• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

קרן השתלמות מנוהלת או הפקדות עצמאיות

Bearson

משתמש ותיק
דירוג
43
היי כולם
גיליתי לאחרונה שאולי יש לי אפשרות להגדיל את ההפקדה לקרן ההשתלמות - כרגע מופרש לשם רק מהשכר שלי (נמוך מאוד - כ2000 בחודש על תרגולים), אבל אני מקבל גם מלגה של כ4700 שקל בחודש. יש לי כמה שאלות על זה:
1. האם מישהו פה הצליח למצוא/יודע להגיד אם אפשר להפקיד עוד לקרן ההשתלמות ממלגה? היא לא חייבת במס הכנסה, אבל האם יש סיכוי לקבל על חלק כזה פטור ממס רווח הון?
2. אני מנסה להבין אם זה משתלם בכלל, בהשוואה לעוד כסף בתיק ההשקעות שלי (מנהל כרגע תיק השקעות עצמאי במיטב דש טרייד, 70% מניות בקרנות של בלאקרוק, דמי ניהול משוקללים ~0.1%). ניסיתי לשחק טיפה עם האקסל של @FIYaakov וזה מה שיצא: https://docs.google.com/spreadsheets/d/15OHRol89RrR-Qdedih_ifW5cMBxKBLVEgJccJwUmGKo/edit?usp=sharing

הסיבה שאני מתלבט אם זה כדאי בכלל זה כי אני במנורה מבטחים עם דמי ניהול נמוכים מאוד (0.24%) בגלל הנחה משפחתית, והצבירה שלי נמוכה מאוד ולא מאפשרת מעבר לIRA. יש לי כרגע ~2000 שקל בקרן השתלמות, ובשנים הקרובות לא יתווסף הרבה (עתודאי בלימודים, מתגייס לצהל עוד מעט לשנתיים וחצי של חובה ועוד לפחות שלוש של קבע), אז אני גם לא יודע כמה כדאי לעבור לקרן שיש בה אופציה מחקה מדדים. עוד שיקול שמונע ממני לעבור הוא שאני לא לא יודע אם ההטבה שאני מקבל בקרן הפנסיה (0.9% מהפקדה, 0.13% מצבירה) תישמר אם אני מעביר את קרן ההשתלמות.

אם אתם יכולים להצביע לי על מקורות רלוונטיים, או על אספקטים ושיקולים שפספסתי, ממש אשמח!

דור דורים

משתמש בכיר
דירוג
1,681
1. האם מישהו פה הצליח למצוא/יודע להגיד אם אפשר להפקיד עוד לקרן ההשתלמות ממלגה? היא לא חייבת במס הכנסה, אבל האם יש סיכוי לקבל על חלק כזה פטור ממס רווח הון?
אני מניח שרק אם תפתח עצמאי תוכל להפקיד, ואז אין קשר לגובה המלגה, אתה יכול להשלים את סך ההפקדות שלך עד לתקרה, וזה יתפוס לצורך פטור ממס רווח הון.
לא יודע אם זה שווה לך את הטרחה. שיקולים שלך.

אני במנורה מבטחים עם דמי ניהול נמוכים מאוד (0.24%) בגלל הנחה משפחתית
עוד שיקול שמונע ממני לעבור הוא שאני לא לא יודע אם ההטבה שאני מקבל בקרן הפנסיה (0.9% מהפקדה, 0.13% מצבירה) תישמר אם אני מעביר את קרן ההשתלמות.
קודם כל כדאי שתקרא את זה.
דמי ניהול זה חשוב, אבל במה אתה משקיע, חשוב פי כמה.

יש מסלולים מחקי מדד בכמה חברות. כתבתי היום על מסלולים בקופות גמל (זה זהה עבור קרן השתלמות):
יש מסלול סנופי גם בסלייס (קל גמל לשעבר), גם במור (אינטרגמל ז"ל), גם בהלמן אלדובי (ירושה מIBI), גם בהפניקס וגם במיטב דש.
יש מסלול עולמי אחד (MSCI ACWI) באינפיניטי, ומסלול נוסף (שילוב מדדים של סנופי אירופה יפן ומתפתחות) בהלמן אלדובי.
בסלייס אתה יכול להשיג לפי שמועות 0.3% במסלול סנופי, זה לא הפרש גדול ממה שיש לך היום במנורה, לא יודע כמה אתה מרוצה מהמסלול הזה, אני אישית פחות התלהבתי מהמסלולים שיש להם.
בכל אופן, אם אתה רוצה הצעות לדמי ניהול, אתה יכול להרים טלפון לחברות ולשאול כמה הם יציעו לך.

לגבי הפנסיה, יש מסלול סנופי בהפניקס ובהלמן אלדובי. האחרונה היא פנסיה ברירת מחדל, ודמי הניהול בה הם 1.49% מהפקדות ו0.05% מהצבירה. יש שמועות שגם מיטב דש רוצים לפתוח מסלול דומה, לא ראיתי בינתיים שזה קרה (מיטב דש גם ברירת מחדל, בהפניקס תצטרך לקבל הצעה).

בכל אופן, אם אתה מציין שעומדות להיות לך שנים בחובה שלא ממש תהיינה הפקדות לקרן הפנסיה, הם נוטים להעלות את דמי הניהול למקסימום כשאין הפקדות, אז כדאי בתקופה הזו לפחות להיות בקרן ברירת מחדל ששם הם לא יכולים להעלות לך את דמי הניהול כשאין לך הפקדות (ל10 שנים מאז ההצטרפות).

בהצלחה!

אני לא מייעץ. לא ממליץ. לא סוכן ביטוח. לא עורך דין. לא משווק פנסיוני. לא רואה חשבון. לא יועץ פנסיוני. לא יועץ מס. לא יועץ השקעות. עדיף שתתייעץ עם בעלי מקצוע ולא תסמוך על כותב אנונימי בפורום אינטרנטי.

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
238
בכל אופן, אם אתה מציין שעומדות להיות לך שנים בחובה שלא ממש תהיינה הפקדות לקרן הפנסיה, הם נוטים להעלות את דמי הניהול למקסימום כשאין הפקדות, אז כדאי בתקופה הזו לפחות להיות בקרן ברירת מחדל ששם הם לא יכולים להעלות לך את דמי הניהול כשאין לך הפקדות (ל10 שנים מאז ההצטרפות).

לא זכור לי שקרנות ברירת המחדל לא יכולות להעלות דמי ניהול גם כשאין הפקדות,
מצד שני עברתי עכשיו על התקנון של קרן הפנסיה של כלל והפניקס ולא ראיתי התייחסות לעליית דמי הניהול אחרי חצי שנה ללא הפקדות.
איפה רשום מתי מותר להם להעלות דמי ניהול?

דור דורים

משתמש בכיר
דירוג
1,681
חוזר דמי ניהול https://www.prisha.co.il/UserFiles/File/pdf/hoz/hoz2017915.pdf

כיום יש הוראת שעה שקובעת שרק בהפסקת הפקדות שעולות על 12 חודשים יעלו דמי הניהול
וכל זה רלוונטי בכלל עבור קרנות ברירת מחדל?

אם חוסך שהצטרף אליכם (או לאלטשולר, פסגות או מיטב) אתמול מפסיק להפקיד עכשיו נגיד 6 שנים, אתם יכולים להעלות לו את דמי הניהול?
המכרז לא מכריח אתכם להיצמד לאותם דמי הניהול ל10 שנים ממועד ההצטרפות?

נדב

משתמש בכיר
דירוג
1,762
וכל זה רלוונטי בכלל עבור קרנות ברירת מחדל?
לא, זה לא רלוונטי.

אחד היתרונות בהצטרפות לקרנות ברירת מחדל (גילוי נאות), הוא שדמי הניהול מובטחים ל - 10 שנים ולא כפופים לתנאי החוזר. מי שמבקש הטבה בקרן אחרת שיראה באותיות הקטנות באיזה מקרים ניתן לעלות חזרה את דמי הניהול. כלומר גם עם קיבלת הטבה לכל החיים, הקרן יכולה לעלות את דמי הניהול עם לא יהיו הפקדות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T הבהרה קרן השתלמות מנוהלת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ר קרן השתלמות IRA מול מנוהלת בדמי ניהול 0.5% שוק ההון 23
פ קרן השתלמות- מסלול מחקה מדד מחירים לצרכן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
פ מחקה מדד MSCI AC WORLD מנורה מבטחים-קרן השתלמות מבקשת הסבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
א קרן השתלמות- מה פחות סיכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R הלוואת גישור על חשבון קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ דמי ניהול באינפיניטי קרן השתלמות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M קרן השתלמות IRA שמורכבת ממניות דיבידנד בלבד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 46
E הגבלות קרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
S יש סעיף בעבודה שלי לגבי קרן השתלמות והייתי אמור לקבל אותו (כנראה) אבל עדיין לא, מה לעשות? אוף טופיק 2
G פתיחת קרן השתלמות עבור שכיר שהמעסיק אינו מפריש עבורו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
SwingMan קרן השתלמות פאסיבית מחקה מדדי מניות חו"ל פוסטים מאיכות נמוכה 3
פ קרן השתלמות מקסום תשואות ע"י פיזור הכסף בין מסלולי ההשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
פ הלמן אלדובי קרן השתלמות SP500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
Y בחירת קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
K קרן השתלמות הפקדה מעבר לפטור ממס הוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
K קרן השתלמות עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
P קרן השתלמות שכיר בונוסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
כ קרן השתלמות - הפקדה מעל לגבול הפטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
K סדר בפתיחת קרן השתלמות ותיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שאלות לגבי קרן השתלמות ופנסיה ומעבר לחשבון IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T קרן השתלמות כתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 22
E קרן השתלמות עוסק פטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
N פתיחת קרן השתלמות ראשונה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T יש דרכים למנף קרן השתלמות כשכיר? פוסטים מאיכות נמוכה 6
S כמה שאלות על קרן השתלמות IRA בסלייס (קל גמל לשעבר) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R העברת קרן השתלמות לs&p500 בהראל או המתנה לניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
ה האם אתם מחשיבים את כספי הפנסיה/קרן השתלמות כ״מנייתים״? שוק ההון 44
א קרן השתלמות/פנסיה/גמל דרך סוכן או לבד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ה ניוד קרן השתלמות עצמאי-שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ח קרן השתלמות או שכר חודשי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
R עזרה בנוגע לחלוקת נכסים בין קרן השתלמות לתיק ממוסה שוק ההון 17
גרהם פיצול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
F הלוואה על חשבון קרן השתלמות + קופת גמל - מה הקאץ'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T העברת קרן השתלמות בין בתי השקעות -שאלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Tsachi01 נזילות קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש כשצריך להנזיל: מאיפה עדיף למכור מניות - קרן השתלמות או חשבון רגיל? שוק ההון 28
V קרן השתלמות IRA הלמן אלדובי בפלטפורמה של מזרחי טפחות - ניתן לקנות ניירות בבורסה האמריקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 0
E פתיחת קרן השתלמות בקל גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ד שאלה קטנה על קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M העברת קרן השתלמות ישנה לניהול עצמי - יתרונות וחסרונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
always.smile קבלת הצעות מהבנקים עבור הלוואה מול קרן השתלמות צרכנות פיננסית 15
O אפשרויות לניהול קרן השתלמות כIRA - 2021 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
ה קרן השתלמות במעמד עצמאי לשכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L חישוב קרן השתלמות ל-40 שנים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
B קרן השתלמות ira עם 50k פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

למעלה