• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנפקות של חברות (טכנולוגיה) מפסידות

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,502
נתון מעניין: 80% מהחברות שהנפיקו ב2018 מפסידות כסף. המככבים ברשימה הם סטארטאפים טכנולוגיים. מה זה אומר? האם לדעתכם אנחנו בליבה של בועה? האם אתם רואים פה הזדמנויות לשורט? האם עולם ההשקעות התחרפן?

ליפט:
https://techcrunch.com/2019/03/01/lyft-unveils-its-s-1-and-nearly-1b-in-2018-losses/
אובר:
https://techcrunch.com/2019/02/15/uber-reports-3b-in-q4-revenue-rising-operating-losses/
סנפצ'אט:
https://quotes.wsj.com/SNAP/financials
ספוטיפי:
https://techcrunch.com/2018/07/26/spotify-earnings-q2-2018/
על הנפקת חברות מפסידות:
https://www.wsj.com/articles/red-ink-floods-ipo-market-1538388000
80% מהחברות שהונפקו ב2018 מפסידות כסף:
https://news.crunchbase.com/news/over-80-of-2018-ipos-are-unprofitable-setting-new-record/
טוויטר לא מפסידה כסף, אבל מאבדת משתמשים:
https://www.theverge.com/2019/2/7/1...sharing-mau-as-users-decline-q4-2018-earnings

----
הכי הרבה הנפקות של חברות מפסידות מאז שנת 2000
https://www.cnbc.com/2018/10/01/more-money-losing-companies-than-ever-are-going-public.html

נערך לאחרונה ב:
מה מפתיע אותך? שנת 2018 הייתה שנה הפסדית להרבה חברות, גם למונפקות וגם לותיקות.
לטענתך לחברות מונפקות אמור להיות איזה נוסחת קסם להעלאת מחיר המניה בשנה הראשונה?

נתון מעניין: 80% מהחברות שהנפיקו ב2018 מפסידות כסף
אם אני לא טועה, זה משהו Build-in, מנפיקים חברות מפסידות אבל עם מאסה של משתמשים, משהו כנראה מושך בזה (אותי לא)

בכל מקרה, אם לפי הקרנות הון סיכון על כל 10 חברות אחת מצליחה, 80% מפסידות זה מצויין, לא?

מה מפתיע אותך? שנת 2018 הייתה שנה הפסדית להרבה חברות, גם למונפקות וגם לותיקות.
לטענתך לחברות מונפקות אמור להיות איזה נוסחת קסם להעלאת מחיר המניה בשנה הראשונה?
מפתיע אותי, שחברה שמפסידה מאז שהיא נוסדה, הרבה פעמים עם מודל עסקי מפוקפק (או לפחות מלא סיכון), מצליחה לגייס סכומי עתק ממשקיעים, בהערכות שווי גבוהות מאוד.

מדאיג אותי שזה מזכיר את הסימפטומים של הבועה של שנות ה2000

אם אני לא טועה, זה משהו Build-in, מנפיקים חברות מפסידות אבל עם מאסה של משתמשים, משהו כנראה מושך בזה (אותי לא)
אני לא חושב שדין פייסבוק, טוויטר, ויוטיוב, כדין אובר, ליפט, וספוטיפיי.

מצד שני, אגב, גם גוגל, ואמזון הפסידו בתחילת דרכן.

בכל מקרה, אם לפי הקרנות הון סיכון על כל 10 חברות אחת מצליחה, 80% מפסידות זה מצויין, לא?
בהון סיכון, בד"כ מדובר בסכומים הרבה יותר קטנים, ובהערכות שווי הרבה יותר "מציאותיות".

"מצליחות" לפי קרנות הון סיכון זה יוצאות להנפקה או נמכרות.
אם 80% מתוך החברות ש"הצליחו" מפסידות, זה לא כזה טוב. (זה אומר שרק 2% "באמת" מצליחות).

נתון מעניין: 80% מהחברות שהנפיקו ב2018 מפסידות כסף
לא נראה לי כלכך מוזר. הרבה חברות מנפיקות כדי לגייס הון לצורך גדילה. הגיוני שבשנה הראשונה אחרי הנפקה הן יהיו הפסדיות.
יש לך מושג אם האחוז הזה היה שונה בשנים קודמות? כלומר מה האחוז הממוצע (הסטורית) של חברות שהן הפסדיות שנה אחרי ההנפקה?

לא יודע על מה אתה מדבר, אני חיכיתי ממש ל- IPO של ESTC ורציתי להשקיע בסוף קיבלתי רגליים קרות בגלל כמה בדיקות שעשיתי. עלתה ב- 33% מאז ה- IPO

זה לא כזה טוב
לא אמור להיות טוב\לא טוב
אם נסתכל לרגע מהצד של המשקיע, החברות הללו, למרות שהן מפסידות, הן מעלות את הערך של המניה (לפחות לתקופה מסויימת)
לכן מהצד של המשקיע (הטכנולוגי), העובדה שיש הפסד במאזני החברה לא תמיד מעודדת את המחיר לנצוח

אני גם מניח שזה פסיכולוגי ואף אחד לא רוצה "לפספס" את האמזון\גוגל\אפל הבאה

לא אמור להיות טוב\לא טוב
אם נסתכל לרגע מהצד של המשקיע, החברות הללו, למרות שהן מפסידות, הן מעלות את הערך של המניה (לפחות לתקופה מסויימת)
לכן מהצד של המשקיע (הטכנולוגי), העובדה שיש הפסד במאזני החברה לא תמיד מעודדת את המחיר לנצוח

אני גם מניח שזה פסיכולוגי ואף אחד לא רוצה "לפספס" את האמזון\גוגל\אפל הבאה
ה "לא טוב" היה כתגובה ל "מצויין" שלך :)

מנקודת מבט של המשקיע, התשואה שקרן הון סיכון עושה על החברה האחת מתוך 10 שמצליחה היא הרבה יותר גבוהה מהתשואה שמשקיע עושה מקניה של חברה כזאת בבורסה.

מסכים איתך שהעובדה שחברה חדשה היא הפסדית היא לא סיבה לרוץ ולמכור מניות שלה. אני פשוט לא מסכים עם האנלוגיה בין ה 80% מפסידות לבין ה 1:10 של קרנות הון סיכון

לא יודע על מה אתה מדבר, אני חיכיתי ממש ל- IPO של ESTC ורציתי להשקיע בסוף קיבלתי רגליים קרות בגלל כמה בדיקות שעשיתי. עלתה ב- 33% מאז ה- IPO
אתה מדבר על מחיר המניה, והוא מדבר על זה שהחברות מפסידות. זה ממש לא אותו דבר...

בנושא השרשור: אני לא יודע מה הנתונים, וכמה מה80% הן כאלו--- אבל חשוב להבחין בין חברה שמפסידה כי היא לא יוצרת רווחים, לחברה ש"מפסידה" כי היא משקיעה את רווחיה ומעבר להם במו"פ בר קיימא. בדיוק כמו שרכישה של חברה ב20 מליון דולר היא לא הפסד של 20 מליון דולר כי נרכש נכס, כך גם ברכישת מו"פ ב20 מליון דולר (למרות שחשבונאית זה כן שונה).

אתה מדבר על מחיר המניה, והוא מדבר על זה שהחברות מפסידות. זה ממש לא אותו דבר...

בנושא השרשור: אני לא יודע מה הנתונים, וכמה מה80% הן כאלו--- אבל חשוב להבחין בין חברה שמפסידה כי היא לא יוצרת רווחים, לחברה ש"מפסידה" כי היא משקיעה את רווחיה ומעבר להם במו"פ בר קיימא. בדיוק כמו שרכישה של חברה ב20 מליון דולר היא לא הפסד של 20 מליון דולר כי נרכש נכס, כך גם ברכישת מו"פ ב20 מליון דולר (למרות שחשבונאית זה כן שונה).
זה נכון. אבל זה באמת תלוי בהגדרה של נכס, לקנות פרוייקט מו"פ לטכניקת גידול גזרים כחולים זה אולי נכס טכנית, נראה לי שכלכלית זה הוצאה.

לקרוא לחברה שמפסידה כסף " נכס" זה משהו שנולד ב 20 שנה האחרונות עם ההייטק, אחרי שפייסבוק וגוגל עברו לרווחיות, כל חברות ה VENTURE מחפשות להכנס מוקדם במיזמים של הייטק, בעיקר כי ההנחה היא שאם יש בסיס משתמשים גדול מספיק, אפשר לעשות מונטיזציה של הפלטפורמה ( כמו למשל אינסטגרם ויוטיוב שעכשיו מרוויחות כמויות אדירות של כסף).

בנוסף בחברות כמו אמאזון למשל, המשקיעים מאמינים שברגע שההנהלה מחליטה, היא יכולה לקצץ עלויות ו"לפתוח את ברז הרווחים" מאוד מהר, וגם המחיר של המניות האלו הרבה פעמים כולל בתוכו את העובדה שהן חברות שמנסות להכנס מלא תחומים- להרוג את ככל המתחרים שהיו שם ולהשאר היחידים שעושים את זה- מעין השקעה במונופול לפני שהוא כזה.

חברות מפסידות עם שווי גבוה שמנפיקות זה לא חידוש של ההייטק. חברות תרופות למשל הן הפסדיות בשלב ההנפקה בדרך כלל.

לקרוא לחברה שמפסידה כסף " נכס" זה משהו שנולד ב 20 שנה האחרונות עם ההייטק, אחרי שפייסבוק וגוגל עברו לרווחיות,
זה לא נכון... היו חברות growth ,והשקעות בסגנון "הון סיכון", גם לפני 50 ו100 שנה. סטארטאפים טכנולוגיים זאת לא באמת המצאה חדשה (אינטל, בל, אדיסון). מצד שני, זה באמת משהו שהתפוצץ, והתחיל לעניין משקיעים בני תמותה רק החל משנות ה90.

גם קולומבוס גייס משקיעים למיזם בסיכון מאוד גבוה...

מה שמדאיג אותי (כן בועה? לא בועה?) זה שכל דביל שבא לסיליקון וואלי, או אפילו לרוטשילד וואלי, ואומר שלוש פעמים : " Machine Learning Blockchain based AI" מקבל חצי מיליון דולר, ופינה ב WeWork . שאגב, וויוורק זה מיזם הנדלן הכי overhypped בהיסטוריה של היקום.

ועוד יותר מדאיג שהבורסה מתנהגת אותו דבר. הרבה פעמים מדובר בחברות שהצד הטכנולוגי שלהן אחלה. אבל, המודל הכלכלי הוא נפנוף ידיים מוחלט. לפעמים זה עובד (פייסבוק, יוטיוב). לפעמים זה נשאר מייספייס, או להבדיל יאהו.

אמאזון למשל, המשקיעים מאמינים שברגע שההנהלה מחליטה, היא יכולה לקצץ עלויות ו"לפתוח את ברז הרווחים"
זה פשוט לא נכון.
אמאזון זה 4 חברות:
  1. Retailer - בתכל'ס חברת מחסנים, לוגיסטיקה, ושילוח. לא התעמקתי בדוחות. אבל היחס בין הכנסות לרווחים שם מחפיר. ובסופו של דבר מדובר בעסק עם תשתית פיזית מאסיבית, מהעולם הישן. איך אפשר לחתוך עלויות? בלי לפגוע משמעותית בשירות? וולמארט, לדוגמא, לא פרייארים, ויודעים לנצל הזדמנויות. והנתח הזה מהווה 52% מההכנסות שלהם.
  2. חברת vod - כל הבעיות של נטפליקס. עלויות הפקה עצומות, בעיקר. יקצצו שם הלקוחות יעזבו.
  3. Market place באמת שאני לא מבין מספיק את ההיבט הזה בעסקים שלהם...
  4. AWS - הצד הכי מגניב, וטכנולוגי. וגם רווחי : 7.4 הכנסות; 2.1 רווחים. לדעתי? גוגל ומיקרוסופט נכנסים לתחום הזה מאוד באגרסיביות. ושתיהן צומחות בצורה מטורפת שם. אמאזון תהיה חייבת להשקיע המון במו"פ ותשתיות בשביל להצליח בתחום הזה. אחרת המתחרות יאכלו אותה. קיצוץ הוצאות שם זה לא אופציה.

אתה מדבר פה רק על חברות טכנולוגיה?

וכמה כסף הן מחזיקות מכלל השוק?
אם זה סכום זניח באופן יחסי אז אני מניח שמי שמשקיע במדדים עולמיים זה לא אמור לעניין אותו

חברות SAAS שהונפקו בשנים האחרונות צומחות בקצה מדהים, מכירות עולות בעשרות אחוזים מרבעון לרבעון. לא משנה לשנה - מרבעון לרבעון.
רובן לא רווחיות תפעולית למרות שמוכרות במאות מיליונים. התירוץ להפסדים הוא שההוצאות מביאות לצמיחה של הרבעון הבא, לכן עדיף לנתב את כל המזומנים רק לצמיחה וחשבונאות קלאסית לא מייצגת נכון את הרווחים במקרה של צמיחה מהירה כזאת.
זה לא לגמרי לא נכון אבל.
מאחר שאין רווחים חזרו להעריך חברות לפי מכפילי מכירות. ומכפיל זה מכפיל, מה משנה את מה הוא מכפיל? משתמשים בטווח מספרים המוכר והידוע: מכפיל עשר למכירות זה "ממש שמרני", מכפיל 20-30 למכירות זה "סביר" לחברות הצמיחה המדהימות האלו ולצומחות במיוחד יש מה לדבר על יותר.
כמו בועת הדוטקום, חלק יהיו חברות מדהימות שייקח זמן עד שביצועי המניה ישיגו את שווי השוק של מיליארדי דולרים, חלק ירכשו, חלק ידעכו וייעלמו.
דוגמאות לא מומלצות TWLO MDB OKTA
סטטוס בינתיים: מי שהשקיע בהן בשנה-שנתיים האחרונות גאון, הכפיל ושילש את הכסף.

נערך לאחרונה ב:
וידוי:

הנני אכול צער שלא היה לי את הבייצים לעשות שורט על ליפט.

אפרופו אובר....

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2

נושאים דומים

Back
למעלה