• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ריבית של 40% - זה משהו שיכול לקרות בישראל?

ברק א.

משתמש רגיל
דירוג
37
שלום רב סולידיים יקרים.
קראתי את הכתבה הבאה בכלכליסט:
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3738762
על הפיחות במטבע שחוות מדינות כמו ארגנטינה וטורקיה ותמהתי אם אכן דבר שכזה לא יכול להתרחש במדינתנו כפי שהיה כבר באמצע שנות ה 70 ?.
מה סנריו שכזה יכול לגרום לתיק סולידי בו אחוז המזומן והאגח הממשלתי מגיעים ל 50%?
האם זו מגמה שתתפשט אל השווקים המתעוררים בעולם?
האם המחקי מניות כלל עולמיים בשילוב עם קצת זהב -8% יצילו את התיק?
איך לדעתכם יש על משקיע סולידי (במקרה שלי שפרש מעבודה והמתנהל ע"פ עקרונות החיים הסולידיים) להתנהל בסנריו שכזה?
אשמח לשמוע תגובותיכם.

נערך לאחרונה ב:
איך תדע מראש שאתה במצב כזה, או האם אחרי שתקלוט שזה המצב איך תדע שהוא לא נגמר ושאין שום סיבה לפעול דווקא עכשיו?

זה הולך יד ביד עם האינפלציה...

אלא אם נראה סחרור אינפלציוני, לא הייתי דואג.

לאור התנועות בארה"ב, אינפלציה זה לא כיוון מופרך...

לשני המגיבים הנ"ל עד כה, אני מסיק שלא היתם משנים דבר בדרך ההתנהלות.

לשני המגיבים הנ"ל עד כה, אני מסיק שלא היתם משנים דבר בדרך ההתנהלות.
הייתי חושב טוב טוב אם שווה להחזיק אג"חים ופקדונות לא צמודים. אגב, התשובה יכולה להיות דווקא חיובית...

במצב מתמשך תיאורטי של אינפלציה של 30%+, לא היית משנה דבר?
להפך, מצב כזה תומך ב- 100% מניות.
לדוגמה, בונצואלה בשנה האחרונה הייתה אינפלציה של 4000%, והמדד המקומי עלה ב- 4000%. מי שהחזיק אותו שמר על ערך הכסף שלו.
כי מניות זה משהו "אמיתי" (אחזקה בחברה) כמו רכב ודירה. מזומן/אג"ח זה הבטחה לשלם במטבע, שלא ברור מה יהיה ערכו.

למה 100% אחוז מניות? באינפלציה של שנות ה 70 ו 80 מניות בקושי עלו באופן ראלי. כנגד תרחיש אינפלציוני מגן זהב.
לטעמי בישראל יותר סביר תחילה דפלציה חזקה (פיצוץ בועת חובות, משבר כללי במשק, קריסת ערכי רוב סוגי הנכסים) ורק אחר כך אינפלציה.

למה 100% אחוז מניות? באינפלציה של שנות ה 70 ו 80 מניות בקושי עלו באופן ראלי. כנגד תרחיש אינפלציוני מגן זהב.
לטעמי בישראל יותר סביר תחילה דפלציה חזקה (פיצוץ בועת חובות, משבר כללי במשק, קריסת ערכי רוב סוגי הנכסים) ורק אחר כך אינפלציה.
אז קודם אג"ח ואז פיאט?

אני מתאר לעצמי ש 100% מניות הם לא מניות ישראליות והם גלובליות, כך שהן טובות כנגד "כמעט" כל תרחיש כלכלי שציינת

שלום רב סולידיים יקרים.
קראתי את הכתבה הבאה בכלכליסט:
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3738762
על הפיחות במטבע שחוות מדינות כמו ארגנטינה וטורקיה ותמהתי אם אכן דבר שכזה לא יכול להתרחש במדינתנו כפי שהיה כבר באמצע שנות ה 70 ?.
מה סנריו שכזה יכול לגרום לתיק סולידי בו אחוז המזומן והאגח הממשלתי מגיעים ל 50%?
האם זו מגמה שתתפשט אל השווקים המתעוררים בעולם?
האם המחקי מניות כלל עולמיים בשילוב עם קצת זהב -8% יצילו את התיק?
איך לדעתכם יש על משקיע סולידי (במקרה שלי שפרש מעבודה והמתנהל ע"פ עקרונות החיים הסולידיים) להתנהל בסנריו שכזה?
אשמח לשמוע תגובותיכם.
במצב של אינפלציה משתוללת הממשלה תעלה ריבית , והמטבע ישחק בצורה רצינית.
ממ שיחזיק מזומן או אגח לא צמוד יפסיד את התחתונים.

עכשיו - הממשלה תאלץ לקהל כמה החלטות קשות בנוסף לכך , האם לזרוק לרחוב את כל בעלי המשכנתאות הצמודות/בריבית משתנה? האם לתת לבנקים לקרוס? האם לשחוק את המטבע למקסימום או אולי לממן את החגיגה דרך קרנות הפנסיה?

לדעתי הממשלה לא תיתן לאלפים להיזרק לרחובות ולא לבנקים לקרוס . ככה שנשארנו עם שחיקת מטבע /שחיקת פנסיה או שניהם יחד

אם אתה מאמין שזה תרחיש ריאלי - קנה דירה במשכנתא קבועה לא צמודה. כשיקרה המשבר ערך הדירה ישמר מבחינה ריאלית ואילו ההלוואה תתאדה.

במצב של אינפלציה משתוללת הממשלה תעלה ריבית , והמטבע ישחק בצורה רצינית.
ממ שיחזיק מזומן או אגח לא צמוד יפסיד את התחתונים.

עכשיו - הממשלה תאלץ לקהל כמה החלטות קשות בנוסף לכך , האם לזרוק לרחוב את כל בעלי המשכנתאות הצמודות/בריבית משתנה? האם לתת לבנקים לקרוס? האם לשחוק את המטבע למקסימום או אולי לממן את החגיגה דרך קרנות הפנסיה?

לדעתי הממשלה לא תיתן לאלפים להיזרק לרחובות ולא לבנקים לקרוס . ככה שנשארנו עם שחיקת מטבע /שחיקת פנסיה או שניהם יחד

אם אתה מאמין שזה תרחיש ריאלי - קנה דירה במשכנתא קבועה לא צמודה. כשיקרה המשבר ערך הדירה ישמר מבחינה ריאלית ואילו ההלוואה תתאדה.

היי
אתה יכול לפרט (אם בא לך) איך זה יקרה בפועל? שחיקת הפנסיה ע"י הממשלה.

להפך, מצב כזה תומך ב- 100% מניות.
לדוגמה, בונצואלה בשנה האחרונה הייתה אינפלציה של 4000%, והמדד המקומי עלה ב- 4000%. מי שהחזיק אותו שמר על ערך הכסף שלו.
כי מניות זה משהו "אמיתי" (אחזקה בחברה) כמו רכב ודירה. מזומן/אג"ח זה הבטחה לשלם במטבע, שלא ברור מה יהיה ערכו.

אני לא יודע מאיפה אתה שואב את המידע הזה,
אני ממש לא בטוח שדירה תשמור על ערכה במצב של ריבית 40%, לדעתי מצב שכזה יביא לחוסר יכולת של בעלי משכנתאות לעמוד בהתחיבויותיהם ולאיבוד הנכס לטובת הבנק,
השוק יהיה מוצף בדירות ריקות שיוצאו למכירה ע"י הבנקים שאין להן דורש ולירידה דרסטית במחירי הדירות - מעין בועת נדל"ן.
גם שוק השכירות ידע שפל חסר תקדים בעקבות חוסר יכולתם של השוכרים לעמוד בתשלומי השכירות וחזרתם למגורים בחסות ההורים.

תושבי ארגנטינה הם בעלי ניסיון רב שנים במשברים פיננסיים ולכן שווה אולי ללמוד מהם:
הם מחזיקים את חסכונותיהם בבנקים אמריקאיים כי מנסיונם לא נכון לסמוך על הבנקים המקומיים.
הם משקיעים במניות ואגחים של השוק העולמי ולכן ממש לא חשופים לכלכלה המקומית.
הם מחזיקים את המזומנים השוטפים שלהם בדולרים אמריקאים כדי לחמוק מהאינפלציה של המטבע המקומי.
ממה שאני מכיר הם יותר מודאגים מהאינפלציה בארה"ב מאשר מהאינפלציה בארגנטינה.

תושבי ארגנטינה הם בעלי ניסיון רב שנים במשברים פיננסיים ולכן שווה אולי ללמוד מהם:
הם מחזיקים את חסכונותיהם בבנקים אמריקאיים כי מנסיונם לא נכון לסמוך על הבנקים המקומיים.
הם מחזיקים את המזומנים השוטפים שלהם בדולרים אמריקאים כדי לחמוק מהאינפלציה של המטבע המקומי.
מעניין מה יקרה למורל הלאומי אם כולם יקנו דולרים והשקל יקרוס בכמה עשרות אחוזים.

אז קודם אג"ח ואז פיאט?

אני מתאר לעצמי ש 100% מניות הם לא מניות ישראליות והם גלובליות, כך שהן טובות כנגד "כמעט" כל תרחיש כלכלי שציינת
אז קודם פיאט (מזומן) כי בקריסה דפלציונית האגח נשחט. אחר כך זהב נדלן לא ממונף ונכסים פיזיים אחרים.

אני לא יודע מאיפה אתה שואב את המידע הזה,
אני ממש לא בטוח שדירה תשמור על ערכה במצב של ריבית 40%, לדעתי מצב שכזה יביא לחוסר יכולת של בעלי משכנתאות לעמוד בהתחיבויותיהם ולאיבוד הנכס לטובת הבנק,
השוק יהיה מוצף בדירות ריקות שיוצאו למכירה ע"י הבנקים שאין להן דורש ולירידה דרסטית במחירי הדירות - מעין בועת נדל"ן.
גם שוק השכירות ידע שפל חסר תקדים בעקבות חוסר יכולתם של השוכרים לעמוד בתשלומי השכירות וחזרתם למגורים בחסות ההורים.
לך אחורה למשבר שנות השמונים , התרחיש שלו התממש .
הריבית קפצה , האינפלציה השתוללה. ואז הצמידו הכל לדולר - משכורות , הוצאות ושכירויות.
לכל אחד מאלה יש ערך ריאלי, חודש עבודה שווה לשכירות+ הוצאות לא משנה מה קרה למטבע. ככה שערך דירה נשמר ורוב האנשים לא נזרקו לרחוב.
מי שהיתה לו בנוסף משכנתא קלצ עשה את הרווח של החיים שלו .

נשמע בערך כמו מה שמשקיע ממוצע פה בפורום עושה :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A הלאה של ריבית הפריים ל3.5% - האם זה הזמן להחזיר את המינופי משכנתא נדל"ן 15
Z-Matrix ריבית של 4.2% עבור פקדון דולרי... איך זה יכול להיות? שוק ההון 54
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
B יותר הון עצמי או משכנתא בעולם של ריבית גבוהה נדל"ן 14
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
M ריבית על חריגה של 10 ימים? צרכנות פיננסית 1
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
V נדלן מול מדדים במצב של ריבית נוכחית נדל"ן 37
י אינטרקטיב ברוקרס IBKR משלמים על מזומן ריבית שנתית של מעל 5% בעבור מטבע הריאל הסעודי( SAR). שוק ההון 2
ת פפר היום הודיעו באפליקציה, פיקדון עם ריבית של 5%. מישהו בדק פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ האם לקנות אג"ח בתקופה של העלאת ריבית - ועוד שוק ההון 2
T "ריבית נקובה מיועדות" במדיניות השקעה של קרן פנסיה - מה פירוש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
C כלכליסט: דיסקונט לא יגבה ריבית על מינוס של עד 2,000 שקל פוסטים מאיכות נמוכה 30
stamEhad מה צפוי לקרות לקרן מחקה אג"ח ממשלת ישראל במקרה של העלאת ריבית? שוק ההון 4
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
י קיבלתי החזר מס אבל בלי ריבית של 4%? מיסים 2
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
L צבירת ריבית מחשבונות חסכון של קריפטו השקעות אלטרנטיביות 46
mudale222 האם יש אפשרות להכיר בהפסד של ריבית הלוואה לצורכי קיזוז מס רווח הון? שוק ההון 1
דור דורים תזמון/איזון מבוסס שיעור ריבית – ההשקעה של יוסי שוק ההון 0
T הטבות של מועדון הוט בבנק לאומי (מענק 2100 ש"ח או הלוואה ללא ריבית) צרכנות פיננסית 57
א סיווג ריבית מאג"ח של חברה זרה שנסחר בארץ כהכנסה בחו"ל בטופס 867 ג' צרכנות פיננסית 0
Yuval328 מס על ריבית של אג"ח אמריקאי בקרן אירית שוק ההון 25
ה האם ריבית של 10% בשוק ההון לאורך זמן של 50 שנים היא ריאלית? שוק ההון 16
azerbouf יעוץ: כספי פיצויים לצורך מחזור חלקי של משכנתא (בעלת ריבית הגבוה ביותר) נדל"ן 44
Fitch הלוואה של 30,000 ש"ח ללא ריבית וללא הצמדה - היכן? צרכנות פיננסית 19
S כדאיות של פק״מ ריבית גבוהה שוק ההון 6
כ השפעת תשלום ריבית (קופון) על מחיר וגרף של אג"ח שוק ההון 4
S לא הבנתי את העניין של ריבית דריבית שוק ההון 20
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
ט הלוואה כנגד מישכון - איך מחשבים ריבית דריבית של השקעה במדד? שוק ההון 11
M חסכון בבנק עם ריבית קבועה של 3% שוק ההון 20
C פקדון של בנק מזרחי/ ריבית של 3.75% ל 15 שנים שוק ההון 9
מ הלוואות בשוק האפור - על נפלאותיה של ריבית דריבית צרכנות פיננסית 164
Gari פק"מ בחשבון בנק בחו"ל עם ריבית של 6%? שוק ההון 18
L עלייה וירידה של ריבית במשק שוק ההון 1
G הסוף לטיעון "רשת הביטחון" של קרן פנסיה בסביבת ריבית אפסית? שוק ההון 1