• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה יקרה למדד המחירים בחודשים הקרובים?

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,212
לשם התחלה אציין את דעתי לפני שנעבור לעובדות
המדד הוא בדיה, הוא לא משקף שום דבר אמיתי, רק מספר שמחושב עבור אנשים אחרים שהם "לא אני"

המדד עלה בחודש מרץ בכ 0.4%
אבל יש עליו "*"
הכוכבית אומרת, היו 3 קטגוריות במדד שכמעט ולא היו נתונים למדוד, ובכל זאת שמנו אותם
הקטגוריות הינן:
הארחה נופש וטיולים
הצגות קונצרטים אירועי ספורט
וארוחות מחוץ לבית

אז במקרה הנ"ל (חודש מרץ) היו כמה ימים בודדים בתחילת החודש שכנראה היתה להם משמעות לחישוב

אז עכשיו השאלה
אם בחודש אפריל לא יהיו הקטגוריות הללו, איזה מין שינויים אנחנו נראה במדד ?
מיטב ה"שקרנים" מנסים למצוא עכשיו את הנוסחא הנכונה (ברחבי העולם) כדי לייצג את השינוי ש"לא יעצבן הרבה אנשים"
ככה שאפשר יהיה להמשיך להרכיב איזשהו סל דמיוני

רק מספר שמחושב עבור אנשים אחרים שהם "לא אני"
הם גם לא אני וכנראה גם לא אף אחד קונקרטית. תמיד סיקרן אותי לדעת איך בוחרים סעיפים ומשקלות למדד, מי בוחר וכמה פוליטיקה יש בבחירות האלה. הנורה האדומה הכי בולטת מבחינתי, כמה קשה למצוא נתוני עומק על המדד ובנוסף - איך הנושא הזה מדווח מידי חודש בתקשורת (חפיף, העתק הדבק של מכתב הלמ"ס).

הם גם לא אני וכנראה גם לא אף אחד קונקרטית. תמיד סיקרן אותי לדעת איך בוחרים סעיפים ומשקלות למדד, מי בוחר וכמה פוליטיקה יש בבחירות האלה. הנורה האדומה הכי בולטת מבחינתי, כמה קשה למצוא נתוני עומק על המדד ובנוסף - איך הנושא הזה מדווח מידי חודש בתקשורת (חפיף, העתק הדבק של מכתב הלמ"ס).
החודש הלמ"ס הישראלי נאלץ לפנות בהתייעצות ללמ"ס הגלובלי
הם היו חייבים לדעת איך לכוונן את "הרצועה" נכון

@קפה שחור
אני אמנע מלנסות לצפות מה יהיה מדד המחירים לצרכן כי כפי שהסברת אין טעם לצפות משהו שמשתנה לפי הדרישות הפוליטיות.
אדבר על אינפלציה בארץ בשני תחומים עיקריים האחד הוא מוצרי צריכה בסיסיים והשני נדל"ן שלשם אני טוען שרוב האינפלציה הלכה עד עכשיו.

שמסתכלים על מה שקורה כרגע בעולם אפשר לראות שהרוב המוחלט של הממשלות מדפיסות ולוות כספים בצורה משמעותית מאוד.
הרבה מאוד אנשים מימשו נכסים ומחזיקים כעת מזומנים, התאבון לסיכון אצל המשקיעים קטן זמנית וייתכן שגם לטווח הקצר זה יימשך.
עסקים פשטו/יפשטו רגל וכמות העובדים בעולם בירידה.

שאני מנסה לנתח את כל התהליכים האלה שקורים יחדיו אני מגיע למסקנה שבטווח הקצר תיהיה עליית מחירים רצינית במוצרי צריכה.
כיוון שההיצע של המוצרים קטן, ומאידך הביקוש יישאר זהה, ובגלל כל המימושים וההדפסות נוצר מצב שלמרות שהבורסות נופלות M2 דווקא גדל.

בצד השני שאני מסתכל על נדל"ן שספג את רוב האינפלציה בארץ היום זה נראה אחרת.
הכספים ששולמו כדי לקנות נדל"ן היו ברובם הלוואות, הרבה מאוד מאותם אנשים לקחו על עצמם עול שהם לא יוכלו לעמוד בו יותר.
עם התאבון לסיכון שירד, ועם חוסר היכולת הפיזית לקניה כרגע, ובתוספת לכך שההלוואות של אלה שלא יכולים לשלם ממשיכות לתפוח עד שימכרו
עושם רושם שבטווח הקצר אנחנו נראה ירידה משמעותית במחירים.

שאנחנו מסתכלים על הטווח הבינוני אנ חושב שאין מנוס מהייפר אינפלציה.
ב- 2008 העולם החליט שהדולר הולך לפח.
היום ב 2020 החלטנו לאשר את ההחלטה הזאת.
אני צופה גרעון של 20-25% השנה למדינה, זה כבר ברור מאוד היום שהמדינה לא הולכת לצמצם.
הם הולכים להדפיס את החיים שלהם ושלנו.
לא יודע מה יראה המדד לצרכן עד 2025 אבל אני מעריך שהאינפלציה האמיתית במוצרי הצריכה תגדל באופן משמעותי והאינפלציה בנדל"ן תחזור כהלכתה
אחרי שכל החזירים יפשטו את הרגל.

נערך לאחרונה ב:
המדד הוא בדיה, הוא לא משקף שום דבר אמיתי, רק מספר שמחושב עבור אנשים אחרים שהם "לא אני"
גם אנשים שהם לא אתה אמיתיים.

אני לא יודע מה נכון לחשב במקרים יוצאי דופן כמו עכשיו, אבל באופן רגיל זה נשמע סביר:

https://old.cbs.gov.il/www/hodaot2019n/10_19_026b.pdf
החל מינואר 2019, משקלות סל המדד מחושבים על סמך נתוני סקר הוצאות משק הבית לשנים 2016-2017 אשר נערכו בתקופות ינואר-דצמבר 2016 וינואר-דצמבר 2017 בקרב כ-9,000 משקי בית בכל שנה. אלה מייצגים את ההוצאות לתצרוכת של כ-2.5 מיליון משקי בית באוכלוסייה.

שמסתכלים על ... שאני מנסה ... שאני מסתכל ... שאנחנו מסתכלים ...
כש...

נערך לאחרונה ב:
גם אנשים שהם לא אתה אמיתיים.

אני לא יודע מה נכון לחשב במקרים יוצאי דופן כמו עכשיו, אבל באופן רגיל זה נשמע סביר:

https://old.cbs.gov.il/www/hodaot2019n/10_19_026b.pdf
מי יותר אמיתי לדעתך? 9000 משקי בית או 2.491 מיליון משקי בית?
בנוסף, מי יותר חשוב? אתה או 2.499999 מיליון משקי בית?
למה כלים פיננסים יומיומיים מתומחרים על פי נתון לא משמעותי לכלל הציבור?

אז בוא נסגור עכשיו בינינו, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תלך לפי ההוצאות שלי או שלך?

אז בוא נסגור עכשיו בינינו, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תלך לפי ההוצאות שלי או שלך?
היא יכולה לעשות מה שהיא רוצה
רק שהגופים שגובים ממני ביומיום לא יתמחרו את ההוצאה שלי לפיה, אלא לפי ההוצאה שלהם
אני רוצה שכל אחד יתמחר את ההוצאה שלו לפי אותה הוצאה ויחליט כמה הוא מוכן לגבות ממני כ"הכנסה"
אני בשירשור אגבה מהלקוח שלי על עלות ההוצאה שלי, וכך הלאה
שימוש בנתוני הלמ"ס זה עוות של השוק ורצונו

התרד הוא על חיזוי מדד המחירים לצרכן.
אולי במקום לנסות לכסח לי את הביצים, תכתוב תגובה מעניינת שאפשר להתייחס אלייה?
אשמח לתרומתך בנושא

רק שהגופים שגובים ממני ביומיום לא יתמחרו את ההוצאה שלי לפיה, אלא לפי ההוצאה שלהם
איזה גופים, למשל?
לא יודע אם בכל המקרים זה הגיוני, אבל מה לגבי, נניח, קצבאות בט"ל?

אולי במקום לנסות לכסח לי את הביצים
לא התכוונתי לכסח. הייתי בדילמה אם להגיד משהו, החלטתי בסוף שכן, במיוחד כי זה ניגוד לשאר אופן הניסוח שלך.
אם תרצה, אפשר להמשיך בדיון חדש לגבי אם נכון או לא להעיר על דברים כאלה. אולי כבר יש אחד כזה, או משהו קרוב לזה. :)

לא התכוונתי לכסח. הייתי בדילמה אם להגיד משהו, החלטתי בסוף שכן, במיוחד כי זה ניגוד לשאר אופן הניסוח שלך.
אם תרצה, אפשר להמשיך בדיון חדש לגבי אם נכון או לא להעיר על דברים כאלה. אולי כבר יש אחד כזה, או משהו קרוב לזה. :)
אח יקר ,אני באמת לא מבין
על מה הדיון? מי מעיר למי?
אתה כן/לא מסכים עם התגובה הראשונה שלי? אתה חושב שמשהו שם לא נכון? על איזה דברים אתה מדבר?
אתה חושב שמדד הצרכן ימדוד טוב חודש הבא? אתה צופה שהוא יהיה קרוב למציאות?

כן. לא הבנתי איזה כיסוח אחר היה יכול להיות. :)

לגבי המדד, מרץ קצת מפתיע, אבל מי יודע? נראה שיש גורמים שיכולים למשוך לשני הכיוונים, אבל אני לא מבין בזה מספיק כדי להעריך באופן בעל משמעות.

במה שלא קשור בכלל למדד המחירים לצרכן, לא סביר שהיו עוברים למדד אחר או יוצרים חדש? נראה שארנונה צמודה גם לדברים כמו מדד השכר הציבורי.

אם כבר ארנונה, יש דברים מהותיים יותר שאני לא מבין. לפחות במגורים נראה שזה סוג של מס פרוגרסיבי, אבל במקרים מסוימים הוא יכול להיות מעוות מאוד.

שאלה קצת אחרת לגבי אינפלציה:
יש ברשותי סכום נזיל גבוה. מהי הדרך הטובה ביותר להגן על הכסף מפני אינפלציה?

שאלה קצת אחרת לגבי אינפלציה:
יש ברשותי סכום נזיל גבוה. מהי הדרך הטובה ביותר להגן על הכסף מפני אינפלציה?
פיקדון בנקאי צמוד מדד. אם אתה רוצה נזילות, תוודא שהקרן בטוחה ושאפשר לשבור/הרבה תחנות יציאה.
אג"ח ממשלתי צמוד הוא בעל ריבית שלילית+סיכון ריבית.
------
מבלי לדון במהימנות או היעדרה במקרה של המדד, אני חייב לציין שבעולם בו הריבית חסרת הסיכון היא ריאלית שלילית, הצמדה למדד היא אחרת האופציות הבטוחות ביותר למניעת שחיקה של מזומן. זה לא עידן שבו זה או 5% ריבית או 3.5% והצמדה. זה עידן של 1% במקרה הטוב או 0.4% והצמדה.
מקרה של הבדלים זניחים, כאשר הצמדה היא בפועל ביטוח נגד אינפלציה.
תגידו מה שתגידו, אבל בשנות ה-80 בישראל הייתי מעדיף להיות בין מחזיקי האג"ח הצמוד ולא בין מחזיקי האג"ח בעל הריבית הקבועה.

בפינת התחזיות: כדור הבדולח המקולקל שלי צופה מדד שלילי אם וככל שמיתון יתרחש ויעמיק (דפלציה), שבסופה יהיה פרץ אינפלציה נמרץ (כפי שהיה למיטב זכרוני בתום המשבר ב-2008, וב-2001).
לזרוק מספרים לחלל זאת סתם ספקולוציה חסרת משמעות, אבל בשביל השעשוע: מדד שלילי מקסימלי של 1.5%, אינפלציה מקסימלית של 4%. אין בסיס מיוחד, אני סתם משתעשע ברעיון של להסתכל על ההודעה הזאת בעתיד ולראות אם קלעתי באיזור :)

פיקדון בנקאי צמוד מדד
השאלה אם מדובר על מיתון ואינפלציה בארץ או בכלל.
כי גם הדולר יכול לגדר פיחות בשקל.

ג.נ - יושב על הר מזומן ומפחד...

@קפה שחור
לא יודע מה יראה המדד לצרכן עד 2025 אבל אני מעריך שהאינפלציה האמיתית במוצרי הצריכה תגדל באופן משמעותי והאינפלציה בנדל"ן תחזור כהלכתה
אחרי שכל החזירים יפשטו את הרגל.

ברור לך שכל מי שיש לו כסף נתפס כחזיר בעיני מי שאין לו והמוניטין של שוק ההון עוד יותר גרוע. לגופו של אדם, אתה לא חייב אבל יהיה ממש נחמד אם תשתמש בשפה יותר נעימה.
לגופו של עניין, הטיעון לגבי המחירי הנדל"ן נשמע הגיוני אבל משהו לא מסתדר לי עם ההיצע. גם היום ההיצע קטן מידי וזה עוד עם עידוד ממשלתי שלא ברור אם ימשיך. קשיים בהשגת מימון יקשו על קבלנים לבנות עוד יחידות ואנשים צריכים מקום לגור. אז אנשים ישכרו במקום לקנות מה שיעלה את שוק השכירות ויגרום שוב להצפה של משקיעים שיעלו מחירים.

@קפה שחור
שמסתכלים על מה שקורה כרגע בעולם אפשר לראות שהרוב המוחלט של הממשלות מדפיסות ולוות כספים בצורה משמעותית מאוד.
שאני מנסה לנתח את כל התהליכים האלה שקורים יחדיו אני מגיע למסקנה שבטווח הקצר תיהיה עליית מחירים רצינית במוצרי צריכה.
כיוון שההיצע של המוצרים קטן, ומאידך הביקוש יישאר זהה, ובגלל כל המימושים וההדפסות נוצר מצב שלמרות שהבורסות נופלות M2 דווקא גדל.
שאנחנו מסתכלים על הטווח הבינוני אנ חושב שאין מנוס מהייפר אינפלציה.
ב- 2008 העולם החליט שהדולר הולך לפח.
היום ב 2020 החלטנו לאשר את ההחלטה הזאת.
אני צופה גרעון של 20-25% השנה למדינה, זה כבר ברור מאוד היום שהמדינה לא הולכת לצמצם.
הם הולכים להדפיס את החיים שלהם ושלנו.
רוב האנשים לא מבינים באמת את המשמעות של האינפלציה ולא חושבים על השקלים שלהם בבנק במונחים נומינליים או ריאליים. הלך הרוח הוא ״אני הולך לעבודה, אני מרוויח X ודירה עולה Y״ והדירה שסבתא שלי קנתה לפני הרבה מאוד שנים צלחה את המעבר מלירה לשקל ואת מה שהלך פה בתחילת שנות השמונים. מבנה פיזי בר קיימא בעולם עומד איתן מול כל הדפסה ואם חצי מהכלכלה תימחק מחר דירה של 80 מ״ר לא תקטן פתאום ל40. ככה רוב האנשים חושבים בלי מושג ירוק בכלכלה ופיננסים וזו כנראה אחת הסיבות שמדקלמים כאן בכל סלון ש״נדל״ן רק עולה״, הם פשוט מתייחסים להון כשקלים או דירה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול מה יקרה אם השקל ימחק? שוק ההון 26
A מה יקרה אם מחירי הדירות יקרסו? שוק ההון 44
M מה יקרה לקרן כספית כשהריבית תתחיל לרדת? שוק ההון 20
ד דירה ראשונה זולה או יקרה נדל"ן 5
F מבחינת ניהול השקעות - האם כדאי לקנות דירה להשקעה כמה שיותר יקרה? נדל"ן 47
J לקנות דירה שניה, או למכור את הראשונה ולקנות דירה יקרה? נדל"ן 9
Plato איך יודעים אם משכנתא היא "יקרה"? נדל"ן 3
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
N כמה זמן יקח לקרן זרה זולה להיות משלמת יותר ממקומית יקרה יותר? שוק ההון 3
Liron2035 טוב זה כבר מסקרן: שגיאת חישוב, השוק עלה. הבורסה נסגרה ונמצאה השגיאה..מה יקרה ביום שני? שוק ההון 22
Liron2035 מה לדעתכם יקרה לריבית בארץ? יש עוד לאן לרדת? שוק ההון 6
נולי השכרת דירה יקרה נדל"ן 28
נ מה יקרה עכשו לכל הצרכנים שלוו כסף? איך זה ישפיע עלינו? אוף טופיק 79
J אם המשבר של שנת 2008 יקרה עכשיו, מה יקרה לקופות גמל להשקעה? שוק ההון 0
naftali10 השקעה פסיבית יקרה יותר מאקטיבית שוק ההון 8
M כפר סבא עיר יקרה מה הקאץ'? נדל"ן 2
ב דיון תיאורטי: מה יקרה כשהבורסה לא תהיה רלוונטית יותר? שוק ההון 29
ג דיון תיאורטי: מה יקרה לשקל במקרה של משבר נדל"ן? שוק ההון 4
ב מה יקרה לבורסה כשדור הבייבי-בום יפרוש לפנסיה? אוף טופיק 24
מ כשהקופה הפסיבית יקרה יותר צרכנות פיננסית 13
G מה יקרה כתוצאה מהעלאת הריבית בארה"ב על שוק המניות והאג"ח ארה"ב? שוק ההון 26
Jane Doe למי יש הסבר למה עמלת המרת מטח כל כך יקרה? צרכנות פיננסית 6
adamshalev הזהרו ממלכודת מס יקרה שוק ההון 9
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
T איך לייצר חשיפה למדד תשומות הבנייה? נדל"ן 0
א הצמדה למדד תשומות הבניה לאחר קבלת הדירה נדל"ן 4
S האם יש ״רף עליון״ כלכלי למדד עולמי / S&P 500 או שהוא יכול לעלות ל״נצח״? שוק ההון 35
flower פקדון נקוב בדולר, צמוד למדד האינפלציה האמריקאי שוק ההון 15
א צמוד למדד - הסבר נדל"ן 5
D פיקדון או אג"ח - הצמדה למדד המחירים לצרכן שוק ההון 2
N מה קובע את המחיר של קרן סל ישראלית הצמודה למדד אמריקאי/עולמי? שוק ההון 13
L מה מקובל היום בשוק בחוזי שכירות מבחינת הצמדה למדד המחירים לצרכן? נדל"ן 36
דו דו הצמדה למדד ביום פרסום המדד שוק ההון 5
א מחזור משכנתא צמודה למדד? נדל"ן 19
guesto גיליון לחישוב תשואה והשוואה למדד שוק ההון 2
י פנסיה והצמדה למדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M החוק החדש בהצמדה למדד נדל"ן 3
ה קרן מחקה למדד הבנקים שוק ההון 32
I האם יש קורלצייה טובה בין ריבית הפריים למדד\לאינפלציה לטווח הארוך? שוק ההון 0
D קשר בין S&P 500 למדד השקל דולר בשנים האחרונות שוק ההון 24
F שאלה לגביי impact של מיסוי ריאלי צמוד למדד המחירים לצרכן \ צמוד למטבע זר שוק ההון 8
M קרן עוקבת סנופי עם מיסוי צמוד למדד המחירים לצרכן, עקיבה פיסית ומנפיק בינלאומי? שוק ההון 8
כ השוואת ביצועי קרנות נאמנות למדד שוק ההון 4
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
ח השלכות כניסה ישראלית אפשרית למדד אירופאי פוסטים מאיכות נמוכה 9
O פקדון צמוד למדד שוק ההון 1
ס הצמדה למדד בנייה 350k נדל"ן 24

נושאים דומים

Back
למעלה