• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זוג צעיר ומתלבט

מצב
הנושא נעול.

עמק

משתמש רשום
דירוג
5
אהלן,

התייעצות פיננסית כללית ואולי אפילו קלילה.. :)
זוג צעיר, ללא נכסים וחסכונות למעט דירה עם משכנתא קטנה + כמה עשרות אלפי שקלים פנויים (וקרנות השתלמות וכו', אבל נשים את זה בצד). באופן היפותטי ותיאורטי לחלוטין - מה כדאי לעשות עם הכסף הפנוי בהנחה שהזוג לא יצטרך אותו בעשור הקרוב?
  1. לפרוע את המסלולים הגדולים של המשכנתא (לצורך הדוגמה - ריבית של 2%) ולזרז משמעותית את מותה; או
  2. להתחיל סוף סוף לשים כסף בצד לעתיד לבוא - כחיסכון סטנדרטי וללא קשר לפרישה מוקדמת.
יש נטייה בסיסית להשתמש בכסף הפנוי לפירעון המשכנתא, אבל בעיקר מסיבות פסיכולוגיות (שנאת חוב). מצד שני, הזוג לא באמת התחיל לחסוך עבור העתיד. מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:
עצה ראשונה
תנסח את זה לא כייעוץ אישי אחרת ההודעה תימחק.

מבלי לייעץ זה מה שאני הייתי עושה:
  • לפרוע את המסלולים הגדולים והיקרים של המשכנתא (ריבית של 2.2%) ולזרז משמעותית את מותה; או
זכור כי כל השקעה שתעשה באשר היא (למעט בקרנות פטורות) יחולו עליך מיסים גבוהים למדי.

נראה לי שאם אתה משקיע בשוק ההון במקום לכסות חוב בריבית 2.2%, זה די שקול להשקעה במינוף, קרי, בכסף שאין לך, מלבד הסיכון למרג'ן קול.
בתור אדם שמעיד על עצמו שהוא שונא חוב (וזה לא משהו רע כמובן), אולי מוטב לפרוע אותו בראש ובראשונה.
בנוסף, אם עלות ההון כ"כ יקרה, אין הגיון סביר לבנות תיק שאינו אגרסיבי מאוד ולא ברור אם זה מתאים לכם בכלל.
הטיעון שאתם לא באמת חוסכים בעבור העתיד אינו נכון. אין לכם דירה כרגע, יש לכם חלק מדירה. ככל שתגדילו את חלקכם ותקטינו את חלקו של הבנק, זה בהחלט שיפור במצבכם הפיננסי בדמות חיסכון לעתיד. לא יקרה שום אסון אם רק עוד 2-3 שנים הדירה תהיה בבעלותכם ואז גם תוכלו להשקיע הון נזיל באפיקים אחרים.
# כל ההסתייגויות המקובלות.

מבלי לייעץ זה מה שאני הייתי עושה:
שאלה עקרונית לגבי זה. למעט עניינים קטגוריים כמו "אני לא רוצה להיות בחוב", האם התשובה היא לא פשוט להשוות בין התשואה הצפויה מהכסף לבין הריבית על החוב (במקרה זה אני מבין שמדובר בבערך 2%)?

מה התשואה הצפויה על הכסף לשנתיים - שלוש הקרובות? (נניח תיק 70% מניות 30% אג"ח, ושנתיים - שלוש כי בזמן הזה נניח שהוא כבר יפרע את כל המשכנתנא). אין תשובה לשאלה הזו. אין דבר כזה תשואה צפויה לפרקי זמן כ"כ קצרים, ובתכל'ס - בכלל. בתוחלת כולנו נמות.

מה התשואה הצפויה על הכסף לשנתיים - שלוש הקרובות? (נניח תיק 70% מניות 30% אג"ח, ושנתיים - שלוש כי בזמן הזה נניח שהוא כבר יפרע את כל המשכנתנא). אין תשובה לשאלה הזו. אין דבר כזה תשואה צפויה לפרקי זמן כ"כ קצרים, ובתכל'ס - בכלל. בתוחלת כולנו נמות.
נכון, אבל בכל זאת אני חושב שזו הדרך היחידה לקבל החלטה רציונלית לא?

שאלה עקרונית לגבי זה. למעט עניינים קטגוריים כמו "אני לא רוצה להיות בחוב", האם התשובה היא לא פשוט להשוות בין התשואה הצפויה מהכסף לבין הריבית על החוב (במקרה זה אני מבין שמדובר בבערך 2%)?
כן (בערך) רק שצריך להביא בחשבון שיקולי מס + העובדה שכל השקעה בשוק ההון יש בה סיכון לעומת "השקעה" בפירעון המשכנתא שהיא ללא סיכון.

• אהבתי
Reactions: Roi
נכון, אבל בכל זאת אני חושב שזו הדרך היחידה לקבל החלטה רציונלית לא?
אם אני שם בכף ידך 100,000,000 דולר, ואומר לך שאתה יכול להטיל מטבע שב - 90% יכפיל את כספך, וב - 10% ימחק אותו כליל, במה תבחר?

@עמק אסור לבקש ייעוץ השקעות מותאם אישית בפורום, גם אם הוא ״תיאורטי״.
על מנת שמשתתפי הדיון ו/או בעלת הבית לא ייחשבו כמפרים את חוק איסור ייעוץ השקעות אני נועל את השרשור.

ישנם מספר רב של שרשורים בנושא משכתנא/השקעות. תעזר בחיפוש בפורום ובחיפוש בגוגל שעובד טוב יותר ואתה מוזמן להשתתף שם בדיון הכללי מבלי לבקש ייעוץ אישי.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
K יומן של זוג צעיר + ילד יומני מסע אישיים 10
השועל השקעה לטווח רחוק - זוג צעיר שוק ההון 3
א קניות/הוצאות שוטפות זוג צעיר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
T התלבטות נדלנ"ית זוג צעיר נדל"ן 54
C ביטוחים נדרשים עבור זוג צעיר צרכנות פיננסית 44
breezblock איך לא לשבור חסכונות כשאתה זוג צעיר. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
Z בת זוג אמריקאית כנהנית בחשבון מיסים 4
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11
O מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון מיסים 18
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
I חשבון השקעות משותף לבני זוג צעירים - ברוקר נפרד? איך לפזר? שוק ההון 0
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
צ חשבון בנק משותף - זוג לקראת חתונה צרכנות פיננסית 7
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
ישראלי מצוי זוג אזרחים אירופאים עם נכות - מעבר לחו״ל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
י לאקונה? רווחי הון קטין, ובן זוג רשום מיסים 9
R חובת דיווח על הוצאת כספים לחו"ל לבני זוג מיסים 1
ה בת זוג סולידית אוף טופיק 41
MaorRocky זוג שמתחתן בקרוב עם הון של 300K שח, מתלבט איך לתכנן את העתיד הפיננסי הקרוב שוק ההון 4
L הכנסות משקי בית (זוג) מיגיעה אישית בשנת 2022 ממוצע חודשי פוסטים מאיכות נמוכה 24
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
B גרין קארד לבן זוג - תזמון מועד ההגירה אוף טופיק 3
ב זוג שמנסה לחיות בחיסכון יומני מסע אישיים 32
ה הגשת בקשה להחזר מס- זוג נשוי מיסים 6
C בת זוג נוסעת לחו"ל ותשתמש בכרטיס אשראי שעל שמי, זה בעייתי? צרכנות פיננסית 25
A זוג באמצע הדרך יומני מסע אישיים 25
O הפעלת ביטוח נסיעות לחו"ל - אופן התייחסות חב' הביטוח לבן/בת זוג לצורך כיסוי הוצאות צרכנות פיננסית 3
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
D זוג בני 30 רוצים לקפוץ לבריכה, אבל חוששים יומני מסע אישיים 6
I העברת הקלת מס (ביטוח חיים) בין בני זוג מיסים 7
1337justme שימוש באשראי של בן הזוג (זוג נשוי) צרכנות פיננסית 38
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
ש בן זוג לא עובד, שאלה בטופס 101 מיסים 2
ע זוג פורשים יומני מסע אישיים 12
S פקדון/השקעה סולידי עבור זוג מבוגר לפני גמלאות שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה