• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי

Flitstone

משתמש רשום
דירוג
1
24.10.21

שבוע טוב!
אציג את עצמי ובת הזוג שלי בקצרה:
בן 28, מהנדס תוכנה, סיימתי תואר ממש עכשיו, אני עובד בערך חודשיים (משרה ראשונה כמתכנת), וכרגע המשכורת ההתחלתית שלי עומדת על 12,500 ש"ח נטו.
בת הזוג שלי (מאורסים) בת 26, עובדת בתחום העיצוב ומשכורתה עומדת על 5,000 ש"ח נטו.
כלומר - יחד אנו מרוויחים בערך 17,500 ש"ח נטו.
אנו חיים כשנתיים ביחידת דיור אצל ההורים של בת הזוג שלי. זו יחידה לא רעה בכלל, 4 חדרים עם מרפסת גדולה, כחצי ק"מ מהים.
בבעלותנו דירה חדשה, 5 חדרים, כרגע משכירים אותה ב5600 ש"ח לחודש. שוויה עומד על 2-2.5 מיל' ש"ח בערך.
המשכנתא שאנו משלמים עבורה כרגע עומד על 1500-2000 ש"ח, ונשאר עוד מספר שנים לסיומה (לצערי הנתונים האלו לא מדויקים כי אינם ברשותי כרגע מסיבות אישיות, אך הסטייה לא גדולה, וכנראה מדובר בשנים בודדות עד סיום המשכנתא).

נקודות לייעוץ:

1. האם השקעה של 3500 ש"ח בחודש במדד כמו S&P 500 הוא כדאי לדעתכם? ההתיחסות היא עבור: *השקעה ל5 שנים. *השקעה ל10 שנים. *השקעה ל15 שנים.

2. כרגע באפשרותנו לרכוש בית פרטי (כלומר, רכישת שטח + בית, כאשר חלק מהבית כולל יחידת דיור אוטונומית שאפשר חוקית להשכיר מבלי הרחבות/בנייה נוספת) במחיר של 3,900,000 ש"ח. נכון, אכן מדובר בסכום גבוה ביותר, במיוחד לזוג צעיר. הנקודות שחשוב לי להדגיש הן:
* אני מודע למשמעות של עליית ערך הנכס, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבית צמוד קרקע, כאשר השטחים הזמינים לבנייה בארץ הולכים ואוזלים, במיוחד במקומות אטרקטיביים.
* השטח בישוב אטרקטיבי למדי בשרון (אוכלוסיה במעמד סוציו-אקונומי די גבוה וכו').
* יש באמתחתנו הון עצמי שיאפשר לנו לבצע את העסקה הזו.
אולם!
-
יתכן כי ההון הראשוני לא יספיק, וזה אומר שנצטרך למכור את נכס הנדל"ן שברשותנו כדי לאפשר קניה של השטח והבית, מה גם שבית נוסף דורש הון עצמי גבוה יותר (באחוזים, אני חושב ש-50% במקום 30% משווי הנכס).
בגדול ישנן 3 אפשרויות:
א. למכור את הנכס הישן ולקנות את החדש - יאפשרו מגורים עבורנו והשכרה של היחידה.
ב. לא למכור את הנכס הישן, ולקנות נכס אחר זול יותר (דירה בפריפריה או משהו בסגנון), ולהשכיר גם אותה.
ג. כל אפשרות אחרת שנראית לכם סבירה/נכונה/כדאית.

(בגודל, עושה רושם שאפשרות ב' היא הכדאית, וקל להבין למה אפשרות א' קורצת לי, כי מי לא רוצה להבטיח לעצמו בית פרטי + יחידת דיור במקום טוב לזוג צעיר?)

3. עם כל היתרונות שיש ביחידת דיור נפרדת, אנחנו מרגישים מעט חנוקים (נפשית).
יתרונות: אין הוצאות מלבד סל קניות בסופר וקניה של מוצרים אחרים.
חסרונות: עצמאות, צורך להתרחק מההורים ולחיות את החיים שלנו ב-100%, על כל המשתמע מכך.
מאוד קורץ לנו לעבור לתל אביב (כנראה הצפון הישן), מה שיקפיץ לנו בערך ב-10,000 ש"ח את סך כל ההוצאות. יש פה טרייד אוף בין ההנאה שלנו וההיתכנות לשיפור המצב המנטאלי שלנו כיחידים וכזוג, לצד מכלול הבחירות הכלכליות הנכונות שאנו יכולים לקחת.
היתרונות בתל אביב עבורנו: גרים ליד חברים, יש חיי לילה (ויום), שינוי לאוירה צעירה וקלילה, ותכלס כל היתרונות הטריויאלים של תל אביב
החסרונות בתל אביב: מרחיק אותי מהעבודה (שעה נסיעה ברכב לכיוון במקום חצי שעה, מצד שני יש רכבת), וכמובן סוגיית מחיר המחיה.
דיברנו על מעבר לערים סמוכות לתל אביב כמו ר"ג, גבעתיים, הרצליה וכו', אך המחירים שם לא רחוקים בכלל מאלו של תל אביב, ואנחנו לא מקבלים את מה שתל אביב מציעה. על כן, אני חושב שזה פחות הכיוון שלנו (אם כי אנו לא שוללים כלום).

אני בדילמות והתלבטויות תקופה לא קצרה, רוצה להרגיש שאני עושה הכל נכון, משקיע היכן שצריך ויפה שעה אחת קודם. מצד שני, אני רוצה גם להנות מהדרך (ומהחיים!).

המטרה העיקרית שלי:
נכסים פיזיים וכאלו הקשורים לשוק ההון, כך שבטווח הקצר והארוך הכסף שלי יעשה כסף. טווח קצר - 2-3 שנים, טווח ארוך - 10-15 שנים.
אני מאוד אוהב לקרוא ולהעשיר את עצמי בכל תחום אפשרי. מסיום התואר קראתי (ועדיין קורא) את מאמרי הסולידית, "Rich Dad Poor Dad", כרגע קורא את "Latticework: The new investing" וכמובן שאשמח לכל הצעה נוספת לקריאה.

אשמח לקבל טיפים מכל מי שיכול/רוצה לתת.
תודה רבה ושבוע נפלא לכולכם.

בהצלחה!
- יש הרבה נקודות שלא ברורות ב100%, כמו אם כל ההון העצמי (והקודם) לדירות הוא נטו עזרה מההורים או לא, אבל בכל מקרה זה עניין אישי ולא הכי רלונטי (אלא אם כן אתם צריכים להחזיר בצורה כלשהי בעתיד את מה שקיבלתם)

א. נשמע שתצטרכו כ-מיליון וחצי משכנתא. שזה אפשרי עם המשכורת שלך. מצד שני, אתה מחליף את ההורים בדיירים שאתה צריך לדאוג לרווחתם, פלוס הלוואה ל25+ שנה. זה מרגיש לך יותר כיף?

ב. מה היתרונות שאתה רוצה בזה?
ג. להשקיע בשוק ההון? להחליט על מטרה קצת יותר קונקרטית לטווח הקצר והארוך. כל ההתלבטויות שאתה כותב עליהן זה דברים שמשנים את החיים ואת אורך החיים שלך.
אם אתה רוכש דירה בפריפריה אתה תצטרך ללכת לטפל בה כמה פעמים בשנה ולהגיע לשם מתל אביב, או ממקום אחר שתהיה בו. אם תרכוש בית קרקע, אתה תשים את כל ההון שלך עליו (פלוס הון שעוד לא שלך). אם אתם מעוניינים במשהו כזה מבחינת החיים, זה משהו שאפשר לכוון עליו. אבל זה לא דווקא הדבר הכי "כלכלי". זה יותר דרך חיים.

תנסה לדבר עם בת הזוג ולהיסגר על כיוון לפני שאתה מתחילים בתהליכים לא קלים.
מצד שני, אפשר גם לעשות את הדברים היותר קלים, כמו לקנות דירה להשקעה, או להשקיע בשוק ההון. זה הכי סולידי מבחינת החיים האישיים לדעתי.

בקיצור, אני לא חושב שרק עוד כמה אחוזי תשואה בטווח הארוך זה הדבר היחיד שצריך לעמוד לך מול העיניים. אתה הרי רוצה לחיות טוב. בו תגדיר מה לדעתך יהיה חיים טובים, וננסה לעזור להגיע לשם מבחינה כלכלית (או שנגיד לך שאתה מגזים ואתה צריך להוריד ציפיות כדי לא להיכנס לבור כלכלי)

כרגע המשכורת ההתחלתית שלי עומדת על 12,500 ש"ח נטו.
זה בסדר, אבל כדאי שתתכונן לרענן בשנה הקרובה (לא מאמין שבחברה הנוכחית ידעו לעדכן לך את המשכורת בהתאם לתנאי השוק)

ובדת בתחום העיצוב ומשכורתה עומדת על 5,000 ש"ח נטו.
היא שכירה? או עצמאית?

בבעלותנו דירה חדשה, 5 חדרים, כרגע משכירים אותה ב5600 ש"ח לחודש. שוויה עומד על 2-2.5 מיל' ש"ח בערך.
המשכנתא שאנו משלמים עבורה כרגע עומד על 1500-2000 ש"ח, ונשאר עוד מספר שנים לסיומה (לצערי הנתונים האלו לא מדויקים כי אינם ברשותי כרגע מסיבות אישיות, אך הסטייה לא גדולה, וכנראה מדובר בשנים בודדות עד סיום המשכנתא).
אני מבין שמישהו (ההורים) עזרו עם הרכישה הזו?
must be nice.

נקודות לייעוץ:
לא יועץ אבל:
1.
לטווח של 15 שנים ומעלה, בהנחה שסיבולת הסיכון שלכם (בפן הפסיכולוגי) גבוהה, זו השקעה סבירה (אני אישית מעדיף לפזר על השוק העולמי ולא באמצעות s&p 500 אבל מודה שההבדלים ככל הנראה קטנים)
2.
יש באמתחתנו הון עצמי שיאפשר לנו לבצע את העסקה הזו.
must be nice.
לגבי אופציה עדיפה אני אישית לא הייתי הולך על נדל"ן במצבכם אבל זה אני.
את הסכום הזה (מה שבאמת יש לכם נזיל, לא משכנתא / מכירת נכס קיים) הייתי מכניס במקומכם לשוק ההון.
לא ברור לי מה הסכום שיש לכם פנוי אבל אם מה שעוצר אתכם זה הפחד להיכנס עם כל הכסף במכה (שזה פחד שקיים גם כשקונים דירה, לא?) אז תכניסו במנות.
3.
אני לא מבין למה מ"אנחנו לא רוצים לגור בחצר האחורית של ההורים" אתם חייבים לקפוץ ל"אנחנו רוצים לחיות במרכז של המרכז".
לא תעדיפו נניח לעבור לגור באותה עיר שאתם גרים כיום אבל מרחק של כמה דקות נסיעה מההורים? מבחינת עצמאות תהיה לכם עצמאות, מבחינת הוצאות נלוות (לא רק שכר דירה, גם מה שתחסכו בבילויים כל ערב ובהזמנות מיותרות של אוכל שווה כסף) תוכלו להמשיך לחסוך המון.

בטווח הקצר אין מתכון בטוח להרוויח (חוץ ממשכורת וגם זה בערבון מוגבל).

בהצלחה!

בהצלחה!
- יש הרבה נקודות שלא ברורות ב100%, כמו אם כל ההון העצמי (והקודם) לדירות הוא נטו עזרה מההורים או לא, אבל בכל מקרה זה עניין אישי ולא הכי רלונטי (אלא אם כן אתם צריכים להחזיר בצורה כלשהי בעתיד את מה שקיבלתם)

א. נשמע שתצטרכו כ-מיליון וחצי משכנתא. שזה אפשרי עם המשכורת שלך. מצד שני, אתה מחליף את ההורים בדיירים שאתה צריך לדאוג לרווחתם, פלוס הלוואה ל25+ שנה. זה מרגיש לך יותר כיף?

ב. מה היתרונות שאתה רוצה בזה?
ג. להשקיע בשוק ההון? להחליט על מטרה קצת יותר קונקרטית לטווח הקצר והארוך. כל ההתלבטויות שאתה כותב עליהן זה דברים שמשנים את החיים ואת אורך החיים שלך.
אם אתה רוכש דירה בפריפריה אתה תצטרך ללכת לטפל בה כמה פעמים בשנה ולהגיע לשם מתל אביב, או ממקום אחר שתהיה בו. אם תרכוש בית קרקע, אתה תשים את כל ההון שלך עליו (פלוס הון שעוד לא שלך). אם אתם מעוניינים במשהו כזה מבחינת החיים, זה משהו שאפשר לכוון עליו. אבל זה לא דווקא הדבר הכי "כלכלי". זה יותר דרך חיים.

תנסה לדבר עם בת הזוג ולהיסגר על כיוון לפני שאתה מתחילים בתהליכים לא קלים.
מצד שני, אפשר גם לעשות את הדברים היותר קלים, כמו לקנות דירה להשקעה, או להשקיע בשוק ההון. זה הכי סולידי מבחינת החיים האישיים לדעתי.

בקיצור, אני לא חושב שרק עוד כמה אחוזי תשואה בטווח הארוך זה הדבר היחיד שצריך לעמוד לך מול העיניים. אתה הרי רוצה לחיות טוב. בו תגדיר מה לדעתך יהיה חיים טובים, וננסה לעזור להגיע לשם מבחינה כלכלית (או שנגיד לך שאתה מגזים ואתה צריך להוריד ציפיות כדי לא להיכנס לבור כלכלי)

0. אין צורך להחזיר את ההון העצמי.
א.הלוואה ל25+ שנה לא נשמע כמו דבר כיף, גם לא דאגה לרווחת דיירים. מצד אחר, שווי הנכס עולה משמעותית בסיום הבנייה, ובישובים מסוג זה לא נשארו הרבה קרקעות, מה שיכול בהחלט להעלות משמעותית את מחיר הנכס, במידה ונרצה להשכיר אותו/למכור אותו (אם כי הייתי בהחלט רוצה לגור בו). בנוסף, דאגה לרווחת דיירים היא הכנסה נוספת (אמנם לא פסיבית לחלוטין, אבל יותר פסיבית ממשרה מלאה). אני מסכים איתך שזו דילמה.
ב. אני מניח שהתכוונת למגורים בתל אביב, אז קרבה לחברים, שינוי אוירה לצעירה יותר וחיי יום ולילה שמייחדים את תל אביב.

בת הזוג שלי מאוד רוצה בית צמוד קרקע, היא לגמרי רואה את העתיד שלנו שם, גידול ילדים ואזור באמת טוב.
מה שלקחתי מהטיפים שלך הם שאמנם התוכנית שלי לא אידיאלית כלכלית, אך היא לא רעה, במיוחד אם זה תואם את דרך החיים בפאן פסיכולוגי (שתוענק ע"י רכישת בית צמוד קרקע).

תודה רבה לך על התגובה!

זה בסדר, אבל כדאי שתתכונן לרענן בשנה הקרובה (לא מאמין שבחברה הנוכחית ידעו לעדכן לך את המשכורת בהתאם לתנאי השוק)

היא שכירה? או עצמאית?

אני מבין שמישהו (ההורים) עזרו עם הרכישה הזו?
must be nice.

לא יועץ אבל:
1.
לטווח של 15 שנים ומעלה, בהנחה שסיבולת הסיכון שלכם (בפן הפסיכולוגי) גבוהה, זו השקעה סבירה (אני אישית מעדיף לפזר על השוק העולמי ולא באמצעות s&p 500 אבל מודה שההבדלים ככל הנראה קטנים)
2.

must be nice.
לגבי אופציה עדיפה אני אישית לא הייתי הולך על נדל"ן במצבכם אבל זה אני.
את הסכום הזה (מה שבאמת יש לכם נזיל, לא משכנתא / מכירת נכס קיים) הייתי מכניס במקומכם לשוק ההון.
לא ברור לי מה הסכום שיש לכם פנוי אבל אם מה שעוצר אתכם זה הפחד להיכנס עם כל הכסף במכה (שזה פחד שקיים גם כשקונים דירה, לא?) אז תכניסו במנות.
3.
אני לא מבין למה מ"אנחנו לא רוצים לגור בחצר האחורית של ההורים" אתם חייבים לקפוץ ל"אנחנו רוצים לחיות במרכז של המרכז".
לא תעדיפו נניח לעבור לגור באותה עיר שאתם גרים כיום אבל מרחק של כמה דקות נסיעה מההורים? מבחינת עצמאות תהיה לכם עצמאות, מבחינת הוצאות נלוות (לא רק שכר דירה, גם מה שתחסכו בבילויים כל ערב ובהזמנות מיותרות של אוכל שווה כסף) תוכלו להמשיך לחסוך המון.

בטווח הקצר אין מתכון בטוח להרוויח (חוץ ממשכורת וגם זה בערבון מוגבל).

בהצלחה!

לא מפסיקים להגיד לי לדרוש יותר אחרי X זמן (מעט יחסית כמו שאמרת, שנה גג), אני עדיין מנסה לעכל את קנה המידה של ההכנסות בתחום הפיתוח o_o
בת הזוג שלי שכירה.
1. לקחתי לתשומת ליבי לעשות מחקר את השוק העולמי ולא להתפקס אך ורק על S&P.
2. ההון הוא במאות אלפים, שהם ניתנו לנו. להשקיע אותם בשוק ההון, למי שאינו מכיר את שוק ההון, נשמע כמו לשים את כל הביצים בסל אחד במקרה הטוב, והימור ברולטה על המספר 15 במקרה הרע. דווקא בגלל זה אני רוצה להשקיע בשוק ההון מההכנסות שלי, כדי להראות שכל מה שמתנהל בשוק ההון מגיע מהרווחים שלי, מהניסיון שלי, הסיכון שלי וכדומה - בצורה הכי אחראית שיכולה להיות (גם אם לטווח הארוך לשים את ההון בשוק ההון מבחינת תשואה יניב לי רווח גדול יותר).
3. בגדול, הרצון לחיות במקום אחר נובע מ-2 מקומות: להתרחק מההורים (הליך טבעי אצל בע"ח) ולהתרחק ממקום המגורים/הסביבה הטבעית של אחד מאיתנו (מה גם שאני לא אוהב את העיר שאנחנו גרים בה). חשבנו על מעבר למקומות אחרים, אבל המחירים שלהם לא רחוקים מאלו שיש בת"א. אם שכ"ד בת"א מבחינתנו לא יעלה על 5500 ש"ח, אז בגבעתיים/ר"ג למשל זה יכול להגיע ל4500 ש"ח, והדירות במחיר הזה באמת פח. ז"א זה לא שאני מקבל בת"א אשפה ובר"ג זהב טהור באותו המחיר, אז זה מרגיש לי כאילו זה לא באמת משתלם להתפשר על מיקום, כשהוא נמצא מסביב לתל אביב. למה לא ללכת על משהו שהוא רחוק יותר מתל אביב? כי ירגיש לי שזה יפספס את הפואנטה. הרצון לעבור מגיע 50% מלעזוב את הבית, ו50% מלחיות במרכז, בסביבה צעירה וקרובה לחברים שלי (שהם גרים שם עכשיו). נשמע כמו מעין תקופה וחוויה של פעם בחיים, אם כי שום דבר לא וודאי בחיים.
הערב אדבר עם בת הזוג שלי בנוגע לאפשרות באותה העיר (למרות שאני לא עף על זה ממה שהסברתי למעלה), ואשמע מה יש לה לומר בנושא.

אני מעריך את תגובתך ומודה לך שהקדשת לי מזמנך.

היי, הכותרת כאן היא ״חופש כלכלי״. זה כרוך גם בויתורים. אם זו אכן המטרה, ואתם מרגישים מאוד מחוייבים לזה - אז מציעה שתתמקד בעצות שניתנו כאן להשגת החופש הכלכלי.
במילים אחרות, שטח לבנייה בעלות גבוהה ממש זה עומד בסתירה למטרה המוצגת.
אני לא נצמדת לסמנטיקה אלא רק מנסה לכוון למהות מאחורי המילים ״חופש כלכלי״.

לא מפסיקים להגיד לי לדרוש יותר אחרי X זמן (מעט יחסית כמו שאמרת, שנה גג), אני עדיין מנסה לעכל את קנה המידה של ההכנסות בתחום הפיתוח o_o
:) ברוכים הבאים.

1. לקחתי לתשומת ליבי לעשות מחקר את השוק העולמי ולא להתפקס אך ורק על S&P.
לא יודע אם זה הנושא הראשון שהייתי לומד עליו במקומך, אבל זה כן משהו לחשוב עליו רגע לפני שמחליטים להשקיע בשוק ההון.

להשקיע אותם בשוק ההון, למי שאינו מכיר את שוק ההון, נשמע כמו לשים את כל הביצים בסל אחד במקרה הטוב
מזל שאתה לומד להכיר את שוק ההון לפני שאתה עושה את זה!
למשל, נראה לי שלקנות נכס נדל"ן (בלי פיזור סקטוריאלי / גיאוגרפי ועם כל הסכנות של נכס בודד) זה הרבה יותר "לשים את כל הביצים בסל אחד" מאשר להשקיע בקרן שמחקה את המדד העולמי (או את s&p 500).

הרצון לחיות במקום אחר נובע מ-2 מקומות: להתרחק מההורים (הליך טבעי אצל בע"ח)
א. לא אצל כל החיות זה תהליך טבעי (בפרט, בני אדם הם במקור חיות שבטיות, במקרים רבים ילדים נשארים בקרבת ההורים עד שההורים מתים. גם כיום יש תרבויות בהן נפוץ שילדים ממשיכים לחיות עם ההורים (למשל, שאחד מבני הזוג עובר לגור בבית המשפחה של השני/יה)
ב. לחיות במקום אחר אפשר גם באותה עיר (או בעיר אחרת שהיא לא במרכז של המרכז)
מה גם שאני לא אוהב את העיר שאנחנו גרים בה
זו כבר נניח סיבה יותר טובה לעבור לפחות לעיר אחרת.
אבל המחירים שלהם לא רחוקים מאלו שיש בת"א
שוב, אם לא תלך בהכרח למרכז אז כן, המחירים ממש רחוקים (נניח בחיפה תוכל להשיג דירה הרבה יותר גדולה בהרבה פחות כסף, וזה במרחק שעה ברכבת מתחנת השלום)
כי ירגיש לי שזה יפספס את הפואנטה
לא אם הפואנטה היא "אני לא אוהב את העיר שלי ולא רוצה לגור קרוב להורים" :)
50% מלחיות במרכז
אוקיי, זו פעם ראשונה שאתה מזכיר את זה כשיקול בהחלטה לעבור דירה (עד עכשיו אמרת "להתרחק מההורים")
אם אתם רוצים לחיות במרכז אז לכו על זה, אני אישית הייתי מחכה עד שהייתי יותר מתייצב כלכלית במקומכם אבל זה אני, אני יחסית זהיר.
נשמע כמו מעין תקופה וחוויה של פעם בחיים
אני חושב שככל שתקטין את התלות בין המקום שאתה גר בו ל"חוויה" שלך, יהיו לך חיים יותר יפים.
אפשר לגור במרכז של תל אביב ולהרגיש בדידות ואפשר לגור בכפר נוודים בגליל ולהרגיש מאושר.
(לצורך ההגינות אני אגיד שאפשר גם לגור במרכז תל אביב ולהיות מאושר ואפשר לגור בכפר נוודים בגליל ולהרגיש מנותק מהסביבה).

הערב אדבר עם בת הזוג שלי בנוגע לאפשרות באותה העיר
ממש לא חייב באותה העיר.
אני מאמין שאם "לגור במרכז" יורד מרשימת הדרישות, תוכלו למצוא המון ערים / ישובים שיתאימו לצרכים שלכם והם לא העיר בה אתם גרים.

לא הייתי יוצא באמירה כזו נחרצת על סמך שכר הנטו. שלא נגיע למצב שאנחנו משווים תפוזים לתפוחים ועושים שטויות.
צריך לסכום כמה כסף העבודה מכניסה מידי חודש כולל הטבות, הפרשות לפנסיה וקה"ש, RSU או אופציות, ושאר ירקות כמו מנוי למכון כושר ע"ח מעסיק וכאלה - ואז יש לנו פרמטר להשוואה.

כמו כן, פות"ש כלל לא ציין את אחוז החיסכון שלו. ככל שאחוז החיסכון גבוה יותר כך יש לו יותר חופש לשקלל גם פרמטריים שאינם כמותיים כמו עניין, צבירת ניסיון בתחום, איכות האנשים, איזון בית עבודה וכו'.

לא הייתי יוצא באמירה כזו נחרצת על סמך שכר הנטו.
כמובן שלקחתי בחשבון עוד נתונים, נניח שהוא בוגר תואר טרי (כלומר ללא ניסיון), את התיאור שלו לגבי הוצאות והכנסות שיש להם כזוג, ואת הכותרת של הפוסט.

חשבנו על מעבר למקומות אחרים, אבל המחירים שלהם לא רחוקים מאלו שיש בת"א. אם שכ"ד בת"א מבחינתנו לא יעלה על 5500 ש"ח, אז בגבעתיים/ר"ג למשל זה יכול להגיע ל4500 ש"ח, והדירות במחיר הזה באמת פח. ז"א זה לא שאני מקבל בת"א אשפה ובר"ג זהב טהור באותו המחיר, אז זה מרגיש לי כאילו זה לא באמת משתלם להתפשר על מיקום, כשהוא נמצא מסביב לתל אביב.
קפץ לי בעין.
הסתכלת על מחירי שכירות היום בתל אביב? מאוד קשה למצוא פחון אשפה בחוץ מ6000 שח, ורוב האנשים שאני מכיר שלא גרים בפחון אשפה משלמים יותר מזה.
ההבדל הוא כן יותר גבוהה. זה מאוד תלוי מה אתם מחפשים. (כמה חדרים וכו')

קפץ לי בעין.
הסתכלת על מחירי שכירות היום בתל אביב? מאוד קשה למצוא פחון אשפה בחוץ מ6000 שח, ורוב האנשים שאני מכיר שלא גרים בפחון אשפה משלמים יותר מזה.
ההבדל הוא כן יותר גבוהה. זה מאוד תלוי מה אתם מחפשים. (כמה חדרים וכו')
חבר חיפש מחליפים לדירת 50 מ"ר משופצת, בקומה שלישית בלי מעלית, ב6700.
תל אביב עיר זרה לי, אז אני לא יכול למקם אותו על המפה אבל המחיר נשמע לי הזוי.

חבר חיפש מחליפים לדירת 50 מ"ר משופצת, בקומה שלישית בלי מעלית, ב6700.
תל אביב עיר זרה לי, אז אני לא יכול למקם אותו על המפה אבל המחיר נשמע לי הזוי.
המילה "משופצת" בעיר הזו הוא בכלל בונוס גדול. בהרבה דירות שראיתי יש חורים בקירות ונזילות כאלה ואחרות שבעלי הדירות לא רוצים לתקן.בתור השוכרס אם אתה רוצה אתה יכול לצאת מהדירה, היא תילקח ע"י מישהו אחר ביום-יומיים במקסימום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 35
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 15
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 21
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 53
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
ל יומן מסע שלי - לשם ובחזרה יומני מסע אישיים 37
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ו יומן מסע אישי - שלב א' יומני מסע אישיים 4
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
M ניוד קופת IRA - עמלת "העברת יומן לבנק זר" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18