• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חייל לקראת תיק השקעות ראשון

ישראל ישראלי 2

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לכולם :)

אני קורא וותיק של הבלוג אך מסיבות שונות (בעבר - מחסור בכסף, כיום - מחסור בזמן) מעולם לא נכנסתי רשמית לתחום.

אני עומד להיכנס לקבע וכעת אני בבידוד כך שהחלטתי שזה שעת כושר להרטיב קצת את הרגליים. כקורא ותיק באתי להתחיל עם המון ביטחון אך במהרה נתקלתי בכמה מכשולים ושאלות שהחזירו אותי לקרקע, ואני ממש אשמח לעזרה (לא ייעוץ או המלצות). מצטער אם חלק מן השאלות טריביאליות או שהופיעו בעבר, באמת ניסיתי לחפש לבד ולא מצאתי.

התוכנית:
כניסה התחלתית של 20K. לאחר מכן תלוי בהאם ואיפה אני אחתום עוד קבע ככה"נ הוספה של 2-3K כל חודש למשך כשנה שלאחריה בתקווה אתחיל ללמוד/לטייל.
מודה כי אין לי כעת מטרה מוגדרת ברורה, אך בטווח הקצר אני יוכל לממן לעצמי את הטיול והלימודים בעזרת מה שאני אשאיר בצד כך שאני מעוניין להשקיע לטווח הארוך, תאורטית עד הפרישה.
בגלל שאני צעיר ולא צריך את הכסף לזמן הקרוב הלכתי על הקצאת נכסים אגרסיבית. בו זמנית, אני לא עומד להישאר בבידוד לעד והתפקיד שלי מאוד אינטנסיבי כך שאני רוצה תיק פשוט וקל לתחזוק. מה שיצא לי:

25% קרן מחקה S&P500 של בלאקרוק:
אשס.חוץ SPX 500
מס’ נייר 1159250
דמי ניהול 0.07

25% קרן מחקה MSCI Europe של בלאקרוק
אשס.חוץ MSCIEURO
מספר נייר: 1159094
דמי ניהול 0.07

25% קרן מחקה של ת"א 125 - לא החלטתי עדיין איזה, מוסבר בהמשך.

25% קרן מחקה אג"ח ממשלתי - כנ"ל

השאלות:
  • לא מצאתי מקום עדכני בו יש השוואה של הפרטים בין בתי ההשקעות בישראל. אשמח להכוונה איפה לחפש או לסקירה כללית של היתרונות והחסרונות של המקומות המרכזיים.
  • מבחינת בתי השקעות בחו"ל, לא הצלחתי להבין את היתרונות והאם זה רלוונטי בסכומי ההשקעה שלי?
  • כאמור אני עומד להיכנס לקבע בקרוב ולפתוח קרן השתלמות, האם כדאי שהיא תהיה באותו בית השקעות?
  • כמה אני יכול להתמקח עם הסכומים שלי, והאם יהיה אפשר לשנות את התנאים בהמשך ככל שהתיק יגדל?
  • אני זוכר שקראתי בבלוג שאפשר להוזיל עלויות על ידי קניית הקרנות של בית ההשקעות שלי, אך אני לא מוצא את המאמר עכשיו, האם זה משמעותי באמת? זה הסיבה למה לא בחרתי עדיין את הקרנות של ת"א 125 והאג"ח.
  • בקרנות האג"ח, איזה יתרונות יש לצמודי מדד? קראתי את כך "כך-תשקיעו-בזול-מהדורת-2017" ו-"קרנות-מחקות-המדריך-השלם-א" אך לא הצלחתי להבין מה עדיף עבורי.
מצטער על החפירה ותודה רבה על העזרה! :)

25% קרן מחקה של ת"א 125 - לא החלטתי עדיין איזה, מוסבר בהמשך.
למה אתה מקצה פלח כל כך גדול מהתיק לישראל? המשקל של הבורסה הישראלית בעולם הוא פחות מאחוז, ואתה יוצר פה חשיפת יתר לשוק הישראלי. האם זה מסיבה מסוימת?

• לא מצאתי מקום עדכני בו יש השוואה של הפרטים בין בתי ההשקעות בישראל. אשמח להכוונה איפה לחפש או לסקירה כללית של היתרונות והחסרונות של המקומות המרכזיים.
אתה יכול להתחיל מהשרשור הנעוץ פה בפורום.
בגדול בישראל יש 4 בתי השקעות (מיטב דש, אקסלנס, פסגות ו-IBI). מבחינת ממשק ופונקציונליות הם די דומים, וההבדלים העיקריים הם בעמלות ובשירות. אתה יכול לעשות סקר שוק ביניהם, לראות איזה בית השקעות ייתן לך עמלות יותר טובות, ולחפש פה בפורום אם למישהו יש תלונות על בית השקעות מסוים.

• מבחינת בתי השקעות בחו"ל, לא הצלחתי להבין את היתרונות והאם זה רלוונטי בסכומי ההשקעה שלי?
היתרונות הם בעיקר דמי ניהול נמוכים יותר וכמה אפשרויות שבתי השקעות בארץ לא מספקים (מכירה בשכבות, מינוף זול יותר, מערכת מסחר מתקדמת יותר).
מצד שני, בברוקר מחו"ל לא תוכל להשקיע בבורסה הישראלית (אג"ח ממשלתי למשל), אז תצטרך לעשות שינויים בתיק או לפתוח חשבון נוסף בברוקר ישראלי בשביל זה. בנוסף, אם תמכור ניירות תצטרך לדווח עצמאית למס הכנסה.
בהנחה שאתה משקיע לטווח ארוך, ובסכומים שאתה משקיע כרגע, אני לא חושב שבית השקעות בחו"ל יספק לך איזשהו פיתרון. בכל מקרה, תמיד תוכל לעבור בעתיד לבית השקעות בחו"ל עם כל ההשקעות שלך בלי אירוע מס, אז לדעתי אין סיבה לדאוג לזה עכשיו.

• כאמור אני עומד להיכנס לקבע בקרוב ולפתוח קרן השתלמות, האם כדאי שהיא תהיה באותו בית השקעות?
לא משמעותי. במיוחד שבקבע יש לך תנאים מועדפים (דמי ניהול) בקרנות השתלמות בחברות שעובדות עם הצבא, אז כנראה שעדיף ללכת עם אותם בתי השקעות (אגב, אם זה לא השתנה מהזמן שלי, רק החל מהשנה השלישית בקבע יש לך באמת קרן השתלמות... בשנה הראשונה אין הפקדות ובשנה השנייה יש הפקדה אפסית רק כדי ליצור ותק. אז אין לך עדיין מה להתעסק בזה).

• כמה אני יכול להתמקח עם הסכומים שלי, והאם יהיה אפשר לשנות את התנאים בהמשך ככל שהתיק יגדל?
תמיד כדאי לנסות להתמקח. בפרט, יש בשרשור הנעוץ פה דמי ניהול שחברי הפורום הצליחו להשיג בבתי השקעות שונים, אז לא יזיק להעלות את המספרים האלה ולנסות לבקש מהם להשוות.
ברגע שיש לך כבר תיק אצל הברוקר זה בד"כ קשה מאוד להתמקח ולשפר תנאים.
מה שכן, אחת העמלות החשובות היא עמלת העברת ניירות ערך - אם אתה יכול להעביר ניירות ערך בסכום נמוך או בחינם אז אין שום דבר שעוצר אותך בעתיד מלעבור לבית השקעות אחר שיציע לך תנאים יותר טובים.

• אני זוכר שקראתי בבלוג שאפשר להוזיל עלויות על ידי קניית הקרנות של בית ההשקעות שלי, אך אני לא מוצא את המאמר עכשיו, האם זה משמעותי באמת? זה הסיבה למה לא בחרתי עדיין את הקרנות של ת"א 125 והאג"ח.
לא מכיר משהו כזה... אולי אחרים בפורום ידעו לשפוך על זה יותר אור.

תודה רבה על התשובה :)

הנחתי שיעירו לי על החשיפה לשוק הישראלי, אם אני אהיה כנה הסיבה העיקרית היא פשטות ופסיכולוגית של "להרגיש בבית". מבחינת טיעונים לוגים - לא מצאתי קרן מחקה עולם עם דמי ניהול יותר זולים ורציתי לגדר מט"ח את החלק המנייתי של התיק לאור זאת שאני קונה את השאר דרך בלאקרוק.

מבחינת בתי השקעות באמת יש רק 4? ב מאמר "השוואת-בתי-השקעות-למסחר-עצמאי-בבורסה" מופיעים שישה ונאמר שגם זו רשימה חלקית, משהו השתנה מאז?

ואני אשים לב לעמלת העברת ניירות ערך - לא חשבתי על זה, תודה!

הנחתי שיעירו לי על החשיפה לשוק הישראלי, אם אני אהיה כנה הסיבה העיקרית היא פשטות ופסיכולוגית של "להרגיש בבית". /QUOTE]

רגשות והשקעות זה לא צירוף מוצלח.

ממליץ לך לקרוא קצת על הטיית הביתיות.

האם שקלת לחלק את ה25% האלו בין הS&P500 והMSCI Europe?

ככה תוכל לשמור על היחס מניות / אג"ח שבחרת בתיק.

לא ממליץ לא מייעץ וכו'

הנחתי שיעירו לי על החשיפה לשוק הישראלי, אם אני אהיה כנה הסיבה העיקרית היא פשטות ופסיכולוגית של "להרגיש בבית". מבחינת טיעונים לוגים - לא מצאתי קרן מחקה עולם עם דמי ניהול יותר זולים ורציתי לגדר מט"ח את החלק המנייתי של התיק לאור זאת שאני קונה את השאר דרך בלאקרוק.

רגשות והשקעות זה לא צירוף מוצלח. אני ממליץ לך לקרוא קצת על הטיית הביתיות.
נהרות של דיו אלקטרונית נשפכו על הנושא של גידור מט"ח ויש הרבה אנשים שסבורים שזה מיותר.

חוץ מ25% בת"א 125 זה נראה כתיק השקעות פשוט וטוב

בהצלחה

קראתי קצת על הטיית הביתיות ואני חושב אני אוריד למרות הכל את הת"א 125, כך זה גם יאפשר לי לחסוך טיפה בעמלות. תודה רבה על העזרה.
בנוגע לשאלה האחרונה - מהן הסיבות להעדפת אג"ח צמוד מדד? המשכתי לקרוא ועדיין לא מצאתי תשובה ברורה.
תודה :)

אגח קבוע נותן לך ריבית. נניח 1% לדוגמה. אם מדד המחירים לצרכן עלה ב2% (הייתה אינפלציה והכסף איבד 2% מערכו), זה אומר שהפסדת 1% במונחים ראליים (מונחי כח קנייה )

עכשיו, אגח צמוד למדד המחירים מבטיח לך אחוז מסויים מעל האינפלציה. כשיש חשש מאינפלציה עשויים לרצות לקנות אותם (הגנה מאינפלציה ) ואז מחיר האגח הצמוד עולה עד שאין טעם לקנות אותו ומגיעים לשיווי משקל.

אגח קבוע נותן לך ריבית. נניח 1% לדוגמה. אם מדד המחירים לצרכן עלה ב2% (הייתה אינפלציה והכסף איבד 2% מערכו), זה אומר שהפסדת 1% במונחים ראליים (מונחי כח קנייה )

עכשיו, אגח צמוד למדד המחירים מבטיח לך אחוז מסויים מעל האינפלציה. כשיש חשש מאינפלציה עשויים לרצות לקנות אותם (הגנה מאינפלציה ) ואז מחיר האגח הצמוד עולה עד שאין טעם לקנות אותו ומגיעים לשיווי משקל.
אז אם אני קונה אגח צמוד למדד שמבטיח לי תשואה ריאלית איפה הסיכון? בעצם שתהיה דיפלציה? הרי רוב הזמן יש רק אינפלציה ולשם גם מכוונים אז מה הסיכון פה בעצם?

אבל הסיכוי שהמדינה לא תעמוד בהתחייבות שואף ל0, זאת אומרת אז שבתכלס גם התשואה תהיה 0%?
אם אתה חושב שהוא שואף לאפס, אז כן, אין מבחינתך סיכון

רק שחבל שזה לא עובד ככה במציאות
לישראל יש דירוג חוב והוא נמדד על פי קריטריונים שמודדים סיכון

אל תשאל אותי, תשאל את העולם
העולם חושב כרגע שהוא "לא שואף לאפס"
ואנחנו לא בדיוק צופים שנות שיגשוג
כך ש...

זה לא תקף לכל סוגי האג"ח?
בנוסף נכון שהעבר לא בהכרח מצביע על העתיד אך כמעט תמיד יש אינפלציה. נשמע טוב מדי כדי להיות אמיתי כמעט... אני מפספס פה משהו?
אג"ח זאת התחייבות שיש לעמוד בה
העמידה בהתחייבות תלויה בכמה מיסים המדינה תגבה וכמה חוב חדש היא תייצר (=הדפסת כסף)

לכל מדינה את יהיכולת שלה לעמוד בהתחייבויותיה
וכל מדינה בעבר כבר הפגינה את יכולתה לא לשלם את מה שהיא חייבת

אני חושב שלא הסברתי את עצמי טוב, התכוונתי ספציפית להבדל בין אג"ח ריבית קבועה לבין אג"ח צמוד מדד. אם באג"ח צמוד מתחייבים לתשואה אחרי אינפלציה ובאג"ח רגיל לא, איזה סיבה יש לי להעדיף אג"ח רגיל? בשניהם הרי קיים הסיכון של אי עמידה בהתחייבות, האם הסיכון בצמוד מדד גבוה יותר?

האם הסיכון בצמוד מדד גבוה יותר?
לא גבוה יותר
פשוט אחר, כפי שציינת (דיפלציה)
כשהריבית היתה גבוהה יותר היו ביניהם גם הפרשים קלים בתשואות, אבל כרגע שניהם קרובים מאוד לאפס עד שלילי שזה לא ממש משנה (התשואה), רק הסיכון

הפער בין השקלי לצמוד מגלם את ציפיות האינפלציה במח''מ האגרת.
בגדול, אם אתה חושב שהאינפלציה תהיה גבוהה ממה שמתמחר השוק, אתה אמור להעדיף את הצמוד, ולהפך.
אם תסתפק בתמחור השוק ולא תשים כסף על כך שאתה יודע טוב יותר מה תהיה האינפציה בפועל, כנראה שתהיה אדיש והסביר יהיה לפצל בין שקלי לצמוד.
לצורך המחשה: נניח שהשוק חושב שבחמש השנים הקרובות תהיה אינפלציה ממוצעת של 1%, ונניח שממשלתי שקלי במח''מ 5 מניב 1%. צמוד מח''מ 5 במקרה כזה יסחר סביב 0%+מדד.
איפה תרוויח יותר בשקלי או בצמוד?
תלוי מה תהיה האינפלציה בפועל.
באחזקה ישירה לפדיון זה ממש ככה, בקרן סינטטית זה יהיה מאוד מושפע מצפי עתידי במהלך התקופה גם לשנים שלאחר מכן.
יש שאומרים, וכנראה צודקים, שלשקלי גם מתווספת פרמיית סיכון אינפציוני שמוערכת סביב 0.1%-0.2 לשנה. לא יודע אם זה נכון אחרי כמה שנים של דיפלציה, אבל אחרי טראומות היסטוריות של אינפלציה שיוצאת משליטה הצמוד נחשב היה מעט יותר סולידי וזה גם תומחר.

תודה רבה על התשובה המפורטת! אני רק רוצה לוודא שהבנתי:
אג"ח שקלי מתחייב להחזיר לי תשואה נומינלית קבועה כלשהי.
אג"ח צמוד מדד מתחייב להחזיר לי את האינפלציה (או דפלציה) לצד תשואה כלשהי כך שבמידה וציפיות האינפלציה יתממשו הרווח הסופי יהיה כמו בערך כמו באג"ח השקלי.
במידה והאינפלציה עולה על הציפיות, התשואה באג"ח צמוד מדד תהיה גדולה יותר, וההפך.
כמו כן, מאחר והסיכון לאינפלציה דוהרת גבוהה יותר מהסיכון לדפלציה חמורה, אג"ח צמוד מדד נחשב לבטוח יותר, ועל כן הוא גם יקר יותר.
דייקתי?

ושאלה אחרונה ולא קשורה: האם אני צריך להשאיר חלק מהתיק השקעות "בחוץ" על מנת לשלם על העמלות? מה קורה אם אני לא עושה את זה?

ושאלה אחרונה ולא קשורה: האם אני צריך להשאיר חלק מהתיק השקעות "בחוץ" על מנת לשלם על העמלות? מה קורה אם אני לא עושה את זה?
כן. אם אתה לא עושה את זה אתה תיכנס למינוס בחשבון ותשלם עליו ריבית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A חייל משוחרר לקראת עבודה ראשונה התפתחות אישית 23
פ כבר לא כל-כך חייל משוחרר, פני לאן? יומני מסע אישיים 43
WRLD הגירה לארה"ב - חייל משוחרר אוף טופיק 9
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
O צומת דרכים חייל משוחרר,כן ללמוד לא ללמוד ? התפתחות אישית 25
D חייל בן 19, קצת הלכתי לאיבוד מהאופציות ואני אשמח לקבל קצת הכוונה יומני מסע אישיים 4
T כמה גישות שאני, חייל ממוצע, מתלבט ביניהן שוק ההון 40
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ פתיחת קרן פנסיה חייל משוחרר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
הנולד הפרשה חודשית לחיסכון של חייל משוחרר צרכנות פיננסית 11
אחד שתוהה הרבה חייל משוחרר- תיק השקעות אישי/ קרן פנסיה/ קופת גמל?! שוק ההון 3
ד שיתוף חוזה השקעות של חייל משוחרר - אשמח לעזרה! שוק ההון 3
A פידבק על תיק השקעות של חייל מושחרר שוק ההון 22
H חייל משוחרר צרכנות פיננסית 2
Y חייל משוחרר בן 22, כיצד להתחיל? יומני מסע אישיים 5
A קרן מחקה מדד (חייל משוחרר) שוק ההון 134
O פתיחת עסק חייל משוחרר (קרן השתלמות- מהפיקדון) שוק ההון 9
H חייל משוחרר צרכנות פיננסית 10
ד להיות חייל סולידי יומני מסע אישיים 100
E שאלות של חייל משוחרר צרכנות פיננסית 6
D חייל משוחרר - מתלבט כיצד לחסוך לדירה ולפנסיה שוק ההון 3
O חייל משוחרר השקעה נזילה לטווח קצר - בינוני שוק ההון 27
A חסכון/השקעה חייל שוק ההון 19
yuvalnsn שאלה של חייל משוחרר שרוצה להשקיע שוק ההון 3
D חייל משקיע.. כנסו לטכס עצה שוק ההון 9
י חייל מבולבל שוק ההון 37
נ האם אני יכול לפתוח קופת גמל או קרן השתלמות בתור חייל? שוק ההון 5
Z חייל משוחרר מעוניין להשקיע שוק ההון 31
O כניסה לשוק ההון - חייל שוק ההון 24
avik דיון תיאורטי על חייל משוחרר. שוק ההון 26
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
N מס' שאלות לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 59
GeraltOfHaifa שלושה בתים ארה"ב אך ללא הון שיקלי, התכוננות נדרשת לקראת קנית נכס בארץ? נדל"ן 16
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
M הכנות לקראת הורדת ריבית שוק ההון 9
י ללמוד Excel לקראת תפקיד אנליסט (כלכלה) התפתחות אישית 3
K הנזלת מניות לקראת משכנתה של דירת הגרלה שוק ההון 3
צ חשבון בנק משותף - זוג לקראת חתונה צרכנות פיננסית 7
י השקעה דולרית לקראת רילוקיישן שוק ההון 2
מ לקראת משבר חוקתי פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 284
פיטר גריפין שאלות לקראת הדו״ח השנתי - עוסק פטור מיסים 8
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
J דיווח מאמצע מסע - לקראת גיל 50 יומני מסע אישיים 31
ט שקשוק מפחד לקראת כניסה לשוק ההון בסכום גבוה שוק ההון 62
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
פ פעולות לקראת סגירה של חשבון בנק צרכנות פיננסית 9

נושאים דומים

Back
למעלה