• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכה חודשית של כספים ממוסים מהפנסיה

Wonko

משתמש רגיל
דירוג
1,023
התחיל מרקע לשאלה שלי כי אולי הבנתי לא נכון.
לפי ההבנה שלי, העובד והמעסיק מפרישים חודשית תגמולים שפטורים ממס (חלקית לפחות) עד תקרה מסויימת.
כלומר, עבור משכורות גבוהות, חלק משמעותי מהפרשות התגמולים ממוסה במס שולי.
דוגמה מספרית של משכורת עגולה וגבוהה של 40000 עם 6% הפרשת עובד ו6.5% הפרשת מעסיק תתן הפרשה כוללת של 5000 שקלים.
הסכום הפטור ממס יהיה 2399
הסכום החייב במס יהיה 2601

כלומר, יותר מחצי מסכום ההפרשה לא נהנה מהטבת מס.

אישית הייתי מעדיף לראות את החלק שחוייב במס כחלק מהנטו שלי.
אם כן, השאלה שלי, האם ניתן להוציא את החלק החייב במס מקופת הפנסיה/גמל מבלי לגעת בחלק שנהנה מהפטור ממס?
האם יש נקודות שפיספסתי שהופכות את המהלך הזה ללא כדאי?

קישורים לתקרות בכל זכות:

אישית הייתי מעדיף לראות את החלק שחוייב במס כחלק מהנטו שלי.
אם כן, השאלה שלי, האם ניתן להוציא את החלק החייב במס מקופת הפנסיה/גמל מבלי לגעת בחלק שנהנה מהפטור ממס?
לא יודע אבל חושב איתך

עקרונית אתה יכול תמיד להוציא כספים ב35 אחוז מס בכל רגע נכון
כלומר אם תמשוך בכל שנה נניח חצי מהכספים שהופקדו זה כאילו קיבלת אותם בנטו

לגבי המשיכה רק של הכספים ללא הפתור ממס
לא הבנתי איך זה משנה
אם המשכורת היא 40K והפרשת 5K ששילמת על כל ה5K מס של0.35X2.6K כלומר0.9K
הפניסה שלך גדלה בסוף ב5K
אם משכת עכשיו ממנה 2.6K נשאר בה 2.4K אחרי שכל המס גם ככה שולם
אתה תשלם על ה2.6K מס נוסף של0.9K
כלומר סה"כ בשביל לקבל 2.6K שילמת מס של 1.8K

יותר יעיל יהיה למשוך את הכספי פיצויים
או לחילופין לבקש מהמעסיק לפרק את השכר בצורה אחרת
נניח משכורת בסיסשל 20K עם סוציאלי
ובונוס חודשי / שעות נוספות / של 25K (או לפי העלות מעביד שהוא חוסך)
אתה תשלם על זה 49% מס לדעתי שזה קצת יותר משתלם אבל תאבד את האופציה פתור ממס רווחי הון ואולי גם ביטוחים מוקטנים

כלומר, יותר מחצי מסכום ההפרשה לא נהנה מהטבת מס.
נכון. מצד שני הסכומים הללו נכנסים לצבירה של קצבה מוכרת שעליה אין תשלום של מס הכנסה בקבלתה כקצבה.
המשמעות היא שאתה יכול לייצר לעצמך בגיל הפנסיה קצבה פטורה לחלוטין ממס באמצעות הרבדים הפטורים (נקודות זיכוי, אי משיכת פיצויי פטורים, קצבה מזכה תגמולים, והקצבה המוכרת). השילוב הזה יכול לתת לך קצבה פטורה מאוד משמעותית, במיוחד אם החלק של הקצבה המוכרת גדול. מה שיאפשר לך לא להשתמש בחלק מההון שלא פטור ואותו להוריש ללא מס (לפחות את החלק של התגמולים) ליורשים שלך.

להבנתי כל עוד אתה עדיין עובד אי אפשר לגעת בקופת פנסיה פעילה, כלומר אי אפשר למשוך מהפרשות לפנסיה בזמן שאתה עדיין עובד אצל אותו מעסיק.

נכון. מצד שני הסכומים הללו נכנסים לצבירה של קצבה מוכרת שעליה אין תשלום של מס הכנסה בקבלתה כקצבה.
את יודעת אולי איפה כל הנתונים האלה נשמרים? האם הקופה יודעת לצבוע כל סכום שיש לי שם או שאני נדרש לשמור מסמכים במשך עשרות שנים?

את יודעת אולי איפה כל הנתונים האלה נשמרים? האם הקופה יודעת לצבוע כל סכום שיש לי שם או שאני נדרש לשמור מסמכים במשך עשרות שנים?

תקרא כאן אצל נדב:

החל משנת 2012 זה אמור להופיע באישור להצהרת הון.
ומומלץ לשמור טפסי 106 וטפסי 161.

המשמעות היא שאתה יכול לייצר לעצמך בגיל הפנסיה קצבה פטורה לחלוטין ממס באמצעות הרבדים הפטורים (נקודות זיכוי, אי משיכת פיצויי פטורים, קצבה מזכה תגמולים, והקצבה המוכרת). השילוב הזה יכול לתת לך קצבה פטורה מאוד משמעותית, במיוחד אם החלק של הקצבה המוכרת גדול. מה שיאפשר לך לא להשתמש בחלק מההון שלא פטור ואותו להוריש ללא מס (לפחות את החלק של התגמולים) ליורשים שלך.
בדיוק. ברמות השכר עליהן מדברים בפורום, אפשר להגיע די בקלות למצב בו לא משלמים בכלל מס אחרי גיל 60.

לא יודע אבל חושב איתך

עקרונית אתה יכול תמיד להוציא כספים ב35 אחוז מס בכל רגע נכון
כלומר אם תמשוך בכל שנה נניח חצי מהכספים שהופקדו זה כאילו קיבלת אותם בנטו

לגבי המשיכה רק של הכספים ללא הפתור ממס
לא הבנתי איך זה משנה
אם המשכורת היא 40K והפרשת 5K ששילמת על כל ה5K מס של0.35X2.6K כלומר0.9K
הפניסה שלך גדלה בסוף ב5K
אם משכת עכשיו ממנה 2.6K נשאר בה 2.4K אחרי שכל המס גם ככה שולם
אתה תשלם על ה2.6K מס נוסף של0.9K
כלומר סה"כ בשביל לקבל 2.6K שילמת מס של 1.8K

יותר יעיל יהיה למשוך את הכספי פיצויים
או לחילופין לבקש מהמעסיק לפרק את השכר בצורה אחרת
נניח משכורת בסיסשל 20K עם סוציאלי
ובונוס חודשי / שעות נוספות / של 25K (או לפי העלות מעביד שהוא חוסך)
אתה תשלם על זה 49% מס לדעתי שזה קצת יותר משתלם אבל תאבד את האופציה פתור ממס רווחי הון ואולי גם ביטוחים מוקטנים
אתה לא מקבל את ההטבה של ה35% על כל ההפרשה. זאת הכוונה בתקרות שרשמתי עליהן..
כלומר, אני רוצה למשוך X כספים מהקופת גמל/פנסיה שכבר שילמתי עליהם מס ושירד מהקופה X ואני אקבל לבנק X. בלי לשלם מס נוסף במשיכה.
בדוגמה שנתתי, על 2.6K כבר שולם מס מלא. אני רוצה למשוך אותם לבנק. על פניו, אני לא אמור לשלם מס נוסף. השאלה היא אם זאת פעולה אפשרית.
אני רוצה להתמקד בדיון הזה בכספי תגמולים אז כרגע אני לא מתייחס לכספי פיצויים.
תקרא כאן אצל נדב:

החל משנת 2012 זה אמור להופיע באישור להצהרת הון.
ומומלץ לשמור טפסי 106 וטפסי 161.

זה באמת מעניין. לא חשבתי על עניין הקצבה.
אני צריך לחשוב מה אני מעדיף למען האמת. לטעמי, יש יתרונות רבים לכסף ביד מאשר בפנסיה. דמי ניהול גלויים ותחרותיים, פחות חשוף לרגולציה, אפשרות להלוואת מרג'ין (אפשר לקחת הלוואות על חשבון קצבה?).
היתרון המשמעותי יותר לטעמי הוא אגח מיועדות. אבל הן לא תמיד יהיו קיימות וגם הן לא חלק מפנסיה משלימה/גמל/מנהלים.
כרגע אני עם קופת גמל עבור תגמולים שעוברים את התקרת הפרשה של 4326. היתרון הוא שאין דמי הפקדה. החיסרון הוא שדמי הניהול לא משתלמים לטווח של עשרות שנים.
התכנון שלי הוא להוציא את הכספים מקופת הגמלמבלי לשם מס נוסף. האם זה אפשרי בהנתן שאלו כספים ששולם עליהם מס בהפרשה?
האם בכלל הכספים בקופת גמל צבועים בצבע של "שולם מס" או שהכספים מעורבבים בברירת מחדל?

• אהבתי
Reactions: A42
אתה לא מקבל את ההטבה של ה35% על כל ההפרשה. זאת הכוונה בתקרות שרשמתי עליהן..
כלומר, אני רוצה למשוך X כספים מהקופת גמל/פנסיה שכבר שילמתי עליהם מס ושירד מהקופה X ואני אקבל לבנק X. בלי לשלם מס נוסף במשיכה.
בדוגמה שנתתי, על 2.6K כבר שולם מס מלא. אני רוצה למשוך אותם לבנק. על פניו, אני לא אמור לשלם מס נוסף. השאלה היא אם זאת פעולה אפשרית.
אני רוצה להתמקד בדיון הזה בכספי תגמולים אז כרגע אני לא מתייחס לכספי פיצויים.

זה באמת מעניין. לא חשבתי על עניין הקצבה.
אני צריך לחשוב מה אני מעדיף למען האמת. לטעמי, יש יתרונות רבים לכסף ביד מאשר בפנסיה. דמי ניהול גלויים ותחרותיים, פחות חשוף לרגולציה, אפשרות להלוואת מרג'ין (אפשר לקחת הלוואות על חשבון קצבה?).
היתרון המשמעותי יותר לטעמי הוא אגח מיועדות. אבל הן לא תמיד יהיו קיימות וגם הן לא חלק מפנסיה משלימה/גמל/מנהלים.
כרגע אני עם קופת גמל עבור תגמולים שעוברים את התקרת הפרשה של 4326. היתרון הוא שאין דמי הפקדה. החיסרון הוא שדמי הניהול לא משתלמים לטווח של עשרות שנים.
התכנון שלי הוא להוציא את הכספים מקופת הגמלמבלי לשם מס נוסף. האם זה אפשרי בהנתן שאלו כספים ששולם עליהם מס בהפרשה?
האם בכלל הכספים בקופת גמל צבועים בצבע של "שולם מס" או שהכספים מעורבבים בברירת מחדל?
מקפיץ את הדיון במקום לפתוח אחד חדש, משום שהוא נעצר ללא תשובה לשאלה המקורית של פות״ש, וגם אני בדיוק שאלתי את עצמי את זה.

אם להתעלם רגע ממה עדיף מבחינה כספית, ורק להתמקד בשאלה הטכנית:
תחת ההנחה שהמחוקק ״מכריח״ אותנו לחסוך לפרישה, ובתמורה לכך נותן הטבה בצורה של דחיית מס על הפרשות המעסיק לקופת גמל ובעצם ״קונס״ אותנו על ידי תשלום מס שולי אם נחליט לבצע משיכה של הכספים לפני גיל הפרישה, האם לא ניתן להניח (חיפשתי ולא הצלחתי למצוא לזה תשובה) שאת הכספים שהופרשו מעל התקרה המקסימלית הפטורה שעליהם שולם כבר מס שולי מלא, ניתן למשוך לפני גיל הפרישה ללא תשלום של מס שולי כפול?
הרי אם המחוקק החליט שזו הפרשה גבוהה מספיק לחסכון כך שניתן למסות אותה כמו כל הכנסה אחרת, אין טעם בקנס הזה, וההפרשה לשם לא מועילה לא לחוסך ולא למדינה.

האם לא ניתן להניח (חיפשתי ולא הצלחתי למצוא לזה תשובה) שאת הכספים שהופרשו מעל התקרה המקסימלית הפטורה שעליהם שולם כבר מס שולי מלא, ניתן למשוך לפני גיל הפרישה ללא תשלום של מס שולי כפול?
עד כמה שזכור וללא שאתחייב על כך - אתה אכן יכול למשוך כספים אלו ללא מס.

עד כמה שזכור וללא שאתחייב על כך - אתה אכן יכול למשוך כספים אלו ללא מס.
תודה על התשובה.
יש לך איזשהו מקור/הפניה/קצה חוט לגבי זה? או איך לדעתך אפשר לברר את זה באופן חד משמעי?
אני מעוניין לעשות משיכה כזו ולא הצלחתי למצוא התייחסות לזה בשום מקום.

הרי אם המחוקק החליט שזו הפרשה גבוהה מספיק לחסכון כך שניתן למסות אותה כמו כל הכנסה אחרת, אין טעם בקנס הזה, וההפרשה לשם לא מועילה לא לחוסך ולא למדינה.
למיטב ידיעתי, רק אחרי הגעה לגיל פרישה וביצוע קיבוע זכויות, ניתן למשוך את הכספים בפטור.

משיכה מוקדמת מוגדרת כמשיכה שלא כדין ותחוייב במס שולי החל מ35%

תנסה לברר עם החברה המנהלת של החסכון הפנסיוני.

תודה על התשובה.
יש לך איזשהו מקור/הפניה/קצה חוט לגבי זה? או איך לדעתך אפשר לברר את זה באופן חד משמעי?
אני מעוניין לעשות משיכה כזו ולא הצלחתי למצוא התייחסות לזה בשום מקום.
אני עשיתי את זה בעצמי. כשאני חושב על זה, נראה שהיה מדובר בחלק ההפרשות של הפיצויים בלבד מעל התקרה וששילמתי עליו כבר מס בזמן ההפרשה.
תעשה חיפוש בגוגל על: משיכת כספי פיצויים שכבר מוסו.

נערך לאחרונה ב:
אני עשיתי את זה בעצמי. כשאני חושב על זה, נראה שהיה מדובר בחלק ההפרשות של הפיצויים בלבד מעל התקרה וששילמתי עליו כבר מס בזמן ההפרשה.
תעשה חיפוש בגוגל על: משיכת כספי פיצויים שכבר מוסו.
אם זה באמת רק החלק של הפיצויים זה הגיוני, גם אני עשיתי משיכה כזו בעבר ולא שילמתי עוד מס.

מה שמטופש בעיניי (בין עוד הרבה דברים) זה שהמדינה קבעה סף להכנסה גבוהה שמעליה היא ממסה את ההפרשות כהכנסה לכל דבר, אבל מכריחה אותנו לתקוע שם את הכסף, ואם נחליט למשוך אותו עכשיו נשלם עליו מס שולי פעמיים.

יש הרבה דברים מטופשים. מה שאותי מטריף זה שהמדינה נותנת לך תמריצים לחסוך לקצבה אבל בעת זקנה אם הקצבה שלך מעל סף מסוים, לא תקבל עזרה מביטוח לאומי אם תזדקק, למרות ששילמת להם יותר מרבים אחרים כל ימי חייך. לעומת זאת אם אדם לא מושך קצבה גבוהה, הוא יוכל לקבל סכומים שמתקרבים ל6000 שקלים לחודש (במקרה שהוא סיעודי לדוגמה). אם תתרגם את הסכום הזה לביטוח סיעודי רק לצורך ההשוואה, זה יכול להתבטא בסכומים משמעותיים (הערכה גסה שלי היא שמדובר במאות אלפי שקלים) כלומר המדינה נותנת לך תמריץ למשוך קצבה מצד אחד אבל "מענישה" אותך על כך מצד שני.

מה שמטופש בעיניי (בין עוד הרבה דברים) זה שהמדינה קבעה סף להכנסה גבוהה שמעליה היא ממסה את ההפרשות כהכנסה לכל דבר, אבל מכריחה אותנו לתקוע שם את הכסף, ואם נחליט למשוך אותו עכשיו נשלם עליו מס שולי פעמיים.
אפשר לבקש מהמעסיק שהשכר לצורך הפרשות סוציאליות יהיה נמוך יותר, כל עוד הוא לא נמוך מהשכר הממוצע במשק.
החיסרון הוא שאז מאבדים גם אובדן כושר עבודה על השכר המקורי, ושיש שלוש תקרות שונות לפטורים על הפקדות (תגמולי עובד, תגמולי מעביד, פיצויים) וצריך לבחור את נקודת האופטימום.

הפתרון הוא לפרוש מוקדם ולמשוך פיצויים פטורים ואז גם הקצבה לא "גבוהה מדיי", אני טועה?

• אהבתי
הפתרון הוא לפרוש מוקדם ולמשוך פיצויים פטורים ואז גם הקצבה לא "גבוהה מדיי", אני טועה?
למשוך פיצויי פיטורים יכול להיות בעייתי כי אתה "נענש" בקיצוץ הפטור שמגיע לך בעת פרישה. הפתרון לדעתי הוא אכן להתחיל למשוך מוקדם ככל האפשר (לא תמיד אפשרי כי לפעמים אנשים עובדים עד גיל מאוחר ולא רוצים לשלם מס שולי גדול על כספי הקצבה), ולנצל את הפטור למשיכה חד פעמית גבוהה ככל האפשר (לדעתי היום סביב ה800,000 שקלים) כדי להוריד את סכום הקצבה. לא יועץ ולא ממליץ.

• אהבתי
בפרישה מוקדמת (כלומר, בהנחה ואין הכנסות, לא משנה איך קוראים לזה) ניתן למשוך כספי תגמולים לפי 159 א'. עד 15,900 כל שלושה חודשים (מתעדכן בהתאם לשכר המינימום)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S אני בשוק מהבדל שמצאתי בין פרישה עם אותו כמות כסף לאותה משיכה חודשית שוק ההון 1
T משיכה מקופת גמל ותיקה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מחשבון מט"ח צרכנות פיננסית 1
R משיכה מקרן מהשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I משיכה מקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ משיכה של פוליסה עם סכום קטן - מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מקרן השתלמות לצורך העברה לIB פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
M משיכה מ-IB לבנק הבינלאומי - ש״ח או מטח? צרכנות פיננסית 5
L קרן השתלמות - משיכה רק של הכסף שהופקד מעל התקרה הפטורה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
M קרן גמל להשקעה משיכה כקצבה בגיל 60 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכה מקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ העברה מקרן פנסיה לקופת גמל לצורך משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ב אסטרטגיית משיכה בפרישה: פנסיה, RSU, השתלמות, תיק ממוסה… פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ר קרן השתלמות- החלת ותק ללא משיכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
CoinCollector משיכה של קרן השתלמות נזילה VS המתנה ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
N המלצה לאסטרטגיית משיכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
mk1 תקינות משיכה מגמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ח משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה - מס שוק ההון 2
מ משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משיכה מחשבון משותף אצל ברוקר זר מיסים 3
M מיסוי של הסכום מעל תקרת ההפקדה הפטורה לאחר משיכה מקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
H קופת גמל - משיכה הונית חד פעמית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
V משיכה שקלית מIB - בעזרת WISE או ישירות דרך IB? שוק ההון 17
ע הכללת ערך בית בחישוב אחוז משיכה נדל"ן 5
צ דיווח על משיכה מ-IRA בארה"ב מיסים 2
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N משיכה חלקית מקופ"ג להשקעה מיסים 12
גרהם משיכה שלא כדין מקרן פנסיה ללא קנס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 211
M אסטרטגיית משיכה לאחר פרישה שוק ההון 1
הרץ במבוך משיכה מחשבון השקעות מול הלוואה מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
1337justme משיכה מהתיק בפרישה, פעם בשנה או פעם בחודש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Fitch חישוב סכום משיכה פטור מקופ"ג אחרי "קיבוע זכויות" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
1337justme פטור\החזר מס על משיכה לא כדין מקופת גמל לתגמולים שוק ההון 5
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25
1337justme קופת גמל עם כ250K ש"ח - משיכה לחשבון הממוסה או להעביר לIRA? שוק ההון 2
I חישוב משיכה מקסימאלית ללא פגיעה בקרן בהינתן אחוז ריבית שוק ההון 0
X מסטרקארד ארצות הברית בישראל , משיכה דולר בכספומט צרכנות פיננסית 2
D משיכה מ s&p 500 והשקעה בנדל"ן בחו"ל שוק ההון 4
R משיכה מ-401k לתושבי ישראל שוק ההון 7
ה קופת גמל להשקעה, איחור מועד משיכה צרכנות פיננסית 2
מ משיכה כספי פיצוים ללא מס לצורך השקעה צרכנות פיננסית 0
א משיכה מקופת גמל והקה"ש להשקעה עצמאית שוק ההון 6
O משיכת כסף מתיק פטור מול משיכה מתיק ממוסה, בפנסיה שוק ההון 2
ERE בלי ה E אחוז משיכה בטוח. האם ה SWR הוא ממוצע של...? שוק ההון 65
ל החופשי משיכה מקרן השתלמות לעצמאים שוק ההון 0
A האם על ידי משחק עם תאריכים בניוד/משיכה הגופים הפנסיונים יכולים "לגנוב" כסף? שוק ההון 15
י מיסוי של משיכה חלקית מקרן השתלמות מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה