• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה קובע את שווי המניה

• פותח הנושא Ohd
  • פורסם בתאריך

Ohd

משתמש רשום
דירוג
2
בימים האחרונים היו נפילות יחסית גדולות בשוק המניות.
מניה אמורה לשקף את שווי החברה, זה לא שביום אחד כל החברות צמצמו את היקף הפעילות העסקית.
השווי של המניה משקף רק את תחושות המשקיעים? לשוויה האמיתי של החברה אין שקלול?
יכול להיות מצב תיאורטי שבו חברה שווה הרבה יותר ממה שהמניות שלה מציגות?

שווה הרבה יותר ממה שהמניות שלה מציגות
נראה לי שבהגדרה לדעת ״השוק״ השווי האמיתי של החברה הוא בדיוק מה שהמניות שלה מציגות, לא? אם תעשה הערכת שווי לפי אחת מהשיטות (DCF , הערכה השוואתית) תגיע לשווי שיכול להיות שונה לפי הפרמטרים, מקדמי סיכון, והערכות צמיחה שאתה צופה

השווי של המניה משקף רק את תחושות המשקיעים? לשוויה האמיתי של החברה אין שקלול?
יכול להיות מצב תיאורטי שבו חברה שווה הרבה יותר ממה שהמניות שלה מציגות?
כן, לא, כן.
השווי האמתי תלוי ברווחים העתידיים של החברה, ו(עדיין) לא מצאנו כדור בדולח שיודע לחזות את העתיד. לכן, השווי משקף רק את דעת המשקיעים ולא את השווי האמיתי.
בפרט, כמעט תמיד השווי של חברה שונה משווי השוק שלה. ניתן לחשב את השווי האמיתי של חברה רק כאשר היא נסגרת, וגם זה לא לגמרי משיקולי אינפלציה ועוד כמה פרטים טכניים.

"מה קובע את שווי המניה"

הקונים והמוכרים כשהם מסכימים על עסקה

מניה אמורה לשקף את שווי החברה
אתה צריך לעשות הפרדה בין המסחר ולפעילות העיסקית שלה
אילו 2 דברים נפרדים אשר מצטלבים כדי לגבש "ערך"
שווי שוק - מחיר העיסקה האחרונה כמות המניות הצפות
שווי חברה - הוא נתון אשר מורכב מפעולות חשבוניות אשר כוללות הצלבת הכנסות מול הוצאות, נכסים מול התחייבויות, מוניטין, הון מניות וכו'
ניתן להעריך חברה במגוון דרכים ויש מגוון דרכים להעריך חברה לפי הסקטור שהיא פועלת

כאשר מגיעים לשווי החברה ה"מוערך" ובודקים מול שווי השוק ורואים שהיא מתומחרת בחסר (זולה) אפשר לנצל את הנתון הזה כדי לרכב על מצב שבו השוק "יסגור" את המרווח הזה ולהנות מהעלייה במחיר המניה
כל מה שכתבתי למעלה זה כמובן מצב אידיאלי, אבל להעריך חברה צריך הרבה כלים, נתונים וקצת ידע על המיקרו והמאקרו
לא פשוט לעשות זאת אבל יש שמסתפקים בנתונים שיטחיים בלבד ו"סומכים על זה" שיספיק
אבל בחשבונאות יש כמה דרכים לעוות את השורה התחתונה, משהו שאפשר לבדוק רק בעומקו של דוח

@Ohd עוד דרך לחשוב על זה - השווי של השקעה מסוימת (ומניה בפרט) הוא הערך כיום של כל תזרים ההכנסות העתידי שיתקבל מההשקעה הזאת. במקרה של חברה (ויתקנו אותי אם אני לא מדייק בניסוח) - זה אולי שווי הנכסים הנוכחיים שלה (ציוד, מזומן בבנק וכו') וכל תזרים הרווחים שהיא הולכת לייצר במהלך השנים (ויכולה לחלק כדיבידנד, או להשקיע חזרה בעסק). זה אומר שחלק מאוד משמעותי מהערך הנוכחי של חברה/מניה נמצא בעצם בעתיד, ברווחים שיהיו עוד הרבה שנים ועשורים מעכשיו - כלומר חלק גדול מהערך מבוסס על ציפיה או תחזית של העתיד.
לכן כל שינוי היום שמשנה את הציפיה של המשקיעים לגבי העתיד (מצב המשק, תנאי סחר וכו') משנה את תחזית הרווחים (ולכן השווי) של חברות להרבה שנים קדימה. וככל שמדובר יותר בחברת "צמיחה" (כלומר כזאת שהערך העתידי שלה הוא הרבה יותר חשוב מהנוכחי) - שינוי של ציפיות כיום משפיע הרבה יותר על השווי שלה כאשר עושים לו אקסטפולציה לעתיד.

כל תזרים ההכנסות העתידי שיתקבל מההשקעה הזאת.
אנסה להרחיב את דברייך מעט
הרווח למניה וכמות השנים שלוקח "להחזיר את ההשקעה" הוא המדד השכיח ביותר לתימחור חברה
מה שנקרא מכפיל רווח

זאת אומרת שאני בתור משקיע מחפש משהו שאוכל להרוויח עליו תוך X שנים
הקונצנוס לגביי כמות השנים שנדרש כדי "להחזיר את ההשקעה" נמצא לאחרונה בחילוקי דעות
יש גם זוכי פרס נובל לחוקרים שטבעו את אותו הקונצנזוס - מדד שילר
במיוחד עם הצטרפות הסקטור הטכנולוגי הזעקות הינם שלחברות לוקח יותר מדי שנים כדי להחזיר את ההשקעה

אגב, להחזיר את ההשקעה זה מושג שמשתנה עם כל שינוי במחיר המניה והוא לא "אמיתי"
מי שקנה אתמול במחיר X ומי שקנה היום במחיר X+1, ימצאו את עצמם "מחזירים את ההשקעה" בזמנים שונים, בהתאם למחיר שהם קנו

לפי מה שאני זוכר, חברה מנפיקה מניות בבורסה כדי לגייס כספים מהציבור, באיזה שלב הכסף שנכנס בקניית המניות ע"י הציבור כבר לא שייך לחברה עצמה וערך המניה מתנתק מערך החברה? ולמה זה בכלל עובד ככה?, איך זה טוב לחברה מסויימת? האם בגלל שמניה עם ערך גבוהה משרה ביטחון בה וגורמת למשקיעים\לקוחות להשקיע\לקנות ממנה יותר?.

בתיאוריית המימון, שווי חברה אמור להיות שווי התזרים מזומנים העתידי, היום.
איך בפועל מיליוני אנשים מקבלים החלטות? אין תשובה אחת.

שווי המניה זה שקלול של ציפיות השוק והמצב רוח של המשקיעים, וזו כל התורה על רגל אחת...

יש הרבה מניות בשוק (למעשה מרביתן כיום) שמוערכות ההרבה יותר ממה שהן שוות באמת. כמה טסלה שווה? כמה נטפליקס שווה? כמה אובר שווה?
כולן חברות מפסידות שהסיכוי שירוויחו אפסי ועדיין השווי המוערך שלהן הוא עשרות מליארדי דולרים. האם היית קונה עסק מפסיד בסכום עתק? אז למה אתה מוכן לקנות מניות של חברות מפסידות? (כן כן, אני יודע, צמיחה, פוטנציאל והרבה באזוורדים. אין פרופורציה בין פוטנציאל הצמיחה לשווי החברות). גם חברות מרוויחות כמו פייסבוק מתומחרות בשווי הזוי עם מכפילי רווח שלא קיימים בעולם האמיתי מחוץ לבורסה כשקונים עסק אמיתי

יש הרבה מניות בשוק (למעשה מרביתן כיום) שמוערכות ההרבה יותר ממה שהן שוות באמת. כמה טסלה שווה? כמה נטפליקס שווה? כמה אובר שווה?
כולן חברות מפסידות שהסיכוי שירוויחו אפסי ועדיין השווי המוערך שלהן הוא עשרות מליארדי דולרים. האם היית קונה עסק מפסיד בסכום עתק? אז למה אתה מוכן לקנות מניות של חברות מפסידות? (כן כן, אני יודע, צמיחה, פוטנציאל והרבה באזוורדים. אין פרופורציה בין פוטנציאל הצמיחה לשווי החברות). גם חברות מרוויחות כמו פייסבוק מתומחרות בשווי הזוי עם מכפילי רווח שלא קיימים בעולם האמיתי מחוץ לבורסה כשקונים עסק אמיתי
לפני כשבועיים שמעתי ברשת מישהו מוול סטריט שמסביר למה הפסדים זה חשוב
אין לי המקור אבל בקצרה הוא טוען שהפסדים גדולים ומתבגרים הם סימנים לחברה גודלת ושצומחת מהר וזה סימן חיובי מאוד
ושיש חברות שהם לא מפסידות "מספיק" כך שהם מתקשות לקבל הערכה גבוה ב IPO, ואפילו לא ניגשות להנפקה
אבל, ובאמת שלא פיספסתי, הוא לא אמר למה צריך לזרוק על זה ערימות של כסף
זה די שיעשע אותי כי חשבתי שיספק תשובה, אבל הוא אמר את זה בטבעיות כאילו זה מידע ציבורי ו"הגיוני"

אם יש לך אפשרות או ראית את הסידרה סיליקון וואלי בפרק הראשון שהיזם מתאר את התכנון שלו לעשות מוצר ולהתחיל למכור , אז האיינג'ל אומר לו שחס וחלילה שיגיע לשלב המכירות. הוא אומר לו שהוא רוצה תמיד להיות בשלב הטרום מכירות כי ברגע שיהיו מכירות יהיו הכנסות ואז יסתכלו על הריווחיות של החברה ואז תהיה לו בעיה.
סידרה אדירה אגב. השוק מלא בחברות כאלה שבהן המשקיעים בעצם מסבסדים את המשתמשים מתוך תיקווה להשיג בסיס משתמשים גדול כדי להראות מחזור גדול כדי שבהנפקה הם יעשו אקזיט. בשנת 2000 קראו למודל הזה eye balling. אתרי אינטרנט נתנו שירותים בחינם או במחירי הפסד רק כדי לצבור בסיס משתמשים גדול כדי לעשות אקזיט ולהירכש על ידי אחת החברות הגדולות בכמה מליארדים. לא השתנה כלום, אובר, ליפט, טוויטר, סנאפ, ווי וורק, ואפילו חברות דוגמת נטפליקס או טסלה.

הערכות שווי של חברות מבוססות על מודלים שונים, שכל אחד מהם מתאים פחות או יותר לתחום ואופי הפעילות של כל חברה וחברה.
כשאתם נתקלים בעבודת מחקר עם המלצת קנייה/מכירה ומחיר יעד, דעו שזו עבודה שמיועדת למשקיעים מוסדיים ומשמשת אותם לצורך השוואה ענפית/יחסית.
להבדיל ממשקיע/ מהמר פרטי, גוף מוסדי חייב להחזיק אחוז מניות בהתאם למה שקובעת האלוקציה שלו. מנהל (ההשקעות) תחום המניות נמדד בהשוואה למדד הייחוס ( בנצ׳מארק) שנקבע לו ולא אם תיק המניות הרוויח או הפסיד כסף.
לכן הוא בוחר את המניות שנראות לו עדיפות באופן יחסי, במטרה להכות את מדד הייחוס.

אז אל תתנו למושגים האלו לבלבל אתכם.
אם רוצים להרוויח משוק עולה ע״י רכישת מניות ספציפיות, אז רצוי מאד לבדוק שקונים חברות עם תוכן אמיתי שניתן למצוא הצדקה כלשהי לשווי השוק שלהן (לא אפשרי בהרבה תחומים כיום) , כדי שלא תיפלו על אלו שפושטות רגל או מוציאות דוחות מאכזבים לאורך התהליך. אבל צריך להבין שגם החברות הכי טובות לא יעמדו מול שוק יורד או מפולת.

עוד משהו לגבי הערכות שווי/ עבודות מחקר, הפעם ממאחורי הקלעים ...
העבודות האלו מועברות ללקוחות של בית ההשקעות שמוציא אותן, רק אחרי שניתן להם זמן לפעול זה יוצא לפרסום (עם 7 עמודי דיסקליימר מצורפים), כלומר אם קראתם על זה בעיתון אז אתם בערך הרובד השביעי שזה מגיע אליו וזה כבר מגולם במחיר השוק.
וזה עוד מצב טוב, כי אם יש מוסדיים במנייה היא פחות תנודתית ופחות נתונה למניפולציות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N מה קובע את המחיר של קרן סל ישראלית הצמודה למדד אמריקאי/עולמי? שוק ההון 13
A מה באמת קובע עליית מחיר של מנייה שוק ההון 6
מ הגודל כן קובע? שוק ההון 4
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 51
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 15
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 32
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ק עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
yossik שכן אחד מחמם את המים של הבניין אוף טופיק 25
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
oferM נתניהו דרש מראש השב"כ להזהיר את לפיד: בלי פשרה על עילת הסבירות הסכנה למלחמה תגדל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 47
A איך אני בודק את התאריך שבו קניתי מניה במערכת ספארק? פוסטים מאיכות נמוכה 1
C ככה מנצחים את האינפלציה? שוק ההון 1
R האם יש דרך לקבל את מדד המחירים לצרכן ב-Google Sheets? מיסים 6
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 208
לאץ' להבין את התפלגות הנכסים של בתי ההשקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
D איך אפשר למחוק את עצמי ופוסטים שכתבתי? אוף טופיק 3

נושאים דומים

Back
למעלה