• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חוות דעתכם המלומדת- תמהיל, ריביות ופריסה

לעניות דעתי

משתמש רגיל
דירוג
453
שלום לכולם,
בשעה טובה, אשתי מצאה את שאהבה נפשה והחלטנו לקחת על עצמנו את פרמיית הבעלות, להגשים את החלום הישראלי להיות בעלים על ביתנו.
לשם כך גייסנו הון עצמי ועזרה מההורים, והיתר- משכנתא כמקובל.
השתדלתי ללמוד ולעשות ש.ב. מתוך כבוד לזמנכם היקר, ולהלן תמצית הממצאים:
גובה המשכנתא: 1.5 מיליון, במדרגה של פחות מ40% משווי הנכס.
בדקתי עד כה בשני בנקים גדולים ואלו הריביות הראשוניות שקיבלתי.
תמהיל:
1/3 קל"צ, 3.9% ל20 שנה. ל18 שנים 3.3 (ל15 3.15% וזה זניח)
1/3 פריים מינוס 0.65 = 0.95%
1/3 משתנה כל 5 שנים צמודה 2.38%
שאלתי לגבי הגדלת פלח הפריים- זה לא משתלם, כי זה הופך להיות פריים פלוס.
כנ"ל לגבי המשתנה הלא צמודה- הריבית שם גבוהה הרבה יותר.

ספקותי:
1. זמן: אנחנו יכולים לעמוד בהחזר של עד 9 אלפים בחודש, ועל ידי כך לצמצמם את שנות המשכנתא בכל המסלולים, או של הקל"צ בפרט, וכן להקטין את הסכום הכללי (פחות ריבית על כל שקל. אולם השאלה היא למה? האם לא עדיף לפרוס על פני כמה שיותר שנים ולהקטין את ההחזר, ואת העודף להשקיע?
גם ככה אני שומר על תיק ההשקעות שלי, אין לי בעיה עם העובדה שהוא ממונף, לא מחזיק אג"חים וכדומה. אחוז התשואה שלי גבוה מאחוז הריבית על המשכנתא.
אז למה כולם מדברים על התשלום על כל שקל? או על הזמן? בגלל הסיכון לעליית הריבית וקפיצת הריבית על המשכנתא? אם זה יחריג את הריבית אוציא את החסכונות מהתקופה ואסלק את המשתנים.
2. אותו ספק גם לגבי קרן שווה או שפיצר. שפיצר עוזר לי להפחית את ההחזר החודשי (בטווח הקצר), קרן שווה מסייעת לי בסילוק עתידי. אבל בפועל, אם אצטרך לסלק- ההפרש יהיה כמה אלפים, אולי עשרות אלפים, אבל היכולת שלנו לחסוך לאורך הדרך נפגעת קשה יותר (ריבית דריבית..)
3. הריביות- משום מה נדמה לי שאפשר להשיג פחות. האם מישהו כאן מעודכן ממקור ראשון שאפשר להשיג פחות?
4. שאלתי לגבי החלפת הקל"צ בק"צ, והריבית שם היא 2.55. במחשבון המשכנתא זה יצא פער מזערי של פחות מ200 ש"ח בהחזר, לא נראה לי מספיק קורץ בשביל לוותר על אי-ההצמדה (למרות שבהחזר על כל שקל זה משתנה מ1.23 ל1.15)
אני מפספס משהו?

תודה רבה על הטירחה בלקרוא, לא כל שכן בלהגיב ולהשיב.
עבדכם הנאמן.

אין לי עצה פרטנית ו סה"כ מסכים עם ההגיון שלך (אין לי נסיון מעשי במשכנתאות אז אם יש משהו שפספסת אני לא האדם לשאול בכל מקרה)
אבל
חשוב לציין שבשיקול הסיכונים אם תהיה עליית ריבית זה עלול לפגוע לך בתיק ההשקעות במקביל לייקור המרכיב הצמוד אז אלו אינם סיכונים בלתי תלויים ולכן חשוב לקחת בחשבון את הסיכון הכפול.

עליית ריבית זה עלול לפגוע לך בתיק ההשקעות
נכון תיאורטית, אך לא ממש מוכח מעשית.
עיין בכתבה הזו
בכל אופן, זהו סיכון שאני מוכן לקחת. בד"כ העלאת ריבית זה דבר צפוי, ולא בכזו חדות. במקרה שנעשית העלאה משמעותית אז אספוג את הירידה שתתחרש (תיאורטית, כנ"ל) ואסגור חלקית/מלא את המשכנתא.
עדיין ההשפעה על ההחזר החודשי להערכתי לא תהיה כל כך משמעותית, אני לא זוכר האם אי פעם היתה העלאת ריבית דרסטית.
בנוסף, העלאת הריבית היא של בנק ישראל, ואילו תיק ההשקעות שלי הוא חוץ לישראל (בעיקר ארהב, וחלק עולמי, טוב אז יש 0.2 אחוז מתוך הפלח העולמי. זניח מאוד) אז הסיכון לא מוכפל (אולי מקביל זה הביטוי הנכון?)

בכל אופן תודה על התובנה.

לא אהבתי זה די אנקדוטלי.
בכל מקרה אם להסתמך על סקר ספרות שמצאתי אכן אין קשר מובהק ועכשיו שאני חושב על זה הקשר הכי חזק יהיה ככל הנראה לציפיות המשקיעים.
לגבי ההבדל בין ארה"ב לישראל הוא בשנים האחרונות די קטן אבל כמובן אין בטוחה שזה יימשך.

היי, למינוף ברמה הנמוכה ביותר, אפשר לקבל יותר טוב. בעיקר בקלצ שאני חושב שהריבית בו גבוהה מאוד (הייתי מצפה ללא יותר מ2.5%). לגבי השאר - לא ציינת לכמה שנים פרסת.

למה הלכת על תמהיל שלישים? הייתי מנסה לבנות במקומך עם מסלול פיתוי. עולה אולי קצת באחוז המינוף אבל מפחית משמעותית את הקל"צ.

גם אם לא תסלק לחלוטין את מסלול הפיתוי, לפחות תסלק את רובו המוחלט, ומקסימום בתחנה הבאה / מתי שבא לך תתמקד בשאר.

לגבי גובה ההחזר - אתה יודע הכי טוב מה אתה יכול לעשות עם הכסף כאלטרנטיבה ל"הפסד הריבית". אני בעד למצוא את האיזון בין תזרים נוח מצד אחד, לבין להחזיר לבנק כמה שפחות מצד שני.

מה שכן, קודם כל תיסגר על תמהיל ואח"כ תתרוצץ בין הבנקים, רק ככה תוכל להשוות תפוחים לתפוחים.

היי, למינוף ברמה הנמוכה ביותר, אפשר לקבל יותר טוב. בעיקר בקלצ שאני חושב שהריבית בו גבוהה מאוד
מעניין. הייתה לי תחושה כזו, אבל עוד לא פגשתי מישהו ממקור ראשון, וזה לא התחושה שאני מקבל מהבנקים אותם שאלתי. אולי משהו השתנה בשוק?

לגבי השאר- הפריסה היא ל30 שנה, קיצור השנים לא משנה את הריבית, רק בקל״צ.

שאלת הפיתוי, טוב שהעלית את זה, כמעט פתחתי על זה פוסט נפרד..
התלבטתי בעניין, והסקתי שברגע שאני עושה פיתוח, דהיינו מגדיל את המשכנתה מ1.5 ל2.75 אני עובר את 50% המימון, מה שישפיע קשות על הריביות שקיבלתי.
וכל זה בשביל מה? להגיע למצב של 50/50 פרים ומשתנה? שיהיו בריביות לא הכי אי יאי יאי. במחשבון המשכנתא זה לא יצא לי משתלם. וזה בנוסף לבלאגן של ביצוע הפיתוי והקנס על הפירעון המוקדם.

לגבי החזר חודשי vs כללי. אני מבין את השאיפה למצוא את האיזון. השאלה היא למה? פסיכולוגית? כלכלית? אשמח להנמקה.

נראה לי שאני די סגור על התמהיל, הוא המאוזן ביותר שיצא לי מכל הוריאציות במחשבון. רק התלבטות בין קל״צ לק״צ, שאני נוטה פחות להמר על הק״צ, כי זה הימור שהמדד יהיה נמוךלאורך שנים כדי שזה ישתלם מספיק.

לגבי השאר- הפריסה היא ל30 שנה, קיצור השנים לא משנה את הריבית, רק בקל״צ.
משנה לגובה החזר, על זה דיברתי כמובן.
מה שישפיע קשות על הריביות שקיבלתי.
קשות? למה אתה מסיק את זה?
יש לי משכנתא שלקחתי לא מזמן, 59% מימון עם ריביות הרבה יותר טובות ממה שהצגת.
וזה בנוסף לבלאגן של ביצוע הפיתוי והקנס על הפירעון המוקדם.
אין בזה בלגאן, ואם מחזירים במיידי הקנס זניח לגמרי.
לגבי החזר חודשי vs כללי. אני מבין את השאיפה למצוא את האיזון. השאלה היא למה? פסיכולוגית? כלכלית? אשמח להנמקה.
זה אתה תגיד לפי האופי שלך, ההנמקה שלי פחות רלוונטית לך לדעתי כי היא זה עניין של העדפה אישית.
נראה לי שאני די סגור על התמהיל, הוא המאוזן ביותר שיצא לי מכל הוריאציות במחשבון. רק התלבטות בין קל״צ לק״צ, שאני נוטה פחות להמר על הק״צ, כי זה הימור שהמדד יהיה נמוךלאורך שנים כדי שזה ישתלם מספיק.
אם זה המצב אז אני נוטה לכיוון החשיבה שלך והייתי הולך על קלצ. מה שכן, תנסה לשפר ריביות במסלול זה.

הקלצ גבוה, גם בפריים אפשר לשפר.

מדהים. אם תוכלו לשתף איך השגתם ריבית טובה יותר, או באיזה בנק אשמח להחכים.
אפשר בפרטי אולם חושבני שאלו טיפים שהכלל ירוויח מהם.

תודה על השיתוף.

שיחקתי עם הריביות במחשבון. אם אצליח להוריד את הריביות זה כמעט ולא יזיז להחזר החודשי, אבל זה כן ישנה רבות בהחזר הכללי (וממילא ישפיע על גובה היתרה לכשנרצה לסגור מסלול זה או אחר).
תודה רבה לכם, אמשיך לעשות שופינג בין הבנקים בתקווה להנחה נוספת.

@לעניות דעתי
אני השגתי ריביות יותר טובות, באחוז מימון גבוה יותר. עשיתי זאת בכך שביקשתי הצעות מכמה בנקים, ושלחתי להם במייל כל פעם את ההצעה הנמוכה יותר מהבנק המתחרה, כדי שיציעו משהו יותר טוב. חזרתי על הסיבוב הזה הרבה פעמים, עד שנותר רק מתמודד אחד.

בנוסף, ביקשתי מהם להוריד כמה שיותר את הפריים והריבית הקבועה, על חשבון ריבית גבוהה יותר במשתנה כל 5 - במטרה להחזיר את המשתנה כל 5 ברגע שאוכל.

שלחתי להם במייל
יפה שהם תקשרו איתך ככה... אצלי משום מה הם מרגישים שהם עדיין בסגר..
בנוסף, ביקשתי מהם להוריד כמה שיותר את הפריים והריבית הקבועה, על חשבון ריבית גבוהה יותר במשתנה כל 5 - במטרה להחזיר את המשתנה כל 5 ברגע שאוכל
פטנט מעניין. מתי החזרת/תחזיר את המשתנה כל 5? מיד או לאחר 5 שנים?

אם תוכל לכתוב את המספרים (סכום, ריבית, שנים) אודה לך מאוד (אפשר גם בפרטי).

• אהבתי
Reactions: d4c
מימון של מעל 60 אחוז קיבלתי קל"צ בריבית 2.95 ל20 שנים (שני שליש מהסכום, השאר בפריים).

לקבל הצעות ממספר בנקים עוזר וגם לכתת רגליים בינהם ישפר כמעט בוודאות את ההצעה שלך.

לגבי ניהול סיכונים הייתי לוקחת את המסלול הצמוד לתקופה קצרה כי באמת שלאף אחד אין מושג על המדד לאורך תקופה ארוכה. זה שאנחנו חיים בתקופה שהוא אפסי אומר שאנחנו כנראה ממעיטים בסיכון של מסלול זה.

לגבי ניהול חוב והשקעה, זה תלוי בתשואה האלטרנטיבית שלך זו התנהגות סבירה.

אני שמתי לב שאני לא מצליחה לקבל ייתרון בתמחור באמצעות חלוקה למסלולים.(טוב ייתרון קטן בהנחה והריבית לא עולה בכלל לאורך התקופה). זה משחק כזה בו הבנק מסתכל על העלות הכוללת של ההלוואה והולך לקראתך במסלול מסויים ומייקר מסלול אחר. אבל זה משחק עם פערי יידע כי לבנק הרבה יותר ניסיון בחיזוי העלות הכוללת של ההלוואה ממה שיש לך.

לכן ההלוואה שביקשתי הייתה 100% קל"צ לתקופה הקצרה ביותר שנוח לי איתה - גם ההנחת פריים שהבנק נותן תורגמה להורדה בשער הקל"צ וגם היה מאוד קל להשוות הלוואות בין בנקים. הרגשתי שבמצב זה אין פערי מידע ביני לבין הבנק. קיבלתי 40% מימון ב 1.95% קל"צ ל9 שנים.
(גילוי נאות לא לקחתי בגלל הקורונה - היה קשה להגיע לבנק והסתדרתי ללא משכנתא עם הלוואות אחרות).

נ.ב. ההלוואה שביקשתי יחסית קצרה, ייתכן שזה לא יעבוד על הלוואות לתקופה ארוכה.

לגי קרן שווה או שפיצר - שפיצר מעט יקר יותר אבל אם הבנק מאפשר גם קרן שווה זה נחמד.

נערך לאחרונה ב:
פטנט מעניין.
למדתי מ @Fitch ואני עדיין מודה לו (וגם לסולידית, שבזכותה יכולתי להתייעץ איתו בכלל).
מתי החזרת/תחזיר את המשתנה כל 5? מיד או לאחר 5 שנים?
התכוונתי להחזיר מיד כשיהיה לי סכום משמעותי, אם ה"קנס" לא יהיה גבוה מדי, אבל בינתיים הריביות מאוד ירדו, והריבית של המסלול עם הריבית המשתנה נהייתה זולה יותר מהריבית של המסלול עם הריבית הקבועה הצמודה (מסלול לזכאי משרד השיכון), אז החזרתי את מסלול הק"צ, במקום.

אפרט לך את כל המספרים בפרטי.

מדרגה של פחות מ40% משווי הנכס.
תיקח 45%, אין טעם ב40%. אפשר אפילו 60%.
אנחנו יכולים לעמוד בהחזר של עד 9 אלפים בחודש
הייתי מתחיל מ8000-8100.
זה לא משתלם, כי זה הופך להיות פריים פלוס.
so what?! אם זה 100% מהמשכנתא בפריים+0.5%, לא היית לוקח?
קודם כל תיסגר על תמהיל ואח"כ תתרוצץ בין הבנקים, רק ככה תוכל להשוות תפוחים לתפוחים.
אכן, אין מה ללכת בלי מתכון סגור.

אם תרצה עזרה פרטנית, ללא עלות, מוזמן. כאן בפומבי או בפרטי.

תודה רבה על התגובות!

אני מגלגל בראש ובמחשבון אפשרות לבצע סוג של פיתוי כדי לדחוף את הריבית של ה- מצ כל 5, ולסגור אותה במיידי.
משהו בסגנון הזה: 1.8 מיליון בחלוקה של:
800 קל"צ, בשאיפה לריבית 2.5
600 פריים בשאיפה להוריד ל0.8 (יענו פריים מינוס 0.8)
400 מ"צ, בשאיפה להעביר את הריבית הגבוהה לכאן ולסגור אותה במיידי (פיתוי)

אולם, כשאני מזין את כל הרעיונות במחשבון אני מקבל תוצאות שהפער בינן לבין הנ"ל הוא בעיקר בסך ההחזר הכולל, ולא בהחזר החודשי.
זאת לצד העובדה שהבנקים לא ממש מחזרים אחרי, והחיזור שלי לא ממש מכופף אותם...

so what?! אם זה 100% מהמשכנתא בפריים+0.5%, לא היית לוקח?
בשלוף כמובן שכן.
אבל כשאני מזין במחשבון, התמונה הרבה פחות וורודה.
השוויתי את השלישים שהנחתי לעיל, לעומת שליש קל"צ ושני שליש פריים +0.3 (פחות ממה שציינת) וואללה, זה לא עדיף. זה יקר יותר בחודשי וגם בכולל.
כשחישבתי את פריים +0.5 שציינת על 100% מההלוואה, הגעתי לכ-100ש"ח פחות בחודשי, אך יותר במצטבר.
אני תמיד זוכר שהפריים לא יכול להיות נמוך יותר, רק לעלות. אולי זה לא יקרה בקרוב, אבל זה התרחיש היחיד (האם הריבית יכולה לרדת מ0.1 ?? טוב גם אם כן ההסתברות לכך נמוכה יותר מהכיוון ההפוך) ואז כל החישוב הולך לרעת הפריים.
אם תרצה עזרה פרטנית, ללא עלות, מוזמן. כאן בפומבי או בפרטי.
ממש תודה!
אשמח מאוד, לי לא משנה פומבי או לא. השאלה היא רק האם יש תועלת לציבור בשרשור.

היות ובשלישים קיבלת:
(ל15 3.15% וזה זניח)
אין הרבה סיכוי שתקבל:
800 קל"צ, בשאיפה לריבית 2.5

קודם כל תקבע תשלום חודשי שאתה רוצה (אחרי כל הפיתויים והפירוטכניקה) ואז תסתכל על ההחזר הכולל (בהנחת מדד כזה או אחר). אל תסתכל על השינוי בהחזר החודשי כי לא אמור להיות כזה.

אין הרבה סיכוי שתקבל:
אז אין בעצם מה לעשות?
רק להתפלל לגרד איזה עשירית אחוז מפה או משם?
קודם כל תקבע תשלום חודשי שאתה רוצה (אחרי כל הפיתויים והפירוטכניקה) ואז תסתכל על ההחזר הכולל (בהנחת מדד כזה או אחר).
חשבתי שהבעתי את מגמתי והשיקולים לכך:
אנחנו יכולים לעמוד בהחזר של עד 9 אלפים בחודש... השאלה היא למה? האם לא עדיף ... להקטין את ההחזר, ואת העודף להשקיע?
המחשבה הזו מוּנעת מכך שתיק ההשקעות שלי משיא תשואה עודפת על אחוז הריבית. לכן אני מכוון להגיע לכמה שפחות החזר חודשי, שמפנה לי יתרה להשקעה. אם וכאשר הריביות על המשכנתא יעלו- נסגור/נצמצם אותה.
במספרים- הייתי שמח להגיע להחזר של 5, אולם בפועל ההצעות והמחשבון מביאים אותי ל~6.5 שזה גם בסדר.

לאור זאת, לקחת 1.5 מיליון 100% בפריים +0.5 זה לא משתלם לעומת השלישים שכתבתי לעיל.
כנ"ל לקחת 2/3 בפריים +0.3.

בשורה התחתונה, אני מבקש שתאירו את עיניי- מה אני מפספס מבחינת תמהיל או פריסה או כל דבר אחר?
בסוף עם כל המשחקים אני מגיע לפחות או יותר אותו החזר חודשי, אך עם פער בהחזר הכללי של כ40 אלף לכאן או לכאן.
ניסיתי לייצר מסלול פיתוי, בסביבות ה45%, של 1.8 מיליון כנ"ל.
זו התלבטות, כי ההחזר החודשי לא משתנה כמעט, אך ההחזר הכללי יורד פלאים. לזה אכן לא שמתי לב לזה. השאלה היא האם יתנו לי ריביות בפיתוי שכזה, ננסה ונראה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
פרח בר חוות דעתכם על תיק השקעות לסטודנט חדש שוק ההון 14
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
T לקראת פתיחת תיק השקעות - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 12
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
דראן_קן חוות דעתכם/ן על תיק מניות פאסיבי ראשון שוק ההון 41
ayeletavr חוות דעתכם לגבי תיק השקעות שוק ההון 10
Benjamin W חוות דעתכם על תיק השקעות שוק ההון 51
אוראלהרשקוביץ חוות דעתכם על פיזור התיק הבא: שוק ההון 17
R רגע לפני קניית תיק ראשון - חוות דעתכם שוק ההון 19
סנופקין חוות דעת: פתיחת חשבון ב IB ישראל וחיבור לחשבון האמריקאי שלי ב IB שוק ההון 51
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
G חוות דעת על תכנית השקעה ל25 שנים שוק ההון 26
B חוות דעת על בתי השקעות אוף טופיק 7
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
א חוות דעת לתיק השקעות שוק ההון 4
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
מ קבלן לבניית בית פרטי - חוות דעת על ניר ושגיא פרוייקטים פוסטים מאיכות נמוכה 1
jinjiy חוות דעת - מה הצעד שהייתם לוקחים? נדל"ן 33
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
N תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 23
השקעה לא מזל חוות דעת על קרן נאמנות חדשה בשוק שוק ההון 6
Y חוות דעת לפני פתיחת תיק שוק ההון 4
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
G חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש, קופות גמל ופנסיה) שוק ההון 14
B חוות דעת על תיק לזוג בני 65 שוק ההון 7
א חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש ופנסיה) שוק ההון 5
N חוות דעת על תמהיל לרכישה דירה ראשונה נדל"ן 23
T תיק השקעות- חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 3
I חוות דעת לגבי תיק השקעות שוק ההון 17
א חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 13
י חוות דעת על הצעה למשכנתא נדל"ן 10
C חוות דעת אישית על הספר 'חוק מספר 1' ועל השיטה שמוצגת בו שוק ההון 4
C חוות דעת *אישית* על הספר 'חוק מספר 1' והשיטה שמוצגת בו שוק ההון 0
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
H חוות דעת בנוגע לריביות משכנתא צרכנות פיננסית 4
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
stamEhad חוות דעת תיק קיים של הייטקיסט בן 32 - מחפש את השינויים הנכונים שוק ההון 14
נירוש צריך חוות דעת לגבי PEPPER פוסטים מאיכות נמוכה 17

נושאים דומים

Back
למעלה