• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שיקולים בפיזור מניות בעת אחזקת RSU

romrom

משתמש רשום
דירוג
0
חלק מהשכר שלי הוא ב-RSU.

אני לא רוצה למכור בשנים הראשונות בגלל הטבות המס, ועכשיו יש לי בעיה של פיזור במניות.
האם כדאי להחשיב את ה-RSU במלואו בחלק המנייתי? האם רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים? או שלא להתייחס אל זה בכלל כחלק מהתיק?

לדוגמא, אם יש 20% אג"ח ו-80% מנייתי שהם יצאו 200k$. ונניח שיש לי ברגע מסוים 100k$ ב-RSU, אבל אחרי החלק הפירותי של המיסים זה יהיה בערך 50k$ - איזה חלק "להחשיב"?

ובנוסף - האם זה צריך להשפיע על חלק שאני מחלק את שאר התיק? (שהרי הוא כבר לא בפיזור שרציתי)
ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים, אבל רציתי לראות אם יש לך שיקולים שאני מפספס :)

תודה!

FIYaacov

מודרטור
דירוג
15,458
באידיאל אני מתכוון להנזיל במס משמעותית פחות מהמס השולי שלי ולכן מחשיב את הכל (אין לי כוח להתחיל להעריך מה יהיה המס בעתיד כשאפדה).

מה שכן הגדרתי שאני לא נותן לפלח הזה לעבור 10% מהשווי הנקי שלי, ואז אפדה למרות מס שולי גבוה כדי להחזיר את האלוקציה ל-10%.

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
חלק מהשכר שלי הוא ב-RSU.

אני לא רוצה למכור בשנים הראשונות בגלל הטבות המס, ועכשיו יש לי בעיה של פיזור במניות.
האם כדאי להחשיב את ה-RSU במלואו בחלק המנייתי? האם רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים? או שלא להתייחס אל זה בכלל כחלק מהתיק?

לדוגמא, אם יש 20% אג"ח ו-80% מנייתי שהם יצאו 200k$. ונניח שיש לי ברגע מסוים 100k$ ב-RSU, אבל אחרי החלק הפירותי של המיסים זה יהיה בערך 50k$ - איזה חלק "להחשיב"?

ובנוסף - האם זה צריך להשפיע על חלק שאני מחלק את שאר התיק? (שהרי הוא כבר לא בפיזור שרציתי)
ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים, אבל רציתי לראות אם יש לך שיקולים שאני מפספס :)

תודה!
אם אתה אמיץ אתה יכול להחזיק את הrsu עד פרישה מוקדמת (או עד הפסקה ארוכה בין עבודות) ולמכור אותן במיסוי יותר טוב.

minimizer

משתמש בכיר
דירוג
2,763
אני אישית לא מתייחס ל-RSU בכלל. אם זה יהיה שווה משהו כשאפרוש לפנסיה, אחלה. אם לא, אז לא.
מצד שני אין לי שם סכום משמעותי (נע בין 20 ל-25 אלף דולר, כתלות במצב הרוח של הבורסה בארה"ב) והוא גם לא יגדל יותר כי עברתי לחברה אחרת שבה אין RSU, אז יכול להיות שאם היה שם סכום יותר גדול הייתי מתייחס לזה אחרת.

tdc

משתמש ותיק
דירוג
627
ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים
זה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
זה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?
המיסוי על rsu (אם מממשים בזמן שעובדים) הוא משמעותית יותר גבוה

tdc

משתמש ותיק
דירוג
627
המיסוי על rsu (אם מממשים בזמן שעובדים) הוא משמעותית יותר גבוה
יכול להיות שכן, יכול להיות שלא (אם הרוב זה רווחי הון).
הנקודה הייתה שבד"כ אנחנו מסתכלים על שווי התיק (והניירות) לפני מס, ולא אחרי הנזלה מלאה.

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
יכול להיות שכן, יכול להיות שלא (אם הרוב זה רווחי הון).
הנקודה הייתה שבד"כ אנחנו מסתכלים על שווי התיק (והניירות) לפני מס, ולא אחרי הנזלה מלאה.
מי זה אנחנו?
דרך אגב, להניח שהרוב יהיה רווחי הון זה די פנטסטי (יש חברות שהמניות שלהם הוכפלו תוך 4-5 שנים ויש כאלה שלא הוכפלו גם תוך 12 שנים. בכל מקרה, גם אם המניות הוכפלו פי 2, אתה עדיין מדבר על 37.5% מס לעומת 25%, זה הבדל משמעותי).
אני דרך אגב מסתכל גם על ה״ברוטו״ וגם על ״הנטו״ תחת כמה תרחישי מיסוי שונים (מיסוי בין גיל 60 לפרישה, מיסוי אחרי פרישה מוקדמת, מיסוי במימוש תוך כדי עבודה, וכו׳)

tdc

משתמש ותיק
דירוג
627
להניח שהרוב יהיה רווחי הון זה די פנטסטי
כן, אבל קורה. למשל מי שקיבל RSU של אפל/גוגל/נטפליקס/טסלה לפני 15-20 שנה :)
מי זה אנחנו?
התכוונתי לפורום, אבל אתה צודק, לא צריך להניח באופן גורף. מתקן ל-"אני".
אני דרך אגב מסתכל גם על ה״ברוטו״ וגם על ״הנטו״ תחת כמה תרחישי מיסוי שונים (מיסוי בין גיל 60 לפרישה, מיסוי אחרי פרישה מוקדמת, מיסוי במימוש תוך כדי עבודה, וכו׳)
יפה. אך האם אתה מניח הנזלה מלאה בכל התרחישים שלך (כי זה יהיה לגמרי worst case)? או שאתה בודק משיכה חלקית ותכנוני מס כגון LIFO וכד'?

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
כן, אבל קורה. למשל מי שקיבל RSU של אפל/גוגל/נטפליקס/טסלה לפני 15-20 שנה :)

התכוונתי לפורום, אבל אתה צודק, לא צריך להניח באופן גורף. מתקן ל-"אני".

יפה. אך האם אתה מניח הנזלה מלאה בכל התרחישים שלך (כי זה יהיה לגמרי worst case)? או שאתה בודק משיכה חלקית ותכנוני מס כגון LIFO וכד'?
גם וגם.
בעיקרון מעניינים אותי בעיקר תרחישי worst case ו-best case (ברור לי שכנראה התרחיש המציאותי הוא איפשהו באמצע, בכל מקרה פחות טוב מברוטו שלא מתייחס למיסוי בכלל)

tdc

משתמש ותיק
דירוג
627
@KickR ולפי איזה שווי אתה מקצה נכסים? נניח החלטת X% מניות. X * איזה תרחיש?

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
@KickR ולפי איזה שווי אתה מקצה נכסים? נניח החלטת X% מניות. X * איזה תרחיש?
אתה שואל מה הקצאת הנכסים שלי?
בתיק ההשקעות הממוסה אני 100% VT, בקה"ש ובקופת גמל אני בתהליכים לעבור ל-100%מחקה סנופי 500.
יש לי קצת מאוד מזומן (ברמה של להישאר בפלוס בעו"ש).
אחרי שאסדר דברים יותר קריטיים (למשל, לא להפקיד מעל התקרה לקה"ש) אולי אתעסק בלעבור ל-IRA ואם זה יקרה אני מאמין שאשקיע באיריות ב-IRA.

אולי בעתיד כשהמצב המשפחתי שלי ישתנה אשנה את דעתי ביחס להקצאה, אבל כרגע אני מרוצה.

דורון

משתמש ותיק
דירוג
892
בתחשיב שלי, אני מחשיב את ה rsu בתור חצי, לפי תשלום מס שולי. נכון שחלק זה רווחי הון. מצד שני, אני מחשיב unvested בתור חצי מ vested. כלומר רבע. לא נראה לי הגיוני להתעלם מזה, כי זה גם חשיפה לשוק.

איך אתם מתייחסים ל unvested?

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
בתחשיב שלי, אני מחשיב את ה rsu בתור חצי, לפי תשלום מס שולי. נכון שחלק זה רווחי הון. מצד שני, אני מחשיב unvested בתור חצי מ vested. כלומר רבע. לא נראה לי הגיוני להתעלם מזה, כי זה גם חשיפה לשוק.

איך אתם מתייחסים ל unvested?
מבחינתי unvested זה כלום. זה כמו שאני לא מחשיב משכורות עתידיות.

דורון

משתמש ותיק
דירוג
892
טוב. אחרי 10 שנים במקום אחד, ואחרי שזה "שרד" מעבר חברה, אני לא מתייחס לזה בתור כלום.
בשנה מסויימת, כתלות בביצועי החברה בלבד, אתה יכול לקבל x או 3x. מאותו רגע זה נקבע. זמן ווסטינג של 4 שנים בעצם יוצר תוחלת של שנה וחצי לכסף. עובד אמור לדעת מה קורה בטווח כזה.

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
טוב. אחרי 10 שנים במקום אחד, ואחרי שזה "שרד" מעבר חברה, אני לא מתייחס לזה בתור כלום.
בשנה מסויימת, כתלות בביצועי החברה בלבד, אתה יכול לקבל x או 3x. מאותו רגע זה נקבע. זמן ווסטינג של 4 שנים בעצם יוצר תוחלת של שנה וחצי לכסף. עובד אמור לדעת מה קורה בטווח כזה.
א. תצטט או תתייג את מי שאתה מגיב אליו, אחרת הוא עלול לא לראות שהגבת
ב. אתה מדבר על vested או unvested? ברור ש-vested זה שלך ותחשיב את זה, זה בתכלס מניות בידיים שלך (עם תנאים קצת מיוחדים מבחינת מיסוי). אבל unvested זה שלך רק אם תמשיך לעבוד במקום העבודה. זה שקול למשכורת עתידית, בונוס שנתי, ולהפרשות עתידיות של המעסיק לפנסיה. זה לא שאתה לא יכול להניח שתקבל את זה, אבל להגיד שזה חלק מהשווי הנקי הנוכחי שלך זה פשוט לא נכון.

דורון

משתמש ותיק
דירוג
892
זה שקול למשכורת עתידית, בונוס שנתי, ולהפרשות עתידיות של המעסיק לפנסיה. זה לא שאתה לא יכול להניח שתקבל את זה, אבל להגיד שזה חלק מהשווי הנקי הנוכחי שלך זה פשוט לא נכון.
אז אתה צריך להתייחס להקצאה גדולה בתור עלייה במשכורת, ולהקצאה קטנה בתור הורדת שכר? נראה לי לא לגמרי נכון.

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,395
אז אתה צריך להתייחס להקצאה גדולה בתור עלייה במשכורת, ולהקצאה קטנה בתור הורדת שכר? נראה לי לא לגמרי נכון.
אני פשוט לא מתייחס לכסף שאולי יהיה לי כשלי. כשהוא יהפוך לשלי אתייחס אליו ככה.

Barbur

משתמש בכיר
דירוג
1,250
ה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?
בRSU (ובדברים דומים) אני מתחשב בניכוי מס ההכנסה אבל לא מנכה מס רווח הון.
אני מזין את זה ליאהו as is עם שאר הדברים אבל מזין ״חיסור״ של 50% מהשווי ברגע ההענקה (i.e cost basis)

אז זה לא ״הנזלה מלאה״, אלא השוואת המצב לשאר הניירות שאני מחזיק.
ובסיכום הכללי אפשר לראות את השווי של כל התיק (וזה לא כולל את מס ההכנסה) ואת הרווח הכללי (שכן כולל מס רווח הון, אבל עבור כלל הניירות).
תופעת לוואי נחמדה היא שקל נורא לראות את התשואה הממונפת ביחס ל״נטו״, כי הרווח הוא גם על חלק המס, אבל הcost basis נמוך פי 2.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
M קבלת חלק קטן בדירה במתנה - שיקולים נגד? נדל"ן 7
ז איך לבחור עבודה אל מול שיקולים אחרים התפתחות אישית 8
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ל שיקולים לתמהיל משכנתא בחלקים עבור דירה למשתכן נדל"ן 5
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
S שיקולים להחלפת קרן מחקה בתיק שוק ההון 2
Ron.B שיקולים של בעלי דירה בהשכרה- שיפוץ משותף נדל"ן 16
T שיקולים לבחירת קרן פנסיה/גמל/השתלמות צרכנות פיננסית 3
amidar שיקולים בבחירת דירה - מספר חלופות והמשמעויות שלהן צרכנות פיננסית 18
T שיקולים משניים, אני יודע, אבל בכל זאת - חצץ בנעל שוק ההון 49
KickR שיקולים ב-relocation לסין אוף טופיק 9
N לצרף בת זוג לחשבון השקעות (שיקולים) שוק ההון 11
unrealx שיקולים שצריך לעשות - בית השקעות \ IB שוק ההון 0
unrealx שיקולים שצריך לעשות כדי לבחור אם לבחור קרן ישראלית או זרה שוק ההון 19
A שיקולים בהשקעה לטווח קצר שוק ההון 1
מ שיקולים של בעל תיק קטן שוק ההון 18
F שיקולים נוספים בבחירת ETF מעבר לדמי ניהול שוק ההון 17
קורא הדוק REET / VNQ + VNQI / RWO - שיקולים בעד ונגד שוק ההון 42
י שיקולים במשיכת קופ"ג עם צבירה נמוכה בפטור ממס שוק ההון 27
ל שיקולים במכירה/החזקה של מניות RSU שוק ההון 81
liranviper שיקולים בבחירת קרן אג"ח שוק ההון 11
yanosh34 שיקולים בהפרשה לקרן השתלמות IRA מעל תקרת הפטור ממס שוק ההון 24
שחר שיקולים לבחירת ETFים להרכבת תיק (מסים, פיזור, מדדים וכד') שוק ההון 69
ד שאלה תיאורטית בפיזור קרן השתלמות שוק ההון 1
Y הגנה על תיק 100% מניות? שוק ההון 33
D מכירת מניות למען רכישת דירה למגורים שוק ההון 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
NightStyle דיון ה-VTI/VXUS של מניות הדיבידנד שוק ההון 6
F קניית מניות של חברה שבה רוב מניות לא סחירות פוסטים מאיכות נמוכה 8
E גניבת מניות מהציבור בהשתלטות על חברה, דוגמת טוויטר פוסטים מאיכות נמוכה 25
C האם הייתם משלמים כל חודש כדי לא למכור מניות מתוך לחץ בירידות? שוק ההון 7
נ האם לבצע מכירה של מניות למטרת מגן מס בלבד? מיסים 9
Z חלק לא שלם של מניות. שוק ההון 3
A חשוב מס הכנסה על מדדי מניות בחו"ל שוק ההון 1
Henchman34 תיק מניות דיבידנד לצריכה בגיל פרישה ומס עיזבון אמריקאי. שוק ההון 21
נ קרן פנסיה במסלול פאסיבי מניות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Regevkr חבות מס בהשאלת מניות מיסים 1
O רכישת מניות דיבידנד לתיק משקיע פסיבי שוק ההון 54
M רכישת מניות של המעסיק שוק ההון 23
A האם לא עדיף לקנות מניות ערך של מדד מסוים מאשר את המדד עצמו? שוק ההון 43
E העברת מניות ESPP מ Etrade ל IB ברוקרים ופלטפורמות מסחר 7
P למה מודדים עליות וירידות של מניות באחוזים ? שוק ההון 5
G עוד שאלות על מניות ערך שוק ההון 0
B איך להעביר מניות מבנק ל-IB? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
B מניות דיבידנד שוק ההון 5
א על שם מי רשומות מניות ואג"חים ישראלים ? שוק ההון 4
Q שילוב מניות דיבידנד בתיק פסיבי שוק ההון 5
I מניות vested נעלמו בחשבון של Etrade שוק ההון 2
S מילוי טופס 135 החזר מס מקוצר ודיווח רווח הון מניות אמריקאיות בברוקר ישראלי מיסים 2

נושאים דומים

למעלה