• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל

אגב יש לי עוד קצת בפקדונות שלא "נזילים", כלומר אני יכול למשוך בהפסד ראלי קטן. בהם אני עדיין לא נוגע. אולי אחרי קריאה שנייה של כמה חוקים.

לכן התהייה אם להוציא את הכל ולהשקיע במחקות מדד בינלאומיות, או להחזיר את המשכנתה. במקרה של משבר מוניטרי אני מעדיף שיהיה לי הון כמה שיותר גדול מחוץ למערכת הפיננסית הישראלית. את המשכנתה אני בכל מקרה מתכנן להחזיר עם מכירת הדירה בעוד כחצי שנה.
באופן פרדוקסלי אתה צודק, חוב שקלי כנגד נכס שקלי מגדר אותך ולו חלקית לנפילות בשקל.

לכן התהייה אם להוציא את הכל ולהשקיע במחקות מדד בינלאומיות, או להחזיר את המשכנתה. במקרה של משבר מוניטרי אני מעדיף שיהיה לי הון כמה שיותר גדול מחוץ למערכת הפיננסית הישראלית. את המשכנתה אני בכל מקרה מתכנן להחזיר עם מכירת הדירה בעוד כחצי שנה.
אם השקל מתרסק, המסלולים הלא צמודים במשכנתא (כמו בכל הלוואה) הופכים להיות הרבה יותר זולים. להחזיר היום מסלול כזה, אומר באיזשהו מקום שאתה משקיע בשקל (מקטין פוזיציית שורט).

אם השקל מתרסק, המסלולים הלא צמודים במשכנתא (כמו בכל הלוואה) הופכים להיות הרבה יותר זולים. להחזיר היום מסלול כזה, אומר באיזשהו מקום שאתה משקיע בשקל (מקטין פוזיציית שורט).
זה נכון רק אם יש לך דולרים או מטבע אחר שדרך זה אתה יכול להמיר לשקלים

אבל אם המשכורת נשארת אותו דבר ,אז איפה הרווח?
להיפך לכאורה---מה שיוצא זה שהק"צ עולה ,לא?

זה נכון אובייקטיבית, בלי קשר למה יש לך ומה אין לך.
לרוב השכר, שנקוב בשקלים, גם יעלה. באינפלציה של שנות ה-80, אתה חושב שהשכר נשאר אותו דבר?
יהיו לא מעט מפסידים כמובן בתרחישים של אינפלציה, אך זה לא קשור בהכרח ליתרת המשכנתא.
דיברתי במפורש על החלק הלא צמוד. החלק הצמוד כמובן יעלה נומינלית.

לרוב השכר, שנקוב בשקלים, גם יעלה. באינפלציה של שנות ה-80, אתה חושב שהשכר נשאר אותו דבר?
יהיו לא מעט מפסידים כמובן בתרחישים של אינפלציה, אך זה לא קשור בהכרח ליתרת המשכנתא.
אתה מדבר על תרחיש קיצון של ממש שערך של השקל יתרסק במידות שהיו אז
ואם אכן כדבריך אז אתה צודק בהחלט

אבל אם נניח תהיה אינפלצייה של "רק" 10 אחוז
זה לכאורה לא ישפיע על המשכורות
ובוודאי שלא בטווח הקצר
דיברתי במפורש על החלק הלא צמוד. החלק הצמוד כמובן יעלה נומינלית.
יעלה נומינלית אבל מבחינת האנשים
שהמשכורת שלהם לא צמודה למדד
אז לכאורה לא רק שלא יהיה רווח כדבריך
אלא גם יהיה הפסד (עבורם זה הפסד ריאלי)

ובוודאי שלא בטווח הקצר
משכנתא היא לטווח ארוך.
יעלה נומינלית אבל מבחינת האנשים
שהמשכורת שלהם לא צמודה למדד
אז לכאורה לא רק שלא יהיה רווח כדבריך
אלא גם יהיה הפסד (עבורם זה הפסד ריאלי)
טענתי אחרת?

זה נכון בכל מקרה לדעתי .
בית הוא נכס ריאלי וישלמו עליו 25-30% מערך המשכורת כשכר דירה.
אם דולר יהיה שווה 7 שקלים , ההלוואה שלך תהיה שווה חצי מבחינה ריאלית ,אבל ערך הבית ישמר.

זה נכון בכל מקרה לדעתי .
אם דולר יהיה שווה 7 שקלים , ההלוואה שלך תהיה שווה חצי מבחינה ריאלית ,אבל ערך הבית ישמר.
אלא אם רמת החיים יורדת.

אז איך זה קשור בדיוק ל"מהפכה השיפוטית"
אם להאמין לכלכנים ומשקיעים, הדולרים אוהבים לזרום למקומות בהם מוסדות השלטון והמשפט יציבים. לכן זה תרחיש סביר (מאוד) שהשקל יחלש.

בנוסף, אחת המטרות הפוליטיות של החלשת מערכת המשפט היא להכשיר את האי שוויון בשטחים. דבר כזה עלול לגרור סנקציות, ואז השקל לא סתם ייחלש, אלא ייקרוס.

• אהבתי
Reactions: YPV
ריאלית -זה מושג מאוד עריטלאי ומופשט לדעתי(ולכן רשמתי שזה נכון למי שמחזיק דולרים וכו)

אבל אם נסתכל על השכר הממוצע במשק שהוא לא צמוד למדד

אז בא נניח בתרחיש קצת קיצוני שהשקל נחלש ב15 אחוז,האם לדעתך ---
זה אומר שערך הדירות יעלו באותו יחס??(נניח שדירה שהיום אפשר לקבל עליה 2 מיליון ,האם לדעתך יקבלו עליה 2.3M בעוד תקופה??)

לדעתי לא

זה נכון בכל מקרה לדעתי .
הטענה הזו נכונה רק וכאשר הפיחות נובע מהדפסת כסף.
כאן מדובר באובדן אמון וזה גורם אחר אשר יכול לפגוע גם בשווי הנכסים וגם בשווי הכסף.
ממש לא ברור באיזה יחס הפגיעה תיהיה וזה מאוד תלוי בפאן בפסיכולוגי של הנזילות וקצב שינויי המחירים.

ריאלית -זה מושג מאוד עריטלאי ומופשט לדעתי(ולכן רשמתי שזה נכון למי שמחזיק דולרים וכו)

אבל אם נסתכל על השכר הממוצע במשק שהוא לא צמוד למדד

אז בא נניח בתרחיש קצת קיצוני שהשקל נחלש ב15 אחוז,האם לדעתך ---
זה אומר שערך הדירות יעלו באותו יחס??(נניח שדירה שהיום אפשר לקבל עליה 2 מיליון ,האם לדעתך יקבלו עליה 2.3M בעוד תקופה??)

לדעתי לא
אם הדולר יעלה ל7 והמדד יעלה ב100%, אף אחד לא ילך לעבודה באותו השכר, זה פשוט לא ישתלם.
תראה מה קרה בשנות ה80 עם תוכנית הייצוב, יצמידו הכל לדולר . הלוואות ופקדונות נומינליים יישחקו לאבק.

מה שמפריע לי זה פחות הרפורמה המשפטית- אני חושב שכאשר זה יעבור לא יקרה כלום וזה ישכח.
הבעיה ממנה אני חושש היא כמות המינוף לנדלן מה שיביא לקריסה של חברות גדולות ובסוף לנטל כלכלי על לוקחי המשכנתאות ומשם לבנקים לא סתם הבנקים יוצאים בהצעות שונות לפריסת המשכנתא.
הריבית הרי תמשיך לעלות ללא ספק (כל עוד הפד ימשיך לעלות את הריבית) מה שעוד יותר יקשה על לוקחי המשכנתאות.
זה עלול להביא לקריסה בשוק, ואז השקל ייחלש משמעותית זה תרחיש סביר בעיני.
מה אתם אומרים ?? זה סיבה לקנות דולרים או הימור!!

מה שמפריע לי זה פחות הרפורמה המשפטית- אני חושב שכאשר זה יעבור לא יקרה כלום וזה ישכח.
הבעיה ממנה אני חושש היא כמות המינוף לנדלן מה שיביא לקריסה של חברות גדולות ובסוף לנטל כלכלי על לוקחי המשכנתאות ומשם לבנקים לא סתם הבנקים יוצאים בהצעות שונות לפריסת המשכנתא.
הריבית הרי תמשיך לעלות ללא ספק (כל עוד הפד ימשיך לעלות את הריבית) מה שעוד יותר יקשה על לוקחי המשכנתאות.
זה עלול להביא לקריסה בשוק, ואז השקל ייחלש משמעותית זה תרחיש סביר בעיני.
מה אתם אומרים ?? זה סיבה לקנות דולרים או הימור!!
עוד לפני הקריסה סביר שהשלטון ינצל את המצב כדי להעביר כסף ממי שחי לפי יכולותיו למי שהתמנף מעבר לכושר ההחזר שלו.

פות"ש שאל משהו מאוד מסוים (שרלוונטי להרבה קוראים לדעתי).
למה מעמיסים את השרשור עם הודעות לא רלוונטיות?
יש פה עמוד וחצי של תשובות עינייניות שמסתווה בשבעה עמודים של קשקושי סלון לא קשורים.
זה ממש מקשה לעקוב אחרי הדיון. בבקשה תשקלו ותחשבו פעמיים לפני שאתם מפרסמים תגובה.

@yossik
אני יודע שזה מעצבן להיות גננת ולסדר כל הזמן אבל אשמח אם תוכל לנקות את השרשור הזה

פות"ש שאל משהו מאוד מסוים (שרלוונטי להרבה קוראים לדעתי).
למה מעמיסים את השרשור עם הודעות לא רלוונטיות?
יש פה עמוד וחצי של תשובות עינייניות שמסתווה בשבעה עמודים של קשקושי סלון לא קשורים.
זה ממש מקשה לעקוב אחרי הדיון. בבקשה תשקלו ותחשבו פעמיים לפני שאתם מפרסמים תגובה.

@yossik
אני יודע שזה מעצבן להיות גננת ולסדר כל הזמן אבל אשמח אם תוכל לנקות את השרשור הזה
+1

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
CyberBear שאלה פרקטית - תיעוד הוצאות ב Gift Cards שונים צרכנות פיננסית 13
N שאלה על ארנונה מיסים 1
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9

נושאים דומים

Back
למעלה