• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה דעתכם על קניות באיקאה

משתמש רגיל
דירוג
207
אני דיי חדש פה, מנסה לשנות את צורת המחשבה אבל לא שואף להגיע לקיצוניות כמו הסולידית, אלא רק להיות יותר שמח עם מה שיש ולא לשדרג דברים שעובדים (כמעט החלפתי אוטו סתם..) או לקנות "צעצועים" שישבו בארון. אולי היעדים ישתנו בהמשך.

אז מעניין אותי איפה מבחינתכם עובר הגבול - הנה המקרה שלי מאתמול:
יש לי חדר גדול למדיי בדירת שותפים עם סלון ומקלחת בחדר, וקלטתי שהשולחן שהיה לי למיני סלון שלי הוא בכלל שולחן כזה למגבות וכלי אמבטיה ושבאמת חסר לי מקום אחסון כזה בחדר אמבטיה. אז העברתי אותו לשם, ואז נסעתי לאיקאה וקניתי שולחן מתאים ב75 שקל בזמן שהיה אחד פחות צבעוני ב45, וקניתי גם מתקן לנעליים שיהיה מסודר ולא ערמה (וזרקתי 2 זוגות ישנים), קופסאות פלסטיק שקופות גדולות במקום קרטון של מיקרו שהיה לי לאחסון כבלים/מתאמים/מפצלים/ראווטרים/מטענים וכו', חבילת קופסאות אוכל, כריות יותר עבות למיטה כי לא היה לי נוח.. בקיצור יצאתי עם 270 שקל.
כל דבר שקניתי שימושי, עשיתי רשימה לפני שבאתי ושום דבר לא עלה יותר מה75 שקל שעלה השולחן.
החדר שלי עכשיו יותר מסודר אבל גם לפני זה חייתי סבבה ולהכל היה מקום מסודר, אולי טיפה פחות אסטטי. בקיצור הוצאתי כסף על עיצוב וקצת סדר.

אז מה דעתכם, אני סתם משעמום וגחמה רגעית נסעתי לאיקאה וקניתי דברים מיותרים, או שזו נחשבת קניה חכמה והגיונית?

היי @__________ (שם משתמש מאד מעניין בחרת)
ברוך הבא! :)
לדעתי האישית, עצם זה שאתה שואל את עצמך את השאלה הזו, זה מה שחשוב. בסופו של דבר, רק אתה יכול לענות עליה, בהינתן רמת ההכנסה שלך, יעדי החיסכון שלך, מכלול ההוצאות שלך, ורמת ההנאה והתועלת שהפקת ותפיק מהקניות.
ממליצה לקרוא את השירשור הזה שבו ניסינו כל אחד לפי דעתו להגיד איפה עובר הגבול ולמה.
אני בפרט רשמתי את התשובה הזו. שם אני אומרת שיותר חשוב מלחסוך בעיניי, זה לדעת כמה אתה מוציא וכמה אתה מכניס. אם תכין spreadsheet שכזה שמרכז את כל ההוצאות וכל ההכנסות שלך בשנה, בפירוט חודשי, ותוך פילוח לקטגוריות, יתכן שתופתע איפה הכסף מתבזבז ואיפה החיסכון הוא פחות משמעותי.
לגבי מינימליזם וריבוי חפצים - לי נשמע שמה שקנית הוא ריאלי בהחלט. טוב תעשה, לדעתי, אם תמשיך לשאול את עצמך לפני כל פעם שאתה קונה משהו, האם הוא ייתן לך תועלת. לי עוזר שאני לא הולכת לחנויות כמעט בכלל - אז אני פחות נתקלת בקניות הבלתי מתוכננות (וגם המתוכננות והמיותרות).

נראה לי מוגזם לתעד כל קניה, חלק מעניין המינימליזם הוא דווקא נוחות ושקט נפשי כזה, אז להתחיל לכתוב כל דבר סתם יכניס כפייתיות לעניין לטעמי..
אני קונה רק בכרטיס אשראי (מינימלזים בארנק, אין מטבעות :)) אז פעם-פעמיים בחודש אני נכנס לתיעוד שמה ורואה, נראה לי מספיק.
כשהייתי בצבא ועבדתי מהצד אז הייתי מתעד כמה הכנסתי והוצאתי כדי לעשות ממוצע, כי ממש היה קשה לעקוב. כרגע אני עובד בהייטק, כל חודש אותה משכורת ותמיד זה מעבר למה שאני מוציא, אז לתעד גם את זה אפילו אני לא צריך יותר.

וקניתי דברים מיותרים, או שזו נחשבת קניה חכמה והגיונית?
מה מיותר ומה לא, זה רק אתה יודע.
אני רק מוסיפה אפשרות שיש דברים שרצוי לקנות חדשים מהניילון ויש כאלה שאין לזה חשיבות ואפשר להשיג בחינם או יד שנייה.
למשל, מזרון, כריות וכלי מיטה- מהניילון. כנ"ל נעליים, תחתונים, בגד ים וגרביים. לנשים- גם חזיות, איפור וקרמים.
אבל מיטה (מתחת למזרון), ריהוט, בגדים, כלי איחסון - אפשר בכיף לעשות, למחזר, לקנות יד שניה או לקבל דרך אתר אגורה למשל.
לגבי מוצרים חשמליים ומיחשוב, אין לי מספיק הבנה כדי להעז לא לקנות יד ראשונה אבל מי שמבין בזה אולי יכול לקנות יד שניה.

כל הדברים האלו אבל עולים באיקאה עשרות שקלים בודדים - אם בוחרים את האופציות הזולות, אפילו ביד שניה אין כזה זול ורק הדלק / שיפוצים היו עולים יותר..

דרך אגב במוצרים חשמליים אין מה להבין, או שעובד או שלא, רק שכמובן אם קונים מחשב או סמארטפון צריך לבדוק את המפרט כדי לא לקנות משהו ענתיקה.

נראה לי מוגזם לתעד כל קניה, חלק מעניין המינימליזם הוא דווקא נוחות ושקט נפשי כזה, אז להתחיל לכתוב כל דבר סתם יכניס כפייתיות לעניין לטעמי..
אני קונה רק בכרטיס אשראי (מינימלזים בארנק, אין מטבעות :)) אז פעם-פעמיים בחודש אני נכנס לתיעוד שמה ורואה, נראה לי מספיק.
כשהייתי בצבא ועבדתי מהצד אז הייתי מתעד כמה הכנסתי והוצאתי כדי לעשות ממוצע, כי ממש היה קשה לעקוב. כרגע אני עובד בהייטק, כל חודש אותה משכורת ותמיד זה מעבר למה שאני מוציא, אז לתעד גם את זה אפילו אני לא צריך יותר.
כדי לנהל מעקב הוצאות והכנסות, לא צריך לרשום כל הוצאה. פעם בחודש מייצאים לאקסל את הנתונים מאתר חברת כרטיס האשראי, מכניסים ל spreadsheet, ומקטלגים כל שורה לפי קטגוריה. זה לוקח כמה דקות למי שיש לו spreadsheet מוכן.

אני קונה רק בכרטיס אשראי
מה ש- @לומדת מההתחלה אמרה - מייצאים אקסלים מהבנק וכרטיס/י אשראי ומזינים לתוך אקסל עם חלוקה לקטגוריות. אני אישית עושה את זה בהשקעה של כמה שעות פעמיים בשנה, אבל זה כבר בחירה אישית. רק את ההוצאות במזומן אני רושם במיוחד - אבל זה כמעט לא קורה (4 מתחילת השנה הזאת נגיד, וזה יחסית הרבה).

נערך לאחרונה ב:
אתה יודע להגיד כמה פעמים בשנה אתה קונה בשביל סידור ואסטתיקה?
בכמה?
קטגוריות אחרות?

יש פיתוי מסויים לקנות באיקאה - הרגשת חו"ל. מוצרים יפים, אסטטיים וגם לפעמים במחיר אטרקטיבי.
רשימת הקניות שסיפקת לנו מאוד סולידית. מוצרים בסיסיים ונחוצים.
אז תנצל את ימי החופש של חול המועד לרכישות חיוניות וחכמות לדירה אבל בלי הגזמה...

אתה יודע להגיד כמה פעמים בשנה אתה קונה בשביל סידור ואסטתיקה?
בכמה?
קטגוריות אחרות?
כנראה שב270 שקל האלו תסתיים ההוצאה שלי השנה על הדברים האלו, אולי עד שאני אעבור דירה באוקטובר וגם אז אני אולי אוסיף איזה רהיט או 2 במחירי איקאה שזה אומר רק עוד כמה מאות מקסימום, לא מורגש.
אני מבין לאיפה אתה חותר עם השאלות - למה צריך לעשות מעקב.
אין פה מישהו שלא עושה מעקבים כאלה? זה מבחינת כולכם הבסיס לסולידיות?

מי אמר איקאה?

אז אני מעריצה גדולה של איקאה..
אני חושבת שהמוצרים שלהם מעניקים VFM נהדר, בהנחה שאלו מוצרים שאתה זקוק להם.
עכשיו, המילה הזו, זקוק, היא קצת מצחיקה בהקשר של רהיטים ופתרונות אכסון, אז צריך גם אותה להכניס לפרופורציה.
אם זה משהו שמקל על חייך ומשפר את איכות חייך, ואתה קונה מתוך מודעות למחיר לטווח ארוך, אז למה לא?

אישית, כל דבר שאני מחליטה שאני זקוקה לו, אני קודם כל בודקת אופצייה ביד 2, ורק אז קונה בחנות.

כל עוד זה נותן לך ערך זה לא מיותר בעיניי.
המאמץ הוא לא צמצום מספר אלא העלאה ומיקסום הערכים שאנו מפיקים מהחפצים שיש לנו.

אין פה מישהו שלא עושה מעקבים כאלה? זה מבחינת כולכם הבסיס לסולידיות?
לא חשוב לי לאן כל שקל בודד הלך - אבל חשוב לי להבין מה ההוצאות החודשיות שלי לפי קטגוריות שונות (במיוחד כאלו שמשתנות מאוד לאורך השנה - נגיד טיולים, או הוצאות שונות שקשורות לרכב) ולהיות מסוגל להעריך לפחות מה עלות המחיה החודשית שלי - בתקציב מלא עם כל ההוצאות ה״מפנקות״ (כמו עכשיו) ותקציב מצומצם יותר עם הדברים העיקריים (אבל בלי טיולים לחו״ל נגיד). קשה לתת הערכה סבירה לזה בלי איזשהו מעקב אחרי הוצאות - כי הניחוש הראשוני שתתן לעצמך עלול להיות די רחוק מהמציאות.
והמספר הזה נותן לי איזשהו קנה מידה - של מה למשל גודל קרן החירום שאני צריך להחזיק (כמה זה ששה חודשי מחיה?), או איזה אחוז מהוצאות המחייה התיק שלי יכול לממן עכשיו או בנקודה מסוימת בעתיד? זה גם מאפשר לי לזהות חריגות לא צפויות בהוצאות במהלך השנה על קטגוריה מסוימת ש״התנגבו״ להן בלי לשים לב במצטבר.
אפשר כמובן להיות חסכוני ומחושב בהתנהלות הפיננסית שלך גם בלי המעקב הזה, וזה הדבר הבסיסי והחשוב ביותר. אבל אם חשוב לך לא להיות ״על עיוור״ אלא להבין איפה אתה בערך ביחס לתוכניות הפיננסיות ארוכות הטווח שלך, מעקב עוזר.

עריכה: ולעניין השאלה המקורית... יש לי לא מעט דברים שקניתי באיקאה לאורך השנים, ואני מרוצה מהם ורובם עדיין תקינים ועושים את שלהם גם היום. אם מה שקנית אכן משרת אותך נאמנה והערך של זה שווה מבחינתך את ההוצאה מתוך כסף שזמין לך - נשמע לי הגיוני לחלוטין.

נערך לאחרונה ב:
אני משתדל קודם לחפש ביד שתים, משפחה, חברים ואז אם אני לא מוצא, אני מעדיף לקנות משהו איכותי שיחזיק לי להרבה זמן, כמובן תלוי בצורך וביעוד החפץ. במקרה שלך שזו דירה מושכרת עם שותפים , לא הייתי משקיע יותר מדי.

אני מעדיף לקנות משהו איכותי שיחזיק לי להרבה זמן
לאיקאה יצא שם רע מהבחינה הזאת, בגלל אנשים שפשוט לא יודעים להרכיב רהיטים.
המוצרים שלהם מהליינים במחירי הביניים ומעלה, לא נופלים באיכותם מכל ריהוט אחר שתמצא ובהחלט זולים יותר.

• אהבתי
Reactions: Roi
לאיקאה יצא שם רע מהבחינה הזאת, בגלל אנשים שפשוט לא יודעים להרכיב רהיטים.
המוצרים שלהם מהליינים במחירי הביניים ומעלה, לא נופלים באיכותם מכל ריהוט אחר שתמצא ובהחלט זולים יותר.
"הבעיה" באיקאה זה שתמיד שאנחנו נכנסים לשם אנחנו יוצאים עם דברים שלא רצינו או חיפשנו :lol:, הם אלופים בשיווק ועיצוב חווית הקניה, זה מתחיל מזה שאת הילד אנחנו שמים בג'מבורי, אח"כ עושים סיבוב, אוכלים ארוחת בוקר.... ובסוף קונים גם אוכל בחנות ! :$

הם אלופים בשיווק ועיצוב חווית הקניה
לגמרי.
ובגלל זה אני לא ממש מרגישה להוציא אצל כסף, כי לעזאזל, הם גאונים!!

ואם אני לא טועה, אתה גר באירופה.. אתם גם נהנים מנקנקיות החזיר המדהימות שלהם.

• אהבתי
Reactions: Roi
לגמרי.
ובגלל זה אני לא ממש מרגישה להוציא אצל כסף, כי לעזאזל, הם גאונים!!

ואם אני לא טועה, אתה גר באירופה.. אתם גם נהנים מנקנקיות החזיר המדהימות שלהם.
אכן אכן, הם גאונים, הבן שלי כל הזמן שואל מתי הולכים לאיקאה. האוכל שם גם זול בטירוף, גם הנקניקיות וכדורי הבשר טעימים והכי טוב, אפשר לשטוף את הכל עם בירה צוננת.

"הבעיה" באיקאה זה שתמיד שאנחנו נכנסים לשם אנחנו יוצאים עם דברים שלא רצינו
מבינה אותך. הייתי פעם באיקאה עם חברות, בשנה שנפתחה החנות הראשונה (באיזו שנה זה היה?) ויצאנו אחרי 4 שעות. כמעט הקאתי מרוב גודש החפצים שראיתי. קניתי קופסאות קרטון קטנות "בבושקות". עד היום הן אצלי, למהדקים וכד'.
ל הדברים האלו אבל עולים באיקאה עשרות שקלים בודדים - אם בוחרים את האופציות הזולות, אפילו ביד שניה אין כזה זול
הבעיה היא במקומות כאלו. בדיוק כמו ברשתות המזון, כל פריט עולה מעט והפיתוי לקנות עוד פריטים עולה ועולה.
אם תכין רשימת מעקב על ההוצאות, אז תדע בעצמך אם בסופו של דבר אתה מוציא בקטגוריות מסוימות הרבה יותר ממה שאתה מתכוון

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R פיקדון מובנה $ צמוד אמזון - דעתכם? צרכנות פיננסית 32
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
כ ת"א רמת גן 3 חד' ב 2.3 להשקעה - דעתכם? נדל"ן 12
F תיק משני למטרה קרובה יותר, 100% סנופי שקלי, דעתכם? שוק ההון 15
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
G מה דעתכם על Invesco? שוק ההון 5
M קיבלתי הצעה לרכישת דירה ראשונה להשקעה - דעתכם? נדל"ן 4
Bonfire הישורת האחרונה מול FinUpp - מה דעתכם? מיסים 12
ד מה דעתכם על החוב של ארה"ב ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
O האם בשלב הצבירה 100 אחוז מניות מבחינה רציונלית טהורה דעתכם? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ב תכנית פרישה - מה דעתכם? שוק ההון 10
Y מה דעתכם-אגח חברות ממשלתיות/בנקים-אטרקטיבי? שוק ההון 18
N מה דעתכם על סרבנות בצה"ל ככלי מחאתי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 665
O כדאיות ביטוחים, אשמח לשמוע את דעתכם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U מה דעתכם על פריסת התשלומים הזאת? נדל"ן 7
ר מה דעתכם על השקעות בתחום הנשק? שוק ההון 9
ו מה דעתכם על צעירי 2023 בהשוואה לצעירי 2013? פוסטים מאיכות נמוכה 52
N מה דעתכם על קרן ההשתלמות המנייתית של אלטשולר שחם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
S מה דעתכם על קיוסק / פיצוציה כהשקעה יזמות והגדלת הכנסות 33
S חסכון wow בפפר- מה דעתכם ? צרכנות פיננסית 26
T דופלקס - מה דעתכם? נדל"ן 28
S סכום להשקעה- אשמח לחוות דעתכם שוק ההון 1
Tsachi01 מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם? אוף טופיק 155
D מה דעתכם על שירות טיפול והגשה לטסט של solo? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112
F דעתכם על עתיד הביטקוין השקעות אלטרנטיביות 1
R קרן IJR ו-VOO. אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 7
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
mudale222 מה דעתכם על קנייה ורישום דירה על שמי על מנת לחמוק ממיסים על דירה שנייה (לטובת קרוב משפחה) נדל"ן 30
א אשמח לחוות דעתכם נדל"ן 5
E מה דעתכם על קרנות TDIF? שוק ההון 11
The Thinker מה דעתכם על NFT? השקעות אלטרנטיביות 103
Tsachi01 מה דעתכם על כך שיוטיוב החליטה להסיר את מונה הדיסלייקים? אוף טופיק 38
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
פרח בר חוות דעתכם על תיק השקעות לסטודנט חדש שוק ההון 14
N מה דעתכם על שינוי מודל הערבות ההדדית הקיים בביטוח הבריאות הציבורי? אוף טופיק 60
Y מה דעתכם על התכנון מס הבא? [כספי פיצויים] מיסים 15
א תמהיל משכנתא - אודה לחוות דעתכם נדל"ן 4
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
W דעתכם על תואר בהנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 3
I דעתכם על תמהילי המשכנתא הבאים נדל"ן 9
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
לעניות דעתי חוות דעתכם המלומדת- תמהיל, ריביות ופריסה נדל"ן 26
Tsachi01 מה דעתכם על אורח החיים הסולדי בחברה החרדית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 541
S דעתכם הכלכלית היא? בין 1 ל 10. אוף טופיק 5

נושאים דומים

Back
למעלה