• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחיל באיחור

וויליאם

משתמש רשום
דירוג
4
בתחילת שנות השלושים לחיי. בצעירותי היו לי קשיים חברתיים וקצת חרדות (לא אלאה אתכם בפרטים) אז עד לפני כמה שנים מעטות בקושי עבדתי, שילמתי על התואר בעיקר מהכסף מהצבא. כשנגמר לי הכסף (באמצע התואר) הלכתי לעבוד אבל לא נשארתי בעבודה הרבה זמן. אחרי התואר עוד פעם נכנסתי למעגל שבו אני עובד רק כשנגמר לי הכסף - ככה שעבדתי מספר חודשים בשנה בלבד, ואלו לא היו עבודות שקשורות לתחום שלמדתי.
בתקופה הרעה הזאת - חייתי בחסכנות קיצונית. גם איבדתי כמעט את כל הקשרים החברתיים שלי - כי פשוט לא יכולתי להרשות לעצמי להוציא שום אגורה מיותרת (זאת הסיבה העיקרית אני חושב).
ואז הגיעה נקודת התפנית בחיי - מצאתי עבודה בתחום שלמדתי. אז ממצב שהשווי שלי היה 10k בערך, בלי עבודה ויכולת לסגור את השנה - אחרי תקופה מסויימת (שנים מעטות) הגעתי לשווי של 300k בערך.

100k ש"ח בפנסיה וקרן השתלמות.
200k ש"ח בעו"ש (חלק קטן מזה ב-S&P)

הסכום הזה מאוד מרגיע אותי - לפני כמה שנים לא חלמתי שאני אצליח להגיע לסכום הזה בכלל. גם תיאורטית - אם אני אחיה בחסכנות ממש - אני יכול לשים את כל הכסף הזה בהשקעות ל-30+ שנה בשביל הפנסיה ועכשיו לעבוד רק בשביל מה שאני צריך באותה שנה (לא שאני מתכנן לעשות את זה כמובן, אבל זה מרגיע אותי שאני לא ממש חייב עבודה שמרוויחה טוב בשביל לחיות).
בזמן האחרון התחלתי לפתח חיי חברה ואני תוהה עד כמה המצב הכלכלי שלי טוב באמת. כי עדיין יש לי חששות - אני לא יודע כמה זמן אני אצליח לשמור על העבודה הנוכחית שלי, ואם אני אעזוב אותה אני לא יודע כמה זמן ייקח לי לחזור שוב לעבודה. מהניסיון שלי זה יכול לקחת הרבה זמן, יכול להיות שהשתניתי אבל יכול להיות גם שלא.
אם אני רוצה להיכנס לזוגיות - אני רוצה שזה יהיה עם שקיפות לבת הזוג - "תראי אני בן אדם כזה וכזה מבחינה כלכלית, אני לא יודע מה יהיה איתי בעתיד אבל הצלחתי לחסוך" (לא בדייט הראשון כמובן חח). עד כמה אני מאחורי אנשים אחרים בגילי? אני לא רוצה לכבול מישהי לחיי אם המצב הכלכלי שלי לא טוב (ביחס לממוצע לפחות), בעיקר שהעתיד שלי קצת לוט באפלה (יותר מאנשים אחרים). ואני לא רוצה להטעות אף אחד.
שאלה נוספת שאני רוצה לשאול אתכם היא בתחום ההשקעות. כרגע יושב לי סכום גדול בעו"ש, האם כדאי לי לקנות בבת אחת מניות בקרן מחקה S&P (למשל) ו"לשכוח" מזה? או שכדאי לי להכניס כל כמה זמן סכום קטן יותר - כדי שאני לא אכנס בטעות בזמן ממש לא טוב ואפסיד הרבה.
אז אשמח אם תתייחסו, בעיקר לשאלה מה המצב הכלכלי שלי ביחס לאנשים אחרים בתחילת שנות ה-30 לחייהם ומה אתם חושבים על העתיד הכלכלי שלי, אבל גם לשאר חלקי הפוסט.
תודה!

ברוך הבא לפורום!
שמח לשמוע שהשנים הרעות מאחוריך, מאחל לך רק טוב.
בזמן האחרון התחלתי לפתח חיי חברה ואני תוהה עד כמה המצב הכלכלי שלי טוב באמת
לא ברור לי אם חלקי המשפט קשורים אחד לשני, במיוחד בהתחשב בכך ששאר הפסקה לא מדבר על חיי חברה.
אבל למקרה שכן - אל תהיה חבר של אלה שחברים שלך רק בגלל שיש לך כסף...
אני לא רוצה לכבול מישהי לחיי אם המצב הכלכלי שלי לא טוב (ביחס לממוצע לפחות)
דבר ראשון, כמובן שלא תכבול אף אחת. מי שתהיה איתך מבחירה, תעשה את זה לא בגלל הכסף (ואם כן תחתוך מהר), וההשוואה של המצב הכלכלי שלך לממוצע לא רלוונטי. ובכל זאת, אינך בחובות, יש לך מאות אלפי שקלים בחסכונות, מצבך טוב בהרבה מהממוצע. כל הכבוד!

האם כדאי לי לקנות בבת אחת מניות בקרן מחקה S&P (למשל) ו"לשכוח" מזה? או שכדאי לי להכניס כל כמה זמן סכום קטן יותר
בעלת הבית כתבה על זה בזמנו. אמ;לק: סטטיסטית עדיף להכנס הכל בבת אחת וזהו, אבל יש כאלה שזה קשה להם.

בהצלחה!

כרגע יושב לי סכום גדול בעו"ש, האם כדאי לי לקנות בבת אחת מניות בקרן מחקה S&P (למשל) ו"לשכוח" מזה? או שכדאי לי להכניס כל כמה זמן סכום קטן יותר - כדי שאני לא אכנס בטעות בזמן ממש לא טוב ואפסיד הרבה.
עד כמה למדת על המדד הזה?
עד כמה אתה יכול לישון בשקט בלילה כשיש ירידות משמעותיות, וארוכות על הנייר?
מה צפי השימוש בכסף?

בינתיים, תיקח את זה בצעדים קטנים ומדודים. אפשר להתחיל עם קרן כספית (שווה קריאה ולמידה), אפשר גם פיקדון קצר מועד בבנק. לא חייב לקפוץ לסנופי וגם לא עם כל מה שיש לך.

מזדהה לא מעט עם הפוסט, מאחל לך המון הצלחה ובריאות ושקט נפשי בעיקר.
קודם כל אני שמח לשמוע שאתה מצליח להתפתח, זה גם נותן תקווה לאחרים במצב דומה וזה תמיד נחמד לקרוא.
כרגע יושב לי סכום גדול בעו"ש
תתחיל אולי מלשנות את המצב מעו"ש לקרן כספית. תקרא בפורום, תלמד, תעשה חושבים לגבי מה המטרות שלך, לכמה זמן אתה רוצה להשקיע (למשל הזכרת פנסיה, זה טווח ארוך).
לקרן כספית אין עמלות קנייה ומכירה כאשר משקיעים דרך הבנק (על פי חוק) - תוכל להחנות שם את הכסף עד שתחליט מה נכון עבורך. גם אם תרצה להשקיע בשלבים, תוכל כל פעם למכור "נתח" מהקרן הכספית ולהעביר לתיק מסחר עצמאי.

מבחינתי, ההצעה היא לא לעשות החלטות פזיזות ויחד עם זאת לא להסס ולעשות את הקפיצה למים :)
באופן אישי החלטתי להשקיע את הסכום שלי במכה אחת. אבל זה מאוד משתנה מאדם לאדם - אל תקבל עצות בנושא, תעשה חושבים על עצמך.

ודרך אגב, אנשים רבים רודפים אחר כל שקל בגילאים מאוחרים. אתה ממש לא באיחור. ויותר מזה, ציינת שאתה יודע לחיות ממעט, שזו סגולה גדולה.
תודה על השיתוף ובהצלחה!
אז אשמח אם תתייחסו, בעיקר לשאלה מה המצב הכלכלי שלי ביחס לאנשים אחרים בתחילת שנות ה-30 לחייהם ומה אתם חושבים על העתיד הכלכלי שלי, אבל גם לשאר חלקי הפוסט.
אחרים לא מעניינים. תשווה לעצמך :)

תודה רבה על התגובות:)
מצטער שלקח לי זמן להגיב חזרה

לא ברור לי אם חלקי המשפט קשורים אחד לשני, במיוחד בהתחשב בכך ששאר הפסקה לא מדבר על חיי חברה.
אבל למקרה שכן - אל תהיה חבר של אלה שחברים שלך רק בגלל שיש לך כסף...

כשהתחלתי לעבוד - המטרה המרכזית שלי היתה לחסוך כמה שיותר ולא חשבתי על כמה אני רוצה לחסוך אפילו. ועכשיו שיש לי קצת מרווח ביטחון מבחינה כספית ויותר קשרים חברתיים אני מתחיל לחשוב על להנות יותר ויש לי גם יותר "הזדמנויות" לבזבז כסף. אז אני חושב שמודעות עצמית למצב שלי - יכולה לעזור לי בהחלטה כמה אני יכול להרשות לעצמי (מאמין שאני לא אגרר לבזבוזים מוגזמים). אולי אני אעלה את ההוצאות שלי ואז פתאום אני אאבד את ההכנסה שלי, או שאולי אני אתקמצן בכל מיני דברים... למשל קניית רכב - מצד אחד זה יכול מאוד לשפר את החיים (במקום להסתמך על רכבים של אחרים), מצד שני - זה הוצאה גדולה שאני לא כל כך רוצה להתחייב אליה.

דבר ראשון, כמובן שלא תכבול אף אחת. מי שתהיה איתך מבחירה, תעשה את זה לא בגלל הכסף (ואם כן תחתוך מהר),
אני קצת מכיר מקרים שכן כנראה היתה הרגשת מחויבות שנמשכה שנים - אז יכול להיות שבגלל זה יש לי את החשש הזה, אבל אתה צודק כנראה, תודה על הפרספקטיבה. ומישהו בעבודה הסביר לי שהוא מתאמץ לקבל קידום בין היתר בעקבות פרידה, ושלדעתו יש קשר בין פרנסה לזוגיות. אז זה גם גרם לי לחשוב על זה.
עד כמה למדת על המדד הזה?
עד כמה אתה יכול לישון בשקט בלילה כשיש ירידות משמעותיות, וארוכות על הנייר?
מה צפי השימוש בכסף?

בינתיים, תיקח את זה בצעדים קטנים ומדודים. אפשר להתחיל עם קרן כספית (שווה קריאה ולמידה), אפשר גם פיקדון קצר מועד בבנק. לא חייב לקפוץ לסנופי וגם לא עם כל מה שיש לך.
עד כמה שאני מכיר את עצמי - אני חושב שאני לא אמכור ברגע שיגיעו ירידות גדולות, אבל אני כנראה אכנס בצורה מדודה באמת, כדי ללמוד תוך כדי. ואני אקרא על קרן כספית, תודה!
מזדהה לא מעט עם הפוסט, מאחל לך המון הצלחה ובריאות ושקט נפשי בעיקר.
קודם כל אני שמח לשמוע שאתה מצליח להתפתח, זה גם נותן תקווה לאחרים במצב דומה וזה תמיד נחמד לקרוא.
תודה רבה!!!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 3
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 15
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
Y עזרה למשקיע מתחיל שוק ההון 4
T תיק השקעות מתחיל- סטודנט שוק ההון 19
A מתחיל בשוק ההון שוק ההון 3
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 76
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11