• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן?

אם הפד יעלה את הריבית אז כנראה יש עוד תקופה ארוכה שנישאר בריבית גבוהה מעבר למחצית 2024 וידרשו פעולות נוספות
אם הפד ישאיר את הריבית ככה השוק יחשוב "זהו, סיימנו, עוד כמה חודשים יש הורדה" > הכנת הביקושים לפי התחזיות ל-2024

גם אם הפד יפסיק לעלות את הריבית ואפילו אם הוא יוריד קצת את הריבית, עדיין האינפלציה היא איום ממשי, וזה שכרגע הפד רועד לעלות ריבית בגלל שהתברר שהמערכת הבנקאית האמריקאית היא שברירית... זה עדיין לא אומר שאין סיבה לעלות את הריבית... וממילא זה אומר שהרבה סיכויים שהאינפלציה לא תרד כל כל כך מהר... וממילא הריבית של 4 אחוז ומעלה יכול להישאר איתנו בקלות עוד כמה שנים.
כדי שהמוכרים לא ירגישו "פריירים" וימכרו ב 20 אחוז הנחה מהשיא , הריבית צריכה להמשיך לעלות אחרת המוכרים והקונים ישארו על הגדר.

נערך לאחרונה ב:
מי שרוצה למכור דירה, מבין שעכשיו אין קונים, אז הוא משהה את המכירה
מי שרוצה לקנות עכשיו, מחכה לראות מה יקרה למחירי הדירות וגם מחכה לירידה של הריבית חזרה,
קיפאון, אין עסקאות, וגם לא מוציאים למכירה את כל הפוטנציאל,

ואז מה יקרה?
הריבית צפויה לרדת בהמשך (או שלא?) אבל ממש לא לריביות שהיו כאן ב15 שנה האחרונות,
אולי לא יישאר בריביות של היום, אבל כן גבוה משמעותית ממה שהיה לפני שנה,
וזה יהא מצב קצת יותר 'קבוע', שעל גביו יבוצעו עסקאות,

לכן, לדעתי, ההימור שלי, נראה כרגע קיפאון תקופה קצרה עם ירידה איטית במחירים, ואז ניכנס לשוק יותר פעיל עם תיקון חזק יותר במחירים,

מאד דומה למשל הצפרדע -
המשל מספר שכאשר צפרדע תוכנס למים רותחים (ריבית גבוהה) , היא תנסה לקפוץ החוצה ולהימלט. אבל אם תוכנס הצפרדע למים קרירים (ריבית נמוכה) שיחוממו באופן הדרגתי, היא לא תבחין בסכנה, היא תתרגל לעלייה האיטית בטמפרטורה ולא תנסה להימלט, ובסופו של דבר תתבשל ותמות (ריבית גבוהה) מכירת דירות בהנחה משמעותית מהשיא .
מטפורה לחוסר הרצון או היכולת של בני אדם להגיב לשינויים משמעותיים אשר קורים באופן הדרגתי.

נראה שבכל הכח הם מנסים לשמור על המחיר

"ניצני התאוששות בשוק הדירות? בחודש מרץ 23 נטל הציבור הלוואות בהיקף של 6.78 מיליארד שקלים, המשקף עלייה של 18.3% בהיקף המשכנתאות לעומת פברואר שבו נטל הציבור 5.73 מיליארדי שקלים בלבד - כך עולה מנתוני ההלוואות לדיור שפרסם היום (ג') בנק ישראל. עם זאת, עדיין מוקדם מאד לבשר על סוף ההאטה, שכן ביחס למרץ 22, משקף הנתון צניחה של 49.5% בהיקף המשכנתאות."

"ניצני התאוששות בשוק הדירות? בחודש מרץ 23 נטל הציבור הלוואות בהיקף של 6.78 מיליארד שקלים, המשקף עלייה של 18.3% בהיקף המשכנתאות לעומת פברואר שבו נטל הציבור 5.73 מיליארדי שקלים בלבד - כך עולה מנתוני ההלוואות לדיור שפרסם היום (ג') בנק ישראל. עם זאת, עדיין מוקדם מאד לבשר על סוף ההאטה, שכן ביחס למרץ 22, משקף הנתון צניחה של 49.5% בהיקף המשכנתאות."
במרץ היו 23 ימי עבודה לעומת פברואר שהיו 20
כך שעלייה של 15% זה בעצם שמירה על אותה רמת שפל של פברואר [עליה של 3.3 זה די זניח, ואולי מגיע ממחזורים לכאלה שההחזר קפץ להם גבוה מידי]
כך שצריך לחכות לנתוני החודשים הבאים בכדי לראות מגמה

במרץ היו 23 ימי עבודה לעומת פברואר שהיו 20
כך שעלייה של 15% זה בעצם שמירה על אותה רמת שפל של פברואר [עליה של 3.3 זה די זניח, ואולי מגיע ממחזורים לכאלה שההחזר קפץ להם גבוה מידי]
כך שצריך לחכות לנתוני החודשים הבאים בכדי לראות מגמה
בנוסף, תלוי גם בפרויקטים בבניה שנחתמו לפני מספר חודשים והגיעו בחודש נתון לשלב בו הקונים נדרשים להעביר תשלום מעבר להון העצמי, או בפרויקטים של מחיר למשתכן שהגיעו בחודש מסויים לתחילת מכירה (שכן במחיר למשתכן יש יותר לחץ על הקונים להשלים עסקה בחודש נתון כדי לא לאבד את הזכייה).

מעריך שנמשיך לראות מגמת צניחה בחודשים הקרובים בהיקף המשכנתאות שנלקחות.

איזה התאוששות... אם לא היו דירות מחיר למשתכן שנמכרות במחירים של "פעם" היינו רושמים שיא שלילי של 40 שנה.

לפני חודשיים ביקשתי אישורים עקרוניים מכמה בנקים. רדפו אחרי כאילו המצאתי תרופה לסרטן. הם נרגעו רק אחרי שאמרתי שעדיין לא היה כנס זוכים ובכל זאת מתקשרים אלי בערך פעם בשבוע כדי לבדוק אם משהו התקדם. שנה שעברה אנשים חיכו חודשים בתור בשביל פגישה עם יועץ משכנתאות.

בקיצור השוק בקיפאון מוחלט.

נערך לאחרונה ב:
איזה התאוששות... אם לא היו דירות מחיר למשתכן שנמכרות במחירים של "פעם" היינו רושמים שיא שלילי של 40 שנה.

לפני חודשיים ביקשתי אישורים עקרוניים מכמה בנקים. רדפו אחרי כאילו המצאתי תרופה לסרטן. הם נרגעו רק אחרי שאמרתי שעדיין לא היה כנס זוכים ובכל זאת מתקשרים אלי בערך פעם בשבוע כדי לבדוק אם משהו התקדם. שנה שעברה אנשים חיכו חודשים בתור בשביל פגישה עם יועץ משכנתאות.

בקיצור השוק בקיפאון מוחלט.
יופי..יופי..
עוד כמה העלאות ריבית ואנחנו שם.

לא ברור לי איך המחירים במרכז לא צונחים.
מדובר על תשואת שכירות נטו של 2% בקירוב בעוד הריבית על המשכנתא יותר מכפולה מזה (וגם הריבית שאפשר לקבל באג"ח מדינה). גם אם המחירים יירדו בחצי (!) בטווח המיידי אג"ח מדינה יהיה יותר משתלם.
אלה נתונים שהייתי מצפה שיביאו לצניחה, לא לקיפאון.
מאוד מאוד הייתי רוצה לגוון את התיק שלי גם עם נדל"ן למגורים - אבל המחירים פשוט לא נורמליים. פיזור לא נשמע כמו סיבה רציונלית מספיק להיכנס לעסקה כלכך ספקולטיבית.

לא ברור לי איך המחירים במרכז לא צונחים.
מדובר על תשואת שכירות נטו של 2% בקירוב בעוד הריבית על המשכנתא יותר מכפולה מזה (וגם הריבית שאפשר לקבל באג"ח מדינה). גם אם המחירים יירדו בחצי (!) בטווח המיידי אג"ח מדינה יהיה יותר משתלם.
אלה נתונים שהייתי מצפה שיביאו לצניחה, לא לקיפאון.
מאוד מאוד הייתי רוצה לגוון את התיק שלי גם עם נדל"ן למגורים - אבל המחירים פשוט לא נורמליים. פיזור לא נשמע כמו סיבה רציונלית מספיק להיכנס לעסקה כלכך ספקולטיבית.
זה הכל אינרציה, מי שלא ימכור עכשיו ב 20% פחות ימכור בעוד חצי שנה + ב 50% פחות...תם עידן הכסף הזול, ברוך השב עידן הערך...

זה הכל אינרציה, מי שלא ימכור עכשיו ב 20% פחות ימכור בעוד חצי שנה + ב 50% פחות...תם עידן הכסף הזול, ברוך השב עידן הערך...
50% זה באמת תרחיש מטורף שיגרום פה לקריסה של הכל.
אבל אני כן מופתע שהדיבורים זה על "תיקון" של אחוזים בודדים, שזה מעשית בסה"כ לחזור כמה חודשים אחורה והתמונה הכללית לא משתנה הרבה.
משהו צריך לקרות - או קפיצה חדה מאוד במחירי השכירות (עד הכפלה) או ירידה דרסטית של מחירי הנדל"ן
אני לא חושב שהציבור בישראל יכול מעשית לעמוד בקפיצה של עשרות אחוזים במחירי השכירות - פשוט אין לו את כוח הקניה הזה

אני מנסה לחפש לזה הסבר רציונלי.
אני חושב שהציבור בכללותו תופס דירה כסוג של אג"ח מדינה צמוד מדד ואפילו טוב ויציב מזה.
השכירות משמשת כקופון צמוד
נכס הבסיס כאילו"אף פעם לא יורד" - אפילו עדיף על אג"ח מהבחינה הזאת

אם מסתכלים על זה ככה יש היגיון בהשקעה בנדלן (נעזוב רגע ענייני מינוף). תשואת אג"ח צמוד ל 26 שנה היא פחות מ 1.5% , ממוסה, ובלי פוטנציאל השבחה מעבר למדד.

50% זה באמת תרחיש מטורף שיגרום פה לקריסה של הכל.
אבל אני כן מופתע שהדיבורים זה על "תיקון" של אחוזים בודדים, שזה מעשית בסה"כ לחזור כמה חודשים אחורה והתמונה הכללית לא משתנה הרבה.
משהו צריך לקרות - או קפיצה חדה מאוד במחירי השכירות (עד הכפלה) או ירידה דרסטית של מחירי הנדל"ן
אני לא חושב שהציבור בישראל יכול מעשית לעמוד בקפיצה של עשרות אחוזים במחירי השכירות - פשוט אין לו את כוח הקניה הזה
איזה קריסה?זה בעיקר טוב לציבור. עלות למ רבוע תרד בחצי, לשדרג דירה יהיה יותר זול אנשים לא יצטרכו לקחת על עצמם חובות כאלה מטורפים כדי לקנות דירה. ההפסד הוא בעיקר של המדינה שמרוויחה הון מהפיצוץ שהיה פה בעשור+ האחרון.

זה היה נוח לממשלה לפמפם את הנדלן ואת האינפלציה הסמויה (מדד מחירי הדיור נמצא מחוץ למדד המחירים לצרכן מ 2000) כדד להציג נתוני צמיחה מרשימים ולהיפטר מחובות של הממשלה. עדיף לכולם שהיחס בין מחיר הדירה והשכירת יחזרו ל 5% הנורמלי מבחינה היסטורית.

בגדול לא יקרה שום דבר רע אם מחירי הנדל"ן ירדו ב-30%. כלומר שום דבר רע חוץ מפשיטת רגל המונית של קבלנים ממונפים וישראלים מבואסים כי אשליית העושר התנפצה להם בפנים. בטווח ארוך זה יעשה רק טוב לחברה הישראלית.

נערך לאחרונה ב:
בבאר שבע רואה בפועל ירידות נאות בעסקאות בהם הייתי מעורב. בין מחיר שיווק לסגירה. בעיקר מצד מוכרים שרצו באמת למכור אם כי נכנסו לעסקה חדשה או משקיעים.
אני לא עוסק בתיווך*******

1) לדעתי אנחנו כרגע כבר בירידה של 5% במחיר של דירות יד שנייה. את הנתונים הרשמיים נגלה רק בעוד 4-5 חודשים.

2) אני עוקב אדוק על מספר הדירות למכירה ביד 2, זה באמת מספר בLIVE את הסיפור.
וקרה שם משהוא מאוד מעניין.
מתחילת השנה יש עלייה רצופה במספר הדירות למכירה, בחודש האחרון היה עצירה ואף ירידה קלה, למשך חודש מספר הדירות נשאר אותו הדבר.
ואז מיום שישי האחרון פשוט זינוק מטורף בקצב.
מה קרה ביום שישי? התפרסם לראשונה שמחירי דירות יד שנייה התחילו לרדת.

3) כמו שחשבתי מהתחלה, תל אביב מובילה בירידות מחירים. אפשר לראות את זה בקלות בתוסף ליד 2. מוכרים מורידים בקלות 10% מהמחיר.

4) סתם אנקדוטה, יש שכונה מסוימת בירושלים שאני עוקב אחריה בגלל עניין. התפרסמה שם דירה היום במחיר של 1.6 מ' כשדירות כאלה נמכרו לפני חצי שנה ב1.9 מ'.

לא יעזור כלום
הריבית טרפה את הקלפים
המחירים בדרך למטה לנקודת שיווי משקל חדשה

הדבר היחיד שיכול לשנות המגמה זה אם sh*t hits the fan בעוצמה כזאת שבנקים מרכזיים יהיו חייבים לחזור להדפיס כסף + להוריד את הריבית ל-0% כדי למנוע מהכלכלה להתרסק. מצד שני אנחנו לא ב-2020 עם 0% אינפלציה. האופציה של הדפסת כספים היא לא על השולחן למעט כיבוי שריפות נקודתי כמו שהם עשו עם SVB.

[QUOTE="דוד פ, post: 601858, member: 6088"

4) סתם אנקדוטה, יש שכונה מסוימת בירושלים שאני עוקב אחריה בגלל עניין. התפרסמה שם דירה היום במחיר של 1.6 מ' כשדירות כאלה נמכרו לפני חצי שנה ב1.9 מ'.
[/QUOTE]
איזה שכונה בירושלים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
P מתי אפשר להגיש דוח שנתי 1301 לשנת 2023? מיסים 6
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' מתי ואיך עושים מעבר באסטרטגיית השקעה? שוק ההון 8
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
ש מתי לפרסם דירה להשכרה? נדל"ן 15
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
מ מתי מוכרים? + תיק חדש שוק ההון 8
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0
M באיזה אופן (מתי) נגבים דמי ניהול בקרנות מחקות? שוק ההון 2
F מתי ממשים ? שוק ההון 2
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
I מתי אתם מוציאים כסף? שוק ההון 3
R איך יודעים מתי נכנס אג"ח ממשלתי חדש? שוק ההון 0
יבגני_ל דיון קצר על מתי "נכון" למשוך כסף משוק ההון עבור דירה למגורים שוק ההון 3
S מתי אפשר לקחת משכנתא רגילה בקבוצת רכישה? צרכנות פיננסית 3
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
C מתי לקחת את המשכנתא כעושים Relocation? נדל"ן 2
ITS מתי יש סכנה שההון יימחק סופית? שוק ההון 11
ה מתי השוק יתחיל לעלות? שוק ההון 62
ה מתי מתחילים לחיות כמו מליונרים? (דיור בת"א) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
Liron2035 מחזיק תיק השקעות בIB, פעם ראשונה שממלא דו"ח רווחים. מתי נהוג להתחיל את התהליך? שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה