• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

"גם לי יש רק תיק אחד" - דילמות לקראת השקעה עצמאית

נת*

משתמש סולידי
דירוג
23
אהלן,
בשעה טובה פתחתי חשבון עצמאי ואני צריך עכשיו להחליט על ההקצאה של התיק שלי.
ברשותי כסף נזיל, גמל להשקעה, פוליסת חיסכון, גמל ישנה, גמל לפנסיה, קה"ש ופנסיה (נראה לי שכיסיתי את כל סוגי המוצרים בגדול..). וגם דירה להשקעה.
אני מנסה להסתכל על הכל כתיק אחד, כשההנחה היא שההשקעה היא ל15+ שנים, עם הפקדות חודשיות.
והנה דילמותיי:

1. כיצד להתייחס לנדל"ן? קראתי לכאן ולכאן בפורום, ומסקנותיי הן ש: 1. אין לי מה להשקיע באג"ח כיוון שאם כבר עדיף להכניס את הכסף לפריעת חלק מהמשכנתה 2. הנדל"ן מספק לי פיזור (הוא יוצא בערך שליש מהתיק) שמאפשר לי לקחת יותר סיכון בשוק ההון, כלומר להשקיע הכל במניות, עם השארת סכום חירום של כמה עשרות אלפי שקלים במזומן/פק"מ (וכמובן להחזיק חזק בנפילות).

2. כיצד לחלק את שאר התיק בבורסה?
אם הייתה לי שליטה ישירה על הקצאת כל הכסף, הייתי שם את כולו על מדד מחקה עולמי, דמי ניהול טיפל'ה גבוהים יותר אבל פשטות מובטחת.
אבל למעט הכסף הנזיל, הפוליסה והגמל להשקעה שאני מתכוון למכור ולהשקיע מחדש (למרות אירוע המס), בשאר אני כבול למסלולים שמציעים בתי ההשקעות (בסכום שיש לי אני עוד לא יכול לפתוח IRA, אבל אני מתקרב לשם).
הכי טוב שאפשר לעשות במוצרים האלו, אם אני רוצה מחקה מדד, זה S&P500.

לכן חשבתי על שתי דרכים אלטרנטיביות לגשת לעניין:
א. לקנות מחקה עולמי בכל התיק העצמאי, להעביר את הקה"ש והגמל לS&P 500 וברגע שאגיע לIRA לקנות מחקה עולמי (ללא אירוע מס כי זה IRA, תקנו אותי אם אני טועה). את הפנסיה להעביר לS&P500 אבל לא להתייחס אליה במסגרת התיק, כי זה לעוד 30+ שנה. זה ייתן לי לאחר פתיחת הIRA את שביקשתי - תיק על קרן מחקה עולמית בלבד (ופנסיה ברקע).
ב. לשים את כל מה שלא בחשבון העצמאי ב-S&P 500 ולהשלים אותם בחשבון העצמאי עם קרן אירופאית וקרן שווקים מתפתחים כדי לקבל כיסוי עולמי (כמעט). מבחינת ההקצאה היום זה יכול לשים אותי פחות או יותר בחלוקה 60%, 25%, 15% בהתאמה שנותנת פיזור כמעט עולמי. זה פחות פשוט אבל אפשרי. עם זאת, החלקים השונים לא יגדלו באופן שווה בגלל ההפקדות: אני אוכל לאזן במידה כזו או אחרת על ידי ההפקדות החודשיות, אבל רק לחשוב על זה עושה לי קצת כאב ראש.

האם אני מפספס דרך פשוטה יותר להסתכל על העניינים הללו?

Solid seat

משתמש ותיק
דירוג
1,095
חלופה אפשרית: לנייד את הפנסיה לקופת גמל וגם את הגמל הישנה תצרף, ואז כנראה יהיה לך מספיק לira. תוכל לקנות נייר אחד עולמי גם בממוסה, גם בפטור על שני חלקיו (קה"ש + קופת גמל).

יש לצעד כזה השלכות משמעותיות, אז תוודא שאתה מבין אותן לפני. ההשלכות המרכזיות: אובדן ביטוחים ואובדן יכולת לקבל הלוואות זולות כנגד הסכומים בפנסיה.

היתרון הוא שתסיים עם שני מוצרים במקום כל הבלגן שיש לך.

נת*

משתמש סולידי
דירוג
23
חלופה אפשרית: לנייד את הפנסיה לקופת גמל וגם את הגמל הישנה תצרף, ואז כנראה יהיה לך מספיק לira. תוכל לקנות נייר אחד עולמי גם בממוסה, גם בפטור על שני חלקיו (קה"ש + קופת גמל).

יש לצעד כזה השלכות משמעותיות, אז תוודא שאתה מבין אותן לפני. ההשלכות המרכזיות: אובדן ביטוחים ואובדן יכולת לקבל הלוואות זולות כנגד הסכומים בפנסיה.

היתרון הוא שתסיים עם שני מוצרים במקום כל הבלגן שיש לך.
תודה לך.
אבל בכל מקרה, גם אם אחליט לשלם בביטוחים, אני לא יכול להעביר 100% מהפנסיה לגמל למיטב הבנתי. או שאני טועה?
ומה התכוונת ב"צירוף הגמל הישנה"? לצרף אותה לקופת גמל? זה אפשרי? או בכלל התכוונת לצירוף לIRA?

Solid seat

משתמש ותיק
דירוג
1,095
אתה יכול להעביר 100% מהפנסיה לגמל, אין עם זה בעיה. זה מה שאני עשיתי. בנוסף, צירפתי לקופה הזו קופת גמל נזילה מלפני 2008. ועכשיו שתיהן מחוברות לקופת הira שלי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נגב תיק השקעות הראשון שלי עם כמה דילמות עקרוניות שוק ההון 22
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 12
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 7
ש תיק השקעות - מדדים מובילים שוק ההון 19
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
השכמה מאוחרת פתיחת תיק השקעות לצורך הלוואה ברוקרים ופלטפורמות מסחר 0
ע פתיחת תיק עוסק פטור פיקטיבי רק לצורך הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש תיק השקעות 100% sp500 שוק ההון 15
S בניית תיק פשוט מאפס לבן משפחה מבוגר שוק ההון 3
מ מכירת תיק השקעות שוק ההון 11
ק חישוב תשואת תיק עם הפקדות חודשיות במשך 15 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
F תיק דיי גדול של אבא שוק ההון 15
G תיק חשיפה לפקטורים שוק ההון 0
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D תיק השקעות דיגיטלי, גמילה מקופגל"ה ועוד שוק ההון 7
N מבנה תיק למשיכה בפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
א אזרח אמריקאי שרוצה לפתוח תיק השקעות פאסיבי עם מינימום התעסקות שוק ההון 23
S מינוף תיק ממונף שוק ההון 9
tonytony כמה זמן לוקחת העברת תיק בניהול עצמי מהבנק לברוקר ישראלי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
T הלוואה כנגד תיק מניות שוק ההון 6
O יעילות מבחינת אגרות באיזון תיק באמצעות הפקדת כספים חדשים שוק ההון 4
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 9
ד חישוב מח"מ ועוד שאלות לגבי תיק-השקעות-שוקולד-מריר שוק ההון 5
א שינוי תיק 70-30 לפרישה שוק ההון 26
D האם תיק השקעות מבוזר יותר יעיל? שוק ההון 17
T יתרונות ב IBKR לעומת תיק בבנק שוק ההון 17
deussex פתיחת תיק ב IB במקביל לפסגות, ומעבר הדרגתי ל IB ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
T שאלות על העברת תיק השקעות בארץ לזר שוק ההון 7
ה פלטפורמת אחזקת תיק פאסיבי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
A תיק השקעות חדש לאזרח אמריקאי צעיר שוק ההון 18
F תיק חדש. מתלבט האם הוא מתאים שוק ההון 6
O תיק השקעות חדש שוק ההון 16
T האם עליי לפתוח תיק במס הכנסה? מיסים 8
י מסע תכנון עשור, תיק השקעות עצמאי וצבירת נכסים יומני מסע אישיים 12
P תיק רולטה, מתלבט כיצד לנהוג. שוק ההון 59
U מחויבות בירוקרטית על פתיחת תיק עוסק פטור מיסים 2
Y חוות דעת לפני פתיחת תיק שוק ההון 4