• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תחזית נדלן -- האם הטירוף יימשך?

צריך לזכור שתשואה זו, כל עוד מכרתי את הבית - היא תשואה על הנייר בלבד. אני מנסה לחשוב על תסריטים אחרים שבהם מה שיהיה הוא לא בהכרח מה שהיה. אחד מהם למשל הוא שינוי במצב הבטחוני של מדינת ישראל - לדעתי הרבה משקיעים (ובעלי נדלן) לא מתחשבים מספיק בהסתברות לאירוע מסוג זה.

האיום הוא בתלות המוחלטת של ישראל בענף ייצוא גדול אחד שאחראי במידה רבה לבום כלכלי שהמדינה עוברת בעשור האחרון. האטה משמעותית בהייטק ויש מצב שהיא כבר התחילה יכולה להוריד הרבה מאוד אנשים במדינה הזאת.

אישית, המחשבה שעשרות רבות של אחוזים מהפורטפוליו שלי שקועים בבטון באחד האזורים הפחות יציבים גיאו-פוליטית בעולם לא עושה לי טוב, ולכן לעולם לא הייתי קונה דירה בלי להשאיר מספיק כסף בצד ליום סגריר.

המחשבה שאתה משקיע את רוב החסכונות שלך בבורסה שעלתה לשיאים חסרי תקדים כי הדפיסו 5 טריליון דולר ב-18 חודשים כן עושה לך טוב? אם אנחנו אכן חיים ב-super bubble כמו שכמה כלכלנים/משקיעים מוערכים טוענים (אנשים רציניים לא טרולים ביוטיוב) אז שום דבר לא יעזור. תימחק כמו שנמחק דור שלם בשפל הכלכלי הגדול וזה מה שיהיה.

נערך לאחרונה ב:
המחשבה שאתה משקיע את רוב החסכונות שלך בבורסה שעלתה לשיאים חסרי תקדים כי הדפיסו 5 טריליון דולר ב-18 חודשים כן עושה לך טוב? אם אנחנו אכן חיים ב-super bubble כמו שכמה כלכלנים/משקיעים מוערכים טוענים (אנשים רציניים לא טרולים ביוטיוב) אז שום דבר לא יעזור. תימחק כמו שנמחק דור שלם בשפל הכלכלי הגדול וזה מה שיהיה.
אני ממש ממש לא מסכים, מכמה טעמים:
1. השקעה בבורסה היא נזילה, שמיים וארץ מבחינת ביטחון להיפגש עם מזומן כשבאמת צריך (גם אם זה בדיסקאונט של 50% כשיש נפילות מטורפות). עם כסף בבטון, הסיכוי שלך להיפגש עם מזומן כשיש קטסטרופה אמיתית בחוץ הוא קלוש.
2. ניתן להשקיע בהמון אפיקים שהם לאו דווקא בקורלציה ישירה עם הבורסה או כסף פיאט בכלל (למשל זהב, מתכות ויש שיגידו קריפטו אך שם נראה דווקא שיש קורלציה די הדוקה עם הבורסה).
3. בבורסה יש מגוון מכשירים שיכולים לשמש לגידור כדוגמת אופציות. אם משתמשים בהם בחוכמה אפשר לגדר לחלוטין מפני tail risk כמו שאתה מתאר, כמובן תמורת עלות.
4. אין אפשרות בכלל להשוות את הפיזור בין סקטורים, חברות וגיאוגרפיות שהשקעה בבורסה יכולה לתת אל מול השקעה בנדל״ן שהיא לרוב לא מפוזרת כלל, בין אם במספר נכסים או גיאוגרפית (עבור רוב בני התמותה עם שווי נקי של פחות מ-8 ספרות).

אני ממש ממש לא מסכים, מכמה טעמים:
1. השקעה בבורסה היא נזילה, שמיים וארץ מבחינת ביטחון להיפגש עם מזומן כשבאמת צריך (גם אם זה בדיסקאונט של 50% כשיש נפילות מטורפות). עם כסף בבטון, הסיכוי שלך להיפגש עם מזומן כשיש קטסטרופה אמיתית בחוץ הוא קלוש.

כשתהיה קטסטרופה אמיתית לא יתנו לך למשוך את הכסף אם בכלל יהיה להם כסף לתת לך למשוך.

כשתהיה קטסטרופה אמיתית לא יתנו לך למשוך את הכסף אם בכלל יהיה להם כסף לתת לך למשוך.
קודם כל מומלץ להחזיק מזומן ומטח במקום נגיש בדיוק בשביל סיטואציות כאלה. בנוסף קטסטרופה מקומית למשל (שההסתברות לה גבוהה בהרבה לעומת גלובלית) לא משפיעה כלל על נכסים שנמצאים בחו״ל

מאיזה קטסטרופה אתה מנסה להתגונן?
יש שיגידו שחוסר היכולת למכור נכס בלחיצת כפתור היא דווקא יתרון (אנשים נלחצים ומממשים בהפסד).

זה לא סותר, פשוט המדינה מעדיפה (או לפחות העדיפה) משיקולים קואליציונים לתת הקלות לחרדים. בגלל זה יותר ילדים נותן יותר הטבות ממעט או ללא ילדים.
הורים עובדים עם ילדים בגילאי 6-12 מקבלים היום - עם הממשלה הנוכחית - הטבות מיסים.
מי שר אוצר? אביגדור ליברמן.
שיקולים קואליציוניום? איפה החרדים בסיפור?

לדוגמא - כתבה מהעיתון:
"חבילת ההטבות החדשה: הפחתת מסים להורים, ביטול מכס ובלימת התייקרות החשמל
ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו הערב כי יופחת המס לכל הורה עובד ב-223 שקלים בחודש, עבור כל ילד בן 12-6"
קישור:

ועדיין ההוצאה הכוללת של זוג תהיה כמעט תמיד גדולה מהוצאה של שני יחידים. ברגע שחולקים רכוש, ההוצאות לנפש קטנות יותר.
הדברים היחידים שחולקים זה:
* שטח פיזי - כלומר הדירה. במקום 2 חדרים, אז יש חדר משותף.
* ארנונה.
* ועד בית.
* מוצרי וכלי מטבח \ תנור \ מקרר.

אם פספסתי משהו תעדכן.

לעומת ההוצאה על ילד *אחד*:
* אוכל.
* גנים.
* בייביסיטר.
* ביגוד.
* רפואי.
* חדר פיזי נוסף בבית (אם חיים ברמת החיים המודרנית, ולא כמו פעם).

הזכות לקורת גג שונה מהזכות לבעלות על דירה. כשאתה מדבר על הזכות לדיור, אתה מדבר על זכות לבעלות על דירה? כי אם כן, אין זכות כזו.
אני מדבר על זכות לקורת גג.
בכל מקרה, ניהול לקוי של שוק הדיור גורר את המכירה או ההשכרה של הדיור למקומות של ניצול, חוסר הוגנות.
מכאן נובעת שלילת זכות הדיור.

מכיר לא מעט אנשים שחיים ב-"יחידה מאחורי הבית של ההורים" עם הבן\בת זוג והילדים.
זה נשמע מצב הגיוני?
איך הגענו לזה אם הדיור הוא בר השגה, לכאורה?
האם כך היה המצב פעם?

הרבה יותר זול עדיין בפריפריה מאשר באזורי ביקוש.
אתייחס לדירת 4 חדרים *חדשה מקבלן* בערים שונות, לפי אתר מדלן.
ב-"דירת 4 חדרים" הכוונה לדירה בבניין שהיא לא קומת קרקע (לא דירת גן) ולא קומת הכי עליונה (לא פנטהאוז), כדי שהמחיר יהיה מתאים למשפחה ממוצעת.
בכוונה מתייחס לדירה חדשה מקבלן, ולא לישנה, כי זה מסמל את המגמה בעיר ואת המחיר שהקבלן מאמין שיקבל.
נשווה את מחיר הדירה למשכורת של 10,000 ש"ח, שזה בערך משכורת ממוצעת (בוודאות יותר ממשכורת חציונית).

באר שבע:
נמכרו לאחרונה דירות במחיר של בערך 1.5 מיליון - יוצא 150 משכורות.
מה מקבלים בתמורה?
מיעוט מקומות תעסוקה (חוסר יציבות כלכלית), פשיעה נרחבת (חוסר יציבות ביטחונית וכלכלית), איום רקטות (סיכון PTSD לילדים, חרדת קיום לתקופת הרקטות וסכנת חיים).

שדרות:
אין דירות חדשות מקבלן, אבל קיימת דירה יד שניה, בבניין בן שנתיים, במחיר 1.37מ - יוצא 137 משכורות.
מה מקבלים בתמורה?
כמו בבאר שבע, רק יותר גרוע לפחות מבחינת מקומות תעסוקה ואיום רקטות, כפי שמוכר לרובנו מהחדשות.

עפולה:
דירה חדשה מקבלן 1.1מ - 110 משכורות.
מה מקבלים בתמורה?
מיעוט מקומות תעסוקה, חובה לנסוע לפחות *ארבע שעות ביום* בשביל תעסוקה במרכז.
אבל היי, לפחות אין איום רקטות משדרות, אלא רק מלבנון וסוריה שזה לא קורה הרבה.

בפריפריה אין מחסור בשטחים כך שאפשר להרחיב מאוד את הבניה ביישובים אלו. במרכז יש מחסור חמור בקרקע.

נו באמת....
אם באמת רוצים, אפשר להעיף באזור המרכז את כל הבניינים הישנים ולבנות עיר צפופה אבל שיש בה כמות עצומה של דירות פנויות לרכישה.
השאלה האם באמת רוצים ומה עושים...
גם לא חסר שטחים ריקים באזור המרכז.

לא הבנתי מה המטרה באזכור בעיה אנקדוטלית שמישהו כתב. אני גם יכול למצוא לך פוסט של מישהו שהיו לו בעיות עם השכנים בדירה בבעלותו או בעיות עם הקבלן.
אין ספק שיהיו בעיות בשני הדברים, אבל בשוק של שכירות כשיודעים ש-"תמיד יבוא הפראייר הבא כי כולם מחפשים לשכור דירה וממילא בקושי יש" אז קל יותר לעקוץ שוכרים, וקל יותר להגיע למצב כזה.
נראה לך שהוא היה מנסה לעקוץ אותו בחשמל, או שבעל דירה אחר היה עושה "משחקים" של רטיבות ועובש אם השוק היה רווי בדירות להשכרה? אם בקושי היו שוכרים?

וואלה, שכנים בדירה תמיד יכולים לעשות בעיות, בין אם זה מכירה או השכרה, אבל זה לא גורם אקטיבי בניהול משא ומתן על הדירה.
וכן, בעיות עם הקבלן יש לא מעט, אבל למזלנו יש אנשי מקצוע שיעזרו נגד זה.
וגם למה אתה חושב שיש בעיות עם קבלנים? אולי כי השוק במצב עגום?
כי כולם מרגישים שיכולים לתפוס לרוכשים את הביצ*ם....

לא הבנתי מי כופה מה. תשכור / תקנה / תגור אצל ההורים לפי רצונך החופשי.
הכפייה מתייחסת לשני דברים:
* המצב בפועל של השוק, שהמחירים הגבוהים שלו כופים על הרבה אנשים לשכור דירה.
* אנשים שמדברים על הנושא אומרים "למה אתה צריך לקנות דירה? מה אתה צריך בעלות? לך תשכור דירה."

בסופו של דבר, זה שוק שמנוהל על ידי מדיניות ממשלה.
ברגע שמדיניות הממשלה תשתנה, הכל יראה אחרת.

המדינה = ממשלה / ממשלות (שרים, פקידים כולם)
יושבים אנשים שאין להם אינטרס, בין אם אישי (נכסים או רצון לכאלה) או שיודעים שברגע שמחיר הדירה יירד, גם הכנסות המדינה, ואז מאיפה יגיע הכסף לכל הדברים? (16 מיליארד הכנסות מממסים)

מוציאים תכניות שלא מזיזות לשוק להרגע, בכוונה לדעתי, אבל חייבים להוציא משהו למראית עין
הדבר האחרון שמעניין הוא מיסים.
יש אנשים וחברות שיפסידו המון אם המחירים יירדו והם כנראה משפיעים יותר מהשאר.

יש אנשים וחברות שיפסידו המון אם המחירים יירדו והם כנראה משפיעים יותר מהשאר.
נכון, זה גם חלק מ"למה הממשלה לא עושה באמת משהו" - יש כאן אינטרסים, כי ברור שאם היו רוצים להוריד היו מורידים.

האיום הוא בתלות המוחלטת של ישראל בענף ייצוא גדול אחד שאחראי במידה רבה לבום כלכלי שהמדינה עוברת בעשור האחרון. האטה משמעותית בהייטק ויש מצב שהיא כבר התחילה יכולה להוריד הרבה מאוד אנשים במדינה הזאת.
בידיוק. אם תגיע האטה או קריסה מהכיוון הזה, הרבה משקיעים / בעלי דירות 2 ויותר יחפשו מזומן (פיטורים, פחות קונים, בעיית שוכרים) ויציפו את השוק בדירות, וזה מה שיוריד את הנדל"ן פה לדעתי.
לאיזה "תוכנית באמת טובה" אתה מחכה? למשיח שיבוא על חמור לבן ויחלק דירות לדוגמא מרוהטות לכל דיכפין במרכז ת"א? תמשיך לחכות
אני לא מחכה בשבילי, זה בטוח :) אני כותב באופן כללי ולא מתוך רצון אישי שלי (אגב, אתה לא יודע אם יש לי דירה או שאני עצמי משקיע)
לענייננו, אני ממש אבל ממש לא מצפה שהמדינה תחלק פה דירות, ובטח שלא מרוהטות. אני חושב שהיא צריכה להרגיע את השוק בצורה כזאת שלא יהיה שווה לרכוש מעל לשתי דירות. אפשר לעלות מיסים בצורה קיצונית על דירה שלישית, אפשר לתת משכנתא זולה לדירה ראשונה כדי לעודד דירה ראשונה.

במצב שוק של היום, כפי שנראה, המס על דירה שניה והלאה לא מזיזות לאף אחד, כנראה עד שיקרה משהו קיצוני.

צריך לזכור שתשואה זו, כל עוד מכרתי את הבית - היא תשואה על הנייר בלבד. אני מנסה לחשוב על תסריטים אחרים שבהם מה שיהיה הוא לא בהכרח מה שהיה.
הנקודה המהותית בנדל"ן לטעמי, הוא מתי קנית - הרי אם קנית לפני 10 שנים נגיד, גם מפולת לא תחזיר (לדעתי כן?) את המחיר 10 שנים אחורה.
אם לעומת זאת קנית לפני שנה-שנתיים - אולי זה יותר מציאותי שמשבר ייקח אותך אחורה לשם.

הבעיה העקרית בנדל"ן במובן הזה זה שהכסף בקירות וזו לא תעודת סל או מניה שאפשר למכור בזריזות. יש תהליך, יש קונים, משא ומתן, זה לוקח זמן.

הורים עובדים עם ילדים בגילאי 6-12 מקבלים היום - עם הממשלה הנוכחית - הטבות מיסים.
מי שר אוצר? אביגדור ליברמן.
שיקולים קואליציוניום? איפה החרדים בסיפור?
התקנות של זכאי משרד השיכון לא נקבעו היום אלא נקבעו בממשלה שהכילה את החרדים.
לממשלה הנוכחית אין יותר מדי יכולת לשנות דברים בגלל ההרכב הרעוע שלה והרוב הדחוק. אני משער שאם הייתה ממשלה יציבה ללא חרדים היא הייתה מתקנת את זה.
הדברים היחידים שחולקים זה:
* שטח פיזי - כלומר הדירה. במקום 2 חדרים, אז יש חדר משותף.
במקום 2 דירות של שני חדרים (לפחות) מספיקה דירה אחת של 2 חדרים.
* ארנונה.
* ועד בית.
* מוצרי וכלי מטבח \ תנור \ מקרר.

אם פספסתי משהו תעדכן.
- מכונית.
- מזון.
- מכשירי חשמל.
- עלות נופש (חדר זוגי במלון עולה הרבה פחות משני חדרי יחיד).
אני יכול לחשוב על עוד הוצאות שבהן הוספת נפש לא מגדילה את ההוצאה לינארית.

אני מדבר על זכות לקורת גג.
בכל מקרה, ניהול לקוי של שוק הדיור גורר את המכירה או ההשכרה של הדיור למקומות של ניצול, חוסר הוגנות.
מכאן נובעת שלילת זכות הדיור.

מכיר לא מעט אנשים שחיים ב-"יחידה מאחורי הבית של ההורים" עם הבן\בת זוג והילדים.
זה נשמע מצב הגיוני?
איך הגענו לזה אם הדיור הוא בר השגה, לכאורה?
האם כך היה המצב פעם?
הייתי יותר משמח אם זה לא היה המצב. אבל אני לא מאמין שהממשלה תצליח לשנות זאת, אז אני דואג לעצמי, ומציע לכל אחד לדאוג לעצמו במקום לחפש ישועה מהמדינה.
אתייחס לדירת 4 חדרים *חדשה מקבלן* בערים שונות, לפי אתר מדלן.
למה דירת קבלן? דירה בת 20 שנה לא יכולה להיות קורת גג ראויה? איזה סיבה בעולם יש לזוג בתחילת דרכו לרכוש דווקא דירה מקבלן?
נו באמת....
אם באמת רוצים, אפשר להעיף באזור המרכז את כל הבניינים הישנים ולבנות עיר צפופה אבל שיש בה כמות עצומה של דירות פנויות לרכישה.
השאלה האם באמת רוצים ומה עושים...
אתה לא יכול לקחת בניין בודד של 3 קומות ולהחליף אותו בבניין בן 12 קומות בלי להתאים תשתיות ראויות. כן יש ניסיון לקדם התחדשות עירונית ופינוי בינוי אבל כמו כל דבר בארץ התכנון והביצוע לוקחים המון זמן.
גם לא חסר שטחים ריקים באזור המרכז.
נכון, אבל זה עדיין שטחים מוגבלים. כן מתחילים לבנות בשטחים כאלו כמו מפעל תע"ש שיפונה, שדה דב לשעבר ועוד.
אבל גם צריך לתכנן הכל בצורה שלא תיצור מגה פקקים בגלל שדחפו עשרות אלפי יחידות דיור באמצע השטח.
אין ספק שהמדינה לא מצליחה לפתור את בעיות התחבורה והדיור.
אין ספק שיהיו בעיות בשני הדברים, אבל בשוק של שכירות כשיודעים ש-"תמיד יבוא הפראייר הבא כי כולם מחפשים לשכור דירה וממילא בקושי יש" אז קל יותר לעקוץ שוכרים, וקל יותר להגיע למצב כזה.
נראה לך שהוא היה מנסה לעקוץ אותו בחשמל, או שבעל דירה אחר היה עושה "משחקים" של רטיבות ועובש אם השוק היה רווי בדירות להשכרה? אם בקושי היו שוכרים?
לא יודע כמה זה מייצג בעל דירה שמרמה את השוכר שלו בחשבון החשמל. לראיה, זו פעם ראשונה שמישהו פירסם בפורום על נושא כזה.
האם יש רמאים? כן. האם דירה בבעלותך מבטיחה לך שהקבלן או המוכר סיפרו לך את כל המידע? לא.
לא חסרים משכירים הוגנים עם דירות ראויות. אני לא יודע איזה אחוז מהמשכירים "מרמים" את השוכרים.
וגם למה אתה חושב שיש בעיות עם קבלנים? אולי כי השוק במצב עגום?
כי כמו בכל עסקה בין שני צדדים, הצד החזק עלול לפגוע בצד השני.
הכפייה מתייחסת לשני דברים:
* המצב בפועל של השוק, שהמחירים הגבוהים שלו כופים על הרבה אנשים לשכור דירה.
זו לא כפייה - דירה היא מוצר יקר ולא כולם יכולים להרשות לעצמם לרכוש אחת. גם אם הדירות יוזלו בשלושים אחוז יהיו אנשים שלא יוכלו לרכוש דירה.
בסופו של דבר, זה שוק שמנוהל על ידי מדיניות ממשלה.
ברגע שמדיניות הממשלה תשתנה, הכל יראה אחרת.
אז תקים מפלגה שפועלת לשנות זאת ותשכנע מספיק אנשים להצביע לך. ראינו איך כחלון הצליח לפתור את הכל.

מאיזה קטסטרופה אתה מנסה להתגונן?
יש שיגידו שחוסר היכולת למכור נכס בלחיצת כפתור היא דווקא יתרון (אנשים נלחצים ומממשים בהפסד).
עניתי למי ששאל לגבי קטסטרופה: למשל מלחמה קשה, אסון טבע וכו׳. או קטסטרופה פיננסית שייקח הרבה מאוד זמן להתאושש ממנה. מסכים ב-100% לגבי הנקודה השנייה, עבור רוב האנשים זה באג לא פיצ׳ר — היכולת למכור בלחיצת כפתור יכולה להיות הרסנית עבור רבים. אני אישית מקריב תשואה בשביל גידור וכך ישן בשקט בלילה

בהגדרה, רכישת דירה למגורים פוגעת ביכולת להגיע לעצמאות כלכלית, במיוחד עם התשואות העלובות באזור המרכז, קל וחומר בבתים גדולים המיועדים למשפחות. מלבד זאת, אני מכיר מעטים בלבד שלא יערבו רגש בעניין כל כך אישי כמו קניית דירה למגורים. לגבי דירה להשקעה, אני מסכים לגמרי וזה כמובן סיפור אחר לחלוטין -- אבל זו לא ההתלבטות אשר אני עומד בפניה.
אני מניח שאתה משקיע בשוק ההון, בנדל"ן זה שונה, מסתכלים על התשואה "המצרפית" משכירות, מעליית ערך תוך שימוש במימון,
מדובר בתשואה דו ספרתית שנתית לאורך זמן על ההשקעה (ההון העצמי), לעתים מדובר בתשואה של עשרות אחוזים בשנה (בדיעבד באזור המרכז),
לכן אין כאן כל בעיה של תשואה על ההשקעה לאורך הזמן.

אני מסכים אתך, אם אתה מכוון לדירת מגורים באזור המרכז ברמת המחירים הנוכחית זה עלול לפגוע ביכולת להגיע לעצמאות כלכלית,
מדובר בהשבתה של הון גדול, וברוב המקרים בהחלטה רגשית.

התוכנית הזאת אפשרה בעיקר לזוגות שבקושי הצליחו לגרד 100 אלף שקל בכל החיים שלהם להתמנף עם דירה חדשה.

לא נכון.
יש בפורום כמה שזכו, לא זכור לי שרובם היו כאלו שבקושי הצליחו לגרד 100K . כן זכור לי שהיו הרבה אחרים שלא זכו ועדיין ניסו לגרד כסף לנדלן. אין קשר הכרחי בין הדברים.

אגב, כמות הדיסאינפורמציה בנושא הנדלן מדהימה. השקר הזה הוא אחד מהם ("בעיקר לזוגות שבקושי הצליחו לגרד 100 אלף שקל")

לענייננו, אני ממש אבל ממש לא מצפה שהמדינה תחלק פה דירות, ובטח שלא מרוהטות. אני חושב שהיא צריכה להרגיע את השוק בצורה כזאת שלא יהיה שווה לרכוש מעל לשתי דירות. אפשר לעלות מיסים בצורה קיצונית על דירה שלישית, אפשר לתת משכנתא זולה לדירה ראשונה כדי לעודד דירה ראשונה.

הכי קיצוני בנושא היה כחלון, וכולנו רואים איך הוא גמר. הוא ניסה למסות דירה שלישית , ויורט בבג"ץ עם נימוק מגוחך (אני תוהה כמה דירות היו לשופטים שפסקו נגד, אבל אצלם אף פעם אין ניגוד עניינים כנראה).

עם זאת, אם הנושא היה מעניין את הבוחרים היה נשאר בכנסת וממשיך לדחוף, וזה לא קרה, , כך שזה כנראה לא מעניין את הבוחרים.

במצב שוק של היום, כפי שנראה, המס על דירה שניה והלאה לא מזיזות לאף אחד, כנראה עד שיקרה משהו קיצוני.

לא מסכים. 8% מס רכישה על דירה שניה זה מאד משמעותי. כנ"ל העלאת ריבית על משכנתאות, דבר שנראה שקורה.

עם זאת, מדובר בתהליך איטי ובשוק איטי. אין מדובר בבורסה עם ציטוטים יומיים. צריך סבלנות.

אני כל הזמן קורא על כך ש״יש מחסור בקרקעות״ והגידול הדמוגרפי בישראל הוא הזוי. האם באמת יש מחסור משמעותי בקרקעות בארץ?
הרי רוב הביקוש הוא באיזור המרכז, באיזורים כמו תל אביב, רמת גן וגבעתיים. אזורים ישנים שלא נבנו בצפיפות מודרנית מתאימה, בטח יחסית לאיזורים צפופים אחרים כמו מנהטן.

האם אתם באמת מאמינים שיש מחסור בקרקעות, או שפינוי בינוי שיטתי (בצורה כזו או אחרת) יכול לפתור את זה?
כשבבניין אחד בתל אביב יש 3 קומות במקום במקום 20, ברור שיהיו פחות יח״ד.

לגבי עניין התשתיות: באיזורי ביקוש שיא (בעיקר במקומות המאופיינים באוכלוסיה צעירה וגמישה יחסית), הייתי מצפה שניתן יהיה להכריז על רחוב או אזור ללא נגישות של תחבורה פרטית, ז״א רק תחבורה ציבורית יכולה לעבור שם. כך ניתן לאכלס יותר אנשים בפחות מקום בצורה זולה יותר, לא?

עם זאת, אם הנושא היה מעניין את הבוחרים היה נשאר בכנסת וממשיך לדחוף, וזה לא קרה, , כך שזה כנראה לא מעניין את הבוחרים.
אני מסכים שכחלון ניסה אבל לדעתי הוא לא נבחר לא בגלל שלציבור לא אכפת אלא בגלל שבעיני הציבור הוא נכשל במשימה.

אני מסכים שכחלון ניסה אבל לדעתי הוא לא נבחר לא בגלל שלציבור לא אכפת אלא בגלל שבעיני הציבור הוא נכשל במשימה.

אם כך, איך תסביר את זה שאין אף אחד אחר שמנסה לשאת את הדגל בנושא? הרי אם זה היה מעניין אלקטורלית, היה מישהו שהיה מנסה לרכב על זה.

הממשלה הנוכחית אפילו לא מנסה לומר שתוריד מחירי הנדלן.

לא מסכים. 8% מס רכישה על דירה שניה זה מאד משמעותי. כנ"ל העלאת ריבית על משכנתאות, דבר שנראה שקורה.
מסכים
הכי קיצוני בנושא היה כחלון, וכולנו רואים איך הוא גמר. הוא ניסה למסות דירה שלישית , ויורט בבג"ץ עם נימוק מגוחך (אני תוהה כמה דירות היו לשופטים שפסקו נגד, אבל אצלם אף פעם אין ניגוד עניינים כנראה).
מזל שיש את בגצ שאשם במחירי הדירות.
ברצינות, עזוב את העניין המשפטי. הרי התברר שהכנסת לא תומכת בחוק הזה. לא היתה שום בעיה לחוקק אותו, כחלון היה שר וח"כ ולא הצליח כי חברי הכנסת פשוט לא רצו בחוק.

עפולה:
דירה חדשה מקבלן 1.1מ - 110 משכורות.
מה מקבלים בתמורה?
השכר הממוצע בעפולה הוא 10k (מקור), מחיר של דירת 3 חדרים יד שניה בעפולה הוא 520k (מי שמרוויח 10k לפעמים צריך לעשות פשרות בחיים) שזה 52 משכורות.

שדרות:
אין דירות חדשות מקבלן, אבל קיימת דירה יד שניה, בבניין בן שנתיים, במחיר 1.37מ - יוצא 137 משכורות.
מה מקבלים בתמורה?
השכר הממוצע בשדרות גם 10k ומחיר דירת 3 חדרים יד שניה הוא 680k, קרי, 68 משכורות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
גרהם תחזית לשנת 2024 אוף טופיק 12
A תחזית חודשית 31.07.23 מתעדכנת | אינדקטורים מאקרו כלכליים שוק ההון 13
גרהם תחזית לשנת 2023 אוף טופיק 30
ע תחזית קצבת פנסיה ואינפלציה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
adamshalev תחזית לשנת 2021 אוף טופיק 114
M תחזית אפוקליפטית ל 2018 בגלובס - מתחברים? שוק ההון 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
S מחפש הזדמנות נדלן עד 1 מש"ח. נדל"ן 0
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
A יתרונות של עסק על פני אדם פרטי ברכישה ומכירת נדלן נדל"ן 6
S חלוקת תקציב בין נדלן ושוק ההון (מניות) נדל"ן 6
מ השקעות נדלן בחול בסכומים קטנים נדל"ן 20
ש השקעה בקרן נדלן הולנדית במטבע אירו נדל"ן 16
N השקעות נדלן בפרוייקט יזמי נדל"ן 3
D האם נדלן נכנס לחוק 300? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ס העברת כספים ונכסי נדלן לחו"ל אוף טופיק 4
V נדלן מול מדדים במצב של ריבית נוכחית נדל"ן 37
מ רמלוד או בת ים- נדלן נדל"ן 27
Y האם ניתן לאתר בעלות על נכסי נדלן לפי פרטים מזהים? נדל"ן 7
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
chen15 מבנה ההון בעסקת נדלן - בני 60+ נדל"ן 19
S מתווכי/משווקיי/יועצי נדלן - תמרורי אזהרה נדל"ן 15
Y השקעה בפרוייקט נדלן מניב - קרן פרטית נדל"ן 5
ש נדלן מעבר לים - לרנקה קפריסין נדל"ן 6
R נדלן בחול - צעדים ראשונים נדל"ן 10
GoldenFace מקורות מידע על נדלן נדל"ן 3
א מחקה מדד נדלן מניב ישראל שוק ההון 23
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
ישראלית מימון כנגד נדלן שנמכר נדל"ן 13
B משכנתא להשקעת נדלן בחול נדל"ן 4
ט ההבדל בין מדד ת"א נדלן לבין תא מניב ישראל שוק ההון 2
O REIT ETF - נדלן או מניות? נדל"ן 0
ה קניית נדלן בחול מקורות מידע נדל"ן 3
ס מניות נדלן בישראל ככלי לשמירה על ערך הכסף לקראת קנייה בעוד כמה שנים שוק ההון 6
Sp0 קרן reit,נדלן באירופה שנסחרת בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 0
א נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 1
מנימליסט השקעות נדלן בחול נדל"ן 1
ע ונקובר קנדה - קניית נדלן נדל"ן 10
ע נדלן VS שוק ההון נדל"ן 93
א חישוב תשואה בהשקעת נדלן נדל"ן 12
ח השקעות נדלן בארה"ב נדל"ן 4
י השקעה במניות או נדלן שוק ההון 91
O נדלן בחול נדל"ן 1
שלי העברת הון / נדלן בירושה צרכנות פיננסית 16
D הייטק, נדלן ו..יחסינו לאן.. יומני מסע אישיים 22
N שילוב נדלן בחו"ל בתיק ההשקעות נדל"ן 47