• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לסלק משכנתא או להשקיע בתיק?

אתה טוען שב15 שנים אתה עושה פי 10 על ההון המושקע?

ההון העצמי שהושקע הוא 10 כפול 150,000 ש"ח כלומר 1,500,000 (כל שנה וחצי במשך 15 שנים), המימון שנלקח הוא 1,500,000 ש"ח(10 כפול 150,000ש"ח) לאחר 15 שנים הנכסים שווים לפחות 3,000,000 ש"ח
(יתכן שמחירי הנכסים עלו במהלך השנים) ומייצר עבור המשקיע בסביבות 23,000 ש"ח לפני מס. זה דוגמא לאסטרטגיה אחת יש אסטרטגיות נוספות.

נערך לאחרונה ב:
ההון העצמי שהושקע הוא 10 כפול 150,000 ש"ח כלומר 1,500,000 (כל שנה וחצי במשך 15 שנים), המימון שנלקח הוא 1,500,000 ש"ח(10 כפול 150,000ש"ח) לאחר 15 שנים הנכסים שווים לפחות 3,000,000 ש"ח
(יתכן שמחירי הנכסים עלו במהלך השנים) ומייצר עבור המשקיע בסביבות 23,000 ש"ח לפני מס. זה דוגמא לאסטרטגיה אחת יש אסטרטגיות נוספות.
לא הבנתי, כל נכס נוסף צריך להביא הון עצמי של 150,000, זה אני "מביא מהבית" או שה150K הנ"ל מגיעים מהנכס הראשון?

לא הבנתי, כל נכס נוסף צריך להביא הון עצמי של 150,000, זה אני "מביא מהבית" או שה150K הנ"ל מגיעים מהנכס הראשון?
אני אעשה סדר, מדובר בזוג החוסכים 150,000 ש"ח בשנה וחצי, רוכשים נכס מניב עם מימון בגובה 50% כלומר 150,000 ש"ח מימון ל8 שנים, בנוסף להון העצמי סך ההשקעה עומד על 300,000 ש"ח.
במשך 15 שנים הם רוכשים 10 נכסים דומים. הנכסים הראשונים שנרכשו והמימון עליהם סולק לאחר 8 שנים מאפשרים בנכסים הבאים לרכוש עם מימון לטווח קצר יותר או ללא מימון בכלל, יש את ההכנסות מהשכירויות בנוסף לחסכון משכר העבודה.

אני אעשה סדר, מדובר בזוג החוסכים 150,000 ש"ח בשנה וחצי, רוכשים נכס מניב עם מימון בגובה 50% כלומר 150,000 ש"ח מימון ל8 שנים, בנוסף להון העצמי סך ההשקעה עומד על 300,000 ש"ח.
במשך 15 שנים הם רוכשים 10 נכסים דומים. הנכסים הראשונים שנרכשו והמימון עליהם סולק לאחר 8 שנים מאפשרים בנכסים הבאים לרכוש עם מימון לטווח קצר יותר או ללא מימון בכלל, יש את ההכנסות מהשכירויות בנוסף לחסכון משכר העבודה.
עדיין לא הבנתי, כל נכס נוסף צריך להביא עוד 150,000 ש"ח, מאיפה הכסף הזה מגיע?

עדיין לא הבנתי, כל נכס נוסף צריך להביא עוד 150,000 ש"ח, מאיפה הכסף הזה מגיע?

מחסכון מעבודה, בדיוק כמו שמשקיעים בשוק ההון, רק כאן מוסיפים מימון ושוכרים המשלמים את המימון מהשכירות החודשית.

מחסכון מעבודה, בדיוק כמו שמשקיעים בשוק ההון, רק כאן מוסיפים מימון ושוכרים המשלמים את המימון מהשכירות החודשית.
זה כבר קצת יותר הגיוני.
במילים אתה טוען שהתשואה של הנכסים שאתה קונה היא 9.2% נטו (לפני מיסים)?
החישוב פשוט:
נכס אחד = 300,000 ש"ח
הכנסה = 2,300 ש"ח לחודש אחרי הוצאות
תשואה = 9.2%

זה כבר קצת יותר הגיוני.
במילים אתה טוען שהתשואה של הנכסים שאתה קונה היא 9.2% נטו (לפני מיסים)?
החישוב פשוט:
נכס אחד = 300,000 ש"ח
הכנסה = 2,300 ש"ח לחודש אחרי הוצאות
תשואה = 9.2%

כן, בהחלט !

כן, בהחלט !
זו תשואה גבוה יחסית כאשר אתה אומר שהתשואה היא בסביבות ה6%. אבל כנראה ניתן להגיע לתשואה זו בנכסים בסיכון גבוה יותר

זו תשואה גבוה יחסית כאשר אתה אומר שהתשואה היא בסביבות ה6%. אבל כנראה ניתן להגיע לתשואה זו בנכסים בסיכון גבוה יותר

התשואות 6% התייחסו למיקום שונה לאנגליה, התשואות כאן מדובר בארה"ב, אכן התשואה מייצגת את רמת הסיכון.

התשואות 6% התייחסו למיקום שונה לאנגליה, התשואות כאן מדובר בארה"ב, אכן התשואה מייצגת את רמת הסיכון.
תוכל לפרט איך בא לידי ביטוי הסיכון בהשקעה הזו? לאיזה תרחישים (נהדרים או נוראיים) אני בתור משקיע באפיק כזה יכול לצפות במהלך עשור?

אתה חותם על התשואות שאתה כותב?
או רק מבטיח?

אתה חותם על התשואות שאתה כותב?
או רק מבטיח?
אף אחד לא יכול לחתום על תשואה, ולהבנתי הוא גם אינו מרויח לפי תשואה אלא גובה שכר לימוד קבוע שמשלם הלקוח.
מאד מזכיר את “אבא עשיר, אבא עני”.
העניין שבחישוב למעלה נדמה לי שלא נלקחו בחשבון ההוצאות הכרוכות ברכישת נדלן בחו”ל, תחזוקו, והשכרתו. יש גם מיסוי. כמו כן, מחיר הנדל”ן ברוב מדינות המערב כרגע גבוה יחסית(בדומה לשאר הנכסים כגון מניות ואגחים), כנראה גם בגלל ריבית הנמוכה, כך שיכול להיות הבדל גדול בין השקעות בנדלן שבוצעו לפני מספר שנים להשקעות בתקופה הנוכחית.

תוכל לפרט איך בא לידי ביטוי הסיכון בהשקעה הזו? לאיזה תרחישים (נהדרים או נוראיים) אני בתור משקיע באפיק כזה יכול לצפות במהלך עשור?

בגדול מדובר בשוכרים פחות איכותיים ממעמד הצווארון הכחול, למרות חסרון זה יש להם יתרון, הם נוטים לחיות בשכירות לטווח ארוך משום שאינם יכולים לרכוש בית למגורים, ובתקופת משבר כלכלי הם פחות נפגעים לעומת מעמד הביניים שחווה פיטורים,גם אם מפטרים אותם, קל להם יותר למצוא עבודה בשכר מינימום.

בגדול מדובר בשוכרים פחות איכותיים ממעמד הצווארון הכחול, למרות חסרון זה יש להם יתרון, הם נוטים לחיות בשכירות לטווח ארוך משום שאינם יכולים לרכוש בית למגורים, ובתקופת משבר כלכלי הם פחות נפגעים לעומת מעמד הביניים שחווה פיטורים,גם אם מפטרים אותם, קל להם יותר למצוא עבודה בשכר מינימום.
אתה יכול לכמת את זה במספרים? (אני מנחש שכן, עם ניסיון של עשרות שנים בתחום) נניח שבניתי פורטפוליו מגוון ומפוזר, למשל 20 נכסים בשווקים שונים ברחבי העולם. האם התשואה שצפויה לי היא 10% בשנה פלוס/מינוס פרומיל, או פלוס/מינוס 2%, או פלוס/מינוס 10%?

אף אחד לא יכול לחתום על תשואה
לפי איך שהוא כותב... אני מצפה למישהו שעומד מאחורי דבריו.
ועם כל הנכסים שלו בחו''ל, לא מבין מה מטריד אותו כחלון ו"מס על דירה שלישית".

אתה יכול לכמת את זה במספרים? (אני מנחש שכן, עם ניסיון של עשרות שנים בתחום) נניח שבניתי פורטפוליו מגוון ומפוזר, למשל 20 נכסים בשווקים שונים ברחבי העולם. האם התשואה שצפויה לי היא 10% בשנה פלוס/מינוס פרומיל, או פלוס/מינוס 2%, או פלוס/מינוס 10%?

כשמדובר בפרוטפוליו נכסים גלובליים הנרכשים בעיתוי נכון לאחר משבר, ניתן לרכוש נכסים סולידיים המניבים תשואה התחלתית משכירות בסביבות 6% (בישראל התשואה ההתחלתית נמוכה יותר, אך ברכישה בעיתוי הנכון צפויים לגל עליות מחירים ושכירויות מה שיעלה את התשואה משכירות, ב 10 השנים האחרונות ראינו הכפלה נומינלית של השכירויות בגוש דן) ואם נוסיף לנכסים אלו נכסים אם רמת סיכון ותשואה גבוהים יותר ברכישה אחרי משבר, ניתן לקבל על נכסים אלו תשואה התחלתית משכירות בגובה 10% נטו ואף יותר.

ניתן להגיע בסבירות גבוהה לפרוטפוליו נכסים מניבים מאוזן עם תשואה ממוצעת של 8% התחלתית, כמובן תלוי במשקל שנותנים לכל סוג נכס בפרוטפוליו (כשקונים אחרי משבר, בעיקר בחו"ל, קונים בשוק המוצף בנכסים ובמפוטרים כך שקונים נכס עם שכירות לאחר ירידה, כאשר השוק יוצא מהמשבר, אחוזי התפוסה עולים, השכר מתחיל לטפס, השכירות מתחילה לעלות, ואיתה התשואה עולה בהתאם). ניתן להגיע לתשואות גבוההות יותר, אני מדבר על פורטפוליו נכסים מאוזן, מפוזר וסולידי.

אם נתרגם את זה למספרים נכון להיום, כדי לייצר הכנסה חודשית יפה נטו מפורטפוליו נכסים מניבים מאוזן ומפוזר לאחר תשלום מס הכנסה, ביטוח לאומי, ובלתמים, יש צורך בתיק נכסים בשווי של 4,000,000 ש"ח (שווי דירת שלושה חדרים עם חניה ומעלית בתל אביב, דירה שנמכרה לפני 10 שנים בשליש ממחיר זה) כדי לייצר הכנסה חודשית נטו של 20,000 ש"ח (או יותר, תלוי בבלתמים) ללא תלות במגמות שוקי ההון והנדל"ן, מדובר בהכנסה התחלתית משום שלאורך זמן יש לשכירויות ולמחירי הנכסים נטיה לעלות.

רכישות נכסים עם מימון סביר מאפשרות להגיע ליעד זה בסבירות גבוהה ובקלות יחסית.

@רוני אני מצטער אבל לא הצלחתי להבין מכל המלל הזה איך בא לידי ביטוי בפועל, מבחינה כמותית, הסיכון בהשקעה בנכסים מניבים עם 10% תשואה. כשמדובר בתיק בבורסה זה משהו שאני יכול להעריך על בסיס נתונים היסטוריים (ולקוות שהעתיד לא יהיה שונה מדי). אין לי את הנתונים האלה לגבי נכסים מניבים, אבל אתה משקיע שם כבר למעלה מעשרים שנה, אז אני הייתי מנחש שכן תוכל להגיד על זה משהו כמותי. כשאנשים מגיעים אליך ומבקשים להשקיע בנדל"ן מניב, הם לא שואלים את השאלות האלה? פשוט זורמים עם ההבטחה ל-10% תשואה נטו בשנה?

הבטחה ל-10% תשואה נטו בשנה?
אני לא ראיתי שום הבטחה שכזו - למה אתה מכניס לו מילים לפה?

יך בא לידי ביטוי בפועל, מבחינה כמותית, הסיכון בהשקעה בנכסים מניבים עם 10% תשואה. כשמדובר בתיק בבורסה זה משהו שאני יכול להעריך על בסיס נתונים היסטוריים (ולקוות שהעתיד לא יהיה שונה מדי). אין לי את הנתונים האלה לגבי נכסים מניבים
זה בדיוק ההבדל בין שוק ההון שהוא נחשב לשוק משוקלל לבין שוק הנדל"ן שהוא רחוק מרחק שנות אור משוק משוקלל.
הניסיון האישי והלימוד משפיעים הרבה מאוד על התוצאות של משקיע נדל"ן אבל לא ישפיעו כמעט בכלל על התוצאות של משקיע מדדים פסיבי.

הניסיון האישי והלימוד משפיעים הרבה מאוד על התוצאות של משקיע נדל"ן אבל לא ישפיעו כמעט בכלל על התוצאות של משקיע מדדים פסיבי.
ובמקרה יש לנו כאן מומחה ותיק לענייני השקעות נדל"ן, אז הייתי שמח לשמוע מהניסיון שלו מה רצף התשואות שמשקיע ב"נכסים עם רמת סיכון ותשואה גבוהים יותר" יכול לצפות לו על פני עשור או שניים.

@רוני אני מצטער אבל לא הצלחתי להבין מכל המלל הזה איך בא לידי ביטוי בפועל, מבחינה כמותית, הסיכון בהשקעה בנכסים מניבים עם 10% תשואה. כשמדובר בתיק בבורסה זה משהו שאני יכול להעריך על בסיס נתונים היסטוריים (ולקוות שהעתיד לא יהיה שונה מדי). אין לי את הנתונים האלה לגבי נכסים מניבים, אבל אתה משקיע שם כבר למעלה מעשרים שנה, אז אני הייתי מנחש שכן תוכל להגיד על זה משהו כמותי. כשאנשים מגיעים אליך ומבקשים להשקיע בנדל"ן מניב, הם לא שואלים את השאלות האלה? פשוט זורמים עם ההבטחה ל-10% תשואה נטו בשנה?

זה לא מדע מדויק, הבעיות שעלולות ליהווצר מעבר לבעיות ובלתמים רגילים, ניהול לא טוב של הנכסים ובעיקר בבדיקת שוכר חדש עבור הנכס, יתכן ובנכסים אילו יש סיכוי גבוהה יותר לפינוי שוכרים עקב חוסר יכולת לשלם את השכירות החודשית כתוצאה משינוי לרעה במצב הכלכלי, תהליך פינוי השוכר הוא קצר וזול יחסית בסביבות 30 ימים אך עדיין צריך להכין את הנכס לשוכר הבא, ועלות מציאת שוכר זה חודש שלם של שכירות עבור מנהל הנכס.
כאשר אני מדבר על תשואה של 9% נטו זה כולל בלתמים כמובן ברמה מסוימת. חייבים מינימום מסוים של נכסים כדי לגשר על רמת סיכון זו, כאשר ההכנסה מתחלקת על מינימום 10 נכסים ונכס אחד או שנים לא מייצרים הכנסה במועד מסוים עדיין יש הכנסה מנכסים נוספים, וזה תקף גם לגבי נכסים סולידיים יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Fitch לסלק חלק ממשכנתא או להישאר עם המימון הזול? יומני מסע אישיים 203
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 43
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
9 משכנתא, או הלוואה מקופות גמל / השתלמות? נדל"ן 3
א הביטוח משכנתא מחיב אותי חיוב כפול. נדל"ן 8
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
U פרעון מוקדם של משכנתא צרכנות פיננסית 24
C כמה משכנתא לקחת אם רוצים לפרוש מוקדם נדל"ן 19
Y איך נכון לחשב אחוז חשיפה לנדלן כשיש דירה עם משכנתא? שוק ההון 1
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
kiza צמצום משכנתא צרכנות פיננסית 22
פ דירה במחיר למשתכן - ללא משכנתא? נדל"ן 7
T רכישת דירה ראשונה באיזור חיפה ללא משכנתא נדל"ן 14
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
ב הטבות בנק ישראל/בנקים אחרים ללוקחי משכנתא נדל"ן 0
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
א סגירת משכנתא מהחלק ההוני/הקצבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S איך לבחור פרמטרים של משכנתא נדל"ן 5
D נטילת משכנתא לבעלי אזרחות אירופאית נדל"ן 0
S לשכור ולהשקיע במדד או לקנות - באירופה עם 100% משכנתא וסבסוד הריבית נדל"ן 5
Y הערכה גסה לעלות משכנתא כיום פוסטים מאיכות נמוכה 1
J סגירת מסלול משכנתא אל מול השקעה בפקדון נדל"ן 9
O שיקולי משכנתא ותזרים נדל"ן 13
M הייתכן שרק ל-28% ממשקי הבית החילוניים בישראל יש משכנתא, וההחזר ההמוצע עליה הוא רק 3,800 ש"ח? נדל"ן 11
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5

נושאים דומים

Back
למעלה