• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי דרקוני על עבודה

כבר היום חלק מהמיסוי הוא ברמת המשפחה כמו מס יסף על רווחי הון ומיסוי מקרקעין, יתכן ויש עוד שאיני מכיר.
נכון, אבל יחידת המס היא היחיד. ההוראות שאתה מדבר עליהן הן אנטי תכנוניות מתוך הנחה שיש סוגי הכנסה שקל יותר "לנייד". למשל, מס יסף על הכנסות עבודה חל על יחיד, מתוך הנחה שהכנסת עבודה קשה יותר "לנייד".
אגב מיסוי מקרקעין שהזכרת, בעשורים האחרונים יש תהליך מעניין לפיו בית המשפט, בניגוד מוחלט ללשון החוק, מבטל את המיסוי ברמת המשפחה מתוך תפיסות מתקדמות, לשיטתו, של זכויות הפרט.

התעורר בי הצורך לבדוק כמה המדינה גוזלת ממני כל חודש על כך שהלכתי לעבוד במשרה בעלת פריון גבוה.
אוף, יש מספיק שרשורי בכי ונהי על זה.
המיסוי בארץ הוא בין ממוצע למתחת לממוצע מול מדינות מפותחות אחרות. בלינק כתוב בין היתר:
"כאשר משווים בעלי שכר גבוה (החישוב המקובל הוא שכר הגבוה בשני שלישים, 167%, מהשכר הממוצע), נטל המס בישראל מזנק משמעותית. וכך, עומס המס של מי שמשתכר 18.6 אלף שקל בחודש מגיע ל־32% ומתקרב לממוצע ה־OECD"

המדינה גוזלת ממך, מי ישמע... אתה משלם בשביל בטחון, חינוך, תשתיות, בתי חולים ציבוריים ועוד.
אגב, נדמה לי שהסולידית מדברת על רווחי הון בעיקר (וכן, לא מפתיע שכל אחד מייבב על מה שדורך לו על היבלת האישית).

לכן כל פעם שהנושא עולה, אני מכריח את עצמי לחשוב איך אני יכול להרוויח יותר, במקום להתעכב על חוסר הצדק שבעניין.
מסכים עם כל מה שכתבת!
במיוחד בתור ישראלים שמחפשים איך "לעקוץ" את המערכת, נמצא דרכים יצירתיות להגדיל את ההכנסה הפנויה שלנו בעוד אלף ש"ח;)

בגלל זה, כשחבר שאל אותי היום למה אני לא עושה תואר שני (כי יש מקפצת שכר(?)) הסברתי לו שיש דרכים הרבה יותר קלות וסימפטיות להגדיל הכנסה.

המיסוי בארץ הוא בין ממוצע למתחת לממוצע מול מדינות מפותחות אחרות. בלינק כתוב בין היתר:
"כאשר משווים בעלי שכר גבוה (החישוב המקובל הוא שכר הגבוה בשני שלישים, 167%, מהשכר הממוצע), נטל המס בישראל מזנק משמעותית. וכך, עומס המס של מי שמשתכר 18.6 אלף שקל בחודש מגיע ל־32% ומתקרב לממוצע ה־OECD"

המדינה גוזלת ממך, מי ישמע...
למדתי מסבא :lol:
אתה משלם בשביל בטחון, חינוך, תשתיות, בתי חולים ציבוריים ועוד.
אגב, נדמה לי שהסולידית מדברת על רווחי הון בעיקר (וכן, לא מפתיע שכל אחד מייבב על מה שדורך לו על היבלת האישית).
(לדעתי) משלם יותר מדי.
אבל נו, בסדר. תמיד נחמד לשחרר קיטור:)

נערך לאחרונה ב:
אגב מיסוי מקרקעין שהזכרת, בעשורים האחרונים יש תהליך מעניין לפיו בית המשפט, בניגוד מוחלט ללשון החוק, מבטל את המיסוי ברמת המשפחה מתוך תפיסות מתקדמות, לשיטתו, של זכויות הפרט.
ככל שידוע לי רק במקרים מאד ספציפיים של אם קיים הסכם ממון והפרדה רכושית בפועל.

ככל שידוע לי רק במקרים מאד ספציפיים של אם קיים הסכם ממון והפרדה רכושית בפועל.
העליון כבר הרחיב את החריג למקרים בהם ההתנהלות השוטפת היא כיחידה אחת וההפרדה היא רק בדירות המגורים. מאחר שמוביל הקו לפיו מדובר בהוראת חוק אנכרוניסטית (ולכן אפשר להתעלם ממנה) הוא השופט גרוסקופף שיהיה לימים נשיא העליון, אפשר לצפות להרחבות נוספות בעתיד.
וכמובן הפסיקה מכוונת התנהגות. מה שבעבר היה מקרה ספציפי, כפי שכתבת, הופך להיות העצה הראשונה שניתנת כבר בטלפון של כל מי שעוסק בתחום.

התייחסתי לאמירה שמי שמרוויח פי 4 משלם פי 37 מס ואמרתי שאם היחס היה נשמר (מרוויח פי 4 משלם פי 4) אז היתה נפגעת המוטיבציה של מי שמרוויח פחות לצאת לעבודה או להגדיל אותה.
אתה אמרת את זה בהקשר של בן זוג שמרוויח פחות.

האמירה שלך שמי שמרוויח פחות חי מאותו תקציב של בן הזוג שמרוויח יותר נכונה עקרונית, אבל ממש לא לכולם.
במציאות בה שליש מהזוגות מתגרשים ועוד רבים אחרים חיים בהפרדה רכושית כזו או אחרת, לא מובן מאליו שאפשר לבסס מדיניות מס על תפיסה רומנטית לפיה בני זוג חולקים הכל בלי התחשבנות עד 120.
לא עד 120, כל עוד הם לא משפחתי. וכדי שזה יהיה הכי שוויוני, אפשר גם לתת לאדם בחירה אם לשלם כזוג או כיחיד.
כבר היום חלק מהמיסוי הוא ברמת המשפחה כמו מס יסף על רווחי הון ומיסוי מקרקעין, יתכן ויש עוד שאיני מכיר.
ברור, כשזה דופק את האזרח זה זוגי.

אתה אמרת את זה בהקשר של בן זוג שמרוויח פחות.
בהחלט. אם הוא ישלם כמו זה שמרוויח פי 4 ממנו, אז המוטיבציה שלו לעבוד תפגע.
לא עד 120, כל עוד הם לא משפחתי. וכדי שזה יהיה הכי שוויוני, אפשר גם לתת לאדם בחירה אם לשלם כזוג או כיחיד.
כלומר, רק למי שחי בזוגיות הזכות לבחור בחלופה לפיה הוא ישלם פחות או שגם לרווק תהיה אפשרות כזו? מה ההצדקה להטלת קנס על מי שלא התחתן?
ברור, כשזה דופק את האזרח זה זוגי.
זו נקודת מבט לא נכונה. כל בחירה בסוגייה של יחידת המס דופקת מישהו. אין לך אף שיטה בה כל האזרחים מרוויחים. אתה בפוזיציה של להיטיב עם זוגות, אחר ירצה להיטיב עם רווקים והשלישי עם זוגות שיש להם הרבה ילדים. נסה לייצר מדרגות מס לזוגות ויחידים ותיווכח בזה.

בהחלט. אם הוא ישלם כמו זה שמרוויח פי 4 ממנו, אז המוטיבציה שלו לעבוד תפגע.

כלומר, רק למי שחי בזוגיות הזכות לבחור בחלופה לפיה הוא ישלם פחות או שגם לרווק תהיה אפשרות כזו?

זו נקודת מבט לא נכונה. כל בחירה בסוגייה של יחידת המס דופקת מישהו. אין לך אף שיטה בה כל האזרחים מרוויחים. אתה בפוזיציה של להיטיב עם זוגות, אחר ירצה להיטיב עם רווקים והשלישי עם זוגות שיש להם הרבה ילדים. נסה לייצר מדרגות מס לזוגות ויחידים ותיווכח בזה.
1. יתכן ויבחר לא לעבוד כיוון שההכנסה מהן הזוג השני תספיק. יתכן ויבחר לעבוד כדי להגדיל את סך ההכנסות. איך זה פוגע בו ?

2. בכל זוג כזה יהיה אחד שיבחר לשלם יותר מס על המשכורת שלו.

3. מסכים איתך שאף פעם לא כולם יהיו מרוצים. אם זאת, יש פה עיוות כשפעם אחת מסתכלים כזוג ופעם כיחיד לפי איך המדינה גובה יתר מס.

1. יתכן ויבחר לא לעבוד כיוון שההכנסה מהן הזוג השני תספיק. יתכן ויבחר לעבוד כדי להגדיל את סך ההכנסות. איך זה פוגע בו ?
שוב, התפיסה הרומנטית הזו לא עומדת במבחן המציאות. עם שליש מתגרשים ומבין שני השלישים הנוספים יש זוגות בהם כוח כלכלי פוגע בבן הזוג החלש, התפישה שאין חשיבות לאינטרס הפרט בתוך הזוגיות, אינה ריאלית.
2. בכל זוג כזה יהיה אחד שיבחר לשלם יותר מס על המשכורת שלו.
לא הבנתי למה שמישהו יבחר לשלם יותר. אשמח לדוגמה של שיעורי מס לזוגות ויחידים ומה משמעות הבחירה בתיאוריה שלך.
3. מסכים איתך שאף פעם לא כולם יהיו מרוצים. אם זאת, יש פה עיוות כשפעם אחת מסתכלים כזוג ופעם כיחיד לפי איך המדינה גובה יתר מס.
בעיניך זה עיוות. בעיני רווק שמשלם 100 אש"ח מס רכישה על דירה להשקעה כשהחבר שלו הנשוי קונה דירה להשקעה באפס מס רכישה כי הוא שלח הסכם ממון לרשויות המס זה עיוות גדול יותר.

שלום לכולם.

בעקבות הציוץ הבא:צפה בקובץ המצורף 283

התעורר בי הצורך לבדוק כמה המדינה גוזלת ממני כל חודש על כך שהלכתי לעבוד במשרה בעלת פריון גבוה.
אז בדקתי:
צפה בקובץ המצורף 284

זה פשוט מטורף, שילמנו בממוצע כל חודש מתחילת השנה כ10.8K מסי הכנסה מעבודה ועוד 1.9K על עצם זה שאנחנו חברים בקופת חולים. סה"כ, שילמנו במסים ישירים 13K. זה כפול מכל ההוצאות האחרות שלנו גם יחד!

בגזרת המיסוי העקיף, עשיתי את החישוב לפי ההוצאות וזה יוצא עוד כ600 ש"ח לחודש מע"מ.

אני אמנם מרוויח פי 4 יותר מהמגשרת (ומדרבן אותה שתעקוף אותי), אבל מתחילת השנה שילמתי פי 37 יותר מסים ממנה. העובדה הזו פשוט מרתיחה אותה.

זה פוסט פריקת תסכול, וחלילה לא פוסט "אני משלם הרבה מסים, תנחשו כמה גבוהה ההכנסה שלי".
מה קרה בפברואר?

לא הבנתי למה שמישהו יבחר לשלם יותר. אשמח לדוגמה של שיעורי מס לזוגות ויחידים ומה משמעות הבחירה בתיאוריה שלך
בזוג בו הגבר מרוויח 5 והאישה 35 יהיה שווה לשניהם לחלוק במס כאילו שניהם מרוויחים 20 כל אחד. בבחירה כזאת הגבר ישלם יותר מס והאישה פחות וביחד ישלמו כצא משפחתי פחות.
בעיניך זה עיוות. בעיני רווק שמשלם 100 אש"ח מס רכישה על דירה להשקעה כשהחבר שלו הנשוי קונה דירה להשקעה באפס מס רכישה כי הוא שלח הסכם ממון לרשויות המס זה עיוות יותר גדול.
נראה לי שהשמטת כמה פרטים מהדוגמא הזאת כמו שלרווק היתה דירה על שמו ולנשוי לא היתה.

בזוג בו הגבר מרוויח 5 והאישה 35 יהיה שווה לשניהם לחלוק במס כאילו שניהם מרוויחים 20 כל אחד. בבחירה כזאת הגבר ישלם יותר מס והאישה פחות וביחד ישלמו כצא משפחתי פחות.
כלומר, שני מהנדסים יושבים זה ליד זה ומרוויחים שכר זהה. הרווק ישלם יותר מהנשוי, כן?
או זוג חד מיני, מרוויחים 5 ו-35, ישלמו יחד יותר מזוג נשוי בני מינים שונים, נכון?
זוג לא נשוי, פרק ב', זכאים להקלה כאילו מרוויחים שכר שווה? מישהו יעקוב אחרי ההצהרה שלהם שהם עדיין זוג?
וכן הלאה וכן הלאה, אינספור דוגמאות.
נראה לי שהשמטת כמה פרטים מהדוגמא הזאת כמו שלרווק היתה דירה על שמו ולנשוי לא היתה.
לא. תנאים שווים. זוג נשוי קונה דירה, רושם על שם הגבר. לימים רוצים דירה להשקעה, שולחים הסכם ממון למנהל מס שבח והופ, יש פטור.
רווק בתנאים זהים. קנה דירה למגורים. לימים קונה דירה להשקעה והופ הלכו מאה אש"ח למס רכישה.

המדינה גוזלת ממך, מי ישמע... אתה משלם בשביל בטחון, חינוך, תשתיות, בתי חולים ציבוריים ועוד.
יש דרך להשוות את התמורה על המיסים שמשולמים לכל מדינה?

יש דרך להשוות את התמורה על המיסים שמשולמים לכל מדינה?
מאד קשה.
גם בתוך המדינה קשה השאלה מי נהנה יותר מהמיסים היא תלויית ערכים ותפישת עולם.

ספציפית לישראל יש שני תחביבים מאד יקרים יחסית למדינות מערביות - הוצאות בטחון אדירות וילודה כמו בעולם השלישי. זו לא ביקורת אלא שיקוף המציאות.

מאד קשה.
גם בתוך המדינה קשה השאלה מי נהנה יותר מהמיסים היא תלויית ערכים ותפישת עולם.

ספציפית לישראל יש שני תחביבים מאד יקרים יחסית למדינות מערביות - הוצאות בטחון אדירות וילודה כמו בעולם השלישי. זו לא ביקורת אלא שיקוף המציאות.
תיארתי לעצמי, לכן אני לא רואה טעם בהשוואה למדינות אחרות.

זה פוסט פריקת תסכול
היי
זה מיותר להרגיש תסכול עקב תשלום מס, אלו כללי המשחק, ועלינו לחשוב כיצד ניתן למזער
את הנזק באמצעות תכנוני מס מסה"כ ההכנסות, מעבודה, רווחי הון והכנסות פסיביות......

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11