• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שיקולים במכירה/החזקה של מניות RSU

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
נדמה לי שיש כאן עובדי הייטק בחברות שנסחרות בבורסה ומחלקות RSU, אז אני מקווה שהנושא מספיק מעניין ורלוונטי עבור קוראי הפורום.

הקדמה עבור מי שלא מכיר RSU:
החברה בה אני עובדת מחלקת לעובדים מניות (של החברה) בתור סוג של בונוס. לדוגמה, החברה יכולה לתת לי 200 מניות, אבל הן מבשילות למכירה (become vested) בהדרגה: 1/8 מהסכום נהיה vested כל רבעון. כלומר, בכל רבעון, 25 מניות נעשות vested ורק אז אני יכולה למכור אותן. את שאר המניות (אלה שעדיין לא vested) אני לא יכולה למכור עדיין, ואם אני אעזוב את החברה לפני שהן נהיות vested, אני אאבד אותן. זה סוג של תמריץ להישאר בחברה.

זה אומר שפעם ברבעון "נפתחות" לי מניות של חברה אחת ובודדת, ואני צריכה להחליט מה לעשות בהן.
להחזיק? ואם כן, אז עד מתי?
או למכור מיד?

כשהיתה לי משכנתא, הייתי מוכרת מיד כי הצבתי לעצמי כמטרה עליונה לסגור את החוב כמה שיותר מהר. זה אומר שמכרתי גם אם ערך המניה נחשב "נמוך" בעיני העובדים שזוכרים את ערך המניה בשיאה ורוצים שהיא תמיד תהיה שם.

עכשיו אין לי משכנתא, ואני מסתכלת על המניות ה-vested כחלק מתיק ההשקעות שלי. ואז אני שואלת את עצמי: האם אני רוצה להיות מושקעת במניה של חברה אחת? ברור שלא. מצד שני, אלה מניות שקיבלתי במתנה, אז זה לא באמת כסף שאני השקעתי. אבל: אז מה אם קיבלתי במתנה? מרגע שקיבלתי, זה כן חלק מההון שלי. האם לא ארצה מיד להמיר את המתנה המסוכנת בהשקעה יציבה יותר בהתאם להקצאת הנכסים שבחרתי עבור תיק ההשקעות שלי? מצד שני, המניה עולה ויורדת. מה אכפת לי להחזיק אותה עוד כמה ימים/שבועות/חודשים ולקוות (להמר) שהיא תעלה בעוד כמה דולרים (כלומר: לתת פקודת מכירה LMT עם מחיר גבוה יותר שתקפה ל-60 יום ולקוות שיום אחד היא "תתפוס")? למה לא לסחוט מהמניות עוד כמה שקלים (לפעמים אם יש לי מספיק מניות vested, זה יכול להיות כמה אלפי שקלים) אם אפשר?

אשמח לשמוע את מחשבותיכם בנושא. פחות חשוב לי להתייחס לנקודה של החזקת המניה למשך שנתיים על מנת לשלם מס רווחי הון מול מס הכנסה על הרווחים. זאת כי לא מתאים לי אישית להחזיק את המניה במשך שנתיים, כי אני חושבת שהתועלת לא מצדיקה את זה, וגם כי אני לא יודעת מתי אעזוב את החברה ולא רוצה להתבסס על זה. אבל בעיקר כי אני אשמח למקד את הדיון בהתלבטויות שרשמתי לעיל.

היי,

אני לא יודע באלו סכומים מדובר ככה שקצת קשה לי לקבוע נחרצות אבל יש נושא מהותי שלא העלת על הכתב.
האם מכירת המניות נעשות ע"י נאמן שמחזיק אותן עבורך או שיש לך אחזקה ישירה?
במקרה שלי מכרתי מניות שכאלו לפני חודשיים ואני יודע להגיד שהעלויות מסביב לביצוע הוראה שכזו די משמעותיות (במקרה שלי הנאמן הם תמיר פישמן).

במידה והעלויות גם במקרה שלך משמעותיות לא הייתי מוכר כל רבעון והייתי מעדיף לעשות את זה בטרנזקציה אחת (ובשער שהגיוני לי).
כמובן שאת לוקחת כאן סיכון (וגם סיכוי) שהמניה תרד או תעלה משמעותית.

עזבי את הסיפורים של הוטרנים שזוכרים שפעם המניה הייתה פי 1.5 או פי 3.4 זה נראה לי פחות רלוונטי עבורך (ואני אומר את זה בלי לדעת באיזו חברה מדובר).
במידה ועשית ניתוחי דו"חות סגנון השקעות ערך והבנת שהמניה נסחרת בחסר זה כבר עניין אחר.

שורה תחתונה - אם את לא צריכה את הכסף עכשיו וסבורה שהמניה לא הולכת להתרסק בקרוב (בגלל תחרות, רגולציה או סיבה אחרת) הייתי ממתין וחוסך בוודאות את ההוצאות סביב המכירה עצמה.

אני לא יודע באלו סכומים מדובר
כרגע יש לי מניות שערכן היום משהו סביב 100K ש"ח.
האם מכירת המניות נעשות ע"י נאמן שמחזיק אותן עבורך או שיש לך אחזקה ישירה?
במקרה שלי כרגע - יש נאמן.
העלויות מסביב לביצוע הוראה שכזו די משמעותיות
יש בזה משהו... לא זוכרת בדיוק את העלויות, אבל יחד עם המס, זה יוצא הרבה כסף. אני לא זוכרת אם זו עלות על פעולה או אחוז מהסכום. אם זה אחוז, אז אפשר לעשות את הפעולה פעם ברבעון וזה אותו הדבר כמו לעשות לעתים רחוקות יותר, לא? אני אחפש היום את הניירת של הנאמן...
עזבי את הסיפורים של הוטרנים שזוכרים שפעם המניה הייתה פי 1.5 או פי 3.4
לא, רק לפני כמה שבועות המניה היתה $10 יותר. ולפני כמה חודשים היא היתה $40 יותר.
במידה ועשית ניתוחי דו"חות סגנון השקעות ערך והבנת שהמניה נסחרת בחסר זה כבר עניין אחר.
לא עשיתי, ולא מתכננת לעשות.

אם את לא צריכה את הכסף עכשיו וסבורה שהמניה לא הולכת להתרסק בקרוב (בגלל תחרות, רגולציה או סיבה אחרת) הייתי ממתין וחוסך בוודאות את ההוצאות סביב המכירה עצמה.
לא צריכה את הכסף עכשיו - פשוט חשבתי לשים אותו באפיק סולידי כמו קרן אג"ח כללית, במסגרת בניית תיק ההשקעות שלי.
לא חושבת שהמניה תתרסק (למרות שאי אפשר לדעת שום דבר).
אבדוק את עלויות המכירה. תודה!

[עריכה] בדקתי את עלות השירות של הנאמן: 0.1% מהתמורה פלוס מע"מ.
השירות כולל ניכוי מס ועמלות, ודיווח לרשויות המס במקום העובד.
בנוסף, יש את עמלת הברוקר האמריקאי, שאני לא בטוחה איך היא מחושבת. מפעולות עבר נראה שזה יורד מהדולרים - סביב 0.1% מהסכום הדולרי.
ועוד יש עמלת העברה של 20 ש"ח.
וכמובן יש שער המרה מדולרים לשקלים.

נערך לאחרונה ב:
אולי כדאי לי לקבל את הכסף בדולרים ללא המרה לשקלים?
אני צריכה לדבר עם הבנק כדי להבין איך אני יכולה להעביר מט"ח לחשבון, וגם עם בית ההשקעות שלי, להבין אם אפשר להעביר לשם דולרים. ואז להשקיע את הכסף בניירות ערך אמריקאיים כמו VTI. הכספים שיושקעו באג"ח ישראלי יבואו מהמשכורת (שקלים לשקלים, דולרים לדולרים). איך לא חשבתי על זה עד עכשיו.

יש שיקול חשוב - והוא העיקרי כרגע למה אני לא מממש את ה RSU שלי - את משלמת מס פירותי על שווי ההענקה של המניות. כדי לשלם פחות מס הייתי רוצה לממש את המניות כאשר אהיה בין עבודות או כשאפסיק לעבוד. כתלות בגודל המשיכה אוכל להמנע ממס הכנסה בכלל או במס נמוך כמו 10% במקום 30-40-50 אחוז.
במובן הזה אני מתעלם לחלוטין מהשיקול של האם המחיר כרגע טוב או לא, אני מניח שאין לי שום ידע לגבי המחיר העתידי, ושבתוחלת הוא יגדל יחד עם קצב הגדילה של השוק (עם תנודתיות גדולה בהרבה).
ברגע שאוכל לממש בצורה יעילה מבחינת מס אעשה זאת ואזרים את הכסף לתיק הפסיבי.

יש שיקול חשוב - והוא העיקרי כרגע למה אני לא מממש את ה RSU שלי - את משלמת מס פירותי על שווי ההענקה של המניות. כדי לשלם פחות מס הייתי רוצה לממש את המניות כאשר אהיה בין עבודות או כשאפסיק לעבוד. כתלות בגודל המשיכה אוכל להמנע ממס הכנסה בכלל או במס נמוך כמו 10% במקום 30-40-50 אחוז.
במובן הזה אני מתעלם לחלוטין מהשיקול של האם המחיר כרגע טוב או לא, אני מניח שאין לי שום ידע לגבי המחיר העתידי, ושבתוחלת הוא יגדל יחד עם קצב הגדילה של השוק (עם תנודתיות גדולה בהרבה).
אתה כל כך צודק ושכחתי מזה לגמרי!!!!!!!
הזכרת לי שפעם מישהו בעבודה אמר לי משהו דומה. והספקתי לשכוח את זה.
כל כך חשוב! תודה!

פעם שמעתי שהמינון המומלץ הוא למכור בחבילה אחת ל 10 חודשים.. לא זוכרת מאיפה או מה היו הטיעונים בעד
תזכרי גם שלמניה המדוברת יש מחזוריות ידועה שנעה סביב הכרזות

אני לא מכיר לעומק את שיקולי המסים והעמלות, אבל באופן עקרוני הייתי נמנע מלהחזיק יותר מדי מניות של החברה שמעסיקה אותי. זה אמנם נחמד לדעת שאת עובדת בשביל עצמך, אבל יש פה גם גורם סיכון כי התרסקות של החברה עשויה לגרום בבת אחת הן לאובדן מקום העבודה והן לנפילת תיק ההשקעות.

הרצון לחסוך בתשלום מס הוא טבעי וכמוהו הרצון לחסוך בעמלות.
הכי גרוע זה להיות אופטימי על המחיר העתידי של המניה בחברה בה אני עובד ומכיר אותה הכי טוב בעולם.

אני אומר זאת כי שילמתי מחיר יקר כשדגרתי על RSUs של החברה בה עבדתי. בזמן שחיכיתי כדי לחסוך במס הגיע משבר בשוק. החברה נפגעה, המניה צנחה בעשרות אחוזים, החברה צימצמה הוצאות ואני איבדתי את מקום העבודה. בסוף אמנם לא שילמתי מס אבל בפועל קיבלתי הרבה פחות כסף.

במבט מהצד זה ממש לא סולידי ואפילו לא חכם לשבת על ערמת מניות של חברה בודדת, מה גם שזו החברה בה עובדים.

הדבר נכון גם לגבי אופציות שמקבלים מהעבודה. יצא לי להכיר אנשים שלא מכרו את האופציות שקיבלו גם כשיכלו לממש בהמון כסף, כי האמינו בעתיד החברה ורצו לחסוך במס. בסוף החברה נקלעה לקשיים והם נשארו עם אופציות מחוץ לכסף.

אני מכרתי בזמנו כל אימת שיכולתי.
בדיעבד אולי גם הייתי עושה אופטימיזציה למס ולעמלות.
לא בטוח.

אולי כדאי לי לקבל את הכסף בדולרים ללא המרה לשקלים?
אני צריכה לדבר עם הבנק כדי להבין איך אני יכולה להעביר מט"ח לחשבון, וגם עם בית ההשקעות שלי, להבין אם אפשר להעביר לשם דולרים. ואז להשקיע את הכסף בניירות ערך אמריקאיים כמו VTI. הכספים שיושקעו באג"ח ישראלי יבואו מהמשכורת (שקלים לשקלים, דולרים לדולרים). איך לא חשבתי על זה עד עכשיו.
זה משאנחנו עושים כבר שנים רבות.
רוב המוחלט של החלק המט"חי (הכולל את החלק המנייתי של התיק) בא מESPP, RSU ומכירת אופציות. החסכון בחלק השקלי מגיע מהפרשות ממשכורת.

אם המנייה של החברה שלך הייתה נסחרת במכפיל רווח באיזור 80-90 ועם בטא גדולה משמעותית מ1 מול סנופי אז גם היית חושב ככה? מה עדיף? כסף עכשיו או לחכות לתזמון מס טוב ולמכור ב50% פחות?
אבל למה ללכת רחוק - אינטל, מניית blue chip עם מכפיל נמוך ודיבדנד לא רע בכלל - האם אנחנו יכולים לדעת אם היא לא תהיה קודאק הבאה או במקרה פחות גרוע תתקווץ כמו שIBM התכווצה מענק הכחול הכל יכול לחברה גדולה מאוד אך רחוקה מתקופת הזוהר שלה?
למה לסכן את הכסף יותר על המידה? אתה מתבסס על שיקולי מס במקרה כזה או אחר. ומה אם תהיה בלי עבודה בעת המשבר ומחיר המנייה יירד מאוד חזק? תעשה תיאום מס? או שתחכה עוד הפעם על בסיס ספקולציה כזאת או אחרת?

אישית, במקרה של RSU או אופציות: או שאעשה ניתוח מעמיק של מצב החברה כנדרש ממשקיע ערך ואז אשאל את השאלה האם הייתי קונה את המנייה היום ומקרה שהתשובה היא לא אז אמכור או שמראש אמכור ואפזר על כלל שוק המניות (כי אם הייתי ממשיך להחזיק אז הייתי מושקע במנייה בודדת). אישית מעדיף להוריד את סיכון הבחירה ולהשאר עם סיכון מערכתי.

@איליה כפי שציינתי אני לא מניח שמחיר המניה יהיה גבוה יותר בעתיד. אין לי שום ספקולציה על המחיר. יכול להיות שהוא יהיה גבוה יותר ויכול להיות שהוא יהיה נמוך יותר. החברה שאני עובד בה לא נסחרת במכפיל 90-100, אין הרבה חברות הייטק כאלה היום ככה שאני לא מודאג מירידת אוויר.
מנגד, כיוון שאני כן מאמין שאהיה בין עבודות מתישהו בעתיד הלא רחוק אני מעדיף לשלוט על כמה מס אשלם.

למי שעוקב, יש אתר שמחשב את המס והרווח המדוייק על מכירה של RSU בהתחשב בתקנת המס 102. כל מה שצריך להזין זה את שם המניה, תאריך ה grant, ואת אחוז המס השולי. מחיר הבסיס של המניה מחושב באופן אוטומטי.

rsucalc.co.il

גילוי נאות: אני פיתחתי את האתר.

היי,

מצטרף לשרשור עם שאלה פרטית-
לפני חודשיים התחלתי את התואר הראשון, וממש לפני תחילת התואר קיבלתי הענקה של RSU שהייתה שווה בערכה לכל התיק שלי, כלומר חצי ממני היה מושקע במניה של החברה שבה אני עובד.
רציתי לבטל את הפיזור הנמוך ולכן התכנון שלי היה למכור בתחילת 2019, מפני שחבות המס שלי יורדת משמעותית שכן עברתי למשרת סטונדט בחברה.

ואולם, קיבלתי את השיעור הראשון שלי בתזמון של השוק והמנייה נחתכה מאז ב30 אחוז בגל הירידות האחרון(אולי אפילו יותר מאז הפעם האחרונה שבדקתי) ועכשיו מכירה היא משמעותית פחות משתלמת, אפילו אם הייתי מוכר מיידית עם הקבלה ומשלם מס גבוה.

ראוי לציין שאני אמשיך לקבל עוד מניות בהמשך שכן אני ממשיך לעבוד בחברה.
לכן, אני שוקל את צעדיי מחדש. אני יודע שאסור להמליץ בפורום אך אשמח אם תכניסו בי היגיון. מבחינה לוגית - המחיר של המנייה אמנם ירד, אבל גם אם המחיר יירד עוד, בגלל הכמות הגדולה של המניות שעוד אקבל השנה אז עדיין שווי כל המניות יהיה בערך חצי מהתיק שלי. מצד שני זה הרבה כסף פוטנציאלי "שהפסדתי".

החיים היו קלים יותר כשהכל היה VT :|

אשמח אם תכניסו בי היגיון
לא נראה שחסר לך.. אתה מבין את השיקולים ואתה צריך לקבל את ההחלטה שמתאימה לך. אני משתדל לשמור RSU לטווח הכי ארוך שאני יכול כי זה מינוף חינם מהמדינה.

אבל...

התכנון שלי היה למכור בתחילת 2019, מפני שחבות המס שלי יורדת משמעותית שכן עברתי למשרת סטונדט
המיסוי הוא שנתי. אין הבדל מבחינת מיסוי אם תמכור בתחילה 2019 או בסוף 2019 (או באמצע).
יש לך שנה לקבל את ההחלטה ומחיר המניה יכול לזוז משמעותית ל2 הכיוונים.
אני לא הייתי קופץ למכור בראשון לינואר...

ואולם, קיבלתי את השיעור הראשון שלי בתזמון של השוק והמנייה נחתכה מאז ב30 אחוז בגל הירידות האחרון(אולי אפילו יותר מאז הפעם האחרונה שבדקתי) ועכשיו מכירה היא משמעותית פחות משתלמת, אפילו אם הייתי מוכר מיידית עם הקבלה ומשלם מס גבוה.
מה זה משנה?
אם התכוונת לקנות את כלל שוק המניות נוסח VT, מה זה משנה? (בהנחה שתנודתיות של המניה שלך דומה לתנודתיות השוק (תבדוק את הבטא שלה)).
תמכור בזול (אם מחיר מכירה יותר נמוך ממחיר שבו קיבלת את המנייה אז תבדוק ברמת המיסוי אם זה משתלם לך), תקנה בזול (וגם תדחה את המס). תמכור ביוקר, גם תשלם מס וגם תקנה ביוקר.
דווקה לי נשמע הגיוני למכור ולקנות קרן סל מדדית עכשיו.

הבהרה: לא ממליץ ולא נעליים...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
לארוצה שיקולים ברכישת קרנות איריות בבורסות אירופאיות באמצעות IB צרכנות פיננסית 27
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
M קבלת חלק קטן בדירה במתנה - שיקולים נגד? נדל"ן 7
ז איך לבחור עבודה אל מול שיקולים אחרים התפתחות אישית 8
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ל שיקולים לתמהיל משכנתא בחלקים עבור דירה למשתכן נדל"ן 7
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
S שיקולים להחלפת קרן מחקה בתיק שוק ההון 2
Ron.B שיקולים של בעלי דירה בהשכרה- שיפוץ משותף נדל"ן 16
T שיקולים לבחירת קרן פנסיה/גמל/השתלמות צרכנות פיננסית 3
amidar שיקולים בבחירת דירה - מספר חלופות והמשמעויות שלהן צרכנות פיננסית 18
romrom שיקולים בפיזור מניות בעת אחזקת RSU שוק ההון 23
T שיקולים משניים, אני יודע, אבל בכל זאת - חצץ בנעל שוק ההון 49