• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה יקרה לקרן כספית כשהריבית תתחיל לרדת?

mikethe

משתמש רגיל
דירוג
81
שלום,
מכיוון שקרן כספית היא בסופו של יום עוד ני"ע עם bid & ask בשוק, האם בירידת ריבית פשוט מחיר השוק יתחיל לרדת?
הבלבול שלי הוא מכך שמתארים את הקרן בתור עוקבת ריבית ואז יש נטיה לחשוב שאם היום הריבית היא (למשל) 5% אז אני עושה 5%,
ואם "מחר" הריבית תרד ל- 4%, אז לא נורא, אעשה 4% אבל זה עדיין תחת לא "הפסדתי" (נומינלית).
אבל אם בעצם זה סתם עוד ני"ע, ואם נניח שאנחנו מתקרבים היום לסוף עליות הריבית - זה בעצם אומר לקנות ני"ע בשיא (משהו שלא עושים)?
תודה,

בישראל הקרנות הכספיות הן קרנות נאמנות, מה שאומר שהמחיר שלהם נגזר ישירות משווי הנכסים.
אבל גם במקרה שזה קרן סל שנסחר בבורסה, תגגל "עושה שוק" ותראה מה תפקידו בנושא.

לגבי "שווי הנכסים" בסביבת ריבית יורדת ערכן צפוי לעלות לטווח הקצר, אבל התשואה העתידית אכן תרד.
עם זאת המח"מ בקרן כספית היא 0.1, אז על כל חצי אחוז ריבית שינוי, שווי הנכסים צפוי לעלות מיידית ב-0.05%, לא משהו לכתוב הביתה עליו.

בישראל הקרנות הכספיות הן קרנות נאמנות, מה שאומר שהמחיר שלהם נגזר ישירות משווי הנכסים.
אבל גם במקרה שזה קרן סל שנסחר בבורסה, תגגל "עושה שוק" ותראה מה תפקידו בנושא.

לגבי "שווי הנכסים" בסביבת ריבית יורדת ערכן צפוי לעלות לטווח הקצר, אבל התשואה העתידית אכן תרד.
עם זאת המח"מ בקרן כספית היא 0.1, אז על כל חצי אחוז ריבית שינוי, שווי הנכסים צפוי לעלות מיידית ב-0.05%, לא משהו לכתוב הביתה עליו.
אני חושב שזה אולי מנק' מבט של מנהל הקרן.
אני, המשקיע הצרכני הרגיל, נכנס לאתר הבנק, הולך לטאב של חשבון ני"ע, קונה ני"ע שיכול להיות המניה של גוגל או קרן כספית.
בשני המקרים אני רואה "מחיר קניה". אני רואה שבקרן כספית הוא בקורלציה לעליות הריבית ע"י הבנק המרכזי.
נראה שאנחנו לקראת מיצוי העליות, נגיד יתחילו ירידות ריבית - האם אז אני אראה "מחיר מכירה" שיהיה נמוך ממחיר הקניה שלי היום? הדלתא הזאת היא התשואה שלי.

מכיוון שקרן כספית היא בסופו של יום עוד ני"ע עם bid & ask בשוק, האם בירידת ריבית פשוט מחיר השוק יתחיל לרדת?
בטווח הקצר (ימים-שבועות) מחיר הקרן יעלה, ובטווח הארוך יותר היא תעלה בקצב מתון יותר (מהקיים) המתאים לריבית החדשה.

האם אז אני אראה "מחיר מכירה" שיהיה נמוך ממחיר הקניה שלי היום?
בקרן כספית (או כל קרן נאמנות לצורך העניין) אין הבדל בין מחיר קניה למחיר מכירה.
שווי הקרן הוא בהתאם לנכסים שהיא מחזיקה (מקמים, אגח קצר, פקדונות). אתה לא "מוכר יחידות קרן כספית" לאף אחד. אתה פשוט מבקש ממנהל הקרן למשוך את חלקך.
אתה בעצם שואל מה יקרה לתשואה של הנכסים המוחזקים במקרה של ירידת ריבית:
בטווח הקצר (ימים-שבועות) מחיר הקרן יעלה, ובטווח הארוך יותר היא תעלה בקצב מתון יותר (מהקיים) המתאים לריבית החדשה.

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שזה אולי מנק' מבט של מנהל הקרן.
אני, המשקיע הצרכני הרגיל, נכנס לאתר הבנק, הולך לטאב של חשבון ני"ע, קונה ני"ע שיכול להיות המניה של גוגל או קרן כספית.
בשני המקרים אני רואה "מחיר קניה". אני רואה שבקרן כספית הוא בקורלציה לעליות הריבית ע"י הבנק המרכזי.
נראה שאנחנו לקראת מיצוי העליות, נגיד יתחילו ירידות ריבית - האם אז אני אראה "מחיר מכירה" שיהיה נמוך ממחיר הקניה שלי היום? הדלתא הזאת היא התשואה שלי.
שמע יש דרכים עם כל כך הרבה יותר פוטנציאל להרוויח מירידת הריבית, אם אתה מעריך שזה מה שהולך לקרות.
להמר על קרן כספית זה הדבר הכי סולידי ששמעתי אי פעם.

בקרן כספית (או כל קרן נאמנות לצורך העניין) אין הבדל בין מחיר קניה למחיר מכירה.
שווי הקרן הוא בהתאם לנכסים שהיא מחזיקה (מקמים, אגח קצר, פקדונות). אתה לא "מוכר יחידות קרן כספית" לאף אחד. אתה פשוט מבקש ממנהל הקרן למשוך את חלקך.
אתה בעצם שואל מה יקרה לתשואה של הנכסים המוחזקים במקרה של ירידת ריבית:
במילים אחרות המחיר קניה-מכירה זה לא bid-ask שמייצג שיווי משקל של שוק היצע-ביקוש לני"ע (כמו במניות), אלה פשוט יחידת שווי נכסי בסיס, ואלו במקרה של קרן כספית לא מהסוג שיורד, אלא פשוט משיא (מלשון תשואה) פחות?

שמע יש דרכים עם כל כך הרבה יותר פוטנציאל להרוויח מירידת הריבית, אם אתה מעריך שזה מה שהולך לקרות.
להמר על קרן כספית זה הדבר הכי סולידי ששמעתי אי פעם.
לא התכוונתי להרוויח מירידת ריבית אלא להבין האם אין פה סיכון בהשקעה

לא התכוונתי להרוויח מירידת ריבית אלא להבין האם אין פה סיכון בהשקעה
כפי שציינתי הסיכון העיקרי (כמו בכל קרן אגחית) הוא סיכון שינוי ריבית
והוא שווה בערך למח"מ של הקרן כפול השינוי בריבית.

במילים אחרות המחיר קניה-מכירה זה לא bid-ask שמייצג שיווי משקל של שוק היצע-ביקוש לני"ע (כמו במניות), אלה פשוט יחידת שווי נכסי בסיס, ואלו במקרה של קרן כספית לא מהסוג שיורד, אלא פשוט משיא (מלשון תשואה) פחות?
נכסי הבסיס כן יכולים לרדת תיאורטית - אבל הם כלכך סולידיים שבשביל ירידה משמעותית צריך הרבה יותר מתנודות של כמה אחוזים בריבית.

נכסי הבסיס כן יכולים לרדת תיאורטית - אבל הם כלכך סולידיים שבשביל ירידה משמעותית צריך הרבה יותר מתנודות של כמה אחוזים בריבית.
ויותר מזה, שינוי הריבית צריך להיות מפתיע ולא צפוי.

אני חושב שאני מבין מה מפריע לפות"ש באמת. ההסקה (השגויה) הבא:
הריבית יורדת --> קרנות כספיות פחות אטרקטיביות משהיו --> השווי של הקרן הכספית צונח.
@mikethe אני מבין נכון?

ה '-->' האחרון לא נכון ואסביר למה:
נניח שמחר בבוקר הריבית צונחת ל 1%. ריבית חסרת סיכון אכן תרד, אבל להלוואות חדשות. כלומר, מק"מים / אג"חים שקליים שהוחזקו לפני הירידה, ממשיכים לשלם אותו דבר.
למעשה הערך שלהם דווקא עולה, כי אתה מחזיק אג"ח שמשלם 4% ובחוץ אפשר להשיג רק אג"ח שמשלם בערך 1%.
לכן ערך האג"ח שאתה מחזיק בעצם עולה מירידת ריבית.
כשהאג"ח יגיע לפידיון ותרצה להחליף אותו באג"ח אחר, אז תצטרך לקנות אג"ח חדש, ואז יהיה לך רק אג"ח שמשלם 1%.

זה בערך מה שיקרה מאחורי הקלעים בקרן כספית. היא מחזיקה אג"חים עם תאריך פידיון מאוד קרוב.
בגלל זה אתה צפוי לראות "קפיצה קטנה מעלה" בטווח הקצר ואחריה עלייה איטית יותר.

לכן אתה לא צפוי לראות ירידות בקרן כספית בגלל ירידת ריבית.

הריבית יורדת --> קרנות כספיות פחות אטרקטיביות משהיו --> השווי של הקרן הכספית צונח.
@mikethe אני מבין נכון?

נניח שמחר בבוקר הריבית צונחת ל 1%. ריבית חסרת סיכון אכן תרד, אבל להלוואות חדשות. כלומר, מק"מים / אג"חים שקליים שהוחזקו לפני הירידה, ממשיכים לשלם אותו דבר.
למעשה הערך שלהם דווקא עולה, כי אתה מחזיק אג"ח שמשלם 4% ובחוץ אפשר להשיג רק אג"ח שמשלם בערך 1%.
כשהאג"ח יגיע לפידיון ותרצה להחליף אותו באג"ח אחר, אז תצטרך לקנות אג"ח חדש, ואז יהיה לך רק אג"ח שמשלם 1%.

זה בערך מה שיקרה מאחורי הקלעים בקרן כספית. היא מחזיקה אג"חים עם תאריך פידיון מאוד קרוב.

כן זו בדיוק הייתה השאלה שלי. תודה.

@mikethe אני מבין נכון?

אני מבין את השיקולים ההגיוניים שימנעו ירידת מחיר אבל מה לגבי השיקולים הלא-הגיוניים.
בשנה האחרונה נכנסו מעל 50 מיליארד ש"ח לכספיות, כנראה שחלק גדול מהם של כסף שאמור להיות נזיל ו"ללא סיכון".

אם ביום בו הריבית תתחיל לרדת או יסתמן שעומדת לרדת תהיה ריצה על הבנק ובאותו יום ייפדו כמה מיליארדים, עדיין לא יכולה להיות צניחה?

אם ביום בו הריבית תתחיל לרדת או יסתמן שעומדת לרדת תהיה ריצה על הבנק ובאותו יום ייפדו כמה מיליארדים, עדיין לא יכולה להיות צניחה?
למה שירידה בריבית תגרור ריצה על הבנק?
ובכל מקרה, מה האלטרנטיבה? גם העו"ש לא מוגן בתרחיש כזה.
אתה חושב על "קרן כספית" כמוצר עם היצע וביקוש ולא על הנכסים שהקרן מחזיקה - פקדונות, מקמים, ואג"חים קצרים מאוד.
שווי הקרן נקבע לפי שווי הנכסים.
אתה מדמיין תרחיש בו בבת אחת שווי מק"מ צונח. השוק לא יאפשר את זה בלי סיבה טובה. ה"מצב רוח" של הציבור לא משנה פה. השוק לא יאפשר למחירי מק"מ לרדת למחירי מכירת חיסול בלי קפיצה מטורפת בריבית או סכנה ממשית לחדלות פירעון של ישראל.

נערך לאחרונה ב:
שווי הקרן נקבע לפי שווי הנכסים.
בעיקרון אתה צודק, אבל יש גם אפקט הפוך.

נניח שהריבית חוזרת לאפס, אז הציבור ימשוך כספים מהקרנות הכספיות כדי להשקיע במשהו אחר (נניח נדל"ן)
הקרנות יאלצו למכור את הנכסים שלהן, ולכן תהיה ירידה במחירי האג"ח עקב ההצפה
(זה תלוי כמה אג"חים מוחזקים בקרנות הכספיות)
ומכאן השפעה על מחיר הקרן עצמה.

בעיקרון אתה צודק, אבל יש גם אפקט הפוך.

נניח שהריבית חוזרת לאפס, אז הציבור ימשוך כספים מהקרנות הכספיות כדי להשקיע במשהו אחר (נניח נדל"ן)
הקרנות יאלצו למכור את הנכסים שלהן, ולכן תהיה ירידה במחירי האג"ח עקב ההצפה
(זה תלוי כמה אג"חים מוחזקים בקרנות הכספיות)
ומכאן השפעה על מחיר הקרן עצמה.
השוק לא אמור לאפשר את זה בלי סיבה טובה. בטח לא באחוזים גבוהים.
המשמעות של זה היא שאפקטיבית אתה מקבל השקעה "חסרת סיכון" עם תשואה של 10% ומעלה.
זה קורה רק בתרחישי קיצון של אינפלציה מוגזמת, ריבית גבוהה מאוד, או סכנה לחדלות פירעון.

הזעזוע הכללי צריך להיות מאוד מאוד גבוה בשביל שדבר כזה יקרה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N כמה זמן יקח לקרן זרה זולה להיות משלמת יותר ממקומית יקרה יותר? שוק ההון 3
סול מה יקרה אם השקל ימחק? שוק ההון 26
A מה יקרה אם מחירי הדירות יקרסו? שוק ההון 44
ד דירה ראשונה זולה או יקרה נדל"ן 5
F מבחינת ניהול השקעות - האם כדאי לקנות דירה להשקעה כמה שיותר יקרה? נדל"ן 47
J לקנות דירה שניה, או למכור את הראשונה ולקנות דירה יקרה? נדל"ן 9
Plato איך יודעים אם משכנתא היא "יקרה"? נדל"ן 3
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
Liron2035 טוב זה כבר מסקרן: שגיאת חישוב, השוק עלה. הבורסה נסגרה ונמצאה השגיאה..מה יקרה ביום שני? שוק ההון 22
Liron2035 מה לדעתכם יקרה לריבית בארץ? יש עוד לאן לרדת? שוק ההון 6
נולי השכרת דירה יקרה נדל"ן 28
קפה שחור מה יקרה למדד המחירים בחודשים הקרובים? אוף טופיק 34
נ מה יקרה עכשו לכל הצרכנים שלוו כסף? איך זה ישפיע עלינו? אוף טופיק 79
J אם המשבר של שנת 2008 יקרה עכשיו, מה יקרה לקופות גמל להשקעה? שוק ההון 0
naftali10 השקעה פסיבית יקרה יותר מאקטיבית שוק ההון 8
M כפר סבא עיר יקרה מה הקאץ'? נדל"ן 2
ב דיון תיאורטי: מה יקרה כשהבורסה לא תהיה רלוונטית יותר? שוק ההון 29
ג דיון תיאורטי: מה יקרה לשקל במקרה של משבר נדל"ן? שוק ההון 4
ב מה יקרה לבורסה כשדור הבייבי-בום יפרוש לפנסיה? אוף טופיק 24
מ כשהקופה הפסיבית יקרה יותר צרכנות פיננסית 13
G מה יקרה כתוצאה מהעלאת הריבית בארה"ב על שוק המניות והאג"ח ארה"ב? שוק ההון 26
Jane Doe למי יש הסבר למה עמלת המרת מטח כל כך יקרה? צרכנות פיננסית 6
adamshalev הזהרו ממלכודת מס יקרה שוק ההון 9
מ מחפש קבוצת רכישה לקרן השתלמות זולה (עדיף IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M מעבר לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ הבדלים בין תעודת סל-לקרן סל )ספצייפים ברמה הפרקטית( שוק ההון 2
B המלצות לקרן דיבידנדים שוק ההון 15
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S חלופה לקרן פנסיה ממוסת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
S הבדל בין קרן מחקה תל בונד לקרן אג"ח שוק ההון 4
א מה ההבדל בין קרן כספית לקרן מחקה מק"מ? שוק ההון 0
B הבדל בסיכון בין אג"ח קונצרני לקרן כספית שוק ההון 22
S אלטרנטיבה אגחית לקרן כספית המבטיחה תשואה ריאלית ולא תשואה שקרובה לריבית בנק ישראל? שוק ההון 33
N תחליף לקרן כספית כאזרח אמריקאי שוק ההון 29
S אג״ח (לא מקמ) כתחליף לקרן כספית? שוק ההון 10
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S האם יש הבדל מיסויי בין קופת גמל (לתגמולים) לקרן פנסיה בעת קבלת קצבת פנסיה? (לשכירים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S העברת כספי פיצויים לקופת גמל והמשך הפקדות תגמולים לקרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
E פדיון חלקי לקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
B גוף מנהל לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
ד מעבר מפיקדון צמוד מדד לקרן כספית שוק ההון 3
מ מקבילה דולרית לקרן שקלית פוסטים מאיכות נמוכה 1
A דמי ניהול לקרן השתלמות חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
צ העברת קרן הפנסיה מסנופי לקרן משולבת סנופי+נאסד"ק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה