הפקדות פנסיוניות לעובדת קשישה לפני גיל פרישת חובה

ilyaf

משתמש ותיק
דירוג
63
היי,

שאלה בנושא הפקדות פנסיוניות לעובדת קשישה:
אמא שלי הועסקה בחברה מסוימת עד מרץ השנה (מטפלת בקשישים במשמרות, להבנתי עובדת שעתית). כיום היא בת 67,אבל הגיעה לגיל זה רק ביולי השנה, כלומר בתקןפת העסקתה הייתה מתחת לגיל זה. עבדה בחברה המדוברת מעל שנה. היא לא מקבלת קצבאות נוספות למעט ביטוח לאומי (אין לה פנסיה למעט סכום זעום של 3000 שח כל הכסף בקרן פנסיה - סיפור עצוב של מעסיק שלא הפריש לה לפנסיה עש שנכנס חוק פנסיה חובה,ואז גרם לה להתפטר ולהמשיך לעבוד כפרילנסרית.העסק הזה לצערי התיישן לפני שהייתי מבוגר מספיק לסייע בו).
מבדיקה שעשיתי מסתבר שלא הפרישו לה פנסיה גם בעבודה הזו. פניתי למעסיקה במייל לשאול מדוע,והתשובה שקיבלתי: אין חובה לפתוח קופה מעל גיל פרישה.
קראתי על זה קצת ולמיטב הבנתי זה פשוט לא נכון,כי היא לא הגיעה לגיל פרישת חובה באותו הזמן וגם אם כן,לא מתקיימים תנאים שפוטרים את המעסיק מהפרשה לפנסיה במקרה שלה (קבלת קצבאות נוספות לזו של ביטוח לאומי)
ציינתי בפני המעסיקה בנימוס שאימי הייתה מתחת לגיל 67 בעת עבודתה אצלם ושאינה מקבלת קצבאות מלבד ביטוח לאומי ולפיכך להבנתי הם טועים. תשובתה: גיל פרישה לנשים הוא 64. לא ברור לי מאיפה זה נלקח...
אני מעדיף לא להגיע להתכתשות משפטית עם החברה,מדובר בסכום שלא שווה אנרגיה שאשקיע במקרה כזה,מה גם שהם היו בסדר איתה מהרבה בחינות אחרות ואני רוצה לשמור איתם על יחסים טובים למקרה שהיא תרצה לחזור לעבוד שם. מה גם שלצערי,ייעוץ וייצוג משפטי בנושא יעלה לי כנראה יותר מהכסף שיש לי סיכוי לקבל...
אם כן השאלות שלי הן:
1. האם המעסיק עובר על החוק או שיש איזה תת סעיף שיכול לפטור אותו מהחובה?
2. במידה ואכן יפתחו קופה כעת בדיעבד, האם יש כיסוי ביטוחי שאימי יכולה לקבל ללא תלות במצב רפואי? (למעט אובדן כושר עבודה,שלהבנתי גם כשיכנס לתוקף אחרי חמש שנים ללא תלות במצב קיים,יעמוד על 75% מהשכר,שזה די כלום במקרה שלה,מה גם שממה שהצלחתי להבין מקריאה בנושא, אכ"ע רלוונטי רק עד גיל פרישה). מן הסתם נצטרך להפקיד באופן עצמאי במקרה כזה (הבנתי שבגלל הקורונה האריכו את האפשרות להפקדה עצמאית ל12 חודשים אחרי סיום העבודה), כך שאני תוהה אם זה שווה את זה.
3. להבנתי גם אם המעסיק ישתכנע ויפתח בדיעבד קופה פנסיונית לאימי,היא תידרש להפקיד 6.5% משכרה על כל תקופת עבודתה,כלומר היא תתחיל מלשלם סכום ניכר. האם היא יכולה למשוך חלק מהכסף מיד לאחר מכן? (כבר קיבלנו אישור למשיכה של ה3000 שח בגלל שמדובר בסכום מתחת לסכום המזערי.אפשר לעשות אותה פרוצדורה גם לקופה החדשה לכשתהיה או שיש איזו תקופת המתנה?)
תודה!

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O עזרה בהבנת היתרונות בפיצול הפקדות בין פנסיה לגמל (האפשרות הנוספת) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ל יצירת קובץ הפקדות לבנק לאומי צרכנות פיננסית 1
B פיצול הפקדות בין קופות בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 33
M הפקדות לקרן ההשתלמות, מהברוטו או מהנטו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב הפקדות להשתלמות מעל התקרה כדאי ? בהינתן הפרטים שלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
T פיצול הפקדות פנסיה וגמל בין בתי השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ל העברת קופות פנסיה פעילות לקרן עם דמי ניהול נמוכים מצבירה, ולהעביר הפקדות לקרן חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T הפקדות מתמשכות לפק"מ שוק ההון 16
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
O מעקב הפקדות בתיק ההשקעות שוק ההון 27
Kipodi מיטב דש - שירות בעייתי בנושא הפקדות שוק ההון 1
W מעסיק לא העביר הפקדות לקרן השתלמות עבור מספר חודשים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B קרן השתלמות מנוהלת או הפקדות עצמאיות שוק ההון 5
שניצלוינאי הפקדות באירו ל-IB שוק ההון 24
H למה להמשיך הפקדות לקרן פנסיה בחופשת לידה/חל"ת צרכנות פיננסית 1
bsod מחלקת מול צוברת ללא הפקדות חודשיות בתיק ממוסה שוק ההון 2
bsod הפסקת הפקדות לקרן השתלמות שוק ההון 1
P תקרות הפקדות פנסיה לחסרי עבודה (לפי 45א, 47 לפקודה) צרכנות פיננסית 9
לא חשוב שמות הפקדות לפנסיה משני מקומות עבודה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
מ הפקדות לקופת גמל עצמאית בשביל זיכוי מס צרכנות פיננסית 1
A טופס הפקדות למעסיק - עמודת אובדן כושר עבודה צרכנות פיננסית 1
G הפקדות בקרן הישתלמות מעבר לתקרה צרכנות פיננסית 1
A הפקדות לקרן השתלמות לאחר פדיון מלא צרכנות פיננסית 8
S איפה כתוב את התשואה הכוללת ב-portfoliovisualizer תוך זה שלוקחים בחשבון גם הפקדות תוך כדי? שוק ההון 11
O הפקדות מעסיק דולריות ל-IRA שוק ההון 6
א פיצול הפקדות פיצויים לגמל ותגמולים לפנסיה - חברות פנסיה שמסכימות לכך צרכנות פיננסית 52
Liron2035 מישהו קיבל פיצוי על עיכוב הפקדות לקרן השתלמות IRA שוק ההון 15
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
הפקדות עצמאיות לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 1
S הפסקת הפקדות לפנסיה - חופשת לידה אוף טופיק 20
איש יקר קרן השתלמות – הפקדות מעל התקרה. להשאיר או להעביר לשכר החודשי? שוק ההון 33
H הפקדות פיצויי פיטורים צרכנות פיננסית 1
D תדירות הפקדות לאור עמלות מט"ח שוק ההון 24
P הפרשה שנתית לקרן השתלמות כשכיר עם הפקדות חודשיות מעל התקרה ושנתית עד התקרה - מיסוי מיסים 9
ד הפקדות עובד בלבד (!) לקרן השתלמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
unrealx הפקדות חדשות לאחר יציאה מאיזון התיק שוק ההון 2
E הפקדות לקרן השתלמות לא מופיעות בחשבון (הלמן אלדובי ו-ibi) שוק ההון 8
קורא הדוק רגע רגע רגע.. מה ? (מס על הפקדות לרכיב הפיצויים) צרכנות פיננסית 3
M תקרת הפקדות לפנסיה צרכנות פיננסית 2
A הייתי שכיר, לא עובד כרגע- הפקדות לפנסיה לצורך הטבה במס האם כדאי? צרכנות פיננסית 2
אסטבן חימנז איך מחשבים מס על קה״ש IRA (הפקדות מעל התקרה)? שוק ההון 14
ברק א. הפקדות לקופת גמל עצמאי IRA שוק ההון 4
C המרת הפקדות דולריות מצד שלישי לשקלים צרכנות פיננסית 1
י חלוקת הפקדות בין קרן פנסיה מקיפה למשלימה צרכנות פיננסית 7
ranv הפקדות לקהש רגילה וההעברת צבירה פעם ב ל ira או קניה חודשית (+סיפור ) צרכנות פיננסית 1
אורן הפקדות לפנסיה באיחור שוק ההון 28
RaeNye הפקדות עצמאיות לחיסכון באמצעות כרטיס אשראי צרכנות פיננסית 40
Zach Moshe מה התנאים ההגיוניים לחשבון בנק שמקבל הפקדות מחו״ל? צרכנות פיננסית 27
Y יחס הפקדות קרן פנסיה - ביטוח מנהלים שוק ההון 11
גלעד 99 חישוב תשואת תיק עם הפקדות משתנות שוק ההון 1

נושאים דומים

למעלה