• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מספר שאלות

int3rsys

משתמש סולידי
דירוג
10
שלום לכל הסולידיים כאן בפורום,

בשעה טובה קיבלתי את המענק הצבאי שלי(לאחר חודשיים ארוכים מאוד). כרגע עומדים ברשותי 20,000 ש"ח המיועדים להשקעות בקרנות מחקות ואגחים. במהלך החודשיים האחרונים השתדלתי לקרוא כמעט את כל הפוסטים בבלוג ולמדתי רבות, תודות כמובן לדורין ולתגובות של הקוראים. אני מעוניין לחלק את התיק שלי ל80 אחוז מניות ו20 אחוז אגח (בן 21). יש לי מספר שאלות:
  1. האם מדובר בסכום שניתן להשקיע בו? לאחרונה שאלתי את השאלה הזאת והתשובה הייתה מייטב דש. נכנסתי לאתר שלהם, דיברתי עם המזכירה הוירטואלית, אומנם מלבד ל"להתקשר לסניף" היא לא תרמה רבות.
  2. בבלוג ישנו מדריך לרכישת מניות דרך הבנק. האם זה עובד גם כך בשאר בתי ההשקעות? האם כל חברה מציעה את הקרנות שלה?
תודה רבה ושבוע טוב!

בסכום של 20 אלף ככל הנראה אין לך יותר מידי ברירות ואתה תאלץ לעבוד עם העמלות המטורפות בבנקים.
לפני שאתה קופץ ועובר לבית השקעות שאולי יאשר לך זאת חשוב לזכור שבבתי ההשקעות יש עלות חודשית קבועה ובסכומים נמוכים כמו מה שיש לך כרגע אתה תגלה שהעלות החודשית הזו יותר גבוהה מדמי הניהול של הבנק.

תבדוק מה העמלות מינימום שאתה משלם בבנק לפני שאתה מבצע פעולות כלשהן כי מאוד יכול להיות שתגלה שבשביל לרכוש את האג"ח אתה תאלץ לשלם כעמלה את התשואה הצפויה מהאג"ח בשנתיים/שלוש הקרובות (אל תשכח לכלול את דמי הניהול השנתיים גם בחישוב) ואז אולי כדאי לשקול לדלג על האג"ח כרגע (אולי עדיף להישאר עם מזומן?).

בכל אופן שיהיה בהצלחה וכל הכבוד שאתה מתחיל בגיל כל כך צעיר.
הלוואי והייתי יודע על קיום מניות הדיבידנד בגילך :)

באופן עקרוני אין שום בעיה להשקיע 20 קיי, וגם פחות. כן יהיה כדאי לך להתמקד במספר מצומצם של ני"ע בשביל לא להדפק יותר מידי מעמלות המינימום לפעולה (זה לא רעיון רע בכל מקרה).
לגבי הסוגיה של בנק או בית השקעות, אז קודם כל צריך לשאול לכמה זמן אתה משקיע והאם אתה מתכנן להוסיף כספים לתיק. כי אם נניח עוד שנה/שנתיים אתה רוצה את הכסף לטיול בהודו או בדרום אמריקה או לדמי רישום לאוניברסיטה או וואטאבר, לא בטוח שאתה צריך להשקיע כלל.
בהנחה שאתה מתכנן להשקיע לטווח ארוך וגם, בשאיפה, להוסיף כספים לתיק, אני כן הייתי מתחיל ישר בבית השקעות אפילו בסכום הזה.
בבית השקעות ישראלי תשלם משהו כמו 20 ש"ח לחודש קבוע, 5 ש"ח מינימום לפעולה ו - 0.1 עמלת ק.מ. בבנק ישראלי, בהנחה שאין לך הטבות מיוחדות, עם הסכום הנ"ל אין לך המון כושר מיקוח, לפי דעתי תשלם משהו כמו 0.3 ק/מ, 15 ש"ח מינימום לפעולה ו - 0.0975% דנ"פ לרבעון (וזה אחרי מיקוח - אבל תבדוק ותנסה פחות כמובן). כך שכבר כרגע הפערים די זניחים ובוודאי אבסולוטית. הקטע הוא שככל שהתיק גודל בעקבות התשואה ובעקבות הפקדות חדשות, התיק בבית ההשקעות משלם פחות ופחות באופן יחסי לעומת הבנק בתנאים שהצגתי כך שגם אם בשנה הראשונה תשלם כמה עשרות שקלים יותר בבית השקעות יתכן מאוד שמהשנה השניה כבר יהיה משתלם לך להעביר את התיק לבית השקעות.
לדעתי חבל להתעסק עם זה כי כשתרצה להעביר את התיק מהבנק לבית השקעות אאל"ט (תבדוק אותי כי אני כותב את זה מזיכרון בלבד) אתה תאלץ לבצע מכירה רעיונית של התיק בבנק שזה אומר לשלם מס רווחי הון, לשלם עמלות מכירה ע"פ תעריף בנק, עמלת העברת תיק וכד'. זה לא יצא לך משתלם בהנחה שאתה משקיע לטווח ארוך ומתכנן, נניח, להפקיד 3000 ש"ח פעם ברבעון לתיק.
בכל מקרה, בהצלחה!

, לפי דעתי תשלם משהו כמו 0.3 ק/מ, 15 ש"ח מינימום לפעולה ו - 0.0975% דנ"פ לרבעון
למיטב זכרוני שילמתי הרבה פחות מזה בבנק בלי להתמקח בכלל.
אם אני לא טועה כשבדקתי נקודת השוויון בין בנק לבית השקעות עמדה על כ-70 אלף.

בכל אופן @int3rsys זה כל מקרה לגופו וכמובן שאתה צריך להשוות את העמלות שאתה מקבל ולא את העמלות שאני קיבלתי.
(תבדוק אותי כי אני כותב את זה מזיכרון בלבד) אתה תאלץ לבצע מכירה רעיונית של התיק בבנק שזה אומר לשלם מס רווחי הון,
לפי מה שאני יודע (וזה לא ממעיט מחשיבות הבדיקה העצמית) אין צורך בצעד שכזה וניתן להעביר את האחזקות כמות שהן (רק בלי מגיני המס שנצברו במהלך אותה השנה) לחשבון השקעות אחר.
התנאי היחיד בשביל לבצע זאת הוא ששני החשבונות יהיו על אותו השם (לא יכול להיות חשבון אחד על שמו וחשבון אחר משותף).

@daat99 לא יודע כמה היה לך בבנק, מכל מקום, אני יכול לספר שבפעם הראשונה שקניתי ני"ע בבנק הבועלים לפני הרבה שנים היו לי 50 קיי, ישבתי עם יועץ ההשקעות בבנק ושאלתי אותו בין היתר מהם התנאים - הם היו 0.7 ק/מ ולמיטב זכרוני משהו כמו 0.16% דנ"פ לרבעון. לאחר 'מיקוח' הורידו לי ל - 0.3 ק/מ ומשהו כמו 0.4% דנ"פ שנתי. לא זוכר כרגע מינימום לפעולה אבל נדמה לי שמשהו סביב מה שרשמתי בפוסט הראשון. לא היה מה לדבר על פחות מבחינתם.
לגבי החלק של העברת התיק - אני זוכר שכן חייבו אותי לבצע מכירה רעיונית, אבל יתכן שאני טועה ואני לא אעשה שוב את הטעות של להתעקש על זה מולך בלי לוודא לעומק.
עריכה - טוב נראה לי שצדקת כרגיל.

נערך לאחרונה ב:
@daat99 @קפבלנקה תודה רבה על המענה! התיק מיועד להשקעה לטווח ארוך. כשאוכל לפתוח קופת גמל בניהול אישי, אעביר אותה לשם. נכון לעת הזו אני מובטל (עד תחילת שנה הבאה), אז אני מניח שאוכל גם להתחיל לאזן את התיק. האם כדאי להתחיל בבנק או לגשת ישירות לבתי ההשקעות?

עוד נקודה לחשוב עליה לפני שאתה משקיע, נקודה שגם הוזכרה מספר פעמים בבלוג, היא שכדאי שקודם כל יהיה לך סכום נזיל ששקול לעלות כמה חודשי מחיה (חצי שנה נגיד) בתור "קרן חירום" לכל צרה שלא תבוא. זה נותן לך איזו כרית הגנה - אחרי זה כבר אפשר לחשוב על השקעות לטווח ארוך.

עוד נקודה לחשוב עליה לפני שאתה משקיע, נקודה שגם הוזכרה מספר פעמים בבלוג, היא שכדאי שקודם כל יהיה לך סכום נזיל ששקול לעלות כמה חודשי מחיה (חצי שנה נגיד) בתור "קרן חירום" לכל צרה שלא תבוא. זה נותן לך איזו כרית הגנה - אחרי זה כבר אפשר לחשוב על השקעות לטווח ארוך.
היי יבגני, תודה על התגובה. יש לי סכום מסוים שאני שומר בצד תמיד לעת חירום, אומנם לא מספיק בשביל חצי שנה של שכירות. כרגע אני יכול לנצל את העובדה שאני גר עם ההורים...;)

"X חודשי מחייה" (ולא שכירות) היה ניסוח מכוון - כי זה בהחלט מאוד אישי מאדם לאדם, כל אחד ונסיבותיו.

האם כדאי להתחיל בבנק או לגשת ישירות לבתי ההשקעות?
מציע לך לברר מהם תנאיך בבנק ובאותו מעמד לנסות לשפר אותם ככל הניתן. אם אנחנו מדברים על 20 שצפוים להשאר כ- 20~ +/- בעתיד הקרוב, ככל הנראה עדיף לך להשאר בבנק בינתיים. כך או כך מדובר על פערים של כמה עשרות שקלים לשנה וזה לא קריטי לדעתי. לא חושב שאתה צריך להתעכב על זה המון. אם אתה מתכנן להפריש עוד באופן קבוע כשתתחיל לעבוד, הייתי מתחיל ישר בבית השקעות וחוסך לעצמי טרחה מיותרת. יש גם משהו פסיכולוגי בבית השקעות שיכול אולי לחייב אותך לקחת את העניין הזה של חסכון והשקעות יותר ברצינות (ביחס לכספים בבנק השכונתי שתמיד נדמים יותר קרובים ונזילים ממה שאתה רוצה שיהיו באמת - למרות שהכל בלוף), זה די פרייסלס.

בסכום של 20 אלף ככל הנראה אין לך יותר מידי ברירות ואתה תאלץ לעבוד עם העמלות המטורפות בבנקים.
לדעתי עדיף לך להתחיל עם בית השקעות, טרייד וואן למשל (חפש בפורום) נותנים להיכנס עם 15 אלף שח). אפילו שזה סכום קטן, הרי בסופו של דבר אתה תרצה לעבור לבית השקעות, אז למה לא עכשיו?

הרי בסופו של דבר אתה תרצה לעבור לבית השקעות, אז למה לא עכשיו?
על סמך מה הקביעה הזו?
ואם הוא ירצה לעבוד עם ברוקר זר?
אתה יודע מה יהיו השיקולים שלו בעוד שנתיים?

לדעתי האישית אתה צריך לעשות את מה שהכי טוב היום ולא את מה שאנשים חושבים שיהיה יותר טוב בעוד שנתיים.
אם יותר זול/נוח לך לעבוד עם טרייד וואן למשל אז לך על זה.
אם לא אז ממש אין סיבה שתקבע את עצמך מעכשיו לבית השקעות כלשהו.

על סמך מה הקביעה הזו?
ואם הוא ירצה לעבוד עם ברוקר זר?
אתה יודע מה יהיו השיקולים שלו בעוד שנתיים?
אתה צודק, אני מנחש לפי המתחיל הממוצע

החלטתי שקודם כדאי שאגיע לבנק ואשאל לגבי התנאים שלהם. אני מודע לבעתיות של השאלה, אך עם זאת, איך אני מוודא שהם לא עובדים עליי? אני לא מבין גדול, ביחוד לא במונחים.
נ.ב: אני נמצא בבנק יהב, אם זה עוזר (אם אסור לרשום שמות בנקים - אדאג להסיר, מתנצל מראש)

גם אני בבנק יהב והם (לפחות בסניפים שאני הייתי) מאוד קשים בנושא הנחות משמעותיות בעמלות.
אתה עדיין אולי תקבל הנחה כלשהי אבל היא ככל הנראה לא תהיה משמעותית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S לקיחת משכנא על שדרוג נכס - מספר שאלות נדל"ן 5
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E טופס 1301 - מספר שאלות מיסים 2
S מספר שאלות להשוואה בין אפיקי ההשקעה הפופולריים שוק ההון 3
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
O מספר שאלות על ציון BDI צרכנות פיננסית 2
S מספר שאלות תיאורטיות לחלוטין שוק ההון 4
Y מספר שאלות לגבי תיק ל5-10 שנים הקרובות שוק ההון 10
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D מספר שאלות על פייפאל אוף טופיק 1
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
B מספר שאלות בקשר ל- IB ולדולר.. שוק ההון 10
S מספר שאלות על עמלות וIB שוק ההון 2
A מספר שאלות לגבי קרן פנסיה\קופת גמל צרכנות פיננסית 2
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
A מספר שאלות פרקטיות על קרנות איריות שוק ההון 40
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
ImCarryGG מספר שאלות על פתיחת חשבון בנק אמריקאי צרכנות פיננסית 7
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6