להעביר מהקופה המעבירה (ביטוח מנהלים) נכנסים לקופה המקבלת לפי התאריך שבו הופקדו בקופה המעבירה – ראה מה מירקרתי בצהוב מטה."
אני: "אז האם לעשות בדיקה עבור 2017 מה היה סך ההפקדות לקרן הפנסיה וכמה רחוק הייתי מהמקסימום של כ- 48 אלף ש"ח. נגיד שנמצא שהפקדתי לקרן הפנסיה כ- 30,000 ש"ח ב- 2017, וסכום זהה לביטוח המנהלים. אז אוכל להעביר כ- 18,000 ש"ח מביטוח המנהלים לקרן הפנסיה עבור הפרשות שבוצעו ב- 2017?"
סוכן הביטוח: "זה לא ישים. כשאמרתי תקופות התכוונתי לתקופות שמוגדרות על פי תקנות קופות גמל כספים הוניים לפני 2008 או קצבתיים אחרי 2008." - מה זה אומר?

אבל קשה לי להאמין שבאמת הכספים כלואים, כך שלא ניתן "להתחרט" ולהחזיר את חלקם לקרן הפנסיה.

אוקיי - אז מה קורה עם אני בוחר לנייד סכום שרירותי של 10,000 ש"ח לקרן הפנסיה (פשוט ממלא טפסי ניוד ושולח לחברת הפנסיה)?
1. היא תדחה את הסכום על הסף?
2. היא תבצע בדיקה עבור אילו חודשים הכסף מנויד? (איכשהו?)
3. היא תפתח לי אוטומטית קרן פנסיה משלימה?
4. אופציה אחרת?

השאלה שלי היא האם למישהו פה יש ניסיון עם ניוד שכזה ויכול לשפוף קצת אור.

תודה!!

אני לא יודע לגבי ניוד חלקי של כספים. למה לא לשנות את התמהיל מעכשיו הלאה וזהו ? אם מדובר על שנה אחת של הפקדות אז כמה זה כבר ישנה ?

באופן אישי אני מחלק את ההפקדות שלי כרגע בין
מנהלים קצבה מובטחת לפי משכורת של 12k
תגמולים בלבד לקרן פנסיה לפי משכורת של 20k
פיצויים בלבד לקופג לפי משכורת של 20k

אחרי שנסיונות להוזיל את העלויות בביטוח מנהלים העלו חרס החלטתי להיפטר ממנו סופית החלוקה תהיה
תגמולים קרן פנסיה לפי 32k
פיצויים קופג לפי 32k

מאחר ואני מפריש רק את התגמולים לקרן פנסיה זה לא עובר את תקרת ההפקדות (ממש על הגבול)

אפשר לקרוא על היתרונות של החלוקה הזאת כאן:
https://pensuni.com/?p=1516

3. היא תפתח לי אוטומטית קרן פנסיה משלימה?
בגדול זה.

ברגע שאתה מנייד כסף אל קרן פנסיה נעשית בדיקה (אם קיים מידע) האם הכספים הם מתחת לתקרה לפנסיה מקיפה או לא. מה שמעל התקרה ילך לפנסיה משלימה (שתכלס לא באמת שונה בהרבה מפנסיה מקיפה. ההבדל העיקרי הוא אג"ח מיועדות ולפעמים דמי ניהול).
איך בדיוק הם יודעים מה לשים במקיפה ומה במשלימה אני לא בטוח. אם זה כסף שהגיע מקרן מקיפה אחרת אז לרוב אין בעיה, אבל אני לא בטוח מה קורה כשזה מגיע מביטוח מנהלים.
אצלי לפני כמה שנים הופקדו כמה אלפי ש"ח בטעות לקרן משלימה במקום למקיפה (באותה חברה). ביקשתי מהם לנייד את הכספים חזרה למקיפה ואחרי בדיקה פנימית הם אכן ניידו את הכספים, ככה שזה אפשרי לנייד כספים לתוך קרן מקיפה.

אם מדובר על שנה אחת של הפקדות אז כמה זה כבר ישנה ?
לדברי פות"ש מדובר על 5 שנים. ועוד ה5 שנים הראשונות שצוברות הכי הרבה תשואה ומשלמות הכי הרבה דמי ניהול.
זה יכול להגיע להרבה מאוד כסף במצטבר.
מסכים שצריך להסתכל קדימה, אבל לא יזיק לנייד את הכספים הישנים (אם אכן פות"ש החליט שזה מה שהוא רוצה).

כפי שרונן כתב, מדובר על 5 שנים, הדוגמא הייתה רק עבור שנה אחת.

איך בדיוק הם יודעים מה לשים במקיפה ומה במשלימה אני לא בטוח. אם זה כסף שהגיע מקרן מקיפה אחרת אז לרוב אין בעיה, אבל אני לא בטוח מה קורה כשזה מגיע מביטוח מנהלים.

זוהי בעצם מהות השאלה שלי :)

זוהי בעצם מהות השאלה שלי :)
מה שניסיתי להגיד שזה לא באמת משנה.
תנייד אליהם, מקסימום ישימו חלק מהכסף במשלימה וחלק במקיפה, מה ההבדל?

אם אני זוכר נכון, ראיתי אפשהו בבלוג של @נדב שאפשר להעביר הפקדות ישנות לקופה המקיפה לפי ההפקדות והתקרה שהיו בזמן ההפקדות. אולי הוא יוכל לשפוך קצת אור על איך התהליך בדיוק עובד.

חשבתי לעשות את זה - פשוט למלא את הטפסים, ולראות מה יקרה...
אבל:
1. סוכן הביטוח לי טוען שמלכתחילה לא ניתן לנייד לקרן המקיפה, כך שאין לי אפשרות להשיג את טפסי הניוד ממנו לביצוע פעולה זו. ביקשתי את טפסי הניוד מחברת הביטוח שמנהלת לי את הפנסיה - רק לראות אותם - והם ישר הפנו אותי לסוכן הביטוח: "ניוד כספים מתנהל אך ורק על ידי יועץ פנסיוני. לכן יש לפנות לסוכן שלך", לא היו מוכנים לדבר איתי על זה בכלל. ככה שאני מרגיש די שבוי ומתוסכל שאין ביכולתי אפילו לראות איך נראה טופס הניוד.
2. אני חושש שאם אנייד את הכל (במידה והיו לי הטפסים), כל הכספים יועברו לקרן הפנסיה משלימה. במצב כזה אני כבר מעדיף להישאר עם ביטוח המנהלים (משיקולים שלי)

שאפשר להעביר הפקדות ישנות לקופה המקיפה לפי ההפקדות והתקרה שהיו בזמן ההפקדות
גם הסוכן שלי אמר זאת, אבל נראה שחזר בו אחר כך (ציינתי זאת למעלה)...

התכבתי עם נדב בנושא זה - הבנתי ממנו(*) שאפשרי לנייד (לא עבור שנה מסוימת, אלא סכום כללי), אבל שוב, לא ברור לי איך חברת הפנסיה תתיחס אליהם (מבין האופציות שרשמתיי למעלה). אז מצד אחד נדב טוען שאפשר(*), מצד שני סוכן הביטוח שלי טוען שאני אפשר.... הרגשה לא משהו....

*נדב לא מחוייב אלי, דיברתי איתו רק באופן כללי, וכל התייחסות שלו אלי היא מרצונו הטוב!

אם אתה מנייד לקרן ברירת מחדל,זה נעשה ללא סוכן, ואת טפסי הניוד אתה מקבל מהקרן החדשה שאליה אתה מעביר.

לא ניתן לבצע ניוד חלקי של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה.
אחת האפשרויות לעקוף את המגבלה הזאת היא לנייד כספים לקופת גמל ומקופת הגמל לקרן הפנסיה.

בקרן הפנסיה יבדקו האם צריוף הסכומים לא עובר את התקרה השנתית, במידה ויעבור תתבצע גלישה למשלימה.
(התיאור הזה מתייחס לעולם מושלם- בפועל יכולים לקרות כל מיני דברים)

אחת האפשרויות לעקוף את המגבלה הזאת היא לנייד כספים לקופת גמל ומקופת הגמל לקרן הפנסיה.
אם כך -
נאמר שעבור כל אחת מחמש השנים האחרונות הייתי רחוק ב- 10,000 ממקסימום ההפקדה לקרן הפנסיה עבור אותה שנה.
אז אני מעביר 50,000 ש"ח לקופת גמל (ועדיין תישאר יתרה בביטוח המנהלים), ואז את אותם 50,000 אלף ש"ח אני מנייד לקרן הפנסיה?

בקרן הפנסיה יבדקו האם צריוף הסכומים לא עובר את התקרה השנתית, במידה ויעבור תתבצע גלישה למשלימה.
האם הם יודעים לקבל גם 50,000 אלף (כפי שנתתי בדוגמא כאן) שמתייחסים למספר שנים, ולא רק לשנה אחת?

ניתן לנייד לקרן פנסיה עד 48 אלף שקלים בשנה פחות הכספים שהופקדו בקרן.
בהנחה וניידת וותק של 5 שנים בסכום של 50,000 שקלים אז הסכום (אמור) להיקלט בקרן המקיפה.

לסיכומו של עניין - לחצתי על הסוכן ביטוח שלי לענות לי על השאלות שהעליתי בתחילת השירשור (ולהתייחסותו של נדב) - הוא אמר שאלה שאלות מצוינות, אבל אין לו מושג מה התשובות אליהן. שאלתי אותו בתמיהה אם אני הראשון שמנסה לעשות זאת (העברה מביטוח מנהלים לקרן פנסיה מקיפה, עם שנים בהן היו הפקדות לשניהם) - הוא טוען שאני הראשון מסוגו שהוא נתקל בו "בכל שנותיו הרבות בתחום".
לתומי חשבתי שסוכן הביטוח ירים את הכפפה ויתנסה בתהליך שהוא קצת מעבר לגבול הנוחיות. משראיתי שאין ברצונו לעשות כך, נראה שאשקול ניוד לקופת גמל...

@יויו76 מה נסגר בסוף עם הסיפור הזה? ניידת בסוף כספים מביטוח המנהלים לפנסיה?
אני גם מתעניין באותה אופציה ומתקשה להבין איך תחושב "קיבולת" הקרן המקיפה. האם בודקים את ההפקדות בכל שנה (ללא רווחים) בנפרד ואחר כך מחברים את כל המקום שנשאר למקיפה בכל השנים ביחד? @נדב , האם יש תובנות חדשות בנושא מאז נפתח האשכול הזה? ואיך עושים זאת פרקטית? האם ניתן לפנות לחברת הביטוח ולבקש מהם שיחשבו כמה מקום נשאר בפנסיה המקיפה לפני שאני מבצע את ההעברה?

הפרקטיקה תלויה בקרן הפנסיה שלך, וגם שם לא בטוח שהם יודעים מה קורה בפועל.
בעיקרון מחשבים את התקרה 51,912 ש"ח כפול הוותק פחות הכספים שנמצאים בקרן הפנסיה (כולל הרווחים) והסכום שיוצא הוא הסכום שניתן להעביר לקרן המקיפה.
במידה ותעביר מעבר כספים יועברו למשלימה.

יצאה לי לאחרונה לסיים תהליך מאוד ארוך דומה לזה

היה לי ביטוח מנהלים עם מקדם קבוע שהופקדו אליו בין 80-90 אחוז מהשכר במשך 7 שנים
ועוד קרן פנסיה + קופ"ג על השארית (הכל בזמנו היה מתחת לתקרת הפקדות, הסיבה לחלוקה היא בעיקר ייעוץ גרוע מהסוכני ביטוח)

אחרי הרבה מחקר חישובים ולימוד עצמי, החלתי לפתוח קרן פנסיה בברית מחדל ולהעביר הכל אליהם
לאחר שהבנתי שהסוכן ביטוח שלי לא רק שמייעץ לי לא נכון (והשיקולים שלו הם לא לטובתי אלה לטובת העמלות שלו) אלה גם גורר רגלים בצורה משמעותית מלעשות מה שאני רוצה (לא הסכים להעביר לי לקרן פנסיה ברירת מחדל של אנטשלור כי הוא לא עובד איתם)
התנתקתי מהסוכן ביטוח שלי ועשיתי את כל הדרך עצמאית מול כל הגופים

לקח לי 6 חודשים!!!! להעביר את כל הכסף
הביטוח מנהלים שלי עשה כל דבר ביכולתו לעכב את המעבר (לא יודע אם זה במכוון להרוויח דמי ניהול או להתיש אותי בדרך, או שפוט כי זה מנגנון מסורבל ולא יעיל)
אחרי כל הגשת בקשה אתה צריך להמתין חודש לתשובה, ואז בתום החודש מודעים שחסר טופס ואחרי שאתה שולח אותו שוב חודש ושוב ממצאים עוד טופס שחסר וכו...

בסוף כל הכסף עבר (ועבר עם פירוט מלא, ממש כל שקל עם היסטוריה אחורה של 10 שנים מי הגוף שהפקיד, באיתה תאריך כמה תגמולים פיצוים וכו)
הכל אצלי נכנס לקרן פנסיה מקיפה

היום כן יש לי קצת גלישה מעבר לתקרה והיא הולכת אוטומטית לקרן פנסיה משלימה שהיא באותם תנאים בדיוק (רק שאין בה את האג"ח המיועדות)

לפחות מהבנה שלי , אני לא רואה הבדל משמעותי באיזה קרן פנסיה הכסף עצמו יושב כל עוד הוא מנוהל באותו אפיק ובאותם דמי ניהול

גם לי יש סיפור דומה. ביקשתי להעביר קרן פנסיה מגוף אחד לגוף שני. בטופס הראשון שביקשתי, ביקשתי (בטעות) העברה של המשלימה מהקרן הישנה למקיפה של הקרן החדשה. ההעברה בצועה בלי בעיה. אחר כך ביקשתי העברה של המקיפה הישנה למקיפה החדשה. גם זה בוצע בלי בעיה. בעצם הרווחתי שגם כספים מעל התקרה יעברו לקרן המקיפה. לא רווח ענק אבל גם משהו.

ואגב, ביקשתי גם ניוד של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה מקיפה. לא היתה שום בעיה והכספים עברו (אמנם ביקשתי לנייד את מלוא הכספים מהביטוח מנהלים)

הפרקטיקה תלויה בקרן הפנסיה שלך, וגם שם לא בטוח שהם יודעים מה קורה בפועל.
בעיקרון מחשבים את התקרה 51,912 ש"ח כפול הוותק פחות הכספים שנמצאים בקרן הפנסיה (כולל הרווחים) והסכום שיוצא הוא הסכום שניתן להעביר לקרן המקיפה.
במידה ותעביר מעבר כספים יועברו למשלימה.
מה מונע לנייד באותה שנה 48 אלף לקרן מקיפה בחברה אחת ועוד 48 לקרן מקיפה החברה שניה וכו'?

האם אני יכול לפתוח קרן פנסיה, להפקיד אליה סכום קטן מאוד כל חודש (ואת כל שאר ההפקדות לקופת גמל) ואז בגיל נגיד 55 לנייד בבת אחת עד התקרה שתהיה באותה שנה כפול מספר השנים שעברו (פחות כמה גרושים שהצטברו בקרן)?

כדי להנות מהאג"ח המיועדות בגיל מבוגר ומ 100% מניות בגיל צעיר.

האם אני יכול לפתוח קרן פנסיה, להפקיד אליה סכום קטן מאוד כל חודש (ואת כל שאר ההפקדות לקופת גמל) ואז בגיל נגיד 55 לנייד בבת אחת עד התקרה שתהיה באותה שנה כפול מספר השנים שעברו (פחות כמה גרושים שהצטברו בקרן)?

כדי להנות מהאג"ח המיועדות בגיל מבוגר ומ 100% מניות בגיל צעיר.
כי אתה יכול להפקיד הכל לקופת גמל, ואז כשרוצה לנייד לקרן פנסיה להשתמש באותה תקרה.
אין שום יתרון בלשמור סכום קטן בקרן פנסיה.

מה מונע לנייד באותה שנה 48 אלף לקרן מקיפה בחברה אחת ועוד 48 לקרן מקיפה החברה שניה וכו'?
לא ניתן לבצע ניוד חלקי מביטוח מנהלים פעיל לקרן פנסיה.
בעיקרון אתה יכל לנייד את הכספים לגמל ומשם לעוד קרן פנסיה (אבל לא לזה התכוון המחוקק)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T ניוד ביטוח מנהלים לקופ״ג פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
V ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל - אכ"ע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
C ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה ללא תקופת אכשרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
J ניוד מלא/חלקי מביטוח מנהלים - האם אפשר לשמור ביטוח א.כ.ע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M ניוד תכולה של ביטוח מנהלים לקפ"ג IRA? בלי לסגור את הביטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
נ ביטוח מנהלים - ניוד חלקי של פוליסת חיסכון צרכנות פיננסית 2
G ביטול/ניוד של ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 10
O מחשבות על ניוד ביטוח מנהלים שוק ההון 6
נולי ניוד ביטוח מנהלים לקופ"ג צרכנות פיננסית 14
G ניוד ביטוח מנהלים לניהול עצמי, כן או לא? שוק ההון 8
שמוליק קיפוד ניוד ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 12
I ניוד החלק ההוני של ביטוח המנהלים לק. גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Z החזר תשלומי ביטוח כפולים עקב אי ניוד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T ניוד פנסיה ועמלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
L ניוד כספים IRA קה״ש + גמל שוק ההון 1
G ניוד כספים של קרה"ש ושל קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S משיכת כספי תגמולים והגבלת ניוד עתידי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
M ניוד מהפנסיה לקופ"ג - דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S ניוד קרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
M ניוד קרן נאמנות מהבנק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
B ניוד קופת IRA ללא החלפת ברוקר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
E ניוד פנסיה עם החרגה רפואית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ע ניוד ניירות דואלים מברוקר ישראלי ל ib שוק ההון 1
R ניוד מקרן פנסיה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י מחיר עלות נמחק לאחר ניוד תיק השקעות מיסים 2
C ניוד מקרן פנסיה לקופת גמל בניהול אשיש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
A ניוד קרן פנסיה בחוב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F ניוד תיק השעות מבנק לאומי לבנק דיסקונט צרכנות פיננסית 2
F ניוד חשבון בנק פרטי שלי מלאומי לחשבון שלי ושל בת הזוג בדיסקונט צרכנות פיננסית 7
K ניוד CSPX שוק ההון 1
ה ניוד מחברת החשמל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
A הבהרה על ניוד כספי פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
מ ניוד קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M ניוד קרן פנסיה - דמי ניהול ומסלולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
C התלבטות בין בנק לבית השקעות באמצע תהליך ניוד צרכנות פיננסית 12
יוזר עמלות על ניוד תיק השקעות צרכנות פיננסית 19
Trevor ניוד קופות גמל לקרן פנסיה מקיפה - חישוב תקרה/מקום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
deussex האם בירידה בבורסה יש היגיון לחכות עם ניוד קופות גמל (עוקבי מדד) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
barad5 ניוד חשבון בנק צרכנות פיננסית 5
Rebecca Ross ניוד מבית השקעות ישראלי לאמריקאי שוק ההון 13
T ניוד חלקי של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T ניוד פיצויים מקרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7

נושאים דומים

Back
למעלה