• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומנה של מורה

teacher

משתמש רשום
דירוג
41
לפני חודש כמעט, חליתי בקורונה. הייתי מבודדת משאר בני הבית בידוד מוחלט, יום ולילה.
בין ארבעת הקירות של החדר שלי התחלתי לצבור הרבה מאוד שעות מסך שהובילו אותי למצוא את הפורום של הסולידית.
ככה פשוט, מתנה לשנת 2022.
מיותר לציין שהיה לי מספיק זמן כדי לקרוא את הבלוג מתחילתו ועד סופו ברצף, וממש יכולתי לשמוע בתוך הראש שלי עם עוד פוסט ועוד פוסט את האסימונים נופלים.
אחזור אחורה לקצת רקע עליי.
אני בת 28, נשואה פלוס שלושה.
מילדות חונכתי שחיים ממה שיש, וצריך לעקוב אחרי תזרים המזומנים. הוריי מעולם לא היו במינוס, תמיד היה להם קצת כסף בצד בפק"מ, וגדלתי בחוויה מאוד חיובית שבה לא חסר לי כלום.
גם בחיי הבוגרים אני נוהגת כך. מעולם לא נכנסתי למינוס, אני מנהלת מזה מס' שנים מעקב באמצעות אקסל וחסכתי קצת כסף בצד שהוצאתי את כולו על הדירה.
מצב פיננסי נוכחי:
בן זוגי ואני מנהלים חשבון משותף.
הכנסות:
7.5k מהעבודה שלי.
13k מהעבודה של בן זוגי.
3k קצבת ילד נכה מביטוח לאומי.
סה"כ הכנסות: 23.5k.
לכל אחד מאיתנו יש קרן השתלמות, לא יודעת כמה יש בהן.
ההוצאות הן סיפור אחר. נכון, אנחנו מאוזנים, אך את כל החסכונות שהיו לנו הטבענו בקירות, בדירה שכרשנו לפני חצי שנה עם משכנתא ל-20 שנה.
מאז רכישת הדירה התחלנו לחסוך מחדש ממה שנשאר בסוף החודש, בלי תכנון מוקדם. כרגע החיסכון שלנו עומד על 70k.
הסולידית פקחה לי את העיניים בשלוש נקודות עיקריות:
1. אין דבר כזה לא לתכנן.
2. אנחנו מבזבזים יותר מדי.
3. אם הכסף יישב בצד הוא רק יישחק, חייבים להשקיע.
אז החלמתי מהקורונה, ולקחתי את בן הזוג לשיחה. הוא לא הבין בכלל מה אני רוצה ומה רע באיך שאנחנו חיים. יש קצת כסף בצד, ממשיכים לחסוך בסכומים משתנים.
הסברתי לו שככה אני לא רוצה להמשיך, אני מעוניינת בהחלט להגדיל את ההון שלנו. המטרה העיקרית שעומדת לנגד עיניי היא העצמאות הכלכלית של הבת שלי, זו עם המוגבלות שבגינה אנחנו מקבלים קצבה מביטוח לאומי. עולם התעסוקה אינו מאיר פנים לאנשים עם מוגבלויות, בלשון המעטה. אני חוששת לעתיד הכלכלי שלה.
הוא הסכים איתי, אך ממש לא מוכן לרדת ברמת החיים יותר מדי. אשתף אתכם בהסכמות אליהן הגענו:
קבענו לעצמנו יעד חיסכון חודשי של 6k, שהם כ25% מההכנסות שלנו.
זה דורש מעט צמצום.
אנו משלמים 4.5k בחודש על משכנתא.
3k על גנים וצהרונים.
1.3k על רכב אחד בליסינג פרטי.
התחלנו לכתוב תפריט שבועי וללכת לסופר עם רשימה שבניתי לפיו. וכן, ללכת לסופר זה גם חדש כי היינו מזמינים משופרסל אונליין. מצאתי מקום שיש בו הנחות בכרטיס של המורים והתחלתי לקנות שם.
החלטנו להפסיק לחלוטין להזמין טייק אווי.
הוזלנו את עלויות האינטרנט והטלפונים. טלויזיה אין לנו, וגם לא טלפון קווי.
בנוסף לכל זה, ערכנו בירורים פנסיוניים- הסתבר ששילמתי דמי ניהול מאוד גבוהים. העברתי את קרן הפנסיה שלי למקום אחר, ואני משלמת עכשיו שני שליש (!) פחות בדמי הניהול. קרן הפנסיה של בן זוגי מצוינת.
לצערי כרגע קשה לנו להפרד מהנוחות של שני רכבים (אחד רכשנו ואחד בליסינג). שנינו עובדים במקומות ללא תחבורה ציבורית יעילה כדי להגיע אליהם, מעבר דירה הוא לא אופציה.
בחודש ינואר הצלחנו לעמוד ביעד וחסכנו 6,100 ש"ח!
העברנו את החיסכון לקופת גמל להשקעה, כולו מושקע בS&P 500.
בנוסף, אנו חוסכים לכל ילד 250 ש"ח החודש מהיום שנולד, בקופת גמל להשקעה במסלול של 100% מניות.
יש לנו עוד דרך ארוכה לצעוד בה. הערב נעשה צעד נוסף משמעותי- הצבת יעדים ומטרות קצרי וארוכי טווח.
אחלו לי הצלחה!
הסולידית, תודה, אני מאוד מעריכה אותך ואת הנכונות שלך לחלוק את הידע שלך עם העולם!
אשמח לשמוע את חוות דעתכם.

המטרה העיקרית שעומדת לנגד עיניי היא העצמאות הכלכלית של הבת שלי
הבת שלכם ללא ספק זכתה!

ערכנו בירורים פנסיוניים- הסתבר ששילמתי דמי ניהול מאוד גבוהים. העברתי את קרן הפנסיה שלי למקום אחר, ואני משלמת עכשיו שני שליש (!) פחות בדמי הניהול.
אל תשכחי לבחון את מסלול/אסטרטגיית ההשקעה, הוא משמעותית יותר חשוב מדמי הניהול.

בהצלחה במסע! כמות ואיכות הידע פה בפורום לא תסולא בפז..

הבת שלכם ללא ספק זכתה!

אל תשכחי לבחון את מסלול/אסטרטגיית ההשקעה, הוא משמעותית יותר חשוב מדמי הניהול.

בהצלחה במסע! כמות ואיכות הידע פה בפורום לא תסולא בפז..
העברתי הכל למניות, אני עדיין צעירה.. מעבר לזה לא מבינה יותר מדי. עוד לומדת

העברתי הכל למניות, אני עדיין צעירה.. מעבר לזה לא מבינה יותר מדי. עוד לומדת
לי זה נשמע כמו התחלה טובה!
הנושאים לקריאה שהייתי מחפש הוא השקעות מנוהלות אקטיבית מול פסיביות, זה עשוי לעזור לך להבין ולהחליט באיזה קרנות/מסלולים הכי מתאימים לך לפנסיה ולהשקעות הנוספות שיבואו.

ברוכה הבאה!

ברוכה הבאה!
הבת שלך זכתה באמא מדהימה, מועדוני הטבות למורים זה הדבר!

חשבת על לנסות להגדיל את ההכנסה בעזרת חינוך/רכזות או לחילופין שיעורים פרטיים וקייטנות?

כל הכבוד ובהצלחה בהמשך הדרך.
לדעתי השלב הבאה הוא להגדיל את ההכנסות על ידי עבודות נוספות (כן, כן, קשה כי חיים וילדים וזה אבל לעדיין). בתור מורה (לא יודע למה) את יכולה לעשות שיעורים פרטיים בסכומים יפים פר שעה (כתלות בנושא). מניסיוני וידיעתי שעות העבודה של מורה הן יחסית גמישות ושיעור פרטי ב-100 שקל בשעה, פעמיים בשבוע יוסיפו לך כמעט אלף ש"ח בחודש...

ברוכה הבאה!
הבת שלך זכתה באמא מדהימה, מועדוני הטבות למורים זה הדבר!

חשבת על לנסות להגדיל את ההכנסה בעזרת חינוך/רכזות או לחילופין שיעורים פרטיים וקייטנות?
אני מחנכת כיתה ורכזת תחום.. כן, זה השכר של מורה ב100% משרה פלוס תוספות. קייטנות אני בהחלט עושה בקיץ, זו תוספת יפה שלא כללתי כאן. שיעורים פרטיים אני בהחלט צריכה לעשות, מתביישת לפרסם את עצמי משום מה..

בתור מורה (לא יודע למה)
שאלת השאלות!
התחלתי בכלל בתחום של משאבי אנוש ולא התחברתי בכלל. הסיבה העיקרית והאמיתית היא שעות העבודה שנוחות לאמא (כן, כן.. לא הסיבה שבגללה הייתם רוצים שהמורה של הבן שלכם תיכנס למערכת החינוך, אבל זה קיים). וגיליתי שאני ממש טובה בזה, מאוהבת בעבודה שלי, ופורחת בה. אבל לרגע לא עצרתי לחשוב ברצינות על השכר הנמוך! ועכשיו מתמודדת עם ההשלכות.

שאלת השאלות!
התחלתי בכלל בתחום של משאבי אנוש ולא התחברתי בכלל. הסיבה העיקרית והאמיתית היא שעות העבודה שנוחות לאמא (כן, כן.. לא הסיבה שבגללה הייתם רוצים שהמורה של הבן שלכם תיכנס למערכת החינוך, אבל זה קיים). וגיליתי שאני ממש טובה בזה, מאוהבת בעבודה שלי, ופורחת בה. אבל לרגע לא עצרתי לחשוב ברצינות על השכר הנמוך! ועכשיו מתמודדת עם ההשלכות.
לדעתי הוא לא התכוון לשאול "למה הלכת להיות מורה?", אלא להגיד שהוא לא יודע איזה מקצוע את מלמדת (כנראה שבמקצועות מסויימים אפשר להרוויח יותר בשיעורים הפרטיים).

ברוכה הבאה !
וממש יכולתי לשמוע בתוך הראש שלי עם עוד פוסט ועוד פוסט את האסימונים נופלים.
תאור כל כך מדוייק של החוויה ששותפים לה כנראה רבים מדיירי הפורום
הסולידית, תודה, אני מאוד מעריכה אותך ואת הנכונות שלך לחלוק את הידע שלך עם העולם!
בהחלט.
ללא ספק היא מעוררת השראה, לא אגזים אם אומר שהשפיעה על רבים לפחות במישור הפיננסי ואולי מעבר לכך..
אנו משלמים 4.5k בחודש על משכנתא.
אם תרצי לפרט את תמהיל המשכנתא, אולי הפורום ידע להאיר על פלח שנכון יהיה לשפר.
לפעמים זה יכול להיות נכון יותר מלצבור חיסכון לטובת השקעות בפלטפורמה ממוסה.

מצאתי מקום שיש בו הנחות בכרטיס של המורים
חיפוש קצר ברשת יביא אותך לאתר ארגון המורים. יש גם כרטיס אשמורת ו''תמורה פלוס''.
מצאתי גם שיש חשבון בנק למורים בבנק בינלאומי. שווה לברר על הטבות למורים או למעבירי משכורת באופן כללי בבנק.
אם צריך לעבור בנק בשביל זה, יש היום רפורמה במעבר בין הבנקים אז יותר קל לעבור מאשר בעבר.

יתכן שיש לכם זכויות כלשהן עקב הטיפול בילדה-תבדקו אם אתם נחשבים ''בן משפחה מטפל'' והאם מגיע לכם כספים,
או דברים נוספים מביטוח לאומי ו\או מוסדות אחרים ככל שיש (לא יודעת בוודאות, רק מעלה רעיונות).

כשממלאים טופס 101 בתחילת שנה חדשה (או עבודה חדשה) יש כמה סעיפים שאולי יכולים להיות רלוונטיים אליך ו\או לבן זוגך, בחלק של ''פטור או זיכוי ממס''.

אפשר גם לבקש החזר מס 6 שנים אחורה.

ברוכה הבאה, כל הכבוד על השינוי שאת עוברת!
מצטרף להמלצה לבחון את המשכנתא - יכול להיות שבאותו החזר תוכלי לסיים אותה בתקופה קצרה יותר.
בנוסף ממליץ גם לבחון את הביטוחים - לראות שאין ביטוחים מיותרים או כפל כיסויים ושהמחירים שלהם אטרקטיביים.
בנוסף, אפשר לקבל זיכוי חלקי ממס הכנסה על ביטוח החיים שיש לכם על המשכנתא, על ידי מילוי בקשה להחזר מס.

אתם פשוט מדהימים! אבדוק את כל הדברים האלה שאמרתם..

יש לך תואר שני? זה משמעותי למשכורת של מורה, יש מצב שגם לא חשוב איזה.
מקפידה לקחת כמה השתלמויות שאפשר? זה גם משמעותי מאוד לשכר בטווח ארוך.

למשפחות עם ילד נכה יש גם הנחות בחשבונות ופטור מאגרת רישוי לרכב, שווה לבדוק מה אתם יכולים לקבל למרות הבירוקרטיה.

אני מחנכת כיתה ורכזת תחום.. כן, זה השכר של מורה ב100% משרה פלוס תוספות. קייטנות אני בהחלט עושה בקיץ, זו תוספת יפה שלא כללתי כאן. שיעורים פרטיים אני בהחלט צריכה לעשות, מתביישת לפרסם את עצמי משום מה..

במה יש לך להתבייש?
יש לך סט יכולות מסויים (הוראה, ידע בתחום מסויים, סבלנות) שאת מציעה למי שצריך אותן תמורת שכר. קוראים לזה לעבוד...
אני מבין מה את מתכוונת, הסביבה עשויה לראות את זה "כמסכנה" או "אין לה מספיק כסף" אבל זה לא צריך לעניין אותך.
הזמן שלך והעתיד שלך הם שלך ושל המשפחה שלך וזו החלטה שלך איך לנצל אותם וברור שלמקסם את התשואה עליהם על מנת לדאוג לעתיד של משפחתך זה ראוי להערכה בכל צורה שהיא!

תקחי את הבושה הזו ותזרקי לפח, היא עולה לך הרבה כסף לדעתי.

ברוכה הבאה ותתחדשי על השינוי !

בנוסף לכל זה, ערכנו בירורים פנסיוניים- הסתבר ששילמתי דמי ניהול מאוד גבוהים. העברתי את קרן הפנסיה שלי למקום אחר, ואני משלמת עכשיו שני שליש (!) פחות בדמי הניהול.
את יכולה לשתף את החישוב שלך ? זה נשמע לי קצת מוזר כי תנאי הפנסיה של המורים בהראל הם יחסית לא רעים : 0% דמי ניהול מצבירה ו2% מהפקדה.
דמי הניהול להפקדה אמנם גבוהים, אבל אם נשווה למשל לתנאי פנסיית ברירת המחדל עד לפני כמה חודשים (0.1% צבירה, 1.49%) נקבל דמי ניהול כוללים זהים עבור הנחה של 100k צבירה והפקדה חודשית של 1600 ש״ח.
כמובן שעם הזמן הצבירה תגדל ואז היתרון של הראל גדל.

מבחינת מסלול השקעה, אם בקופ״ג להשקעה החלטת על S&P500, למה לא ללכת על אותו מסלול גם כאן ?

דבר ראשון, כל הכבוד על המעבר המהיר מהבנה לעשיה, ממש לא טריוואלי. הרבה בהצלחה בהמשך הדרך שהתחלתם

לכל אחד מאיתנו יש קרן השתלמות, לא יודעת כמה יש בהן.
קחי בחשבון שקרן השתלמות של מורים משתלמת רק אם מנצלים את שנת השבתון. אמנם מפרישים יותר משאר המשק אבל התשואה והדמי ניהול לא טובים יחסית לחלופות. אם את מושכת ביציאה לפנסיה את מה שנשאר אועוברת לקהש אחרת היום יש "קנס" בגובה ההפרשה העודפת.
שנת ההשתלמות היא לא גזירה לטוב או לרע. את יכולה לבחור אם את רוצה אותה או לקבל תמורה כספית.

קשה לנו להפרד מהנוחות של שני רכבים (אחד רכשנו ואחד בליסינג). שנינו עובדים במקומות ללא תחבורה ציבורית יעילה כדי להגיע אליהם
אל תשכחי שזמן וכוחות שווים לעיתים יותר מכסף, תחבורה ציבורית לא יעילה עלולה להוריד מאיכות החיים. זו כמובן שאלה אינדיווידואלית, יש כאלו שיהנו משעה וחצי של שמיעת מוזיקה/פודקאסטים/השלמת שעות שינה. אבל לא בטוח שאתם בכלל צריכים להפרד משני רכבים.

וגיליתי שאני ממש טובה בזה, מאוהבת בעבודה שלי, ופורחת בה. אבל לרגע לא עצרתי לחשוב ברצינות על השכר הנמוך! ועכשיו מתמודדת עם ההשלכות
נשמע לי כמו בחירה מצוינת! לא צריך להצטער, בטח כשיש משכורת די גבוהה לבן זוגך.

קצבת ילד נכה מביטוח לאומי
לא לשכוח לדווח לרשות המקומית, יש הנחה 33 אחוז בארנונה. ולהעביר את מקדמת הזכות של ילד נכה לבן הזוג שכנראה משלם יותר מס הכנסה
החלטנו להפסיק לחלוטין להזמין טייק אווי.
לאור זה שבינתיים את היוזמת ובן זוגך "זורם איתך" צריך להזהר שלא להמאיס עליו את התהליך ושלא ירגיש שמצאת כת להשתייך אליה. כדאי להיות עם אצבע על הדופק. אני לא מכיר את האופי שלכם אבל שינוי דרסטי של הפסקה טוטאלית של משהו שרגילים אליו יכולה להיות צעד צריך מדי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע יומנה של עו״ס יומני מסע אישיים 34
ד יומנה של פיננסופובית יומני מסע אישיים 18
ה ההיא - יומנה של מתחילה יומני מסע אישיים 10
ב ימי קורונה - יומנה של בת העמק אוף טופיק 618
לאץ' עדיף מאוחר מלעולם - יומנה של לאץ' יומני מסע אישיים 47
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 12
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה