• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן כספית?

יניבוס

משתמש רגיל
דירוג
37
עםעלית הריבית התחלתי להתקל במוצרים שלא נחשפתי אליהם בעבר
אחד מהם הוא קרן כספית.

הבנתי שבעקרון הוא אמור לתת ריבית גבוהה
יותר מפקדונות בבנק (יותר כח מיקוח מול בנקים בין היתר)
מיסוי ריאלי
נזילות

מה החסרונות שלו בעצם אל מול פיקדון בבנק?
האם זה מוצר טוב יותר בכל תנאי?

1)דמי ניהול
2) לעיתים השקעה באג"ח קונצרני, מה שעשוי לגרור סיכון מנפיק

לא מאוד מסוכן, אבל כדאי להבין את הכלי

אני אשמח לאתר שבו כתוב על קרן כספית מה התשואה שהיא אמורה לספק
אני מתקשה למצוא את האינפורמציה הזאת

אינני מבין את היתרון.
בקרנות כספיות התשואה מתחילת השנה הייתה כ 0.4 אחוז.
אם מק"מ לכ8 חודשים נותן תשואה קרובה לאחוז אחד, בניקוי המס ושאר ההוצאות, בשורה התחתונה התשואה של המקמ הייתה גבוהה יותר

מה החסרונות שלו בעצם אל מול פיקדון בבנק?
התשואה לא מובטחת.

האם זה מוצר טוב יותר בכל תנאי?
לא בהכרח.
הרציונל מאחורי קרן כספית הוא שמנהל הקרן צפוי להשיג תשואה גבוהה יותר ממך בזכות הידע, הניסיון, יכולת המיקוח שלו מול הבנקים, וכו'. אבל בפועל, אפילו בין הקרנות הכספית עצמן, יש הבדלים דיי גדולים בתשואה שהן משיגות, אז ההשוואה בין קרן כספית לפקדון כמוצרים היא בכלל מאד בעייתית.

נערך לאחרונה ב:
אינני מבין את היתרון.
בקרנות כספיות התשואה מתחילת השנה הייתה כ 0.4 אחוז.
אם מק"מ לכ8 חודשים נותן תשואה קרובה לאחוז אחד, בניקוי המס ושאר ההוצאות, בשורה התחתונה התשואה של המקמ הייתה גבוהה יותר
השאלה היא לא איפה התשואה הייתה גבוהה יותר, אלא איפה התשואה תהיה גבוהה יותר. את התשובה, כמובן, אף אחד לא יודע.

אני גם מחפש קרן כספית טובה עם דמי ניהול נמוכים וכו', שמשקיעה בפקדונות חודשיים לא שבועיים, כי אני מניח שכך התשואה בקרן גדולה יותר..מכירים? תודה

בבנק מציעים לי 2.15% שנתי צמוד פריים (P-1.35) על פיקדון עם נזילות יומית (סכום גבוה). על נזילות חודשית יתנו 2.2%.
אני רוצה לקנות דירה מתישהו השנה ועוד לא יודע מתי אמצא, לכן הנזילות חשובה לי.
האם אני יכול לצפות לתשואה גבוהה יותר נטו מקרן כספית? לא ברור לי איך אפשר להעריך כמה יתנו, הן הרי לא מתחייבות לכלום.

האם אני יכול לצפות לתשואה גבוהה יותר נטו מקרן כספית?
לא. ברמת המוצר, לקרן כספית אין שום יתרון מובנה על פקדונות.

לא ברור לי איך אפשר להעריך כמה יתנו, הן הרי לא מתחייבות לכלום.
אי אפשר להעריך.
בתקשורת פשוט מפמפמים עכשיו את נושא הקרנות הכספיות כי הכי קל לתפוס טרמפ על שנאת הציבור כלפי הבנקים.

אני אשמח לאתר שבו כתוב על קרן כספית מה התשואה שהיא אמורה לספק
אני מתקשה למצוא את האינפורמציה הזאת
מקום טוב להתחיל בו זה פאנדר: https://www.funder.co.il/fundlist/c/26
שים לב שאף אחד לא יגדיר לך את התשואה העתידית כי כמו בכל נייר ערך זה לא יהיה מובטח, אבל אתה יכול לראות את התשקיף ואת הפקדונות/אגחים שכל קרן מחזיקה ולהעריך.

התשואה לא מובטחת.
קצת להרחיב עם דוגמה:
דמיין מצב כמו שקרה ב 2020 שהיו פדיונות מאסיביים גם בקרנות כספיות, הדבר גרם למצוקת נזילות והם נאלצו למכור נכסים כדי לאפשר את הפדיונות דבר שגרר הפסדים של כ0.5% בקרנות הכספיות (אפשר לראות את זה בקרנות בלינק ששיתפתי למעלה)
0.5% זה אמנם לא המון אבל זה משהו שלא יקרה לך בפקמ או במזומן

שאלה: בכתבות על קרנות כספיות ראיתי שלא אמורים לקחת עליהן עמלות כולל עמלת קנייה(הבנק או בית המסחר).
קניתי (אנאליסט כספית שיקלית) בחשבון המסחר העצמאי שלי בפסגות, וגבו ממני עמלת קנייה כמו כל נייר ישראלי אחר.
שאלתי אותם, והם השיבו לי ש: "ככל ואין הסכם הפצה אין איסור רגולטורי על גביית עמלת קניה"...o_o
האם זה נכון שהם לא אמורים לגבות על פי חוק?
אני לא הבנתי נכון?

שאלה: בכתבות על קרנות כספיות ראיתי שלא אמורים לקחת עליהן עמלות כולל עמלת קנייה(הבנק או בית המסחר).
קניתי (אנאליסט כספית שיקלית) בחשבון המסחר העצמאי שלי בפסגות, וגבו ממני עמלת קנייה כמו כל נייר ישראלי אחר.
שאלתי אותם, והם השיבו לי ש: "ככל ואין הסכם הפצה אין איסור רגולטורי על גביית עמלת קניה"...o_o
האם זה נכון שהם לא אמורים לגבות על פי חוק?
אני לא הבנתי נכון?
עמלת קניה ועמלת הפצה זה שתי עמלות שונות. עמלת קניה נגבית ע"י הגוף דרכו רכשת את הקרן (כמו בנק) מהלקוח, עמלת הפצה נגבית ממנהל הקרן. אכן אסור לגבות עמלת קניה על קרן כספית, אך לא ראיתי בשום מקום שאסור לגלגל על הלקוח את עמלת ההפצה.

בעבר בדקתי את הקרנות הכספיות ולא ראיתי יתרון על מקמ"ים (אגרות חוב לשנה אחת),

בקרנות כספיות בשביל תשואה קצת יותר גבוהה לווים גם מחברות ומשקיעים בעוד מוצרים שלא הייתי בטוח לגבי הסיכוי לכשל.
לכן, החלטתי שבשביל חלקי % תשואה לא שווה להסתכן ב5% מהקרן, ועדיף לקנות מקם או קרן של מקמ"ים.

היתרון היחיד הוא פטור מעמלות קנייה ומכירה, אך אותם אפשר להקטין במשא ומתן עם הבנק, או במעבר לבית השקעות.

לא יעוץ או המלצה, דעתי בלבד.

ממקד את השאלה: הם אמנם כתבו לי על עמלות הפצה וכו אבל העמלה שהם גבו ממני היא עמלת קנייה.
לא מצאתי איזה מקום רשמי שכתוב שאסור לגבות עמלות קניה מכירה בשביל להפנות אותם.
מישהו יודע איפה אני יכול למצוא אסמכתא רשמית לעניין?
או אם יש לכם רעיון אחר איך להמשיך טיפול בעניין.
תודה :)

ממקד את השאלה: הם אמנם כתבו לי על עמלות הפצה וכו אבל העמלה שהם גבו ממני היא עמלת קנייה.
לא מצאתי איזה מקום רשמי שכתוב שאסור לגבות עמלות קניה מכירה בשביל להפנות אותם.
מישהו יודע איפה אני יכול למצוא אסמכתא רשמית לעניין?
או אם יש לכם רעיון אחר איך להמשיך טיפול בעניין.
תודה :)
מצטרף לשאלה. גם ממני גבו עמלת קנייה, ושמנה במיוחד. אחת הסיבות לאטרקטיביות של הקרנות הכספיות היא שאין עמלות, אבל אולי ק\מ כן.
השאלה אם זה רשום איפשהו, שאסור לגבות עמלת קנייה, והאם יש טעם להלחם בטחנות רוח.
אני לא מצאתי עד כה, וקצת חבל שמפומפם "בלי עמלות בכלל" תחת כל עץ רענן, אם כן יש.

מישהו שמבין? אם אקנה קרן "שלהם" לכאורה לא תגולגל עליי עמלת הפצה?

מצטרף לשאלה. גם ממני גבו עמלת קנייה, ושמנה במיוחד. אחת הסיבות לאטרקטיביות של הקרנות הכספיות היא שאין עמלות, אבל אולי ק\מ כן.
השאלה אם זה רשום איפשהו, שאסור לגבות עמלת קנייה, והאם יש טעם להלחם בטחנות רוח.
אני לא מצאתי עד כה, וקצת חבל שמפומפם "בלי עמלות בכלל" תחת כל עץ רענן, אם כן יש.

מישהו שמבין? אם אקנה קרן "שלהם" לכאורה לא תגולגל עליי עמלת הפצה?
אולי לא קניתם קרן כספית?
בקרנות מחקות וקרנות סל כן יש עמלת קניה.
אם תרשמו פה את מספר הקרן שקניתם נוכל לבדוק זאת.
דבר נוסף שיכול להיות שחוץ מהקרן כספית קניתם משהו נוסף שכן יש עליו עמלת קניה וכן יש עליו דמי משמרת/דמי ניהול ניע ונוצר בלבול.

נערך לאחרונה ב:
תודה
הקרן המדוברת אצלי היא
אנליסט כספית שיקלית 5120852
ואני בטוח שהם גבו עמלת קניה ספציפית על הקנייה שלה.
כמו כן לאחר שהערתי להם על זה הם טענו שאין מניעה שהם יקחו עמלת קנייה מכיוון שאין להם הסכם הפצה(אין לי מושג מה הקשר...אבל אני לא מומחה בעניין)
אם באמת מותר להם לגבות עמלת קניה זה הופך את הכלי הזה לדי לא שמיש, לא?(או שאסור להם, והם עובדים בשיטת מצליח)
להלן תגובתם(ההדגשה באדום שלהם):

-------------------------------------------------------
לקוח/ה יקר/ה,
בהמשך לשיחתנו מצ"ב התקנה לגבי עמלת הפצה בקרן כספית שקלית.
ככל ואין הסכם הפצה אין איסור רגולטורי על גביית עמלת קניה.

עמלת הפצה
2. (א) מנהל קרן רשאי לשלם למפיץ עמלה כאמור בתקנה 3, בשל יחידות של קרן בניהול מנהל הקרן המוחזקות באמצעות המפיץ (להלן – עמלת הפצה), ובלבד שאותו מפיץ אישר כי הוא יסכים להתקשר עם כל מנהל קרן אחר שביקש להתקשר עמו בהסכם לתשלום עמלת הפצה בשיעור ובתנאי תשלום זהים, ובעבור שירות זהה.
תק' תשע"ו-2016
(א1) מנהל קרן חוץ רשאי לשלם למפיץ עמלה כאמור בתקנה 3, בשל יחידות של קרן חוץ שהרשות אישרה את הצעתן לציבור לפי סעיף 113ב(א) לחוק.
תק' תשע"ו-2016
(ב) לא התקשר מנהל הקרן או מנהל קרן החוץ בהסכם בינו לבין המפיץ על תשלום עמלת הפצה, בשל קרן שבניהולו – כאמור בתקנת משנה (א) או בשל קרן חוץ שבניהולו – כאמור בתקנת משנה (א1) –
(1) רשאי המפיץ לגבות מבעל יחידה עמלה בסכום עמלת ההפצה שהיה רשאי לגבות ממנהל הקרן או ממנהל קרן החוץ אילו הוסכם על כך ביניהם, או בסכום נמוך ממנו;
(2) על אף האמור בפסקה (1), אם הקרן קרן כאמור בתקנה 5(3) או (5), רשאי המפיץ לגבות עמלה מרוכש יחידה או ממי שמוכר אותה, אך ורק בשל ביצוע העסקה;
(3) עמלה שגובה מפיץ לפי פסקה (1) או (2) לא תשתנה עקב כך שמנהלי קרנות שונים שלא התקשרו עמו בהסכם לתשלום עמלת הפצה הנפיקו את היחידות, או עקב כך שהקרן היא קרן חוץ.
(ג) אין באמור בתקנה זו כדי למנוע ממפיץ לגבות עמלה אחרת מבעל יחידה בשל רכישת היחידה, החזקתה או פדיונה, ובלבד שלא תשתנה עקב כך שהיחידות הונפקו על ידי מנהלי קרנות שונים.
תק' תשע"ו-2016
(ד) על אף האמור בתקנת משנה (ג), התקשר מנהל קרן בהסכם בינו לבין המפיץ על תשלום עמלת הפצה כאמור בתקנת משנה (א) בשל קרן מסוג 4 שבניהולו, לא יגבה המפיץ כל עמלה מבעל יחידה בשל רכישת היחידה, החזקתה או פדיונה.
בברכה,
פסגות טרייד

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
R קרן כספית אמריקאית שוק ההון 5
א קרן כספית דולרית - מה הקטע? שוק ההון 2
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
O המקבילה של קרן כספית בארה״ב שוק ההון 7
א קרן כספית שוק ההון 24
S קרן כספית כנגד פיקדון בנקאי - במקרה של קריסת בנק שוק ההון 5
א מה ההבדל בין קרן כספית לקרן מחקה מק"מ? שוק ההון 0
S מס כתושב חוץ על מק"מ לעומת קרן כספית שוק ההון 6