• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחזור משכנתא צמודה למדד?

אלונה

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום,
לקחנו לפני כשנה משכנתא (בעצם שתי משכנתאות) במספר מסלולים - קל"צ, ק"צ ופריים.
מתוך כלל ההלוואות שבמשכנתא יש שתי הלוואות מסוג "קבועה צמודה", שמהוות 50% מסך המשכנתא והן כרגע במצב אבסורדי שלמרות שאנחנו משלמים מעל שנה והסכום החודשי עולה בעצם סה"כ היתרה שנשאר לשלם גדולה מהסכום המקורי.
הלוואה אחת במסלול ק"צ של 810000 ש"ח ל288 חודשים (נותרו סה"כ 275) בריבת שנתית של 1.5%, כרגע יתרה לפרעון היא 821661 ש"ח
הלוואה אחת במסלול ר"צ של 450000 ש"ח ל252 חודשים (נותרו סה"כ 239) בריבית שנתית של 1.55%, כרגה יתרה לפרעון היא 453676 ש"ח
אני מתלבטת אם כדאי למחזר את המשכנתא ובעצם להחליף מסלול - לפריים או קבועה לא צמודה. ברור לי שעכשיו לא נקבל הצעות טובות במיוחד אבל המשך ההצמדה למדד בסכומים כאלה מרגיש לי לא נכון. בשנה הקרובה כנראה גם נקבל סכום כסף גדול ואז תהיה התלבטות אם לשים את כולו בשוק ההון או להשתמש בחלקו לסגור חלק מהמשכנתא.
אשמח לשמוע מה האופציות לדעתכם ואיזה שיקולים צריכים להיכנס להחלטה הזו.
תודה!

נערך לאחרונה ב:
והן כרגע במצב אבסורדי שלמרות שאנחנו משלמים מעל שנה והסכום החודשי עולה
לא כזה מפתיע, המדד עבר את ה5% בשנה החולפת. בהלוואה ל20-25 שנה ההחזר השנתי הוא בערך 2.5%-3% מהמשכנתא בשנים הראשונות, אז קצב הגידול של החוב גדול מהקצב בו אתם סוגרים אותו.
מה היו השיקולים שלכם לקחת שתי הלוואות עם חמישים אחוז ק"צ?
האם אתם יכולים לעלות בהחזר החודשי כדי לקצר תקופה / לעבור למסלול פריים?

ואז תהיה התלבטות אם לשים את כולו בשוק ההון או להשתמש בחלקו לסגור חלק מהמשכנתא
אני חושב שאם תסגרו את המשכנתא תקבלו רווח של כ5%, בלי מס, ותקטינו חוב. אם אתם חושבים שתגיעו ליותר מ5% בבורסה אחרי מס אולי כדאי לשקול את הבורסה. כמובן שזה תלוי באופק ההשקעה בבורסה. אני יודע מה אני הייתי עושה.

מה זה מסלול רצ?

אתה רואה תרחיש בו לא תוכלו לעמוד בתשלומים בשנה הקרובה?

תודה לעונים. לא רואה תרחיש שלא נוכל לעמוד בתשלומים.
למה שנעלה בהחזר החודשי כדי לקצר תקופה? אחת הסיבות שפרסנו לתקופה ארוכה הייתה בשביל לא לפגוע מדי בחסכונות המושקעים בשוק ההון שעושים תשואה יפה לאורך זמן.
ההתלבטות היא האם להחליף את חלק ההלוואה שהוא צמוד מדד בפריים או הלוואה לא צמודת מדד לאור האינפלציה. כרגע מדובר ב50% צמוד מדד מהלוואה בסכום גבוה לתקופה של מעל 20 שנה.

למה שנעלה בהחזר החודשי כדי לקצר תקופה? אחת הסיבות שפרסנו לתקופה ארוכה הייתה בשביל לא לפגוע מדי בחסכונות המושקעים בשוק ההון שעושים תשואה יפה לאורך זמן.
החזר משכנתא = השקעה לכל דבר ועניין עם תשואה יפה (היום) וחסרת סיכון לחלוטין.

בהלוואה צמודת מדד לתקופה ארוכה בהכרח תגדילי את ההחזר לאורך הזמן, רק שעל הדרך גם גובה הקרן יכול לעלות - במיוחד בשליש הראשון של תקופת ההלוואה.
אם תמירו אותה להלוואת פריים, ההחזר החודשי יעלה (לפחות בתקופה של ריבית גבוהה) אבל לפחות הנגיסה בקרן תהיה מובטחת ואין תרחיש שהקרן תעלה (אלא אם לא תעמדו בתשלומים החודשיים).

נערך לאחרונה ב:
החזר משכנתא = השקעה לכל דבר ועניין עם תשואה יפה (היום) וחסרת סיכון לחלוטין.
אז עקרונית במקרה כזה כדאי להפנות כל כסף פנוי ואפילו קרן השתלמות נזילה וחסכונות שמושקעים במדדים להקטנת המשכנתא?

אז עקרונית במקרה כזה כדאי להפנות כל כסף פנוי ואפילו קרן השתלמות נזילה וחסכונות שמושקעים במדדים להקטנת המשכנתא?
לא כל כסף פנוי, אבל הרבה כספים כן. לא הייתי מוכר מניות, למשל.

מאד יתכן וכן, ישנם הרבה פקטורים כמו:
במה מושקע וצפי התשואה בגינו
מה המס הצפוי
מה הם תנאי המשכנתא
וכו' וכו'

במיוחד משתלם להקטין את המסלולים הגרועים במשכנתא, אם ישנם כאלו.

שלום,
לקחנו לפני כשנה משכנתא (בעצם שתי משכנתאות) במספר מסלולים - קל"צ, ק"צ ופריים.
מתוך כלל ההלוואות שבמשכנתא יש שתי הלוואות מסוג "קבועה צמודה", שמהוות 50% מסך המשכנתא והן כרגע במצב אבסורדי שלמרות שאנחנו משלמים מעל שנה והסכום החודשי עולה בעצם סה"כ היתרה שנשאר לשלם גדולה מהסכום המקורי.
הלוואה אחת במסלול ק"צ של 810000 ש"ח ל288 חודשים (נותרו סה"כ 275) בריבת שנתית של 1.5%, כרגע יתרה לפרעון היא 821661 ש"ח
הלוואה אחת במסלול ר"צ של 450000 ש"ח ל252 חודשים (נותרו סה"כ 239) בריבית שנתית של 1.55%, כרגה יתרה לפרעון היא 453676 ש"ח
אני מתלבטת אם כדאי למחזר את המשכנתא ובעצם להחליף מסלול - לפריים או קבועה לא צמודה. ברור לי שעכשיו לא נקבל הצעות טובות במיוחד אבל המשך ההצמדה למדד בסכומים כאלה מרגיש לי לא נכון. בשנה הקרובה כנראה גם נקבל סכום כסף גדול ואז תהיה התלבטות אם לשים את כולו בשוק ההון או להשתמש בחלקו לסגור חלק מהמשכנתא.
אשמח לשמוע מה האופציות לדעתכם ואיזה שיקולים צריכים להיכנס להחלטה הזו.
תודה!
דילמה כואבת,
אני אישית לא הייתי נשאר עם חוב שגודל,

לפריסה יש משמעות מכריעה להתפתחות החוב,
בפריסה ל- 30 שנה נקודת ההכרעה היא באינפלציה של כ-2.7 לעומת 9.4 בפריסה ל-10 שנה ובמקרה שלך 3.5 ל-288 ח'

נחמה תוכלי למצוא שלפחות ערך הנכס גדל יותר מהחוב,

יכול להסביר איך החזר משכנתא מתרגם לתשואה?
הקטנת חוב חוסכת תשלומי ריבית - זו תשואה לכל דבר. אם אתם מסיימים לשלם את המשכנתא במקום עוד עשרים וחמש שנה כבר עוד עשר שנים, תרוויחו 15 שנה של הון שתוכלו להשקיע ושיעשה תשואה, במקום לשלם ריבית.
והדבר העיקרי, בניגוד לרווח בבורסה, על ריבית שחסכתם מלשלם אין מס, בניגוד ל25% ריאלי שיש על רווחים בשוק ההון. כלומר אם הריבית שאתם משלמים על המשכנתא היא 5%, זה מקביל לתשואה של 6.66% ברוטו בשוק ההון.

תודה על ההסבר המפורט!
ניסיתי לעשות את החישוב על ההלוואה של ה450K ש"ח. הקרן שנותרה לשלם שם כרגע היא 453676 וסך התשלומים שנותר הוא 239. ריבית קבועה של 1.56 קרן צמודת מדד. בהנחה של מדד שנתי ממוצע של 1.7 על פני כלל התקופה (כמעט 20 שנה) לפי מחשבון משכנתאמן יוצא שהסכום הכולל להחזר בסוף התקופה הוא 628220 ש"ח. למיטב הבנתי זה מתרגם לאחוז תשואה שנתי של 1.65% (השתמשתי בפונקציית XIRR) שמקביל לתשואה ברוטו בשוק ההון של 2.20%.
אפילו בהנחה שנראית לי די קיצונית של מדד שנתי ממוצע של 5 זה מביא את התשואה השנתית ל3.55% וברוטו בשוק ההון 4.73%.
על פניו לא מדובר בתשואה מרשימה לאורך תקופה כזאת. מה אני מפספסת?

משהו במספרים שלך נשמע לא נכון - מדד של 5% בשנה יגדיל את ההחזר החודשי וגם הקרן תמשיך לגדול.
תבדקי באקסל מה קורה בעוד חמש/עשר שנים למשכנתא ולתיק מנייתי (מבחינת גובה התיק פחות גובה הקרן) בשני תרחישים:
1. 100,000 שאת מכניסה עכשיו לפירעון מוקדם
למסלול הכי יקר, לפי אינפלציה של 2/3/5%.
2. 100,000 שאת שמה בתיק מנייתי עם הנחות תשואה סבירות שונות (לא הייתי בונה על התשואות שהיו בשנים האחרונות בסביבת ריבית גבוהה יחסית).

הקטנת חוב חוסכת תשלומי ריבית - זו תשואה לכל דבר. אם אתם מסיימים לשלם את המשכנתא במקום עוד עשרים וחמש שנה כבר עוד עשר שנים, תרוויחו 15 שנה של הון שתוכלו להשקיע ושיעשה תשואה, במקום לשלם ריבית.
והדבר העיקרי, בניגוד לרווח בבורסה, על ריבית שחסכתם מלשלם אין מס, בניגוד ל25% ריאלי שיש על רווחים בשוק ההון. כלומר אם הריבית שאתם משלמים על המשכנתא היא 5%, זה מקביל לתשואה של 6.66% ברוטו בשוק ההון.
+1

תודה על ההסבר המפורט!
ניסיתי לעשות את החישוב על ההלוואה של ה450K ש"ח. הקרן שנותרה לשלם שם כרגע היא 453676 וסך התשלומים שנותר הוא 239. ריבית קבועה של 1.56 קרן צמודת מדד. בהנחה של מדד שנתי ממוצע של 1.7 על פני כלל התקופה (כמעט 20 שנה) לפי מחשבון משכנתאמן יוצא שהסכום הכולל להחזר בסוף התקופה הוא 628220 ש"ח. למיטב הבנתי זה מתרגם לאחוז תשואה שנתי של 1.65% (השתמשתי בפונקציית XIRR) שמקביל לתשואה ברוטו בשוק ההון של 2.20%.
אפילו בהנחה שנראית לי די קיצונית של מדד שנתי ממוצע של 5 זה מביא את התשואה השנתית ל3.55% וברוטו בשוק ההון 4.73%.
על פניו לא מדובר בתשואה מרשימה לאורך תקופה כזאת. מה אני מפספסת?
במדד 5 ההחזר הכולל יהיה 1,044,000.
ומדד של 1.7 זה סופר אופטימי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
עצמאי שמח פרעון חלקי /מלא או מחזור משכנתא נדל"ן 12
Adam Smith אופטימיזציה של מחזור משכנתא נדל"ן 10
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ל כדאיות מחזור משכנתא עזרתכם. נדל"ן 6
tomchoook מחזור משכנתא - מה עלי לשאול בשיחה עם הנציג מהבנק? נדל"ן 20
י מחזור משכנתא נדל"ן 13
Emmanuel מחזור משכנתא בעייתי? נדל"ן 5
M מימון לרכישת קרקע - משכנתא חדשה או מחזור? נדל"ן 5
D מחזור משכנתא - האם לחכות? צרכנות פיננסית 1
Y מחזור משכנתא עם התקנות החדשות בריבות הפריים פוסטים מאיכות נמוכה 38
ט מחזור משכנתא צרכנות פיננסית 1
F כדאיות מחזור משכנתא צרכנות פיננסית 1
סטרבו כדאיות מחזור משכנתא צרכנות פיננסית 12
azerbouf יעוץ: כספי פיצויים לצורך מחזור חלקי של משכנתא (בעלת ריבית הגבוה ביותר) נדל"ן 44
ש מחזור משכנתא לצורך קניית דירה נוספת- האם אפשרי? נדל"ן 20
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
jinjiy כדאיות מחזור משכנתאות נדל"ן 28
A כמה סוגיות בנושא הלוואות \ מחזור הלוואות בתקופת פריים עולה נדל"ן 3
1337justme משמעות של מחזור מכירות מני"ע בדוח השנתי מיסים 8
BG-84 מחזור הלוואה לכל מטרה נדל"ן 5
G מחזור הלוואה שנלקחה מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S מחזור מכירות מעל 2.5 מיליון ש"ח בשנה מיסים 15
S קניה כאשר מחזור המסחר נמוך עם עושה שוק (בלאקרוק שקלי) שוק ההון 27
א מחזור הלוואה ע" חשבון גמל/התשלמות נזילים. הלמן אלדובי צרכנות פיננסית 0
M גרירה, מחזור או פרעון המשכנתא נדל"ן 3
ו מחזור הלוואה צרכנות פיננסית 4
D שכירות מסחרית כאחוז מתוך מחזור אוף טופיק 1
ת השקעה במנייה בעלת מחזור מסחר נמוך שוק ההון 6
A מחזור מסחר בקרנות סל שוק ההון 1
רוני הגנה כנגד מחזור עליות בשוק השכירויות. שוק ההון 25
Jane Doe צמח קסום להקלה על כאבי מחזור אוף טופיק 0
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 43
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5

נושאים דומים

Back
למעלה