• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרישה מוקדמת Vs. זוגיות

Shlomke

משתמש סולידי
דירוג
8
השקעות .Vs זוגיות.
בכל מדריך או בלוג על השקעות כדרך לעצמאות כלכלית, נכתב על מחוייבות זוגית לתהליך, אם כי לטעמי לא בהדגשה הנדרשת אלא כ "עוד פיסקה שצריך לציין".

אני מניח שחלק גדול מהחברים כאן מכיר את הנושא:
אחד מבני הזוג נכנס לעניין, מבין שיש דרך, מבין שעליו לתכנן מפת דרכים פיננסית (תחנות) ולבצע מהלכים בהתאם ולבחון השקעות שמתאימות לו כדי להתקדם, בעוד בן הזוג השני ברוב המקרים, בגלל חוסר ידע/דעות קדומות/חשש טבעי מהפסד או הונאה, לא מתכנס לאותה מטרה ואף מתנגד, או שבמקרה הטוב מסכים להשקעות היותר "נוחות" כמו קופות גמל להשקעה אבל לא להשקעות נוספות שזרות לו.
במקרה שלי לגופו של עניין, בת הזוג שלי היא רוצה להגשים את חלום הדירה, לא מוכנה לשמוע על השקעות אחרות שיתנו לנו מקפצה יותר רצינית בעוד מספר שנים, וגם לא ממש מאמינה בעצמאות כלכלית. מרוב שניסיתי להסביר לה את זה היא כבר פיתחה לזה אנטי.
יש לנו דירה להשקעה שקנינו בתחילת דרכנו, יש תשואה יציבה (4%) אך הדירה לא מניבה, כלומר ערכה לא יעלה משמעותית (אחוזים בודדים אם בכלל). מעבר לכך אנו מושקעים באפיקי שוק ההון הסטנדרטיים קרי קופ"ג להשקעה וקרנות השתלמות. באופן כללי מצבנו סביר פלוס, אך רכישת דירה באזור טוב תכריח אותנו לקחת משכנתא של כ- 1-1.2 מליון ש"ח (כמובן לאחר שנשאיר סכום כסף ככרית ביטחון).
למען הסר ספק, אנו נוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא, שתהיה לפחות ל- 15-20 שנה, אך אני מודע לזה שעם הכסף הפנוי שיש לנו היום אפשר לעשות הרבה יותר מאשר אם נרכוש דירה לעצמנו ברמת המחירים הקיימת. המחלוקת שלי עם אשתי בנושא מונעת מאתנו להתקדם לפה או לפה.
אני מבין שאני לא אוכל להשיג מה שאני רוצה כשיש לי בן זוג שלא מסכים איתי אך מצד שני אין לי מושג איזה פשרה אחרת אני יכול להשיג כדי להמשיך הלאה והמצב הזה מעיק עליי מאוד אך בסופו של דבר אי אפשר לתת לכסף לנצח את הזוגיות.

מישהו רוצה להאיר פה מניסיונו האישי איך מתנהלים במצב כזה? איזה פשרה ניתן להשיג פה?

תחשוב לעצמך מה המטרה של ההשקעה שלך. זוגתך לא בהכרח טועה - זה הכל עניין של סיכוי מול סיכון. שאל את עצמך - מה הסכנות בדרך שהיא מציעה, כלומר השקעות שמרניות יחסית ובעלות דירה עם משכנתא. הסכנות אגב גדולות מאוד, למשל במקרה של משבר שבו שניכם תאבדו את עבודתכם חלילה. אחר כך שאל את עצמך מה הסיכונים בדרך שלך שהם ככל הנראה גם לא מבוטלים. נסה להראות לה ממה אתה חושש, לא מה אתה מתכנן להרוויח אלא למה מה שאתה מציע פחות מסוכן.

בת הזוג שלי היא רוצה להגשים את חלום הדירה, לא מוכנה לשמוע על השקעות אחרות שיתנו לנו מקפצה יותר רצינית בעוד מספר שנים, וגם לא ממש מאמינה בעצמאות כלכלית
מי אמר שהשקעות אחרות יתנו לך מקפצה רצינית יותר מאשר דירה? אולי אשתך צודקת? מה זאת אומרת "לא מאמינה בעצמאות כלכלית"? להיות בעלים של דירה זה האמא של העצמאות הכלכלית!
אך אני מודע לזה שעם הכסף הפנוי שיש לנו היום אפשר לעשות הרבה יותר מאשר אם נרכוש דירה לעצמנו ברמת המחירים הקיימת.
אתה מודע לזה שאולי אתה טועה?
מישהו רוצה להאיר פה מניסיונו האישי איך מתנהלים במצב כזה? איזה פשרה ניתן להשיג פה?
1. לשבת ולהגדיר מטרות. המטרה שלכם בסוף זהה: "חופש", להשקיע בנכס באזור טוב, עם מינוף ועם הטבות מס זה יכולה להיות השקעה כלכלית מעולה, להיות בעלים של נכס, לגדר את עצמך כנגד עליית מחירי השכירות ומחירי הדיור זהו גם חופש.
2.
ך רכישת דירה באזור טוב תכריח אותנו לקחת משכנתא של כ- 1-1.2 מליון ש"ח (כמובן לאחר שנשאיר סכום כסף ככרית ביטחון).
אפשר להתפשר, אולי לרכוש דירה קטנה יותר, אולי דירה פשוטה יותר ואולי באזור קצת פחות טוב ואז לקחת משכנתא קטנה יותר.

אגב לדעתי האישית אשתך צודקת ובענק.

השקעות .Vs זוגיות.
בכל מדריך או בלוג על השקעות כדרך לעצמאות כלכלית, נכתב על מחוייבות זוגית לתהליך, אם כי לטעמי לא בהדגשה הנדרשת אלא כ "עוד פיסקה שצריך לציין".

אחד מבני הזוג נכנס לעניין, מבין שיש דרך, מבין שעליו לתכנן מפת דרכים פיננסית (תחנות) ולבצע מהלכים בהתאם ולבחון השקעות שמתאימות לו כדי להתקדם, בעוד בן הזוג השני ברוב המקרים, בגלל חוסר ידע/דעות קדומות/חשש טבעי מהפסד או הונאה, לא מתכנס לאותה מטרה ואף מתנגד, או שבמקרה הטוב מסכים להשקעות היותר "נוחות" כמו קופות גמל להשקעה אבל לא להשקעות נוספות שזרות לו.
במקרה שלי לגופו של עניין, בת הזוג שלי היא רוצה להגשים את חלום הדירה, לא מוכנה לשמוע על השקעות אחרות שיתנו לנו מקפצה יותר רצינית בעוד מספר שנים, וגם לא ממש מאמינה בעצמאות כלכלית. מרוב שניסיתי להסביר לה את זה היא כבר פיתחה לזה אנטי.
יש לנו דירה להשקעה שקנינו בתחילת דרכנו, יש תשואה יציבה (4%) אך הדירה לא מניבה, כלומר ערכה לא יעלה משמעותית (אחוזים בודדים אם בכלל). מעבר לכך אנו מושקעים באפיקי שוק ההון הסטנדרטיים קרי קופ"ג להשקעה וקרנות השתלמות. באופן כללי מצבנו סביר פלוס, אך רכישת דירה באזור טוב תכריח אותנו לקחת משכנתא של כ- 1-1.2 מליון ש"ח (כמובן לאחר שנשאיר סכום כסף ככרית ביטחון).
למען הסר ספק, אנו נוכל לעמוד בהחזרי המשכנתא, שתהיה לפחות ל- 15-20 שנה, אך אני מודע לזה שעם הכסף הפנוי שיש לנו היום אפשר לעשות הרבה יותר מאשר אם נרכוש דירה לעצמנו ברמת המחירים הקיימת. המחלוקת שלי עם אשתי בנושא מונעת מאתנו להתקדם לפה או לפה.
אני מבין שאני לא אוכל להשיג מה שאני רוצה כשיש לי בן זוג שלא מסכים איתי אך מצד שני אין לי מושג איזה פשרה אחרת אני יכול להשיג כדי להמשיך הלאה והמצב הזה מעיק עליי מאוד אך בסופו של דבר אי אפשר לתת לכסף לנצח את הזוגיות.

שילוב של נדל״ן (להשקעה) ושוק ההון זה סבבה. אבל זה כשיש מספיק כסף ל״גם וגם״. מה דעתך שה״פשרה״ בינכם תהיה למכור את הדירה להשקעה ולהשתמש בכסף הזה לדירה למגורים? ככה לא תצטרכו לקחת משכנתא גדולה מדי ואת שאר הכסף תוכלו לחסוך בשוק ההון (עד שיצטבר מספיק בשביל לרכוש עוד נדל״ן להשקעה אם זה מה שאתם רוצים).

אתה מודע לזה שאולי אתה טועה?
על כל השקעה אפשר להגיד את זה. ברור שאולי השקעה מסויימת לא תניב מה שחשבתי.

מה זאת אומרת "לא מאמינה בעצמאות כלכלית"
פשוטו כמשמעו. לא מאמינה שיש לנו אפשרות לפרוש מוקדם אם נשקיע בהשקעות מניבות. חושבת שאנחנו נעבוד עד הפנסיה ולא משנה מה יהיה. מכירה רק במסלול הרגיל של חתונה-דירה לעצמך- משכנתא עד הצוואר- נסתדר בהמשך יהיה בסדר.

היות בעלים של דירה זה האמא של העצמאות הכלכלית!
נכון, כשאתה מסיים לשלם עליה אחרי אי אילו שנים ויכול למנף אותה. לא לפני.

שילוב של נדל״ן (להשקעה) ושוק ההון זה סבבה. אבל זה כשיש מספיק כסף ל״גם וגם״. מה דעתך שה״פשרה״ בינכם תהיה למכור את הדירה להשקעה ולהשתמש בכסף הזה לדירה למגורים? ככה לא תצטרכו לקחת משכנתא גדולה מדי ואת שאר הכסף תוכלו לחסוך בשוק ההון (עד שיצטבר מספיק בשביל לרכוש עוד נדל״ן להשקעה אם זה מה שאתם רוצים).
המשכנתא שציינתי היא אחרי שנמכור את הנדל"ן שברשותנו.

לדעתי האישית, קודם כל זוגיות ואחר כך כסף. כמובן, כל עוד זה במסגרת הסביר וזוגתך היא לא בזבזנית כספים בעייתית.

קנו דירה, כמו שאשתך רוצה. זה סביר, וזה מה ש 90% מהזוגות עושים.

בתוך קניית הדירה תשתדל להכניס שיקולי עלות תועלת. ובהמשך תשתדלו להחזיר המשכנתא בהקדם האפשרי, כך שתוכלו לפנות כסף להשקעות עתידיות. מדובר כמובן בפרק זמן של עשרות שנים, אבל כך ימשכו גם נישואיכם (אני מקווה), כך שצריך להתייחס לכל הנושא (גם חיי הנישואין וגם השקעות) באופן סבלני ולטווח הארוך, ולא כמשהו שצריך לקרות מהיום להיום.

המשכנתא שציינתי היא אחרי שנמכור את הנדל"ן שברשותנו.

אההה... אז זו באמת משכנתא גדולה.
ה״פשרה״ לדעתי זה לחפש דירה יותר זולה.
ולחשוב ביחד מה תהיה הפשרה הכי מתאימה מבחינתכם שתאפשר למצוא דירה בעלות נמוכה יותר: גודל/מיקום/מספר חדרים/מרפסת וכו׳.

חפש בלוג בשם mr money moustache.
יש לו כמה פוסטים בדיוק על זה.

בסיטואציה דומה לשלך, רק שאצלנו המשכנתא העתידית תהיה 1.7 ל 20-25 שנים.
אין לי מילים לעודד אותך. אני החלטתי לזרום. הזוגיות חד משמעית יותר חשובה מהכסף. הבעתי את העמדה שלי. הוא הביע את שלו. פסיכולוגית הרבה יותר קשה לו לחשוב שאין לו את הבית שלו מאשר לחשוב שהוא יצטרך לעבוד עד גיל 70.
מחפשים דירה.

בהנחה שאתם מתכננים להישאר בישראל ולהפוך להורים, אני בעד זוגתך. שכירות כאן היא בדר"כ לשאול את עצמכם כל שנה-שנתיים "האם נצטרך לעזוב השנה?" וכשיש ילדים זה משמעותי הרבה יותר.

אני בעדך - אבל היות ולא "סגרתם" את הנושא מראש - זה קרב אבוד מכיוון שהיא הולכת עם הזרם ואתה שוחה נגדו.
כל מה שאתה יכול לעשות הוא לצמצם נזקים - למשל, להתנות את הסכמתך למהלך בכך שחלק (חצי?) מהכסף שתקבלו ממכירת הנכס שברשותכם - יושקע לפי ראות עיניך והחלק השני - לפי ראות עיניה (דירה). התוצאה תהיה מגבלה על גובה המשכנתא שתוכלו לקחת וכפועל יוצא - רכישת דירה זולה יותר, שזה בד"כ הולך עם תשואה טובה יותר על ההשקעה - עוד יתרון לשניכם.

מצד אחד זו פשרה קצת קטנונית, מצד שני זה לא הוגן בזוגיות טובה שצד אחד יכפה את רצונותיו על הצד השני בהחלטות הרות גורל.
הכי חשוב זה להגיע להסכמה מרצון ביניכם, כך ששניכם תיכנסו להחלטה באופן משותף וללא תחושה שהצד השני כופה את דעתו וללא "דילים", אלא מתוך שותפות והבנה הדדית שלה את הרצונות והצרכים שלך ושלך את הרצונות והצרכים שלה. איך לעשות זאת - את זה אתה יודע (כנראה) יותר טוב מכל אחד אחר.

בסיטואציה דומה לשלך, רק שאצלנו המשכנתא העתידית תהיה 1.7 ל 20-25 שנים.
זו באמת משכנתא גדולה מאוד ואני אישית לא הייתי מוותר, לא משנה מה.
כמובן שאני מסייג את המקרה שלך וכל אחד בהתאם למצבו הכלכלי ויכולת ההחזר שלו, אבל ההחזר הכולל שלכם גבוה מאוד. בהנחה שאתם לא רוכשים בית פרטי שניתן להכניס לשם יח' דיור, ההצעה שלי זה לפחות לעשות בדיקה של מחזור משכנתא בנק' זמן מסויימת כדי לבדוק אפשרות לחסוך.
עוד הצעה,וזה מה שאני אגב מתכוון לעשות, הוא להסביר את הויתור שאת עושה למענו ומכאן ואילך אחרי הרכישה הוא יצטרך לתת משקל למה שאת חושבת.
שיהיה בהצלחה. מבין בהחלט את הויתור הגדול שאת עושה. זה הרבה כסף. תקווי שהוא יבין את זה בהמשך הדרך.

זו באמת משכנתא גדולה מאוד ואני אישית לא הייתי מוותר, לא משנה מה.
מה זה לא מוותר לא משנה מה?
זו אמירה קצת מצחיקה.
מה, אני אתגרש ממנו?
נמשיך לחיות יחד והוא ימשיך להיות בחרדה ומתוסכל מלגור בשכירות?
שאני אחסל אותו ואהנה מכספי הביטוח?

אין פה הרבה פשרות לעשות.
אנחנו לא נעבור לשכונה אחרת, מאוד טוב ונכון לנו בשכונה הנוכחית מהרבה בחינות, ואנחנו לא נתפשר על דירה קטנה מאוד. אנחנו משפחה עם ילדים, אנחנו מארחים, יש לנו סבתות שמגיעות לישון לפעמים לעזור עם הילדים.
זאת העלות לקנייה של הדירה שהיום אנחנו שוכרים בשכונה.
וכן.. כלכלית נעמוד בהחזרים מבלי להתפשר על רמת החיים מסביב.
זה גם אומר שב 25 שנים הקרובות לא נפרוש. מצד שני גם לא באמת תיכננו.. אז מילא.

מה זה לא מוותר לא משנה מה? זו אמירה קצת מצחיקה.
התכוונתי אליי, לא אלייך, ולכן גם סייגתי. התכוונתי שאם היתה לי משכנתא גבוהה מידי עם החזר חודשי חונק הייתי מתנגד. אם אתם עומדים בהחזרים בלי התפשרות על רמת חיים אז יש לכם קרקע נוחה. לדעתי זה בסדר גמור. אני מאמין שגם תמשיכי לאמץ את הרעיון של לתת לכסף שלכם לעבוד בלי קשר לזה שיש לכם דירה עם משכנתא.

זה גם אומר שב 25 שנים הקרובות לא נפרוש. מצד שני גם לא באמת תיכננו.. אז מילא.
זה בסדר. לא חושב שפרישה חייבת להיות מטרה מוצהרת, בסופו של דבר עבודה היא לא דבר רע, אבל כן מגיע לך חיי רווחה, והחל מגיל מסויים גם חופש מתלות בעבודה מסויימת ויכולת לבחור לעשות משהו אחר אם כמובן תרצי. אני למשל יודע שארצה להגיע לזה.

אני למשל יודע שארצה להגיע לזה.
אז תפרוש כשתגיעו לחצי מהסכום, ושאשתך תמשיך לעבוד. לאט לאט היא תראה כמה כיף לך ולא תצטרך לשכנע אותה.

סלח לי,
אתה לא מבין על מה אתה מדבר. מבחינת השוואת ההשקעות וכו'. קח נייר ותעשה חשבון.

אתם מתכוונים למכור את הדירה להשקעה או להתמנף עליה?

אני הייתי שוקל בחום במקום דירה למגורים, עוד דירה להשקעה, אבל משהו סביר שתהיו מוכנים לגור בו.

השקעות .Vs זוגיות.

איך אתה מתמודד עם שאר הנושאים בהם יש פערים?

איך אתה מתמודד עם שאר הנושאים בהם יש פערים?
תמיד מנסים להבין אחד את השני ולמצוא פשרה. לא תמיד זה עובד :)
פה כבר מדובר בסיבולת סיכון וזה אינדיבידואלי. זה אופי ולא דפוס התנהגות זוגי שיכול להיפתר בשיחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T פרישה מוקדמת - האם להמשיך להפקיד עצמאית לפנסיה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
E פרישה מוקדמת - יש חיים אחרי העבודה יומני מסע אישיים 84
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
ט איך מייצרים אמונה במטרה של פרישה מוקדמת עם חוסר הוודאות? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
N פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
F פרישה מוקדמת סולידית בארה"ב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
fizban תכנון פרישה מוקדמת (בגיל 55~) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
ג תכנון פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Z הטכניקה של פרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 22
ח עבודה עם סיפוק או פרישה מוקדמת מה היעד הנכון? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 87
M פרישה מוקדמת - השקעות בטווח זמן בינוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
I משיכת פנסיה פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שיחות חברים על פרישה מוקדמת מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
1337justme סגירת הפלח הסולידי למטרת פרישה מוקדמת שוק ההון 21
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
I פרישה מוקדמת האם ריאלי? שוק ההון 29
ש תכנון פרישה מוקדמת בן 22 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
ד פרישה מוקדמת הייטק איך לנהל את הפיצויים בין מקומות עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
I פרישה מוקדמת באמצעות חברת ארנק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
R פרישה מוקדמת, כאשר מתחילים רק בגיל 34 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y פרישה מוקדמת - האם אפשרי לסמוך על השוק לטווח של עשור או בכלל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ו פרישה מוקדמת במדינה זרה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
E שכלול כספי הפנסיה בתכנית פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
S פרישה מוקדמת - בחינת המכשירים לבניית ההון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
יבגני_ל מכירים את הבחור הזה? (סרטון פרספקטיבה על פרישה מוקדמת) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
Fitch פרישה (לא כל כך מוקדמת) של אמי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 37
א פרישה מוקדמת בחול פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
Yos ביטוח מנהלים - גודל ההפקדה המומלץ בגישת פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
ד פרישה מוקדמת עם פנסיה תקציבית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
פרפרים האם פרישה מוקדמת זו אופציה ריאלית למשפחות? אוף טופיק 16
Z פרישה לא מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
א פרישה מוקדמת-עזרה לחדשה באתר :) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 60
amikal מחשבון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
ש פרישה מוקדמת באירופה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
C פרישה מוקדמת - מינימליזם וחסכנות לא באמת הכרחי אם אתה משקיע חכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ה פרישה מוקדמת תוך הסתמכות על דירה במקום תיק השקעות נדל"ן 19
A פרישה מוקדמת בגיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ע פרישה מוקדמת - אמא במשרה מלאה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 36
לא חשוב שמות פרישה מוקדמת - במובן יותר רחב. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 38
R השוואה בין רכישת דירה ותיק פסיבי לצורך פרישה מוקדמת שוק ההון 121
M פרישה מוקדמת Here we come פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 69

נושאים דומים

Back
למעלה