• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומנה של עו״ס

עו"סית

משתמש רשום
דירוג
1
ההודעה הזו היא צעד ראשון במסע שאני מקווה שלא מאוחר מדי להתחיל.
אנחנו זוג עם 6 ילדים, בגילאי35,41, הילדים בגיל 1-12. אני עו״ס עם תואר שני, בעלי שכיר ועצמאי (עוסק מורשה בתחום הפקת אירועים). יש לו תואר במחשבים אבל אף פעם לא עבד בכך.
קוראת כאן הרבה זמן, אולי שנים, אבל אף פעם לא העזתי לעשות צעד. תקופה ארוכה מרגישה לכודה במרוץ העכברים. אוהבת מאוד את המקצוע שלי
אבל גם מרגישה שבחרתי במקצוע בלי שם אופק כלכלי. באופי שלי אני מאוד ״שכירה״ וזקוקה לבטחון תעסוקתי וזה לא פועל לזכותי. לפתוח קליניקה לא מתאים לי לאופי… מנגד מרגישה שיש בי גם כישורים אנליטיים שלא באים לידי ביטוי.
בעלי לעומת זאת ״עצמאי״ באופי, אבל גם קצת קצת מתקשה לשים גבול בהיבט בית-עבודה. מרגישה שהעבודה כל הזמן שואבת ובעצם אין ברירה כי יש פה משפחה גדולה לפרנס.
תוהה איך במצבנו אפשר לצאת מהמרוץ עכברים הזה .
מבחינת נכסים, גרים בדירה בבעלותנו באזור מרכזי (מעריכה ששוויה כ2.5-3, עם משכנתא של 550 אלף). אני מרוויחה 7500, בעלי 15-20 בערך.
חסכון של כ160 אלף, מתוכן מגדירה 60 כקרן חירום. קרן השתלמות עם כ50 אלף.
תוהה כרגע איך אפשר למקסם את ה100 אלף הפנויים. לסגור חלק מהמשכנתא נראה לי קצת בזבוז. מצד שני עוד לא צברתי די השכלה פיננסית.
מה דעתכם? איך להתקדם כשמתעוררים מאוחר..?

אני אתן לאחרים לתת רעיונות, אבל אני לא חושב שהמצב שלכם רע. אם יש רק משכנתא אז אין לכם חובות, יש חסכונות ואתם כנראה מוצאים פחות ממה שאתם מכניסים. סה"כ עמדת התחלה לא רע, גם אם מאוחר.

שמעי, אני נשוי לעו"ס. זה עבודה עם שליחות אבל גם עם ההסכם החדש זה לא מתגמל מספיק. גם לפתוח קליניקה זה לא פשוט ויש הרבה שעושות את זה כהשלמת הכנסה ולא משרה מלאה.

לא אמרת איפה את עו"סית אבל אם את מתכוונת להשאר במקצוע לכל הפחות תשתדלי להיות עו"ס עובדת מדינה (בתי חולים ממשלתים, ביטוח לאומי וכו'). לפחות שיהיה התנאים הטובים

נערך לאחרונה ב:
תודה על התגובה. עובדת בתחום הבריאות, יחסית לעו״ס התנאים שלי טובים, בעיקר מתבטא בתנאים סוציאליים. מנסה כרגע לנסות לשפר את התנאים שלי בעבודה ולבקש העלאה וגם לנסות לאגד את הסקטור שלנו. הרבה תקוה לא תולה בזה כי מדובר בארגון גדול שמאוגד תחת ההסתדרות, זה להזיז טנק… בנוסף התחלתי להדריך סטודנטיות, זו תוספת של עוד כאלפיים שח במשך שנת הלימודים האקדמית.
לגבי המשך עתידי המקצועי, זו שאלה טובה. מצד אני אני מאד אוהבת את מה שאני עושה ורואה בזה שליחות, זו הסיבה המרכזית שאני שם. מצד שני תחושת תסכול מהעדר אופק כלכלי וגם מחיר נפשי שאני משלמת על העיסוק בתחום הקשה הזה.
לא פוסלת שינוי, כן רוצה להרחיב את סל האפשרויות שלי. חשבתי אולי משהו בתחום ייעוץ כלכלי, אבל גם זה יותר לעצמאיים.

חסרים הרבה פרטים.
מה מסלולי המשכנתא שלכם והריבית?
איפה ה160kנמצאים עכשיו? בעוש?
מה התזרים שלכם?

שאלת תם - זה מקצוע שיש בו רק נשים? אם כן, מדוע?

אוהבת מאוד את המקצוע שלי
אבל גם מרגישה שבחרתי במקצוע בלי שם אופק כלכלי.
סתם הערת צד. רציתי להדגיש את זה לטובת כלל הציבור.
מדי פעם עוברים בפורום כל מיני צעירים חמומי-מוח שרוצים ללמוד את ״התשוקה״ שלהם וכשמעיזים לומר להם משהו על אופק כלכלי הם מתחילים להיות תוקפניים.

זוג עם שישה ילדים (שיהיו בריאים!) שמצליח לחסוך ועם משכנתא סבירה מאוד.. נראה לי שאת יכולה ללמד אותנו לא מעט.
היתרון במשכנתא שזה מעין חסכון כפוי, כמובן שצריך לבדוק שהמסלולים של המשכנתא הם שפוים ומתאימים למציאות הכלכלית שהשתנתה.
כמו שאמרו מעליי אם השיקול הוא סגירת (או קיצור!) מסלולי משכנתא מול משהו אחר צריך להבין איך בנויה המשכנתא, איך מסתדר לכם התזרים, ומהו המשהו האחר כתלות של סיבולת סיכון ותכנון כלכלי קדימה.

תודה על המחמאה, אבל הקרדיט פחות שייך לנו. את הדירה הראשונה שקנינו זה היה הודות להון עצמי מההורים שלי (שעשו פעם עסקה טובה וקנו דירה שניה, אנשים רגילים לגמרי) ומשם התקדמנו לבד. ב״ה החינוך הפיננסי המשמעותי שקיבלתי זה שאסור להיכנס למינוס. לעולם לא היה לנו מינוס או הלוואות ואורח החיים שלנו פשוט וסולידי למדי. ונראה לי שיש לנו ברכה בכסף, לפעמים לא ברורים לי המספרים וכיצד זה. זו אחת ההשלכות של להיות עצמאי, אף פעם לא באמת ברור כמה בעלי מרוויח.
בנוגע למשכנתא הנוכחית, נלקחה לפני 3 שנים התקופה שהריביות היו טובות, בערך 1.6. חצי ממנה בפריים ולכן יש עליה משמעותית. התחלנו ב3600 ועכשיו 4300. אם נסגור חלק מהפריים זה יוריד לנו את התשלום החודשי ב1000-1200 שח.
החסכון כרגע סגור בתכנית חסכון בבנק שאפשר לפתוח בהתראה של חודש. ריבית אפסית כמובן. הכסף שוכב ומעלה אבק ואני על הגדר…

תחפשי בגוגל קרן כספית, אין שום סיבה בעידן העכשוי לקבל 0% ריבית בבנק. גם אם לא בא לך קרן כספית, פיקדון בבנק נותן יותר מזה כרגע.

לסגור חלק מהמשכנתא נראה לי קצת בזבוז.
אם ההחזר מכביד - אז לצמצם את ההחזר
אם ההחזר לא מכביד - לצמצם שנים כדי שעליה נוספת בפריים תכביד פחות

איך הייתם ממליצים להמשיך בעצם? מה כדאי שיהיה הצעד הבא?

לפעמים לא ברורים לי המספרים וכיצד זה. זו אחת ההשלכות של להיות עצמאי, אף פעם לא באמת ברור כמה בעלי מרוויח
כאן. פיטר דרוקר אמר פעם:

מה שמודדים – משתפר​

אי אפשר לשפר את מה שאי אפשר למדוד.

אין סיבה לתת לבנק מתנה בדמות פקדון כזה. תנצלו את אותם 100,000 לפקדון שיניב 4-5% עם נקודת יציאה כל 3 חודשים , או שתסגרו חלק מהמשכנתא .

אי אפשר לשפר את מה שאי אפשר למדוד.
גם אי אפשר לדעת אם מרוויחים או לא כי ההוצאות מתערבבות עם משק הבית. וההכנסות מופיעות בבנק כולל מע"מ ופתאום צריך לשלם אותו, וגם בט"ל וגם מ"ה.

להיכנס לאתר הבנק לבדוק מה מסלולי המשכנתא
ייתכן מאוד שכדאי לסגור את מסלול הפריים לפני כל אופציה אחרת
לא עושה שכל להשקיע בפקדון/קרן כספית/אג"ח כשאתם משלמים 6% על ההלוואות שלכם

אופציה אחרת היא לסגור את הכסף במסלול 100% מנייתי מחקה מדד כלשהו

בנוגע למשכנתא הנוכחית, נלקחה לפני 3 שנים התקופה שהריביות היו טובות, בערך 1.6. חצי ממנה בפריים ולכן יש עליה משמעותית. התחלנו ב3600 ועכשיו 4300. אם נסגור חלק מהפריים זה יוריד לנו את התשלום החודשי ב1000-1200 שח.
ה1.6 היא ריבית קבועה שצמודה למדד או לא? כי אני לא מכיר 1.6 לא צמוד, אם זה צמוד צריך להתייחס לזה (כמה שנים יש למסלול זה גם חשוב) אם לא צמוד, מעולה.
גם פריים זה מאוד כללי, פריים מינוס או פלוס.
החסכון כרגע סגור בתכנית חסכון בבנק שאפשר לפתוח בהתראה של חודש. ריבית אפסית כמובן. הכסף שוכב ומעלה אבק ואני על הגדר…
אני חושב שזה קודם כל.. תני התראה של חודש ובנתיים תחליטי מה לעשות.
וסליחה אני אתקן אותך, הכסף לא שוכב ומעלה אבק, הכסף נשחק ומעבד ערך.

אני חושב שהתכוונה ל- בערך 1.6 מליון שח משכנתה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T יומנה של מורה יומני מסע אישיים 21
ד יומנה של פיננסופובית יומני מסע אישיים 18
ה ההיא - יומנה של מתחילה יומני מסע אישיים 10
ב ימי קורונה - יומנה של בת העמק אוף טופיק 618
לאץ' עדיף מאוחר מלעולם - יומנה של לאץ' יומני מסע אישיים 47
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה