• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירה או שכירת דירה - הסיפור שלי

פיונה

משתמש סולידי
דירוג
7
אתמול התקשרה בעלת הדירה בה אני מתגוררת כבר חמש שנים והודיעה לי כי עלי לפנות אותה תוך שלושה חודשים. אחרי שעברתי את שלב ההלם התחלתי לחשוב על הצעד הבא - האם הדירה הבאה שלי תהיה בשכירות או שאני עושה את הצעד ופונה לרכישה.

רקע עלי - אני רווקה ואם לילדה בת חמש, שכר - 9,000 ברוטו.

מבחינת הון עצמי - יש לי 300,000 שח המושקעים בתיק השקעות ועוד כמה עשרות בקרן השתלמות (בה אני לא רוצה לגעת).

אימי היקרה מכל מוכנה לסייע לי. יש לה תיק השקעות (אותו נפדה במידה ונרצה ללכת על דירה), לצד מזומן, קופת גמל וקרן השתלמות. בקרן ההשתלמות ובקופת הגמל אנחנו לא רוצות לגעת, במחשבה שצריך לשמור כסף בצד לזמן חירום ולכל צרה שלא תבוא בגילה המבוגר.

נניח שההון העצמי שלי הוא כ-800,000 ש"ח (לוקחת בחשבון מס רווחי הון והוצאות מסביב). המשכנתא שאקח היא של כ- 500,000 לעשרים שנה (החזר של 3500 ש"ח בחודש, שווה ערך פחות או יותר לשכ"ד שאשלם, יכול להיות שיהיו לי הטבות כחד הורית).

אם אני הולכת על דירה שכורה - שכר הדירה שאשלם בדירה חדשה יהיה גבוה משכר הדירה ששילמתי עד כה בלפחות 250 ש"ח לחודש. בנוסף, מה שקרה אתמול הוכיח לי שלבעלי בית יש תכניות שלא בהכרח עולות בקנה אחד עם החוזה החתום ולך תדע מי יהיה בעל הדירה הבא שלי ומה תהיינה הדרישות שלו.

התלבטויות:
1. האם שלושה חודשים הוא פרק זמן הגיוני לרכישת דירה בכלל? כולל החיפוש, המשכנתא, ענייני העו"ד וכו'.
2. אני בת יחידה ומתישהו בעתיד (הרחוק כל האפשר, אני מקווה) תהיה בבעלותי דירתה של אימי, זו אחת הסיבות לכך שאין לי בעיה להמשיך לגור בשכירות. בגדול, אני בעד הגישה של השקעה בשוק ההון ולא בשוק הנדל"ן אבל אולי הייתי צריכה את ה"בעיטה" הזו כדי לעשות את הצעד.
3. פתחתי את תיק ההשקעות שלי במטרה להגיע לעצמאות כלכלית, השאיפה שלי היתה לצאת אליה תוך עשר שנים אבל אם אקנה דירה עם משכנתא, זה כמובן יידחה.
4. חשבתי גם על אפשרות של להשאיר חלק מתיק ההשקעות ולהשתמש יותר במזומן וכך להמשיך לתת לו לצמוח (ואז בשלב מאוחר יותר אולי לסגור את המשכנתא?)

אשמח לשמוע דעות, לכאן ולכאן.
תודה!

אני מניח שאת בסביבות גיל ה 30+ ואמא בערך 50.
בקשר למשכנתא עם גובה השכר שלך לא תוכלי לקבל סכום משמעותי ולכן את מדברת על גיוס הון עצמי נוסף מאמך היקרה.
רכישת דירה זה לא עניין של מה בכך ולוקח 6+ חודשים לכן המעבר לדירה אחרת בשכירות זו כרגע האפשרות הנראית לעיין.
ואחזור להון העצמי ולפי מה שאני רואה, כנראה רובו יגיע מאמא. אני לא יודע מה מצבה הכלכלי של אמך אבל מנקודת המבט האישית שלי זה נורא צורם ולא הוגן.
עם כול הרצון הטוב שלה לעזור לך, במחי יד פרי עמלה של שנים יעבור לבלוקים שלך.
אם אמא הייתה מיליונרית אז כנראה שהייתה נותנת לך דירה במתנה, אבל לחסל חלק מהחסכונות שלה עבור המשכנתא שלך, לדעתי זה לא הוגן. איני יודע בת כמה אמא, אבל נניח שבעוד 10-15 שנים היא תחליט לעבור לדיור מוגן – מהיכן יגיע הכסף? חשבת על זה?
אולי היא תמכור את הדירה שלה כדי לממן דיור מוגן ואז את תישארי עדיין עם משכנתא וגם לא תקבלי דירה בירושה.

יש לי שריטה וחוק ברזל – לא לוקחים אפילו אגורה שחוקה מהורים. כול מה שמקבלים מההורים היום מקטין [ריבית דריבית] את רשת הביטחון שלם לעת זקנה.
מצטער שלקחתי את השרשור שלך למחוזות אחרים אבל זה אני.
אז שאר חברי הפורום יענו לך על הפרטים החשבונאים. אני דיברתי רק על המצפון.

מבחינת הון עצמי - יש לי 300,000 שח
נניח שההון העצמי שלי הוא כ-800,000 ש"ח
צר לי לשמוע, מקווה שדברים יסתדרו במהרה והמון בהצלחה!
אפשר לשאול באיזה אזור/שכונה מדובר?
מהיכן "נחת" החצי מיליון הנוסף ?
האם ישבת וחישבת את מחירה האמיתי של משכנתא שכזו? [ייתכן ועם עליית הריבית+מדד זה ייגמר באיזור ה-800k] ?

האם שלושה חודשים הוא פרק זמן הגיוני לרכישת דירה בכלל? כולל החיפוש, המשכנתא, ענייני העו"ד וכו'.
לא.
לי לקח באחת הפעמים 5.5 שנים.

• אהבתי
Reactions: HHH
אתמול התקשרה בעלת הדירה בה אני מתגוררת כבר חמש שנים והודיעה לי כי עלי לפנות אותה תוך שלושה חודשים. אחרי שעברתי את שלב ההלם התחלתי לחשוב על הצעד הבא - האם הדירה הבאה שלי תהיה בשכירות או שאני עושה את הצעד ופונה לרכישה.

רקע עלי - אני רווקה ואם לילדה בת חמש, שכר - 9,000 ברוטו.

מבחינת הון עצמי - יש לי 300,000 שח המושקעים בתיק השקעות ועוד כמה עשרות בקרן השתלמות (בה אני לא רוצה לגעת).

אימי היקרה מכל מוכנה לסייע לי. יש לה תיק השקעות (אותו נפדה במידה ונרצה ללכת על דירה), לצד מזומן, קופת גמל וקרן השתלמות. בקרן ההשתלמות ובקופת הגמל אנחנו לא רוצות לגעת, במחשבה שצריך לשמור כסף בצד לזמן חירום ולכל צרה שלא תבוא בגילה המבוגר.

נניח שההון העצמי שלי הוא כ-800,000 ש"ח (לוקחת בחשבון מס רווחי הון והוצאות מסביב). המשכנתא שאקח היא של כ- 500,000 לעשרים שנה (החזר של 3500 ש"ח בחודש, שווה ערך פחות או יותר לשכ"ד שאשלם, יכול להיות שיהיו לי הטבות כחד הורית).

אם אני הולכת על דירה שכורה - שכר הדירה שאשלם בדירה חדשה יהיה גבוה משכר הדירה ששילמתי עד כה בלפחות 250 ש"ח לחודש. בנוסף, מה שקרה אתמול הוכיח לי שלבעלי בית יש תכניות שלא בהכרח עולות בקנה אחד עם החוזה החתום ולך תדע מי יהיה בעל הדירה הבא שלי ומה תהיינה הדרישות שלו.

התלבטויות:
1. האם שלושה חודשים הוא פרק זמן הגיוני לרכישת דירה בכלל? כולל החיפוש, המשכנתא, ענייני העו"ד וכו'.
2. אני בת יחידה ומתישהו בעתיד (הרחוק כל האפשר, אני מקווה) תהיה בבעלותי דירתה של אימי, זו אחת הסיבות לכך שאין לי בעיה להמשיך לגור בשכירות. בגדול, אני בעד הגישה של השקעה בשוק ההון ולא בשוק הנדל"ן אבל אולי הייתי צריכה את ה"בעיטה" הזו כדי לעשות את הצעד.
3. פתחתי את תיק ההשקעות שלי במטרה להגיע לעצמאות כלכלית, השאיפה שלי היתה לצאת אליה תוך עשר שנים אבל אם אקנה דירה עם משכנתא, זה כמובן יידחה.
4. חשבתי גם על אפשרות של להשאיר חלק מתיק ההשקעות ולהשתמש יותר במזומן וכך להמשיך לתת לו לצמוח (ואז בשלב מאוחר יותר אולי לסגור את המשכנתא?)

אשמח לשמוע דעות, לכאן ולכאן.
תודה!

הי
אני מרגיש לא בנוח עם המספרים שרשמת, הסיכון כאן גבוה לטעמי,
משכנתא עם החזר חודשי של 3,500 ש"ח התחלתי, בדרך כלל כוללת בתוכה מסלולים צמודי מדד וריבית משתנה, סביר להניח שעלויות המימון החודשיות יעלו עם השנים, מה יקרה אם יפטרו אותך מהעבודה בשלב מסויים, והעבודה שתמצאי, תהיה בשכר נמוך יותר ?
מאחר ואת רווקה, את מתבססת על משכורת אחת בלבד.

מסוכן לשים את כל הביצים בסל אחד, מה יקרה אם תצטרכי להתמודד עם בלתמים שמופיעים מדי פעם, אין לך קופת חירום או מרווח בטחון,
יש פער בין חישובים שעושים על הנייר לבין המציאות.

מדובר בהתחייבות ל 20 שנים, זה לא פשוט.

לא.
החזר של 3500 ש"ח בחודש, שווה ערך פחות או יותר לשכ"ד שאשלם, יכול להיות שיהיו לי הטבות כחד הורית).
לא בטוח שיאשרו לך החזר כזה גבוה וקחי בחשבון שההחזר יעלה עם השנים.
רע. את תפסידי כסף מהמהלך כמעט בוודאות.

תודה רבה לכולם על התגובות!

קראתי ולקחתי בחשבון את מה שכתבתם, אבל למרות זאת, אני הולכת על הצעד הזה. מצאתי דירה מצויינת, באזור שאני רוצה ובמחיר מצויין. יש כבר אישור עקרוני למשכנתא, עו"ד ויועץ משכנתאות.

שאלתי עכשיו היא לגבי מכירת תיק ההשקעות - בהנחה שאני לא רוצה למכור את כולו, מהם הניירות שעלי למכור ראשונים ואיזה עלי להשאיר? חשבתי למכור קודם את אלה שהרווח עליהם היה נמוך ושגם ככה היו "תקועים" בתיק בתקופה שעוד הבנקאים ניהלו אותו ואחר כך לעבור לניירות שבהן מס רווחי ההון יהיה גבוה יותר. האם אני צודקת?

@אורי ג. - למה אמרת שהרעיון להשתמש יותר במזומן הוא רע?

שוב תודה!

שאלתי עכשיו היא לגבי מכירת תיק ההשקעות - בהנחה שאני לא רוצה למכור את כולו, מהם הניירות שעלי למכור ראשונים ואיזה עלי להשאיר? חשבתי למכור קודם את אלה שהרווח עליהם היה נמוך ושגם ככה היו "תקועים" בתיק בתקופה שעוד הבנקאים ניהלו אותו ואחר כך לעבור לניירות שבהן מס רווחי ההון יהיה גבוה יותר. האם אני צודקת?
מבחינה כלכלית עדיף לך למכור הכל ולהביא יותר הון עצמי לעסקה, או לחלופין לעשות תרגיל:
לקחת משכנתא גדולה יותר מכפי הצורך ומיד לאחר מכן לבצע פירעון מוקדם של המסלולים היקרים יותר, ככה את נשארת עם מסלול זול מאד (פריים כנראה).
@אורי ג. - למה אמרת שהרעיון להשתמש יותר במזומן הוא רע?
לא יודע למה הכוונה אבל תחשבי על המהלך שאת עושה ככה:
את לוקחת הלוואה מהבנק בריבית של 4% ומפקידה אותו בפק"מ בבנק אחר בריבית של 3%

@אורי ג. - לגבי התרגיל, זה גם מה שהיועץ אמר לי לעשות, כנראה שנלך על זה.
תודה!

התלבטויות:
לא. לי תמיד לקח הרבה יותר זמן. נראה לי שלפחות שנה.
קשה להאמין שאפשר להגיע לעצמאות כלכלית תוך 10 שנים כשיש לך היום 300 אלף ש"ח ומשכורתך היא 9000 ש"ח ברוטו. נראה לי שזה ייקח הרבה יותר זמן.

לא. לי תמיד לקח הרבה יותר זמן. נראה לי שלפחות שנה.
קשה להאמין שאפשר להגיע לעצמאות כלכלית תוך 10 שנים כשיש לך היום 300 אלף ש"ח ומשכורתך היא 9000 ש"ח ברוטו. נראה לי שזה ייקח הרבה יותר זמן.
הגבת על פוסט מ2018.
האמת שמעניין לשמוע מ @פיונה מה היו התוצאות במבחן בזמן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
ס סיכונים בשירותי בניה על פני עסקת קומבינציה או מכירה נדל"ן 1
ש להשקיע ולשפץ דירה לפני מכירה או לא? נדל"ן 4
L מישהו יודע אם יש דרך לוותר על פוזיציה או לעשות מכירה רעיונית ב-IB? שוק ההון 9
B כיצד מתבצעת מכירה בשכבות? שוק ההון 4
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
מ מכירה מדומה בשכבות - שיטה נוספת שוק ההון 40
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
ס מכירה ברווח בIB מיסים 57
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
ס מכירה בשכבות (fifo) נתמכת בברוקר ישראלי (אקסלנס) מיסים 3
פרח בר מכירה וקנייה מייד כדי להשיג מגן מס מיסים 13
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
L מיסוי ריאלי/נומינלי על מניות חו"ל, מכירה רעיונית מיסים 3
Y מכירת קרן כספית מוגבלת - האם יש סכנת נזילות בעת מכירה? שוק ההון 1
The Thinker על מי האחריות כאשר מתבצעת מכירה בשער לא נכון בברוקר ישראלי? שוק ההון 10
Y מכירה של נייר הפסדי וקניה מחודשת שלו לצורך מגן מס שוק ההון 3
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
F ביצעתי מכירה של מנייה בהפסד ולאחר מכן ברווח לא היה קיזוז במגן מס שוק ההון 9
הק995 איך להגן בהעברת תיק עם מכירה ופערי זמנים צרכנות פיננסית 7
NightStyle ספיגת מכירה בהפסד דורשת דיווח מס? מיסים 4
Y מס על מכירה של יחידות מקרן כספית מיסים 1
F מכירה של RSU מס עשירים 62 אחוז מיסים 14
A איפה אפשר לקרוא בפשטות על המיסוי על קנייה / מכירה בשוק ההון? פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ האם לבצע מכירה של מניות למטרת מגן מס בלבד? מיסים 19
D מכירה בשוק שורי מאוד בהשקעה פאסיבית שוק ההון 21
א תזמון מכירה של נייר מגודר מט"ח שוק ההון 14
A פקודת מכירה בחשבון שגוי - נסיון לתקן שוק ההון 1
I מכירה בשכבות פוסטים מאיכות נמוכה 3
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
Y מכירה במפולת לצורך מגן מס מיסים 17
Y מכירה "פיקטיבית" בהפסד? שוק ההון 27
ה מכירה ברווח ואז מכירה בהפסד מיסים 5
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
R מכירה רעיונית בנק מזרחי שוק ההון 5
ד גמל ישנה ונזילה בIRA - האם בפעולות מכירה ברווח משולם מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
האזרח החשדן מכירה בשביל שדרוג נדל"ן 27
נ קבלתי החזר מס בסוף החודש אחרי מכירה בהפסד מיסים 5
ח מס שבח מכירה של כמה דירות מיסים 0
ס אגרות חוב - מכירה במחיר גבוה מהפארי שוק ההון 23
N מכירה בשכבות - RSU ואופציות שוק ההון 6
N RSU - המרת דולרים לשקלים בעת מכירה שוק ההון 18
W דיווח על מכירה בהפסד צרכנות פיננסית 1
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2

נושאים דומים

Back