• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שיתוף חוזה השקעות של חייל משוחרר - אשמח לעזרה!

דוד המתחיל

משתמש רשום
הצטרף ב
6/1/21
הודעות
16
דירוג
6
אהלן חבר'ה!

אפתח בכך שאני קורא בשקיקה בחודשים האחרונים את הבלוג המעולה ודיונים מעשירים בפורום. אני עדיין מתחיל לחלוטין ולא השקעתי מעולם, אבל מרגיש שיש לי יחסית מספיק ידע כדי לעשות את טבילת האש שלי.

משתף איתכם את חוזה ההשקעות שלי, מודה שלקחתי השראה מתיקים אחרים ;), אשמח לכל הערה/הארה שלכם וכמובן עזרה בנוגע לשאלות הפתוחות שבחוזה.

פרופיל

חייל משוחרר בן 21, גר עם ההורים, עובד בחברה טכנולוגית קטנה ומרוויח 6200 בחודש (אחרי הורדות).
הכנסה חודשית פנויה: כ - 5,000 ש”ח.

אני מתכנן לנסוע לטיול בסוף השנה (דצמבר 21/ינואר 22) למספר חודשים ובאוקטובר 22 להתחיל ללמוד מדעי המחשב ככה'נ באוניברסיטת ת"א.

בנוסף, ייתכן שבעוד מספר חודשים (באזור מרץ-אפריל) אחפש עבודה אחרת ואשדרג את המשכורת, מצד שני כרגע אני עדיין גר בבית ועבודה אחרת תחייב אותי לעזוב את ההורים ולהתחיל לשלם שכ"ד (עקב האזור הנידח בו אני מתגורר) ולכן לא בטוח שאראה עליה משמעותית בהכנסה החודשית הפנויה.

יעד
מטרת העל שלי היא להגיע לעצמאות כלכלית עד גיל 45.
ככה'נ שאמשיך לעבוד גם אחרי גיל 45 אך בתקווה שאהיה מסוגל לבחור בעצמי באיזה אחוז משרה, באיזו מסגרת ובאילו תנאים.

כלים למימוש היעד

1) תיק השקעות פאסיבי.
2) חיסכון.

הקצאת נכסים בתיק ההשקעות

אפיק מנייתי – 100%

שיקולים בקביעת הרכב התיק (יכולת לספוג סיכון)

מעולם לא השקעתי בשוק ההון ולכן אני לא יודע להגיד איך אתנהג כשתהיה ירידה רצינית בשוק.

עם זאת, השקעתי הרבה זמן בחודשים האחרונים בקריאה על שוק ההון, שיטוטים בקבוצות פייסבוק ושיח עם אנשים שונים ואני מקווה שברגע האמת איישם את מה שקראתי ולא אצא בעת משבר.

כמו כן, אני צעיר מאוד וסכומי הכסף שאשקיע לפחות בהתחלה הם קטנים יחסית ואני יכול לספוג הפסד שלהם. עם השנים אשנה את הרכב התיק כך שהחלק האג"חי יוגדל ואולי אשלב מרכיב נוסף (אפיק נדל"ן/זהב).

בנוסף, אני מתכוון לשמור כמה אלפי שקלים בעו"ש שאוכל להסתדר איתם במקרה של מפולת בשוק ולא אתפתה למשוך + לסגור סכום מסוים בפק"מ שיהיה ללימודים.

שינויים צפויים בהרכב התיק

לא מתכנן שינויים דרמטים בשנים הקרובות. לאחר הלימודים וכשרמת ההכנסה תעלה אעשה מחשב מחדש בנוגע להקצאת הנכסים וייתכן שאגדיל את החלק האג'"חי בתיק ואפחית במעט את הסיכון. כמו כן, אני משער שבעתיד ארצה לקנות דירה והדבר יגרור שינויים בתיק.

מוצרי השקעה:

1. iShares MSCI ACWI UCITS ETF – 80% (לאחר שראיתי שמחיר דמי הניהול ירד ל-0.2% והבנתי שהאופציה הזו עדיפה על שילוב שלושת הקרנות השקליות של בלאקרוק)

2. אני מעוניין להגדיל את החלק בתיק שמושקע בכלכלת ארה"ב ולכן 20% הנוספים ילכו לקרנות השקליות של בלאקרוק – או 500 S&P או נסד"ק.

אחרי הרבה קריאה ושיטוט ארוך בפורום (פה המקום להודות לכם על כל הידע המטורף שאתם משתפים חבר'ה) אני נוטה ללכת עם הקרנות האיריות של בלאקרוק שנסחרות בשקלים בבורסת ת"א.

יש לי כמה שאלות בנושא שלא הצלחתי להבין בדיוק מהשרשורים בפורום מה התשובה לגביהם ואשמח לקבל עזרה בעניינם:

1. בראש ובראשונה בנוגע למיסוי ולמכירת נירות הערך ברווח. הבנתי שבעיה במכירת ניירות הערך בברוקר ישראלי היא שלפי מס הכנסה יש חובה לעשות זאת לפי FIFO, לעומת ברוקר זר שמאפשר מכירה בשכבות. לפי השרשורים בפורום נראה שאכן יש לכך משקל רב בסכום המס שאצטרך לשלם.

ההתלבטות היא כזו –

אופציה ראשונה – לקנות קרנות שקליות של בלאקרוק (המצוינות למעלה) דרך ברוקר ישראלי, ולקוות שעד המשיכה החוק ישתנה/ימצאו קומבינה כלשהי.

אופציה שניה – לפתוח חשבון בברוקר זר (IB), לקנות את אותן קרנות של בלאקרוק/ואנגראד בבורסאות אחרות ולשלם על המרות מט"ח (שלפי הבנתי זה ההבדל היחיד בין החזקת ניירות הערך בשקלים לבין החזקת אותו הנייר בבורסה אחרת).

2. ב-20% הנוספים של החשיפה לארה"ב, האם לדעתכם עדיף להשקיע ב-S&P 500 (דמי ניהול 0.07%) במקום בנסד"ק (0.33% דמי ניהול). מקריאה בפורום באופן כללי לא נראה שאנשים משקיעים בנסד"ק בפלח המנייתי בארה"ב ושיש דיי קונצנזוס בנוגע ל- S&P, אשמח להבין מדוע.

3. במידה ואני מתכוון גם כך לקנות שני ניירות ערך בסופו של דבר, האם לדעתכם עדיף פשוט לקנות את שלושת הקרנות של בלאקרוק (s&p, אירופה ושווקים מתעוררים) ופשוט להגדיל את החלק של ארה"ב וכך לחסוך גם בדמי הניהול?

אפיקי חיסכון

כרגע אני עדיין מתלבט בנוגע לברוקר בו אפתח את תיק ההשקעות שלי. כיוון שהסכום איתו אפתח את החשבון קטן (כ-20 אש"ח) אני יודע שאני די מוגבל מההיבט הזה. בנוסף, כפי שפירטתי למעלה, לצורת המיסוי (FIFO מול שכבות) יש השפעה אבסולוטית על הברוקר ובהתאם לזאת גם לני"ע שאבחר לקנות בסופו של דבר (שקליות בלאקרוק VS בלאקרוק במטבע זר VS ואנגראד).

אסטרטגיית תפעול התיק

בפתיחת התיק אבצע הפקדה של כ-20 אש"ח. חשוב לציין שכ-11 אש"ח מתוכם מגיעים מכספי הפיקדון שאפשר למשוך עקב הקורונה.

כעת יש לי מספיק כסף בצד (שיסגר בפק"מ) כדי לממן את השנה הראשונה בלימודים, שבה לא בטוח שאצליח לשלב עבודה תוך כדי (בכוונה לעבוד בחופשות הסימסטר ולהשתמש במלגות להן אני זכאי). בנוסף, מעכשיו ועד סוף השנה אחסוך את רוב ההכנסות לטיול המתוכנן (יודע שזו הוצאה כלכלית לא חכמה בעליל, ועדיין בחרתי לא לוותר עליה). כאשר אגיע לתקציב שאני זקוק לו לטיול אגדיל את סכום ההפקדות לתיק.

אחת ל3 חודשים אבצע איזון של תיק ההשקעות.

השאיפה היא לאזן ע”י הפקדות בלבד כל עוד הדבר אפשרי באמצעות ההכנסה הפנוייה, על מנת לחסוך בעמלות מכירה.

מידי חודש לפחות 1000 ש"ח מההכנסות יוקצו לתיק ההשקעות. כך שבהתחלה בכל מועד איזון אפקיד כ- 3 אש”ח.

בשום אופן אין למשוך כספים מהתיק או לשנות את הקצאתו המקורית עקב טלטלות כלכליות, התרסקות מניות, או רעש פיננסי חדשותי.

התרעות

התרעות יוגדרו באפליקציה Inbox + יסומנו בלוח שנה של Gmail Calendar

הפקדות (ואיזון ע”י מכירות בעתיד) –ינואר (הפקדה ראשונית החודש), אפריל, יולי, אוקטובר.

בדיקת תשקיפים ודמי ניהול נ”ע- אפריל

גיל 25 – הערכת מצב והתאמת התיק לתיק בעקבות סיום הלימודים, שדרוג ברמת ההכנסה וכו'.

גיל 35 – הערכת מצב נוספת, שינויים בהקצאת הנכסים בתיק (***** החלק האג"חי) וייתכן שמשיכת חלק מהכסף.

הצהרת התחייבות

אני מתחייב להפקיד מדי רבעון את הסכום שהוחלט עליו בחוזה זה, ולא למשוך כספים מהתיק אלא במקרי חירום בגוף ונפש, ובפרט לא בעת טלטלות בשוק ההון.


תודה רבה מראש לכל העוזרים והקוראים, אתם עושים עבודת קודש!
 

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
הצטרף ב
29/2/20
הודעות
2,908
דירוג
3,389
מטרת העל שלי היא להגיע לעצמאות כלכלית עד גיל 45.
תן הערכה לסכומים שזה דורש. איפה אתה מתכנן לגור? משפחה? אורח חיים?
שיקולים בקביעת הרכב התיק (יכולת לספוג סיכון)
הדבר היחיד שיש לי להוסיף לחלק זה הוא שבירידות אתה יכול גם לזכור שבמקרה שלך רוב ההכנסות והחיסכון שלך עוד לפניך ולכן כאשר יהיה זה אומר שאתה 'מפסיד' חלק קטן מכלל ההון שלך ואולי אפילו מרוויח את 'ההנחה'. למען הסר ספק זו נק' השקפה בלבד שאמורה לעזור להתמודד עם ירידות ע"י טריקים פסיכולוגיים עצמיים ולא המלצה על רכישת יתר בירידות או משהו כזה.
2. ב-20% הנוספים של החשיפה לארה"ב, האם לדעתכם עדיף להשקיע ב-S&P 500 (דמי ניהול 0.07%) במקום בנסד"ק (0.33% דמי ניהול). מקריאה בפורום באופן כללי לא נראה שאנשים משקיעים בנסד"ק בפלח המנייתי בארה"ב ושיש דיי קונצנזוס בנוגע ל- S&P, אשמח להבין מדוע.
אלו שני מוצרים שונים ביותר. S&P 500 מייצג את 500 החברות הגדולות הנסחרות בארה"ב. ברובן מדובר על חברות בינלאומיות גדולות שהחשיפה שלהן לשוק האמריקאי היא חלקית בלבד ובמידה ויהיה שינוי בשיווי המשקל העולמי הן לא יפסידו מכך יותר מאשר תיק עולמי. מדד הנסד"ק כולל חברות הנסחרות ספציפית בבורסת הנסד"ק שמה שאמרתי לגבי הS&P 500 תקף ברובו גם לגביהן אבל עם חשיפת יתר רצינית למגזר הטכנולוגי (עם עוד תיבול של כל מיני דברים - אני לא משקיע בזה ולא מבין גדול). ההבדל העיקרי הוא פיזור כללי מול התמקדות בסקטור ספציפי. תבדוק כמה שנים לקח למדד הנסד"ק לחזור ממשבר 2000 וכמה הוא ירד לעומת הS&P 500 באותן שנים כדי לקבל מושג כלשהו על הסיכון.
מוצרי השקעה:
לגבי כל ההתייחסות לFIFO אכן יש יתרון לברוקרים זרים.
אני חושב שכדאי שתעשה חישוב תיאורטי באקסל. תניח תשואה קבועה כלשהי והשקעה קבועה כלשהי ותשווה מה קורה בין תיק שמושכים ממנו FIFO לבין תיק שמושכים ממנו אחרת. אני חושב שיש הבדל משמעותי אבל לא משנה חיים.
גם בברוקר ישראלי אפשר להתגבר חלקית על הבעיה. קנייה בשכבות של קרנות שונות. למשל מתחילים מקרן עולמית ולאחר עליה של 100% מתחילים לקנות שילוב של 3 הקרנות ואם רוצים עוד שכבה אפשר לקנות קרנות בחו"ל וכו' וכו'.
יש כמובן גם יתרונות לברוקר בחו"ל. בכל מקרה לדעתי רוב ההבדלים קטנים למדי ותעשה מה שנוח לך ויותר זול כרגע. יש כמובן דעות אחרות ממגוון סיבות.
אסטרטגיית תפעול התיק
נשמע טוב
גיל 25 – הערכת מצב והתאמת התיק לתיק בעקבות סיום הלימודים, שדרוג ברמת ההכנסה וכו'.

גיל 35 – הערכת מצב נוספת, שינויים בהקצאת הנכסים בתיק (***** החלק האג"חי) וייתכן שמשיכת חלק מהכסף.
נשמע טוב.
 

BobbG

משתמש רשום
הצטרף ב
23/8/20
הודעות
15
דירוג
33
בתור מישהו שרוב הלימודים הכלכליים שלו מתבססים על הבלוג והפורום, נראה לי שהתוכנית השקעות היא בדיוק "לפי הספר".

ההערות היחידות שלי הם לגבי הראיה הכוללת:
דבר ראשון, אם עוד 5-6 שנים תעבוד בתור מתכנת, בהנחה שהתנאים לא ישתנו יותר מדי מהיום, אז הסכומים שתרוויח מהשקעות נכונות עם הסכומים שאתה מדבר עליהם יהיו יחסית זניחים:
בחישוב זריז, נגיד שתחסוך השנה 60k, ולא תגע בהם עד סוף הלימודים עוד 5 שנים (שנה טיול + 4 לימודים), גם אם תרוויח אחרי מס 50%, זה סכום שתוכל לחסוך ב3-4 חודשי עבודה, כלומר דחייה של הסיום בסמסטר אחד שקולה לכל הרווח מההשקעות בתרחיש האופטימי.

אז מזה אני הייתי מציע 2 כיווני חשיבה:
1) הערך של כל מה שלא תעשה כרגע הוא בעיקר לימודי, שזה מאד חשוב ומצויין שאתה מודע לזה כבר בגיל הזה, אז אל תפחד לנסות ולטעות.
2) להשתמש במה שתחסוך בשביל הוצאות מחייה ושכר לימוד לפחות עד שתמצא משרת סטודנט ראשונה, כנראה יהיה יותר אפקטיבי מאשר לעבוד תוך כדי במחיר של התארכות של התואר/פגיעה בציונים וקושי בקבלה לעבודה.

לגבי קבועי זמן של חישוב מסלול מחדש, הייתי במקומך קובע את הנקודה הראשונה באמת לסוף הלימודים, ושם כשיהיה לך כבר נסיון בהשקעות תוכל באמת להחליט יותר טוב מה לעשות עם הכסף שתרוויח, לנקודה הבאה אחרי חצי שנה - שנה כשתראה כמה כסף בפועל אתה מצליח לחסוך.

מסוף הלימודים עד גיל 35 החיים שלך כנראה ישתנו בצורה שיהיה בלתי אפשרי להעריך כרגע, ככה שתכנון מעכשיו עד לשם כנראה ישתנה בדרך ולכן חבל להשקיע בזה אנרגייה כרגע
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
deussex מה עוד חסר לי לאושר ? פוסט שיתוף התפתחות אישית 20
N מישהו יודע מה העונש היום על אי שיתוף פעולה עם סוקר של הלמ"ס? אוף טופיק 48
Y הסכם שיתוף ברכישת מגרשים נדל"ן 2
S שיתוף התיק שלי שוק ההון 6
I שאלות למנוסים שבחבורה + שיתוף לבטים וחששות שוק ההון 23
E שיתוף תקציב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
מ שיתוף מרידה בגלוי בנורמות חברתיות אוף טופיק 46
oz1987 חוכמת ההמונים בהשקעות: שיתוף פעולה בין נאסד"ק לטכנולוגיה ישראלית אוף טופיק 0
Koby Paris שיתוף מידע לגבי ברוקרים באירופה עם עמלות זולות שוק ההון 28
אריאלT שיתוף בעקבות המאורעות האחרונים שוק ההון 3
V מה ואיך אתם מבררים על חברה לפני חתימה על חוזה עבודה? התפתחות אישית 3
ל חוזה שכירות אוף טופיק 10
ד חתימה אלקטרונית על חוזה שכירות אוף טופיק 1
T חוזה השקעות שעשיתי | דעות? שוק ההון 7
א חוזה עתידי דולר שקל שוק ההון 4
Y חתימה על חוזה שכירות נדל"ן 33
T ביטול חוזה מחיר למשתכן נדל"ן 2
T "זכינו במחיר למשתכן" - האם כדאי להפר חוזה? נדל"ן 68
A איך עוברים דירה באמצע חוזה אוף טופיק 9
א התייעצות בנושא פינוי, ותשלום בעת חתימת חוזה נדל"ן 8
Fitch חוזה עבודה בעיריה אוף טופיק 9
ה עזרה באיתור חוזה על MSCI World שוק ההון 6
1337justme חוות דעת על תיק לפני קניה - חוזה אישי ראשוני שוק ההון 32
T לקיחת משכנתא על בסיס חוזה מכירת דירה נדל"ן 2
L רכישת חוזה עתידי על המדד מול אופציה דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 4
P המשך חוזה שכירות אוף טופיק 6
P המשך חוזה שכירות אוף טופיק 3
ח מבקש המלצה לעו"ד מקצועי לעינייני חוזה שכ"ד אוף טופיק 0
ל חוזה עבודה אוף טופיק 9
K חוזה עבודה - פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
P הצעת עבודה מול חוזה עבודה אוף טופיק 4
Oziris חוזה אישי + מבנה התיק שוק ההון 14
G חוזה ההשקעות שלי + מבנה התיק שוק ההון 16
לא חשוב שמות המנגנון מאחורי חוזה אודיסאוס? (הרצאת TED) אוף טופיק 0
adamshalev איך בתכלס קונים חוזה עתידי על סנופי במינוף רצוי ? שוק ההון 44
טחינה גולמית רוברט קיואסאקי חוזה קריסה בשווקים ב2016 שוק ההון 77
ח חוזה מול בית השקעות - האם רשאים לשנות התנאים צרכנות פיננסית 1
הק995 חוזה אחיד של חבר בורסה שוק ההון 3
twister דירה להשקעה בבת ים או תיק השקעות מבוסס VT + VXUS נדל"ן 13
adamshalev כלי למעקב אחר תיק השקעות - Donatello שוק ההון 3
T חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 3
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
כ הלוואה מבית השקעות זר שוק ההון 16
M השקעות אלטרנטיביות - האמנם? השקעות אלטרנטיביות 10
H שגיאה בשם חבר בורסה בעת ניוד תיק השקעות שוק ההון 1
ע לשנות תושבות בחשבון השקעות בישראל שוק ההון 0
S מינוף חיצוני לצורך פתיחת תיק השקעות צרכנות פיננסית 9
שם משתמש בעייתי לפני פתיחת חשבון מסחר: איזה בית השקעות בוחרים ולמה? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 8
G האם ניתן להעביר כסף מתיק מנוהל בבנק לחשבון מסחר עצמאי בבית השקעות ללא אירוע מס? שוק ההון 7

נושאים דומים

למעלה