• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לקראת משבר חוקתי

זה הבדל של שנה בדיוק. זהכדאמצע-סוף 2021 וזה 2022... ההבדל זה הנוחות קריאה המסקנות דומות.
המסקנות ממש לא דומות, כי אם הסתכלת בנתונים של הלמ"ס שהבאתי קישור שלהם, בשנת 2021 היה אכן ירידה ל50.6 אבל בשנת 2022 כבר זינק ל53.1 וברבעון ראשון של 2023 כבר 55.3 והנתון הכי מעודכן כבר הגיע ל55.8 אחוז...
בקיצור מהנתונים הלא מעודכנים שאתה הבאת יש הבדל של בערך 5 אחוז.... ( 10 אחוז מכוח העבודה)
וזה עוד לפני הטיעון שטענתי שעליו הגבת, על המגמה הכללית בציבור החרדי שזה כולל נשים וגברים ביחד שקשה לא לראות כאן מגמה ברורה שהציבור החרדי משתלב בשוק העבודה.
שיטה מאוד ברורה ופשוטה של הסטת הדיון. מה לא נכון בנתונים שרשמתי?
לא אמרתי ולא כתבתי שהנתונים לא נכונים, כתבתי שהנתונים שהבאת לא מעודכנים... ובנוסף כתבתי שהבאת בצורה מאוד חלקית בצורה מכוונת, פשוט גזרת חלקים מהדוח שהבאת כדי להציג את הציבור החרדי בצורה שרצית....
עניתי לך על כל מה שכתבת. איך אתה רואה את האוכלוסיה החרדית משתלבת בלי ליבה?בלי לימודים אקדמיים?מבלי להסתכל על עבודה מעבר לפרנסה?בלי יכולת סבירה לסבול ערבוב בין גברים לנשים שמצוי בכל סביבה מודרנית?
אתה מחליט החלטות ושואל שאלות.
חשבתי אם לענות על זה בהומור, בכל הרצינות אתם השקעה אבודה עדיף להשקיע בכל דבר אחר...
יש לדעתי 2 אופציות אמיתיות, או שתתפרקו כחברה או שתשרדו במבנה העקום שלכם בעוני, אין שום דרך אחרת אמיתית...
אתה מתנהג בצורה דוחה, אני מביא לך דוח מקצועי שאתה הבאת אותו והסתמכת עליו, ואז אתה מזלזל באמירות שלהם.
אני לא חייב לך כלום, ואתה לא חייב לי כלום, תמשיך להאמין שאתה טהור ובלי אינטרסים להציג את הציבור החרדי בצורה מגעילה.

נערך לאחרונה ב:
באוניברסטאות אף פעם לא הסכימו שילמדו בהפרדה, אבל במשך הזמן במכללות בבני ברק הצליחו להתחיל משהו בנידון ובגץ קפץ כשומר הסף החילוני וישר הורה שאסור לפתח כאלה לימודים....
בשם השוויון שלכם רוב המוחלט של החרדים לא יכולים להגיע רחוק, מקסימום בגץ מסכים שיהיה לנו תואר ראשון, בעברית הוא מסכים שנהיה העוזרים שלכם.
מה רע במרכז האקדמי לב?
לפי מה שאני מכיר ניתן לעשות שם גם תואר שני.
לדעתי אתה מגזים, אם מישהו רוצה ללמוד אף אחד לא יכול למנוע ממנו את זה.

תודה על הקישור.

אני אסכם את מה שאני מבין משם.
ראשית, "בג"ץ דחה את העתירות נגד התוכנית ובכך למעשה אפשר את המשכה"
משמע, בג"צ מאפשר לימודים בהפרדה מגדרית עד תואר ראשון.

מכאן זה עניין של פרשנות. אתה טוען שאין אפשרות להפרדה בתואר שני כי רוצים לעצור את החרדים בתואר ראשון ושיישארו בעמדה נחותה.

אבל בפסק הדין יש סיבות טובות אחרות:
- תואר שני הוא יותר תאורטי ולא משפיע על שילוב בעבודה
- מי שסיים תואר ראשון ומשתלב בעבודה יראה נשים מסביבו, אז הוא מסוגל גם ללמוד כך
- בכל מקרה רק מעטים ממשיכים לתואר שני

כך שבפרשנות שלי, במתח שבין אפליה מגדרית לבין שילוב חרדים, בג"צ בחר בפשרה סבירה. בוודאי לא כזו שמצדיקה לשרוף את המדינה.

באוניברסטאות אף פעם לא הסכימו שילמדו בהפרדה, אבל במשך הזמן במכללות בבני ברק הצליחו להתחיל משהו בנידון ובגץ קפץ כשומר הסף החילוני וישר הורה שאסור לפתח כאלה לימודים....

אז להבנתי מהקישור שלך ההפך הוא הנכון, בג"צ אישר את פעולת המכללות בבני ברק. למעט תואר שני.

אז להבנתי מהקישור שלך ההפך הוא הנכון, בג"צ אישר את פעולת המכללות בבני ברק. למעט תואר שני.
זה שבגץ מאפשר תואר ראשון זה נכון אבל תואר שני הוא חסם את ההתפתחות (שזה אומר שהוא הסכים שהמקצועות שהזוטרים שהיו עד אז ובמתכונות ובמקום המסוים שהיה עד אז, את זה אפשר להמשיך אבל אי אפשר להרחיב את המקצועות לתארים בתחומים מכובדים) ותסתכל בציטוט שציטטת ממה שכתבתי... בכווונה דייקתי במילים...
כך שבפרשנות שלי, במתח שבין אפליה מגדרית לבין שילוב חרדים, בג"צ בחר בפשרה סבירה. בוודאי לא כזו שמצדיקה לשרוף את המדינה.
אתה כתבת בקיצור את הנימוקים, אז אני יביא שיראו את זה הצופים כאן, ואני מצטט מהכתבה את הנימוק הראשון:
התואר הראשון מאפשר כניסה לעולם העבודה הכללי, בעוד התואר השני והשלישי הם מחקריים יותר;
בעייני זה טענה רדודה ומחפירה, כי הם שכחו שהציבור החרדי רוצים גם להיות רופאים וחוקרים וכדומה, אז מה אם זה?? וגם אם נניח שמבחינתם הציבור החרדי הקלאסי לא צריך להגיע לכזאת רמה, אבל זה גורם שחרדי קלאסי לא יכול להתקדם באמת בלימודים ומבחינתו ללמוד באקדמיה זה לא באמת המקום שיקדם אותו...
הרי ברור לכל בר דעת שאם חרדים קלאסיים היו יכולים להיות דוקטורים ברור שזה היה נותן להם מעמד של כבוד, וממילא כולם היו רוצים להיות כמוהם... אבל כשלומדי האקדמיה לא מגיעים רחוק, אז בהחלט אין שום סיבה לנסות לחכות אותם... (אני רק מנסה לדמיין איך אני אישית הייתי מקבל את זה שחבר שלמד איתי בישיבה או שכן וכיוצא בזה, שהייתי רואה שהוא נהיה דוקטור... אין לך מושג כמה כוח יש לזה בדרבון להתקדם בחיים.... ולזה קוראים אצלינו קנאת סופרים)
וברור שיש חרדים שלומדים במקומות מעורבים, אבל שיהיה ברור לך שרוב רובם של הציבור החרדי זה לא בא בחשבון. (ואף אחד לא יעשה לי כלום אם אני יעשה את זה, במיוחד שאף אחד לא צריך לדעת מזה, אבל זה רחוק מאוד מעולם הערכים שלי)
נימוק שני של הוועדה ציטוט: עם היציאה לעולם העבודה הכללי (לאחר התואר הראשון) החרדים נחשפים לעירוב מגדרי, ולכן משלב זה ההפרדה יותר פוגעת בזכויות הנשים מאשר שומרת על זכויות החרדים;
זה כבר התנגשות של הדת החילונית עם הדת החרדית, ואני באמת ובתמים מאמין שהחילונים לא יצליחו להחזיק אותנו בגרון יותר מדי זמן, בסוף תהיו חייבים להיות סובלניים לדתות האחרות. (במיוחד שמדהים בכל ההגנות האלו שאתם מגוננים על הנשים, שאתם שוכחים שיש גם נשים חרדיות... וכרגע כולנו בין הגברים ובין הנשים נדפקים)

נימוק שלישי ציטוט: וכן העובדה שלימודים לתואר שני הם בהיקפים מצומצמים יותר ולכן החשיפה מועטה יחסית.
זה נימוק מטופש ורדוד, מה הם לא מבינים שכך תמיד מתחיל השתלבות?? מה באמת הם חושבים שביום אחד כולם צריכים להירשם לתואר שני?? איך יתחיל זרם ברגע שחוסמים את הטפטוף???

אני לא מצפה ממכם לחשוב בצורה שהחרדים חושבים על החיים, אבל אני בהחלט מצפה ממכם לא לצפות מהחרדים לקנות את הוועדות שהם כאילו "מקצועיות נטו", ושבג"ץ באמת פסק כאן בצורה מקצועית נטו... (שזה אומר שגם אם היו שם שופטים דתיים, הם גם היו פוסקים כך, כי הרי זה מקצועיות נטו...) ויגיע זמן שהחרדים לא יתנו לחילונים לעשות בנו מה שהם רוצים, ואני מתפלל על זה כל יום שזה יגיע, כרגע נראה שהעניינים תקועים ושזה ייקח זמן, אבל זה יגיע.

התואר הראשון מאפשר כניסה לעולם העבודה הכללי, בעוד התואר השני והשלישי הם מחקריים יותר;
בעייני זה טענה רדודה ומחפירה, כי הם שכחו שהציבור החרדי רוצים גם להיות רופאים וחוקרים וכדומה, אז מה אם זה?? וגם אם נניח שמבחינתם הציבור החרדי הקלאסי לא צריך להגיע לכזאת רמה, אבל זה גורם שחרדי קלאסי לא יכול להתקדם באמת בלימודים ומבחינתו ללמוד באקדמיה זה לא באמת המקום שיקדם אותו...
לא. אדם שלא מוכן לדבר עם נשים לא יכול להיות חוקר. גם לא רופא.
בארץ החרדים מתכוונים ״לפתור את הבעיה״ על ידי כך שנשים ישארו בתפקידים נחותים או בבית - חברי הקואליציה כבר הודיעו שזו תפיסתם.
אבל מחקר הוא בן לאומי. מי שלא מסוגל לדבר עם אישה לא מסוגל לעשות מחקר.

הפרדה היא אפליה.
אם במקצוע מסוים יש 15% נשים וכופים הפרדה, אז הקורס לנשים לא יפתח ״מחוסר ביקוש״. בקורס לגברים יש עודף מקום מה שיוריד את הרמה של המתקבלים וכתוצאה מכך את הרמה של כל הקורס.

נערך לאחרונה ב:
וברור שיש חרדים שלומדים במקומות מעורבים, אבל שיהיה ברור לך שרוב רובם של הציבור החרדי זה לא בא בחשבון.
זה בחירה שלך בלבד. אתה יכול לבחור אחרת.
חרדים שגדלו בחו״ל מתקשרים יופי עם נשים- אחרי הכל מדובר על עבודה - אבל הם כמובן נחותים בעינך בדיוק בגלל שהם עובדים עם נשים.

אדם שלא מסוגל ללמוד ממרצה אישה הוא אדם שלא בא להקשיב לתוכן הדברים וללמוד.
אדם שלא מסוגל לדבר עם המנהלת או עם העמיתה שלו על עבודה הוא אדם שלא בא לעבוד.

נערך לאחרונה ב:
בדרך כלל אני לא משתדל לענות לך, כי אני יודע מניסיון שאף פעם לא הצלחנו לשנות אחד לשני כלום... ויש לי תחושה שגם אם נדון על האם צריך להרביץ לכל חרדי שעובר ברחוב, אתה תתעקש שכן, אבל אולי זה רק תחושה.
לא. אדם שלא מוכן לדבר עם נשים לא יכול להיות חוקר. גם לא רופא.
אתה לא באמת מכיר את הציבור החרדי, והאמת היא שזה לא כמו שאתה מציג את זה, כי ברוב הציבור החרדי אפילו הרבנים עצמם מדברים עם נשים...
הנושא של ללמוד מקצוע בכיתה אחת ביחד עם נשים, זה נתפס כחציית גבול מסוכן לערכים שלנו, בשונה מהעבודה עצמה שאפשר יותר לשלוט במצב, ובמיוחד שברגע שאדם כבר יש לו מקצוע אז מבחינה הלכתית יש הרבה יותר מקומות להקל. (וחרדים שהגיעו מחו"ל והתחזקו בדת בארץ ישראל, ברובם המוחלט עובדים עם נשים, בדיוק בגלל מה שכתבתי לך כאן, כי עבודה עם נשים, ולימודים עם נשים זה שני מצבים שונים.)
בארץ החרדים מתכוונים ״לפתור את הבעיה״ על ידי כך שנשים ישארו בתפקידים נחותים או בבית - חברי הקואליציה כבר הודיעו שזו תפיסתם.
המצב בשטח בדיוק הפוך ממה שאתה אומר, ואפילו בצורה קיצונית... אתה חייב להודות שאתה ממש לא בעניינים.
הפרדה היא אפליה.
אם במקצוע מסוים יש 15% נשים וכופים הפרדה, אז הקורס לנשים לא יפתח ״מחוסר ביקוש״. בקורס לגברים יש עודף מקום מה שיוריד את הרמה של המתקבלים וכתוצאה מכך את הרמה של כל הקורס.
אתה מלך כמה שאתה דואג לנשים שלנו... אבל מרוב שאתה אוהב דואג להם שאולי יהיה מצב שמסלול מסוים לא יהיה מספיק נרשמות ולא יהיה את הקורס הספציפי הזה לנשים בלבד, אז לכן כרגע לא יהיה להם בכלל, אף פעם...
על זה אומרים עם כאלה חברים מי צריך אויבים.

כי אני יודע מניסיון שאף פעם לא הצלחנו לשנות אחד לשני כלום...
זה נכון, ואני רואה מעט מאוד טעם בהתנצחויות אישיות עם @אליהו. גם אם אנחנו מאוד כועסים על החרדים עכשיו.

אפילו אם נצליח לשנות את דעתו (סיכוי קלוש) הוא לא ירוץ ויפיץ את הבשורה בקרב הקהילה שלו.

אני מציע להסתפק בזה שיש לנו נקודת מבט של הצד השני.

אתה לא באמת מכיר את הציבור החרדי, והאמת היא שזה לא כמו שאתה מציג את זה,
אני מכיר חרדים שגדלו ולמדו,עם נשים , בחו״ל , ואין להם בעיה לתקשר עם המנהלת ועם שאר הנשים שבצוות, ולעומתם הגיע חרדי-ישראלי שכל הראיון סרב להסתכל על מי שאמורה להיות המנהלת העתידית שלו. להוסיף חטא על פשע הוא היה פשוט עלבון לכל רמה מקצועית.
הנושא של ללמוד מקצוע בכיתה אחת ביחד עם נשים
אם אתה לא מסוגל להתיחס בצורה מקצועית לתוכן של הלימודים אז מה בדיוק אתה עושה שם? מקבל תעודה?
נתפס כחציית גבול מסוכן לערכים שלנו
אז תשנה תקליט. אתה קובע את הערכים שלך ולא שום דבר חיצוני.
המצב בשטח בדיוק הפוך ממה שאתה אומר, ואפילו בצורה קיצונית... אתה חייב להודות שאתה ממש לא בעניינים.
יש הבדל גדול מאד בין לנצל נשים לפרנסה ולשמוח שאיזה פרייר חילוני מכיר בערכה של אישתך, מקדם אותה ומשלם לה משכורת גבוהה, ובו בזמן להצביע למפלגות שמצהירות שמקומן של נשים בבית ומסרבות למנות נשים למנכליות, שרות, דייניות ושאר תפקידים שנחשבים בעיניהם.

כשהעמדות שלך ושל המפלגות שלך ישלטו לא יהיו חילונים שיתנו לאישתך עבודה בה היא תוכל לפרנס אותך.
אתה מלך כמה שאתה דואג לנשים שלנו..
אני דואג לגורל של הבנות שלי כשהכת שלך תשתלט על המדינה ואני דואג לרמה של שירותים במדינה כשאילו יהיו ה״מומחים״ במדינה.

נערך לאחרונה ב:
זה נכון, ואני רואה מעט מאוד טעם בהתנצחויות אישיות עם @אליהו. גם אם אנחנו מאוד כועסים על החרדים עכשיו.
אפילו אם נצליח לשנות את דעתו (סיכוי קלוש) הוא לא ירוץ ויפיץ את הבשורה בקרב הקהילה שלו.
אני מציע להסתפק בזה שיש לנו נקודת מבט של הצד השני.
אין כאן שום ניסיון לשכנע אנשים שאני מאמין שמקשיבים רק לרבנים ולעסקנים ולא להגיון, אבל כש״נקודת המבט של הצד השני״ מלאה סתירות, שקרים, אשליות וחוסר הגיון יש בהחלט מקום לציין אותם.

הנושא של ללמוד מקצוע בכיתה אחת ביחד עם נשים, זה נתפס כחציית גבול מסוכן לערכים שלנו, בשונה מהעבודה עצמה שאפשר יותר לשלוט במצב, ובמיוחד שברגע שאדם כבר יש לו מקצוע אז מבחינה הלכתית יש הרבה יותר מקומות להקל.
זה נושא שלא מובן לציבור החילוני ואחריות החרדים (לא אחריותך כמובן) להסביר זאת אם רוצים שתהיה יותר הבנה בצד השני.
מנקודת המבט שלנו לא ברור למה סטודנט לרפואה לא יכול לשבת עם סטודנטית בשיעור, אבל יכול לבדוק פציינטית במרפאה (גם כשאין אף אחד נוכח), למה אסור הרצאה באונ' בכיתה מעורבת אבל מותר שתהיה אותה הרצאה בדיוק בתוך מקום עבודה וכו'.
וכשהדברים כל כך לא מובנים לנו, אז עולה אצלנו החשד שיש גם כאן שיטת הסלאמי ואחרי שיסכימו להפרדה בשיעורים, יבקשו גם שלא יעסיקו נשים מחוץ לחדר ההרצאות (למשל, במזכירות או בקפיטריה) ואחר כך הפרדה במקומות העבודה וכו'.

זה נושא שלא מובן לציבור החילוני ואחריות החרדים (לא אחריותך כמובן) להסביר זאת אם רוצים שתהיה יותר הבנה בצד השני.
מנקודת המבט שלנו לא ברור למה סטודנט לרפואה לא יכול לשבת עם סטודנטית בשיעור, אבל יכול לבדוק פציינטית במרפאה (גם כשאין אף אחד נוכח), למה אסור הרצאה באונ' בכיתה מעורבת אבל מותר שתהיה אותה הרצאה בדיוק בתוך מקום עבודה וכו'.
וכשהדברים כל כך לא מובנים לנו, אז עולה אצלנו החשד שיש גם כאן שיטת הסלאמי ואחרי שיסכימו להפרדה בשיעורים, יבקשו גם שלא יעסיקו נשים מחוץ לחדר ההרצאות (למשל, במזכירות או בקפיטריה) ואחר כך הפרדה במקומות העבודה וכו'.
בכללית מותר לגבר בכל מקצוע וזה כולל רפואה, לטפל באישה, כי יש הלכה שאומרת שבעל המלאכה טרוד במקצוע, ולכן ההלכה לא מחייבת לחשוש שאולי הוא יעשה דברים אסורים.
בלימודים זה כבר יותר בעייתי, כי הוא לומד תוכן מקצועי, אבל הוא לא מתעסק במקצוע עצמו. (אני לא מסביר כל פרט כי אני רק בא לומר בכללית)

ובנוסף, בלימודים בכיתה מעורבת זה נתפס בעינינו כניסיון מאוד גדול לא להיכשל, כי אצלינו זה בכלל לא במושגים... ויש בזה סוג של קירבה ברגע שלומדים ביחד ועוברים ביחד את כל הלימודים, בשונה ממקום עבודה שיש הרבה יותר מרחב בחירה, וכל אדם שמרגיש שמקום מסוים לא טוב לו, הוא יכול לעבור למקום אחר.

הנושאים האלו יש בהם הרבה דקויות, ואני לא יודע עד כמה אתם יכולים להבין את הרגישות הספציפית של זה בציבור החרדי כי יש לנו קודים אחרים, אבל אני יכול לומר לך על עצמי שהרבה פעמים אני מתעסק עם נשים אבל מכאן ועד ללכת וללמוד איתם בכיתה במשך תקופה ארוכה, זה כבר לא לעניין. (ודרך אגב גם נשים מרגישות בכללית אותו דבר בייחס לגברים, זה לא שרק הגברים לא רוצים ללמוד עם הנשים)

ויגיע זמן שהחרדים לא יתנו לחילונים לעשות בנו מה שהם רוצים, ואני מתפלל על זה כל יום שזה יגיע, כרגע נראה שהעניינים תקועים ושזה ייקח זמן, אבל זה יגיע.
זה היום שתצטרכו להתגייס לצבא ולפתח כלכלה צומחת:)
אני בטוח שרמת השירותים והתברואה תיהיה טובה יותר מבית שמש, ביתר עילית, בני ברק וירושלים.
איחלתי לחיילים בהצלחה!
ושוב אני אומר, במקום להתפלל, תרימו כפפה ותתחילו מיזם שיעזור לחילונים להגר החוצה.
זה וין-וין, מתיוונים עוזבים את ארץ הקודש, הכוח האלקטורלי שלנו נחלש עוד יותר ואתם מצליחים לחוקק לפי רצונכם.

אולי תרגישו את מה שמתן כהנא הרגיש:)
ואני שואל את אותם חברי כנסת התפללתם אי פעם 18 בשכיבה במארב, ספוגים בגשם, רועדים מקור?הקפדתם על נטילת ידיים גם כשאין כיור ונטלה ליד חדר האוכל בישיבה? גם כשצריך ממש להתאמץ על זה? לבשתם ציצית באימונים מפרכים גם כשזה הדבר הכי לא נוח בעולם?אכלתם שנים אוכל קר בכלים חד פעמיים כי חששתם שאולי יש בעיה בכשרות? התפללתם פעם לקב"ה לפני יציאה לקרב? מי אתם בכלל שתלמדו אותנו על יראת שמים? מי אתם בכלל שתלמדו אותנו מה זה קידוש השם? מי אתם שמתלמדו אותנו על יראת שמיים. תתביישו לכם, ההתנהגות שלכם היא החילול השם הכי גרוע שיכול להיות".

נערך לאחרונה ב:
ויגיע זמן שהחרדים לא יתנו לחילונים לעשות בנו מה שהם רוצים, ואני מתפלל על זה כל יום שזה יגיע, כרגע נראה שהעניינים תקועים ושזה ייקח זמן, אבל זה יגיע.
זה נשמע לי כמו ציטוט ממיין קאמפף.

אנחנו ציבור איכותי שמורגל בלימוד במשך כל החיים, ואתם יכולים לספר לעצמכם ולהתייחס אלינו כמו כושים באפריקה אבל המציאות תתפוצץ לכם בפרצוף,
גם זה נשמע ציטוט ממיין קאמפף

הכתבה אומרת שמה שבאמת מטריד את ראשי המחנה החרדי הוא המשמעות הכלכלית של פקיעת תוקפו של חוק הגיוס, ולא אם החרדים יתגיסו או לא.
הכתבה מצטטת מכתב ששלחו עורכי הדין גלעד ברנע, גלעד שר ואיתן טוקר מהתנועה הדמוקרטית האזרחית, שמסביר
שגובה התמיכה בישיבות גבוהות, ישיבות הסדר וכוללים, נקבע בהתאם למספר התלמידים, כאשר תלמיד הוא מי ששירותו נדחה או מי שפטור משירות - ומאחר ועכשיו התלמידים שם לא עונים על הקריטריונים האילו העברת הכספים אליהם סותרת את חוק יסוד התקציב.

התקציבים מגיעים למוסדות, לא ישירות לתלמידים. והמוסדות מנוהלים על ידי עסקנים ומקורבים.

-- לא רואה למה שהקואליציה לא תשנה פשוט את הקריטריונים להעברת התקציב - העבירו כבר דברים יותר גרועים. בכל מקרה הנקודה מעניינת.

נערך לאחרונה ב:
לא קראתי את מיין קאמפף.
אבל:
א. לא מבין למה זה נשמע לכם נאצי
ב. חוק גודווין עובד שעות נוספות?
לא נאצי, אבל גזעני מאוד. ״מתייחסים אלינו כמו כושים באפריקה״ (מילת גנאי גזענית) אני מתאר לעצמי שהוא מדמיין שהיחס ל״כושים באפריקה״ הוא רע מאוד ומשפיל, למרות שאפריקה מכילה מאות מיליוני אנשים שחורים, מגוונים במעמדם החברתי. חלקם עשירים ומכובדים הרבה יותר מאליהו.

מעבר לזה הוא מתאר מלחמת מעמדות, מצד אחד החילוניים השולטים ומקפחים מול החרדים המקופחים החכמים שהגיע זמנם להפוך את הקערה על פיה. זה באמת דומה למיין קאמפף בקטע הזה כי זה פשוט עיוות מציאות מוחלט. אולי יהיה יותר מדויק להשוות את זה למרקסיזם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
קירכהוף משבר המשכנתאות בישראל -האם אנחנו לקראת משבר סאב פריים אוף טופיק 5
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
N מס' שאלות לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 59
GeraltOfHaifa שלושה בתים ארה"ב אך ללא הון שיקלי, התכוננות נדרשת לקראת קנית נכס בארץ? נדל"ן 16
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
M הכנות לקראת הורדת ריבית שוק ההון 9
י ללמוד Excel לקראת תפקיד אנליסט (כלכלה) התפתחות אישית 3
K הנזלת מניות לקראת משכנתה של דירת הגרלה שוק ההון 3
צ חשבון בנק משותף - זוג לקראת חתונה צרכנות פיננסית 7
י השקעה דולרית לקראת רילוקיישן שוק ההון 2
פיטר גריפין שאלות לקראת הדו״ח השנתי - עוסק פטור מיסים 8
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
J דיווח מאמצע מסע - לקראת גיל 50 יומני מסע אישיים 38
ט שקשוק מפחד לקראת כניסה לשוק ההון בסכום גבוה שוק ההון 62
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
פ פעולות לקראת סגירה של חשבון בנק צרכנות פיננסית 9
ס מניות נדלן בישראל ככלי לשמירה על ערך הכסף לקראת קנייה בעוד כמה שנים שוק ההון 6
נ "גם לי יש רק תיק אחד" - דילמות לקראת השקעה עצמאית שוק ההון 3
ה שינוי תיק לקראת פרישה שוק ההון 19
ד נזילה בדירה שכורה לקראת תמ"א - בעל דירה לא מתקן אוף טופיק 28
H צ'ק ליסט לקראת רילוקיישן אוף טופיק 68
המהנדל לבטים לקראת כניסה לעסקי הנדל"ן נדל"ן 17
ה שינוי מקצועי לקראת גיל ה40. התפתחות אישית 10
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 43
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 0
stamEhad ייעוץ פיננסי לקראת פרישה של אימי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א חיסכון לקראת הפנסיה מגיל 20 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S עצה עבור משקיע בתולי לקראת כניסה ראשונה לשוק ההון שוק ההון 6
S תכנון לקראת משכנתא צרכנות פיננסית 3
A תיק השקעות לקראת רילוקיישן שוק ההון 6
לאונל אפשרויות להפקדה בקרן השתלמות לקראת סוף השנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
מ ניוד פנסיה לקראת פרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
Y משקיע מתחיל לקראת גיוס שוק ההון 22
צ בן 23, לקראת לימודים יומני מסע אישיים 5
R הכנה לקראת תואר ראשון במדמ"ח. התפתחות אישית 28
A חייל משוחרר לקראת עבודה ראשונה התפתחות אישית 23
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
R לקראת תיק השקעה ראשון שוק ההון 6