• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע שלי - לשם ובחזרה

קראתי פעמיים ועדיין לא הבנתי :)
מה היא אומרת בעברית
שאחת הסיבות המרכזיות להתחזקות השקל היא השימוש בגידור מט"ח ע"י המוסדיים, דווקא בגלל העליה בשערי המניות (בארה"ב בעיקר).
זאת פעם ראשונה שאני נתקלת בהסבר הזה, בדרך כלל התקשורת "מאשימה" גורמים אחרים.

חשיבה לא מוצלחת, עדיף שתבנה אסטרטגיה קודם.
בסוף פברואר 2020 מדד סנופי היה בשיא כל הזמנים - 3380 נקודות
חודש אחר-כך הוא ירד לשפל של 2237 נקודות. במהלך הירידות של אותו חודש, וגם לאחריו, יותר כסף ברח מהשוק מאשר נכנס. כלומר, בירידות חדות רוב האנשים בורחים. מסוף מרץ 2020 ועד היום, תשואת המדד קפצה ב-100%. אז למה אתה קורא נפילה? כשהמדד יעמוד על 4400? 4000? 3380?
ולמה אתה חושב שתצליח לעמוד בגבורה בנפילה של 20-30-40-60 אחוז? ולא רק להצליח לא לברוח - גם להכניס עוד כסף?

בת העמק
את מעלה נקודות מעניינות
אי אפשר לחזות מה התחתית של נפילה .
במקרה הטוב אפשר לדעת שנופלים.

מה האסטרטגיה שלך במקרה של נפילות ?

עברתי על הפוסט 25 תיקי השקעות להרכבה עצמית שכתבה הסולידית.
בממוצע התיקים עושים נומינלי 5.5% שנתי.
הטבלה המסכמת היא מאוד "סולידית" בגישה.

מצד אחד אף אחד לא רוצה להתעורר בבוקר ולגלות שהתיק נפל ב 30אחוז.
התיק של ארי בראון מספק את השקט הנפשי הזה (אבל פחות מ 5% תשואה? )

חסר לי בניתוח האספקטים נוספים:
1. השפעת הפקדה חודשית קבוע (במיוחד בימים שהתיק מתרסק) או כניסה חזקה כשהשוק למטה. השקעה נוספת בזמן שהשוק נמוך (בהנחה ואמונה שיחזור למה שהיה) מהווה מנוף רציני לתשואה הכוללת.

2. כמה זמן התיק היה בצמיחה וכמה זמן בירידה ומה היה השינוי באחוזים.

אולי עדיף תיקים עם תנודתיות גבוהה שיאפשרו לקנות "בזול" בזמן שהשוק נמוך על פני תיקים יציבים אבל שעולים לאט.

אני אנסה לסמלץ זאת במהלך השבוע...

השקעה נוספת בזמן שהשוק נמוך (בהנחה ואמונה שיחזור למה שהיה) מהווה מנוף רציני לתשואה הכוללת.
זה אומר שמחכה לך כסף בצד שמחכה להיכנס. עד המפולת הכסף הזה לא צובר תשואה. בדרך כלל זה יוצא גרוע.

אני אנסה לסמלץ זאת במהלך השבוע...
רעיון טוב. יש את portfolio visualizer.

מה האסטרטגיה שלך במקרה של נפילות ?
האסטרטגיה שלי קשורה למטרות שלי, לא לעליות ונפילות כאלו ואחרות.
מאחר וכל תיק ההשקעות שלי מורכב מקרן עוקבת מדד רחב ונועד מלכתחילה לתקופה ארוכה מאד - נפילות לא משנות לי הרבה. גם עליה מטורפת לא משנה לי הרבה כי בסוף זה מתכנס לאיזה ממוצע שנתי.
אתה צריך להבין למה נועדו הכספים בתיק שלך ולפי זה לבנות את ההרכב שלו. כשאתה משאיר כסף בעו"ש לזמנים של נפילות, אתה עושה את זה בתקווה למקסם תשואות, נכון? המשמעות היא שמבחינתך לכספים אין שום מטרות פרט למשחק "הכה את המומחה". אולי תנצח, אולי תפסיד...העיקר המשחק.

האסטרטגיה שלי קשורה למטרות שלי, לא לעליות ונפילות כאלו ואחרות.
מאחר וכל תיק ההשקעות שלי מורכב מקרן עוקבת מדד רחב ונועד מלכתחילה לתקופה ארוכה מאד - נפילות לא משנות לי הרבה. גם עליה מטורפת לא משנה לי הרבה כי בסוף זה מתכנס לאיזה ממוצע שנתי.
אתה צריך להבין למה נועדו הכספים בתיק שלך ולפי זה לבנות את ההרכב שלו. כשאתה משאיר כסף בעו"ש לזמנים של נפילות, אתה עושה את זה בתקווה למקסם תשואות, נכון? המשמעות היא שמבחינתך לכספים אין שום מטרות פרט למשחק "הכה את המומחה". אולי תנצח, אולי תפסיד...העיקר המשחק.
בוקר טוב

הגישה שלך מעניינת .
אולי בגישה אחרת היית מרוויחה יותר (= יותר סיכון)
היום אני בן 45.
הייתי רוצה להפסיק עבוד בגיל 55 ולעשות את הדברים שאני אוהב אבל זה מרגיש לי כמו מטרה של ילד בן 21 שרוצה לטייל מסביב לעולם עד גיל 30.
זה לא יקרה....
הייתי שמח להגיע לגיל 55 להמשיך לעבוד בכיף (חצי משרה) בלי פחד מהעתיד הלא נודע עם כרית כלכלית מספיק שמנה.

אולי בגישה אחרת היית מרוויחה יותר (= יותר סיכון)
אולי, אבל בשביל מה? זה לא תואם את המטרות שלי לקחת סיכון על הימורים.
היום אני בן 45.
הייתי רוצה להפסיק עבוד בגיל 55 ולעשות את הדברים שאני אוהב אבל זה מרגיש לי כמו מטרה של ילד בן 21
גישה תבוסתנית קצת, לא?
אני בגילך כבר עברתי לכמות עבודה של בערך 30 שעות שבועיות (כעצמאית) תמורת מחזור הכנסות של כ- 15K ונטו הביתה (אחרי הוצאות ומיסים) כ- 9K.
נשאר לי מלא זמן לעשות את מה שאני אוהבת וגם לעשות את מה שהרגשתי מחוייבת אבל לא מביא הכנסות (ילדים, הורים, חברים, טיולים, כלב וחתול, קריאה...).
הייתי שמח להגיע לגיל 55 להמשיך לעבוד בכיף (חצי משרה) בלי פחד מהעתיד הלא נודע עם כרית כלכלית מספיק שמנה.
אז מרוב פחד מהעתיד אתה מוכן להמר על כספך?
מציעה גם להרגיע את הפחד (בסוף נמות, רוב הסיכויים שגם נהיה חולים לפני כן) וגם לבנות תכנית מותאמת לעתיד.
למשל - לאיזה סכום תצטרך להוצאות החודשיות לצורך השרדות? כמה תרצה לצורך פינוקים וחשקים? אם תרד לחצי משרה, האם התלוש יוכל לספק את כל או חלק מההוצאות? אם לא, לכמה השלמה תזדקק?
אחרי שתבין על מה מדובר, תוכל לתכנן את הכלים הנכונים שיעזרו לך להגיע לשם.

אולי, אבל בשביל מה? זה לא תואם את המטרות שלי לקחת סיכון על הימורים.

גישה תבוסתנית קצת, לא?
אני בגילך כבר עברתי לכמות עבודה של בערך 30 שעות שבועיות (כעצמאית) תמורת מחזור הכנסות של כ- 15K ונטו הביתה (אחרי הוצאות ומיסים) כ- 9K.
נשאר לי מלא זמן לעשות את מה שאני אוהבת וגם לעשות את מה שהרגשתי מחוייבת אבל לא מביא הכנסות (ילדים, הורים, חברים, טיולים, כלב וחתול, קריאה...).

אז מרוב פחד מהעתיד אתה מוכן להמר על כספך?
מציעה גם להרגיע את הפחד (בסוף נמות, רוב הסיכויים שגם נהיה חולים לפני כן) וגם לבנות תכנית מותאמת לעתיד.
למשל - לאיזה סכום תצטרך להוצאות החודשיות לצורך השרדות? כמה תרצה לצורך פינוקים וחשקים? אם תרד לחצי משרה, האם התלוש יוכל לספק את כל או חלק מההוצאות? אם לא, לכמה השלמה תזדקק?
אחרי שתבין על מה מדובר, תוכל לתכנן את הכלים הנכונים שיעזרו לך להגיע לשם.
תבוסתני?
אני לא חושב....
אני מנהל סיכונים.
אני לא מאמין בחישובים של x שח להוצאות חודשיות . מספיק מכה קטנה בכנף בגיל 60 בשביל שכל התוכניות יתחרבשו.
וכן sh*t happens....
ורוב הסיכויים שמה שיהיה לנו לא יספיק.
שלא נצטרך אבל לא חסר מחלות, תאונות , בית אבות ופיליפינית .
מי יודע לכמת את ההוצאות האלה היום?

הגישה שלי שונה.
עושים היום את המקסימום האפשרי ובגיל פרישה משתמשים במה שיש .
הפוך זה לא עובד.
אצל רוב האנשים קשה יותר בגיל 60 לפרפר בעבודה ובדרך כלל השכר גם יורד.
עכשיו זה הזמן לבסס את העתיד.

המטרה שלי להיות בעלים לכמה שיותר דברים שיצמצמו וישפרו את איכות החיים שלי בעתיד. יכול להיות חשבון בנק מנופח ( גם חשבון בורסה) , דירה ואפילו עץ מנגו ועדנית עם פטרוזיליה.
לטווח הקרוב 250k לא ממש חשובים לי.
אני התבאס אם אני אפסיד את הכל.
אבל אם אני אצליח לשלש את הכסף זה כבר קופה גדולה.

במהלך ה 15 שנות עבודה שלי הגעתי (ביחד עם אשתי ) ל 2m שח.
שזה דירה שעלתה לפני חמש שנים 1.85m (היום שווה 2.8)
חיסכון של 100k בעובר ושב
(לא כולל קרן השתלמות שנפתחה לטובת הדירה וחיסכון פנסיוני)
היום אני מרוויח יותר ממה שהרווחתי בתחילת דרכי.
אני מניח שמה שהיה אתמול יהיה גם מחר.
המטרה שלי להגיע ל 4m.
בתקווה שעוד 30 שנה זה יספיק....

נערך לאחרונה ב:
המטרה שלי להגיע ל 4m.
הייתי רוצה להפסיק עבוד בגיל 55 ולעשות את הדברים שאני אוהב
אני מנסה ללקט בתוך המלל מה המטרות שלך. בינתיים מצאתי שתיים :)
אז אתה רוצה 4M ש"ח עד לגיל 55 כדי להפסיק לעבוד? בלי לכלול את שווי הדירה בפנים? גם בלי לכלול את קרן הפנסיה? את קצבת בט"ל גם לא לכלול? ומה בקשר לאשתך (ממשיכה בעבודה? קרן הפנסיה שלה?) - סכום המטרה אמור לשרת את שניכם או שצריך להכפיל? מה עם הילדים (אם יש)?
אצל רוב האנשים קשה יותר בגיל 60 לפרפר בעבודה ובדרך כלל השכר גם יורד.
תלוי במה אתה עוסק. אני ורוב חבריי משתכרים היום יותר מאשר בשנות ה-40 לחיינו ויכולים לעבוד עוד הרבה מאד שנים (אני נושקת ל-60), במיוחד אם נהנים מזה.
אני מנהל סיכונים.
אתה מנהל חרדות לדעתי :>
אני לא מאמין בחישובים של x שח להוצאות חודשיות . מספיק מכה קטנה בכנף בגיל 60 בשביל שכל התוכניות יתחרבשו.
וכן sh*t happens....
תנסה להפוך את כל האפשרויות לסכומים ותראה מה המשמעות.
אתה אמור לקבל פיצויים על רוב סוגי התאונות, אולי גם קצבת נכות, ולכן רק חלק קטן מהעלות תיפול עליך.
טיפול במחלות ממומן ע"י קופת חולים ובתי החולים כמעט במלואו ואפשר לכסות את השאר ע"י ביטוח בריאותי מתאים.
בית אבות/פיליפינית ממומן בחלקו ע"י ביטוח לאומי וביטוח סיעודי של קופ"ח (אם יש לך שב"ן) ואפשר להוסיף גם ביטוח סיעודי פרטי. בשלב הזה של החיים, כבר לא מוציאים כסף על חו"ל, מסעדות ופסטיבלים.

אני מנהל סיכונים.
אתה מנהל חרדות לדעתי
לדעתי שניכם צודקים אך מדברים על דברים שונים.

אם נדבר במושגים של ניהול סיכונים, יש סיכון של חיסכון חסר (שהוא הרבה יותר אינטואיטיבי וקל להבנה) אך יש גם סיכון של חיסכון יתר. כלומר לחסוך יותר מדי.

סיכון של חיסכון יתר הוא יותר טריקי והרבה אנשים מפספסים אותו. הוא גם קשה הרבה יותר לכימות.

ולהגיד -

וכן sh*t happens....
מי יודע לכמת את ההוצאות האלה היום?

זה לא ניהול סיכונים.

קודם כל, כל דבר אפשר לכמת. והדברים שמנית הם היותר פשוטים לכימות.

ושנית, אם מלכתחילה החלטת שאתה מתכונן לתרחישים שאתה לא יכול לכמת, אתה נכנס למצב של חיסכון כפייתי תמידי. כי לא משנה כמה תחסוך, זה אף פעם לא יהיה מספיק.

אם מלכתחילה החלטת שאתה מתכונן לתרחישים שאתה לא יכול לכמת, אתה נכנס למצב של חיסכון כפייתי תמידי. כי לא משנה כמה תחסוך, זה אף פעם לא יהיה מספיק.
סיכמת יפה, למעט הבעיה שהוא לא ממש חוסך לפי מה שרשם.
הבעיה היא שהצד השני של המשוואה הוא
לטווח הקרוב 250k לא ממש חשובים לי.
אני התבאס אם אני אפסיד את הכל.
אבל אם אני אצליח לשלש את הכסף זה כבר קופה גדולה.
כלומר, במקום להבין איזה סכום אצטרך לשלבים הבאים בחיים ומתוך זה לתכנן איך להגיע לשם דרך הכלים השונים - האמירה היא שהעתיד מפחיד, לכל הסיכונים יש מידה רבה של וודאות, כל סיכון עלול להפיל כלכלית ולכן אהמר עכשיו על כל הקופה (וגם אקח הלוואות לצורך זה?) כי אין דרך אחרת.

• אהבתי
Reactions: YPV
1.אפשר להעביר ביום מהבנק לחשבון מסחר עד 50000 שח ביום.
אפשר גם יותר, כל סכום שתרצה.
יכול להיות שצריך לדבר בשביל זה עם הבנקאי ואולי להצהיר מה מקור הכסף, אבל אין מניעה להעביר יותר.

המטרה שלי להיות בעלים לכמה שיותר דברים שיצמצמו וישפרו את איכות החיים שלי בעתיד
מטרה מאוד לא מוגדרת, אבל אם זה מה שיש אז זה מה שיש.
כותבים פה הרבה בפורום כמה חשוב להבין את הצרכים והמטרות שלך לפני שאתה נכנס לשוק, וזה נכון, רק שלא כדאי להתקע על זה.
אני למשל לא ממש סגור על מטרות ההשקעה שלי. איפה שהוא בין "רוצה שיהיה לי יותר כסף" לבין "יש לי הרבה כסף שלא עובד וחבל". הרבה זמן הכסף ישב בעו"ש, עד שפתחתי תיק די דומה למה שאתה מתאר. האם הוא מתאים למטרות שלי? לא יודע. יותר טוב ממה שהיה קודם? לדעתי כן.

לכאורה אם הייתי ממיר שקלים לדולרים וקונה snp 500 בחול בסוף היום היו לי יותר תעודות סל .
האם זה אומר שיש לי יותר כסף? נראה לי שלא.
אבל אם נניח היחס שקל דולר נשמר והsnp יעלה ה 10$ אז בגלל שבישראל יש לי פחות ניירות אז אני ארוויח פחות.
מצד שני אפשר לטעון שערך הנייר בישראל יתאזן ביחס לsnp.
אבל כאילו לנייר בישראל יש חיים משלו שלא ממש משקפים את החיים של אחיו התאום בארצות הברית .
די בטוח שלא היו לך יותר. אם היית ממיר בשער יציג היית אולי משיג טיפה יותר בגלל מרווח נמוך בחו"ל, אבל זה ממש בקטנה.
בכל אופן, בסופו של דבר מספר היחידות שיש לך הוא הקובע, ממש לא משנה איך קנית אותן.
בעקרון אתה יכול לקנות בשקלים ולמכור אותן יחידות בדולרים (יש פרוצדורה לעשות את זה).
נכון שכשאתה מודד את ערך היחידות שלך במטבע אחד אתה יכול לראות עליה, ובמטבע אחר לראות ירידה. אבל זה סתם עניין של איך אתה מודד.
אם תמדוד את שווי הנכסים שלך בלירה לבנונית הם יעלו בקצב מטורף. אז מה?

חודש קשוח
הסל שלי הוא 100000 שח ב sp500 של black rock
כל יום עובר בירידות
מדד הפניקה מתחיל לעלות....
מה עושים?

חודש קשוח
כל יום עובר בירידות
הSP500 עשה 0% ב30 ימים האחרונים. גם השקל/דולר.
אבל כן, תמיד יש מצב שהוא יקרוס ב30% תוך חודש מהיום. ואז יתאושש לאט לאט. אז אם אתה משקיע לחודש, או לשנה או ל-5 שנים... בעיה.

נערך לאחרונה ב:
בד"כ, בונים אסטרטגיה ואך ורק אח"כ לוחצים על כפתורים ירוקים או אדומים.
אני דווקא בדעה של "תלוי בנתונים", כלומר -
אם זו השקעה לטווח ארוך, אז זה בסדר לקבל החלטה (לקפוץ למים) ולהשקיע בחברות גדולות ואיכותיות כמו טסלה, מיקרוסופט וכו' (וכמובן לא בחברות זבל) - כנ"ל לגבי מדדים.
מי שסוחר יומי או סוחר טווח קצר (שבוע-כמה שבועות) יחפש את הנקודה בגרף לכניסה ויציאה כדי לקחת את השלל.

כמו שאמרו,יש כאלה שחוקרים יותר מידי ובסוף נתקעים במקום, זה נכון לגמרי. צריך להיות שקול אבל להבין שהשקעה ארוכה בדברים טובים (אם מדדים ואם חברות) בסוף יביאו את התשואה. אחוז לפה או לשם לטעמי לפחות לא קריטי בהשקעה לטווח ארוך.

חודש קשוח
כל יום עובר בירידות
מדד הפניקה מתחיל לעלות....
מה עושים?

זה קצת מלחיץ בהתחלה, נכון, אבל תחשוב שזה לטווח ארוך ואין טעם לבדוק כל יום. ההפך, בדיקה יום יומית יכולה להחליץ (הרבה פסיכולוגיה).
תחשוב שכמו שאתה לא בודק את קרן הפנסיה שלך כל יום, כך אין צורך לבדוק כל יום מה קורה עם הקרן. כמובן שאם תוכל לנטרל את החשש והלחץ, אין בעיה שתציץ ;)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 22
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 62
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ו יומן מסע אישי - שלב א' יומני מסע אישיים 4
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35