• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן של התחלה מהוססת

טובית

משתמש סולידי
דירוג
39
שלום לחברי הפורום,
מאוד התלבטתי אם לכתוב כאן או ב"התפתחות אישית", נכון לעכשיו לפחות, זה לא יהיה יומן עתיר במספרים יפים אלא יותר הרהורים ובקשת תובנות שלכם... אבל התקווה שלי היא שכן אתקדם ברמה הכלכלית כמו הסיפורים שאני קוראת פה לא מעט.
אספר קצת על עצמי.
כמו רבים מחברי הפורום, אני אדם סולידי מטבעי, לרוב מסתפקת במועט ושמחה בחלקי.
אפשר לומר שזה שילוב של אופי, הדרך שבה גדלתי (חיים צנועים מאוד כי פשוט אין) וגם יכולת כלכלית נמוכה מאוד, משילוב של כמה גורמים.

בעלי ואני בשנות השלושים לחיינו+3 ילדים נפלאים.
מרוויחים כל אחד איפשהו בין השכר החציוני לממוצע, כלומר אני לא מרגישה שיש לי זכות להתלונן בכלל, יש כל כך הרבה אנשים שמרוויחים פחות מאיתנו.
אבל בכל זאת אנחנו צריכים לעשות מאמצים גדולים כדי לסיים את החודש בתזרים חיובי.
לצערי כמעט ולא מצליחים לחסוך, לשמחתי נפטרנו מרוב ההלוואות שליוו אותנו לא מעט שנים, מסיבות שונות.
יש בבעלותנו דירה, בשותפות עם הבנק ;)
המשכנתא נמוכה משמעותית משכר דירה של דירות בגודל דומה באזור שלנו בזכות שילוב של כמה גורמים.

כשנחשפתי לסולידית לראשונה, קראתי את הבלוג כולו בשקיקה, הרגשתי שנפקחו לי העיניים ויש עוד אופציות חוץ מאשר רק לרדוף אחרי הזנב של עצמנו כדי לחיות.
הכסף יכול לעבוד בשבילי, זה נפלא!
אחר כך יצאה לי הרוח מהמפרשים...
הבנתי שזו כנראה מציאות שפחות נוגעת אלינו, בגלל רמת השכר וסוג העיסוקים שלנו.
אני לא שואפת לעצמאות כלכלית במובן של פנסיה מוקדמת, השאיפות שלי הן צנועות בהרבה:
להמשיך לחיות באיזון טוב בין בית למשפחה (ברוך השם בזה אני בהחלט מרגישה עשירה).
לחסוך כסף לשעת חירום, אין לנו קרן חירום כמעט בכלל וזה בהחלט מורגש בשעות הצורך.
לחסוך לעתיד של הילדים ושלנו, מעבר לקרן השתלמות, חיסכון לכל ילד ופנסיה שיש.
אולי קצת להתרווח מבחינה צרכנית, לא לחשוב שלוש פעמים לפני שהולכים לקנות בגדים לילדים, לקנות רהיט שצריכים פעם בכמה שנים וכד'.

המסקנה שהגעתי אליה, היא שאנחנו צריכים להגדיל את ההכנסה.
בהתחלה הוספתי עבודה קטנה נוספת, לתקופה קצרה של כמה חודשים.
ידעתי שזה לא יתאים לאורך זמן כי זה היה לי מאוד קשה (לעבוד שישה ימים בשבוע, וזו הייתה עבודה פיזית) אבל זה הגדיל את תחושת המסוגלות שלי.
אח"כ ביקשתי וקיבלתי העלאה בעבודה הרגילה שלי, בגובה של קצת יותר ממה שהרווחתי בעבודה הנוספת.

התחלתי ללמוד תחום חדש, שהשאיפה היא שכשאסיים אהיה עצמאית בתחום וארוויח יותר, מעבר להנאה הפשוטה שבעשייה של משהו שאני אוהבת, אבל זה ייקח המון זמן כי אני עובדת במקביל באותו היקף משרה.
אז התזרים מצומצם יותר כי אני משלמת שכ"ל...
יש גם מחשבה על לפתח תחביב שיש לי ממילא, ולהרוויח ממנו קצת כסף מהצד.
עדיין צריכה אומץ ודרייב מספיק רציני (וזמן, וטיפה כסף - שכנראה אצליח למצוא כשיהיו לי אומץ ודרייב) כדי לקדם את זה.

הסביבה שלי לשמחתי היא סביבה סולידית למדי, אבל מאוד שמרנית, שכירים ברובם, שוק ההון זה מקום מסוכן שמהמרים בו על הכסף (או מקום של עשירים עם מזל וכישרון מולד).

אומרים שאם אתה רוצה להתקדם בתחום מסוים, אתה צריך להקיף את עצמך באנשים שהצליחו בתחום.
יש פה הרבה אנשים שחיים ברווחה (מבחינתי רווחה היא בעיקר נפשית, הידיעה שיש אם צריך), אוהבים את מה שעושים, חלקכם עצמאים ושמחים בזה, חוסכים אחוז משמעותי מההכנסות - אז מבחינתי אתם ההשראה :)

אשמח לשמוע את התובנות שלכם.

*התכוונתי כמובן איזון טוב בין עבודה למשפחה

ברוכה הבאה לפורום.

ברוכה הבאה!

נשמע שיש לך סיפור רקע מעניין שאשמח לשמוע אם תרצי לפרט יותר.

איך נראה תהליך קבלת ההחלטות הכלכליות בבית? באילו תחומים את חושבת שאתם מתפזרים ובאילו מאוד טובים בשמירה על התקציב? חשבתם על רמת הסיכון ומסלולי השקעות שנוח לכם איתם?
יעזור גם להכיר פרטים כמו תחום העבודה שלך ובן זוגך כדי להעריך את פוטנציאל ההכנסה עתידי.

בהצלחה :)

תודה רבה!
אף פעם לא חשבתי שאני מעניינת :)
לא רוצה לחשוף על עצמי יותר מדי, אבל אנסה.

בגדול - למדתי תואר במדעי הרוח בגיל צעיר, חשבתי לעסוק בתחום מסוים שקשור לזה ואז הבנתי שזה פחות מתאים לי, והייתי בעיקר בלחץ לפרנס את המשפחה הצעירה שלי (התחתנתי והפכתי לאמא בגיל צעיר מאוד) אז לקחתי את העבודה הראשונה שמצאתי, בתחום של אדמיניסטרציה, ואני במשרה דומה עד עצם היום הזה.
לא נהנית מזה, מרגישה שהמשרה משעממת והרבה מתחת לכישוריי אבל יש משכורת קבועה ותנאים מאוד מאוד נוחים (לא כספית, אנושית) אז זה מין כלוב זהב.
מתוך התחושה שזה כלוב, ושאני רוצה לממש את עצמי, התחלתי ללמוד תואר ראשון חדש לאחרונה.
בעלי למד מדמ"ח מתוך שאיפה להביא משכורת גבוהה משלי בהרבה אבל בגלל צירוף של כמה נסיבות - בריאותיות וטכניות, עוסק בהוראת מחשבים, וזה שכר של משרד החינוך, שבו כידוע יש מסגרת שכר מאוד ספציפית.
הוא מרוויח יותר ממני משמעותית, אבל זה כמובן לא קרוב לשכר של הייטק (מה שמוביל לתסכול רציני... אבל זה כבר לא קשור).

מבחינת קבלת החלטות כלכליות, אני המובילה, מנהלת את התזרים, עוקבת אחרי ההוצאות וגם אופטימית יותר...
אבל שנינו מאוד מודעים למצב ואם יש החלטה משמעותית אנחנו מדברים עליה ומחליטים יחד.

לא חושבת שיש תחום שאנחנו ממש מתפרעים בו חוץ מאשר קנייה של אוכל בחוץ, שיכולה להגיע לכמה מאות שקלים בחודש.
אני לא מדברת על מסעדות יוקרה אלא על פיצה או בית קפה מדי פעם, וזה המותרות הקטנות שלנו...
גם הקניות בסופר הן סעיף כבד בתקציב, אבל לא הצלחתי להוזיל כמעט את הסעיף הזה.
גם הלימודים שלי הם מבחינתי סוג של מותרות אבל זה חשוב כדי לתת לי אפיק של תקווה לעתיד.
לא נוסעים לחו"ל, לא קונים מותגים, מחזיקים רכב אחד, בקושי נותנים מתנות וכו'

מבחינת מסלולי השקעות וכו' אין כ"כ מה להשקיע :)
העברתי את החיסכון לכל ילד למסלולים ברמת סיכון בהתאם לגיל שלהם, ואני מתכננת לבדוק מה המצב של קרנות ההשתלמות.
כמו שאמרתי, אין לנו חיסכון קבוע, עד היום מה שנחסך הלך לכיסוי הלוואות ועכשיו אנחנו מנסים בעמל רב לבנות קרן חירום כדי שלא נצטרך לקחת הלוואות נוספות או לבקש עזרה מהמשפחה אם פתאום יש הוצאה פתאומית של כמה אלפי שקלים.

בעלי למד מדמ"ח מתוך שאיפה להביא משכורת גבוהה משלי בהרבה אבל בגלל צירוף של כמה נסיבות - בריאותיות וטכניות, עוסק בהוראת מחשבים, וזה שכר של משרד החינוך, שבו כידוע יש מסגרת שכר מאוד ספציפית.
הוא מרוויח יותר ממני משמעותית, אבל זה כמובן לא קרוב לשכר של הייטק

זה מרגיש כמו המקום שבו השינוי יניב הכי הרבה תועלת. אם יש לבעלך דרך לעבור לתפקיד אחר (הוראת תכנות בקורסים / מכללות או מציאת תפקיד בהייטק) תוכלו לראות שינוי משמעותי בהכנסות.

מבחינת מסלולי השקעה שימי לב לקרנות הפנסייה וההתשלמות שלכם. ההחלטות שתקבלי שם יכולות ליצור הבדל של מאות אלפי שקלי בטווח הארוך.

בהצלחה. שינוי פיננסי הוא קשה אבל השקט הנפשי שהוא יתן לך שווה את זה.

תודה רבה.
כרגע מאוד מסובך לו לעשות שינוי תעסוקתי (מאותן סיבות שהובילו אותו להוראה באופן כללי) אבל הכיוון נשמע לי נכון.
כבר עכשיו הוא מלמד הנדסאים (וגם תיכוניסטים), ואני מקווה שבעתיד הוא ימצא נישה רווחית יותר גם בהוראה.

ברוכה הבאה!
חסרים כאן פרטים כדי לעזור לך לחשוב על תובנות ספציפיות בקשר לחסכון, אבל נתחיל מחצי הכוס המלאה:
אתם צעירים ואינטיליגנטים, יש לכם דירה שאתם מצליחים לממן את המשכנתא שלה, הצלחתם לסיים עם ההלוואות האחרות (זה שווה ערך להשקעה, רק שתדעי), אתם מחושבים וזהירים. בהחלט סיבה טובה לטפוח לעצמכם על השכם.
שניכם יכולים להגיע לפחות למשכורת ממוצעת בשוק, בתלות בכמות השעות שתתנו לעבודה או בשינוי כיוון תעסוקתי, ואת כבר דואגת לעצמך בעניין.
בעלך יכול גם לתת שיעורים פרטיים במתמטיקה לבגרות, אפשר לעשות מזה לא מעט כסף (בנוסף לעבודתו הקבועה).

הפרטים שחסרים לי בתמונה הכללית:
בני כמה הילדים, האם יש צפי לעוד ילדים?
סדר גודל של ההוצאות החודשיות שלכם: משכנתא, מעונות/בי"ס/חוגים, מכולת לבית, רכב, ביגוד והנעלה, תקשורת, ביטוחים, חשקים ספונטנים. תוכלי לפרט?
מה אחוז תשלום המשכנתא מתוך ההכנסות נטו שלכם נכון להיום?
מה מידת ההשתתפות של ההורים שלכם בהוצאות החודשיות?
בטח יעלו לי עוד שאלות בהמשך :)

קיוויתי לתגובה ממך, אני אוהבת את נקודות המבט שלך (ממה שראיתי פה בפורום) :)

המשכנתא היא בערך 15% מההכנסה שלנו.
הילדים בגיל יסודי ומעלה, וכנראה שלא יהיו עוד.
מוציאים על חינוך בערך 1200 ש"ח בחודש כולל חוגים, ועוד 800-1000 על שכר לימוד באוניברסיטה.
4000-4500 תשלום על אוכל.
רכב זו נקודה כואבת כי בדיוק יש איזה תיקון רציני אבל בשוטף עד היום לא עשה הרבה בעיות ואין עליו הלוואה.
דלק כ800 ש"ח.
ביטוחים בערך 1200 ש"ח בחודש (רכב, מבנה ותכולה, בריאות, חיים, משכנתא).
ביגוד והנעלה בערך 500 ש"ח בחודש (הילדים גדלים...)
תקשורת בערך 200 ש"ח
עזרה מההורים בערך 500 בחודש, לא תמיד (ומעדיפה לא לבנות על זה)
חשקים ספונטניים מגולמים בבתי קפה בעיקר, ודברים שקשורים לאחזקה של הבית לפעמים. מעריכה באזור ה1200 ש"ח יחד.
התחביבים שלי די סולידיים, מעריכה שאני מוציאה עליהם בערך 150 ש"ח בחודש.
תשלומים על בריאות עוד כ800 ש"ח.
לפעמים יש הוצאות חד פעמיות כמו תנועות נוער, מתנות לחתונות במשפחה וכד'

תודה על הפירוט.
מריפרוף מהיר, עושה רושם שאתם מוציאים סביב 11K-12K בחודש באופן קבוע. זה מעורר הערכה של ממש בהתחשב בכך שאתם 5 נפשות והרבה כסף הולך על בריאות.
אני מנחשת שמהבחינה הזאת נשארים לכם כל חודש כמה אלפי ש"ח מההכנסות אלא שכל הזמן יש הוצאות בלתי צפויות/חד פעמיות כך שבסיכום אתם די שבירים לקטסטרופות כמו פיטורין או תאונות שמשביתות אתכם. *עריכה - נראה שתשלום המשכנתא לא נכלל כאן (בסכומים) אז כנראה ההוצ' גבוהה יותר.
אז המסקנה הראשונה, שהגעת אליה בעצמך, היא הצורך הדחוף בהגדלת הכנסות כדי לאפשר לכם קרן חירום והורדת לחץ נפשי.
הדבר השני שאני ממליצה - להכין טבלת אקסל ולרשום במשך 3-6 חודשים את כל ההוצאות שלכם לפי סעיפים (בסעיף של בלתי צפוי/חד פעמי כדאי ממש לפרט על מה יצא הכסף). זה יראה לכם כמה ועל מה באמת יוצא הכסף. תשבו עם התוצאות ותנסו לנתח אותן. אני משתדלת לחלק את זה בין סכום לצורך "עצמות יבשות" (רק מה שהכרחי) לבין חשקים (מסעדות וטייק אווי למשל, או ואזה לבית) או לא נעימים (כמו חתונות, ביקורים ומתנות). אחרי זה יותר קל להבין איפה אפשר לצמצם זמנית עד שירווח.
ביטוחים בערך 1200 ש"ח בחודש (רכב, מבנה ותכולה, בריאות, חיים, משכנתא).
זה הרבה, תבדקו שהכל הכרחי באמת ואין כפילויות ותעשו סקר שוק חדש.
4000-4500 תשלום על אוכל.
זה רק על אוכל או כולל חומרי ניקוי וטואלט? אם רק על אוכל - נראה לי שאפשר להכין תפריט בריא וזול יותר. קונים הרבה אוכל מוכן למיקרו/תנור?

אז המסקנה הראשונה, שהגעת אליה בעצמך, היא הצורך הדחוף בהגדלת הכנסות כדי לאפשר לכם קרן חירום והורדת לחץ נפשי.
הדבר השני שאני ממליצה - להכין טבלת אקסל ולרשום במשך 3-6 חודשים את כל ההוצאות שלכם לפי סעיפים (בסעיף של בלתי צפוי/חד פעמי כדאי ממש לפרט על מה יצא הכסף). זה יראה לכם כמה ועל מה באמת יוצא הכסף. תשבו עם התוצאות ותנסו לנתח אותן. אני משתדלת לחלק את זה בין סכום לצורך "עצמות יבשות" (רק מה שהכרחי) לבין חשקים (מסעדות וטייק אווי למשל, או ואזה לבית) או לא נעימים (כמו חתונות, ביקורים ומתנות). אחרי זה יותר קל להבין איפה אפשר לצמצם זמנית עד שירווח.

זה הרבה, תבדקו שהכל הכרחי באמת ואין כפילויות ותעשו סקר שוק חדש.

זה רק על אוכל או כולל חומרי ניקוי וטואלט? אם רק על אוכל - נראה לי שאפשר להכין תפריט בריא וזול יותר. קונים הרבה אוכל מוכן למיקרו/תנור?
אנחנו מוציאים בערך 15 בחודש, זה כולל משכנתא והוצאות בלתי צפויות, וגם הוצאות צפויות כמו טסט לאוטו, הוצאות חד פעמיות על ילדים וכד'.
לאחרונה גם פניתי לסוכן הביטוח שלי כדי למקסם את העלויות ובאמת הוזיל קצת.
אבל חלק מהביטוחים יקרים יותר בגלל הקטע הבריאותי לצערי.
גם עמלות בנק הצלחתי להוריד כמעט לגמרי
הסעיף של האוכל כולל חומרי ניקוי וכו'.
אכן, קונים יחסית הרבה אוכל מעובד, מנסים להפחית אבל לא קל לשנות הרגלים. אולי זה באמת כיוון טוב.
מאידך, אנחנו לא קונים בשר יקר, משקאות יקרים וכד'.

לגבי הגדלת הכנסות, כרגע המחשבה העיקרית שלי היא פיתוח תחביב לכדי משהו שאפשר להרוויח ממנו תוספת נחמדה.
אני מציירת וסורגת.
פתחתי עוסק פטור ואני קצת מפרסמת את הציורים שלי ברשתות החברתיות (לא כמכירה אלא סתם כתחביב) אבל אני עדיין מפחדת לקפוץ למים.
לפני כמה ימים קיבלתי תגובות מכמה אנשים (באינסטגרם) למכור את אחד הציורים שלי כNFT.
אז קיבלתי את זה כמחמאה אבל הם לא הציעו לי שום דבר קונקרטי ולא חזרו אליי כששאלתי מה הם מציעים, ובכללי אני בורה גמורה בנושא.

לגבי הגדלת הכנסות, כרגע המחשבה העיקרית שלי היא פיתוח תחביב לכדי משהו שאפשר להרוויח ממנו תוספת נחמדה.
אני מציירת וסורגת.
אתם צריכים להגדיר לכם כמה תוספת נחוצה לכם, חבל לבזבז אנרגיה רבה על רווח מועט (וסליחה על הסקפטיות) שלא יועיל לכם.
את אמא לשלושה ילדים, עובדת במשרה מלאה ולומדת. זה נראה לי מספיק לאדם אחד :)
אגב, התחום שאת לומדת - יש לך הערכה לגבי יכולת ההתפרנסות ממנו? ומתי את אמורה לסיים ולהתחיל להרוויח ממנו?
מה לגבי ההצעה של שיעורי מתמטיקה/מחשבים פרטיים לבעלך? מדובר על 150-250 ש"ח לשיעור אחד. אפשר בקלות להוסיף כמה אלפי ש"ח בחודש להכנסות.

את אמא לשלושה ילדים, עובדת במשרה מלאה ולומדת. זה נראה לי מספיק לאדם אחד :)

מה לגבי ההצעה של שיעורי מתמטיקה/מחשבים פרטיים לבעלך? מדובר על 150-250 ש"ח לשיעור אחד. אפשר בקלות להוסיף כמה אלפי ש"ח בחודש להכנסות.
אני באמת עמוסה מאוד ;)
אני עובדת 80% משרה, בעלי 130% בערך...
אז מבחינתו למעט תוספת של עבודה בחופשים, הוא לא רוצה להוסיף (וגם אני לא חושבת שכדאי, הילדים צריכים אבא).
ואני לכאורה עם יותר זמן פנוי.
אני שואפת להכניס עוד 2000-3000 ש"ח, לא יודעת אם זה ריאלי.
(רוצה למכור הדפסים או קבצים להדפסה, ולא את הציורים עצמם)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L הדרך אל ההתחלה - יומן של אמצע הדרך יומני מסע אישיים 4
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 6
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
K יומן של זוג צעיר + ילד יומני מסע אישיים 10
A יומן של משפחה צעירה יומני מסע אישיים 8
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
waskindalost יומן אישי של מיליונר (לפחות כרגע) בן 23 יומני מסע אישיים 12
yanosh34 תיק ההשקעות / יומן של yanosh34 שוק ההון 122
C יומן יבש יומני מסע אישיים 6
הירהורים טעויות שעשינו ובתקווה שלא נעשה - יומן מסע אל הלא מוגדר. יומני מסע אישיים 33
H בן 26, יומן שיתוף יומני מסע אישיים 11
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 57
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 44
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 15
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15