• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי דרקוני על עבודה

יש לך במקרה קישור לשרשור?
תתחיל מכאן:

אני הראשונה שתתמוך בזה, ואין שום קשר למיסוי.

אני לא יודעת על איזה משרדי ממשלה את מדברת, אשמח שתרחיבי.

עברתי בכמה מהם.
לא אפרט מטעמי אנונימיות.

אין לי מושג כמה אנשים עובדים ממש בתוך משרד ממשלתי, ואין לי מושג איך את יודעת כמה אחוזים מתוכם לא פתחו מחשב ולא עובדים. יכול להיות שעבדת במחלקה מסויימת במשרד כלשהו וחווית את זה אבל אלה לא נתונים שאפשר להסיק מהם על כל השאר.

אני אכן מדברת יותר על "האנשים במשרדים למעלה" ולא על האנשים שמקבלים קהל.
ואני אדגיש (- פעם נוספת) שעובדי מדינה רבים עושים עבודה מעולה, ומשרתים את הציבור במסירות, בשכר נמוך.

אבל חוסר היעילות הארגונית, במקומות רבים- פשוט מרתיח.
שילוב של ועדים חזקים עם חוסר אכפתיות לקופת הציבור- יוצר בזבוז שלא יאומן.
את יודעת איך אומרים-
הכסף של כולם הוא הכסף של אף אחד.

נערך לאחרונה ב:
אבל חוסר היעילות הארגונית, במקומות רבים- פשוט מרתיח.
שילוב של ועדים חזקים עם חוסר אכפתיות לקופת הציבור- יוצר בזבוז שלא יאומן.
את יודעת איך אומרים-
הכסף של כולם הוא הכסף של אף אחד.
מסכימה איתך, ואני באמת תוהה איזה סוג של אישיות נחוץ כדי לא לרצות להועיל בעבודה ורק לקבל את ה"לוקש" בסוף החודש.
זה מזכיר לי את התקופה שהייתי חברת מועצה (רשות מקומית כלשהי בצפון) וכל פעם נכנסתי להלם כשראיתי את מנהלי המחלקות עם שולחן ענק, ריק ממסמכים ומחשב מכובה. פשוט עוסקים בפוליטיקה וממטירים הוראות לפקידה המסכנה שלהם שקבורה מתחת לניירת בחדר הסמוך. המשכורות כמובן ביחס הפוך לתועלת...

תתחיל מכאן:
מעניין, תודה!

עשיתי את החישוב ויצא לי 22% מס בשנת 2020 (בהסתמך על טופס 106).
בשנת 2021 זה צפוי לעלות קצת (ביטול נ"ז על תואר, עליה בשכר והורדת גובה מדרגות המס).

נשמע נמוך מדיי, הגעת להודעה הזו?

צריך להוסיף לשכר גם את תשלומי המעסיק לבט"ל.
משם הדיון הולך ל"כמה ממוסה הפנסיה בפרישה?" ואין לזה תשובה אחידה מכיוון שזה תלוי ביותר מדיי דברים, אבל כן מגיעים להסכמה שמדובר במיסוי שהוא כנראה נמוך יותר משכר עבודה (תבחר מספר בין 20%-35%)

נשמע נמוך מדיי, הגעת להודעה הזו?

צריך להוסיף לשכר גם את תשלומי המעסיק לבט"ל.
משם הדיון הולך ל"כמה ממוסה הפנסיה בפרישה?" ואין לזה תשובה אחידה מכיוון שזה תלוי ביותר מדיי דברים, אבל כן מגיעים להסכמה שמדובר במיסוי שהוא כנראה נמוך יותר משכר עבודה (תבחר מספר בין 20%-35%)
7 בבוקר, מוקדם מדי אפילו בשבילי :lol: לא זוכר מה היה החישוב.
בכל מקרה, ביצעתי עכשיו את החישוב מחדש. (משכורת ברוטו + הפרשות מעסיק) / (מס עובד + מס מעסיק) ויצא 33.26%.

לגבי מס על הפנסיה, ב38 שנה הקרובות (נכון לרגע זה) המון יכול להשתנות במדיניות המיסוי + אין בטוחה על הרווחים מהקרן.

בכל מקרה, ביצעתי עכשיו את החישוב מחדש. (משכורת ברוטו + הפרשות מעסיק) / (מס עובד + מס מעסיק) ויצא 33.26%.
נשמע לא הגיוני ש7% מהברוטו תוספת למונה ו20% ברוטו תוספת למכנה, תגדיל את החישוב הסופי.
או שפספסתי משהו

נשמע לא הגיוני ש7% מהברוטו תוספת למונה ו20% ברוטו תוספת למכנה, תגדיל את החישוב הסופי.
או שפספסתי משהו
אני לא מצליח לשחזר את ה22%, כנראה טעות במשתנים / חישוב / שניהם.

רק אם יש לו הכנסה לא מבוטחת (תמיד יש משהו, אבל לפעמים זה סכום מגוחך בהתחשב שצריך להפקיד 5% ממנו לפנסיה/גמל).
לפי הבנתי, אם @המהנדל נחשב עמית מוטב, הוא יכול להפקיד 16% על השכר הלא מבוטח.

לפי הבנתי, אם @המהנדל נחשב עמית מוטב, הוא יכול להפקיד 16% על השכר הלא מבוטח.
רק אם לא הגיע לתקרת ההפקדה שעליה מקבלים זיכוי/ניכוי. כנראה שזה לא המצב של @המהנדל .

הוא יכול להפקיד 16% על השכר הלא מבוטח.
בהנחה והוא מרוויח כמה שאני חושב שהוא מרוויח, הוא עובר את התקרה לניכוי (263,000) ואז אין ניכוי על 11% מהשכר הלא מבוטח.
רק אם לא הגיע לתקרת ההפקדה שעליה מקבלים זיכוי/ניכוי.
זיכוי על שכר לא מבוטח תמיד ניתן לקבל ללא קשר לשכר המבוטח.

כרגע ההפקדה החודשית שלי לפנסיה היא כ1480 ש"ח בממוצע בחודש (לפי 6%).
גם אם אעלה את אחוז ההפרשה ל7%, עדיין לא אגיע להפרשה של 16% מהשכר הממוצע.

תקנו אותי אם אני טועה, אבל אני לא נחשב עמית מוטב ולכן לא זכאי להטבה הנ"ל.

לפי 6%, מבטחים אותך על 24k.
א. תגדיל ל-7%.
ב. תמצא סוכן עצמאי שיסתכל על כל ההכנסות שלך ויציא לך מה, איך, לאן וכיצד להפקיד כדי להגיע למקס' זיכויים

אוף, יש מספיק שרשורי בכי ונהי על זה.
המיסוי בארץ הוא בין ממוצע למתחת לממוצע מול מדינות מפותחות אחרות. בלינק כתוב בין היתר:
"כאשר משווים בעלי שכר גבוה (החישוב המקובל הוא שכר הגבוה בשני שלישים, 167%, מהשכר הממוצע), נטל המס בישראל מזנק משמעותית. וכך, עומס המס של מי שמשתכר 18.6 אלף שקל בחודש מגיע ל־32% ומתקרב לממוצע ה־OECD"

המדינה גוזלת ממך, מי ישמע... אתה משלם בשביל בטחון, חינוך, תשתיות, בתי חולים ציבוריים ועוד.
אגב, נדמה לי שהסולידית מדברת על רווחי הון בעיקר (וכן, לא מפתיע שכל אחד מייבב על מה שדורך לו על היבלת האישית).
התייחסת ללגיטימיות של מיסוי בכלל. אבל העניין פה הוא שרוב המיסוי מוטל על החמישון העליון - זה חריג בעולם המפותח. המיסוי על הנתח הזה דומה למקובל בסקנדינביה. ישראל לא ממסה כמעט את יתר החמישונים**

ככל שמיסוי הוא ביטוי להסכם חברתי, למה אנחנו רוצים שנשיג יחד כחברה (משיקולי יעילות או צדק): נניח שאני מרוויח 40 אלף ואת 8 אלף, אבל הסיבה לפערים בינינו אינה חוסר מזל, פערים בהזדמנויות ואפילו מיומנות, אלא העדפות בחיים - האם צודק שהנטל שיושת עליי יהיה משמעותי בהרבה?
ובבוטות: אם אדם עשה בחירה להרוויח מעט (אברך, עובדת סוציאלית) - מדוע אני צריך לסייע לו כלכלית? אם בתמיכות מהמדינה ואם בקבלת "פטור" או הפחתה משמעותית ממימון חלקו בהוצאות בטחון, תשתיות וכו'.
"אתה משלם בשביל בטחון, חינוך,תשתיות" - הוצאות הממשלה הן פשרה. המיסים מממנים תשתיות בפריפריה שאינך בהכרח צורכת, או תחזוקה של כוח צבאי בגדה המערבית שייתכן שעצם הימצאותו (לפחות בהיקף הזה) מנוגד להשקפת עולמך.

**מקורות:
פרק ג' על המיסוי בישראל בדו"ח טרכטנברג (מתחיל להתחמם בעמוד 73): https://www.hurvitz-institute.tau.ac.il/wp-content/uploads/2016/07/tracht.pdf
"מיסוי עניים הוא המפתח למדינת הרווחה הסקנדינבית": https://israeleconomicreadings.wordpress.com/2017/04/09/מיסוי-עניים-הוא-המפתח-למדינת-הרווחה-הס/

ההשוואה לסקנדינביה מוזרה כי התרבות שם וההתייחסות למיסים שונה לחלוטין.
עם השנים בסקנדינביה רואים דווקא גידול של כוח פוליטי לצד השני של המפה שדורשים הורדת מיסים והפחתה של התערבות ממשלתית, עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בחברה יחסית הומוגנית בדעתה לגבי מיסים - אנשים רבים רואים במיסוי דבר חיובי מאד ולא ממש רצים להתעצבן על הנושא. אגב, כמו שבישראל יש מיסים שאין שם (ביטוח לאומי לדוגמא) ככה גם בסקנדינביה יש מיסים שלא קיימים בישראל - מה שמקשה לראות את התמונה הכוללת.
חלק מתרבות אהדת המיסים ניכרת באופן בו כל תושב רשאי לראות את ההכנסה והמיסים ששולמו על ידי תושב אחר, על מנת להקשות העלמת מיסים.

מתוך:
  • כל מי שנכנס לשוק העבודה אינו יכול לעבוד מעט, כי הוא ממוסה בכבדות ולמעשה הוא חייב להיות פרודוקטיבי רק כדי להצליח לחיות.
  • לאור רמת השכר הגבוהה של רוב האוכלוסייה, אין כמעט אופציה לעבוד בשכר נמוך לאור עלויות המחיה הגבוהות, שבחלקן לפחות נגזרות משיעורי מסים גבוהים ועלות שכר גבוהה.
  • מאיזו שהיא רמה של עושר (שאינה גבוהה באופן יחסי למדינות מפותחות), התועלת השולית לעבודה נוספת קטנה (בגלל מס שולי גבוה במיוחד) ולכן הרבה אנשים מוכשרים אינם ממצים את הפוטנציאל שלהם.
דווקא ההפך.
בסקנדינביה מוכרת התופעה של "אבטלה עונתית" ורבים הם העובדים במשק שעובדים בחצי משרה.
רמות השכר הגבוהות נקבעות אולי בגלל תרבות של שיחת שכר חצי שנתית/שנתית מול המעסיק, איגודי עובדים חזקים, חוזים פרטיים וביקוש לעבודות מסוימות בזמנים מסויימים.
החלום הסקנדינבי הממוצע הוא לאו דווקא מתקשר לקריירה. רבים רואים בעבודה כנטל, ומימוש עצמי מתפרש לרוב בזמן פנוי, לתחזק בית צנוע עם גינה יפה ולבלות זמן עם המשפחה ובטבע.

אבל העניין פה הוא שרוב המיסוי מוטל על החמישון העליון - זה חריג בעולם המפותח
בלינק, ובציטוט ממנו, שהבאתי יש התייחסות לבעלי השכר הגבוה. בארץ מתקרבים לממוצע האירופאי (מלמטה) אז לא מובנת לי טענתך.
אני רק אחדד את העניין ואפרוש מכך (כי גם זה כבר נאמר בשרשורי הבכי האחרים):
בעלי השכר הגבוה אוהבים לשים את נקודת המבט כמה הם משלמים מתוך סך המיסים שמשולם בכלל, וזה די ברור שאם עשירונים 6-8 משלמים ממוצע של 20% (סתם שלפתי מספר, לא בדקתי) מתוך סכום X והעשירון העליון משלם 35% מתוך 5X אז זאת תהיה התוצאה. פרוגרסיביות היא שם המשחק בכל העולם המפותח.
נקודת המבט שלי מתייחסת לאחוז המס מתוך השכר האישי.
לדעתי מה שחשוב הוא להשוות את מצבך, לפי עשירון, מול מדינות ברמת פיתוח דומה, כדי להחליט אם לבכות/לשמוח/להישאר אדיש, וכמו שנאמר מעלי
כמו שבישראל יש מיסים שאין שם (ביטוח לאומי לדוגמא) ככה גם בסקנדינביה יש מיסים שלא קיימים בישראל - מה שמקשה לראות את התמונה הכוללת.

הבעיה היא שבעשירון העליון יש טווח הרבה יותר גבוה מהעשירונים למטה...
לדוגמה "הכנסה מ-40,000 ברוטו ומעלה"
למעשה את מתארת ממהנדס בעל נסיון ותחום מבוקש למנכ''ל חברה שמושך מליון וחצי בחודש.
לעומת עשירון שתחום ב-"5,500 עד 7,280 שח הכנסה בחודש".

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11