• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק Level Up

• אהבתי
Reactions: efi
הרבה דברים קרו אתמול, ואישית עשיתי גם הרבה טעויות אתמול.
ניסיתי לרשום את הכל כדי לתעד את הטעויות ולעשות הפקת לקחים.
אני משתף פה לטובת מי שזה יתן לו ערך, וגם בשביל עצמי. זה קצת ארוך וחופר.
אני נוהג לרשום הערות לעצמי באנגלית, ולא היה לי כח לתרגם - אז זה באנגלית.
תודה ל- @Yesmad שעזר לסדר את ה-LTR של הטקסט.

LevelUp Portfolio‎

Vix spiked to about 18 at market open.‎
I got excited about the volatility spike (wrong response).‎
I decided this is an opportunity to increase allocation to risk in LevelUp, which I was waiting for for a while being disappointed in missing on much of the XIV gains (wrong response) as my allocation was relatively small out of caution (correct response), and increased target risk allocation from 30% to 35% (acceptable response, as it’s in a small measure and it was pre-planned for a long time, though no exactly articulated), I performed a rebalance at the trade open (wrong response).‎

As VIX increased, I decided to increase the risk allocation to 40%, then to 45% with increased weights to volatility vs leverage, which should have been equal-weight according to the portfolio (wrong response) and then to 50% with increased weight to SVXY vs EXIV which should have also been equal weight according to the portfolio (wrong response).‎
Each time I told myself - VIX is reaching unbelievable new levels, and that this is exactly what I’ve been waiting for to increase my SVXY exposure. At a point VIX almost reached Aug’-2015 crysis levels and was only 2nd to it after the 2011 crysis. This was all correct in theory - only that there wasn’t any real crysis in the markets and I knew that but didn't give it weight.‎

Mistakes made:‎
‎• I performed more than one operation per day, against my plan‎‎
‎• I increased the risk allocation by feel, without predefined guidelines‎‎
‎• I traded at day open, against my plan‎‎
‎• I bought more without understanding fully what is going on‎‎
‎• I bought SVXY without being knowledgeable about measuring the risk of termination. I simply assumed that it wouldn’t happen, even as it was at only a few percent away from happening and I was buying.‎‎
‎• I had no predefined averaging-down guidelines / limitations.‎‎

The irreversible damage from all of this is the termination of SVXY/XIV. Obviously I had many other unrealized losses in SSO/QLD/EXIV due to the market declines, but those are inline with expectations - the termination of SVXY is not.‎
Assuming I will get up to 20% of SVXY holding back (due to termination), but probably much less:‎
Based on the total value of SVXY I held before 5.2.2018, I permanently lost 0.5% of the portfolio.‎
Based on the actions I took averaging down during trading hours, I permanently lost an additional 1.3%.‎

After hours crash
My troubles didn’t end there.‎
In the after hours, SVXY/XIV were behaving very oddly, with SVXY falling much faster than XIV without me understanding why. I then saw that the price of both XIV and SVXY was crashing more and more in after-hours and decided to double-down more (wrong response) to undo the damage so far (wrong response).‎

Being that it was already after-hours, and the LevelUp portfolio was in an IRA account, I went to my IB account which allows after-hours trading, and which was not meant to be used for volatility, and traded there (wrong response).‎
I bought both of them believing that this somehow spreads the risk of the phenomena I didn’t understand (wrong response).
The permanent loss from these actions (assuming termination and 20% distribution) is an additional 1.2%.‎

Termination
After realizing that both of them are likely facing termination, I went to decide to again go “short-volatility”, that is put even more money into an already disastrous position only that this time I would not use instruments that are at risk of termination.‎

At this stage I was focused on trying to “undo” some of the damage with the belief that we are at a huge volatility spike at the moment, with good odds of seeing this come through.‎

ZIV
I aimed at 1% allocation to ZIV, and bough without knowing it’s fair value, even though I knew fair value FAILED for XIV and SVXY (wrong response). I assumed that since it was far from termination risk that it would be close to fair value. As the order didn’t execute at my target price of 60$ I raised it to 65$ to “ensure” execution (wrong response), assuming I’m seeing a delayed price, while in fact I was faced with a very sparse order book in after-hours trading. The order executed partially at 65$ which lit a red-light in my head (correct response) that the book was thinner than I thought. I cancelled the remaining order (correct response) and only then saw that the bid-ask spread was 60-68. I also saw the ticker at Yahoo finance go from 60 to 65 on my order. Overall I got into a position of 0.5% of the portfolio.‎
I decided this would not be a good way to get into a position (correct response) and went to what I saw as plan B - to go short on VXX.‎

short-VXX
I went short on VXX at 1.4% of the portfolio, sizing the position mostly on how much I’m willing to risk more to get back some of the losses. I later went another 1.4% short as even a 50%-100% gain wouldn’t cover my losses (which I didn’t even know to estimate precisely at the time but believed to be in the single digits percent).‎

This is a naked short - and if volatility will keep rising I could risk much greater and unbounded losses (unlike with XIV), and to keep a similar profile as XIV I would have to rebalance the short daily(!) which I knew I would not do, and put myself in an uneasy “short” position state of mind for a while, unless I would see quick gains on the position and/or will find an alternative (ZIV or something else). ‎This is still an uneasy position for me, and I need to re-think the implementation of the short-volatility position.‎

My main line of thought was - “we are at a HUGE volatility spike at the moment - you cannot allow yourself to be out of a short position on the vix, especially that this is the chance to undo some of the damage done today”.‎

Overall damages so far

a 3% of permanent loss due to termination of SVXY/XIV ETFs.‎
a 35% overall loss in LevelUp from beginning of year, erasing all gains in this portfolio since its inceptions, and putting it in an 11% total loss.‎
a 7% overall loss in the entire aggregate portfolio since beginning of year, 4.5% of which are from LevelUp alone.‎

General

I did not account for the human factor risk enough. I assumed that I know myself well enough that I won’t get scared out of my position during a crash, and that on the contrary I would use the opportunity to “double down” - which is itself a risk I did NOT account for properly - that my expected behavior would be destructive when allowed to be unconstrained.‎

I did not come prepared enough for dealing with an extremely dangerous asset. When uncertainty grew exponentially fast, I wasn’t able to see the big picture clearly and quickly enough.‎

I fell to my own hubris, believing all along the way that I knew a good opportunity when I saw it, never stopping to question if I am completely wrong. Even when doubting myself, it was on a micro level (buy more or no), and not on a macro level - understanding what is going on and how I am reacting to it.‎​

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
קודם כל - כל הכבוד על התיעוד העצמי, ותודה על השיתוף. זה רק ממחיש כמה שמורכבות הנפשית של ניהול השקעות לא פוסחת על המשקיעים המתוחכמים יותר - ולפעמים הסיכון אצלם אף מוגבר.
למדתי לאורך הזמן על עצמי למשל שאמנם אני אדם מחושב ושקול יחסית - אבל גם די גרוע בהחלטות שצריך לקבל מיידית בו במקום. התאמתי את התנהלותי בהתאם - תיק השקעות מראש נבנה באופן שלא דורש שום החלטה יותר מפעם בכמה חודשים; בהשקעות ובהחלטות משמעותיות בחיים, גם כשלכאורה ברורה לי דרך הפעולה ה"נכונה", אני תמיד מכניס עיכוב של איזה יום-יומיים "to sleep over it" עד לביצוע ההחלטה בפועל (מה שמונע מספר לא קטן מהפעולות הללו בפועל); ואם הנסיבות מכריחות לבצע החלטה בו במקום ("it's now or never") - ברוב המקרים אני מוותר על הפעולה, כי זה סיטואציה שלא הייתי צריך להיות בה מלכתחילה.

טוב, עכשיו שהאבק שקע קצת...
סגרתי את כל הפוזיציות שפתחתי ב-IB. על הדרך גיליתי שטעיתי מקודם וב-after hours נכנסתי ב-XIV ו-SVXY פי-2 יותר משחשבתי. זה היה ממש אבל ממש מיותר והרסני. בלי זה, התיק LevelUp היה עדיין נושא ברווח כולל של כ-26%. נכון לעכשיו הוא בהפסד של 4%.
מה שכן, השורט על VXX ברמת VIX של 49 השתלם, והוא הניב 25% תשואה תוך יממה (על ה-2.8% מהתיק ששמתי עליו), מה שבאמת עזר לקזז חלק מההפסדים. ונקודות בונוס - וואחד מגן מס לשנת 2018 על XIV ו-SVXY ;)

את תיק LevelUp ב-IRA איזנתי למשקולות היעד, ואני ממשיך איתו כרגיל. כולל אחזקה של SVXY.
עד המחיקה הבאה (שבאמת, אבל באמת - לא חייבת לבוא. פעם אחת, די והותר. לקח נלמד. לא צריך לבדוק את זה בסדר? תודה)

הרבה דברים קרו אתמול, ואישית עשיתי גם הרבה טעויות אתמול.
כל הכבוד לך.
שבאמת, אבל באמת - לא חייבת לבוא. פעם אחת, די והותר.
תבנה על זה שהיא תגיע בעתיד ותנסה להתאים את תכנית העבודה שלך אליה בצורה שמתאימה לך.

עד המחיקה הבאה (שבאמת, אבל באמת - לא חייבת לבוא. פעם אחת, די והותר. לקח נלמד. לא צריך לבדוק את זה בסדר? תודה)
בהחלט יתכן שאירועים כאלו יקרו כל כמה חודשים בזמן הקרוב. יש אינדיקציות חזקות לזה שהסנופי צריך לאבד שני שליש מערכו כדי לתת תשואה עתידית שהיא מתאימה לנורמות ההיסטוריות. דמיין איך זה יראה לאורך תקופה..

בהחלט יתכן שאירועים כאלו יקרו כל כמה חודשים בזמן הקרוב. יש אינדיקציות חזקות לזה שהסנופי צריך לאבד שני שליש מערכו כדי לתת תשואה עתידית שהיא מתאימה לנורמות ההיסטוריות. דמיין איך זה יראה לאורך תקופה..
לא חושב שספייק של 200% בוויקס זה משהו שאפשר לצפות שיקרה כל כמה חודשים, אבל כן - מניח לחלוטין שיכול לקרות שוב.

לא חושב שספייק של 200% בוויקס זה משהו שאפשר לצפות שיקרה כל כמה חודשים, אבל כן - מניח לחלוטין שיכול לקרות שוב.
השערתי שהמסחר בבוטים מעלה את החדות של הירידות ולכן יכול להיות שהתופעה תלך ותגדל. עדיף להשקיע במינוף ישירות על הסנופי כמו spxl.

השערתי שהמסחר בבוטים מעלה את החדות של הירידות ולכן יכול להיות שהתופעה תלך ותגדל. עדיף להשקיע במינוף ישירות על הסנופי כמו spxl.
יכול להיות שאתה צודק. יש טענות שמסחר אלגוריתמי תרם לבעיה (או אפילו הצית אותה במזיד). ואולי זה סתם פורקן של תסכול מאנשים שלא יודעים מה קרה.
בכל אופן אני משלב חצי מינוף רגיל וחצי שורט על volatility.

אשמח גם להסבר איך בעצם קרן שמחזיקה אג"חים ללא קופון משלמת דיבידנד?
היא לא. היא מחלקת רווחי הון ממומשים כתוצאה מגלגול אג״חים. היא מוכרת אגח ברגע שהמח״מ שלו כבר לא מספיק ארוך וקונה חדשים שהממשלה הנפיקה כדי לשמור על מחמ ארוך.

היא מחלקת רווחי הון ממומשים כתוצאה מגלגול אג״חים.
איזה חלק מרווחי ההון מחולק ואיזה מופנה לקנייה של חדשים? לא הצלחתי למצוא מידע בתשקיף.

איזה חלק מרווחי ההון מחולק ואיזה מופנה לקנייה של חדשים? לא הצלחתי למצוא מידע בתשקיף.
רווחי הון בהגדרה חייבים להיות מחולקים. חוק בארהב.
מהקרן (לא מהרווח) קונים אגחים חדשים.

איחדתי את השרשור של LevelUp ו-MaxSharpe Volatility כיוון שהם היו המשך כרונולוגי אחד של השני ודיברו כמעט לחלוטין על אותו הנושא.

חבל שזה סיפור אמיתי... :'(
אני דווקא חושב שמזלו של @adamshalev שהסיפור אמיתי. עדיף להיתקל בצדדים החלשים שלנו כמשקיעים כאשר התיק קטן יחסית, וכאשר אנחנו יכולים להפיק לקחים. אני מנסה לדמיין אירוע דומה קורה כשאתה משקיע בן 60, בעל תיק של 7 (ובעזרת השם 8) ספרות. לאבד באופן פרמננטי 3% (מאות אלפי שקלים) זה עצוב מאוד.

אם כבר מפיקים לקחים, הלקח החשוב מבחינתי הוא לא ש"צריך ללמוד ולהבין במה אתה משקיע". זה כמעט מובן מאליו, ואני בטוח שכולנו יחסית מבינים במה אנחנו משקיעים. ולכן תמיד נגיע לנקודת הזמן שבה נגיד לעצמנו: "השקעתי מאות שעות בלימוד התחום - אני מבין את מה שאני משקיע בו, ולכן אני מבין שהירידות הן זמניות וזו הזדמנות לקנות בהנחה וחבל לא לנצל".
לדעתי, הלקח החשוב מהסיפור הזה, כמו גם מהסיפור עם ההשקעה ב"טבע" הוא שצריך לקחת בחשבון שאנחנו יכולים לטעות. גם אם אנחנו *באמת* (ולא סתם חושבים שאנחנו) חכמים ביחס ליתר האוכלוסיה וביחס ליתר המשקיעים (וממה שאני קורא, אדם בהחלט ברמת הבנה מעל המשקיע הממוצע), וגם אם אנחנו מכירים את המכשירים/החברות שבהם אנחנו משקיעים על בוריים - אנחנו יכולים פשוט לטעות.
ואם לא נשים גבולות לעצמנו כי "אנחנו חזקים במשבר" ו"קונים אל תוך הירידות", זה יכול להוביל להרס של עוד ועוד הון, ורק כשהאבק ישקע נגלה שטעינו.

אם כבר מפיקים לקחים, הלקח החשוב מבחינתי הוא לא ש"צריך ללמוד ולהבין במה אתה משקיע". זה כמעט מובן מאליו, ואני בטוח שכולנו יחסית מבינים במה אנחנו משקיעים. ולכן תמיד נגיע לנקודת הזמן שבה נגיד לעצמנו: "השקעתי מאות שעות בלימוד התחום - אני מבין את מה שאני משקיע בו, ולכן אני מבין שהירידות הן זמניות וזו הזדמנות לקנות בהנחה וחבל לא לנצל".
לדעתי, הלקח החשוב מהסיפור הזה, כמו גם מהסיפור עם ההשקעה ב"טבע" הוא שצריך לקחת בחשבון שאנחנו יכולים לטעות. גם אם אנחנו *באמת* (ולא סתם חושבים שאנחנו) חכמים ביחס ליתר האוכלוסיה וביחס ליתר המשקיעים (וממה שאני קורא, אדם בהחלט ברמת הבנה מעל המשקיע הממוצע), וגם אם אנחנו מכירים את המכשירים/החברות שבהם אנחנו משקיעים על בוריים - אנחנו יכולים פשוט לטעות.
ואם לא נשים גבולות לעצמנו כי "אנחנו חזקים במשבר" ו"קונים אל תוך הירידות", זה יכול להוביל להרס של עוד ועוד הון, ורק כשהאבק ישקע נגלה שטעינו.
בנוסף לדבריך אוסיף עוד לקח שאנשים יכולים ללמוד:
KISS

@המתמיד 100% מסכים איתך. זה נורא קל להצביע על טעות של בן אדם אחר ולהראות לו למה ואיך הוא טועה, וזה נורא קשה לעשות את זה עם עצמך. אם לפחות לא נלמד למצוא את הטעויות של עצמנו - אז לפחות שנכיר שהן יכולות לקרות ולהתכונן אליהם מראש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס תיק level-up עם הגנה למדד שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה