• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע משעמם

זה עני

משתמש רגיל
דירוג
66
שלום לכולם :)

רקע כללי:
אני סטודנט להנדסה באוניברסיטה במרכז הארץ, בן 26.
בלי יותר מדי זמן פנוי ללמוד את נושא ההשקעות אבל כבר חרשתי הרבה על הבלוג והפורום. כדי לנסות להיות "על הגל" למרות הלימודים, אני פתחתי משתמש וכותב פה סוג-של יומן מסע. זה כנראה יהיה הרבה יותר אפור ומשעמם ביחס לכמה מיומני המסע המופלאים שיש פה. אנסה לעדכן אחת לכמה חודשים...

אז אני סטודנט בשנה שלישית (מתוך ארבע). עד כה את רוב ההוצאות על הלימודים משלם באמצעות חסכונות מהשירות הצבאי ומלגות של שעות התנדבות בתמורה ללימודים (עושה את זה עם הלשון בחוץ אבל מלגה אחת מספקת לי חצי משכר הלימוד). גר אצל ההורים וגם הם זורקים כמה שקלים כשצריך.
החסכונות והמענקים די סטנדרטיים (לא הייתי בקבע) ואת רובם כבר חיסלתי על התואר. נותר לי עוד קצת שגם ישמשו אותי לשנת הלימודים הבאה (אולי גם אאריך את התואר בעוד סמסטר בשל עומס).

עו"ש ומשכורת:
כרגע בחשבון הבנק יש בערך 40,000 ש"ח: אלה בעיקר חסכונות מעבודות מזדמנות לפני הצבא ודמי המחייה שנצטברו מהשירות הצבאי, שפשוט שוכבים בחשבון הבנק ומשמשים אותי לעו"ש (תחב"צ, קניות קטנות ללימודים והזמנות מהאינטרנט). יוצא מדי פעם למסעדות ובילויים, אבל לא באופן סדיר. אם הייתי צריך בכל זאת להעריך אז פעמיים בחודש וזה בדר"כ מסתכם באיזה בירה ונשנושים, כך שזו ממש לא הוצאה גדולה מדי.
ללא חובות/הלוואות. עם כרטיס אשראי אחד, של הבנק. חשבון סטודנט אז פטור עמלות/דמי ניהול כאלה ואחרים (נראה לי שהטבות לסטודנטים די דומות בכל הבנקים).
ללא מקור פרנסה קבוע. רק לאחרונה התחלתי עבודת סטודנט. משכורת בסיס של 36 שקל לשעה, סביב ה60 שעות בחודש. עם אוכל, ביגוד, החזרי נסיעות ושאר הירקות זה מטפס בעוד כמה שקלים למעלה אבל לא באופן משמעותי. נכנסתי למקום עבודה רציני, והלוואי שאוכל להשתלב ולהתקדם במערכת - אני רוצה לקוות ולהאמין שהתפקיד הנוכחי יהיה מקפצה לתפקידים הבאים אבל יתכן מאוד שגם לא.

חסכונות:
במסגרת העבודה החדשה פתחתי:
א. קרן פנסיה - מסלול מניות של 70% מניות ו30% אג"ח. דמי ניהול מהפקדה 0.9%, דמי ניהול מחיסכון 0.13%
ב. קרן השתלמות - מסלול מניות, דמי ניהול מהפקדה 0%, דמי ניהול מחיסכון 0.3%
המשכורת לא גבוהה כך שגם החיסכון כרגע לא משמעותי מדי, אבל נראה לי שמדובר בתנאים טובים ומקווה שעם השנים תבוא עלייה בשכר שתוביל גם לעלייה בחיסכונות האלה.

הייתי רוצה לקחת חלק מהסכום שיושב בחשבון הבנק (15,000-20,000 ש"ח) ולעשות איתו משהו. קופת גמל להשקעה נשמע כמו משהו שעשוי להתאים מכיוון שמדובר בסכום השקעה לא גבוה במיוחד אבל דמי הניהול שיחסית גבוהים והפטור רק בקבלת הכסף כקצבה בגיל הפנסיה אולי מהווים חסרון עבורי. תיק השקעות עצמאי נשמע כמו תיק שכבד עלי בנקודת זמן זו, באמת שאני טובע בעומס. גם לא מרגיש שאני מבין מספיק ולעשות משהו שאתה לא מבין בו מספיק זה בעצם להמר וכאמור, אני עמוס מדי בשביל שאוכל ללמוד יותר ממה שהספקתי ללמוד. לכן מתלבט על פתרון ביניים והוא לפתוח תיק השקעות בבית השקעות ישראלי במסלול של קרן מחקה S&P500 או קרן סל בלקרוק. זה אמנם ידרוש גם זמן לבדוק ולהשוות בין בתי ההשקעות ומודע לחסרונות כמו דמי ניהול יקרים ביחס לניהול חשבון במסחר עצמאי אבל אני חושב שאני מעדיף לוותר על כמה עשרות/אלפי שקלים מתוך מאות אלפי שקלים בתמורה ל"שקט" שיש מישהו אחר שמתעסק בזה. נראה לי שחיסכון כלשהו הוא טוב, גם אם לא מדובר בחיסכון הכי טוב שהיה יכול להיות אידיאלית.
המטרה היא לחסוך מתוך צורך "הגנתי". מצד אחד, השאיפה היא לטווח ארוך (מהסיבות הברורות) אבל מצד שני כפי שהסולידית הגדירה בעצמה באחד הפוסטים שלה - חיסכון הוא לא רק הדרך ליעד מוחשי כמו בית, רכב או חופשה, אלא גם להיות מוכן יותר לבלת"מים לא צפויים, להעצים את תחושת החופש. לכן אני גם לא בטוח לכמה זמן להשקיע את הכסף (נניח 5-10 שנים או 20+ שנים). התלבטות.
אשקול לבדוק דרך העבודה שלי אם יש איזה הנחה בדמי הניהול באחד מהמוצרים הללו...

זהו בגדול. יודע שאין פה סיפור פיקנטי יותר מדי. מקווה שאמשיך לעדכן מדי פעם את היומן. ממש אשמח לשמוע את דעתכם ורעיונות נוספים :)

ברוך הבא לפורום ותודה על השיתוף.

אני חושב שאני מעדיף לוותר על כמה עשרות/אלפי שקלים מתוך מאות אלפי שקלים בתמורה ל"שקט" שיש מישהו אחר שמתעסק בזה
אם אתה מתכוון לחשבון מנוהל באחד מהבנקים/בתי השקעות, תיקח בחשבון שהם לא מנהלים תיק פאסיבי אלא קונים ומוכרים כראות עיניהם. כותבת את זה כי ציינת שזה נועד לטווח ארוך ואני לא בטוחה שיש ני"ע ששוכב בשקט בתיק מנוהל יותר משנה-שנתיים... אחרת הם לא מרוויחים את העמלות הרצויות ואתה גם משלם מס על המכירות אם הן ברווח.
הייתי רוצה לקחת חלק מהסכום שיושב בחשבון הבנק (15,000-20,000 ש"ח) ולעשות איתו משהו.
בסכום של 20K אתה יכול לפתוח תיק עצמאי בבית השקעות ישראלי (אלא אם העלו את הסף מאז שאני פתחתי).
לילדה שלי פתחתי תיק עצמאי בגיל 21 (מהחסכונות שלה) וכיום, 6 שנים אחר-כך, כבר הצטבר לה (מחסכונות נוספים ותשואות) פי 3 מנקודת ההתחלה. בינתיים היא ממשיכה לחסוך ובקרוב תכניס עוד כסף לשם. שינינו טיפה את הרכב התיק לפני שנתיים אבל אין מכירה ואין מס.
אני לא ממליצה כלום, למעט ההמלצה הקבועה שלי שכדאי שאדם יקח אחריות מלאה ככל האפשר על חייו ונכסיו.
ועוד המלצה - קח חצי שעה ביום או שעתיים בסופ"ש ותקרא פוסטים רלוונטים בבלוג (לא בפורום, בשלב הזה הוא רק יבלבל אותך) על סיבולת סיכון אישית וגילאית ומה לקחת בחשבון בבניית התיק.

בסכום של 20K אתה יכול לפתוח תיק עצמאי בבית השקעות ישראלי (אלא אם העלו את הסף מאז שאני פתחתי).
הדבר שאני הכי חושש ממנו זה התעסקות. אני לא יודע להתעסק בזה בפועל (ז"א מה עושים, איך מנהלים) ואני גם לא יודע כמה זמן יהיה לזה. אני באת כרגע טובע בהכל. אבל אני אשקול את זה שוב...

סיבולת סיכון אישית וגילאית ומה לקחת בחשבון בבניית התיק.
אקרא, תודה רבה!

הדבר שאני הכי חושש ממנו זה התעסקות. אני לא יודע להתעסק בזה בפועל (ז"א מה עושים, איך מנהלים) ואני גם לא יודע כמה זמן יהיה לזה. אני באת כרגע טובע בהכל. אבל אני אשקול את זה שוב...
ההתעסקויות בפתיחת חשבון למשקיע לטווח ארוך עם תיק בנוי הם:
- פתיחת החשבון.
- העברת הכספים.
- קניית הנייר/ות הרלוונטי/ם.

שני הסעיפים הראשונים תקפים גם בחשבון מנוהל, כך שאין הרבה התעסקות נוספת לעומתם אך החיסכון הכספי עצום לטווח הארוך.

ברוך הבא!

הייתי רוצה לקחת חלק מהסכום שיושב בחשבון הבנק (15,000-20,000 ש"ח) ולעשות איתו משהו. קופת גמל להשקעה נשמע כמו משהו שעשוי להתאים מכיוון שמדובר בסכום השקעה לא גבוה במיוחד אבל דמי הניהול שיחסית גבוהים והפטור רק בקבלת הכסף כקצבה בגיל הפנסיה אולי מהווים חסרון עבורי. תיק השקעות עצמאי נשמע כמו תיק שכבד עלי בנקודת זמן זו, באמת שאני טובע בעומס. גם לא מרגיש שאני מבין מספיק ולעשות משהו שאתה לא מבין בו מספיק זה בעצם להמר וכאמור, אני עמוס מדי בשביל שאוכל ללמוד יותר ממה שהספקתי ללמוד. לכן מתלבט על פתרון ביניים והוא לפתוח תיק השקעות בבית השקעות ישראלי במסלול של קרן מחקה S&P500 או קרן סל בלקרוק. זה אמנם ידרוש גם זמן לבדוק ולהשוות בין בתי ההשקעות ומודע לחסרונות כמו דמי ניהול יקרים ביחס לניהול חשבון במסחר עצמאי אבל אני חושב שאני מעדיף לוותר על כמה עשרות/אלפי שקלים מתוך מאות אלפי שקלים בתמורה ל"שקט" שיש מישהו אחר שמתעסק בזה. נראה לי שחיסכון כלשהו הוא טוב, גם אם לא מדובר בחיסכון הכי טוב שהיה יכול להיות אידיאלית.
המטרה היא לחסוך מתוך צורך "הגנתי". מצד אחד, השאיפה היא לטווח ארוך (מהסיבות הברורות) אבל מצד שני כפי שהסולידית הגדירה בעצמה באחד הפוסטים שלה - חיסכון הוא לא רק הדרך ליעד מוחשי כמו בית, רכב או חופשה, אלא גם להיות מוכן יותר לבלת"מים לא צפויים, להעצים את תחושת החופש. לכן אני גם לא בטוח לכמה זמן להשקיע את הכסף (נניח 5-10 שנים או 20+ שנים). התלבטות.
אשקול לבדוק דרך העבודה שלי אם יש איזה הנחה בדמי הניהול באחד מהמוצרים הללו...
ה"שקט" שמנהלים לך את הכסף עולה לך לא רק עשרות אלפי שקלים, אלא גם בידע שאתה לא מקבל כשאתה מסרב ללמוד. והידע הזה בעיני הוא priceless.
(תחשוב על זה בזמן שאתה עושה שיעורי בית בקורס כלשהו שלא תשתמש בו בחיים :))

באמת שאפשר למצוא לזה זמן לדעתי. לא תורה מסיני. אם לא עכשיו אז תחכה לחופשת הקיץ (התשואה בשלושה חודשים האלה עד סוף הסמסטר תהיה זניחה)
סך הכל מדובר בסכום לא גדול במיוחד. הפוך אותו ל'שכר לימוד'. תנצל אותו כדי ללכלך את הידים, לעשות טעויות וללמוד מהן. ועזוב אותך מהתשואה.

- קניית הנייר/ות הרלוונטי/ם.
מה זה אומר בפועל? מה אני צריך לעשות? יש ממש רובריקה באתר שבו יש כפתור "קנייה"? אני באמת שואל...
ואיך אני אדע מה, כמה ומתי?

סך הכל מדובר בסכום לא גדול במיוחד.
נכון, אני לא באמת מצפה להיות מיליונר מזה ולכן אני גם מוכן לקחת סכום כסף קטן בתור התחלה. הבעיה שאני באמת במחסור זמנים. זו הסיבה שפתחתי את היומן, מוטיבציה להמשיך לעדכן וללמוד

מה זה אומר בפועל? מה אני צריך לעשות? יש ממש רובריקה באתר שבו יש כפתור "קנייה"? אני באמת שואל...
ואיך אני אדע מה, כמה ומתי?
הסולידית פרסמה פוסט על כך :)
אתה יכול להיכנס ללינק הזה. שם משתמש: 1060080126 סיסמה:O9O9O9o9 ולבצע סימולציה בעצמך.

בעיקרון אתה מחפש נייר על פי המספר / סמל שלו. יהיו לך מספר הצעות לקניה ולמכירה במחירים מסוימים. אתה יכול להוסיף הצעה משלך במחיר לבחירתך או לקנות/למכור באחד המחירים שמציעים לך.

הכי חשוב זה שתשיג עבודת סטודנט במקצוע שלך, ככה גם תרוויח יותר כסף לעומת משרת סטודנט גנרית וגם תצבור ניסיון רלוונטי ושורה טובה לקו"ח. הארכת הלימודים בסמסטר מסייעת לזה מכיוון שחלק מהמעסיקים רוצים לראות שיש לך יתרת לימודים של שנה וחצי - שנתיים.

הדבר שאני הכי חושש ממנו זה התעסקות
אז אני אתאר לך את ההתעסקות שלי כדי שתקבל פרופורציה:
ההתעסקות הגדולה היתה בחירת הקרנות המחקות ובית ההשקעות . התכתבתי עם כמה, בחרתי אחד מהם, הגיע הסוכן לביתי הרחוק והחתים אותי על ניירת.
לאחר שהחשבון נפתח וקיבלתי סיסמא, העברתי בהוראה בנקאית את הסכום שרציתי אל החשבון שלי בבית ההשקעות. לאחר שהכסף נכנס, נכנסתי לאתר שלהם ולתוכנת המסחר וביצעתי פקודת קניה. אם לא הבנתי משהו, הרמתי טלפון לחדר המסחר והם עזרו לי לבצע.
כל זה היה לפני 6 שנים. מאז נכנסתי אולי עוד 10 פעמים, למכור או לקנות עוד מאותם ני"ע שבחרתי מראש. זה לוקח פחות זמן מלהתקלח, להכין אוכל, לצאת לבלות, לארוז תיק לחו"ל (או להזמין חדר בבוקינג).

הגיע הסוכן לביתי הרחוק והחתים אותי על ניירת.
עשיתי הכל בטלפון+אינטרנט (בשיא הקורונה, אבל בטח עדיין אפשר). הרבה שאלות, מאשר-מאשר-מאשר, זהו.
לקנות ולמכור זה אכן קל - מוצאים נייר, רואים מחיר, מזינים כמות רצויה, לוחצים שלח. כדאי להבין טיפה את הנושא של MKT/LMT אבל זה ממש לא מסובך.

עדכון 1:

אז חלפה כמעט חצי שנה (5 חודשים ליתר דיוק) מאז פתיחת היומן.

דוד קרוב מאוד, כמו אבא שני, נפטר.
בת הזוג נפרדה ממני. היינו ביחד 7 שנים, ואהבנו מאוד, היו גם דיבורים על חתונה והמשך הזוגיות. סובל משברון לב עצום ומודה שפשוט לא מצליח לי עם נשים...

החודש אתחיל שנת לימודים חדשה בתואר. זו אמורה להיות השנה האחרונה בתואר אבל אני קצת קורס תחת העבודה והמלגות, לכן אני כנראה אאריך בעוד שנה לכל היותר - אבל כל צערה בשעתה.
עדיין עובד באותו מקום. עדיין לא בטוח אם עשיתי בחירה חכמה כשבחרתי את מקום העבודה. בסך הכל נהנה ומוכן לספוג בשלב הזה של החיים משכורת יחסית נמוכה בתקווה שאתברג ואתקדם במערכת לכיוונים שאני מעוניין בהם.

אזרתי אומץ, אחרי כמה חששות ויותר מדי מחשבות, ופתחתי תיק השקעות עצמאי פאסיבי בפסגות טרייד - 20,000 שקל על הקרן השקלית של בלקרוק. אחת לתקופה (חצי שנה בערך) אתן "בוסטר" של 3000 שקל בערך, וכשאקבל משכורת גבוהה יותר אחרי התואר אז אפקיד יותר.
תוהה אם מעבר לחסכון ולהשקעה העצמאית הזו יש עוד דרכים שבהם אוכל להשקיע ולגדול.

דוד קרוב מאוד, כמו אבא שני, נפטר
תנחומי.

בת הזוג נפרדה ממני. היינו ביחד 7 שנים, ואהבנו מאוד, היו גם דיבורים על חתונה והמשך הזוגיות. סובל משברון לב עצום ומודה שפשוט לא מצליח לי עם נשים
כואב מאוד, אבל זו הזדמנות בשבילך לבחון את עצמך ולנסות לגדול מתוך הקושי. כל עוד לא תתגבר על בת הזוג הקודמת לא יצליח לך עם נשים. אתה צריך להתפנות רגשית לקשר חדש. תן לזמן לעשות את שלו.

עדכון 2:

טוב, אז זוגיות חדשה עדיין לא פרחה. "אין זמן" והקורונה באמת מקשה.

הוספתי עוד 20K ש"ח לתיק ההשקעות. סה"כ מושקעים שם כ40K ש"ח. לא חושב שעד סוף השנה אוכל להפקיד עוד מנה של 20K... כרגע ה40K זה סכום לא גדול במיוחד אבל אני מקווה שבעוד שנה כשהמשכורת שלי תצמח (וגם ההוצאות, מצד שני) אוכל להפקיד יותר.

מטרות סולידיות לשנה החדשה:
1. לסיים את התואר. כבר לא אכפת לי מה הממוצע, הוא גם ככה לא גבוה ולא ישתנה פלאות. עייפתי מהתואר הזה, ואני גם ככה מועסק במשרת סטודנט.
2. לשקול לחיוב תואר שני, סדנה או תוכנית כלשהי - *לא בתחום הלימודים הנוכחי*, בארץ או בחו"ל, בשביל העשרה ופתיחת דלתות נוספות.
3. ללמוד ערבית (מדוברת) ברמה בסיסית. יש בחינם ים עזרים. סתם כי מתחשק לי עכשיו ואין לי זמן.
4. לבחון כיצד אני יכול ליצור הכנסה אקטיבית "צדדית". יש לי כישרונות אבל כרגע זה לא שווה את ההשקעה בזמן... אולי בהמשך כן תהיה הזדמנות
5. לבחון כיצד אני יכול להגדיל את ההשקעות שלי. התחלתי בקפיצה למים אמנם, אבל למים הרדודים. אני מעריך שעד סוף השנה כבר אלמד לשחות יותר טוב ולהתרחק למים העמוקים. לא מחפש "כסף מהיר" או "הרבה כסף" אבל ברור שקצת חסכונות בפנסיה, קרן השתלמות וכמה עשרות אלפים בתיק ההשקעות זה רק nice to have ו"לא מספיק".

כאמור, יומן מסע משעמם, אבל טוב שהוא קיים. תודה :)

האם העבודה היא בתחום?
משרות סטודנט בהנדסה (אולי משתנה בין הסוגים) אפשר להגיע למשכורת של 70-100₪ לשעה
זה שווה לך לבדוק בהמשך לשאלתך אם יש עוד דרכים להגדיל את ההשקעות (ע"י הגדלת ההכנסות והגדלת הדלתא בין ההכנסות להוצאות)

תלוי איזו הנדסה, באיזה איזור, אם יש ניסיון קודם וכו'.
בהנדסת מכונות אומרים אמן לכל ראיון עבודה ואם מתקבלים, אז בכלל. במיוחד באיזור גוש דן-השרון.
הטווח נע על 40-55, אין לי שום מכר שקיבל יותר מ-55.
(אם למישהו יש הצעות, תיבת ההודעות שלי פתוחה :lol: *shameless plug*)

האם העבודה היא בתחום?
זה שווה לך לבדוק בהמשך לשאלתך אם יש עוד דרכים להגדיל את ההשקעות (ע"י ***** ההכנסות והגדלת הדלתא בין ההכנסות להוצאות)
העבודה שלי הייתה הימור. היא דלת כניסה לעולם מרתק שאני עדיין לא בטוח לגבי אם אני רוצה להיות מועסק בו ולכן זו סוג של התנסות מיוחדת בעבורי.
זו יכולה להתברר כ"טעות" אם בסוף אני ארצה לשנות תחום אבל זו טעות שאני מוכן לספוג בגלל שאני עדיין סטודנט והפער בין המשכורות הוא לא כזה גבוה כשמדובר בשכר שעתי לכמות מאוד מוגבלת של שעות (מה שגם יש יתרונות למשרה שלי שאין במשרות אחרות וקשה לתמחר אותן בכסף).

עדכון קצת שונה הפעם...
כאמור, חוויתי אבידות בתקופה האחרונה של חיי:
דוד קרוב מאוד, כמו אבא שני, נפטר.
בת הזוג נפרדה ממני. היינו ביחד 7 שנים, ואהבנו מאוד, היו גם דיבורים על חתונה והמשך הזוגיות. סובל משברון לב עצום ומודה שפשוט לא מצליח לי עם נשים...
הוריי בני 70~. אני מדגדג את ה30 מלמטה. החישוב די פשוט ולאחרונה התחילו כל מיני מחשבות על "היום שאחרי" אחרי לכתם.
אני שבור. לא בדיכאון ברמה שלא מצליח לקום מהמיטה בבוקר, אבל מחשבות שמתחילות להופיע יותר במהלך היום. אני מניח שכולם חושבים מחשבות כאלה מדי פעם ולדעתי אני עדיין באיזור הלגיטימי והטבעי.

הקשר שלי איתם הוא די טוב. הם אמנם יטענו שאני לא מדבר איתם מספיק כמו כל הורים פולניים טובים, אבל בסך הכל הקשר שלי איתם הוא טוב, ואני מבין ויודע שזו זכות גדולה. לא פעם יצא לי לזרוק להם שהלוואי ואהיה הורה כמוהם, ואני באמת מאחל לעצמי את זה, בספק אם הם בכלל זוכרים שאמרתי.
אני מתייעץ איתם לגבי הרבה מההחלטות שלי. לא בקטע תלותי, אם כי אולי בסוף כן יש איזו השפעה ותלות במידה מה, אבל גם כי הם בעלי נסיון חיים עשיר מאוד.
אני לא אובייקטיבי בתור הבן שלהם אבל אני חושב שהם הצליחו לא רע בחיים: הם משתכרים לא רע, הקימו משפחה לתפארת וחיים בתנאים טובים - אולי אפילו מעל הממוצע. אז איך זה שלא אתייעץ איתם לגבי קבלת אי-אילו החלטות?
תוהה לעצמי איך אצליח לחיות טוב מבלי שני ''היועצים'' הכי טובים ומנוסים שחיים איתי...

ואולי הקושי הוא נובע גם ה"לבד". אחת האבידות שתיארתי זה אובן בת זוג. אני כבר תקופה ממושכת רווק אחרי תקופה ארוכה מאוד שהייתי בזוגיות, שם לקחנו חלק מהחלטות ביחד.
לזוגות בקשר ארוך או בנישואים אולי יותר "קל" לקבל אובדן של קרוב.
יש לי חברים תומכים ומשפחה מורחבת - שכנראה יהיו לחבק ולעודד, אבל זה לא אותו דבר...

אני כאילו רוצה לשאול שאלה, אבל אני לא יודע מהי, ובו בזמן - יש לי כ"כ הרבה שאלות...

ובעניינים אחרים:
* ניסיתי להיכנס לכושר. זאת גם סוג של השקעה לטווח ארוך. ההבדל בין כושר לתיק השקעות (שלי לפחות) זה שבכושר צריך להיות אקטיבי כשבתיק ההשקעות צריך להיות פאסיביים. שניהם קשים.
* מתחיל לחשוב קצת על האפיק הקידומי בעבודה. נראה מה ילד יום. הלידה, בכל אופן, צריכה להיות בחודשים הקרובים מכיוון שהחוזה שלי מסתיים בקרוב.
*תואר שני כנראה לא כל הפרק אם כי מאוד הייתי רוצה
* התחלתי ללמוד ערבית מדוברת. זה נחמד אבל לצערי לא מצליח לזכור הרבה, אולי כי לא מתרגל מספיק.
*ממשיך להפקיד טיפות לתיק ההשקעות.

נערך לאחרונה ב:
עדכון קצת שונה הפעם...
כאמור, חוויתי אבידות בתקופה האחרונה של חיי:

הוריי בני 70~. אני מדגדג את ה30 מלמטה. החישוב די פשוט ולאחרונה התחילו כל מיני מחשבות על "היום שאחרי" אחרי לכתם.
אני שבור. לא בדיכאון ברמה שלא מצליח לקום מהמיטה בבוקר, אבל מחשבות שמתחילות להופיע יותר במהלך היום. אני מניח שכולם חושבים מחשבות כאלה מדי פעם ולדעתי אני עדיין באיזור הלגיטימי והטבעי.

הקשר שלי איתם הוא די טוב. הם אמנם יטענו שאני לא מדבר איתם מספיק כמו כל הורים פולניים טובים, אבל בסך הכל הקשר שלי איתם הוא טוב, ואני מבין ויודע שזו זכות גדולה. לא פעם יצא לי לזרוק להם שהלוואי ואהיה הורה כמוהם, ואני באמת מאחל לעצמי את זה, בספק אם הם בכלל זוכרים שאמרתי.
אני מתייעץ איתם לגבי הרבה מההחלטות שלי. לא בקטע תלותי, אם כי אולי בסוף כן יש איזו השפעה ותלות במידה מה, אבל גם כי הם בעלי נסיון חיים עשיר מאוד.
אני לא אובייקטיבי בתור הבן שלהם אבל אני חושב שהם הצליחו לא רע בחיים: הם משתכרים לא רע, הקימו משפחה לתפארת וחיים בתנאים טובים - אולי אפילו מעל הממוצע. אז איך זה שלא אתייעץ איתם לגבי קבלת אי-אילו החלטות?
תוהה לעצמי איך אצליח לחיות טוב מבלי שני ''היועצים'' הכי טובים ומנוסים שחיים איתי...

ואולי הקושי הוא נובע גם ה"לבד". אחת האבידות שתיארתי זה אובן בת זוג. אני כבר תקופה ממושכת רווק אחרי תקופה ארוכה מאוד שהייתי בזוגיות, שם לקחנו חלק מהחלטות ביחד.
לזוגות בקשר ארוך או בנישואים אולי יותר "קל" לקבל אובדן של קרוב.
יש לי חברים תומכים ומשפחה מורחבת - שכנראה יהיו לחבק ולעודד, אבל זה לא אותו דבר...

אני כאילו רוצה לשאול שאלה, אבל אני לא יודע מהי, ובו בזמן - יש לי כ"כ הרבה שאלות...

ובעניינים אחרים:
* ניסיתי להיכנס לכושר. זאת גם סוג של השקעה לטווח ארוך. ההבדל בין כושר לתיק השקעות (שלי לפחות) זה שבכושר צריך להיות אקטיבי כשבתיק ההשקעות צריך להיות פאסיביים. שניהם קשים.
* מתחיל לחשוב קצת על האפיק הקידומי בעבודה. נראה מה ילד יום. הלידה, בכל אופן, צריכה להיות בחודשים הקרובים מכיוון שהחוזה שלי מסתיים בקרוב.
*תואר שני כנראה לא כל הפרק אם כי מאוד הייתי רוצה
* התחלתי ללמוד ערבית מדוברת. זה נחמד אבל לצערי לא מצליח לזכור הרבה, אולי כי לא מתרגל מספיק.
*ממשיך להפקיד טיפות לתיק ההשקעות.
תודה על העדכון.

- תנסה להיות נוכח בחיים, בדברים שאתה עושה ביום-יום. אתה באחלה מקום בחיים. אתה מקבל אחלה החלטות, ואתה בכיוון טוב. זוגיות תגיע שוב, והחיים ממשיכים.

להיות נוכח ולהעריך את הדברים הפשוטים ביום יום יכולים קצת להוריד מעמסה מהמוח שמנסה כל הזמן לחשוב על 10 דברים בו זמנית.

- לעשות 3 אימונים בשבוע של שעה זה לא קצת אבל באמת השקעה לטווח ארוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 21
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 62
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ל יומן מסע שלי - לשם ובחזרה יומני מסע אישיים 37
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ו יומן מסע אישי - שלב א' יומני מסע אישיים 4
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35