• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירה בשכבות - RSU ואופציות

N!ckName

משתמש סולידי
דירוג
15
קראתי על שיקולי המס בעת מכירת RSU ואופציות הן מבחינת ביטוח לאומי והן מבחינת מס הכנסה.
שאלתי היא לגבי שכבות המכירה.
לצורך העניין ברשותי אופציות אשר הוענקו במנה אחת ( יחד עם RSU) ובנוסף הוענקו לי עוד 2 מנות RSU בתאריכים שונים.
לאחרונה המנייה עלתה משמעותית ורכיב האופציות והRSU (לאחר המיסים) הוא כ32% מהשווי הנקי של התיק שלי, כך שאני מעוניין למכור חלק והקטין את גודל הרכיב.
איזו שכבה כדאי מבחינתי למכור קודם? האם בהכרח את השכבה בה אשלם את המס הקטן ביותר?

איזו שכבה כדאי מבחינתי למכור קודם? האם בהכרח את השכבה בה אשלם את המס הקטן ביותר?
טוב, עשיתי חישובים שלקחו לי יותר מדי זמן ואלו המסקנות. נא לוודא ולא לסמוך עלי.

ההפרש בתשלומי מס מתפקד למעשה כמו הלוואה בחינם בתנאים משופרים.
דהיינו, אם תהיה תשואה חיובית תקבל 75% מהרווח. אם תהיה תשואה שלילית אז זה יותר מורכב אבל בכל מקרה לא תשלם יותר מ-75% מההפסד (בניגוד להלוואה!).

לדוגמה, נניח שעבור מספרים b>a יש לך שתי אפשרויות למכירה:
1. למכור נכסים בשווי כולל של x+a ולשלם מס של a.
2. למכור נכסים בשווי כולל של x+b ולשלם מס של b.
נניח שלאחר המכירה התשואה של הנכסים שנותרו היא 1+r ועכשיו אתה מוכר את כל השאר. יש ארבעה תרחישים:
1. r חיובי.
בתרחיש זה מרוויחים 0.75*(b-a)*r בנקיטת אפשרות 1 על פני אפשרות 2, כמו בהלוואה בחינם של ההפרש בתשלומי מס.
2. r שלילי, אך לא שלילי מספיק כדי למחוק את הרווחים המקוריים של הנכסים בשתי האפשרויות.
בתרחיש זה מפסידים 0.75*(b-a)*r בנקיטת אפשרות 1 על פני אפשרות 2, כלומר בניגוד להלוואה שילמנו רק 75% על ההפסד.
3. r שלילי כל כך שהוא מוחק את הרווחים המקוריים של הנכסים בשתי האפשרויות.
בתרחיש זה מרוויחים (b-a)*(1+r) בנקיטת אפשרות 1 על פני אפשרות 2. זה די ברור כי לא משלמים מס על המכירה השנייה והיא מעוגה שגדולה ב-(b-a)*(1+r).
4. r שלילי כך שהוא מוחק את הרווחים המקוריים מהנכסים באפשרות 1 אבל לא מספיק כדי למחוק את הרווחים המקוריים של הנכסים באפשרות 2.
זהו תרחיש ביניים בו מקבלים משהו שנמצא על הטווח בין ההפסד של 2 לרווח של 3.

במכירת RSU המס הוא: שולי על הבסיס ורווח הון על העלייה מהבסיס.
אז המס הנמוך ביותר הוא השכבה עם מחיר הבסיס הנמוך ביותר - השכבה בה רווח ההון הוא החלק הגדול יותר מהערך. וזאת כי המס השולי שלך יותר מ25% (אני מניח :)). לרוב זו השכבה הישנה יותר.
זה הפוך ממניות בחשבון ממוסה, שם המס על הבסיס הוא 0 והשכבה עם המס הנמוך ביותר היא לרוב החדשה ביותר.
האם זה באמת המשתלם ביותר? היתרון הגדול בהחזקת הRSU (במקום למכור מיד ולקנות את המדד) הוא בדחיית המס השולי. אז עדיף להמשיך ולהחזיק את החלק בו דחיית המס הגדולה ביותר - השכבה עם הבסיס הגדול ביותר.

עשיתי סימולציה:
שתי יחידות - אחת עם מחיר בסיס 100, אחת עם מחיר בסיס 150. שתיהן שוות 150
עבר זמן, הייתה תשואה של X%
במכירה, משלמים 35% על הבסיס ו25% על הרווח. אם הרווח שלילי, הוא יורד מהמס (כלומר אם המחיר במכירה הוא 75, משלמים מס שולי על 75, בין אם מחיר הבסיס הוא 100 ובין אם הוא 150) - אם אני זוכר נכון, אלו חוקי המס. אני יכול כמובן להיות טועה פה.
אם התשואה חיובית (אם מחיר המכירה המאוחרת מעל 150), זה לא משנה איזה יחידה מוכרים ב150 ואיזה במחיר הסופי. כלומר: אם מוכרים את הבסיס-100 מוקדם, משלמים 47.5 מס, ואז במכירה השנייה משלמים 52.5 ועוד מס רווח הון על העלייה מאז. וההיפך: אם מוכרים את ה150 מוקדם, משלמים 52.5 מס שולי ואחר כך 47.5 ועוד מס רווח הון על העלייה הנוספת

אם התשואה שלילית (מחיר המכירה המאוחר נמוך מ150), תמיד עדיף למכור את ה100 קודם, וזה לא משנה אם מחיר המכירה הוא בין 100 ל150 או נמוך מ100

אז תמיד עדיף למכור קודם את היחידה שמחיר הבסיס שלה נמוך - או שזה לא משנה בכלל, או שחוסכים מס.

במכירת RSU המס הוא: שולי על הבסיס ורווח הון על העלייה מהבסיס.
אז המס הנמוך ביותר הוא השכבה עם מחיר הבסיס הנמוך ביותר - השכבה בה רווח ההון הוא החלק הגדול יותר מהערך. וזאת כי המס השולי שלך יותר מ25% (אני מניח :)). לרוב זו השכבה הישנה יותר.
זה הפוך ממניות בחשבון ממוסה, שם המס על הבסיס הוא 0 והשכבה עם המס הנמוך ביותר היא לרוב החדשה ביותר.
האם זה באמת המשתלם ביותר? היתרון הגדול בהחזקת הRSU (במקום למכור מיד ולקנות את המדד) הוא בדחיית המס השולי. אז עדיף להמשיך ולהחזיק את החלק בו דחיית המס הגדולה ביותר - השכבה עם הבסיס הגדול ביותר.
טוב, אז התגובה שלי לא הייתה ממש רלוונטית כי דיברתי על חשבון ממוסה, אבל לפחות יהיה לי את החישוב הזה לדיונים עתידיים. :lol:

מסכימה בהחלט שאם התשואה חיובית אז כדאי למכור את השכבה בה רווח ההון הוא הגבוה ביותר.

אבל במקרה ש:
אם התשואה שלילית
(ובהנחה שחייבים/רוצים בכל מקרה למכור) דווקא שווה למכור את השכבה בה מס הכנסה משתתף איתך בהכי הרבה הפסדים.
בוא נמשיך עם הדוגמר שלך - יחידה אחת עם מחיר בסיס 100 יחידה שניה עם מחיר בסיס 150.
נניח (לשם הפשטות) 50% מס ונניח מחיר המניה ירד ל- 80.
בחלופה 1 (לפי ההצעה שלך) - אתה מוכר את היחידה שהייתה שווה 100. מקבל נטו 40 ונשאר עם מניה שמחיר הבסיס שלה למס שולי הוא 150.
בחלופה 2 - אתה מוכר את היחידה שהייתה שווה 150. מקבל נטו 40 ונשאר עם מניה שמחיר הבסיס שלה למס שולי הוא 100.

מן הסתם חלופה 2 עדיפה (למרות כאב הלב שבהפסד...)

בחלופה 1 (לפי ההצעה שלך) - אתה מוכר את היחידה שהייתה שווה 100. מקבל נטו 40 ונשאר עם מניה שמחיר הבסיס שלה למס שולי הוא 150.
בחלופה 2 - אתה מוכר את היחידה שהייתה שווה 150. מקבל נטו 40 ונשאר עם מניה שמחיר הבסיס שלה למס שולי הוא 100.

מן הסתם חלופה 2 עדיפה (למרות כאב הלב שבהפסד...)
את מדברת על המקרה ההפוך - בו המחיר ירד עכשיו ואולי יעלה אחר כך (ואולי ימשיך לרדת) - בשאלה המקורית המחיר כרגע עלה.
אם אני מכניס את אותם מספרים שלך (שתי יחידות, אחת מחיר בסיס 100 ואחת 150, מחיר נוכחי 40), תמיד עדיף למכור עכשיו את ה150.
הפעם המשוואה הפוכה - אם המחיר ימשיך לרדת, זה לא משנה. אם הוא יעלה המון עד למעל 100, היה עדיף להשאיר את ה100 (לכן למכור עכשיו את ה150)

אני מקווה שאני צודק בהנחות שלי על מס הכנסה במקרה שירד על מתחת למחיר הבסיס

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
B כיצד מתבצעת מכירה בשכבות? שוק ההון 4
מ מכירה מדומה בשכבות - שיטה נוספת שוק ההון 40
ס מכירה בשכבות (fifo) נתמכת בברוקר ישראלי (אקסלנס) מיסים 3
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
I מכירה בשכבות פוסטים מאיכות נמוכה 3
ש קניית קרנות שונות בשביל מכירה בשכבות שוק ההון 127
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
ס מכירה ברווח בIB מיסים 57
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
פרח בר מכירה וקנייה מייד כדי להשיג מגן מס מיסים 13
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
L מיסוי ריאלי/נומינלי על מניות חו"ל, מכירה רעיונית מיסים 3
Y מכירת קרן כספית מוגבלת - האם יש סכנת נזילות בעת מכירה? שוק ההון 1
The Thinker על מי האחריות כאשר מתבצעת מכירה בשער לא נכון בברוקר ישראלי? שוק ההון 10
Y מכירה של נייר הפסדי וקניה מחודשת שלו לצורך מגן מס שוק ההון 3
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
F ביצעתי מכירה של מנייה בהפסד ולאחר מכן ברווח לא היה קיזוז במגן מס שוק ההון 9
הק995 איך להגן בהעברת תיק עם מכירה ופערי זמנים צרכנות פיננסית 7
NightStyle ספיגת מכירה בהפסד דורשת דיווח מס? מיסים 4
Y מס על מכירה של יחידות מקרן כספית מיסים 1
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
F מכירה של RSU מס עשירים 62 אחוז מיסים 14
A איפה אפשר לקרוא בפשטות על המיסוי על קנייה / מכירה בשוק ההון? פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ האם לבצע מכירה של מניות למטרת מגן מס בלבד? מיסים 19
ס סיכונים בשירותי בניה על פני עסקת קומבינציה או מכירה נדל"ן 1
D מכירה בשוק שורי מאוד בהשקעה פאסיבית שוק ההון 21
א תזמון מכירה של נייר מגודר מט"ח שוק ההון 14
A פקודת מכירה בחשבון שגוי - נסיון לתקן שוק ההון 1
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
Y מכירה במפולת לצורך מגן מס מיסים 17
Y מכירה "פיקטיבית" בהפסד? שוק ההון 27
ה מכירה ברווח ואז מכירה בהפסד מיסים 5
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
R מכירה רעיונית בנק מזרחי שוק ההון 5
ש להשקיע ולשפץ דירה לפני מכירה או לא? נדל"ן 4
ד גמל ישנה ונזילה בIRA - האם בפעולות מכירה ברווח משולם מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
האזרח החשדן מכירה בשביל שדרוג נדל"ן 27
נ קבלתי החזר מס בסוף החודש אחרי מכירה בהפסד מיסים 5
ח מס שבח מכירה של כמה דירות מיסים 0
ס אגרות חוב - מכירה במחיר גבוה מהפארי שוק ההון 23
N RSU - המרת דולרים לשקלים בעת מכירה שוק ההון 18
W דיווח על מכירה בהפסד צרכנות פיננסית 1
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2
G יש קרן נאמנות (לא מחקה) ללא דמי קניה מכירה שוק ההון 0

נושאים דומים

Back