• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

[תיק השקעות בניהול עצמי] - התיק הראשון שלי - אשמח לביקורת

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום לכולם, אני קורא בחודשים האחרונים בבלוג הסולידית ובשלל אתרים וכתבות על השקעות בשוק ההון.
אחרי המון התלבטויות אזרתי אומץ ופתחתי תיק השקעות בניהול עצמי על סך 100,000 ש"ח.
זה הפיזור שארצה לעשות, אשמח לשמוע לדעתכם.

אני מתכנן להשקיע את הכסף לפחות ל20 שנה הקרובות. כל חודש אוסיף 5,000 ש"ח להשקעה. (אני בן 26)

כרגע אין השקעה באג"ח מתוך בחירה. בעתיד (עוד כמה שנים בודדות) ארצה לרפד את התיק בערך ב25% השקעה באג"ח.

תודה רבה מראש! D:

image.jpg

itsikad

משתמש ותיק
דירוג
111
ברוך הבא!

יהיה יותר קל ומועיל להביע דעה אם תשתף בשיקולים שלך להקצאת הנכנסים ומדוע יש הטיה חזקה לאירופה ושווקים מתעוררים.

guesto

משתמש ותיק
דירוג
320
יכול להיות שהתבלבלת?
נראה לי בדרך כלל כשמפצלים ל-3 זה סנופי + אירופה + מתפתחות, כאשר האלטרנטיבה זה רק ACWI.

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
2,697
יש אנשים שהתיק הזה עשוי להתאים לשיקוליהם.
אם תסביר את שיקוליך נוכל לתת כיוון אם זה נכון גם במקרה זה
@מחקה מקק

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
ברוך הבא!

יהיה יותר קל ומועיל להביע דעה אם תשתף בשיקולים שלך להקצאת הנכנסים ומדוע יש הטיה חזקה לאירופה ושווקים מתעוררים.
יכול להיות שהתבלבלת?
נראה לי בדרך כלל כשמפצלים ל-3 זה סנופי + אירופה + מתפתחות, כאשר האלטרנטיבה זה רק ACWI.
יש אנשים שהתיק הזה עשוי להתאים לשיקוליהם.
אם תסביר את שיקוליך נוכל לתת כיוון אם זה נכון גם במקרה זה
@מחקה מקק

ראשית תודה רבה לכם על ההתייחסות.
שנית, התנצלותי. אכן לא פירטתי מספיק.

כמו שאמרתי זאת השקעה לטווח ארוך, של 20 שנה ומעלה. ניסיתי לחפש קרנות סל עם פיזור גדול על העולם כי אני קצת חושש לרכז הכל (או לפחות את הרוב) רק בארצות הברית. בסך הכל בשנים האחרונות גם אירופה וגם השווקים המתעוררים היו בעליות. כרגע במודע לא משקיע באג"ח בגלל הגיל הצעיר.
בתמהיל הזה יוצא ש30% מהכסף בסך הכל מושקע בארצות הברית בלבד ושאר ה70% מפוזרים על שאר העולם (בדגש על אירופה ואז שווקים מתעוררים)

אכן חשבתי לשים 60% מההשקעה על סנופי והשאר על אירופה ומתעוררים אבל כמו שאמרתי אני קצת חושש מזה, מרגיש לי שהפיזור הזה שיצרתי הוא די רחב וייתן לי איזשהי תחושת ביטחון לגבי תשואה חיובית שנתית...

אם תאמרו שזה פיזור רחב מידי וזה קצת "תפסת מרובה לא תפסת" - מה האלטרנטיבות שלי? תודה רבה :)

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
2,697
נשמע לי מתאים לפי שיקוליך.
יש איזשהו סיכון יתר בהשקעה בשווקים קטנים יותר אבל בהחלט יש מקום לחשוב שרמות המחירים כיום אמורות להרתיע מריכוז בשוק האמריקאי לפי מחיר השוק שלו.
מה גם שהזרמת הכסף הקבועה יותר מתאזן את רוב הסיכונים הנ"ל אז בכל מקרה לדעתי ה די בקטנה.

מה עשית עם הפנסיה והאם יש קרנות אחרות?
@מחקה מקק

itsikad

משתמש ותיק
דירוג
111
@מחקה מקק

לא מכיר את הנתונים לגבי אירופה ומתפתחים בשנים האחרונות (לא יודע על כמה שנים ומאיפה האינפורמציה אבל אניח שעשית עבודה טובה). ועם זאת, ביצועי עבר לא מעידים על ביצועי עתיד. ולכן גם אם בורסות אירופה נתנו תשואה עודפת ב5 שנים האחרונות (ואני לא מכיר שזה המצב) זה לא אומר שימשיכו לתת תשואה עודפת בשנים הבאות. בראייתי, ההחלטה הזו שקולה להעדפת חברות אירופיות רק בגלל שהן אירופיות.
הגישה שלי היא שאם כבר יוצרים הטיה בתיק, עדיף לעשות את זה לכיוון של פקטור עם תימול מחקרי שמשיג תשואה עדיפה לאורך זמן. אבל זו רק דעתי.

לא ממליץ, לא מייעץ

guesto

משתמש ותיק
דירוג
320
אם לא מפריע לוותר על יפן ואוסטרליה נראה לי שיותר פשוט לעשות סנופי + אירופה + מתפתחים, ככה יותר נוח לדעתי לשלוט בצורה ישירה במשקל של ארה"ב. (וגם משלמים קצת פחות דמי ניהול.)
אבל למה אתה חושש לרכז 60% בארה"ב? גם ככה מדובר בחברות ענק בינלאומיות שפועלות בכל העולם.
לי נראה שהכי מפוזר זה פשוט 100% ACWI וזהו.

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
אם לא מפריע לוותר על יפן ואוסטרליה נראה לי שיותר פשוט לעשות סנופי + אירופה + מתפתחים, ככה יותר נוח לדעתי לשלוט בצורה ישירה במשקל של ארה"ב. (וגם משלמים קצת פחות דמי ניהול.)
אבל למה אתה חושש לרכז 60% בארה"ב? גם ככה מדובר בחברות ענק בינלאומיות שפועלות בכל העולם.
לי נראה שהכי מפוזר זה פשוט 100% ACWI וזהו.

תודה רבה על החומר למחשבה! אשקול זאת בכובד ראש.

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
נשמע לי מתאים לפי שיקוליך.
יש איזשהו סיכון יתר בהשקעה בשווקים קטנים יותר אבל בהחלט יש מקום לחשוב שרמות המחירים כיום אמורות להרתיע מריכוז בשוק האמריקאי לפי מחיר השוק שלו.
מה גם שהזרמת הכסף הקבועה יותר מתאזן את רוב הסיכונים הנ"ל אז בכל מקרה לדעתי ה די בקטנה.

מה עשית עם הפנסיה והאם יש קרנות אחרות?
@מחקה מקק

הפנסיה כרגע נמצאת בפניקס מסלול לבני 50 ומטה, שבוע הבא אני מבקש להעביר אותה למסלול של 100% מניות. הדמי ניהול שלי שם קצת טיפה גבוהים אנסה להוריד אותם. יש גם קרן השתלמות קטנה במסלול של 100% מניות
תודה רבה על התגובה והדעה!

@מחקה מקק

לא מכיר את הנתונים לגבי אירופה ומתפתחים בשנים האחרונות (לא יודע על כמה שנים ומאיפה האינפורמציה אבל אניח שעשית עבודה טובה). ועם זאת, ביצועי עבר לא מעידים על ביצועי עתיד. ולכן גם אם בורסות אירופה נתנו תשואה עודפת ב5 שנים האחרונות (ואני לא מכיר שזה המצב) זה לא אומר שימשיכו לתת תשואה עודפת בשנים הבאות. בראייתי, ההחלטה הזו שקולה להעדפת חברות אירופיות רק בגלל שהן אירופיות.
הגישה שלי היא שאם כבר יוצרים הטיה בתיק, עדיף לעשות את זה לכיוון של פקטור עם תימול מחקרי שמשיג תשואה עדיפה לאורך זמן. אבל זו רק דעתי.

לא ממליץ, לא מייעץ

אכן ביצועי עבר לא מעידים על ביצועי עתיד, אבל האם לא ניתן להגיד בדיוק אותו דבר על ארצות הברית? זה שהסנופי עלה בשנים האחרונות לא אומר שהוא גם יעלה בשנים הקרובות? לא ירדתי לסוף דעתך אז למה להעדיף את ארצות הברית לצורך העניין מאשר את אירופה.

מתוך יאהו פיננסים, הנה המדד חמש שנים אחורה של קרן הסל על שווקים מתעוררים:
עריכה:
רציתי לצרף תמונות אבל זה לא נותן. קישורים במקום:

itsikad

משתמש ותיק
דירוג
111
@מחקה מקק
שים לב שה60% לארהב לא מגיע מהעדפה עודפת לשוק הזה, אלא בגלל שזה החלק היחסי שלה בכלכלה העולמית.

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
2,697
חחח תאלץ לחכות לאישור מודרטור
תמונות אפשר להעלות מקישור לאתר אחסון כגון imgur (תמונה אחת פר פוסט)
למה מסלול מניות בפניקס ולא מסלול פסיבי כלשהו?
@מחקה מקק

נערך לאחרונה ב:

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
@מחקה מקק
שים לב שה60% לארהב לא מגיע מהעדפה עודפת לשוק הזה, אלא בגלל שזה החלק היחסי שלה בכלכלה העולמית.

ירדתי לסוף דעתך עכשיו.
אז האם אתה חושב שיהיה נכון יותר לצורך העניין להשקיע 60% בסנופי, 25% באירופה ו15% בשווקים מתפתחים? תודה. (כמובן רק דעה ולא המלצה מחייבת)

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
תמונות אפשר חהעחות מקישורלאתר אחסון כגון imgur
@מחקה מקק

למיטב הבנתי המסלול הפסיבי היחיד הוא על סנופי, וכמו שאמרתי למעלה אני קצת חושש לשים את כל הפנסיה שלי על ארצות הברית. האם יש מסלולים פסיביים אחרים בקרנות הפנסיה בארץ?

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
תמונות אפשר להעלות מקישור לאתר אחסון כגון imgur (תמונה אחת פר פוסט)
@מחקה מקק
פרסמתי כבר כמה תגובות בפורום עם תמונות ולא הבנתי למה לעזאזל לא רואים את התגובה שלי חחח... למה הבירוקרטיה הזאת בשביל תמונה?!

guesto

משתמש ותיק
דירוג
320
למיטב הבנתי המסלול הפסיבי היחיד הוא על סנופי, וכמו שאמרתי למעלה אני קצת חושש לשים את כל הפנסיה שלי על ארצות הברית. האם יש מסלולים פסיביים אחרים בקרנות הפנסיה בארץ?
יכול להיות שיש גם אופציות שונות (לא בקיא בפרטים) אבל בכל מקרה אפשר לפצות על ייצוג-יתר של סנופי בפנסיה דרך ייצוג-חסר של סנופי בתיק ההשקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
מ תיק השקעות בניהול אישי - איזו הצעה טובה יותר? צרכנות פיננסית 8
A העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות בניהול עצמאי שוק ההון 6
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
מ מעבר לבית השקעות בניהול תיק צרכנות פיננסית 2
S תיק השקעות מנוהל, פוליסת חיסכון או גם וגם? שוק ההון 4
א מינוף תיק השקעות ע"י אשראי שוק ההון 0
ר תיק השקעות, צריכה עזרה שוק ההון 15
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
ה תיק השקעות שוק ההון 2
U תיק השקעות משעמם לטווח ארוך שוק ההון 5
ה בנית תיק השקעות מחקה מדדים וסחורות - מניות בלבד שוק ההון 6
ה חסכון זמין - כיצד מנהלים לצד תיק השקעות? (ועוד כמה שאלות) שוק ההון 8
L תיק השקעות 40\60 עבור אבא שוק ההון 51
מ תיק השקעות ראשוני שוק ההון 9
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
L פוליסה וגמל להשקעה אל מול תיק השקעות עצמאי שוק ההון 3
E חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 7
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
O השארת סכום מינימלי בעו"ש והתבססות על תיק השקעות במקרה חירום שוק ההון 13
G תיק מס’ 9: השקעות עבור ילד בכיתה ב’ שוק ההון 7
ב עזרה בפתיחת תיק השקעות והכנסת ראש למים שוק ההון 14
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
YizhakF תיק השקעות או קופת גמל IRA ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חווד תיק השקעות - קונספט 2 - dor22 שוק ההון 2
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
ד תיק השקעות לפנסיונר שוק ההון 6
ח תיק השקעות מנייתי ורכישת דירה שוק ההון 8
D חווד תיק השקעות שוק ההון 17
H תיק השקעות דיגיטלי שוק ההון 3
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
נ תיק השקעות עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 13
T חוו"ד תיק השקעות שוק ההון 12
S חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14