• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה קצת מביכה - למה למישהו אכפת מדיבידנדים ?

אם הקרקע תאושר לבניה, כעבור הרבה שנים יהיה לי נכס אותו אוכל להשכיר או למכור.
אם החברה תחליט לחלק רווחים, אקבל דיבידנד בגין החזקתי במניות החברה.
אין שום הבדל. בשני המקרים או שאקבל בעתיד הכנסה פירותית בגין השקעתי (דיבידנד / שכירות) או שאקבל תמורה על הנכס ממי שירכוש אותו ממני.
כבעל קרקע אתה יכול להחליט איך ומתי להפיק ממנה רווח גם מבלי למכור אותה.
כשאתה בעל מנייה, לא אתה קובע אם ומתי יהיה דיבידנד ואת גובהו.

הבאתי לך דוגמה מהשטח שזה לא תמיד נכון
אתה כפוף לאישורים רגולטוריים שיאפשרו לך לבצע שימוש בקרקע. במניה אתה לא תלוי בכלום, אתה חסר השפעה לחלוטין.
לא מצליח להבין איך שתי הדוגמאות דומות בעיניך אבל לא חושב שאוכל לשכנע אותך בנושא.

אתה כפוף לאישורים רגולטוריים שיאפשרו לך לבצע שימוש בקרקע. במניה אתה לא תלוי בכלום, אתה חסר השפעה לחלוטין.
לא מצליח להבין איך שתי הדוגמאות דומות בעיניך אבל לא חושב שאוכל לשכנע אותך בנושא.
אכן לא השתכנעתי. אם יש לך דוגמה מה ההשפעה שלי כבעל מקרקעין בדוגמה שלי נוכל לדון. אחרת, נסכים שלא להסכים.

אכן לא השתכנעתי. אם יש לך דוגמה מה ההשפעה שלי כבעל מקרקעין בדוגמה שלי נוכל לדון. אחרת, נסכים שלא להסכים.
נתתי לך קודם דוגמאות רבות. אמנם זה רלוונטי יותר יותר לשלב שהקרקע הפכה למיועדת לבנייה אבל אתה פסלת את כל הדוגמאות על טענות שרלוונטיות רק לשלב שקודם לקבלת האישורים.
אני אנסח מחדש את הטענות:
1. כשאתה בעלים של חלקת קרקע, בכפוף לאישור הרשויות אתה יכול לקבל שלל החלטות שישפיעו על ההכנסה שלך ממנה - הן מאחזקתה והן ממכירתה.
2. כשאתה הבעלים של מניה, אין לך שום השפעה על ההכנסה ממנה - הן מאחזקתה והן ממכירתה - למעט תזמון המכירה.

האם אתה מסכים עם שתי הטענות הנ"ל?

נתתי לך קודם דוגמאות רבות. אמנם זה רלוונטי יותר יותר לשלב שהקרקע הפכה למיועדת לבנייה אבל אתה פסלת את כל הדוגמאות על טענות שרלוונטיות רק לשלב שקודם לקבלת האישורים.
אני אנסח מחדש את הטענות:
1. כשאתה בעלים של חלקת קרקע, בכפוף לאישור הרשויות אתה יכול לקבל שלל החלטות שישפיעו על ההכנסה שלך ממנה - הן מאחזקתה והן ממכירתה.
2. כשאתה הבעלים של מניה, אין לך שום השפעה על ההכנסה ממנה - הן מאחזקתה והן ממכירתה - למעט תזמון המכירה.

האם אתה מסכים עם שתי הטענות הנ"ל?
לא נתת אף דוגמה למקרה שאני מתאר. ברור שאם תשנה אותה לדוגמה אחרת, אז התשובה תהיה שונה. באותה מידה אני יכול להגיד לך שכל בעל מניות יכול להשפיע על החברה אם הוא ממנה דירקטור, אז מה? ההשוואה היא בין מחזיק מניות קטן בחברה ציבורית לבין בעלים של קרקע במושע, 1/10000 שכרגע לא ניתן לבנות עליה.
אני לא מבין את הטענה של "בכפוף לאישור הרשויות". אני מדבר על מצב בו אין אישור כזה. אבל אם זה הכיוון, אז כל בעל מניות יקבל דיבידנד בכפוף לאישור כקבוע בתקנון החברה.
בכל מקרה, לטענה 1 אני לא מסכים. כשאתה בעלים של פיסת קרקע זעירה, ההשפעה שלך על מימוש הזכויות קטנה מאד עד לא קיימת במשך שנים רבות. השפעה דומה לזו שיש לבעל מניות קטן בהצבעה באסיפה הכללית על חלוקת הדיבידינד.
ושוב, אני לא מדבר על מקרים תיאורטיים, אלא על החזקה ממשית בקרקע במשך עשרות שנים.

לא נתת אף דוגמה למקרה שאני מתאר. ברור שאם תשנה אותה לדוגמה אחרת, אז התשובה תהיה שונה. באותה מידה אני יכול להגיד לך שכל בעל מניות יכול להשפיע על החברה אם הוא ממנה דירקטור, אז מה? ההשוואה היא בין מחזיק מניות קטן בחברה ציבורית לבין בעלים של קרקע במושע, 1/10000 שכרגע לא ניתן לבנות עליה.
אני לא מבין את הטענה של "בכפוף לאישור הרשויות". אני מדבר על מצב בו אין אישור כזה. אבל אם זה הכיוון, אז כל בעל מניות יקבל דיבידנד בכפוף לאישור כקבוע בתקנון החברה.
בכל מקרה, לטענה 1 אני לא מסכים. כשאתה בעלים של פיסת קרקע זעירה, ההשפעה שלך על מימוש הזכויות קטנה מאד עד לא קיימת במשך שנים רבות. השפעה דומה לזו שיש לבעל מניות קטן בהצבעה באסיפה הכללית על חלוקת הדיבידינד.
ושוב, אני לא מדבר על מקרים תיאורטיים, אלא על החזקה ממשית בקרקע במשך עשרות שנים.
אני לא ממש מכיר את מבנה הבעלות שאתה מתאר. אני הנחתי שלכל אחד יש את החלקה שרשומה על שמו, וברגע שיש שינוי ייעוד כל אחד יכול להחליט מה ייעשה בה ומתי.
אם גם לאחר שינוי הייעוד אין לך את האפשרות להחליט כלום לגבי השימוש בקרקע, אז אפשר לומר שבפועל אתה לא באמת הבעלים של החלקה, אלא יותר כמו בעל מנייה בחברה שמחזיקה את כל הקרקע והחברה היא זו שמחליטה על גורל הקרקע. ולך אין שום השפעה עליה.

אני לא ממש מכיר את מבנה הבעלות שאתה מתאר. אני הנחתי שלכל אחד יש את החלקה שרשומה על שמו, וברגע שיש שינוי ייעוד כל אחד יכול להחליט מה ייעשה בה ומתי.
אם גם לאחר שינוי הייעוד אין לך את האפשרות להחליט כלום לגבי השימוש בקרקע, אז אפשר לומר שבפועל אתה לא באמת הבעלים של החלקה, אלא יותר כמו בעל מנייה בחברה שמחזיקה את כל הקרקע והחברה היא זו שמחליטה על גורל הקרקע. ולך אין שום השפעה עליה.
אתה בעלים במושע, כלומר בשותפות עם רבים אחרים בשטח מסויים. לכל אחד חלק בלתי מסויים (כלומר, אין גרגר ששייך רק לך, אלא יש לך חלק זעיר בכל גרגר וגרגר בשטח).
אני מסכים שאין לך הרבה השפעה במקרה כזה וזו היתה כוונתי בדוגמה.
עדיין זו בעלות לכל דבר.

@האזרח הקטן לקחת פינה ונכנסת לתוכה. מה זה משנה אם אחרי ההפשרה, אחרי 10 שנות השקעה, תוכל להחליט למי למכור? הדיון הוא על דיבידנדים / תזרים מההשקעה.
בכל אותם 10 שנים עד ההפשרה לא היה תזרים, ועם זאת זה עדיין נחשב השקעה.

במילים אחרות הדוגמה הפריכה את הטענה "אין תזרים = לא השקעה".

אגב גם במניית דיבידנד אין לך שום יכולת השפעה, למעט מתי תמכור. גם אין לך ודאות שתקבל דיבידנד בעתיד, לא כל שכן ידע מה יהיה סכום הדיבידנד שמישהו אחר יחליט לחלק לך.

@האזרח הקטן לקחת פינה ונכנסת לתוכה. מה זה משנה אם אחרי ההפשרה, אחרי 10 שנות השקעה, תוכל להחליט למי למכור? הדיון הוא על דיבידנדים / תזרים מההשקעה.
צודק, נתתי בטעות לדיון להתרחק מהנושא המקורי.
בכל אותם 10 שנים עד ההפשרה לא היה תזרים, ועם זאת זה עדיין נחשב השקעה.

במילים אחרות הדוגמה הפריכה את הטענה "אין תזרים = לא השקעה".
מעולם לא טענתי משהו לגבי אין תזרים = אין השקעה. רוב המניות שאני סוחר בהן אינן מחלקות, והן בהחלט השקעה.
אגב גם במניית דיבידנד אין לך שום יכולת השפעה, למעט מתי תמכור. גם אין לך ודאות שתקבל דיבידנד בעתיד, לא כל שכן ידע מה יהיה סכום הדיבידנד שמישהו אחר יחליט לחלק לך.
הטענה שלי הייתה רק לגבי "תחושת הבעלות" שקניית מנייה מעניקה למישהו. בכלל לא התייחסתי להבדל בין מניות מחלקות דיבידנד לעומת לא מחלקות דיבידנד.
הטענה שלי אומרת שלמשקיע הפרטי הטיפוסי אין שום משמעות למניה שהוא מחזיק מלבד שער הקניה, שער המכירה והדיבידנדים שקיבל בתקופת האחזקה. באותה מידה הייתי קונה "קרן מחקה עוקבת אחר מנייה x" במקום את המניה של חברה x אם החיקוי היה מספיק טוב והעמלה הייתה נמוכה יותר מאשר קניית המניה עצמה.

אני לא יודע להסביר מנין נובע הערך של אדם פרטי בהחזקת מנייה שלעולם לא תחלק דיבידנד, אבל בפועל הרעיון הזה עובד וזה בהחלט כלי השקעה שמוכיח את עצמו.

נערך לאחרונה ב:
למה דיבידנדים מעניינים אנשים, why is it a thing
הריי מחלקים X% משווי המניה, והמניה יורדת בX%
אפשר פשוט באותה מידה למכור X% מהאחזקות שלך במניה

למה יש קרנות שמתעסקות בחברות שמחלקות דיבידנדים, מהיכרותי הם לא מכים בצורה קונסיסטנטית את הSPY

מה אני מפספס ?
אינך מפספס ואני איתך ב 100%

אבל על זה כל הדיון פה...
ואז זה התגלגל לכך שמישהו רוצה להחזיק מניה כי יש לו יתרון של חלק מבעלות על החברה, ולזה הגבתי שהבעלות היא פיקציה וחסרת משמעות.

ואז זה התגלגל לכך שמישהו רוצה להחזיק מניה כי יש לו יתרון של חלק מבעלות על החברה, ולזה הגבתי שהבעלות היא פיקציה וחסרת משמעות.
אבל זאת בדיוק הנקודה - הבעלות היא לא פיקציה. לא יותר מאשר בעלות על אותה חלקת נדל"ן.

אבל זאת בדיוק הנקודה - הבעלות היא לא פיקציה. לא יותר מאשר בעלות על אותה חלקת נדל"ן.
אני לא רוצה לפתוח מחדש את הדיון, אבל כבעלים בחלקת נדל"ן יש לך הפיתוח שלה ולכן השפעה על התשואה. אם אתה מסרב לקבל את הטענה הזו אז נאלץ שלא להסכים, כי כבר הואשמתי בהסטת הדיון ואני לא מעוניין להסיטו שוב.

היא לא פיקציה, היא בדיוק מהות העניין!
בשבילך אולי. לא יהיה מופרך להעריך שלרוב המשקיעים הפרטיים אין בכלל מושג שכשהם קונים מניה הם מחזיקים בבעלות.

לא יהיה מופרך להעריך שלרוב המשקיעים הפרטיים אין בכלל מושג שכשהם קונים מניה הם מחזיקים בבעלות.
אני די בטוח שאתה טועה, אני די בטוח שרוב המוחלט של האנשים שקונים מניות מודעים לזה שהם קונים חלקיק קטן בבעלות של חברת X.
לטענתך רוב האנשים שקונים מניות בעצם לא יודעים מה זה מניה בכלל? נשמע לי הזוי אבל הכל יכול להיות.

אני די בטוח שאתה טועה, אני די בטוח שרוב המוחלט של האנשים שקונים מניות מודעים לזה שהם קונים חלקיק קטן בבעלות של חברת X.
לטענתך רוב האנשים שקונים מניות בעצם לא יודעים מה זה מניה בכלל? נשמע לי הזוי אבל הכל יכול להיות.
אמנם פורום הסולידית מלא בהרבה אנשים חכמים וטובים שמבינים דבר או שניים בכלכלה, אבל הפורום לא בדיוק מייצג את הציבור הרחב.
אנשים קונים מניה של טסלה כי הם שמעו מדוד שלהם שהוא קנה מניה של טסלה (תחליף את מניית טסלה בחברה של קנאביס רפואי או ביטקוין או כל אפיק טרנדי) ועשה כבר 300%. אני די בטוח שלרוב האנשים אין מושג קלוש מה הפירוש של מניה, גם אם הם סוחרים בהן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T שאלה קצת מביכה על הקרנות של בלאקרוק שוק ההון 5
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
L שאלה קצת מוזרה שוק ההון 2
N שאלה על ארנונה מיסים 3
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9

נושאים דומים

Back
למעלה