• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך להגיע לעצמאות כלכלית?

yinvestor

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לחברי הפורום המופלא הזה.
אשמח להתייעץ על הדרך שלי לעצמאות כלכלית ועל מה ריאלי או לא ריאלי.
אני במחצית הראשונה של שנות העשרים, מרוויח כ23K נטו.

הון עצמי שמורכב מ:
1. 280K S&P500 במסחר עצמאי
2. 100K קופת גמל להשקעה מסלול מניות (שטות שפתחתי כשהתחלתי לעבוד, כבר לא מפקיד לשם והשארתי את הסכום שם עד שיחזיר הפסד של אלפים בודדים וגם לצורך פיזור).
3. 40K קרן השתלמות במסלול מניות שתבשיל עוד כ4 שנים, כל חודש נכנס לקרן עוד 1570 ש"ח.
4. 18K שיושבים בפקדון של הצבא ואוכל למשוך אותם עוד כ3 שנים.

חוסך כ17,500 כל חודש ומכניס הכל לSַ&P500.

מתלבט מה לעשות ואיך להתקדם, לא רואה את עצמי נשאר בתחום לעוד שנים ארוכות וכנראה התחום שאעבור אליו זה במשכורות רעב, הייתי רוצה להיות בעצמאות כלכלית, אפילו חלקית, ככה שהמשכורת לא תהיה השיקול שלי לעשות מה שאני אוהב ובטח שלא תכביד על האורח חיים שלי.

אשמח לעצות והכוונה, תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
מתלבט מה לעשות ואיך להתקדם
ברוך הבא!
אתה כל-כך צעיר וכבר חוסך המון ומשקיע בשכל, כל הכבוד לך!
לא רואה את עצמי נשאר בתחום לעוד שנים ארוכות
לא כתבת באיזה תחום אתה, מניחה שבהייטק לפי גובה השכר?
כנראה התחום שאעבור אליו זה במשכורות רעב, הייתי רוצה להיות בעצמאות כלכלית, אפילו חלקית, ככה שהמשכורת לא תהיה השיקול שלי לעשות מה שאני אוהב ובטח שלא תכביד על האורח חיים שלי.
כמה שנים אתה מקציב לתחום הנוכחי? אתה מבין שבחירת כלי ההשקעה שלך קשורים גם למטרות וגם לזמן?
קרן פנסיה (אין לך? לא מנית את זה בפירוט ההון שלך) נועדה לשנות ה-60 וצפונה.
קופת גמל להשקעה, אם לא תסגור אותה, נועדה גם לתקופה ההיא. אחרת אתה סתם משלם דמי ניהול גבוהים על פארש.
בתיק העצמאי, בקה"ש, בעו"ש ובחסכונות נזילים יחסית (קרן כספית, פק"מ) תוכל להשתמש לאורך השנים עד לפנסיה.
משכורת הרעב בתחום שאליו אתה מעוניין לעבור (מורה? עו"ס?) - מה זה אומר? שלא תוכל לגמור את החודש ותצטרך השלמות מכספים שצברת? שלא תוכל להמשיך לחסוך? יש לך כוונות להקים משפחה מתישהו? אם כן, אולי לבחור בן/בת זוג שעובדים (ואוהבים את זה) בשכר גבוה? זה יכול לעזור ;)
או שתגלה שאין לך בעיה לחיות בצימצום, ויותר חשוב לך לעסוק במה שאתה אוהב מאשר לקנות בית חלומות או לטוס 5 פעמים בשנה לחו"ל.

קודם כל תודה רבה, כיף לראות את החיוביות ששוררת בפורום הזה :)
אני בהייטק כן.

אני הייתי רוצה להישאר בתחום הנוכחי עד לעצמאות כלכלית אפילו חלקית שביחד עם המשכורת רעב תהפוך להיות משכורת שתשמור לי על רמת החיים.
קרן פנסיה 170K.
אעבור כנראה להוראה או משרה ציבורית, אצטרך להיות סטודנט לאיזה 3 שנים כנראה ללא הכנסה אלא אם כן אצליח ללמוד תוך כדי העבודה.

אני רוצה לשמור על רמת החיים ולאפשר גם למשפחתי בעתיד רמת חיים טובה.
אגב מתלבט גם האם לקנות דירה בגלל המצב בשוק והיכולת לקנות דירה לפני שהריבית תרד והמלחמה תסתיים ותהיה נהירה לקניה של דירות.

אם אסכם במילים אני מחפש את הדרך שלי להגיע לעצמאות כלכלית מלאה או חלקית בתוך כמה שנים 5-6 שנים כדי שאוכל אחר כך לעסוק במה שאני רוצה.
עוד נתון חשוב - אני רוצה לעבור דירה (לכן המחשבה לקנות) מה שיוריד לי את יכולת החסכון ל10-13K בשערוך גס
תודה רבה!
ברוך הבא!
אתה כל-כך צעיר וכבר חוסך המון ומשקיע בשכל, כל הכבוד לך!

לא כתבת באיזה תחום אתה, מניחה שבהייטק לפי גובה השכר?

כמה שנים אתה מקציב לתחום הנוכחי? אתה מבין שבחירת כלי ההשקעה שלך קשורים גם למטרות וגם לזמן?
קרן פנסיה (אין לך? לא מנית את זה בפירוט ההון שלך) נועדה לשנות ה-60 וצפונה.
קופת גמל להשקעה, אם לא תסגור אותה, נועדה גם לתקופה ההיא. אחרת אתה סתם משלם דמי ניהול גבוהים על פארש.
בתיק העצמאי, בקה"ש, בעו"ש ובחסכונות נזילים יחסית (קרן כספית, פק"מ) תוכל להשתמש לאורך השנים עד לפנסיה.
משכורת הרעב בתחום שאליו אתה מעוניין לעבור (מורה? עו"ס?) - מה זה אומר? שלא תוכל לגמור את החודש ותצטרך השלמות מכספים שצברת? שלא תוכל להמשיך לחסוך? יש לך כוונות להקים משפחה מתישהו? אם כן, אולי לבחור בן/בת זוג שעובדים (ואוהבים את זה) בשכר גבוה? זה יכול לעזור ;)
או שתגלה שאין לך בעיה לחיות בצימצום, ויותר חשוב לך לעסוק במה שאתה אוהב מאשר לקנות בית חלומות או לטוס 5 פעמים בשנה לחו"ל.

אגב מתלבט גם האם לקנות דירה בגלל המצב בשוק והיכולת לקנות דירה לפני שהריבית תרד והמלחמה תסתיים ותהיה נהירה לקניה של דירות.
אתה מנסה לתזמן את השוק, אל תעשה את זה.
זה צפוי שתהיה נהירה לקניה של דירות אחרי המלחמה, ולכן התחזית הזו משוקללת כבר היום במחירי הדיור.

אתה מנסה לתזמן את השוק, אל תעשה את זה.
זה צפוי שתהיה נהירה לקניה של דירות אחרי המלחמה, ולכן התחזית הזו משוקללת כבר היום במחירי הדיור.
כלומר אתה אומר שעדיף לחכות לריבית הגיונית יותר?
בכל מקרה אין לי בעיה לא לקנות אם האלטרנטיבה היא עצמאות כלכלית חלקית בשנים הקרובות

לדעתי אתה קצת לא מחובר למציאות. בחישוב גס כדי לצאת לפרישה מוקדמת אתה צריך סהכ ההוצאות כפול 300. בנוסף אתה צעיר, אתה אומר שאתה עוד רוצה לקנות דירה, מה עם זוגיות, ילדים? ההוצאות שלך בעתיד כנראה לא ישארו כמו שהם היום ויעלו, ושלא נדבר על זה שאם אתה רוצה לפרוש מוקדם אז הסיכון לרצף קצבה גדול משמעותית לעומת מי שפורש בגיל 50
מציע לקרוא עוד על מחקר טריניטי

אתה ללא ספק בדרך הנכונה, אם תצליח לשמור על יכולת חיסכון כזאת עד גיל 35-40 והשוק יהיה לטובתך אז בהחלט יש סיכוי טוב שזה יקרה.
ב5-6 שנים תקווה שלפחות תמצא תפקיד שתאהב קצת יותר כדי שתוכל להמשיך עוד לפחות 5 שנים אח״כ

חישוב נוסף שאתה יכול לעשות, מה המשכורת שאתה צופה לקבל ב״פרישה״ וכמה אתה צריך להשלים מהחיסכון ואז אולי תוכל להוריד רגל מהגז כמה שנים קודם

אני הייתי רוצה להישאר בתחום הנוכחי עד לעצמאות כלכלית אפילו חלקית שביחד עם המשכורת רעב תהפוך להיות משכורת שתשמור לי על רמת החיים.
המשפט הזה הזכיר לי פתאום את הבן שלי לפני עשור, ככה בערך הוא תיכנן. אבל אז הוא גילה שרמת חיים מסוימת עדיפה לו, ובילויים גם, ואז הגיעה בת זוג שאוהבת כמוהו רמת חיים גבוהה ובילויים, ואז הגיעה תינוקת. היום הוא פשוט שמח שיש לו ואשתו משכורות גבוהות מספיק כדי לממן את כל זה, ולא מדבר יותר על עצמאות כלכלית ומעבר לעבודה כלבבו. במקום זה, הוא בחר להפנות את המרץ והכשרון למקום העבודה ולהתחיל לטפס במדרגות הניהול.
אני רוצה לשמור על רמת החיים ולאפשר גם למשפחתי בעתיד רמת חיים טובה.
אתה יכול לנסות להגדיר כמה כסף זה רמת חיים טובה בעיניך? שלך כרווק ושלכם כמשפחה? הכימות המשוער חשוב בשביל
להתייעץ על הדרך שלי לעצמאות כלכלית ועל מה ריאלי או לא ריאלי.
בנוסף לרמת החיים הטובה, אתה רוצה גם לקנות דירה. בסוף תצטרך להחליט מה אתה יותר רוצה - חירות כלכלית לבחור את עבודתך או רשימת חשקים שצריך לממן.

כלומר אתה אומר שעדיף לחכות לריבית הגיונית יותר?
אני אומר שהיית צריך לעשות שיעורי בית לפני שפתחת את השרשור...
כל המידע שאתה מבקש כאן מופיע בבלוג.

לדעתי אתה קצת לא מחובר למציאות. בחישוב גס כדי לצאת לפרישה מוקדמת אתה צריך סהכ ההוצאות כפול 300. בנוסף אתה צעיר, אתה אומר שאתה עוד רוצה לקנות דירה, מה עם זוגיות, ילדים? ההוצאות שלך בעתיד כנראה לא ישארו כמו שהם היום ויעלו, ושלא נדבר על זה שאם אתה רוצה לפרוש מוקדם אז הסיכון לרצף קצבה גדול משמעותית לעומת מי שפורש בגיל 50
מציע לקרוא עוד על מחקר טריניטי

אתה ללא ספק בדרך הנכונה, אם תצליח לשמור על יכולת חיסכון כזאת עד גיל 35-40 והשוק יהיה לטובתך אז בהחלט יש סיכוי טוב שזה יקרה.
ב5-6 שנים תקווה שלפחות תמצא תפקיד שתאהב קצת יותר כדי שתוכל להמשיך עוד לפחות 5 שנים אח״כ

חישוב נוסף שאתה יכול לעשות, מה המשכורת שאתה צופה לקבל ב״פרישה״ וכמה אתה צריך להשלים מהחיסכון ואז אולי תוכל להוריד רגל מהגז כמה שנים קודם

דיברתי על דירה לא בתור מטרה, אין לי את הדחף הזה שיש בישראל להיות בעלים של דירה. אבל אם אני עובר לדירה, במקום לזרוק את השכירות כל חודש לפח, לא עדיף לשלם את השכירות הזאת למשכנתא ותוך כדי להמשיך להפריש למניות?
אני שואל ולא קובע.

לגבי העצמאות הכלכלית, החיים דינאמיים והכל טוב ויפה, בסופו של יום לפי חישוב יחסית ריאלי שלי, בעוד 5 שנים אני יכול להיות עם 1.5 מליון ש"ח, שלפי חוק 300 יכולים להניב לי כ5000 ש"ח בחודש. 5000 ש"ח בחודש כשלצידם אני אעבוד בעבודה לנפש ללא שכר גבוה, יכול להגיע למשכורת של כ15K כל חודש, לאדם יחיד זה הרבה יותר ממספיק ולכן גם יאפשר לי להמשיך לחסוך, כשייכנסו לתמונה אישה וילדים אז ההוצאות יעלו משמעותית, אבל גם משכורת נוספת תכנס.
וזה בסנריו "חסר סבלנות" שבו אני עוזב את הבית תוך שנה מהיום, אם אני אעזוב עוד שנתיים לדוגמא, אני יכול להגיע לסכום שיאפשר לי הכנסה לפי חוק 300 של 6000 ש"ח בחודש.

אני מבין משהו לא נכון? למה הדיבור הוא גיל 35-40 אם אני מגיע לסכומים יפים תוך 5 שנים? אם אהיה יותר סבלני עם השינוי מקצוע ואחכה 7-8 שנים ובנתיים אגור בשכירות, אפשר כבר לדבר על משיכה של 10K בחודש לפי חוק 300, בסופו של יום אני בגיל שב7 שנים הקרובות לא צפוי שינויים משמעותיים ביכולת החסכון למעט מעבר לשכירות / קניית דירה.

המשפט הזה הזכיר לי פתאום את הבן שלי לפני עשור, ככה בערך הוא תיכנן. אבל אז הוא גילה שרמת חיים מסוימת עדיפה לו, ובילויים גם, ואז הגיעה בת זוג שאוהבת כמוהו רמת חיים גבוהה ובילויים, ואז הגיעה תינוקת. היום הוא פשוט שמח שיש לו ואשתו משכורות גבוהות מספיק כדי לממן את כל זה, ולא מדבר יותר על עצמאות כלכלית ומעבר לעבודה כלבבו. במקום זה, הוא בחר להפנות את המרץ והכשרון למקום העבודה ולהתחיל לטפס במדרגות הניהול.

אתה יכול לנסות להגדיר כמה כסף זה רמת חיים טובה בעיניך? שלך כרווק ושלכם כמשפחה? הכימות המשוער חשוב בשביל

בנוסף לרמת החיים הטובה, אתה רוצה גם לקנות דירה. בסוף תצטרך להחליט מה אתה יותר רוצה - חירות כלכלית לבחור את עבודתך או רשימת חשקים שצריך לממן.

קודם כל אני מבין את הנקודה של הבן שלך, אני חושב שזה משתנה מאדם לאדם, יש מי שיכול לעשות את ההפרדה של של עבודה מהחיים והעבודה היא לצורך פרנסה, ויש מי שמבחינתו עבודה ללא משמעות (לפי ראות עיניו) , לא יכולה לאפשר לו סיפוק והנאה.

בכל מקרה, אני מעריך ש30K בחודש למשפחה עם שלושה ילדים זה הכנסה שתאפשר לחיות ברמה סבירה, יהיו שנים שיותר לחוץ שנים שפחות אבל כממוצע זה נשמע לי שם. זה לא אומר שאני צריך להכניס פאסיבית 30K, זה אומר שאני צריך להכניס X על פי חוק ה300, ולהשלים ל30K עם העבודה שבחרתי בה, ועם המשכורת של האישה.

לגבי דירה, כמו שכתבתי קודם אין לי שום עניין מיוחד בדירה, אני פשוט רוצה לעבור דירה, ואני חושב שבמקום לזרוק כסף בשכירות לפח, עדיף לקנות דירה ולשלם משכנתא, לפחות בסוף יהיה לי נכס או חלק מנכס.
אני מכיר גם את השיקול של זה שההון העצמי מתאפס למעשה ובמקום זה יכל לעשות תשואה בשוק ההון, אבל אני מניח שהתשואה משוק ההון על 500K לדוגמא, בסופו של יום תשתווה פחות או יותר לתשואה של 3% על 2 מליון ש"ח בניכוי הריבית.

אולי אני טועה אני כמובן אשמח לשמוע, אני אומנם יודע הרבה וקורא המון, אבל בטח ובטח לא יודע הכל וחסר נסיון זה בטוח.

תודה רבה!

קודם כל תודה רבה, כיף לראות את החיוביות ששוררת בפורום הזה :)
אני בהייטק כן
23k בנטו כמה זה בברוטו?
זה סכום מאוד מכובד בגיל שלך (בן 24?)

יש משכורות כאלה בהייטק?
חחח מה אני עושה בעבודה שלי?

להערכתי 20k בכיס מספיק למשפחה עם 3 ילדים,
לפחות מי מה שאנ רואה מסביבי (אצל קרובי משפחה שחיים לא רעה כולל חופשות בחול)

אז 30 זה כבר הרבה הרבה יותר

מבחינת מספרים נראה שאתה יודע את העקרונות. אבל מה שקשה לדעת בגיל 24 זה איך תרגיש בגיל 34, או גיל 44.

הרעיון הזה של לעבור לעבודה "במשכורת רעב" נשמע לי קצת תלוש. אלא אם כן יש לך איזה קריאה לעסוק במשהו בלי קשר לכסף. (יש אנשים שפשוט חייבים להיות סופרים או אומנים, נניח, מוכנים להיות עניים בשביל זה). בסוף עבודה זה עבודה, ואם אתה לא אוהב את מה שאתה עושה עכשיו אז תתקדם או תזוז הצידה בתחום שלך ותשמור על משכורת יפה ותסבול פחות.

לדעתי אם תעבור לעבודה של משכורת רעב עם חיסכון של 1.5 מליון אתה תרגיש עני וללא ביטחון.

וגם, אולי ההגדרה משכורת רעב לא מתאימה לרעיון של להרוויח 15k נטו. תבדוק את עצמך שם.

אבל אם אני עובר לדירה, במקום לזרוק את השכירות כל חודש לפח, לא עדיף לשלם את השכירות הזאת למשכנתא
זה משפט של מקשישים בגילי בישראל, חוץ מאחוז אפסי כמוני. ואת ה"תורה" הזאת הם מנחילים לצאצאיהם.
תוך כדי להמשיך להפריש למניות?
רוצה לקנות דירה, לשלם משכנתא, לחיות ברמת חיים טובה (עוד לא הסברת כמה עולה רמת חיים כזאת), לעבוד במשכורת נמוכה, לגדל 3 ילדים ולהפריש כסף לקניית מניות..חפש אישה עשירה :)
יש מי שיכול לעשות את ההפרדה של של עבודה מהחיים והעבודה היא לצורך פרנסה, ויש מי שמבחינתו עבודה ללא משמעות (לפי ראות עיניו) , לא יכולה לאפשר לו סיפוק והנאה.
ראשית, העניין הזה של משמעות, סיפוק והנאה הוא טריקי. המוח שלנו יכול לייצר אותם מכל מה שהוא ירצה, ואז לשנות את הרצון מחדש.
שנית, לדעתי שאיפה לחיים מעניינים (מהסוג שאתה מתאר) לא הולכת יחד עם חלומות על צריכה ברמה גבוהה.
בעלי ואני תמיד זזנו מסוג עבודה אחד לאחר כשהיא שיעממה אותנו, חיי העבודה שלנו היו מעניינים, אבל המחיר של זה היה רמת חיים צנועה (כי מתחילים כמעט מאפס כל פעם מחדש).

23k בנטו כמה זה בברוטו?
זה סכום מאוד מכובד בגיל שלך (בן 24?)

יש משכורות כאלה בהייטק?
חחח מה אני עושה בעבודה שלי?

להערכתי 20k בכיס מספיק למשפחה עם 3 ילדים,
לפחות מי מה שאנ רואה מסביבי (אצל קרובי משפחה שחיים לא רעה כולל חופשות בחול)

אז 30 זה כבר הרבה הרבה יותר
דבר איתי בפרטי אשמח לעזור ולהכווין.

זה משפט של מקשישים בגילי בישראל, חוץ מאחוז אפסי כמוני. ואת ה"תורה" הזאת הם מנחילים לצאצאיהם.

רוצה לקנות דירה, לשלם משכנתא, לחיות ברמת חיים טובה (עוד לא הסברת כמה עולה רמת חיים כזאת), לעבוד במשכורת נמוכה, לגדל 3 ילדים ולהפריש כסף לקניית מניות..חפש אישה עשירה :)

ראשית, העניין הזה של משמעות, סיפוק והנאה הוא טריקי. המוח שלנו יכול לייצר אותם מכל מה שהוא ירצה, ואז לשנות את הרצון מחדש.
שנית, לדעתי שאיפה לחיים מעניינים (מהסוג שאתה מתאר) לא הולכת יחד עם חלומות על צריכה ברמה גבוהה.
בעלי ואני תמיד זזנו מסוג עבודה אחד לאחר כשהיא שיעממה אותנו, חיי העבודה שלנו היו מעניינים, אבל המחיר של זה היה רמת חיים צנועה (כי מתחילים כמעט מאפס כל פעם מחדש).

אני אשמח כלכלית באמת להבין האם זה צעד נכון או לא, לגור בשכירות ולהשקיע בשוק ההון, או לשלם משכנתא ולהשקיע בשוק ההון קצת פחות ואחרי שהתאפס ההון העצמי אבל קיים כחלק מנכס.

לגבי ה"רצונות" שתיארת, אולי אני לא מסביר טוב את עצמי, לקנות דירה זה מהלך כלכלי מבחינתי והוא לא קריטי לי בשום צורה, כן אני רוצה לחיות ברמת חיים טובה, כתבתי גם את המשכורת ואת מספר הנפשות, ושוב אני לא "רוצה" להשקיע במניות, להשקיע במניות זה דרך ולא מטרה, המטרה זה עצמאות כלכלית - חלקית או מלאה, הדרך זה לעבוד בעבודה מניבה, להשקיע במניות, ואולי לקנות נכס, לא יודע.

אם אני אנסה לזקק את הפוסט כי הוא התפזר לכל מיני כיוונים, אני מנסה להבין בהתחשב בנתונים הכספיים ששיתפתי אתכם, האם אני באמת יכול לצאת לעצמאות כלכלית עוד למשל 7-10 שנים? לכאורה אני עושה הכל נכון לפי הסולידית, חוסך באחוזים גבוהים, מעביר הכל לנכסים מניבים, למרות שיש את היכולת אני לא משתגע מבחינת הוצאות. ולמרות שאני עושה "הכל נכון" אני לא מבין אם היעד ריאלי, איך אנשים הצליחו לצאת לעצמאות כלכלית הלכה למעשה אם אני בעצמי בנקודת מוצא מאוד מאוד טובה ולא רואה איך בדיוק מגיעים לזה.

בקיצור אני אשמח אולי שתבהירו לי את הדרך לשם ומה הטווח זמן הריאלי לדעתכם.

תודה

אתה פשוט אופטימי מידיי ולא לוקח בחשבון סיכונים שיכולים לקרות. לפרוש בגיל 30 עם קופה של1.5 מיליון כקצבה עד סוף החיים זה מאוד אופטימי, מי מבטיח לך שישאר כסף בקופה עד גיל 90?
שוק ההון הוא לא פיקדון, מה תעשה אם התיק שלך יחתך ב30% ? תיקח לעצמך פחות קצבה ?
וכמו שרשמו פה והתעלמת, אפילו תשלום מס לא לקחת בחשבון

כשאני מדמיין את עצמי בפרישה מוקדמת, בסביבות גיל 50(וגם לא בהכרח ללא עבודה - פשוט לא משרה מלאה), זה כשהיה לי לפחות מיליון שקל באגח מהם אני אקח קצבה ועוד 3 מיליון בשוק ההון, וגם רק כדי לגשר על הפער עד גיל 60 או יותר לפני קבלת הקצבה מקרן הפנסיה ששם לעומת התיק הפרטי הכסף לא יכול להגמר.

בתאוריה אתה עושה הכל נכון, אבל עדיין צריך להיות מוכן גם למצב שהשוק לא יהיה לטובתך. אף אחד לא יודע את העתיד וכשיגיע היום שימאס לך ותרצה לצאת לפרישה אז תעשה לך שנתיים ניסיון כשאתה עוד עובד בעבודה הנוכחית, ותראה כמה זה פרקטי. תדמיין שאתה מקבל משכורת נמוכה יותר ומשלים את היתר מהתיק הפרטי. תעקוב אחרי הכל באקסל ותבדוק שהמספרים מסתדרים לך.

אני אשמח כלכלית באמת להבין האם זה צעד נכון או לא, לגור בשכירות ולהשקיע בשוק ההון, או לשלם משכנתא ולהשקיע בשוק ההון קצת פחות ואחרי שהתאפס ההון העצמי אבל קיים כחלק מנכס.
כוחות השוק יגרמו לכך ששתי האופציות יהיו שקולות.

לקנות דירה זה מהלך כלכלי מבחינתי והוא לא קריטי לי בשום צורה
לקנות דירה למגורים זה ברוב מוחלט של המקרים לא כלכלי במיוחד. לקנות דירה להשקעה זה כן, אם יודעים ומבינים מה עושים.
למה דירת מגורים לא כלכלית כל-כך?
נתחיל דווקא למה זה כן שיקול כלכלי: רוב האנשים לא יחסכו כסף וישקיעו בקרן מחקה מדד מנייתי. תשלום משכנתא הוא סוג של חסכון כפוי (עם "דמי ניהול" גבוהים נכון להיום, בצורת ריבית גבוהה לאורך זמן רב). אבל אתה כן יודע לחסוך הרבה, וכן משקיע בתיק עם תשואה, אז ההשוואה היא אישית בין דירת מגורים למדד עולמי/סנופי נניח.
בישראל נוסף יתרון כלכלי של עליית ערך הדירות כתוצאה מריבוי מופלץ של ילודה, דירות מקלט ליהודי העולם, ועלייה בתקופות חשוכות.
למה זה לא כלכלי?
1.אתה תחפש דירה במיקום הכי טוב מבחינתך - נוחות, קירבה לעבודה ולבילוי, חינוך איכותי לילדים (כשיגיעו).
2. המשמעות של הסעיף למעלה היא דירה במחיר הכי גבוה שאתה יכול לשלם, ופחות תשומת לב לאפקט הכלכלי.
3. אתה תרצה להתאים את הדירה לנוחותך (ולטרנדים?) ולכן תבצע מדי כמה שנים שיפוצים ושינויים. אתה תדאג לתחזוקה פיקס של הדירה (תשתיות וצבע, ריהוט).
4. הסיכון שמחיר המשכנתא יהיה גבוה בהרבה משכ"ד אלטרנטיבי (במיוחד אם אתה קונה כרווק שיכול לחיות במקומות זולים כרגע).
5. הסיכון שתילכד בכלוב זהב מקצועי כדי לממן את העלויות, במקום להיות חופשי לשנות מקצוע ומיקום עבודה.
6. תשווה עליית ערך בשכונה שבה תרצה לקנות, לעומת מדד מנייתי מפוזר בעולם. תוריד את עלויות הקניה, התחזוקה והמכירה של שני המכשירים.
7.דברים ששכחתי...

אני מנסה להבין בהתחשב בנתונים הכספיים ששיתפתי אתכם, האם אני באמת יכול לצאת לעצמאות כלכלית עוד למשל 7-10 שנים? לכאורה אני עושה הכל נכון לפי הסולידית, חוסך באחוזים גבוהים, מעביר הכל לנכסים מניבים, למרות שיש את היכולת אני לא משתגע מבחינת הוצאות. ולמרות שאני עושה "הכל נכון" אני לא מבין אם היעד ריאלי, איך אנשים הצליחו לצאת לעצמאות כלכלית הלכה למעשה אם אני בעצמי בנקודת מוצא מאוד מאוד טובה ולא רואה איך בדיוק מגיעים לזה.
אני לא יודע מי אלו האנשים שהגיעו לעצמאות כלכלית, באיזה גיל, ומה הסיפור שלהם.
ההימור שלי שלא מגובה בכלום, הוא שנדיר מאד שעובד שכיר מגיע לעצמאות כלכלית לפני גיל 40 בהתבסס על שכר עבודה וביצועים ממוצעים בשוק ההון בלבד.
אתה צריך להתמקד בעצמך. את ההחלטות הגדולות של החיים עוד לא קיבלת - איפה תגור, במה תעבוד (כרגע מבחינתך העבודה זמנית) ועם מי תחיה.
להחלטות החשובות האלו יש פן כלכלי מאד משמעותי.
רק אחרי שתהיה סגור על הנושאים האלו, אפשר לבדוק באקסל מתי תהיה עצמאי כלכלית או לעבור לעבודה בה תרוויח הרבה פחות.

חשוב להעיר שהביטוי עצמאות כלכלית מטעה כאן. פות"ש לא מכוון לעצמאות כלכלית. הוא מכוון לירידה באחוזי התעסוקה לחצי משרה. את זה קל יותר לעשות כיוון שהוא לא צריך להגיע להוצאות מחיה כפול 300 אלא להוצאות מחיה - משכורת נמוכה * 300. בנוסף בשעת הצורך הוא יוכל להגביר את ההכנסה שלו בעזרת מעבר למשרה יותר משתלמת.

שווה לציין שאם ממשיכים לעבוד, גם אם בשכר נמוך, קרן הפנסייה (וההשתלמות אם יש) ממשיכות לקבל הפקדות מה שמגדיל את הביטחון ב"פרישה המוקדמת".

ליתר ביטחון אפשר להכפיל ב350 או ב400 במקום ב300.

בנוגע לדירה מה שאנשים רבים מפספסים זה את תשלום ההון העצמי לדירה. אם אתה שם 400K על משכנתא אתה מפספס את התשואה האלטרנטיבית שהסכום הזה היה מרוויח בבורסה. מצד שני אנשים רבים מקבלים את ההון הזה במתנה מההורים והם לא היו מקבלים אותו לצורך רכישת מדד עולמי.

אם אתה בונה על השקעה בשוק ההון על מנת להבטיח לך פרישה מוקדמת, אין חיה כזאת. אין תוחלת רווח ללא סיכון, וסיכון משמעותו אי וודאות בטווח קצר וארוך. אתה יכול לאבד את הקרן ולא רק בטווח הקצר אלא גם לאורך זמן ארוך (לדוגמא 2000-2010 ) שלא לדבר על הדוגמא היפאנית. העשור הנוכחי היה עשור של גאות, אבל שנות הרעב יכולות תמיד לבוא, ואז כולם יגידו " מה הם חשבו הכסילים האלו שאפשר לעשות כסף מאויר לעולמי עד".
מאחד שנמצא בשוק יותר מ-20 שנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 49
F מה צריך ללמוד כדי להגיע לעצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S ערבי חברה - חשוב להגיע? אוף טופיק 4
F לדעתכם הביטקוין יוכל להגיע לסכומי עתק בעתיד ? אוף טופיק 1
ה מישהו יודע איך אפשר להגיע לDB שמדלן עובדים איתו ? נדל"ן 6
M שאלה לגבי מה עוד ניתן לעשות על מנת להגיע לפרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 73
ח להגיע למעמד שכר גבוה בעולם הפיננסי התפתחות אישית 5
ר באלו מוצרים פיננסים אפשר להגיע לחוב שעולה על ההשקעה? שוק ההון 15
M משכנתא:האם הבנק יתן להגיע להחזר חודשי של 40% ואף יותר מההכנסה החודשית הפנויה? נדל"ן 19
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
י ש לי אוסף של ביטוח מנהלים וקופות אחרות. אני רוצה להגיע למצב אופטימלי של ניהול אישי / IRA במדדים, אב צרכנות פיננסית 6
Body Solid בשנת 2037 גיל הפרישה עשוי להגיע ל-72 לגברים ו-70 לנשים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 63
C האם בישראל לא ניתן להגיע לחסכון בדמי ניהול ללא פעולות בשטח? שוק ההון 13
R האם ניתן להגיע לפרישה מוקדמת וגם ליהנות מהדרך? יומני מסע אישיים 52
Y האם יש דרך מלאכותית כלשהי להגיע לחיוב מינימום באשראי צרכנות פיננסית 10
K איך כדאי להגיע ל- STRASBOURG ? אוף טופיק 11
CarpeDiem האם אנחנו מתחילים להגיע למצב שבו אג״ח ממשלתי עדיף על דירה? נדל"ן 6
M איך אצליח להגיע לפרישה מוקדמת? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
הסולידית איך "להגיע" לנשים צעירות (16-20)? אוף טופיק 105
F מעבר לעצמאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ יציאה לעצמאות התפתחות אישית 2
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3
I הקרבות בדרך לעצמאות כלכלית אוף טופיק 4
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
אל ניניו הדרך שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 73
S כמה שנים נותרו לכם לפרישה? (לעצמאות כלכלית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 50
noamovich בן 21 מתחיל את הדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 18
חסכונית חסכונית בדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 76
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
oz1987 מגיעים לעצמאות כלכלית - המומחים ממליצים צרכנות פיננסית 22
לא חשוב שמות מהן הסכומים שאמורים להיות בידינו כשאנו פוצחים במסע לעצמאות כלכלית? יומני מסע אישיים 8
נ מפת חום לעצמאות כלכלית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 28
B הגעתם לעצמאות כלכלית, מה הלאה? התפתחות אישית 12
O משיכת כספי הפנסיה בזמן היציאה לעצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 44
M הגעתי לעצמאות כלכלית. מה עושים עכשיו? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 116
מתכנת עדכון אישי: שלב שני בדרך המובילה לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 34
D יעד לעצמאות יומני מסע אישיים 52
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15
הסולידית "99 טיפים לעצמאות כלכלית" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
rina מבלבול לבהירות ועד לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 61
B הדרך לעצמאות הכלכלית שלי מתחילה כאן. עזרו לי. שוק ההון 22
צ מחייל בודד לעצמאות כלכלית - אי שם בגיל 50 יומני מסע אישיים 16

נושאים דומים