• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק (הראשון) שלי - חוות דעת, הערות והתייחסויות יתקבלו באהבה

• פותח הנושא odis
  • פורסם בתאריך

odis

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לכולם,

אשמח מאוד לשמוע את התייחסותכם לחלק המנייתי בחלק הממוסה של התיק (אם אפשר לקורא למנייה אחת תיק) שאנחנו מתכננים.
התיק מבוסס על המון קריאה בפורום (ועדיין כנראה שלא מספיק) כך שאשמח מאוד לשמוע את דעתכם (עובר מפסיביות לאקטיביות (רק בהודעות כמובן)).

זוג נשוי (טרי), בתחילת הדרך (אמצע שנות ה-20) כך שאופק ההשקעה לעשרות שנים ובהתאם גם סיבולת הסיכון גבוהה בשלב זה.
הכוונה היא להשקיע כ-400K דרך IB, בחשבון ממוסה ב- VHVE שיהווה 100% מהחלק המנייתי בתיק הממוסה.

הרעיון בגדול הוא להשקיע במדד רחב, זול ופשוט (פסיכולוגית ופרקטית).
השיקולים לבחירה (שם בצד את הנושא של הקצאת נכסים, סיבולת סיכון וכו' ורגע מנסה להתמקד בצורה הנכונה להשקיע, לא כי זה לא חשוב פשוט אשמח למקד את הדיון):

פיזור - רצון בפיזור רחב תוך הבנה שאני עושה ויתור מודע על חלק מהפיזור בזה שאני בוחר לא להחזיק VFEA, מעדיף להחזיק נייר אחד בלי צורך לאזן ומתוך ראייה שמדובר בהשפעה מוגבלת.
אירית צוברת- אחרי דפיקת ראש בקיר בניסיון להבין מה עדיף, אני נוטה לאירית משיקולי נוחות (אין צורך להשקיע מחדש ומבין שזה אולי בא על חשבון יתרון קל לרווח של האמריקאיות המחקות בטווח הקצר).

אחת הסיבות העיקריות לפוסט היא שלתחושתי לא הצלחתי למצוא מידע על VHVE כמו על ניירות אחרים, מה שמתחבר לדאגה נוספת שלי והיא נושא הדלילות במסחר שראיתי שחלק מהדיונים נגעו בו (לא בטוח כמה זה צריך להוות שיקול בטווח הארוך).

אשמח מאוד לשמוע מה דעתכם, האם השיקולים הגיוניים או שיש דברים משמעותיים שאני מפספס/ דרך יעילה חכמה יותר לעשות את זה.

נ.ב זאת הזדמנות מצוינת מבחינתי להגיד המון תודה לכולם פה על כמות הידע שאתם חולקים.

נערך לאחרונה ב:
פיזור - רצון בפיזור רחב תוך הבנה שאני עושה ויתור מודע על חלק מהפיזור בזה שאני בוחר לא להחזיק VFEA

למה לא VWRA העולמית?
אם השווקים המתעוררים יצמחו מהר יותר מהמפותחים ב-20 השנים הקרובות, עדיין תהיה שלם עם ההחלטה?

לא ממליץ ולא מייעץ.
מחזיק את שתיהן.

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה על ההתייחסות (ועוד מחבר של מייק :))
השיקול שלי היה בעיקר בגלל דמי הניהול.
אני מבין שאני יכול לשלב את VHVEּּ + EIMI ולקבל חלופה דומה ל-VWRA בדמי ניהול זולים יותר אבל הפשטות של נייר אחד מושכת אותי לצד מחשבה שלאור החלק היחסי הקטן של השווקים המתועררים (כ-10% אם אני מבין נכון) היכולת שלו להשפיע על התשואה קיימת אך מוגבלת.

מבחינתי מדובר על סוג של התפשרות בין מיקוד ההשקעה בארה"ב (סטייל VTIׂ) להשקעה בכל העולם (סטייל VWRA) אני מבין שאני "משלם" על הרצון לפשט בכך שאני מקטין את הפיזור אבל אני נוטה לחשוב שזה מחיר שאני מוכן לשלם (כמובן שאשמח לשמוע טיעונים כנגד).

נערך לאחרונה ב:
אני מבין ממה שכתבת שעשית את החושבים ואתה מעדיף איריות בחשבון הממוסה ובנוסף, מתעדף פשטות על פיזור.

אם זה המצב, למה לא לפשט יותר ולהשיג יותר פיזור על ידי iShare MSCI ACWI UCITS ETF אירית, צוברת, מחקה mid- large-cap במדינות מתפתחות ומפותחות (בצורה גסה, ההבדל היה לבין הצמד VHVE+EIMI זה חברות small cap במדינות מתפתחות להבנתי) שנסחרת בתל-אביב ולכן תוכל לרכוש דרך ברוקר ישראלי (חוסך העברות כספים, המרות מטבע, דיווח עצמאי למס הכנסה)?

לא מייעץ, לא ממליץ וכו׳.

בהצלחה!

עד כמה שהבנתי דמי ניהול יקרים + עמלות גבוהות יותר של הברוקר הישראלי יעלו לי בטווח הארוך יותר מהיתרונות של ברוקר ישראלי (העברות ומט"ח) אבל אם מנסיונכם אתם חושבים/מכירים אחרת אז זאת יכולה להיות חלופה טובה.

בנוסף בעקבות השיקולים שהצגתם אני שוקל מחדש את נושא הפיזור (כלומר כן לקנות גם EIMI/VWRA ), כך שתודה רבה על התייחסות בהקשר הזה.

בכל מקרה מה שהייתי שמח לנסות ולהבין זה האם יש סיבה לא להשקיע ב-VHVE, מסיבות שאינן קשורות להקצאת הנכסים. ראיתי שרוב הדיונים בנושא הם מלפני שנה +- כשהחששות שנגעו בהם היו גודל הקרן ועצם העובדה שהיא חדשה, זה בנוסף למיעוט מידע יחסי עליה בפורום ובאינטרנט בכלל גורמים לי לחשוב שאולי אני מפספס משהו מאחר ולהבנתי מהווה חלופה טובה ל IWDA ול-VWRA (בשילוב עם EIMI) בדמי ניהול זולים יותר.

עד כמה שהבנתי דמי ניהול יקרים + עמלות גבוהות יותר של הברוקר הישראלי יעלו לי בטווח הארוך יותר מהיתרונות של ברוקר ישראלי (העברות ומט"ח) אבל אם מנסיונכם אתם חושבים/מכירים אחרת אז זאת יכולה להיות חלופה טובה.

דמי הניהול הם 0.2%, אכן יותר מ-0.12% של VHVE (הוספת EIMI זה שינוי זניח).
עם זאת, לא הבנתי למה לקחת בחשבון עמלות העברה ומט״ח - הקרן נסחרת בבורסה בתל אביב בשקלים.

• אהבתי
Reactions: d4c
הכוונה הייתה שהעמלות של ברוקר זר בנוסף לדמי הניהול הזולים יותר גורמים לכך שעדיף יהיה לקנות VHVE+ EIMI אצל ברוקר זר (IB) לעומת iShare MSCI ACWI UCITS ETF אצל ברוקר ישראלי למרות שהוא עשוי לחסוך לי בעלויות המט"ח והעברות הכספים כפי שציינת

הכוונה הייתה שהעמלות של ברוקר זר בנוסף לדמי הניהול הזולים יותר גורמים לכך שעדיף יהיה לקנות VHVE+ EIMI אצל ברוקר זר (IB) לעומת iShare MSCI ACWI UCITS ETF אצל ברוקר ישראלי למרות שהוא עשוי לחסוך לי בעלויות המט"ח והעברות הכספים כפי שציינת

למרות דמי הניהול הגבוהים יותר של SSAC השקלית יש לה יתרון גדול בדמות מיסוי ריאלי, מה שמוביל להבדלים קטנים בסימולציות שתלויים מאוד בתשואה ובגובה האינפלציה.

אגב, הקרן המשלימה ל-VHVE היא VFEA של וונגארד, ולא EIMI של iShares שעוקבת אחרי מדד קצת אחר.

תודה רבה על ההתייחסות והחידוד החשוב.
לגבי החששות שנידנו פה בפורום בעבר בהתייחס ל-VHVE ו- VFEA (בעיקר סביב היותן חדשות וההשפעות של זה על גודלן והיקף המסחר), האם כיום יש סיבה לחשוש מבחירה בהן על הרקע הזה?

לגבי החששות שנידנו פה בפורום בעבר בהתייחס ל-VHVE ו- VFEA (בעיקר סביב היותן חדשות וההשפעות של זה על גודלן והיקף המסחר), האם כיום יש סיבה לחשוש מבחירה בהן על הרקע הזה?

החשש העיקרי הוא סגירה של הקרן ע"י וונגארד.

סגירת קרן היא אירוע נדיר אבל וונגארד סגרה לאחרונה 4 קרנות אירופאיות אקטיביות:
VVAL - הקרן הונפקה בסוף 2017 וצברה 170M.
VMOM - הקרן הונפקה בסוף 2015 וצברה רק 52.6M.
VMVL - הקרן הונפקה בסוף 2015 וצברה רק 48.6M.
VLIQ - הקרן הונפקה בסוף 2017 וצברה רק 11.5M.

תשווה את הנ"ל לקרנות הפסיביות:
VHVE - הקרן הצוברת הונפקה בסוף 2019 וצברה 75M. הגרסה המחלקת שלה VEVE הונפקה בשנת 2012 וצברה 892M. סה"כ 968M לשתי הגרסאות יחד.
VFEA - הקרן הצוברת הונפקה בסוף 2019 וצברה 68M. הגרסה המחלקת שלה VFEM הונפקה בשנת 2012 וצברה 2.6B. סה"כ 2.7B לשתי הגרסאות יחד.

אם אני מסתכל על הצבירה של הגרסאות הצוברות בלבד - קצב הצבירה שלהן איטי בערך כמו VVAL שנסגרה.
האם וונגארד מתחשבת רק בצבירה של הגרסה הספציפית (share class) או שהיא מסתכלת על סך הנכסים של הקרן (הגרסה הצוברת והמחלקת יחד) כשהיא קובעת אם לסגור קרן? לא יודע.

מה שדי וודאי הוא ש-VWRA שהגרסה הצוברת שלה צברה 1.9B בתוך שנה וחצי מהנפקתה - בטוחה יותר.

לא ממליץ ולא מייעץ.

תודה רבה, זה בדיוק החלק שלא לגמרי הבנתי וזה עושה סדר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
מ [תיק השקעות בניהול עצמי] - התיק הראשון שלי - אשמח לביקורת שוק ההון 15
ו התיק הראשון שלי שוק ההון 20
M הגעתי להחלטה על התיק הראשון שלי שוק ההון 2
שודד הפינג פונג שוקולד מריר - ביצועי התיק בסיום הרבעון הראשון (2017) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 34
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה