• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עד מתי - נוסחה משופרת

• פותח הנושא Ran
  • פורסם בתאריך

Ran

משתמש רגיל
דירוג
890
שלום לכולם,

שמתי לב שנוסחת ה"עד מתי" שמופיעה באקסולידית, ובמספר פוסטים, סובלת מכמה בעיות:

1) לא מוצג פיתוח מתמטי שלה (לא הצלחתי למצוא פיתוח כזה באינטרנט, למרות שגם networthify משתמש באותו החישוב).

2) היא לא מתחשבת בסכום שכבר צברת, כלומר – היא מניחה שההון הנוכחי שלך הוא בדיוק אפס ש"ח. הזמן לעצמאות כלכלית שהנוסחה מציגה עבור אדם בחובות ועבור אדם שיש לו חמישים מיליון ש"ח הוא זהה, בהינתן אחוז חסכון זהה.

3) חוסר התחשבות במשתנים נוספים – אינפלציה \ עלית הוצאות אישית, מרווח בטחון וכו'.

טרחתי לפתח את הנוסחה ולשכלל אותה מעט, אז רציתי לשתף אתכם:

1) פיתוח הנוסחה: הערך "ערך עתידי" בויקיפדיה נותן מבוא טוב. נפתח דרך דוגמא: נניח שאתם חוסכים 10000 ש"ח בכל שנה, ומשיאים תשואה של 10%. כעבור חמש שנים, יש לכם 10,000 ש"ח שעברו 4 שנים של תשואה, 10,000 ש"ח שעשו 3 שנים של תשואה, וכן הלאה. או במספרים:

Value = 10,000 * (1.1^0 + 1.1^1 + 1.1^2 + 1.1^3 + 1.1^4)​

(הסוגר האחרון קפץ לצד שמאל של המשוואה, אני מקווה שזה עדיין קריא)
זיהיתם נכון, זוהי סדרה הנדסית. הסכום שלה נתון ע"י

Value = sav*ye*(((1+r)^t - 1) / r)​

כאשר sav הוא אחוז החסכון שלכם, ye הוא ההכנסה השנתית שלכם, r היא התשואה (0.1 במקרה הזה) ו-t הוא זמן החסכון, בשנים. נבודד את הזמן בביטוי ונקבל
(r+1)^t = (Value + sav*ye/r) / (sav*ye/r)
<=
Ln(1+r) * t = ln((value*r + sav*ye) / (sav*ye))
<=
t = ln((value*r + sav*ye) / (sav*ye))/Ln(1+r)
בתור y אנחנו צריכים להציב את הסכום שאליו אנחנו מעונינים להגיע. הסכום הזה הוא

value = ex*ye/wd​

כאשר ex הוא אחוז ההוצאות שלנו, ו-wd כלל המשיכה (3% או 4% למשל). נציב בנוסחה הקודמת ונקבל

t = ln((ex*r/wd + sav) / sav) / Ln(1+r)​

וזו הנוסחה המוכרת לעצמאות כלכלית.

2) כעת נרצה להוסיף סכום כסף התחלתי (ההון הנוכחי שלנו) שנסמן ב-start. הסכום הזה צובר תשואה למשך t שנים ללא הפרעה, בנוסף להפקדות החודשיות. לכן הביטוי להון שלנו כפונקציה של הזמן יהיה כעת

Value = sav*ye*(((1+r)^t-1)/r) + start*(1+r)^t​

מבודדים את t בצורה דומה, ומקבלים את הביטוי

t = ln((value*r + sav*ye)/(r*start + sav*ye))/ln(1+r)​

עוד לא הכנסנו כאן את כלל המשיכה, אבל הביטוי הזה הוא יותר שימושי לדעתי – אפשר להכניס כאן איזה יעד כלכלי שאתם רוצים, ולאו דווקא לפי כלל המשיכה. אני לא כ"כ אוהב את כלל המשיכה כי מרווח הבטחון הוא מאוד לא אינטואיטיבי – עד כמה 3% יותר בטוח מ-4%? יותר נח לי לחשוב שאני מושך תמיד לפי 4%, אבל לפי הוצאה חודשית של 10,000 במקום ה-6,000 ש"ח שאני באמת זקוק להם. זה נותן לי אמת מידה הרבה יותר מוחשית למרווח הבטחון שלי. ככה אני גם יכול לשקלל עליה עתידית בהוצאות שלי (מישהו אמר ילדים?), אינפלציה ומה שבא לי, רק על ידי שינוי היעד הכלכלי.

בכל מקרה, מי שרוצה להשתמש בכלל המשיכה "הרגיל" מציב כאן כמו בסעיף הראשון ומקבל

t = ln(ye * (ex*r/wd + sav*ye) / (r*start + sav*ye)) / ln(1+r)​

זהו, מקווה שהחישוב הזה מגלח לכם כמה שנים עד לעצמאות הכלכלית, ושלא עשיתי לכם יותר מדי כאב ראש...

מקווה שהחישוב הזה מגלח לכם כמה שנים עד לעצמאות הכלכלית, ושלא עשיתי לכם יותר מדי כאב ראש...
חטפתי כאב ראש די בהתחלה אז לא קראתי את הכל (אני בכל מקרה מספיק קרוב לעצמאות כלכלית כך שזה לא ישנה לי יותר מדי).

בכל אופן תודה רבה על ההשקעה!

משקיען!
יש מצב שתכניס הכול לטבלת אקסל?

ואוו כל הכבוד! תודה רבה!!:)
זה יהיה אפילו ממש אחלה להוסיף את הנוסחה הזו לאקסולידית בחלק של "עד מתי".
גם אני תהיתי לגבי התחשבות בהון הצבור אבל הייתי הרבה יותר עצלנית וחיפשתי מחשבון באינטרנט.
זה מה שמצאתי:
http://www.calculator.net/investment-calculator.html
ניתן להזין סכום התחלתי, סכום היעד שלך, מספר שנות חיסכון רצויות ותשואה ולקבל כמה תצטרך לחסוך כל חודש כדי להשיג מטרה זו.
או לבחור שם במחשבון "invest length" שאמור להביא לך את מספר השנים להגעה ליעד בהינתן סכום התחלתי, תשואה צפויה וחסכון חודשי.
מעניין כמה התוצאות שם רחוקות מהנוסחה שפיתחת:)

אתה יכול להעלות לאן שתרצה ולקשר (למשל דרופבוקס) או לקשר לגוגל ספרדשיט

אני לא מצליח להעלות לפה קובץ אקסל...
כפי שאדם כתב, תעלה לאיזה ענן ותספק לינק למסמך.
מכיון שאתה משתמש חדש עם פחות מ 40 תגובות יקח כמה שעות עד ש @הסולידית תשחרר את הפוסט שלך עם הלינק (מנגנון אוטומטי בפלטפורמה למניעת ספאם)

סורי, אני כאן :) אני אשמח לעדכן את האקסולידית

צריך לזכור לקחת בחשבון שאחוז המשיכה כפוף גם לשיקולי מס, לפי זה החל עליכם בזמן שהשקעתם / על המסגרת בהם מתנהלים הכספים..

אני לא מבין, במה החישוב שלך מתחשב שהאתר הזה (למשל) לא? http://networthify.com/calculator/e...0&expenses=20000&annualPct=5&withdrawalRate=4
המחשבון הזה מעולה , יש פה כל מה שצריך , אפשר להוסיף אופציות ...אולי חסר מרכיב האינפלציה .. אבל נותן תמונה בהירה וכולל הון צבור בנוסף להפקדות ואחוזי חיסכון מההכנסה

יש בעייה עם כל המחשבונים הנ"ל, הם מניחים שההוצאה היום ואחרי לפנסיה זהה, אם בא לי שיהיה לי הוצאה של פי 2 בפנסיה?
כל העניין של לחסוך (מבחינתי) זה לבזבז פחות היום כדי לבזבז יותר מחר.

מכיון שאתה משתמש חדש עם פחות מ 40 תגובות
אני לא משתמש חדש, קורא פה המון ומגיב מעט...

אני לא מבין, במה החישוב שלך מתחשב שהאתר הזה (למשל) לא?
בעקרון החישוב דומה, ההבדל הוא שכאן יש לך ביטוי מתמטי שאתה יכול לעשות איתו מה שאתה רוצה ולא אתר שרק מציג לך את התוצאה הסופית. וכמו שציינתי, הוא מכניס פנימה את כלל המשיכה וזה גורר המון הנחות סמויות (אינפלציה, עלות מחיה בעתיד וכו'). אני מעדיף לקבוע לעצמי יעד כלכלי שאינו תלוי בעלות המחיה הנוכחית שלי כי היא תשתנה בעתיד.

אני לא משתמש חדש, קורא פה המון ומגיב מעט...
זה הגדרה של המערכת.
משתמש "חדש" הוא כל משתמש שלפחות אחד מהתנאים הבאים נכון לגביו:
1. יש לו פחות מ-40 הודעות.
2. יש לו פחות מ-X "לייקים" (לא זוכר כמה).
3. הוא הצטרף לפני פחות משבוע.

מכיוון שיש לך פחות מ-40 הודעות אז אתה מוגדר במערכת כ-"משתמש חדש" (מבחינת הרשאות) למרות שאתה כאן יותר משנה.

אני לא מבין, במה החישוב שלך מתחשב שהאתר הזה (למשל) לא?

הבעיה שלי עם המחשבון הזה שהוא כנראה לא תקין.
כשאני מוריד את התשואה השנתית הצפויה של הנכסים שלי היית מצפה לראות שכמות השנים שנותרו לי לחיסכון תזנק.
כי הרי אם התשואה השנתית היא 3% ריאלי מספיק לי 33 פעמים ההוצאה השנתית בשביל לפרוש.
לעומת זאת אם אני מגדיר שהתשואה השנתית הצפויה היא 0.1% הייתי מצפה שהחיסכון צריך להיות 33*30=1000 פעמים ההוצאה השנתית בשביל לפרוש.
אבל אם במחשבון אני משנה את התשואה מ3% ל0.1% מספר השנים שנותרו לי לפרישה עולה בקושי בשנתיים, מה שבטוח לא הגיוני.

נערך לאחרונה ב:
הבעיה שלי עם המחשבון הזה שהוא כנראה לא תקין.
אני רואה עכשיו שהמחשבון באמת נותן תשובות לא הגיוניות אם אתה מגדיר אחוז תשואה שנתית נמוך יותר מאחוז המשיכה השנתי.
מצד אחד חבל שהם לא שמו הודעת שגיאה למקרה כזה כדי לא לבלבל את המשתמשים, אבל בכל מקרה איך אתה מצפה לפרוש בתרחיש כזה?
אבל אם אתה מזין אחוז משיכה של 2%, אתה בהחלט תראה הבדל משמעותי בשנים שנותרו לפרישה אם תזין אחוז תשואה של 10% או 3%.

אני רואה עכשיו שהמחשבון באמת נותן תשובות לא הגיוניות אם אתה מגדיר אחוז תשואה שנתית נמוך יותר מאחוז המשיכה השנתי.
מצד אחד חבל שהם לא שמו הודעת שגיאה למקרה כזה כדי לא לבלבל את המשתמשים, אבל בכל מקרה איך אתה מצפה לפרוש בתרחיש כזה?
אבל אם אתה מזין אחוז משיכה של 2%, אתה בהחלט תראה הבדל משמעותי בשנים שנותרו לפרישה אם תזין אחוז תשואה של 10% או 3%.

אוקי, אני חושב שהבנתי. המחשבון בסדר.
פשוט אחוז התשואה מתייחס רק לתשואה של החיסכון עד הפרישה. לעומת זאת אחוז המשיכה השנתי מתחייס רק לסכום החיסכון עליו אתה מתכנן להגיע.
אפשר להזין אחוז משיכה גבוה יותר מאחוז התשואה, הוא פשוט מחשב את הסכום אליו אתה רוצה להגיע לפי אחוז המשיכה ואת הריבית על החיסכון בדרך לסכום הזה לפי אחוז התשואה.

אחוז התשואה מתייחס רק לתשואה של החיסכון עד הפרישה. לעומת זאת אחוז המשיכה השנתי מתחייס רק לסכום החיסכון עליו אתה מתכנן להגיע.

בדיוק בגלל הדברים האלה אני לא מת על המחשבונים האלה. ערימות על ערימות של הנחות וחישובים שגם אם הם הגיוניים, הם לא ברורים מספיק

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 18
M אי בי אי חסמו גישה למערת "ספארק" בחו"ל "עד להודעה חדשה" שוק ההון 46
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
S מחפש הזדמנות נדלן עד 1 מש"ח. נדל"ן 0
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
כ מתעניין בדירה חדשה להשקעה עד 2 מ' (10\90) שאלות נדל"ן 12
ס עד כמה ניתן להבין התנהגויות של פורקס? שוק ההון 0
ש דירה להשקעה עד 2 מ' נדל"ן 27
F החזרי מס - מותר עד 6 שנים אחורה, אבל ברשות המיסים ניתן עד קדימה באפריל מיסים 11
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
Z ETF שמחזיק אגרות חוב עד לפקיעה ? שוק ההון 14
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
Y האם כל השכירים נאלצים לשלם ריבית עד אפריל בהגשת דוח מס? מיסים 8
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
C המלצה לנתב קווי עד 250₪ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
יבגני_ל משלוח עד הבית של דואר ישראל אוף טופיק 80
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
I שאלה עד כמה המשק תלוי בריבית הפריים? שוק ההון 1
Sp0 אם אני מחזיק מק"מ עד תאריך הפירעון אז אני יכול להתעלם מעליות\ירידות? שוק ההון 3
A פרויקטים חדשים במרכז עד 2 מיליון שח, יזמים המאפשרים הקדמת תשלומים\גידור תשומות נדל"ן 19
T האם הוואטסאפ שלי מתוחכם עד כדי כך? אוף טופיק 4
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
א מאפשרים לי הלואה עד 170 K בקל"צ 3.75. לקחת ולהשקיע? שוק ההון 48
יוזר עד כמה כדאית העזרה של משרד השיכון במשכנתא עבור זכאים? נדל"ן 4
I עד כמה תשואות האג"ח לטווח ארוך משפיעות על מחירי הדירות? שוק ההון 21
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 21
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
ה ממוצע התואר בשנה הראשונה- עד כמה קריטי? התפתחות אישית 31
tomer111 כשאומרים שמחיר האג"ח ירד או שתהיה קריסה באג"ח מה זה משנה אם אני מחזיק אותם עד הסוף? שוק ההון 27
C כלכליסט: דיסקונט לא יגבה ריבית על מינוס של עד 2,000 שקל פוסטים מאיכות נמוכה 30
Z משכנתא לתקופה קצרה שנה עד מקסימום שנתיים. נדל"ן 18
ב עד כמה קומות אפשר? נדל"ן 7
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
L קנייה דירה חדשה מקבלן עם תשלום ריבית על ה75% עד האכלוס נדל"ן 2
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D עד כמה חשוב המאזן האקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
4 עד כמה חשוב לקנות מייבואן/משווק רשמי? אוף טופיק 25
c881 השרשור על בחירות 2019 עד 2021 ננעל אוף טופיק 42
כ מה עושים עם מיליון ש"ח עד שאחליט מה עושים איתם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13

נושאים דומים

Back
למעלה